Ruim duizend artsen worden ondervraagd Fregatten verlost van rolberoerte METAALBEWERKING ZOEKT JONGE MENSEN 12.000,- BELONING 'We zijn door een hel gegaan' 'Verlenging opleiding tot arts is niet nodig' Infoimatisermgsbank vordert 6 miljoen terug Proef met omstreden middel tegen aids-virus BEL: 030 - 204811 ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1990 BINNENLAND PAGINA 3 Enquête in verband met euthanasie-onderzoek UTRECHT (ANP) - Aan 1.100 artsen zal de komende maanden medewerking worden ge vraagd in het kader van het onderzoek naar de euthanasie-praktijk in Nederland. Het on derzoek wordt uitgevoerd door het Instituut Maatschappelijke Gezondheidszorg van de Erasmus Universiteit in Rotterdam en het Centraal Bureau voor de Statistiek. Uiterlijk 1 mei 1991 moet de commissie-Remmelink rapport uitbrengen aan minister Hirsch Ballin van justitie en staatssecretaris Simons van Volksgezondheid. UTRECHT (ANP) - De duur van de opleiding tot basisarts kan beperkt blijven tot zes jaar, als het praktisch onderwijs doelmatiger wordt inge richt. Ook de aan de opleiding ver bonden wettelijke bevoegdheid tot het uitoefenen van de geneeskunst moet worden gehandhaafd. Deze aanbevelingen zijn geba seerd op een onderzoek van de Ka tholieke Universiteit Nijmegen waarbij het co-assistentenonder- wijs Can alle faculteiten geneeskun de in Nederland is doorgelicht. Een begeleidingscommissie onder voor zitterschap van prof. dr. G. Stoelin- ga heeft op grond van de resultaten van dat onderzoek aangegeven hoe de opleiding tot basisarts kan wor den verbeterd. Aanleiding voor het onderzoek was een van september 1989 date rend rapport Dr. Borst-Eilers, prof. dr. Querido en dr. De Kock-van Leeuwen kwamen daarin tot de conclusie dat basisartsen over on voldoende kennis en vaardigheden beschikken om zelfstandig de ge neeskunst uit te oefenen en om door te stromen naar de vervolgopleidin gen tot huisarts of specialist. Zij stelden voor, tussen de oplei ding tot basisarts en de vervolgop leidingen een algemene klinische is onder de behandelingen bij patiënten die afgesproken die inhoudt dat verant- hun wil niet kenbaar kunnen i ken. woorde schatting van het aantal thanasie-gevallen (levensbeëindi ging op verzoek) en levensbeëindi gend handelen of nalaten niet op gegevens vast te leggen verzoek. Dezelfde 400 artsen wordt ge- schouwer. Die vraagt de arts vraagd een half jaar lang de nodige verslag te maken van de gebeurte- sterfgevallen, Tevens wordt nagegaan in hoe- handelend arts worden geconfron 2 de artsen de zorgvuldigheids- teerd. De behandelende artsen krij eisen kennen en die toepassen. Ver- gen van het CBS der wordt onderzocht onder welke gestuurd, voorwaarden artsen bereid zijn om bij een overlijdensverklaring te melden dat het om een niet natuur lijke dood ging. De privacy van artsen bestaanden wordt gegarandeerd Op zijn beurt brengt de lijk- als be- schouwer daarna rapport uit aan de officier van justitie. Die beslist uit eindelijk of er een verklaring van vragenlijst toe- geen bezwaar wordt afgegeven. Zo nodig kan hij de politie de opdracht geven tot een nader opsporingson derzoek. In dat geval zal de politie discreet optreden: het verhoor ge- De resultaten worden volgend jaar beurt zoveel mogelijk op het politie- tegelijk met het rapport van de bureau en als dat niet kan, Vraaggesprek Leider van het project is prof. dr. P. J. van der Maas, hoogleraar maat schappelijke gezondheidszorg in Rotterdam. Hij zegt in het artsen blad 'Medisch Contact' dat 400 art sen zullen worden benaderd voor een vraaggesprek. Daarbij zullen onder meer de verzoeken om eutha nasie en hulp bij zelfdoding aan de orde komen, waarmee ze de afgelo pen tijd zijn geconfronteerd. Ten slotte worden vragen gesteld over beslissingen inzake het staken of worden behandeld niet beginnen van levensverlengen- missie-Remmelink openbaar ge- schijnt de politie in burger. Ook als maakt. Het is een publiek geheim het gaat om het verrichten dat menige arts op de overlijdens- tie zal Justitie zich terughoudend verklaring aangeeft dat zijn patiënt opstellen. 