TAD LEIDEN Brandweer via twee routes naar Stevenshof Hier loopt alles ronalleen geen punkers, dat is 'n uitstervend 'Iepen Kanaalweg verdwijnen' actief in vrije tijd s LEIDSCH m DAGBLAD WOENSDAG 15 AUGUSTUS 1990 Hulp Wassenaarse korps te duur LEIDEN - De Leidse brandweer stuurt in het ver volg tijdens de spitsuren via twee routes bluswagens af op branden in de Stevens hof. De wagens van de kazer ne aan de Gooimeerlaan pro beren de wijk via de Haagse Schouwweg te bereiken, vanuit de kazerne Lange- brug gaat de brandweer via de openbaar-vervoerbrug bij de Turkooislaan naar de Ste venshof. Deze maatregel is genomen nadat enkele maanden geleden een brandweerwagen in het verkeer vast kwam te zitten. Bewoners van de Stevenshof hebben daarop om een betere regeling gevraagd. Zij vrezen dat nu de wijk enkele jaren aan de zijde van de spoorwegover gang De Vink is afgesloten, vaker slecht bereikbaar is voor de brand- Het besluit van brandweercom mandant B. Mark betekent dat tus sen 7.30 en 8.30 uur en 17.00 en 18.30 uur het gehele Leidse korps wordt ingezet bij een brand in de Stevens hof. De brandweerlieden die piket dienst thuis hebben, worden dan opgeroepen om de twee kazernes aan de Langebrug en de Gooimeer laan te bemannen. Mark kan zich de onrust in de Ste venshof indenken die na de brand bij een garagebedrijf is ontstaan. Cursusseizoen staat weer voor de deur LEIDEN Bij verschillende orga nisaties in Leiden kunnen belang stellenden zich weer inschrijven voor allerlei cursussen. Zo beginnen de lessen van gym vereniging Jahn in de week van 3 september. Op het programma staan onder meer kleutergym, jazz- dansen voor kinderen vanaf 4 jaar en recreatieve gymnastiek, condi tietraining en trimmen voor leden van 17 jaar en ouder. Huisvrouwen kunnen overdag de spieren soepel houden. Meer informatie is telefo nisch verkrijgbaar via de nummers 071-224004 of 763061. Voor mensen van 55 jaar en ouder zijn er elke maandagochtend gym lessen in dienstencentrum Mor- schwijck aan de Tbpaaslaan. Een gróep is bezig van 9.15 tot 10.00 uur, de andere groep gymt van 10.00 tot 10A5 uur. De nieuwe cursussen be- ginnen op 27 augustus en de kosten bedragen 3,50 gulden. Informatie is verkrijgbaar bij B. van Spfundel van de Stichting Ouderenwerk Morschwijk. De afdeling Leiden/Oegstgeest van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen organiseert een groot aantal cursussen, zoals yoga, condi tietraining, talencursussen, een ma- ke-upcursus en aquarelleren. Alle lessen worden gegeven in vereni gingsgebouw 't Pand aan de Caecili- astraat 18. Voor meer informatie: tel. 210314 en 1320236. Burgerlijke Stand Overleden: C.M.M. Ammerlaan geb. 20 mei 1907 vrl. geh. gew. met P.N.A. van Dijk, CJ. Slootbeek geb. 4 okt. 1910 vrl., E.A. de Haas geb. 15 febr. 1908 vrl. geh. gew. met J. van Leeuwen, H.W. de Mooij geb. 4 mei 1922 man, G. de Ru geb. 10 april 1945 vrl. echtg. van H.J.M.W. de Nie, E.J. van der Klaauw geb. 23 sept. 1935 man, G. Brussee geb. 1 okt. 1921 man, H.J. Avé geb. 1 dec. 1904 man, H. van Loef geb. 23 jan. 1926 man, R. Klaassens geb. 17 aug. 1909 vrl. geh. gew. met J. Hoogen- doorn, J. Pikaar geb. 18 dec. 1928 man, J. Theunissen geb. 27 nov. 1924 man, J. Kusen geb. 29 mrt. 1897 man, W.T. Koevoet geb. 25 mei 1933 man, A. Dool geb. 21 dec. 1920 man, met M.G. Kroon, M.D. Werkhoven geb. 1 aug. 1907 vrl. geh. gew. met A.M. van Dijk, L.J. Poort geb. 26 april 1911 man, G.C.D. Baron