Wolkers en t Hart niet op lijst van verplichte literatuur Kunstenaar als zelfstandige Spaarcenten voor Surinaams museum Hermans verrast door Belgisch eredoctoraat Pre-advies voor 21 boeken voor havo en vwo DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1990 i de lijst: "Het verbaast me (archieffoto) LEIDEN Havo- en vwo- leerlingen zullen in 1992 misschien voor hun eind examen moeten kiezen uit een verplichte lijst van 16 ro mans en 5 dichtbundels. De door prof. dr. A.G.H. An- beek (Leidse universiteit), dr. H. Bekkering (Universi teit van Nijmegen) en prof.. dr. J.J. Goedegebuure (Ka tholieke Universiteit Til burg) samengestelde lijst van moderne letterkunde na 1830 Wferd deze week gepu bliceerd in weekblad Vrij Nederland en is bedoeld als pre-adv'ies aan de Commis sie Vernieuwing Eindexa menprogramma's Neder landse Taal en Letterkunde vwo en havo (CVEN). Opval lend is dat door leerlingen veelgelezen auteurs als Jan Wolkers en Maarten 't Hart ontbreken. Den Haag en wvc: 'Geen twijfel over cijfers North Sea Jazz Festival' DEN HAAG (GPD) - Voor het mi- nisterie van wvc en de gemeente Den Haag bestaat er geen aanlei ding te twijfelen aan de cijfers die jaarlijks door de directie van het North Sea Jazz Festival worden ver- strekt en op grond waarvan rijk en gemeente beoordelen welke bedra gen aan-subsidie ten,behoeve van het festival worden verleend. Daarmee stellen wvc en 'Den Haag' zich eensgezind op tegenover berichtgeving in het blad 'Sponso ring' waarin sprake is dat het North Sea Jazz Festival de afgelopen jaren aanzienlijke sponsorbijdragen bui ten de begrotingen heeft gehouden. Daardoor zou het festival veel meer subsidie hebben gekregen dan waarop het recht heeft. Dit jaar verl eenden wvc en 'Den Haag' samen een subisidiebedrag van 7 ton. De gemeente Den Haag ziet geen reden het subsidiebeleid ten aan zien van het festival te wijzigen. „Wij hechten grote waarde aan het festival in onze stad, en zullen onze steun daarom blijven voortzetten", aldus gemeente-woordvoerder P. Ruytenbeek. „Wij hebben inmiddels een ex ploitatie-begroting 1969 in bezit, waarop een sponsorbijdrage staat vermeld die een veelvoud is van de in kranteberichten genoemde vijf tigduizend gulden", aldus Ruyten beek. „Het verhaal ,in het blad 'Sponsoring' is flinterdun en boter zacht". Het ministerie van wvc zit 'op de zelfde lijn' als de gemeente. Woord voerder Hans Smit: „De betreffen de beleidsambtenaren hebben het artikel in 'Sponsoring' bekeken. Ze komen tot dezelfde conclusie als Den Haag: er is voor wvc geen re den te twijfelen aan de cijfers die i ons door de festivalleiding worden verstrekt". Anbeek: "We hebben gekozen voor boeken die beeldbepalend en representatief zijn voo rioden. KORTWEG AMSTERDAM - Het Britse ge zelschap Théatre de Complicité speelt van 21 tot en met 26 augustus 'Help, I'm alive' in het Amsterdam se Nieuwe de la Mar Theater. Deze tiende produktie van dit gezelschap is geïnspireerd op de klassieke Commedia dell'Arte. De acteurs ge- bruiken deze Italiaanse toneelvorm in combinatie met de slapstick van Jacques Tati en Laurel Hardy. De voorstelling ging onlangs in pre mière op het Mayfest Festival in •Glasgow. Taal speelt geen rol in deze anderhalf uur durende opvoe ring, aldus het Nieuwe de la Mar Theater. LAREN - Vanaf 19 augustus ex poseren vijftien Deense keramisten en Leen Quist hun werken in het Singer Museum in Laren ,en Galerie Amphora in Oosterbeek. De Neder lander Quist kreeg zijn opleiding in Denemarken. Deze keramisten be horen tot de belangrijkse van dit moment in Denemarken, aldus bei de kunstinstellingen. HILVERSUM (ANP) - Het hand boek 'De kunstenaar als kleine zelf standige' wordt nooit geschreven omdat daarvoor te veel wegen open staan die naar te veel verschillende Rome's leiden. Wel is duidelijk ge worden dat het voor een kunstenaar tegenwoordig veel moeilijker