LEIDSCH DAGBLAD Koning Hussein in VS voor verzoening wrn naar school'. Kamer is huiverig voor Britse leiding marine BLOEMUNIEK 4.95 per bos NODIG! Leidse archeologen graven jagerskamp uit Ijstijd op Canada stuurt troepen naar blokkade Mohawk-indianen Honderden gewonden bij vuurwerk Brief van Iraakse president voor Bush Dollar naar na-oorlogs dieptepunt Sociale Zaken eist één lijn bij strafkorting werklozen Benzine, diesel en lpg duurder WOENSDAG 15 AUGUSTUS 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39318 Prijs fl. 1,35 Doden bij botsing tussen Britse bommenwerpers LONDEN (RTR/AFP) - Bij een bot- sing tussen twee Britse Tornado bommenwerpers tijdens een trai- ningsvlucht boven het noordoosten van Engeland zijn gisteren drie van de vier bemanningsleden om het le ven gekomen. Twee van de vier be manningsleden waren door een red dingshelikopter uit de Noordzee opgepikt en overgebracht naar een ziekenhuis in Grimsby, waar een van hen later overleed. De twee an dere mannen werden gisteravond nog vermist, maar de Britse lucht macht RAF gaat ervan uit dat zij zijn omgekomen. Een van de Tornado's was afkom stig van de Britse luchtmachtbasis in Laarbruch in de Bondsrepubliek en de andere van de basis-Honing- ton in Engeland. WITTEM/LEIDEN (ANP) - Archeologen van het Instituut voor de Prehistorie van de Rijksuniversiteit Leiden heb ben in een weiland van het Zuidlimburgse buurtschap Eijserheide, gemeente Wittem, een jagerskamp uit de Ijstijd (12.000 jaar geleden) ontdekt. Dat heeft een woord voerder van de gemeente Wittem gistermiddag meege deeld. Al eerder zijn enkele soort gelijke kampementen gevon den, maar in dit geval is het uniek dat de materialen van vuursteen nog in ongeschon den staat verkeren. Zij hebben niet te lijden gehad van che mische stoffen in de grond. Ook bevinden de schrabbers (stenen voorwerp om mee te schrapen), boren en speren zich nog op hun plaats. De opgraving, waarvoor zo wel de provincie Limburg als de gemeente Wittem subsidie heeft verleend, zal in septem ber worden afgerond. Dit heeft de leider van het team van de Leidse archeologen, Eelco Rensink, laten weten. Het Leidse instituut besloot tot de opgraving naar aanlei ding van contacten met een amateur-archeoloog. Hij be zat een vuurstenen speer, af komstig van Eijserheide. MONTREAL (AP) - Op verzoek van de premier van Quebec heeft Cana da soldaten gestuurd naar deze pro vincie, waar Mohawk-indianen al een maand lang verkeer blokkeren in verband met een territoriaal ge schil. Gisteravond is het voor de derde maal tot ongeregeldheden gekomen toen zo'n duizend mensen uit woe de over de blokkade van een be langrijke verkeersbrug probeerden door een politiecordon te breken dat hen van de Mohawk-actievoer- ders scheidde. Ongeveer honderd jongeren keerden zich tegen de po litie, die traangas afschoot. Op verzoek van premier Robert Bourassa van Quebec zijn inmid dels 4400 militairen gestationeerd in de buurt van de reservaten Oka en Kahnawake. waar indiaanse be woners sinds 11 juli protesteren te gen plannen om een golf-terrein aan te leggen op grond waar hun voor ouders begraven liggen. Chefstaf John de Chastelain zei dat de soldaten waren uitgerust met pantserwagens en graafmachines. Hij sprak van een troepenbeweging en zei dat er geen sprake was van een interventie. Zou het toch tot een interventie komen, dan zou deze op vreedzame wijze worden uitge voerd, aldus de stafchef. In Oka, de plaats waar het conflict speelt, staan Mohawks en politie sinds 11 juli tegenover elkaar. Op die datum werd een politie-agent gedood in een vuurgevecht dat uit brak toen de politie een poging deed een barricade op te ruimen waarmee de indianen het omstre den land hadden afgesloten. ELCHE (AP) - In Elche, in het zuidoosten van Spanje, is in de nacht van maandag op dinsdag de viering van Maria Hemel vaart uit de hand gelopen. Het feest wordt jaarlijks luister bijgezet met een