'natuurlijke dood' is gestor- gaat Crimineel Beter dan De afspraken worden volgens werkelijkheid dan Cense eind augustus geformali- geval van euthanasie. seerd in de vergadering van de pro cureurs-generaal. Hij is zeer tevre den met deze gang van zaken, om- ook kent W.H. Cense, dat ze "de melding van euthanasie voorzitter van de artsenvereniging 0p een zodanige wijze regelen dat KNMG, de oorzaak. Artsen die eu- het naleven van de bestaande wet- thanasie wie wèl melden, plegen geving met goede wil aan beide kan- al te vaak als "crimineel" te ten geen onaanvaardbare belasting landelijke procedure lie r de arts, de patiënt e r hoeft te zijn". Friese vissers weer thuis na gijzeling in Liberia BOLSWARD (ANP) - Kapitein Jan ningsieden uit Liberia en Ghana ter Treesie'. waarmeedoordeBol^ Gerard Kuijper en machinist Bou- «aten al eerder van boord gehaald, warders voor de Westafrikaanse dewijn Boekema uit Bolsward van In Sierra Leone zat het drietal kust op garnalen werd gevist. DEN HELDER De komende en gaande man tijdens de commando-overdracht in Den Helder.Vice-admiraal Van Renesse, die met functioneel leeftijdsontslag gaat, wordt gevolga door de nieuwe commandant der Zeemacht in Nederland, vice-admiraal Haver Droeze. ito to anp> vormingsperiode van éën a twee jaar in te lassen. De studenten zou den gedurende deze periode in zie kenhuizen vooral klinische vaardig heden moeten opdoen. Volgens het Nijmeegse rapport is zo'n vormingsperiode niet nodig als het co-assistentenonderwijs (prak tijkstages in ziekenhuizen en bij huisartsen) beter wordt gestructu reerd en van het begin af aan wordt geïntegreerd in de basisopleiding. Voorts zal duidelijker moeten wor den aangegeven wat de studenten aan het eind van de opleiding moe ten weten en kunnen (de eindter men), en zal er meer aan kwaliteits bewaking moeten worden gedaan. Nog steeds geen duidelijkheid over uitstoot van VAM-oven ASSEN (ANP) - Het is en blijft onze ker of de uitstoot van de nieuw te bouwen afvalverbrandingsinstalla tie bij de VAM in Wijster zal vol doen aan de streefwaarden van de Richtlijn Verbranden 1989. De praktijk zal uitwijzen of de uitstoot van schadelijke stoffen zoals dioxine die normen overschrijdt, want nergens ter wereld staat al een vergelijkbare installatie, waar me tingen daarnaar kunnen worden verricht. Dat concludeert de commissie die een Milieu Effect Rapportage heeft verricht naar de plannen van de VAM en de IJsselmij voor de bouw van een afvalverwerkingsin richting. Er zijn, nadat de Provinciale Sta ten eind iforig jaar hadden besloten dat de geplande installatie in princi pe gebouwd kan worden, al zo'n drieduizend bezwaarschriften te gen die plannen ingediend. De Drentse gedeputeerde Lange ver wacht dat het college van GS in ok tober een definitieve beslissing over de bouw neemt. de viskotter 'Treesie" die 23 juni drie dagen hotel, de door de rebellen gebruikt om "be- UC V1SAUIIC1 J1CCS1C UIC £*0 JU1I1 O-- door Liberiaanse rebellen werd ge- terugreis donderdag kon worden kaapt, zijn gisteren teruggekeerd in aanvaard. Het Liberiaai hun woonplaats Bolsward. Naar nu ningslid is stiekem meeÊ«t.eui.a0i --- -- bekend is geworden werd het duo Nederland en zal volgens kapitein delingen plaats tussen de rebellen maandagavond door kaans landingsvaartuig 1 gehaald. De twee Friezen werden in gezel schap van een vrouwelijk Liberi- aans bemanningslid naar Sierra Leone gebracht. De overige beman- Ameri- Kuijper pas naar Liberia terugke- n boord ren als de situatie Ier i Kuijper stelde gisteren in Bols ward dat hij samen met