is dan vroeger het hoofd boven water te houden. De kunstwereld is harder geworden. Dat stelt adjunct-directeur Stefan van Raay van het Van Gogh-muse- um naar aanleiding van zijn ervarin gen als presentator van de VAR,A- televisieserie 'Kunstwerk'. De zes afleveringen van 30 minuten wor den vanaf 26 augustus uitgezonden op achtereenvolgende zondagavon den. Ineke Middag tekende voor de research/produktie en Jeanine van Gooi voor de regie. De samenstellers wilden een ant woord op de vraag hoe kunstenaars zich als kleine zelfstandigen in de loop van de jaren hebben weten te handhaven. Zij moeten daarvoor functioneren in een netwerk van musea, galeries, opdrachtgevers uit het bedrijfsleven, verzamelaars, overheidsorganen als de Rijks dienst Beeldende Kunst en critici. De zes geselecteerde kunstenaars vertonen weinig overeenkomsten, maar weten zich wel allemaal in dit netwerk te handhaven. Achtereen volgens komen Jeroen Henneman (eerste grote expositie 1969), Harald Vlugt (idem 1983), Gertie Bieren broodspot (1966), Cecile var der Heiden (1979), Hans Koetsier (1968) en Sonja Oudendijk (1984) aan het woord over hoe zij hun weg zoch ten. Daarnaast geven in elke afleve ring deskundigen uit de museum- en galeriewereld, verzamelaars, kunstcritici, opdrachtgevers en een vertegenwoordiger van de Rijks dienst Beeldende Kunst hun me ning over het werk van de kunste naar en de rol die zij spelen in diens carrière. De 'kleine zelfstandige' Harald Vlugt blijkt een geoliede public re lations-machine voor zichzelf te on derhouden, terwijl Jeroen Henne man wacht tot de telefoon weer gaat. Er valt kennelijk geen eenslui dend recept voor succes uit te schrijven, al lijken de kwaliteit van het werk en de persoonlijke voor keur van bij voorbeeld een conser vator essentiële elementen. "Met het wegvallen van de beel dende kunstenaarsregeling (BKR) zijn de mislukkingen trouwens moeilijker te traceren. We hebben ons beperkt tot een gevarieerde se lectie van min of meer succesvolle kunstenaars omdat daaruit toch een goed beeld ontstaat van de Neder landse kunstmachinerie", aldus Van Raay. Goedegebuure en Anbeek hebben gekozen voor de volgende 21 wer ken: Camera Obscura (Hildebrand, Nicolaas Beets), Max Havelaar (Multatuli), Inwijding (Emants), Van oude menschen de dingen die voorbijgaan (Couperus), O rijkdom van het onvoltooide (Leopold), Ti- taantjes, De uitvreter, Dichtertje (Nescio), Eva (Carry van Bruggen), Witte Hoeven achter de horizon (Paul van Ostaijen), Terug tot Ina Damman (Vestdijk), Nieuwe ge dichten (Nijhoff), Bint (Bordewijk), Het dwaallicht (Elsschot), De avon- den (Gerard Reve), De Metsiers (Hugo Claus), Apocrief (Lucebert), Een nieuwer testament (Hella Haas- se), Menuet (Louis Paul BoonJ, De donkere'kamer van Damocles (W.F. Hermans), Bloemlezing van de ge dichten van Achterberg, Rituelen (Nooteboom), en De Aanslag (Mu- lisch). In het pre-advies aan de CVEN, die wordt voorgezeten door dr. A. Braet van de Leidse universiteit, wordt onder andere gesteld dat de gekozen boeken een 'representatief beeld' geven van de Vlaamse en de Nederlandse literatuur. Daarnaast is bij de keuze ook een criterium als kwaliteit gehanteerd. De CVEN zal na beraad de lijst op 1 februari 1991 aanbieden aan de minister van on derwijs die op zijn beurt zal moeten beslissen of .de keuze wordt ge volgd. Truttig "Dat is nou weer de truttige opstel ling van die critici tegenover mijn werk. Als je nou ziet dat ze in Polen mijn werk weer willen verbieden. Goedegebuure is verschrikkelijk op mjj gebeten, want die heb ik vaak aangepakt als hy weer eens grove fouten over mijn werk had ge maakt. En die Anbeek, tja die man schrijft zelf een beetje verhaaltjes. Ver beneden peil. Maar ja, het is toch altijd een golfbeweging wat de waardering betreft. En mijn werk wordt al dertig jaar zo behandeld. Eerst was het Gabriël Smit en daar na waren