Gruwelijk misdrijf komt niet zomaar uit de lucht vallen 'We laten Saddam niet vallen voor een paar uitzuigers I REPORTAGE i Jordanië en Palestijnen: oude vijanden nu bondgenoten SCOOP ZATEKDAG 18 AUGUSTUS 1990 Van onze correspondent Theo Haerkens UTRECHT - "Bang? Nee, ik ben nooit bang. Maar er zijn wel mensen die ik voor laat gaan als ik de trap af loop". Prof. dr. F.H.L. Beyaert glimlacht. "Meestal gaat het om een relatieverhaal", stelt de directeur van het Pieter Baan Centrum in Utrecht. De mensen die hier ter observatie worden opgenomen, hebben vrijwel allemaal zeer ernstige geweldsmis drijven gepleegd. Meestal echter hadden ze op de een of andere manier een relatie met het slachtoffer". "Maar er zijn mensen van wie ieder een hier denkt: wat is dat een grieze lige man. En als we dat met zijn al len vinden, is het echt zo". Beyaert spreekt bedachtzaam en kiest zijn woorden zorgvuldig, maar nu lacht hij geamuseerd. "Een psychiater hier heeft dat eens onderzocht. Hij vroeg het personeel wat namen van mensen die we allemaal eng von den, spitte hun dossiers door en toen bleek dat zij stuk voor stuk ie mand gedood hadden die ze pas en kele minuten of seconden eerder voor het eerst ontmoetten. Je hebt toch een antenne om onberekenba re mensen te herkennen", stelt hij. "Nee, ik heb me nooit echt bedreigd gevoeld: Als ik op mijn knopje druk, staan er binnen één minuut twintig man in deze kamer". Garanties zijn er echter niet in deze wereld: een jaar of zes geleden werden twee medewerkers van het instituut gegijzeld. "Dat was schok kend, want het leken niet de grie zels waar we het juist over hebben, dat hadden we duidelijk verkeerd ingeschat". Slijtend Op 5 september wordt Beyaert zes tig jaar. Hij gaat dan met functio neel leeftijdsontslag, zoals dat ge bruikelijk is voor ambtenaren van justitiële instellingen die een 'slij tend beroep' hebben omdat zij da gelijks omgaan met gedetineerden. Zijn werk als hoogleraar forensi sche psychiatrie ("psychiatrie in dienst van het recht") aan de Uni versiteit van Utrecht gaat echter ge woon door. Beyaert blijft daarnaast vice-voorzitter van de International Academy of Law and Mental Health en redacteur van het Nederlands Tijdschrift voor de Psychiatrie. "Er is nog werk genoeg", vindt hij "en het is goed om dit na twintig jaar aan een ander over te dragen". In de jaren dat hij er de scepter zwaaide is de psychiatrische obser vatiekliniek van het gevangeniswe zen uitgegroeid tot een fenomeen dat in binnen- en buitenland grote bekendheid geniet. Een keer of vier in de week wordt de kliniek wel ge noemd in de media en vrijwel altijd gaat het dan om de daders van lugu bere geweldsmisdrijven. "Maar we hebben hier ook lui die zo in de war zijn dat niemand er raad mee weet, of jongeren van wie de kinderrechter wil vermijden dat ze van kwaad tot erger komen. Over het algemeen gaat het om delicten waarvan de rechter-commissaris denkt dat er meer achter zit". Het centrum onderzoekt in hoe verre een misdrijf iemand kan wor den aangerekend. Was iemand op dat moment verminderd toereke ningsvatbaar en - heel belangrijk - is er kans dat het zich herhaalt? Zo ja, dan krijgt de rechter het advies ter beschikkingstelling (tbs) op te leg gen. Dat betekent dat iemand na zijn straf twee jaar gedwongen wordt verpleegd, een periode die steeds met een jaar kan worden ver lengd. "Als iemand zijn partner na een ellendig huwelijk van dertig jaar ombrengt, hoef je niet te ver wachten dat zoiets zich herhaalt. Maar die kans is er wel als iemand van 25 zijn partner na een half jaar de hersens inslaat. In zo'n geval ge ven we een tbs-advies". Brandstichting Jaarlijks worden zo'n 200 mensen, van wie vijftien vrouwen, onder zocht. In de helft van de gevallen gaat het om kindermishandeling, brandstichting en verkrachting. In de andere helft