SF kan oogkleppen doen verdwijnen' Jo Thomas, organisator Wereld Science Fiction- conventie: Verfrissend New York Betere werk Beste Gillespie ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1990 KUNST PAGINA 31 SFIAWOL: Science Fiction Is A Way Of Life, zeggen de fans. Vijf dagen lang, van donderdag 23 augustus tot en met maandag 27 augustus kunnen SF-liefhebbers zich onder deze hartekreet uitleven in het Congresgebouw in Den Haag tijdens de grootste science fiction-manifestatie die jaarlijks in de wereld wordt geor ganiseerd. Jo Thomas is, behalve leraar Nederlands, programmamaker en vice-voorzitter van het organiserend comité van ConFiction, de 48e World Science Fiction Convention, die voor het eerst in de his torie van het georganiseerd SF-fandom in Nederland wordt ge houden. Een gesprek over science fiction, fandom, een uit de hand gelopen hobby, auteurs, discriminatie en een wereldconventie met een uniek programma. Binnen het fandom zijn nu eenmaal hele subculturen, die elkaar overi gens allemaal gedogen en aardig vinden. Nog een voorbeeld: tijdens de Wereldconventie is er een pro gramma rond Pem, de Drakenwe- reld van de schrijfster Ann McCaf frey, en ja, die mensen vinden die draakjes leuk. Ze lopen rond met een geborduurd, handgewerkt draakje of prachtige draakjes van zilver en metaal, kortom, de hele huisindustrie van overal ter wereld barst daarop los".. "Voor mij begon het met die witte Meulenhofjes, die allereerste SF- boekjes in de jaren zestig. Ik kocht er een paar en de boekhandelaar zei nog: 'Pas op, als je er eenmaal "Science fiction? Dat is voor mij de verhaalkunst waarin de schrijver mensen of intelligente wezens be schrijft die geconfronteerd worden met een (on)mogelijke situatie, en dat gezien vanuit onze eigen optiek, vanuit wat wij denken dat wel of niet kan. Twee punten trekken mij aan: de karakters in de SF èn die (on)mogelijke situaties (in de scien ce). Het is het gevoel van - we noemen dat sense of wonder: het kan niet, maar... Het kan niet, er zijn geen in terstellaire raketten, we kunnen niet zo klein gemaakt worden en in een bloedbaan rondreizen, we kun nen met de kracht van onze herse nen geen andere mensen overheer sen, maar... misschien, heel mis schien... Om in dat schemerige ge bied van 'als', vrij en ongebonden door welke wetten dan ook mensen te plaatsen en je af te vragen: hoe zouden ze reageren onder die om standigheden? Daarin schuilt de fascinatie van science fiction". "Die sense of wonder bindt SF- fans, van wie ik er toch zo'n vier- tot vijfduizend verwacht op de Wereld conventie, uit binnen- en buiten land. En geestdriftig zijn ze. Zeker de helft komt uit het buitenland, Amerika, Engeland, Japan, China, het Oostblok, noem maar op - dat betekent een dure reis, dure over nachting, entree tot het congres. Ik herinner me overigens de Wereld- conventie in Los Angeles, daar kwa men zo'n kleine tienduizend men sen binnenwandelen! Weirdo's? Die vind je overal, niet alleen bij SF. Maar ook binnen het fandom kun je onderscheid maken tussen lieden die helemaal bezeten zijn van het genre, en mensen die het gewoon interessant en boeiend vinden. Op zo'n conventie kom je de bezetenen misschien wat meer te gen, ja. Zoals je op een voetbalclub meer voetbalfanaten aantreft. Nou èn? Op zo'n conventie is een juf frouw best in staat dagen rond te lo pen in een fantasiekostuum waar voor ze op straat nagestaard zou worden. Dan denk ik: ik kan het niet doen, maar zij heeft één keer in het jaar de gelegenheid haar fanta sie realiteit te laten worden. Als ze het prettig vindt in een of andere opengewerkte maliënkolder rond te huppelen, laat haar dan. Ik zal er nooit een moreel