vuurwerk, maar jongeren meenden dat het leuker was zelf vuurwerk af te steken. Zeker 277 mensen raakten gewond, van wie een ernstig, aldus een plaatselijke functionaris. Het is niet de eerste keer dat het feest, dat bekend staat als 'Het Mysterie van Elche', uitloopt op een tra gedie. Vorig jaar raakten 264 gewond. WASHINGTON/DEN HAAG (GPD) - Koning Hussein van Jordanië is vanmorgen in Was hington aangekomen met een brief van de Iraakse president Saddam Hussein voor presi dent Bush. Maandag heeft de Jordaanse koning in het diepste geheim een bezoek ge bracht aan Baghdad en daar gesproken met Hussein. De Verenigde Staten zijn bereid te bekijken of de multi-nationale vloot in de Golf onder gezamenlijk commando van de Vei ligheidsraad kan worden gebracht, maar houden onverminderd vast aan de blokkade van Iraakse schepen. Koning Hussein, die Bush morgen ontmoet in diens vakantieverblijf in Maine, wil bemiddelen tussen Bagh dad en Washington. Voordat hij naar de VS vertrok, heeft de koning overleg gehad met de leiders van Tunesië, Sudan, Jemen en de PLO. Waarnemers in de Amerikaanse hoofdstad zijn echter pessimistisch over de kans van slagen. Het aan zien van de Jordaanse koning, ja renlang een trouwe bondgenoot van de VS, is flink gedaald toen hij zich zondag in feite aan de Iraakse kant schaarde door de Amerikaanse troepenzending naar Saudi-Arabië' te veroordelen. De ambassadeurs van de Sovjetu nie, China, Groot-Brittannië en Frankrijk, naast de VS de overige vaste leden van de Veiligheidsraad, hebben op het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken ge sproken over de manier waarop de oorlogsschepen in de Golf kunnen worden beschermd tegen Iraakse agressie. De Sovjetunie heeft voor gesteld de multinationale vloot on der te brengen onder een gezamen lijk commando, dat rechtstreeks ressorteert onder de Veiligheids raad. Ook wordt overwogen om de vloot onder de vlag van de Verenig de Naties te laten varen. De consultaties moeten het me ningsverschil over de Amerikaanse blokkade van de Golf uit de weg rui men. Onder meer de Sovjetunie en Frankrijk vinden dat de Amerika nen niet het recht hebben eenzijdig tot een blokkade te besluiten. Dat kan alleen de Veiligheidsraad doen. De Verenigde Staten spreken na drukkelijk niet over een blokkade, maar over een verbod op het han delsverkeer met Irak. Kuwayt heeft de VS om hulp gevraagd bij het toe zicht op de naleving van de econo mische sancties. Dat is gebeurd op grond van het Handvest van de Ver enigde Naties, aldus het Ameri kaanse argument. President Bush zei gisteravond dat hij de blokkade niet zal opheffen. Amerikaanse en Britse oorlogsbodems zijn gisteren gewoon doorgegaan met het contro leren van verdachte schepen. Wel willen de VS op het Sovjet-verzoek ingaan en praten over nauwere vor men van samenwerking. Egypte gaat niet in op het verzoek van de VS om schepen van en naar Irak te weren uit het Suezkanaal. De scheepvaartroute blijft open omdat Egypte en Irak niet in staat van oor- LONDEN - Iraakse agenten hebben een paar dagen voor de inval in Kuwayt geprobeerd bij een Britse fabrikant ta bletten tegen zenuwgas te kopen. Dat lukte niet omdat daarvoor toestem ming van de Britse regering nodig is, aldus het gezaghebbende Britse defen sieblad 'Jane's Defence Weekly'. Een zegsman van het Britse ministerie van buitenlandse zaken verklaarde dat de Irakezen mogelijk in de Bondsrepu bliek wel succes hadden gehad. log zijn. De Egyptenaren vinden het beter als schepen met bestemming Irak in de haven van vertrek wor den tegengehouden. Irak heeft de blokkade van de Golf 'een daad van piraterij' ge noemd en de Amerikanen gewaar schuwd dat Baghdad geweld zou kunnen gebruiken om de blokkade te breken. Volgens de Belgische mi nister van buitenlandse zaken Eyskens zijn er aanwijzingen dat Irak mijnen in de Perzische Golf zal leggen. Ook de Hulpdienst voor Na vigatie in het Midden-Oosten