Boekema "door een hel is gegaan". "We wer den geslagen en bedreigd met een geweer", aldus Kuijper. De viskot- GRONINGEN (GPD) - Ruim 17.000 studenten en scholieren heb ben in de eerste zeven maanden van 1990 ten onrechte een ziektekosten toeslag ontvangen bij hun studie toelage. Dat blijkt uit een controle van de Informatiseringsbank, de Groningse vestiging van het minis terie van onderwijs en wetenschap pen. In totaal gaat het in die periode om een bedrag van ruim 6 miljoen gulden. Het bedrag dat te veel is uit betaald, bedraagt gemiddeld 350 gulden per persoon. De Informati seringsbank is momenteel bezig dit bedrag van de betrokken studeren den terug te vorderen. Per jaar betaalt de bank ruim 140 miljoen gulden aan ziektekosten toeslagen. Studenten en scholieren met aanvullende financiering, die niet via het ziekenfonds (mee-)ver- Liberia Sierra Leone te vervoeren. In dat land hebben vredesonderhan- ingen plaats tussen de rebellen Liberiaanse overheid. Volgens het land stabië- Boekema en Kuijper is de viskotter 'Treesie' geplunderd door de rebel len en omgebouwd tot oorlogs schip. De beide zeelieden hebben ernsti ge kritiek op de Nederlandse consul in Freetown. "Met de opstandelin gen hebben we tien dagen lang in de haven van Freetown gelegen omdat we daar mensen moesten afleve ren", vertelt Kuijper. Naar zijn zeg gen lag het schip dicht in de buurt van het consulaat. "Maar niemand heeft iets gedaan om ons vrij te krij gen", zo stelt hij. Volgens een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za- zekerd zijn, komen in aanmerking ken heeft de consul zich wel dege- voor een bijdrage in de ziektekosten lijk ingespannen om «de twee be- van f77,31 per maand. In mei en ju- manningsleden vrij te krijgen, ni controleerde de Informatise- "Maar de bemanning kon dat niet ringsbank alle studerenden die vol- weten, omdat de consul door de au- gens haar gegevens een ziektekos- toriteiten van Sierra Leone twee UTRECHT (ANP) - Aids-patiën- ten kunnen binnenkort beschik ken over het middel Kemron. Dat staat in het nieuwe, nog niet ge publiceerde nummer van de Gay Krant. De Amsterdamse huisarts H. Laane is volgens de Gay Krant erin geslaagd een grote hoeveel heid van het middel te importe ren uit de Verenigde Staten. Naar verwachting is er binnen vier we ken voldoende Kemron om een onbeperkt aantal patiënten voor lange tijd te behandelen, aldus de Gay Krant. Kemron is een omstreden mid del. Uit Kenya en een aantal ande re Afrikaanse landen komen op vallend positieve berichten. Kemron geneest weliswaar niet, maar het aantal klachten van Aids-patiënten en sero-positieven (mensen die besmet zijn met het aids-virus, maar de ziekte nog niet hebben) zou na gebruik van het Amerikaanse middel van Ja panse makelij in korte tijd specta culair zijn gedaald. Uit een Amerikaans/Kenyaans onderzoek bleek dat het aantal klachten van sero-positieven na behandeling met Kemron met een factor tien was teruggelopen. Van tweederde van de onder zochten zou de afweer volkomen normaal zijn. Ook zouden enkele sero-positieven sero-negatief zijn geworden. In tegenstelling tot het gebruik van de aids-remmers AZT en DDI zijn er bij Kemron- gebruik geen bijwerkingen vast gesteld. AZT en DDI zijn boven dien veel duurder. Laane, die veel aids-patiënten behandelt, wil Kemron via zijn huisartsenprak tijk beschikbaar stellen Bij de aids-deskundigen in Ne derland overheerst scepsis. Vol gens de Amsterdamse internist J.W. Mulder is het nog lang geen uitgemaakte zaak dat alle klach ten van de onderzochte sero-posi tieven wel gerelateerd waren aan het aids-virus. Mulder: "Het kan best zijn dat die mensen verkou den waren of een of andere tropi sche ziekte onder de leden had den. Dat kan natuurlijk ook zon der Kemron over gaan." Bovendien is het niet zo uitzon derlijk dat het aantal