oordeel over uit spreken. En ik heb altijd de hoop dat SF dié oogkleppen wat verwij dert. Aan de andere kant weet ik net zo goed dat binnen het genre ele menten aanwezig zijn, die oogklep pen levensgroot aanbrengen. Neem bijvoorbeeld boeken waarin vrou wen slaven zijn, of verschillende zwaard- en fantasy-romans. De ideeën daarin - ik vind ze net zo eng als een militaire macht of religieus zo gek dat ik alles kocht wat e scheen aan SF. Na een tijdje wilde ik, ook al door mijn studie Neder lands, meer weten over het genre, de achtergronden, de secundaire li teratuur. Die vond ik toen bij Hol land SF, het clubblad van het Ne derlands Contactcentrum voor Science Fiction, dat deze maand toevallig vijfentwintig jaar bestaat. Daar ging ik recensies voor schrij ven, ik kwam in de redactie. Van het een kwam het ander. Via contacten met uitgevers ging ik ook SF verta len en werd ik tenslotte adviseur bij Centrï-Press. Een heel leuke tijd, want je kunt dan je eigen voorkeur uitleven, zij het natuurlijk wel met een buiging naar commercieel den ken. Helaas werd bij een reorganisa tie de serie gestopt, want veel lever de (fie nog niet op. Maar je moet ge duld hebben, vind ik nog steeds, zo'n serie moet opgebouwd wor den, een vast lezerspubliek krijgen. 48th World Science Fiction Con vention. Congresgebouw, Den Haag. 23 t/m 27 augustus. Info: CinFiction, Postbus 95370, 2509 Den Haag. Eeuwig zonde dat we ermee op moesten houden, want ik had bij voorbeeld net Gene Wolfe opgeno men, die nu jaren later bij Meulen- hoff verschijnt. Nu pas. Echt een schande, want Wolfe is een taalkun stenaar van het zuiverste water". "Dat is ook zo typerend voor SF. Op de Wereldconventie verschijnen ook de schrijvers, véél schrijvers. Behalve de eregasten Joe Halde- man en Harry Harrison - andere ere gasten zijn de ere-fan Andrew Por ter, de Duitse uitgever Wolfgang Jeschke en de schrijfster Chelsea Quinn Yarbro, die optreedt als Toastmistress - verwacht ik favorie ten van me als Brian Aldiss, Greg Bear en Tad Williams. Die laatste heeft een schitterende fantasy-ro- man geschreven, The Dragonbone Chair, zelfs nog beter dan Tolkien. En andere jonge auteurs die ik goed vind: Rob Holdstock, Chris Priest, Dan Simmons en onze Peter Schaap. Je zult in dat rijtje een naam mis sen als Asimov. Die komt vast niet, Jo Thomas: "om in dat schemerige gebied van als, vrij en ongebonden door welke wetten dan ook plaatsen en je af te vragen: hoe zouden ze reageren onder die omstandigheden? Daarin schuilt je fascinatie Sciencefiction". (foto Wim Dijkman) want die haat reizen. Ik vind trou wens dat ze h^m nooit zoveel geld v deel zoveeltien van de Founda tion hadden moeten bieden. Mis schien dat zijn laatste roman, Ne mesis, goed is, maar ik verwacht er niks van. Hy had met zijn tengels van Foundation moeten afblijven. Als historisc he SF kun je zijn boe ken nog best lezen, maar wat hij daarna geflikt heeft, dat is echt het vermoorden van die sense of won der. Ach, er komen interessante r Het is een publieksprijs, in tegen- niet het genre slecht is, maar dat er stelling tot de Nebula Award, de hoogstens slechte schrijvers zijn, of prijs die de auteurs zelf onderling slecht geproduceerde boeken of toekennen, merkwaardig genoeg slecht verzorgde boeken, wijkt die prijs de laatste jaren vry- In Amerika is een vermenging wel nooit af van de Hugo. Je mag van SF en SF-liefheber, de geïnte- dus heel optimistisch hopen dat de resseerde buitenstaander, heel ge- smaak van de lezer zich ontwik- bruikelyk. Op een Wereldconventie kelt". Boston kwam een Nobelprijs winnaar voor natuurkunde een toe- "Het is zo gek, dat zogenaamde spraak houden, evenals een paar verschil