Strijd in de lucht nog onvoldoende betichf Verdreven kunstenaar in raadhuis Wassenaar zoekt vrijwilligers voor begeleiding asielzoekers PAGINA 10 ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1990 Groep Crash verzamelt informatie over vliegtuigwrakken Piepkleine vondst uit prehistorie in Voorschoten VOORSCHOTEN - De vitrine met archeologische vondsten van de Voorschotense buitenplaats Rou- coop trok gisteren veel bekyks in de hal van het plaatselijke gemeente huis. Te zien waren: potten en pan nen, pijpen, sieraden, een majolica- tegel, een knikker, een borgpen, een gesp, een olielampje, een bouwor- nament en een koperen kandelaar. De voorwerpen uit de 17de en 18de eeuw kunnen tot en met 31 au gustus in de hal worden bezichtigd. Daarna worden ze verder onder zocht en geanalyseerd. De vind plaats aan de Rouwkooplaan is van daag van tien tot twee uur open voor het publiek. Belangstellenden kunnen kijken naar het blootgeleg de deel van de slotgracht en het voorplein, maar mogen ook vragen stellen over de verrassende vondst van een piepklein stukje slijpsteen uit de prehistorie. Tot nu toe werd namelijk verondersteld dat er in de prehistorie een nederzetting was in het naburige Boschgeest. Crash-lid Peter van der Ploeg me neergestort vliegtuig. gevallen beperken tot het bijeen garen van de gegevens over de verongelukte toestellen. Een be perking overigens waar wij geen enkele moeite mee hebben, om dat het ons toch hoofdzakelijk om die informatie gaat. Trouwens, waar zouden we de spullen moe ten laten die we allemaal opgra ven?". Het speuren en spitten naar de ze gegevens is een proces dat soms moeizaam verloopt. Niet al le gemeenten reageren even en thousiast als de groep bijvoor beeld komt met het verzoek om de luchtbeschermingsrapporten in te mogen zien. "Veel gemeenten hebben der gelijke documenten niet eens meer, omdat ze zijn overgedragen aan het Rijksarchief in Den Haag. Ook in Duitsland komen we voor dergelijke problemen te staan. Als je daar komt voor informatie over een bepaald vliegtuig moet je eerst lid worden van de Duitse vereniging die zich met dat on derzoek bezighoudt. Daarnaast moet je ook nog flink dokken voor het verstrekken van die ge gevens", aldus de Hillegommer. Vliegtuigwrak De lokale overheden zien het werk van de groep Crash door gaans niet als erg belangrijk. "Er zijn huizen gezet op plaatsen waarvan bekend was dat er een vliegtuigwrak in dé grond zit. Dat wordt door ons betreurd, omdat een onderdeel van een in Breukelen (foto Jan Holvast) wij toch onze vrijheid aan deze vliegtuigbemanningen te danken hebben. Dat wordt vandaag de dag toch wel gemakkelijk verge ten". Dat onbegrip van de gemeente lijke autoriteiten blijkt volgens Van der Ploeg ook nog uit het feit dat de werkgroep al geruime tyd vergeefs op zoek is naar een vaste expositieruimte. "Als je daar een verzoek voor indient, zoals in de Haarlemmermeer, geven ze niet thuis. De enige mogelijkheid die overblijft is het huren van een bollenschuur. Maar dat is ten eer ste door ons niet op te brengen en in een dergelijke ruimte gaat ook het materiaal achteruit. Wij moe ten een ruimte hebben waar de spullen op een behoorlijke wijze kunnen worden opgeslagen", legt de Hillegommer uit. Van der Ploeg is wel blij met de reacties uit het buitenland op het werk van de groep. "Zo is een be manningslid van een in Badhoe vedorp neergestort vliegtuig vo rig jaar in ons land te gast ge weest. De man woonde inmiddels in Australië en is op kosten van een krant uit zijn land en enkele sponsors naar Nederland ge haald". Om de kosten van zijn verblijf wat te beperken logeerde hij bij leden van de werkgroep en de voormalige ondergrondse in de Haarlemmermeer. "Als je dan merkt wat een plezier je iemand daarmee doet, wil je alleen maar doorgaan met dit werk". DEN HAAG/WASSENAAR - Spe cialisten