afweercel- len van sero-positieven hoog is, zeker in het eerste jaar, aldus Mul der. Ten slotte twijfelt hij aan de omslag van sero-positiviteit naar sero-negativiteit. "Dat kennen wij helemaal niet", zegt Mulder, "en dat doet je twijfelen aan de testresultaten". tentoeslag ontvingen. Dat toen 156.000. Zij kregen ee lier thuisgestuurd. Ruim 17.000 per sonen gaven aan geen recht te heb ben op een ziektekostentoeslag. De respons op de controle was hoog. Bijna 90 procent van de aan geschreven studerenden stuurde keer de toegang tot het schip werd formu- ontzegd", aldus Buitenlandse Za ken. Vervolgens is er volgens de woordvoerder vanuit Nederland rechtstreeks contact met de autori teiten van Sierra Leone geweest, ook die poging om de consul het formulier terug. Studerenden toegang tot het schip te verschaffen, die nog niet hebben gereageerd, mislukte. Bemiddeling krijgen een dezer dagen een herin- vriend land" liep e nering toegezonden. Zij hebben uit. Dat de regering dan een maand de tijd de gevraagde gegevens alsnog te leveren. Doen zij "be- op iets Sierra Leo- geen medewerking wilde verle- volgens Buitenlandse Za- dat niet, dan vordert de Informati- ken mogelijk te verklaren zijn uit seringsbank de vanaf 1 januari 1990 het gegeven dat men "de eigen be- ROTTERDAM - Eén telefoontje naar de Koninklijke Marine was al tijd voldoende voor Peter van der Klugt van het Rotterdamse inge- nieursburau Van Rietschoten Houwens om een standaardfregat te krijgen om mee te experimente ren. Van der Klugt: "Britse weten schappers, die de Royal Navy nota bene in dienst heeft, moeten twee jaar van tevoren een schip aanvra gen, willen ze iets kunnen uitprobe ren. Bij mijn onderzoek was de me dewerking van alle kanten gewel dig". Van der Klugt bestelde het liefst een schip bij slecht weer. Zware zeegang bood de beste omstandig heden om zijn Roer Rol Stabilisatie systeem (RRS) uit te proberen. "Zeeziek dat ik was de eerste keer, geweldig, precies wat we nodig had- ADVERTENTIE Bandenspanning Als iedere automobilist zijn banden op de juiste spanning houdt, scheelt dat door brandstofbesparing 3500 vaten olie per dag. In een brief aan de ministerraad vraagt het oud-ka merlid Maarten Schakel als voorzit ter van de Vereniging voor de Ban denbranche (VACO) het kabinet een oproep te doen aan autorijdend Nederland om de bandenspanning in de gaten te houden. Bijtjuf beboet Een treinconducteur in de borst bij ten 'kost' 240 gulden. Die straf werd gisteren een 20-jarige zwartrijdster uit Haarlem opgelegd door de Am sterdamse politierechter. Zij beet destijds een conducteur die haar wilde meenemen naar de spoorweg politie in de borst en bezorgde de ambtenaar in functie een snijwond en blauwe plekken. 'Naakt' gewraakt De cultuurcommissie van de ge meente Kampen heeft een schilde rij afgekeurd omdat er vrouwelijk naakt op staat afgebeeld. De com missie stoort zich aan het 'aanstoot gevende" karakter van het kunst werk. Het schilderij, bestemd voor de stadsschouwburg, i6 vervaar digd door de Amsterdamse kunste naar Hans Dingjan. Zijn schetsen voor het kunstwerk werden in een eerder stadium wel goedgekeurd. Volgens de Kamper cultuurcom missie waren de figuren op die teke ningen gehuld in gewaden. Premie van f 2.000,- te ontvangen bij het behalen van het primaire vakdiploma metaalbewerking in het kader van het Leerlingwezen. Uitkering van de premie is niet aan leeftijd gebonden. den. Ik was trouwens niet de enige hoor. Menig Jantje had ook proble men. Ik heb ze geen pilsje zien drin ken die keer. Die marinemensen be grepen er helemaal niets van. Bij zulk weer gingen zij meestal met hun neus recht in de golven liggen en namen ze wat gas terug om zo min mogelijk last te hebben van de deining", zegt Van der Klugt. Om de stabilisatie-apparatuur zo zwaar mogelijk te testen liet hij de stuurman