tussen science fiction en vooraanstaande wetenschappers, 'officiële literatuur' of'mainstream'. Niemand kijkt daar reuze van op. Neem nou Paul Theroux, een vaste genoeg: Brian Stableford, Peter schrijver in het fonds van De Arbei- ESA Noordwijk Nic holls, Poul Anderson, Sheri derspers. Nu heeft hy onlangs een Maar by ons weigeret de European futuristische roman geschreven, Space Agency in Noordwijk mede een SF-roman zou je kunnen zeg- werking aan het programma, omdat gen. Een goed boek, vind ik, maar ze de vermenging tussen SF Tepper. Een van de hoogtepunten Wereldconventie is trouwens de uit reiking van de Hugo Awards, zeg tot mijn stomme verbazing willen liteit niet ziet zitten. het niet uitgeven, op dat moment Het grootste congres in Neder- denk ik: je loopt niet alleen met oog- land in 1990, te openen door minis- kleppen voor, je bent ook discrimi- ter D'Ancona, duizenden buiten- Hugo Gernsback, de nerend bezig. Het is zo verrekte Ne- landse bezoekers, veel aandacht in derlands die houding tegenover SF: de pers...maar het is science fiction, doe maar gewoon, dan doe je al gek Doe maar gewoon, dan doe je al gek genoeg. Maar ik blijf erop wijzen dat genoeg. Diezelfde hooghartige hou- maar de Oscars op SF-geb ied, die wordt bijgewoond door de Ameri kaanse ambassadeur. De Hugo genoemd naar Hugo Gernsback 'vader' van de moderne SF, wordt verstrekt aparte categorieën: het beste boek, het beste verhaal. ding, die ik vaak ook bij uitgevers en besprekers aantref. Voor mij hoeft SF niet de hemel in geprezen te worden, maar ook voor dit genre verwacht ik gewoon een beoorde ling zonder vooroordelen. Zoals thrillers in Vrij nederland en De Volkskrant, zoals SF in Pe Volks krant en deze krant". "In Amerika is SF nu eenmaal veel populairder: daar dringen de boeken door tot de bestsellerslijs ten en verschijnen ze in miljoenen oplages. Daarom is het zo uniek dat er ineens een Wereldconventie naar Den Haag komt. Wel een enorme or ganisatie hoor. Al met al schat ik het aantal medewerkers op zo'n vijf honderd. Ja, het prorgramma valt onder mijn verantwoordelijkheid, maar verder verheug ik me er net zo op als elke andere SF-fan. Zelf vind ik het het leukste om weer mensen te ontmoeten die ik ken van andere bijeenkomsten. En voor nieuwe fans is het aardig om met andere en thousiastelingen kennis te maken, wat meer over SF te horen van der den of stomweg om boeken te ko pen. Vrijwel alles wat er momenteel aan SF, horror en fantasy verkrijg baar is, ligt er wel. En natuurlijk is er opvang voor nieuwe fans, in di verse talen. Mensen die 'koud' bin nenstappen, krijgen zo een idee wat er zich allemaal afspeelt". "Het Congresgebouw zit-tot de nok toe vool met programma's, zes tien per dag, van de zolder tot de kelder. Er is zoveel moois en boei ends dat ik zelf maar moeilijk kan kiezen. Veel films natuurlijk, maar ook programma's over censuur en Rhusdie, over communicatie: de veranderingen in Oost-Europa, over het milieu, mijn persoonlijke stok paardje. Er zijn zelfs aparte kinder programma's. Wat ik zelf heel graag wil zien is het praatje van Bob Shaw op zaterdag, dat zogenaamde we tenschappelijke babbeltje, waarin hij op een geheel eigen manier de draak steekt met van alles en nog wat. Andere hoogtepunten zijn de uitreiking van de Awards, ook van de King Kong Award voor het beste Nederlandse SF-verhaal, het pro gramma over SF Wereldwijd en na tuurlijk hoop ik op een Fancy Dress Parade zondagavond, op vorige conventies een vaak schitterende maskerade. En dan het Tolkien-pro- gramma (Tom Shippy), de filk'mu- sic, een SF-variant op folk, de schrijvers-workshops of gewoon pretprogramma's met onzinnige ti tels als 'My Teddy is not a Bedfel low', 'I hate Hugo's' en 'Are Angels Hookers?'