in transcendente meditatie zouden conflicten op een spirituele wijze moeten kunnen oplossen. Dat. zeiden vertegenwoordigers van de in Wassenaar gevestigde Stichting Maharishi Vedisch Instituut Neder land gistermiddag tegen de geest verwanten die een kort geding had den aangespannen. Het kort geding diende omdat de Wassenaarders zich volgens de Stichting Onderwijs Wetenschap der Creatieve Intelligentie Neder land uit Wassenaar en de Stichting Maharishi Ayur-Veda Products uit Vlodrop schuldig maken aan pla giaat. De stichting van F. van der Logt, F. Lameris en W. Burgmans zou daarom verboden moeten wor den produkten (cursussen) aan te bieden onder namen, die ook ge bruikt worden bij de Creatieve In telligentie Stichting en de Stichting Ayur-Veda Products. Maharishi Maharishi Mahesh Yogi is een In diase wijsgeer, die in 1967 een be zoek bracht aan Nederland. Hij zou de grondlegger zijn van de trans cendente meditatie, ook wel TM ge noemd. Na het bezoek van de wijs geer zijn meer mensen in Nederland zich in TM gaan verdiepen. Op dit moment wordt geschat dat rond de 70.000 Nederlanders zich met trans- Specialisten in transcendente meditatie klagen elkaar aan cendente meditatie bezig houden. De drie mannen uit Wassenaar zijn leraren. Zijn geven les in tans- cendente meditatie, onder andere aan managers van bedrijven. Lange tijd hebben zij in contact gestaan met de Stichting Onderwijs Weten schap der Creatieve Intelligentie Nederland. De opbrengsten van hun cursussen vloeiden in de stich- tingskas. "Soms draaide ik een om zet van 20.000 per maand", vertelde Van de Logt rechter R.R. Portheine. De stichting keerde op haar beurt echter nooit meer uit aan de leraren dan een reisvergoeding. "Gaan jul lie maar naar de sociale dienst", zou het stichtingsbestuur altijd hebben gezegd als een leraar om een hogere vergoeding vroeg. Dure auto's De drie uit Wassenaar splitsten zich af toen zij bemerkten dat medewer kers van de stichting in dure auto's rondreden, er een pand van een mil joen werd aangeschaft en andere medewerkers van de stichting wèl kregen uitbetaald. Zij stichtten in Wassenaar de Stichting Maharishi Vedisch Instituut Nederland, dat zich op niet commerciële basis be zighoudt met de verspeiding van de wijsheden van 'De Maharishi'. Zij zeggen met medeweten en onder goedkeuring van De Maharishi te werken. By de twee andere stichtingen vindt men dat de drie uit Wassenaar hun gang mogen gaan, maar niet met gelijke namen. Er zou verwar ring kunnen ontstaan bij het pu bliek en dat zou niet de bedoeling zijn. "De Stichting Onderwijs We tenschap der Creatieve Intelligentie Nederland en de Stichting Maharis hi Ayur-Veda Products zijn geen re ligieuze bewegingen, maar in feite handelsmaatschappijen", zei de ad vocaat van deze beide stichtingen, F. Delissen. Hij vindt dat de drie uit Wassenaar moedwillig misbruik maken van merknamen die door zijn cliënten zijn gedeponeerd: "Ze trachten mee te dobberen op de gol ven van succes". De rechter denkt een week over een en ander na en beslist dan of hij de drie uit Wassenaar een aantal verboden zal opleggen. De vitrine met archeologische vondsten van de Voorschotense buitenplaats Roucoop. (foto Henk Bouwman) Van onze redacteur Kees van Kuilenburg HILLEGOM - "Wij zijn bezig met het belichten van een belangrijk stuk van de geschiedenis, die naar ons idee nog onvol doende aandacht heeft ge kregen. Er is veel over de Tweede Wereldoorlog ge schreven, maar dan hoofd zakelijk over de strijd op het land". Hillegommer Peter van der Ploeg is lid van de groep Crash, die al les verzamelt dat te maken heeft met de strijd die in de periode 1940-1945 in de lucht werd uitgevochten. De naam Crash staat voor 'Crash Research Aviation Society Hol land'. De groep samengesteld uit Jan Uithol en Wim van Beek (beiden uit Hoofddorp), Henk Re