van Hardenbroek van Ammerstol, geb. 7 juni 1903 man, A.J. Zaagman geb. 5 sept. 1919 man, P.H. van Steijn geb. 27apr. 1916 man, A. Guijt geb. 21 febr. 1942 vrl. echfg. van P. Zwaan. Boon (1913) man, W. Varkevisser (1915) geh. gew. met A.F. Zwanenburg. H. van Dijk (1915) man, T. Blouw (1926) man, W. Alting (1907) geh. gew. met C.A. Rietveld. A. Storm (1899) geh. gew. met K. Distelvelt, A. Poelstra (1984) zoon. J.B. Leffers (1933) man, C.M.J. Uiterdijk (1917) echtg. van H.G. de Ru, M.A. van der Velde (1906) geh. gew. met P. Hanselaar. Gehuwd: G.C. Veen en E.D. van der Schrier, N.J. van Oosten en A. Ham, L.M.M. Walen kamp en M.G. de Goede, E.M. Perfors en J.J. Tuijnder, R.C.A. Huisman en E.H. de Groot, G.M.M. Groenendijk en B.M. Woltring, M.C. Mentink en C.G.E. Kiewiet de Jonge, J.R.C. van der Maarel en P.A.M.L.M. de Visscher. M. van Leeuwen en J. Plezier, R.G.H. Luijeren H. Domburg, J. Arnoldus en C. van der Steen. "Maar de mensen moeten het ook weer niet overdrijven, wij waren met de eerste wagen binnen zes mi nuten aanwezig. De tweede wagen werd opgehouden, ondermeer om dat nogal wat mensen achter die eerste brandweerwagen aanreden. Toch was die ook nog in acht a ne gen minuten ter plaatse". Rekening Na de problemen rond die brand is even overwogen om het Wassenaar- se korps in te zetten. Dat zou via de ventweg bij de A44 wel gemakkelijk de Stevenshof kunnen bereiken. Onderhandelingen tussen de Leidse en Wassenaarse brandweer zijn echter op niets uitgelopen. Vol gens Mark rekende zijn collega ab normale tarieven voor de dienstver lening. Wassenaar moest een jaar bedrag van 7650 gulden per jaar hebben en bovendien 776 gulden voor elk uur dat zijn korps actief in Leiden is. Mark zegt dat de meeste com mandanten in de regio hebben afge sproken elkaar helemaal niets in re kening te brengen. "Wij zijn gis terochtend nog bezig geweest in Leiderdorp, daar sturen we echt geen rekening voor. Als we dat wel zouden doen, gelden er bovendien heel andere tarieven. Voor een uur reken ik dan 30 gulden per manuur. Dat betekent voor een wagen met zes mensen 180 gulden plus 20 gul den brandstofkosten". Een woordvoerder van de Wasse naarse brandweer zegt dat er echter andere bedragen gelden. "Het ge meentebestuur heeft bepaald dat een regeling met Leidén kostendek kend moet zijn, we hoeven echt geen winst te maken. Het is niet meer dan reëel dat de Wassenaarse brandweer dan de werkelijke kos ten in rekening brengt". AANHOUDING - De Leidse politie heeft gisteravond twee jongens aan gehouden omdat ze het trein- en scheepvaartverkeer hinderden. Het tweetal, 15 en 16 jaar oud, was na het zwemmen op de spoorbrug over het Rijn-Schiekanaal geklommen. Een brugwachter belde de politie die de jongens heeft aangehouden in ver band met baldadigheid. Een grote, oude en vooral zieke iep langs de Kanaalweg valt naar beneden. Antiekbeurs In de Groenoordhallen wordt op vrijdag 24, zaterdag 25 en zondag 26 augustus, onder auspiciën van de Stichting het Ne derlands Antiquairs Gezelschap, een grote antiekbeurs gehouden met 70 anti- quaires uit heel Nederland. Op de beurs kunnen alle categorieën antiekliefheb bers iets van hun gading vinden. Er is een grote verscheidenheid aan meube len in uiteenlopende houtsoorten en stij len, en klein antiek zoals: art-deco, art- nouveau, schilderijen, porcelein, klok ken, zilver, kristal, brons, verlichting pop pen, sieraden, imari plateel en antiek naaigerei