De prijzige blokkade van Irak De maniakale egotrip van Saddam Hussein W Bush speelt hoog spel in de Golf ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1990 PAGINA 19 Sommige leden van het Amerikaanse Congres staan een keiharde aanpak van Irak voor. Neem Robert Torricelli, een afgevaardigde van de Democraten. De Verenigde Staten, zo meent hij, moeten Irak maar eens goed inpeperen dat een door chemische wapens geschraagd offensief wel eens het "morele equivalent" zou kunnen zijn van een aanval met kernwapens. De doorsnee Amerikaan mag zich graag bedienen van gespierde taal en houdt van handelen in hoog tempo. Niet voor niets dankt president Bush een deel van zijn populariteit aan de snelle afrekening met de Panamese dictator Noriega. Op een zenuwenoorlog in de Golf zitten ze in de VS zeker niet te wachten. Daarmee zijn te veel levens en te veel dollars gemoeid. Het politieke risico dat Bush loopt is groot, al denkt menige Amerikaanse burger en militair daar anders over. Hun wildwest-advies is simpel: "Zorg ervoor dat Baghdad ophoudt te bestaan en je bent overal van af". door Henk Dam Robert Torricelli, een geachte afge vaardigde van de Democraten in het Amerikaanse Congres, weet kenne lijk wat er leeft onder een groot deel van het volk. Torricelli zegt wat meni ge Amerikaanse burger denkt; er is maar een manier om Saddam Hussein aan te pakken en dat is de keiharde aanpak. Mochten de Irakezen grijpen naar chemische wapens, dan zou een een Amerikaanse vergeldingsactie in de vorm van een kernaanval best eens kunnen worden overwogen. Zo, vindt Torricelli, moet die lunatic daar in Baghdad worden toegesproken. Want dat is nu eenmaal de taal die een agressor verstaat. In de Washington Post van afgelo pen zondag kreeg Torricelli bijval van een anonieme marine-commandant. "Als Irak chemische wapens gaat ge bruiken, dan moeten wij een stapje verder gaan. Mijn oplossing: ervoor zorgen dat Baghdad ophoudt te be staan". Dergelijke cowboyachtige uitspra ken horen blijkbaar bij de Ameri kaanse benadering van een dreigend conflict. Toen ayatollah Khomeini vervelend deed tegen de Amerikanen, was er in de VS ook geen tekort aan mensen die van Iran graag "één grote parkeerplaats" hadden gemaakt. Los van alle dreigementen in de richting van het Midden-Oosten staat het bijvoorbaat vast dat een aanval van de Irakezen op Amerikaanse stel lingen of op Amerikaanse schepen hoe dan ook zeer ernstige gevolgen voor Baghdad kan hebben. De Amerikanen hebben in de regio al een formidabel arsenaal aan even precieze als krachtige high tech-wa- pens geconcentreerd. En daar blijft het niet bij. "Elke tien minuten landt er hier een van onze vrachtvliegtui gen", zei maandag nog een hoge Ame rikaanse militair in Saudi- Arabië. Overmacht De kans opieen Iraaks offensief neemt met al dat Amerikaanse machtsver toon in de Golf steeds verder af. De meeste Amerikaanse militaire specia listen gaan er dan ook van uit dat zelfs Saddam Hussein niet fanatiek/mega lomaan/gek genoeg is om Saudi-Ara- bië nu nog binnen te vallen. Zelfs al bracht Saddam zijn complete leger van een miljoen man en al zijn 5000 tanks in het slagveld, dan nog zou Irak geen schijn van kans hebben. Als gevolg van de Amerikaanse over macht in de lucht is elke Iraakse aan val snel gedoemd te verzanden in de snikhete woestijn. Anders gelegd: de reden waarom de Amerikanen zo'n groot aantal manschappen en zo veel materieel naar Saudi-Arabië hebben overge bracht, is om te voorkomen dat ze ooit moeten worden gebruikt. Het werke lijke gevecht moet worden geleverd door middel van de economische blokkade van Irak. De Amerikanen denken dat Irak het drie maanden, hooguit misschien een halfjaar kan uithouden zonder de invoer van noodzakelijke goederen als voedingsmiddelen, en zonder de uitvoer van zijn olie. Volgens de Ame rikaanse taxatie zal daarna de nood in Irak zo hoog zijn gestegen, dat Sad dam op zijn