bel (Badhoevedorp) en Peter van der Ploeg - is een jaar of zes gele den opgericht. Er zijn mensen die de leden zien als een ordinair stel letje verzamelaars. Onder het mom van geschiedschrijving zou den zij proberen stukken van in de Tweede Wereldoorlog neerge storte vliegtuigen in hun bezit te krijgen. Volgens Van der Ploeg is dat een verkeerde voorstelling van zaken. Het viertal probeert te ach terhalen waar en wanneer een ge allieerd of Duits vliegtuig is neer gestort in de provincies Zuid- en Noord-Holland en Utrecht. Aan de hand van die gegevens maken ze vervolgens een uitgebreid ver slag. In het 'werkgebied' van de vier zijn in de Tweede Wereldoorlog veel vliegtuigen neergestort. De route van de Engelse vliegtuigen die bombardementsvluchten naar Duitsland uitvoerden, voer de voor een belangrijk deel via deze drie provincies. Boven de drie provincies hebben luchtge vechten plaatsgehad en werden veel Britse toestellen neerge haald. Inmiddels heeft de groep in de ze zes jaar ongeveer 1000 vliegtui gen in kaart gebracht, waarvan vaststaat waar zij zijn neergestort. Daarvan staat de helft inmiddels uitgebreid op papier. Deze infor matie wordt, als daar belangstel ling voor is, afgestaan aan instan ties in binnen- en buitenland. Zo is er onder meer belangstelling voor een motor van een in het Utrechtse Kockengen neerge stort Brits vliegtuig. Die gaat bin nenkort naar een basis in de buurt van Londen. Wrakken In de afgelopen zes jaar heeft de groep, bijgestaan door enthou siaste vrijwilligers, vier wrakken of wat daar van over was opgegra ven. Deze restanten lagen in Koc kengen (gemeente Breukelen), Hoofddorp, Badhoevedorp en in Lisse. Omdat dergelijke projec ten erg duur zijn, blijft het aantal opgravingen beperkt. "We betalen nagenoeg alles zelf', legt de Hillegommer uit. "Vandaar dat we ons in de meeste De Wit: 'Oegstgeest is een kunstminnende gemeente' OEGSTGEEST - Dankzij de re novatie van de Gevers-Deutz Terweeschool zijn de gangen van het Oegstgeester gemeente huis tijdelijk omgetoverd tot een tentoonstellingsruimte. Ge durende de maanden augustus en september exposeert daar de Oegstgeester kunstschilder Ge rard de Wit, omdat hij zijn ate lier in het schoolgebouw moest ontruimen. De kunstenaar gaf de tentoonstel ling de toepasselijke titel 'Het ate lier' mee. Ongeveer de helft van de doeken heeft de werkruimte van de kunstenaar als onderwerp. Daar naast is een aantal portretten, stille vens, landschappen en stadsgezich ten te zien. De Wit's schilderij 'Ge zicht op het Groene Kerkje' hangt al langer in het gemeentehuis: nadat de gemeente het aankocht, kreeg het werk een plekje in het raadhuis. "Na de verbouwing krijg ik mijn ruimte weer terug", weet de schil der, tijdelijk werkzaam in een nood- lokaal elders in de gemeente. "Ik heb geluk dat ik in een kunstmin nende gemeente woon. De toenma lige wethouder Thorn heeft me het lokaal indertijd ter beschikking ge steld en ik heb er al die tijd heel goedkoop gezeten. Na de verbou wing moet ik een redelijke huur be talen, maar daarvoor krijg ik een keurig opgeknapte ruimte". WASSENAAR - De gemeente Wassenaar zoekt vrijwilligers die een groep van ongeveer 16 asielzoekers willen begeleiden. Om vrijwil ligers warm te maken voor de taak, wordt dinsdagavond 11 septem ber een voorlichtingsavond georganiseerd in cultureel centrum Warenar. Daar zal onder andere een video te zien zijn van het werk van een Leidse vrijwilligersgroep. Wassenaar is een van de 600 gemeenten in Nederland die vorig jaar gehoor gaven aan een oproep van de regering om huizen voor asielzoekers beschikbaar te stellen. In de kustgemeente gaat het om vier woningen waarin vanaf oktober mensen worden gehuisvest die daar afwachten of zij als vluchteling worden erkend. Deze pro cedure kan bijna twee jaar duren. Voor iedere asielzoeker stelt het