om moord en dood slag, vaak op de meest afschuwelij ke wijze gepleegd. Beyaert steekt een sigaret op. "De manier waarop is vaak heel aangrijpend en dat schokt mij ook nu nog wel", erkent hij. "Vooral als ik op de kleurenfo to's van de politie zie wat er is aan gericht. Maar ik slaap er niet slech ter van. Dat kan ook niet, want an ders houd je het geen twintig jaar vol". Toch hebben psychiaters en de begeleiders die aan de kliniek zijn verbonden ook hun emoties. Bij de procedures in huis wordt daar ter dege rekening mee gehouden. "Wij maken altijd eerst kennis met nieu we mensen. Pas daarna bestuderen we het dossier en zien we wat voor delict iemand heeft gepleegd. Nee, wij weigeren nooit iemand". Prof Beyaert neemt afscheid bij het Pieter Baan Centrum: sfeer broeierig... Beyaert neemt een trek van zijn si garet. "Als je dan ziet wat voor een vreselijk misdrijf die aardige vent heeft gepleegd, moetje dat voor je zelf wel zien te rijmen, ja". Ook de daders zelf zijn vaak ge schokt. "Ze zeggen: ik ben zo niet. Dit mag nooit meer gebeuren en ze zijn dankbaar als je probeert hen te helpen. Maar er zijn er ook die hele maal niet willen nadenken over wat ze hebben gedaan". Toch is dat voor Beyaert het be langrijkst. "Zulke dingen, hoe gru welijk ook, komen niet uit de lucht vallen". Ook het grote publiek moet weten wat er aan de hand is. "Het is niet zo dat psychiaters maar alles goedpraten of mensen eeuwig met tbs laten opbergen". De directeur spreekt niet tegen dat dat soort praatjes hem soms stoort; "Je went eraan, maar het is wel zaak zo helder mogelijk uit te leggen wat je doet". Fatsoen Dat grote zaken, zoals de ontvoe ring en de moord op Gerrit Jan Heijn uitgebreid in de publiciteit komen, vindt hij prima. De frustra ties van Heijns moordenaar zijn breed uitgemeten in de media. "Ik hoop dat mensen hierdoor inzien dat ze fatsoenlijk met elkaar moeten omgaan. Je moetje realiseren datje iemand soms vreselijk kwetst". "Het kan iedereen overkomen. Ik kan toch ook ziek worden en dan iets doen?", stelt Beyaert. "Voor het gros van de mensen die hier komen, geldt dat ze een treurige jeugd heb ben gehad. Ze voelden zich thuis niet veilig, zijn verwaarloosd en hebben daardoor kansen gemist". In de zeven weken dat de delin quenten in de kliniek verblijven, wordt hun verleden uitgebreid on derzocht. Daarbij gaat het niet al leen om het verhaal van de mensen zelf, maar vooral om dat van familie, vrienden, onderwijzers en de huis arts. De oprichter van de kliniek - Baan - wist al dat het milieu een be langrijke invloed heeft op de vor ming van de persoonlij keid. Beyaert ziet het inrichtingswerk dat hij invoerde als een belangrijke vernieuwing. "Drie inrichtingswer kers observeren de delinquenten terwijl ze hen verzorgen, met hen eten, spelletjes doen en televisie kij ken. De mensen leven in groepjes van acht, met telkens drie begelei ders. De ene keer is de sfeer ont spannen, bijna zoals in een jeugd herberg. De andere keer is het broeierig, zodat je niet weet wat je boven het hoofd hangt". Intersubjectief Zo objectief mogelijk - de weten schapper spreekt van intersubjec tieve objectiviteit - wordt uiteinde lijk rapport opgemaakt met een ad vies aan de rechter. Ieders bevin dingen komen daarbij zoveel moge lijk aan bod en er wordt gestreefd naar een eensluidend geheel. "Als er tegenstrijdigheden in zitten of te veel jargon, begrijpt de rechter het ook niet meer". Verder ontwikkelde en introdu ceerde de scheidend directeur een methode om aan te geven hoe ge vaarlijk iemand is en hoe groot de kans is dat hij weer door het lint gaat. Voor de rechter is dat een be langrijk handvat bij het bepalen van de strafmaat en het al dan niet op leggen van tbs. Beyaert toont zich tevreden: "Het blijft moeilijk, maar het lukt redelijk". Toch komt het voor dat iemand kort