knieën moet. Of het slachtoffer zal worden van een coup, mocht het zijn eer te na zijn een knie val te maken. Het verleden heeft geleerd dat eco nomische boycots lang niet altijd wer ken. Rhodesië bijvoorbeeld slaagde erin een door bijna alle landen in de wereld, gesteunde boycot dertien jaar lang te overleven. De blanke minder heidsregering van Ian Smith maakte in die tijd van de nood een deugd door de Rhodesische economie radicaal om te vormen. Waar het land eerder vrijwel volledig leunde op de import van goederen, kon het na verloop van tijd volledig zichzelf bedruipen. Het toenmalige bewind van Ian Smith genoot de steun van Zuid-Afri- ka, dat wel. Irak kan niet bogen op een vergelijkbaar voordeel. Het land kan relatief makkelijk van de buiten wereld worden afgesloten. Om de uit voer van Iraakse olie te stoppen is de afsluiting van de pijpleidingen naar Turkije en Saudi-Arabië voldoende, zoals inmiddels is gebeurd. Olietankers die vanuit Irak zee zou den kiezen kunnen makkelijk door Amerikaanse en andere andere mari neschepen worden ondergeschept, want het stuk Perzische Golf waaraan Irak (zelfs aangevuld met Kuwayt) ligt is niet zo groot. Gunstig, althans vanuit het Ameri kaanse perspectief gezien, is verder dat de economie van Irak voor 97 pro cent is aangewezen op de olie-export. Een ander belangrijk gegeven is dat Irak 70 procent van alle voedingsmid delen uit het buitenland betrekt. Der gelijke feiten kunnen het succes van een blokkade bepalen. Er zijn niettemin ook risico's aan een blokkade van Irak verbonden. Irak houdt nog altijd een groot aantal buitenlanders, onder wie 3500 Ameri kanen, in verzekerde bewaring. Sad dam Hussein zou deze mensen, die nu hun hotel niet uit mogen, gemakke lijk als troefkaarten kunnen uitspe len. Risico's Zowel Saddam Hussein als president Bush loopt dus risico's, als het con flict om Kuwayt zou uitdraaien op een zenuwenoorlog in de vorm van een langdurige economische blokkade van Irak. Waarom Hussein zich al die risico's op z'n hals heeft gehaald, mo ge duidelijk zijn. Keerde hij nu op zijn schreden terug, zijn leiderschap zou niet langer ontastbaar zijn. Wat Bush betreft hangt diens be reidheid om risico's te nemen ten nauwste samen met wat al sinds 1949 geldt als officieel Amerikaans beleid. Meer dan veertig jaar zeggen de Ame rikanen nu dat het Golf-gebied voor hen van doorslaggevend strategisch belang is. Uiteraard is de olie in het Midden- Oosten het smeermiddel voor die op- Amerikaanse kruiser, die raketten vervoert, zoeken de Perzische Golf af op de aanwezigheid i vatting. De landen rond de Perzische Golf leveren nu 25 procent van de to tale mondiale produktie aan olie. Veel belangrijker voor de regeringen van diezelfde landen is de wetenschap dat tweederde deel van alle aangetoonde olie-reserves in de wereld onder hun woestijnzand ligt. ke al volgt geredeneerd: de olie uit de Golf is voor de Westerse landen van vitaal belang. Wij zijn, binnen die groep landen, de enige mogendheid die over genoeg invloed en militaire middelen beschikt om ervoor te zor gen dat die olie ook onze richting blijft uitstromen. Dat is de reden Amerika is voor 30 procent afhan kelijk van olie uit het Golfgebied. Er is niet veel fantasie voor nodig om te bedenken dat het voor Amerika een ramp van de eerste orde zou zijn, als een onberekenbare dictator erin slaagde de hand te leggen op alle Ara bische olievelden. Maar er is meer dan alleen het ver haal over de Amerikaanse afhanke lijkheid van de Golf-olie. Japan is voor 63 procent van olie uit de Golf- landen afhankelijk, de Europese lan den gezamenlijk voor 47 procent. Zou in het Midden-Oosten de oliekraan nu worden dichtgedraaid, gegarandeerd dat al die landen te kampen kregen met gigantische economische proble men. Gegeven de mate waarin de eco nomieën van de Westerse landen op elkaar zijn afgestemd, brengt elke economische tik die wordt uitgedeeld een