. Er is zo veel. heater Deze Wereldconventie is echter vooral uniek, omdat we meer thea termanifestaties hebben dan ge bruikelijk. Ik weet ook dat we daar mee een veel zwaarder cultureel ac cent zetten op zo'n conventie. Wij hebben het namelijk verzonnen om een Philip K. Dick-play te doen! Dat is een monoloog van een Engelse acteur, John Joyce, op basis van teksten van de bekende SF-auteur Philip Dick. We hebben bedacht om The Oracle te doen, een horror-thril- ler-toneelstuk van avondlengte. Om SF-Blues van Brian Aldiss uit Enge land hier te halen. Om een balletuit voering op een thema van Tolkien in het programma op te nemen. Om een pantomime-show te presente ren. Ja, ik weet dat het kan misluk ken, maar ik weet dat het de moeite waard is. Ik denk dat zo'n wereldconventie ook een van de plaatsen moet zyn om heel veel aspecten van science fiction, fantasy, horror, aan te bie den. Om erover te praten, te luiste ren, na te denken en je niet alleen te beperken tot bewondering voor het boekje, de schrijver, het genre. Want op zich vind ik dat een hele en ge bewondering. Zo gauw iemand eigenlijk alleen maar bewondert op grond van een etiket, zonder na te denken, dan wordt het eng. Maar dat geldt ook voor voetballen en duivenmelken". Bijdrage: Ken Vos Corrie en de Brokken: 'Alles be weegt' (BV Haast CD 9005) Achter deze speelse naam gaat al enkele jaren de groep van de gitaris- te Corrie van Binsbergen schuil. Al in 1986 vielen de Brokken op door originaliteit. Sindsdien is de band alleen maar gegroeid. Van Binsber gen is iemand die niet tot de jazzgi- taristen mag worden gerekend, daarvoor is haar frasering te rock- achtig. Wel is zij een muzikant die het risico niet schuwt en die zeer functioneel speelt. Wat dat betreft kunnen we de andere leden van de Brokken meer tot de jazzstilisten re kenen. Angelo Verploegen (trom pet), Tobias Delius (tenorsax) en Joost Buis (trombone) zijn allen bla- zers die in diverse andere jazzgroe- pen actief zyn. Behalve de overzichtelijke mu ziek - het meeste materiaal is van de leidster - speelt de ritmesectie een doorslaggevende rol in deze muziek tussen fusion en geïmproviseerde muziek. Op een enkel cliché na, ken ik geen groepen die ook maar in de verte op deze band lijken. Dat mag in deze tijd van muzikale overpro- duktie een hele prestatie worden genoemd. Dze verfrissende en aan stekelijke muziek is zeer goed opge- seerde muziek. Deel twee is wat dat betreft een stuk beter, hoewel op enkele puntjes weer af te dingen valt. Ook dit maal zijn het live-opna men van artiesten die meest in New York actief zyn. Op de cd is veel elektronisch ge stuurde en door rock beïnvloedde percussie opgenomen, kortom de soort muziek die associaties op roept met het huidige New York. Veel slagwerkers dus, met Samm Benett, Joey Baron, Pheeroan Ak Laff en Glen Velez in de hoofdrol len. Tussen die vaak harde ritmi sche klanken door zijn meer melo dische solo-stukken te horen, by- voorbeeld een zeer originele coun try blues-achtige interpretatie op steel body gitaar door Gary Lucas van Albert Aylers 'Ghosts'. Een an dere vreemde eend in de bijt is het zeer romantische Some Kind o Blues van Myra Meiford (piano), dai. nergens naar toe gaat of lijkt te gaan. In scherp contrast met werk van menden als Sonny Sharrock (heavy metal improvisaties op de jazzgi- taar) of Ned Rothenberg (vrije gelui den in een strakke omgeving) staan de twee opnamen van Glen Velez c.s., die het midden houden tussen world music en new age. Ondanks de opnieuw enigszins vreemde sa menstelling een cd om aan te schaf fen voor de recente New Yorkse ge luiden. De