na zijn tbs-pe riode weer moordt of verkracht. "Sinds 1980 is dat vier keer voorge vallen, maar het mag natuurlijk nooit gebeuren". De hoogleraar rekent voor dat dat overeenkomt met een half procent. "Dat is procentueel heel weinig, maar voor de slachtoffers en nabe staanden is het heel veel". In het centrum is zo'n gebeurtenis aanlei ding tot zelfonderzoek met als inzet: doen we het wel goed? "Zoiets is zo erg dat ik er wakker van lig. Het schokt het hele huis en je blijft er lang mee bezig". Hoe vaak ten onrechte geadvi seerd wordt mensen géén tbs op te leggen is niet bekend. Beyaerd ziet graag dat dat nog eens wordt onder zocht omdat je een vergissing nooit kunt uitsluiten. "Zo'n onderzoek is eigenlijk heel belangrijk, maar tot nu toe was er nooit geld voor". Terroristen In veertig procent van de gevallen adviseert het Pieter Baan Centrum de rechter tbs op te leggen. En dat betekent dat mensen na hun straf zo'n jaar of vijf psychiatrisch wor den behandeld. Slechts in enkele gevallen zijn moordenaars en ver krachters volledig toerekeningsvat baar. Daarbij moet worden gedacht aan politieke terroristen en een en kele huurmoordenaar, maar dat soort zaken doet zich in Nederland gelukkig weinig voor. Tbs helpt dan niet en meestal volgt dan een lange straf. De samenleving moet ten slot te worden beschermd. Internationaal loopt het Neder lands strafrecht met zijn aanpak be paald voorop, een gevolg van de hu- maniseringsstroming die voort vloeide uit de gevangeniservaring die veel hooggeplaatsten in de Tweede Wereldoorlog zelf opdeden. De glijdende schaal om aan te geven in hoeverre iemand verminderd toerekeningsvatbaar is, is bij voor beeld in België onbekend. Beyaert betreurt dat: "Daar ben je gek of niet gek en in het laatste geval ga je voor lange tijd de gevangenis in, net als in Amerika". Dat verklaart wellicht elders in de wereld n de gevangenis zitten. In Nederland zijn het er 45 op iedere 100.000 inwo ners, in België, Duitsland en Enge land tachtig en in de VS honderd. "En dat terwijl iedereen aanneemt dat gevangenisstraf niet helpt. Het Nederlandse systeem is efficiënter, economischer en beduidend huma ner", stelt Beyaert. Pijnlijk Buitengewoon pijnlijk is de rap portage van het Pieter Baan Cen trum soms voor de mensen die het betreft. Anderen zijn heel blij dat ze nu geholpèn worden. "Een enkele keer bellen mensen zelfs om te laten weten dat het nu zo goed met ze gaat. Ja, dat is leuk, dat vertel ik thuis ook wel", glimlacht hij. Maar er zijn ook mensen die abso luut niet kunnen leven met wat ze hun partner of kinderen in een vlaag van woede hebben aange daan. "Zij zijn wanhopig, voelen zich diep schuldig en zouden het liefst zelfmoord plegen. Je probeert dat te voorkomen omdat je hoopt dat ze tot andere inzichten komen, maar dat lukt niet altijd". Beyaert tot slot, bedachtzaam: "Het gebeurt niet zo vaak dat men sen uiteindelijk toch zelfmoord ple gen. Ik ken er drie. Maar als het ge beurt, denk ik wel eens: misschien is dit ook maar het beste". Van onze correspondent Taco Slagter AMMAN Priemende ogen kij ken je aan. Het wantrouwen is er duidelijk aan af te lezen. "Ameri can?". vraagt een marktkoopman bits. Mijn Palestijnse begeleider stelt hem snel gerust. "Sahaffi Hol- landa", een Nederlandse journalist, zegt hij. "Goed volk", voegt hij er nog aan toe. Fachri Jebaly houdt de pas erin. Hij wil liever geen discussies op straat. Beter is het in een winkeltje of bij iemand thuis over het pro- Iraakse standpunt van de Palestij nen in Jordanië te praten. "Wester lingen zijn niet meer zo gewenst in de vluchtelingenkampen". "Het is maar goed dat die man er even niet aan dacht dat jullie ook oorlogsschepen naar de Golf heb ben gestuurd. De Palestijnen zijn woedend dat het Westen met twee maten meet. Oké, Irak heeft Ku- wayt bezet. Jullie vinden dat dat niet kan, maar heeft Amerika en Eu ropa ook troepen gestuurd nadat Is raël de westelijke Jordaanoever en de Gazastrook had ingepikt?" Spandoeken In het op vijf kilometer van Amman gelegen vluchtelingenkamp de monstreerden deze week tiendui zenden Palestijnen tegen het 'Ame rikaanse imperialisme op Arabisch grondgebied'. Tussen de schamele woningen hangen nog de spandoe ken. 