enz. De beurs is op vrijdag ge opend van 16.00 tot 21.00 uur, op zater dag van van 11.00 tot 17.00 uur en op zondag van 11.00 tot 18.00 uur. Karate Vanaf september is er weer gelegenheid voor vrouwen (ook gehandicapte) om ka- rate te beoefenen. De beginnerscursus bestaat uit karate, zelfverdediging, straatvechten en stokvechten en wordt gegeven op zondagavond, van 19.15 tot 20.45 uur, in een gymzaal nabij het Leid se station. Inlichtingen: E. van Gent, tel. 720772 of bij M. van Tol, tel. 223640. Gebarencursus De Stichting Welzijn Doven Rijnland geeft, vanaf september, bij voldoende deelname, weer een basis-gebarencur- sus en een vervolg-cursus. De cursus sen kunnen op dinsdag- en donderdag avond plaatsvinden. De basiscursus om vat 12 lessen (1 les per week duurt 2 uur). Naast de oefening van een aantal gebaren en het vingeralfabet is in het cursuspakket ook een stuk problematiek omtrent doofheid en de dovenwereld ver werkt. De cursus staat open voor iedereen en kost 160 gulden plus 60 gulden voor een gebarenschatmap (niet verplicht). De vervolgcursus omvat ook 12 lessen (kos ten 160 gulden). De beide cursussen worden gegeven in de Bevrijdingskerk aan de A. Bruinstraat 3. Voor meer infor matie: Stichting Welzijn Doven Rijnland, Gardeniadal 12,2317 HV Leiden of Pad- destoelweg 123, 2403 HJ Alphen aan den Rijn. Wandeltocht De Wandelsportvereniging Zuid-West houdt op woensdag 22 augustus een zo meravondwandeltocht. De start is bij de kantine van VTL aan de Voorschoterweg tussen 18.00 en 19.00 uur. Afstanden: 5, 10 en 15 kilometer. Inschrijfgeld: 3 gul den. LEIDEN Alle iepen die langs de Kanaalweg staan, zullen in de loop van de jaren verdwijnen. Dat is de verwachting van M. Duiker, bij de provincie Zuid-Holland werkzaam als hoofd beheer en onderhoud. Deze week worden in totaal elf bo men gekapt die zijn getroffen door de iepeziekte. "De afgelopen tien jaar zijn er langs de Kanaalweg wel een stuk of veertig verdwenen. Er staan er nu nog enkele tientallen en ik denk dat Kampioenschap eieren gooien LEIDEN - Met de strijd om het kampioenschap eieren gooien wordt het Jan Steenfeest geopend dat zondag 26 augustus wordt ge houden in de Pieterskerkchoor- Iedereen kan meedoen aan de westrijd die om 17.00 uur begint in de straat die zal zijn versierd met slingers en sfeerverlichting. In schrijven kan bij de Blauwe Reiger en bij Mezzanotte, de twee horeca gelegenheden die het feest organi- die er ook uit moeten. Overigens is dat ook de verwachting van de plan- teziektenkundige dienst". In het 'herbeplantingsplan' dat de provincie heeft gemaakt voor de Kanaalweg wordt er ook van uitge gaan dat alle iepen zullen verdwij nen. Daarvoor in de plaats worden jonge linden geplant. "Daar begin nen we dit jaar al mee, aan de kant van het Lammenschansplein. Maar het kan niet als hier en daar een iep is weggehaald, er moet een rij zijn verdwenen want die jonge bomen hebben licht en lucht nodig", ver klaart Duiker. Voor het kappen van de grote, zware bomen die soms wel zestig of zeventig jaar oud zijn, heeft de pro vincie een aannemingsbedrijf inge huurd dat is gespecialiseerd in dit werk. "Deze mensen zijn er echt voor opgeleid. Wij mogen het niet eens zelf doen. Het is gevaarlijk werk, en over de Kanaalweg rijdt nog redelijk wat verkeer. We nemen dan ook uitgebreide verkeersmaat regelen", aldus Duiker. Maandag is begonnen met het kappen van de bomen. Vandaag wordt er niet gewerkt