het Goedegebuure en An beek". Wolkers zegt desgevraagd niet zo'n bezwaar te hebben tegen aca demici die over een dergelijke lijst moeten oordelen. "Wel tegen slech te academici. Dat soort academici heeft een weerzin als een schrijver heeft eens geschreven dat je critici niet moet aanpakken op wat ze de grond in trappen, maar op wat ze prijzen. Dan zie je pas wat voor mis sers ze hebben gemaakt en wat voor damesromans ze de hemel in heb ben geprezen". Laconiek Maarten 't Hart reageert nogal laco niek op een en ander. "Het verbaast me niets dat ze me niet hebben op genomen. Het zou me hogelijk heb ben verbaasd als ze het wel hadden gedaan. Ik heb in mijn lezingen de neerlandici nogal aangepakt en dan krijg je zoiets. Daar moet ik aart toe voegen dat het natuurlijk niet vreemd is dat er auteurs afvallen als je maar 21 boeken kunt kiezen. De boeken van Jan Wolkers zijn geen verplicht leesvoer meer v leraar Ton Anbeek behoren zij niet tot de klassieken. Maar dat Jan Wolkers er niet bij is, men met Anbeek de keuze heeft ge- geest en Kort Amerikaans dat is echt vreemd. Zeker met 'Ser- maakt, denkt er net zo over als zijn klassiekers willen pentina's Petticoat' had hij erbij collega: Er is heel veel door de zeef dat inflatoire die tijd een gegaan moeten zijn. Dat geweldige doorbraak". daarbij zijn schrijvers als denk dat Jan Wolkers en Maarten 't Hart er maakt: door de verfilming zijn die Prof.dr. A.G.H. Anbeek over de doorheen gevallen. Als de lijst gro- boeken algemeen goed geworden. lijst: "We hebben gekozen v maakt bij de samenstelling, schillende criteria gehanteerd, zoals blijft de kwaliteit overeind". "Als dit doorgaat denk ik dat de iyoi. tt tt r..w» ter was geweest, was hij er waar- populair, onder een groter publiek ken die onomstreden klassiek zijn, schijnlijk wel by geweest. We heb- gekomen. Maar dat heeft met infla- die beeldbepalend en representatief ^en, zorgvuldige ^afwegingen ge- tie niets te maken. Als je ze leest, waren voor de literatuur in de J~ schillende perioden. Maar het i tuurlijk nog maar een voorstel, nog niets definitief. Als w,e 25 ken hadden mogen kiezen, Wolkers weest, rr Maar hij heeft, als ik het kwaliteit, klassieke status, repere- hele onderwijswereld op zijn kop sentativiteit, afspiegeling van be- gaan staan. Ik zie niks in deze ...Jpaald tijdsgewricht, enzovoorts. Ik lijst. Je kunt veel verder in de tijd te- misschien wel bij ge- ze6 nogmaals: we hebben Wolkers ruggaan en dan zo'n 300 literaire «me helaas niet zo. wel in °PS hoofd gehad, maar by werken kiezen en daarmee een aan- deze 21 titels moest hij afvallen. En tal lijsten aanleggen, zodat je kunt ~~1J* Maarten 't schuiven. Ik begrijp die grens mag zeggen, de laatste tijd op de li- hetzelfde geldt teraire beurs natuurlijk een behoor- lijke tuimeling gemaakt. Het is bleken dat zijn oeuvre nogal aan flatie ondérhevig was. Natuurlijk Braet, voorzitter 1830 dan ook niet goed. En als je op de die lijst dan weer zo'n Camera Ob- Kort Amerikaans en Terug naar Oegstgeest in die tijd belangrij- ox ke boeken, maar hy is wat thema- moet eerst tiek betreft toch wel erg schatplich- worden getoetst tig aan Reve en Hermans, al wordt- ie woest als je zoiets zegt. We tene CVEN, kent het pre-advies inmid- scura ziet staan. Ik vraag me af of de dels. "We hebben als commissie zelf hij volgens ons niet bij. En dan kunt u wel zeggen dat hij een ste Nederlandse auteurs die voor het eerst openhartig en lite rair verantwoord over seks heeft ge schreven, maar daarmee behaal je alleen maar het succes van het mo ment. Kijk naar Henry Miller, die havoleerlingen op die leeftijd besluit genomen, maar daar- wej aan die humor toe zijn. Dat is al- kan ik niets zeggen. Het advies lemaal toch nog vry moeilijk. Waar om bijvoorbeeld niet gekozen voor Piet Paaltjens, de enige ironische de minister. Overigens, dichter uit die tijd die we