opnamekwaliteit is vari abel. Diverse artiesten: 'Live at the Knitting Factory, New York City. (A&M CD 5276) Gezien de vele publiciteit rond de- activiteiten van het in 1986 opge richte podium The Knitting Factory viel de eerste verzamelplaat mij wat. tegen. De selectie leek nogal wille keurig - van de meeste artiesten had ik vergelijkbaar werk in betere vorm gehoord - en bevestigde niet bepaald de naam van The Factory als centrum voor nieuwere ontwik kelingen in de jazz en geïmprovi- Art Ensemble of Chicago with Amabutho: 'Soweto' (December 1989 Januari 1990. DIW lp; D1W- 8038; cd: DIW-837) In de ruim twintig jaar dat het Art Ensemble of Chicago heeft bestaan, is het concept van de groep nauwe lijks veranderd. Je zou hoogstens kunnen zeggen dat het kwintet meer openingen heeft gemaakt in de richting van de mainstream, met onder meer als gevolg dat de groep misschien weliswaar minder revo lutionair, maar ook gevarieerder is Dizzy Gillespie. (archieffoto) gaan klinken. Op drie van de zeven stukken op hun laatste uitgave speelt het uit vijf man bestaande Zuidafrikaanse mannenkoor Ama butho de hoofdrol. Deze inderdaad op typisch Zuidafrikaanse wijze opererende formatie is verantwoor delijk voor het politieke element van de produktie. Behalve in het wat flauw en voorspelbaar klinken de 'African woman' is de aanwezig heid van deze groep in ballingschap levende vocalisten een welkome verrijking en aanvulling op het be kende Art Ensemble-geluid. De overige vier stukken van dit album passen precies in het beken de patroon van de Amerikaanse groep; vrij uitgewerkte stukken met duidelijke verwijzingen naar de traditionele zwarte Amerikaanse muziek, die veel gebruik maken van contrasten in de dynamiek en de klankkleur. Een fraai voorbeeld daarvan is 'The Bottom Line', een compositie die eigenlijk niets meer dan uitgewerkte baslijn is, waarin de bas- en baritonsaxen van Joseph Jarman en Roscoe Mitchell de bo ventoon voeren. In de andere in strumentale stukken valt als ge bruikelijk te genieten van het spot tende geluid van Lester Bowies trompet. Opvallend is ook het strak ke slagwerk van Don Moye. Duide lijk een van de betere produkties van deze groep van de laatste jaren. Zeer goed opgenomen. KEN VOS Dizzy Gillespie and the United Nation Orchestra: 'Live at the Royal festival Hall' (10 juni 1989.cd: Enja 6044-2) Dizzy Gillespie mag zich de laatste jaren verdiend verheugen in een vergrote belangstelling voor zijn muziek. Het vreemde daarbij is dat zijn trompetwerk er, op zijn zachtst gezegd, niet bepaald op vooruit is gegaan. Van de spranke lende toon van vroeger is eigenlijk niet veel meer over dan een ritmisch verantwoord gepruttel, dat op zich best te verteren is. Veeleer moet de hernieuwde populariteit op het con to van zijn uitstekende orkest ge schreven worden. Deze cd is een selectie van een concert in Londen op zijn vorige Europese toernee, waarin groten deels (over)bekend materiaal aan bod komt, zoals 'Tin Tin Deo', 'And then she stopped', 'Kush' en natuur lijk 'A night in Tunesia'. Gillespie heeft gelukkig nooit zijn preoccu patie met de Afro-Cubaanse en an dere Latijnse ritmes vejloren en zijn huidige grote band bestaat voor minstens de helft uit muzikanten met de een of andere Zuidameri- kaanse connectie. De stersolisten van dit orkest zyn ongetwyfeld de Cubanen Paquita D'Rivera (altsax, klarinet) en Arturo Sandoval (trompet en bugel), die technisch geen barrières lijken te kennen. Ook ritmisch, maar dat ziJn we van Gillespie gewoon, is het dik in orde met dit orkest. Eigenlijk is deze opname een bevestiging van wat we al wisten en zeker een van de beste van de laatste tien jaar. Wie moet kiezen uit de vele tientallen platen van deze legendarische trompettist, kan met deze cd begin nen. De opnamekwaliteit is overi gens zeer goed. Donald Woods op een persconferentie naar aanleiding van de Nederland se vertaling van zijn boek ov er Steve Biko. (archieffoto) Donald Woods terug in Z.