heeft gewaarschuwd voor mijnen. De Iraakse agressie lijkt zich vol gens militaire deskundigen te ver plaatsen van Saudi-Arabië naar Jor danië en Israël. Bronnen in Jeruza lem verwachten dat de joodse staat direct betrokken zal raken bij het conflict in de Golf, als het daar tot een gewapende confrontatie komt. Israël is bang dat Jordaans grond gebied wordt gebruikt voor een aanval op Israël. Het Israëlisch le ger staat klaar om alle i een gasmasker te voorzien. AMSTERDAM (UCN/DPA/ANP) - De koers van de Amerikaanse dol lar is vanmiddag op de Europese va lutamarkten naar een nieuw na-oor logs dieptepunt geduikeld. Op de wisselmarkt in Amsterdam kostte de Amerikaanse munt om 12 uur nog maar 1,7585 gulden, bijna an derhalve cent minder dan de slot- koers van 1,7725 gulden gisteren. Oorzaak van de scherpe koersval is de vrees voor een economische recessie in de Verenigde Staten, die de financiële wereld de laatste we ken beheerst. De Verenigde Staten kampen met een groot overheidste kort en een stijgende werkloosheid, terwijl de bedrijfswinsten beginnen af te vlakken. Die angst, nog ver sterkt door de Golf-crisis, joeg de dollar op 6 augustus al naar een koers van 1,7710 gulden, het vorige diepterecord. De dollar wist zich daarna iets te herstellen, doordat de spanningen in het Midden-Oosten toenamen. Beleggers verkochten toen enorme pakketten aandelen, waardoor de beurzen harde klappen opliepen, en kochten goud en dollars, gebruike lijke 'vluchtheuvels' in bange da gen. De afgelopen dagen drong echter het besef weer door dat de economi sche situatie in de VS weinig aanlei ding geeft tot vertrouwen in de Amerikaanse munteenheid. Giste renavond sloot de dollar op de valu tamarkt in New York al op een lage re koers en vanochtend leed de dol lar in Tokyo met 147,85 yen een fors koersverlies: twee yen minder dan de 149,90 yen van gisteren. Behalve in Nederland, dat één van de grootste investeerders is in de Verenigde Staten, kwam de dol lar ook in West-Duitsland op een na oorlogs dieptepunt. Op de valuta markt in Frankfurt werd geopend op 1,5625 mark tegen een slotkoers van 1,5705 mark gisteren. AMSTERDAM - Een felle uit slaande brand heeft vanmorgen het monumentale Amsterdamse theater Odeon aan de Singel volledig ver woest. Aangrenzende hotels werden ontruimd en liepen eveneens grote schade op. Er vielen geen slachtof fers. Het tot discotheek verbouwde Odeon stamt uit 1662 en werd in 1838 voorzien van een grote mu ziekzaal. In 1895 werd Odeon de eer ste bioscoop van Nederland. Over de oorzaak van de brand is niets be kend. (foto ANP) DEN HAAG (GPD) - Een meerder heid van de Tweede Kamer is huive rig voor de samenwerking die de Koninklijke Marine wil aangaan met de Britse collega's in de Perzi sche Golf. De Kamer benadrukt dat de marine-leiding geen definitieve afspraken mag maken met de Brit ten, voordat de West Europese Unie (WEU) begin volgende week verga dert. Gisteren werd bekend dat de commandant van het fregatten- squadron, kapt. ter zee Van Gurp, al naar Londen was gereisd om te spreken over samenwerking van de Nederlandse en Britse marine. "De korpsen lijken op elkaar, we wer ken al veel samen en hebben geza menlijke ervaringen uit het verle den", verklaarde vice-admiraal Van Renesse tegelijkertijd in Den Hel der. Hij heeft er geen probleem mee als de coördinatie bij de Engelsen terechtkomt. Van Rennesse benadrukte dat sa menwerking niet betekent dat Ne derlandse marinecommandanten dezelfde opdracht krijgen als hun Britse collega's. Volgens hem zal de taak van zijn mensen in eerste in stantie bestaan uit "aanhouden" van schepen die de handelsblokka- VERHUUR... luxe auto's v.a. 30,- p/dag bij PRANGERS Hoofdstraat 104. Leiderdorp, tel. 071-89.40,40 de van Irak schenden. Dat betekent dat de Nederlanders, ondanks de Britse aankondiging de blokkade eventueel met geweld te zullen af dwingen, het mogelijke schietwerk aan anderen zullen