hebben, uit mijn hoofd niet eens Een dichter die bovendien ook nog graag wordt gelezen". "Waarom niet een lijst publiceren werken die absoluut niet tot de wist ik s literaire canon samenstellen dat Wolkers er niet bij was 21 werken en daar hoorde W. Buddingh', leraar Nederlands de Rembrandt Scholerigemeen- de eer- schap in Leiden vindt het uiterst literatuur behoren. Dat is veel beter, geweest merkwaardig dat er tegelijk een lijst Over wat echte prut is, zijn alle criti- ior havo en vwo is gemaakt. "Die veau's verschillen nogal. Daarbij het mij een raadsel waarom Wol- i het wel ao'n beetje e Voor de oude letterkunde werd door de CVEN prof.dr. E.K. Grootes kers niet op de lijst voorkomt. Die uit Amsterdam, dr J.J. Kloek uit i ik als schreef ook openhartig over seks, deze literaire i de eersten 1 Utrecht profidr. F.P. die wordt nu door geen i meer gelezen hier". Zeef Prof. dr. J.J. Goedegebuure, die s hebben geko- Oostrom uit Leiden gevraagd. Zy Wat mij betreft, is hy het weigerden dit advies, schrijft Vry zijn korte verhalen, als Turks Fruit is en blijft natuurlijk een uniek liefdes verhaal. Maar ook terug naar Oegst- gen' zou leiden. Nederland, omdat zo'n keuze 'tot een betreurenswaardige verstarring i tot demotivering van de.leerlin- AMSTERDAM - Aan de Am sterdamse Zeeburgerdijk werd vorige week het Surinaams His torisch Museum geopend. Ge sprek met initiator Thomas Swanenberg die zonder een cent subsidie zijn jarenlange droom verwezenlijkte. Een ruim bemeten lokaal in een voormalig meisjesinternaat bij de Amsterdamse havens. Tegen de wanden een kleine dertig uitvergro te foto's, kaarten litho's en gravures die de geschiedenis van Suriname illustreren. Op de grond een prach tig bewerkte houten stoel, een tradi tionele trommel en wat primitief wapentuig. Bij de kassa een paar grote mappen met kranteknipsels over Surinamers in Nederland. Sinds een paar dagen is aan de Zee burgerdijk het Surinaams Histo risch Museum gevestigd. Het nieuwe museum is een initia tief van de Surinamer Thomas Swa nenberg (47). Zeven dagen per week kan het publiek kennismaken met zyn 'museale' verzameling. Swa nenberg zegt met zijn museum de Surinaamse cultuur te willen be houden en aan de jongeren over te dragen. "In Nederland wonen circa 200.000 Surinamers, maar vooral de jongeren weten weinig over hun moederland. Je ziet hier dan ook re gelmatig ouders dat hun kinderen hun 'roots' willen laten zien. Maar mijn museum is ook voor de Neder landers die meer over Suriname willen weten". Swanenberg financiert het muse um zonder een cent subsidie Twin tig jaar heeft hij al zijn spaarcenten aan de opbouw van zijn collectie be steed. "De laatste tien jaar ben ik niet meer op vakantie geweest. Ik heb twee paar schoenen, drie broe ken en zes hemden". Vergeefs vroeg hij zeventien fondsen om een subsidie. Uiteindelijk kreeg hy al leen een lening van 25.000 gulden van het Instituut voor Midden- en Kleinbedrijf. "Maar dat geld is al lang weer op. We hebben de zaak hier alleen al voor 45.000 gulden op geknapt en het gemeentelijk grond bedrijf vraagt elfhonderd gulden huur per maand". Ontslag Tot voor kort werkte Swanenberg als ambtenaar bij de Sociale Dienst. "Maar ik heb ontslag genomen om rqet dit museum te beginnen. Risi co's moet je nu eenmaal nemen in het leven. Het heeft my echter wel teleurgesteld dat de gemeente Am sterdam geweigerd heeft mijn ini tiatief te ondersteunen. Ik doe dit toch ook voor Amsterdam? Dan moeten ze mij nu niet in de steek la ten. Sinds 1600 heeft Nederland al handelsposten in Suriname. Reken maar dat Amsterdam daar goed aan heeft verdiend!" Bij de dagelijkse werkzaamheden wordt Swanenberg geholpen door zijn vriendin en haar twee volwas sen dochters. Op myn*vraag of het Tropenmuseum in Amsterdam niet voldoende aandacht aan de Suri naamse geschiedenis besteed, rea geert de vriendin met een schate