ministerie van WVC, via de ge meente, een bedrag beschikbaar voor huisvesting en levensonder houd. De vrijwilligers begeleiden de vluchtelingen: ze helpen bij het inrichten van de panden, maken de vreemdelingen wegwijs in de samenleving en proberen een zinvolle tijdsbesteding te vinden. Zolang de vluchtelingen nog niet zijn erkend mogen zij geen be taald werk verrichten. In het verleden is in de Wassenaarse gemeenteraad meermalen gesproken over de opvang van asielzoekers. De meeste politieke partijen stonden er huiverig tegenover, vanwege het gebrek aan ge schikte woonruimte. In de raadsvergadering van eind juni stemde uiteindelijk een meerderheid voor het beschikbaar stellen van vier woningen. Vier van tien WD-ers stemden tegen, terwijl de rest van de frac tie akkoord ging onder voorwaarde dat de maatregel eenmalig zou zijn. Ook moet de vele Wassenaarse woningzoekenden goed worden uitgelegd waarom zij wat langer op een huis dienen te wachten, zo liet de meerderheid van de VVD-fractie bij die gelegenheid weten. In het raadhuis zijn 22 werken tentoongesteld, die tijdens kantoor uren gratis zijn te bezichtigen. Een aantal schilderijen is te koop, maar een verkoopexpositie wil De Wit het niet noemen. "Ach, ik zeg altijd maar 'Tegen elk aannemelijk bod' meldt de Oegstgeestenaar laconiek. "Ik vind de tentoonstelling vooral een aardige gelegenheid om iets te rug te doen voor de gemeente die mij zo lang voor weinig geld onder dak heeft geboden. Tijdens de cul turele week in september bied ik het gemeentebestuur een van mijn werken aan, dat dan in het raadhuis kan blyven hangen". Leraar Naast zijn werk als schilder geeft De Wit één avond in de week les op de Leidse schilder- en tekenacademie Ars Aemula Naturae. In het verle den was hij ook jarenlang leraar te kenen op het Leidse Visser 't Hooft- lyceum, maar tegenwoordig be steedt hy het grootste deel van zijn tijd aan de schilderkunst. Na een aantal jaren vooral portretten te hebben geschilderd ("dat van de hoogbejaarde Prof. Oort, de beken de sterrenkundige, vind ik het leuk ste portret") legt hy zich de laatste tijd toe op het schilderen van land schappen en stadgezichten. Daar naast maakt hij stillevens. "Ik word getroffen door een be paalde lichtval, iets buiten mijzelf en op een gegeven moment komt dat tot een uitbarsting"., verklaart De Wit zyn werkwijze. "Niet de af beelding, maar het schilderij moet vorm krijgen en onder invloed van de lichtval kan dat anders worden dan de zichtbare werkelijkheid. Die is in myn schilderkunst wel herken baar, maar het resultaat is toch heel anders dan een fotografische weer gave". De Wit volgde in de jaren '50 een opleiding aan de Koninklijke Aca demie in Den Haag en verdiende beurzen die hem in staat stelden een tijd in het buitenland te studeren. Zijn grootste leermeester uit die tijd noemt hij nog steeds de schilder H. Raab, 'waar je het vak nog echt van leerde'. Zijn eerste exposities had hij aan het eind van de jaren '50. Sindsdien exposeerde hij onder an dere in Amsterdam, Antwerpen, Den Haag en Leiden. Zijn doeken hebben een plaatsje gekregen in particuliere verzamelingen over de hele wereld. Commercie De commercie rond veel vormen van moderne kunst is De Wit een gruwel. "Er is een tendens dat men geen dingen meer maakt voor de huiskamer, maar voor het museum. Als jouw kunst maar in de smaak valt bij de museumdirecties, zit je goed. Overigens vind ik 'kunst' een heel gevaarlijk woord. Kunst is een onzegbaar terrein, waar veel mis bruik van wordt gemaakt". Vooral aan vormen van moderne beeldende kunst kan De Wit zich er geren. "Zo heb ik een keer een hoop steenkool zien liggen in de hoek van een prachtige museumzaal. Als je het buiten zou zien liggen, dan haal je het weg. Dat is dan zo'n kunst werk waar je een heel verhaal bij moet houden; waarvan wordt ge zegd