omdat vol gens Duiker de personeelsbezetting nogal laag is. Morgen worden de laatste bomen naar beneden ge haald. Overigens is de provincie ook bezig met het kappen van twee zieke iepen bij het Voorschotense park Ter Wadding. "Daar zijn ook de meeste bomen al weg", vertelt Duiker. J. Klijnstra van de gemeentelijke directie groen denkt ook wel dat de iepen aan de Kanaalweg op den duur allemaal moeten worden ge rooid: "De bomen staan daar vrij dicht op elkaar zodat de ziekte niet alleen wordt verspreid via de ie- pespintkever, maar ook door onder ling wortelcontact. Ik geloof wel dat alle bomen ziek zullen worden". Op andere plaatsen in de stad zul len echter iepen zijn die de epide mie overleven, verwacht Klijnstra. Er worden ook nieuwe exemplaren aangeplant. "Die zijn van een zoge heten resistente soort, bestand te gen de iepeziekte. En misschien dat er nog weieens een goed bestrij dingsmiddel wordt gevonden", zegt Klijnstra optimistisch. "Elke epide mie heeft zijn exemplaren die over leven. In het noorden van het land zijn in de dertiger jaren ook zo goed als alle iepen verdwenen, maar nu zqn die bomen er weer". Sinds 1960 komt de iepeziekte weer voor in Nederland. Volgens Klijnstra is de schimmel die de in fectie veroorzaakt overgekomen vanuit Engeland. Dit jaar zijn in de stad 28 grote, zieke iepen weggehaald. Dat is on geveer evenveel als andere jaren. Meer mensen doen beroep op Budgetwinkel LEIDEN - De Budgetwinkel krijgt het steeds drukker. Door extra pu bliciteit kwamen meer mensen met financiële problemen naar de Bree- straat voor advies, begeleiding of bemiddeling. De toeloop van men sen was zo groot dat het aantal uren voor de begeleiders vorig jaar werd verdubbeld. Begin dit jaar volgde nog eens een uitbreiding naar 90 uur voor budgetvoorlichting per i week. In 1989 werden 211 mensen ge holpen. Dat aantal is veel groter dan het jaar daarvoor. Volgens het jaar verslag van de Budget winkel over 1989 steeg het aantal hulpvragen van acht naar 25 per maand na de publiciteitscampagne. Ruim de helft van de mensen met schulden werd in 1989 geholpen bij het saneren van daarvan, het be middelen met de schuldeiser(s) of werd begeleid bij het in de hand houden van het huishoudbudget. Een kwart van de cliënten dateerde overigens nog uit 1988, het jaar dat de Budgetwinkel begon. 39 mensen kregen een eenmalig advies. De meesten hadden overigens een schuld die beneden de 25.000 gulden blijft. Slechts negentien hadden een hogere schuld die in een enkel geval wel opliep tot hon derdduizend gulden. Het inkomen van de cliënten varieerde in het al gemeen tussen minimum en mo daal. De schulden ontstonden overi gens vooral door het afsluiten van persoonlijke leningen. Een groot aantal mensen had huurschuld, moest nog energierekeningen beta len, had bij de belastingdienst nog een rekening openstaan of kon de gekochte goederen bij het postor derbedrijf niet afbetalen. De Budgetwinkel heeft vorig jaar ook veel aandacht besteed aan groepsvoorlichting. Veertien keer werd er een bijeenkomst gehouden bij uiteenlopende verenigingen en instellingen als het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest en de Neder landse Christelijke Vrouwenbond. Politie pakt softdrugsdealer LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteravond een 23-jarige Leidenaar aangehouden die in de Morsstraat in softdrugs handelde. Omwonen den belden de politie omdat er ste vig