kettingreactie teweeg. In de Verenigde Staten wordt terza- Bush zo snel besloot Ameri kaanse troepen naar Saudi-Arabië te sturen. En dat is ook de reden waarom hij bereid is - beter geformuleerd: zich verplicht voelt de Amerikaan se aanwezigheid in de Golf desnoods maandenlang vol te houden. Daarvoor zal Bush vrijwel zeker een forse prijs moeten betalen. Om te be ginnen valt er in de Arabische wereld toch al een grote weerzin tegen Ame rika waar te nemen. En die afkeer zal de komende maanden zeker alleen nog maar toenemen. De trotse, van nature dikwijls nationalistisch den kende Arabieren gruwen van de ge dachte dat een buitenlandse mogend heid als Amerika in hun regio gewa penderhand zijn eigen belangen komt veilig stellen. De Saudi's hebben Amerika alleen maar gevraagd te komen omdat zij geen andere uitweg zagen voor het in tomen van de Irakese agressie. Re cente demonstraties in onder meer Jordanië hebben duidelijk gemaakt dat veel 'gewone' Arabieren de Iraak se leider als een held zien, die nu ein delijk eens tegen Amerika en Israël durft op te komen. Dat gevoelen, zo mogen de Ameri kanen terecht vrezen, zal bij een lang durige Amerikaanse aanwezigheid in de Golf alleen maar sterker worden. Saddam Hussein is, zo is inmiddels wel gebleken, handig genoeg om dat Arabische sentiment tot in het extre me aan te wakkeren. In de tweede plaats betaalt Bush een economische prijs, en wel op twee fronten. De grootscheepse militaire inspanning in de Golf gaat de Ameri kanen honderden miljoenen dollars per maand kosten. En als het op een treffen mocht aankomen, lopen de kosten aanzienlijk meer op. Bovendien zal de waarschijnlijk langdurige periode van spanning de olieprijzen hoog houden, en dat gaat dus ook geld kosten. De inflatie zal omhoog gaan, het begrotingstekort toenemen, het hele financieel-econo- mische beeld zal kortom verduiste- En dat komt voor de Verenigde Sta ten op een heel slecht moment. Eco nomische groei is er nauwelijks meer. De jongste werkloosheidscijfers een plotselinge stijging van 5,2 naar 5,5 procent in de maand juli duiden zelfs op de recessie die door talloze Amerikaanse economen was voor- (foto AP) zien. De inzakkende consumptie en de malaise in de onroerend goed-sec- tor geven de sombere prognoses nog meer waarheidsgehalte. Voor Bush doemt daarmee een elec toraal risico op. Kiezers, zo wil een oude wijsheid, stemmen in de eerste plaats voor hun portemonnee. Bush loopt trouwens nog een electoraal ri sico. Amerikanen vinden oorlogen al leen dan aardig als ze kort duren, en snel gewonnen worden. Daarom wa ren de ingrepen in Grenada onder Reagan en Panama onder Bush zo po pulair. Aan slepende crises zit een an der verhaal vast, getuige onder meer het Vietnam-debacle. Er zijn twee op ties: de ernstige en de minder ernsti ge. Mocht het ooit zover mocht ko men dat straks massa's dode Ameri kanen vanuit Saudi-Arabië naar huis worden overgevlogen, dan zou de nu nog massale steun voor Bush wel eens als ijs onder de brandende woes- tijnzon kunnen wegsmelten. Hetzelf de lot zou Bush kunnen treffen, als de Amerikaanse en Irakese troepen in een maandenlange patstelling tegen over elkaar kwamen te staan. De kos ten van een militaire patstelling zal in de eerste plaats worden verhaald op de Amerikaanse belastingbetaler. De Amerikaanse geschiedenis heeft meer dan eens aangetoond dat presi denten hun aanhang zienderogen za gen slinken, zodra er van het volk een hogere financiële bijdrage werd ge ëist. Saddam Hussein kan veel en wil veel, maar de tijd heeft hij nog niet aan zijn wil kunnen onderwerpen. Zijn 53ste verjaardag werd in mei dan ook uitbundig gevierd. En Saddam Hussein verzorgde hoogstpersoonlijk de regie van het bombastische feest, dat voorgoed in de herinnering van de Irakezen moest blijven voortleven. Als ceremoniemeester van zijn eigen verjaardagspartij typeerde de Irakese dictator zichzelf. Zich realiserend