overlaten, aldus Van Rennesse. Een meerderheid van de Kamer is echter huiverig voor mogelijke inci denten. Kamerlid Melkert (PvdA) wijst erop dat verschillen van in zicht kunnen ontstaan: "Engeland volgt Amerika, dat vindt dat uitvoe ring van resoluties van de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties desnoods met geweld kan worden afgedwongen. Andere landen (zoals Nederland, red.) menen dat daar voor weer een apart besluit van de Veiligheidsraad noodzakelijk is". Zijn collega Van Mierlo (D66): "Als de Nederlandse regering dit spoor wil volgen, vind ik dat een gevaarlij ke weg". CDA'er De Hoop Scheffer is te rughoudend met zijn commentaar. Hü vindt in elk geval dat geen defi nitieve afspraken met de Britten mogen worden gemaakt voordat de WEU komende dinsdag vergadert. Hij hoopt ook dat de WEU een een duidige uitleg zal kunnen geven van het handvest van de VN, zodat de Europese bondgenoten eenzelfde standpunt innemen over geweldda dig optreden in de Golf. Alleen de WD is enthousiast over samenwerking met de Britten. (zie ook pagina's 3,5 en 7) DEN HELDER - Ter voorbereiding van het vertrek van het schip naar de Golf zijn tientallen vaten bier aan boord van Hr.Ms. Witte de With geladen. (foto GPD) DEN HAAG (ANP) - Staatssecreta ris Ter Veld (sociale zaken) wil dat er een einde komt aan verschillen in strafbeleid tussen de bedrijfsvere nigingen. Zij vindt het onaanvaard baar wanneer een werkloze in de ene bedrijfstak zwaarder wordt ge straft (via korting van de uitkering) dan in de andere. Dat laat zij weten in een brief aan de Sociale Verzeke ringsraad (SVR), die toezicht houdt op de bedrijfsverenigingen. Hoewel de bedrijfsverenigingen na invoering van de nieuwe werk- loosheidwet op een lijn zijn gaan zit ten met hun sanctiebeleid, blijkt uit eigen onderzoek dat er nogal wat verschillen in uitleg zijn met als ge volg verschillen in de straf. In de ene bedrijfstak wordt verwijtbare werkloosheid anders beoordeeld dan in de andere bedrijfstak. ZEGMAARC TEGEN 1^ KAMSTEEG OCCASION Vannacht regen den. Overdag wisselend bewolkt c kele buien. Middagtcmperatuur om streeks 19 graden. Vrij krachtige zuid westenwind, aan de kust later op de dag toenemend tot af en toe hard. De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: Wisselvallig weer en af en toe regen. Vrijdag tijdelijk veel wind. Middagtcmperatuur rond 19 gra den. Rozen, chrysanten, tros- anjers,gemen ten in diverse alles deze week maar en... tweede bos halve prijs. De aanbieding is geldig t/m zaterdag 18 augustus in de filialen met een bloemenafdeling. Geniet maar lekker van ROTTERDAM (ANP) - De benzine, diesel en lpg worden morgen weer duurder. Aan de vrije pompen gaan de prijzen voor benzines met drie cent per liter omhoog. De literprij zen voor diesel en lpg (autogas) gaan beide met twee cent omhoog. Oorzaak van de prijsstijgingen zijn de sterk oplopende prijzen voor olieprodukten op de internationale markt als gevolg van de Golfcrisis. De NOVOK, de organisatie van zelfstandige olie- en kolenhandela ren, heeft dit vandaag bekendge maakt. Het is nog niet bekend of de oliemaatschappijen eveneens hun prijzen verhogen. Inclusief de voor morgen aange kondigde verhoging komt de ad viesprijs van de NOVOK voor su- perbenzine (zelftank) op 180 cent per liter. Voor Euro loodvrij wordt de prijs 172 cent, voor diesel 110,8 en voor lpg 47,9 cent per liter. mstapschoen zwart, wit 25-42 - LEIDEN wil Groenoordhallem Haarlemmerweg 41 Tel.: 071-213222 óók om te weten welke films er draaien Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat willen we niet missen! Wi) nemen een proefabonnement voor 7 weken en betalen slechts f 27.50 Wij nemen een kwartaalabonnement 174,15' Wij nemen een jaarabonnement 1285.50* Voor het abonnement ingaat ontvangen wij de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode Woonplaats. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1