zou worden gehandeld in soft en harddrugs. Onder de kleding van de 23-jarige werd alleen 145 gram softdrugs aangetroffen. De man heeft een procesverbaal gekregen wegens overtreding van de opiumwet. De drugs werden in beslag genomen. Wisselende belangstelling voor studentenverenigingen LEIDEN - De belangstelling voor studentenverenigingen in Leiden is heel wisselend. Sommi ge besturen constateren dat er minder aanmeldingen zijn tijdens de eerste dagen van de kennisma- kingsweek voor eerstejaars, an dere verenigingen hebben te ma ken met een grotere toeloop. Bij Minerva, de grootste vereni ging in Leiden, kwamen de eerste dagen minder mensen dan vorig jaar. Er worden 550 nieuwe leden aangenomen, 450 eerstejaars en honderd tweedejaars. Elke dag worden 110 mensen ingeloot. Maandag en dinsdag haalden 500 mensen een lotingsnummer, vo rig jaar waren dat er op de eerste dag 560. "Ik heb geen idee hoe dat komt", reageert voorzitter Tineke Floor. "Misschien dat iedereen wat afwachtend is, ik weet het niet. Meestal is het zo dat op de eerste dag heel veel mensen ko men en de rest van de week veel minder". De vereniging telt 3160 leden. Dat is iets minder dan de laatste jaren. Volgens Tineke Floor komt dat omdat studenten tegenwoor dig sneller afstuderen omdat ze na zes jaar niet meer in aanmer king komen voor studiefinancie ring. Ook secretaris Guus Kramer van Catena noemt de houding van de eerstejaars afwachtend. "Vorig jaar kwam iedereen als het ware op ingeving binnen en nu is de houding meer afwachtend, zo van: We vinden het hier wel leuk maar we kijken ook nog verder". Guus Kramer vertelt dat het aantal mensen dat lid wil worden kleiner is dan was verwacht: "Het loopt niet zo. Ik ging deze week in met een beetje een negatief ge voel en dat blijkt te kloppen. Maandag hebben zich vijf of zes leden aangemeld, terwijl het er vorig jaar op de eerste dag 15 wa ren". De aan de Kolfmakersteeg gevestigde vereniging kreeg vo rig jaar 76 inschrijvingen tijdens de introductieweek en het jaar daarvoor 60. "Er zit een opgaande lijn in, ik wanhoop nog niet", zegt Kramer. Slotfeest Wat hem opvalt is dat de eerste jaars 'bangig' zijn: "Wij hadden maandag voor de verandering een 'slotfeest'. Dat heeft iets te maken met kastelen en dus moest iedereen een ophaalbruggetje over dat we achter de voordeur hadden aangebracht. Maar ieder een was bang om daar op te gaan staan". Dat komt omdat het 'beeld van studentenverenigingen in Leiden wordt gedicteerd door Minerva', denkt Kramer. "Iedereen denkt ook dat nieuwe leden van Catena worden ontgroend. Het is mensen nauwelijks aan hun verstand te peuteren dat dat hier niet ge beurt, dat wij een kampweek or ganiseren met kennismakings- spellen". Veel optimistischer geluiden komen uit de mond van Claire Bosse, lid van de introductiecom missie van roeivereniging As- opos-de Vliet. "Het gaat heel hard", zegt ze. Net als andere ja ren worden er 150 nieuwe leden aangenomen, volgens het sys teem wie-het-eerst-komt-wie-het- eerst-maalt. "Er komen heel veel mensen kijken, ik denk dat dat komt door het mooie weer. We hebben nu al ruim vijftig aanmeldingen bin nen en dat is heel veel voor de eer ste dagen. Normaal halen we de 150 ook wel maar dan schrijft ie dereen zich pas aan het einde van de week in". Claire Bosse constateert dat het roeien steeds populairder wordt. "Dat heeft ook wel te maken met de Olympische Spelen, met Rienks en Florijn. Dat