'Leve Saddam Husayn en de Islam', valt er te lezen. Zelfs de mos kee van het vluchtelingenkamp is voor de gelegenheid beklad met de veelzeggende leuze 'Dood aan Ame rika'. Bovendien zijn de souk en de winkelstraatjes volgeplakt met por tretten van Saddam Husayn. Op zijn minst is de openlijke vere ring van Saddam Husayn in Jorda nië opmerkelijk, want tot twee we ken geleden was het recht om pu bliekelijk in het koninkrijk te wor den tentoongesteld slechts voorbe houden aan koning Husayn. Maar :n het Midden-Oosten veranderen de dingen snel. Zo ook de politieke stellingname van de koning en de Palestijnen in de Jordaanse vluchtelingenkam pen. Hoewel de hasjemitische vorst decennia lang een loyaal bondge noot van de Verenigde Staten was en Washington hem hiervoor alleen al de laatste tien jaar twintig miljard gulden fourneerde, koos Husayn toch de kant van Irak. Ingeklemd tussen de twee sterkste legers van de regio Israël en Irak meent de koning dat Baghdad hem de meeste kans op overleven geeft. Bondgenoten Om dezelfde reden, namelijk het redden.van de politieke huid, stapte ook de PLO in dit wankelende bootje. Koning Husayn en Arafat veroordeeld tot bondgenoten. Na het échec van het Akkoord van Am man in 1986 - een toekomstig Pa lestina zou met Jordanië een confe deratie vormen, maar kort daarna zegt de koning de overeenkomst op - lag dat niet meer zo voor de hand. Mohammed Milhem haalt er de schouders bij op. In diens zwaarbe waakte woning in een sjieke wijk van Amman legt de Palestijnse ex- burgemeester van Hebron in 1980 door Israël uitgewezen uit, dat het hem geen 'donder' meer interes seert wie er met wie gaat in de Ara bische wereld. "Luister, mijn vriend", zegt het lid van het uitvoerend comité van de PLO, "de boel is kapot. Er is geen Arabische eenheid meer. En die heeft in feite ook nooit bestaan. Ze ker niet als het om de Palestijnse kwestie ging. Er zijn nu twee kam pen: pro- en anti-Amerikaanse. Wij zijn voor Saddam Husayn. En met hem negen andere Arabische lan den, zoals op de Arabische top van Cairo is gebleken. Syrië en Egypte mogen dan wel in het pro-Ameri kaanse kamp zitten, onderschat de kracht van hun tegenstanders niet". Volgens Milhem heeft Irak de Palestijnse zaak altijd gesteund. "Met geld en wapens", zegt hij "maar ook met een ideologie die ons aanspreekt. Saddam Husayn wil de Arabieren bevrijden van het impe rialisme, inclusief de agenten van het Westen, zoals die stinkend rijke sjeiks in hun oliestaten. Irak heeft ons altijd beloofd te zullen mee vechten voor een onafhankelijke Palestijnse staat. Hem laten vallen omwille van die uitzuigers in Ku wayt? Vergeet het maar. Volgens het internationaal recht zal het alle maal wel niet kloppen van Irak, maar deugt het wat Israël en de Amerikanen al 22 jaar met ons uit halen?" Olie Hij vervolgt: "Het gaat de Amerika nen niet om dat emiraatje, noch om het lot van Saudi-Arabië of Israël, het gaat hen om de olie. Denk je nu werkelijk dat Bush troepen naar Saudi-Arabië had gestuurd als er worden. Zeker de jonge generatie Palestijnen niet. Twintigers als Khadar Kuz, Abdul Ranof Rifia en Zuhair Khateeb hebben die tijd niet eens meegemaakt. Voor hen telt de intifadah, de Palestjnse opstand in door Israël bezet gebied. En die met juist nu levend moet worden gehou den. De 'revolutionair' Saddam Husayn is in hun visie de enige die dat samen met de Palestijnen kan. Khadar wijst vervolgens op de grote tegenstelling