datje het moet 'ondergaan'. Ik vind het raar dat je mensen op zo'n manier op elementaire dingen zou moeten wijzen". "De kunst wordt een soort ker mis, alle poespas er omheen hoeft voor mij niet. Ik vind dat Vincent van Gogh prachtige dingen heeft gemaakt, maar ik ben uit principe niet naar die Van Gogh-tentoonstel- ling geweest. Dat was één grote geldmakerij". Enige weken geleden werd het kunstwerk Doorgaande Beweging van zijn naamgenoot Frans de Wit in het Oegstgeester Hofdijckplant- soen geplaatst. De Leidse kunste naar die de zeven rechthoekige poorten van balkstaal ontwierp is geen familie van Gerard de Wit: "En ik vind het een beetje flauw dat mensen denken dat ik het heb ge maakt. Het kunstwerk heb ik nog niet gezien, dus ik heb er geen oor deel over. Beeldende kunst is niet mijn terrein, ik ben geen kunste naar, ik ben schilder". De Oegstgeester kunstenaar G. de Wit bij een van zijn in het plaatselijke raadhuis geëxposeerde werken: "De kunst wordt een soort kermis". (foto Jan Holvast) ZATERDAG 18 AUGUSTUS Katwijk Nationale dag Zeevisserij: vis- variamarkt, open huis viswverwer- kende bedrijven, oude ambach ten, optreden klederdrachtgroep. duinwandeling Lions, van 9.00 tot 13.00 uur vanaf pavijoen Kees van Duyn. stoomtreinritten door de Zuid- duinen, V9r1rek iedar uur vanaf 10.00 uur bij de Vriesche Wei. openluchtschaken op het schaakplein bij restaurant De Zwaan, aanvang 14.00 uur. orgelconcert door Klaas-Jan Mulder, mmv het Jubilate- en Ur- ker Mannenkoor 'Exelsior, aan vang 16.30 uur in de Nieuwe Kerk, Voorstraat. Leiden film: Turkse aarde. Hollandse bodem', dilemma bij besluit van Turks gezin om in Nederland te blijven, aanvang 15.00 uur, Rijks museum voor Volkenkunde. Noordwijk strandhengelwedstrijd HSV De Sportvisser, vistijd van 18.30 tot 21.30 uur. optreden van de 'Nashville Dancers', van 13.00 tot 17.00 uur op het Vuurtorenplein. internationaal Jazz Festival mmv Kenny Ball, Climax Jazz band, Rob Hoeke, Bernard Berk hout en vele anderen, Hotel Oran je/Boulevard Hotel, van 20.00 tot 02.00 uur. Voorschoten bezichtiging van de recent op gegraven restanten van het Kas- )l Roucoop. van 10.00 tot 14.00 n de Roukooplaan. Warmond creatieve kunstmarkt op het Pleintje bij de Pomp, van 11.00 tot 16.00 uur. Wassenaar Zomerfeest: o.a. jeu de boules, ringsteken te paard, ringsteken met rijtuigen, tientonnerlrekken, vanaf 10.30 uur op diverse loka- ties. Zoeterwoude wandeltocht over 5,10,15, 25 of 40 km, start tussen 9.00 en 10.P0 uur (40 km), overige afstan- ZONDAG 19 AUGUSTUS Alphen fietstocht langs bezienswaar digheden en door natuurgebied, Leiden fietstocht Usseltocht over 35 of 65 km, start tussen 8.30 en 12.00 uur bij clubhuis Swifttoer, Room- burgerweg. stadswandeling olv gids, start om 14.00 uur op het Stadhuis plein. rondleiding in de Pieterskerk, aanvang 15.00 uur. Noordwijk competitiewedstrijd Binnenwa ter HSV De Sportvisser, verzame len om 04.45 uur op perkeerter- rein Beuk. Zoeterwoude groote sjoelbakkenfeest (4 m lang) met muzikale omlijsting door Renz Venz, begin wedstrijden om 13.00 uur in café Landzicht, Ver- laatweg. wandeltocht over 5,10,15, 25 of 40 km, start tussen 9.00 en 10.00 uur (40 km), overige afstan- MAANDAG 20 AUGUSTUS Katwijk volleybal-toernooi in sportzaal Boorsma, Zwanenburg, aanvang 19.00 uur. straatvoetbaltoernooi op ter rein van de Groenteveiling, Sandt- laan, aanvang 19.00 uur. klaverjassen en jokeren in de Roskam, aanvang 20.00 uur. aanvan 19.45 uur in Hotel Het Wit te Huis. Voorhout volksdansen voor jongens en meisjes, aanvang 14.00 uur in de Spelewey. inschrijven voor de avond fiets driedaagse, van 18.30 tot 19.30 uur bij de Spelewey. Voorschoten Jeugd Vakantie Bezigheden: brandweerwedstrijden en water speeltuin, van 10.00 tot 14.00 uur in zwembad Het Wedde.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 10