spreekt Rijen Quintus hanteert dit jaar voor het eerst een lotingssysteem. "Vorig jaar hadden we ontzettende rijen voor de deur. Er kwamen 's avonds om elf uur al mensen voor de deur liggen die zich de volgen de dag wilden inschrijven. Dat wilden we nu vermijden en het gaat heel goed", vertelt Helen van Dongen, secretaris van het be stuur van de aan de Oude Singel gevestigde vereniging. Maandag werden 75 plaatsen verloot, onder 200 mensen, dins dag honderd plaatsen onder on geveer 250 belangstellenden. "Ik denk dat de belangstelling onge veer even groot is als vorig jaar", aldus Van Dongen. Dat geldt ook voor Augustinus, meldt voorzitter Esther Gott- schalk. Sinds 1987 kent de vereni ging die is gevestigd aan het Ra penburg een ledenstop, jaarlijks worden 225 nieuwe studenten aangenomen. Dit jaar wordt voor het eerst geloot en het 'loopt storm'. "Maandag tussen de mid dag hebben we 25 plaatsen ver loot, daarvoor waren 96 aanmel dingen". 's Avonds schreven 88 mensen zich in om te loten voor 50 plaatsen. "Vorig jaar liep het veel chaotischer omdat we toen geen loting hadden. Toen stopten we gewoon bij 225 plaatsen, we hadden een reservelijst met 80 na men, maar er was meer belang stelling, ik weet alleen niet pre cies hoeveel". De vereniging groeit en Gott- schalk denkt dat dat komt door de 'interne beleidsverandering'. Die houdt in dat nieuwe leden van Augustinus verplicht zijn deel te nemen aan een kennisma- kingstijd, die andere verenigin gen al kenden. "Daardoor leert ie dereen meer mensen kennen en we denken dat we op die manier de nieuwe leden toch meer aan de vereniging binden", aldus Gott- schalk. Andere verklaringen voor het groeiende ledenaantal zijn vol gens haar de groei van de univer siteit zelf. "En in Leiden is de be hoefte aan studentenverenigin gen groter dan in andere steden omdat de kroegen beperkt open zijn. Op doordeweekse dagen tot één uur en in het weekeinde tot twee uur". Punkers Het feit dat de belangstelling voor de studentenverenigingen de laatste jaren fors is toegenomen, wordt vaak in verband gebracht met de 'verrechtsing' van de stu denten. "We heben de afgelopen jaren wel eens gediscussieerd over de vraag of er nu een ander soort mensen lid wordt dan vroe ger. Zoiets is natuurlijk niet te meten. Er is misschien wel sprake van verrechtsing, je ziet iets meer mensen met een jasje en een dasje aan de bar liederen zingen. Ook al blijft het maar een klein groepje. Bij Augustinus loopt nog steeds van alles rond, we hebben ook heel alternatievelingen, geen punkers meer, dat is een uitster vend soort". Ook SSR aan de Hogewoerd Een groepje studenten dat meedoet aan de EUCidweek zoekt verpo zing op De Burcht. In de rij liggen voor het gebouw van een studenten vereniging hoeft niet meer. Alle grote verenigingen werken met een lo tingssysteem waardoor chaotische toestanden uitblijven. (foto Jan onze activiteiten worden goed be zocht. Andere jaren krijgen we er tijdens de introductieweek zo'n 55 nieuwe leden bij en ik denk dat we dat aantal ook nu wel zullen halen", zegt een vertegenwoor digster van de in 1901 opgerichte vereniging. verwacht evenveel nieuwe leden als vorig jaar. De eerste twee da gen hebben zich 'iets van tien' nieuwe leden aangemeld. "We weten pas vrijdag hoeveel nieuwe leden we hebben. De eerste dagen is het toch zo dat iedereen rond loopt en een beetje snuffelt, maar STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9