rende lach. "Daar is toch niets te zien! Een blok hout is alles. Wij wil len zowel oude als nieuwe dingen laten zien. De berichtgeving over Suriname is altijd negatief. Maar dan gebeurt er eens iets goeds en dan is er plotseling geen geld voor. Maar wij geven niet op, hoor. Met twintig bezoekers per dag zijn We redelijk uit de kosten". De huidige expositie is slechts een fragment van zijn collectie, be nadrukt Swanenberg. Hij wil om het half jaar wisselen. "Bovendien wil ik nog een paar vitrines opstel len, maar het geld is even op". Wan neer hij goed op dreef is, wil hij con tact leggen met musea in Paramari bo. "Je kunt altijd van elkaar leren en misschien kunnen we dingen uitwisselen. Niet dat ik te weinig heb, hoor. Als ik wil kan ik het hele gebouw wel vullen. Maar je moet de mensen niet meteen c Het Surinaams Historisch Mu seum, Zeeburgerdijk 21, is op werkdagen open van 10 tot 5 en in het weekeinde van 12 tot 5. Tel. 020-66232942. Thomas Swanenberg voor zijn met zweet c AMSTERDAM (GPD) - De schrij ver Willem Frederik Hermans is 'aangenaam verrast' dat hij op 23 november een eredoctoraat in lette ren en filosofie krijgt aan de Franstalige universiteit van Luik. Hij ontvangt de onderscheiding vanwege zijn 'excellente inbreng in de letteren'. Naast Hermans wordt ook de Amerikaanse literatuurcriti cus en cultuurfilosoof George Stei- ner onderscheiden. Hermans vanuit zijn woonplaats t Parijs: "Natuurlijk zal ik dit eredoc toraat aanvaarden. Ik ben er zeer mee in mijn nopjes. Ik ken werke lijk niemand in Luik en kan dus on mogelijk van vriendjespolitiek wor den beticht. Vermoedelijk is het via de Germaanse faculteit van de uni versiteit gegaan, want van mijn boe ken is tot nu toe alleen De donkere kamer van Damocles in het Frans vertaald". Overigens brengt uitge verij Actes Sud in Arles binnenkort vertalingen uit van de romans Het behouden huis en Nooit meer sla pen. Het is frappant dat Hermans zijn eerste eredoctoraat juist van een Franstalige Belgische universiteit krijgt. Hermans was van 1958 tot 1973 lector in de fysische geografie aan de universiteit van Groningen, maar nam na een reeks van conflic ten ontslag. In zijn romans Onder professoren (1975) en Uit talloos veel miljoenen (1985) rekende hij genadeloos af met het universitaire wereldje. De mogelykheid van een eredoctoraat aan een Nederlandse universiteit noemt hij 'louter theo retisch'. "In Groningen word ik een kleine twintig jaar later nog steeds uitgescholden. Een eredoctoraat uit Nederland zou nu ook mosterd na de maaltijd zijn. Het hoeft niet meer". NEW YORK (UPI) - De Filipijn- se regering gaat een groot aantal meesterwerken verkopen om met de opbrengst de slachtof fers van de aardbeving te hel pen. De regering laat de schilde rijen in januari veilen bij het vei linghuis Christie's in New York. „Wij houden van kunst en streven ernaar kunstwerken in eigen bézit te houden. De noden van de slachtoffers van de aard beving zijn echter zo groot dat wij de schilderijen moeten ver kopen om de mensen te hel pen", aldus de regeringsfunctio- Filipijnen met kunstbezit naar de veiling De schilderyen zyn volgens de Filipijnse autoriteiten niet af komstig uit de kunstcollectie van ex-dictator Ferdinand Mar cos. De Filipijnse regering heeft zich na de machtsovername in 1986 ontfermd over het rijke kunstbezit van Marcos. Kunst handelaren zyn echter van me ning dat de schilderyen wel de gelijk afkomstig zijn uit de col lectie van de ex-dictator. Het veilinghuis Christie's ver wacht dat in januari zo'n 70 meesterwerken worden geveild. Daaronder zitten werken van enkele beroemde renaissance schilders zoals Titiaan, Rafaël en Tintoretto. Ook werken van Guardi, Tiepolo, Longhi en Zuc- carelli komen onder de hamer. Christie's verwacht een totale opbrengst van zo'n 20 miljoen gulden.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 19