in de Arabische wereld tussen arm en rijk. Verbit terd praat hij over de honderden miljarden dollars die Saudi-Arabië, Kuwayt en de andere Golf-staten in het Westen hebben geïnvesteerd om van het rendement zichzelf en de autochtonen onderdanen in weelde te laten leven. Vuile werk Geëmotioneerd vertelt Khadar hoe zijn familieleden alsmede Egypte- naren en Jordaniërs jarenlang als gastarbeiders het vuile werk voor de sjeiks hebben opgeknapt zonder ook maar van al die rijkdom te heb ben geproefd. "Kennen jullie de do denstad in Cairo?", vraagt Khadar. "Is het geen schande dat honderd duizenden mensen in graven moe ten leven omdat ze geen huizen en werk hebben, terwijl de emirs de gekste dingen verzinnen om het geld te kunnen opmaken. Hebben wij Palestijnen en Egyptenaren deze ongeletterde bedouinenstam- men niet lezen en schrijven ge leerd? En zijn we vervolgens niet als tweederangs-burgers behandeld?". Het zijn gevoelens waar Saddam Hussein handig op in speelt bij het mobiliseren van de publieke opinie in de Arabische wereld. Maar ligt daar werkelijk de reden waarom de keus van de PLO op Irak gevallen? Mijn Palestijnse begeleider in het vluchtelingenkamp, Fachri Jebalij, weet beter. Lessen geleerd "Arafat heeft weinig te kiezen. Zijn legitimiteit ontleent hij aan de Pale stijnen die- in de bezette gebieden dag en nacht in oog staan met de Is raëliërs. Zij wagen hun leven voor de Palestijnse zaak. Zij houden ons ideaal in de wereld levend. Zij heb ben onmiddellijk de kaht van Irak gekozen. Kon Arafat iets anders doen? En konden de Palestijnen in Jordanië anders reageren dan de koning in hun armen te sluiten? Hij misbruikte ons, nu gebruiken we hem. Zo gaat dat in het Midden- Oosten. Tot mijn spijt. Maar wij hebben or\ze lessen geleerd. In 1970 in Jordanië en in 1982 in Libanon. Toen hebben we machtspolitiek ge speeld. Op het grondgebied van een ander. Nu werken we samen met degene die ons het meest heeft te bieden". Fachri geeft toe: als de Amerika nen Irak een vernietigende slag toe brengen, het ook met de PLO is ge daan. "Dat risico lopen we. Een Palestijnse staat kunnen we dan wel vergeten. Iedereen zal ons uitla chen en niet meer serieus nemen". "We go to hell. Maar dat is al bijna zo". De Jordaanse koning Hussein wedt op twee paarden en probeerde deze week bij Bush te bemiddelen. Zijn land kiest echter voor Irak. Koppel en het koninklijk paar. Aan hen deed hij als eerste het verzoek bij Irak voor hem te lobbyen. Slim, heel slim, want koning Husayn is zo'n beetje de enige vriend die de Iraakse president Saddam Husayn nog Een paar dagen later was Koppel in Cairo voor de top van de Arabische Liga. Buiten de vergaderzaal wachtte hij net zo lang tot hij Tariq Aziz naar buiten zag komen. Die kende Koppel ook nog van eerdere interviews, en ook aan hem smeekte de ABC-man zo ongeveer of hij naar Baghdad zou mogen. Weer een paar dagen later bleek het gelobby succes te hebben opgeleverd, toen de.ABC-ploeg een visum kreeg. De vraag was nu alleen nog: hoe in Irak te komen? De Iraki's stelden ABC voor vanuit Jordanië over land te gaan, maar dat vonden Koppels bazen te riskant. Uiteindelijk stuurden de Irakezen een vliegtuig en landde Koppel dinsdagmiddag in Baghdad. Hij zit er niet meer alleen. De 'anchorman' van CBS, Dan Rather, heeft inmiddels ook zijn eerste verhalen uit Baghdad naar huis gestuurd. CNN en NBC denken er deze week nog ook te zijn. Maar het doet er niet meer toe: Koppel was er als eerste. Eén oorlog is daarmee al weer voorbij... Amerikaanse gevoelens. niet de grootste oliereserves in de wereld in de bodem zou hebben ge zeten. Denk je dat de Verenigde Na ties en de Veiligheidsraad zich druk hadden gemaakt om zo'n ministaat je als Kuwayt als dat niet het zwarte goud zou hebben bezeten?" Opvallend is dat de gekleurde vi sie van de voormalige