-Afrika 'Informatie in muziek- wereldje ontbreekt' AMSTERDAM (ANP) - „Het cultu rele klimaat in Europa vertoont gro te verschillen. Er is binnen Europa bovendien sprake van een informa- tiekloof over ontwikkelingen in de muziekwereld. Het is daarom mijn bedoeling de onderlinge contacten te intensiveren. Dat kan bij voor beeld door het stimuleren van co- produkties op het terrein van de ei gentijdse muziek en de barokope- Dat zegt de directeur van het Ko ninklijk Conservatorium Frans de Ruiter naar aanleiding van een reeks bezoeken die hij deze zomer aan Europese muziekfestivals bracht. Dat gebeurde in zijn functie van voorzitter van de Association Européenne des Festivals de Musi- que (AEFM), waarbij nu 53 Europe se muziekfestivals zijn aangesloten. De Ruiter werd vorig jaar oktober gekozen voor een zittingstermijn van vier jaar, zodat zijn reizen tij dens het festivalseizoen kunnen worden beschouwd als kennisma kingsbezoeken. De AEFM werd in januari 1952 opgericht door Igor Markevitch en Denis de Rougemont. Hun oog merk was de bevordering van de verbroedering in het Europa van na de Tweede Wereldoorlog door mid del van culturele samenwerking. Bovendien moest de vereniging een rol gaan spelen bij de bewaking van het Europese culturele erfgoed. Aanvankelijk waren er 15 festi vals aangesloten by de vereniging, waaronder het Holland Festival en dat van Bayreuth, Aix-en-Provence, Venetië en Wenen. „De toelating sindsdien is zeker niet zonder slag of stoot gegaan. De kwaliteit van het gebodene en het internationale ka rakter van een festival zijn daarvoor essentieel en lang niet alle Europese festivals voldoen nu eenmaal aan die eisen. Ik signaleer in dat ver band een inflatie van het begrip fes tival", aldus De Ruiter. Als voor beeld noemt hij Frankrijk, waar jaarlijks zo'n 250 festivals worden georganiseerd. De AEFM, waarvan het hoofd kwartier is ondergebracht bij het Europese Centrum van Cultuur in Genève, heeft geen bemoeienis met de programmering. De Ruiter: „Net als de andere bestuursleden heb ik wel een functie bij de kwaliteitsbe- waking van de leden en constateer ik zwakke plekken of leemtes in de programmering. Ik beperk me ech ter tot het geven van suggesties als ik denk dat zich een geschikte gele genheid aandient. De programme ring zou overigens hier en daar ze ker een haartje fantasievoller kun nen. De keus voor Vivaldi en Beethoven hgt nog vaak erg voor de hand". Voor scholing en voorlichting van de leden, lijkt De Ruiter het ijzer te willen smeden als het heet is. Zo heeft hij voor de algemene ver gadering van 12,13 en 14 oktober in Athene de hedendaagse Griekse componist Xenakis uitgenodigd. „Veel festivaldirecteuren hebben nog nooit kennis gemaakt met zijn werk. De vergadering leek me een goede gelegenheid daar verande ring in te brengen. Ik streef ernaar deze vergaderingen zo op te waar deren dat ook andere belangrijke en drukbezette componisten het de moeite waard gaan vinden er tijd voor vrij te maken. Themagroepen over onderwerpen als oude muziek, co-produkties en marketing moeten ook bijdragen aan het inhoudelijke niveau van deze bijeenkomsten". Cultuur en politiek werden na de Tweede Wereldoorlog beschouwd als twee werelden, waarbij er bin nen de AEFM naar werd gestreefd de verhouding met de leden uit de Warschau-Pact-landen goed te hou den. Mede mogelijk gemaakt door de nieuwe politieke verhoudingen in