het fregat dwars op de golven leggen en liet hjj flink gas ge ven. "Die wetenschappers zijn ge stoord, riepen de marinemensen op de brug. Je donderde inderdaad bij na om", lacht Van der Klugt. Na de proeven bij de marine was gebleken dat het systeem altijd werkte. "Dat was precies ons stre ven". Zelfs een dwarsscheepse rol ling van dertig graden naar stuur- en bakboord wordt door het RRS- systeem nog goed in toom gehou den. Andere bestaande systemen werken dan allang niet meer. Sinds 1983 is Van der Klugt full time bezig geweest aan het RRS- systeem. Het systeem corrigeert via korte felle roerbewegingen dwars scheepse bewegingen van een schip. De correcties worden als het ware opgeteld bij de beweging die het roer maakt om het schip te be sturen. Het tegenroer geven gaat zo snel, dat de besturing niet wordt ge hinderd. Met de invoering van het RRS-systeem krijgt een roer dus een functie erbij. Het principe van tegenroer geven om rollen te voorkomen, is niet nieuw. Het werd al eerder bedacht door Engelsen en Amerikanen aan het einde van de jaren zeventig. "Maar wij hebben het systeem intel ligent gemaakt. Ik heb mijn eigen redenering, hoe ik dacht dat het ap paraat moest werken, in de compu ter gestopt en dat bleek te werken", stelt Van der Klugt vast. "Het is nog een hele stap, voordat een regelsysteem dat in de compu ter perfect werkt, ook in de praktijk goed functioneert". Voor de Engel sen was destijds de stap van theorie naar praktük te groot. Zjj hebben Sëvinding het onderzoek toen gestaakt. De (foto ANP) Amerikanen strandden bij gebrek aan medewerking. dat hij graag met het systeem door ramp. "Juist op de dag dat mijn Q1 in aprpn wilde gaan. oimgei en Dat deed in dienst van Van R De Nederlandse marine heeft de &h. Door Defensie werd hij vrijge- Een deel van de bemanning van het fregat Pieter Florisz rust uit bij de harpoeninstallatie waarmee het fregat is uitgerust. Het schip ligt er dank- i Peter van der Klugt mooi stabiel bij. broer trouwde ontstonden er aller lei technische problemen: Bestu- ringsapparatuur liep vol met water, In OOM zijn vertegenwoordigd: von werkgevHsrijde: Melookmie, Nederlandse Organisatie von Ondernemen mdeM Nederlandse Vereniging von Ondernemers in het Groveeibednjf. Von werknemerszijde: Industriebond FNV; Industrie- en Voedingsbond (NV; Unie 8LHP. ontwikkeling van een nieuw stabili- steld van zijn dienstplicht, omdat, satiesysteem aangezwengeld. Eind hij bij Van R&H 'onmisbaar' jaren zeventig wilde de marine af voor het onderzoek. "Het wa van zijn oude systeem. Nu nog zit- maal ideaal. Door de marine ten op veel marineschepen vinnen praktijk direct in de buurt. De TH om het slingeren te beperken. Voor had de 'know-how' en het bedrijf deze kwetsbare en remmende stabi- Van R&H was de stuwende organi- lisatoren moest vervanging komen, satie", blikt Van der Klugt tevreden Gezamenlijk met Van Rietschoten terug. Houwens en de Technische Ho geschool van Delft werd het project gestart. Voor Van der Klugt van de KOZen Delftse vakgroep regeltechnieken Niet al Van der Klugts arbeid ging begon het project als een afstudeer- over rozen. De week experimente- vondst, die de basis vormt van nog onderzoek. De resultaten van zijn ren met een proefmodel van negen andere revolutionaire besturings eindscriptie waren zo veelbelovend, meter op het Haringvliet was een systemen. Meteen na die week volgde echter alle- de grote doorbraak. "Toen ontdekte ik het Ei van Columbus. De tegen slagen op het Haringvliet openden de ogen, waardoor duidelijk werd dat het onderzoek succes zou heb ben. Op de ontdekkingen die zijn gedaan naar aanleiding van deze ex perimenten, is patent aangevraagd en ook verleend. Nu al is er vanuit de Verenigde Staten belangstelling getoond voor Van der Klugts

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3