dat ook zijn lichaam sterfelijk is, streeft Saddam Hussein ernaar zijn geestesprodukten eeuwigheidswaarde toe te kennen. De geschiedenis lijkt zich te herhalen. door Frits Baarda De Irakese ministers, alsmede het voltallige corps van diplomaten ke ken in mei in Saddams geboorte dorp Takrit geduldig toe hoe een stoet dorpelingen, uitgedost in his torische kledij van Assyrische en Babylonische voorvaders, aan hen voorbijtrok. Wat de genodigden be vreemdde was de afwezigheid van de 'geliefde léider'. Wat de hoogwaardigheidsbekle ders wel zagen, was een kanjer van een dadelpalm die door de deelne mers aan de optocht werd voortge trokken. Voor de hoofdtribune werd de boom stilgehouden. De verklede dorpsgenoten wierpen zich in het stof, het gezicht gekeerd naar de splijtende palm. Uit de kern stapte niemand anders dan de 'adelaar wiens grootheid de hemel van licht vervult'. Daar was hij dan toch in ei gen persoon: Saddam Hussein. Niet voor niets had de eerste man van Irak voor een palmboom geko zen om zichzelf prominent te profi leren. De dadelpalm symboliseert het erfgoed van de Babylonische vorsten die hun rijk ooit op Iraaks grondgebied vestigden. Saddam Hussein wil een van hen zijn. Hem is er alles aan gelegen om nog verafgood te worden als de n Hammurabi Het liefst zou hij willen lijken op ko ning Hammurabi, wiens wetten nu nog ontzag ontlokken. Hammurabi beschermde de zwakken tegen de sterken en de armen tegen de rijken en die slogan spreekt aan. Hoe ouder Saddam Hussein wordt, hoe harder hü werkt aan zijn onsterfelijkheid. Daartoe maakt hij steeds vaker gebruik van 's lands lange en grootse historie. Niet min der dan twaalf imperiums werden ooit geregeerd vanaf het grondge bied dat nu Irak heet. Saddam Husseins propagandam achine moet zijn volgelingen doen geloven dat alle goeds ook nu uit Arabië komt en dat hun leider er dag en nacht over waakt. Wie door Bagh dad wandelt, kan eenvoudig niet heen om de spandoeken en aanplak biljetten met leuzen als: 'Saddam Hussein, geschenk van Allah aan Irak en aan de Arabische natie'. Saddam Hussein wilde dat Irak ezen weer in zichzelf en in him land gingen geloven. Anders dan het be wind in Baghdad het doet voorko men, heeft de achtjarige oorlog met Iran dan wel geen zege opgeleverd, nooit eerder wordt er zoveel vader landsliefde in Irak beleden als nu. Saddam Hussein probeert op al lerlei manieren zijn oorlogszucht te rechtvaardigen. En toont zich, als het in zijn strategie te pas komt, uniek in zijn grilligheid. Tot verbijs tering van de hele wereld aanvaard de hij deze week alsnog het van 1975 daterende verdrag van Algiers. Waar hij acht jaar een verbeten grensoor- log met buurland Iran had gevoerd over de rivier Shatt al-Arab, daar mag wat hem betreft Iran daarover nu beschikken. Saddam Hussein acht Kuwayt een "koloniale uitwas" en trok er twee weken geleden met zijn man schappen binnen, zoals het een "echte Arabische leider' betaamt. Het is zo'n 'heldendaad' waarmee hij in de voetsporen denkt te kunnen treden van de mannen aan wie hij zich zo zielsgraag spiegelt. Niet al leen de Babylonische koning Ham murabi staat er bij hem goed op, ook de wellicht nog vermaardere Baby lonische monarch Nebukadnezar, is iemand met wie hij zich graag laat vergelijken. Muurschildering Inwoners van Baghdad zijn al lang gewend aan de muurschildering die op enkele vierkante meters eeuwen overbrugt. De huidige Iraakse heer ser kijkt samen met koning Nebu kadnezar naar de wederopbouw van Babyion. De bouw van Babylon is overigens niet slechts een staaltje van realistische schildersvlijt, het past in de bombast van het Irak van vandaag. Bouwvakkers dragen da gelijks duizenden stenen naar stads wal, zoals de Bayloniërs die ooit ook hebben aanschouwd. Elke steen draagt een inscriptie: "Herbouwd in het tijdperk van de leider, president Saddam Hussein". 4

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 19