Palestijnse burgemeester sterk overeenkomt met die van de man in de straten van Amman. Zelfs Jordaanse hoge ambtenaren en vakbondsleiders in het verleden nu niet bepaald vrienden van de Palestijnen lo pen voorop in de dagelijkse terug kerende pro-Iraakse demonstraties in de buitenwijken van Amman en andere steden. Zo registreren de Jordaniërs Azzam Abu Azzam, directeur van het ministerie van cultuur, en Mo hammed Rash Dahn, secretaris-ge neraal van de vakbond voor hoger opgeleid personeel, dagelijks met plezier Palestijnen die vrijwillig in het Iraakse leger willen dienen. Sa men met de aanmeldingen van Jordaanse kant zouden dat er al 70.000 zijn. Maar of .deze aspirant srijders ooit in actie komen, valt sterk te betwijfelen. Niettemin is het een gevaarlijk fenomeen met grote politieke betekenis. Eén volk Abu Azzam en Rash Dahn zijn keu rige heren in dure pakken en met gouden pennen die graag in de pu bliciteit komen. Onbeschaamd, maar geleid door angst, likken ze nu de hielen van de Palestijnen en die van Saddam Husayn. Zonder blik ken of blozen zegt hij: "We zijn één volk. Samen met Saddam Husayn zullen we de Arabische natie restau reren". Blijkbaar is de directeur cul turele zaken 'zwarte september' van 1970 vergeten. Toen zijn vorst zich met grof geweld van de Palestijnen wilde afmaken en daarin werd ge- foto AFP) steund door de Jordaanse minder heid in het land. Maar in het vluchtelingenkamp Al Wehdat zijn ze die zwarte jaren vermoedelijk ook vergeten, of in elk geval willen ze er niet aan herinnerd Woensdagavond laat had de Amerikaanse omroep ABC een drie kwartier durend interview van tv- persoonlijkheid Ted Koppel met de Iraakse minister Tariq Aziz. Het was niet het meest indrukwekkende stukje tv dat ABC ooit heeft uitgezonden. Er was bijvoorbeeld geen decor. Je kon zien dat Koppel en Aziz tegenover elkaar zaten in een donkere, nogal grotachtige ruimte, meer niet. Soms waren de satelliet-beelden niet helemaal duidelijk. Soms was het geluid moeilijk te verstaan. En het was misschien ook niet Koppels beste interview. Koppel, een zeer begenadigd journalist, kreeg uit de geslepen Aziz niet veel meer dan een handjevol platitudes en diplomatieke pirouettes. Koppel moet niettemin nu nog glimmen. Zijn bazen bij ABC doen dat zeker. Want het was een stukje tv-geschiedenis: Koppel was de eerste Amerikaanse journalist die sinds de Iraakse inval van Kuwayt Irak was binnengekomen. Zoiets weegt zwaar bij de grote Amerikaanse omroepen. Want wie denkt dat in Nederland de omroepen stevig met elkaar concurreren, weet niet wat er op dit vlak in Amerika gebeurt. Daar is de concurrentie pas echt moordend, en dat blijkt vooral bij grote nieuwsgebeurtenissen. De drie grote omroepen, ABC, NBC en CBS, aangevuld met de nieuwszender CNN, willen dan maar één ding: als eerste aanwezig zijn, de primeur hebben, een, zoals dat in het Engels heet, 'scoop' halen. Dat is meer dan gewone competitie. Het is oorlog, compleet met veldslagen, strategische bewegingen, en logistieke voorbereiding. De manier waarop Koppel erin slaagde als eerste Irak binnen te komen, is tekenend. Al direct nadat Irak het kansloze Kuwayt had overrompeld, trok Koppel, met in zijn kielzog een hele staf aan medewerkers, naar het Midden-Oosten. (Terzijde: wellicht vindt de NOS het interessant te vernemen dat de Amerikaanse omroepen nu elk meer dan 60 man in het Midden-Oosten hebben rondlopen.) Koppel meldde zich in Jordanië, waar hij zijn eerste slag sloeg. Hij belde daar met de vrouw van koning Husayn, koningin Noor van oorsprong een Amerikaanse die hij, net als de koning zelf, kende door interviews voor zijn nieuwsprogramma 'Nightline'. De koningin nodigde hem uit langs te komen, en de ontmoeting mondde uiteindelijk uit in een etentje tussen

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2