Europa, wil De Ruiter echter een actieve rol gaan spelen in Brussel: „Wij moeten als volwaardige ge sprekspartner worden beschouwd op bij voorbeeld het terrein van wet geving en belastingzaken. Daar naast wil ik gebruik maken van Eu ropese subsidiestromen om co-pro dukties te realiseren die langs diver se festivals trekken. Zo kan de inter ne communicatie worden bevor derd". De voorzitter zou de vereniging de komende jaren graag met multi disciplinaire festivals zien uitge breid. Deze festivals tonen ook the ater, dans en beeldende kunst en beperken zich niet tot concerten, al blijft de muziek een centrale rol spe len. De Ruiter: „Een goed festival moet een verhaal vertellen en daar voor vind ik een dergelijke opzét het meest interessant." JOHANNESBURG (Rtr) - Na twaalf jaar ballingschap is de jour nalist Donald Woods die de inspira tiebron was voor de film 'Cry Free dom', teruggekeerd in Zuid-Afrika. Hij w'l een televisiedocumentaire maken over zijn vaderland. Woods ontvluchtte Zuid-Afrika in 1977 nadat hij vijfjaar huisarrest had gekregen vanwege zijn uitspra ken tegen apartheid en zyn acties om de onderste steen boven te krij gen over de ware toedracht rond de dood van zijn zwarte vriend Steve Biko, de oprichter van de zwarte be weging 'Black Consciousness Mo vement*. Tina Turner in Thialf HEERENVEEN (GPD) - De Ame rikaanse zangeres Tina Turner geeft op zaterdag 20 oktober een concert in ijsstadion Thialf te Heerenveen. Dit wordt het eerste popconcert op ijs in Thialf. De ijsvloer wordt met vlonders afgedekt. De voorverkoop begint op 25 augustus. Turner is vol gende week vrijdag ook te bewon deren in het Utrechtse stadion Gal- gewaard en op 21 oktober in Ahoy' in Rotterdam. De politie viel zyn gezin lastig, zijn woning werd beschoten en een van zijn kinderen raakte gewond doordat zijn t-shirt met giftig zuur was bewerkt. Woods' boek over Biko, die naakt overleed achterin een politievracht- wagen klaarblijkelijk na langdurige marteling, en zyn vriendschap met de charismatische zwarte leider vormden de basis voor de film van Richard Attenborough. Bij aankomst op het Vliegveld in Johannesburg, waar vrienden en collega's hem stonden op te wach ten, verklaarde Woods optimistisch te zijn over de toekomst van Zuid- Afrika ondanks de recente golf van geweld in de zwarte woonoorden. Hij zei ook artikelen en mogelijk een boek te willen schrijven over het veranderde gezicht van Zuid- Afrika onder het bewind van presi dent F.W. de Klerk. „Toen ik weg ging was dit een hopeloos land dat afgleed naar een totaal gebrek aan verzoening. De meeste zwarten en blanken zoeken nu toenadering. De gewelddadigheden zijn eerder de problemen van herstel dan van neergang", zei Woods. Acht dirigenten in meesterklas NOS HILVERSUM (ANP) - Acht jon- ge dirigenten zyn doorgedron gen tot de Europese Internatio nale Dirigenten Meesterklas, die de NOS organiseert in samen werking met het NOB en de BBC. De dirigenten werden gese lecteerd uit 101 inzendingen af komstig uit 27 landen uit de hele wereld. De selectiecommissie werd voorgezeten door de artis tieke leider van de meesterklas, de Japanse dirigent Hiroyuki Iwaki. Aan de meesterklas mo gen twee Nederlanders deelne men, Peter Santa en Juijen Hempel. Deze acht dirigenten zullen na een aantal sessies met twee pia no's vanaf maandag 20 augustus' het Radio Symfonie Orkest diri geren. Aan het eind van de week besluit de selectiecommissie welke dirigenten (maximaal vier) het openbare slotconcert van het Radio Symfonie Orkest zullen dirigeren. Dit concert wordt gegeven op vry dag 31 au gustus om 20.15 uur in het Con certgebouw in Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 31