'Taal theater loopt voor op actualiteit' Curtis Mayfield zwaar gewond door lichtmast Astor Piazzolla in coma na hersenbloeding Franse bassist Louis Vola (88) overleden Pierre Bokma 'weigeraar' Louis d'Or speelt Shakespeare Prince brengt onweer Braaf verzamelen in braaf stadje WOENSDAG 15 AUGUSTUS 1990 PAGINA 17 NEW YORK (AP) - Curtis Mayfield is ernstig gewond geraakt, toen een lichtmast op een openluchtpodium omwaaide en op zijn hoofd terecht kwam. De 48-jarige gitarist/zanger- /componist tot wiens bekendste nummers Move on up en Freddie's Dead behoren, moest met zwaar hoofd- en nekletsel in een zieken huis worden opgenomen. Het ongeluk gebeurde tijdens de voorbereidingen van een concert dat Mayfield, die in de jaren '60 en '70 deel uitmaakte van de soul- en R B-groep The Impressions, zou ge ven. Zeven anderen raakten licht gewond. .Curtis Mayfield. BUENOS AIRES (AFP) - De be roemde Argentijnse musicus Astor Piazzolla die al tien dagen in coma ligt na een hersenbloeding, is giste ren uit Parijs gearriveerd in Buenos Aires. Hij is onmiddellijk naar een ziekenhuis in de Argentijnse hoofd stad gebracht. Aan boord van het vliegtuig van de Argentijnse luchtvaartmaat schappij Aerolineas Argentinas was een speciaal gedeelte ingericht voör de grootmeester van de tango, die vergezeld werd van zijn vrouw. Ook werd hij begeleid door een reanima- tieteam. Piazzolla werd op 4 augustus in Parijs getroffen door een hersen bloeding na een bezoek aan Londen waar hij een concert had gegeven in het kader van een Europese tournee van drie maanden. Astor Piazolla. (archieffoto) PARIJS (AP) - De Franse jazz-bas- sist Louis Vola, die in de jaren der tig lid was van het legendarische Hot Club Quintet, is vorige week op 88-jarige leeftijd in een ziekenhuis in Parijs overleden aan een long ziekte. Dat hebben vrienden van de musicus dinsdag bekendgemaakt. Vola werd geboren xn La-Seyne- Sur-Mer aan de Franse Riviera en was in 1934 medeoprichter van het Hot Club Quintet. Hij speelde ook bas op de eerste plaatopnamen van zijn medegroepsleden Django Rein- hardt en Stephane Grappelli. Vola ging vervolgens over naar het orkest van Ray Ventura en bege leidde Benny Carter en Duke El lington en de Franse zangers Char les Trenet, Yves Montand en Geor ges Brassens. dat die tendens ten koste zal gaan van het reguliere theater. "Er wordt in de theaters steeds meer aandacht geschonken aan andere vormen van kunst. Het is een golfbeweging, denk ik. Maar ik heb er niet zo'n hard hoofd in. Theater blijft; wat sti muleert is dat theater bij uitstek geen geschiedenis is, zelfs niet als het opgevoerde stuk zich 500 jaar voor Christus afspeelt. De taal van het theater loopt toch steeds weer vooruit op de actualiteit". "Maar ik word wel eens moe van de koopmansmentaliteit in dit land. Altijd met de knip op tafel; er wordt niet eerst gekeken naar wat voor ideeën je hebt, maar naar wat het al lemaal moet gaan kosten. Dat werkt verlammend. Dat gaat ten koste van nieuwe initiatieven en van de crea tieve geesten die echt iets te vertel len hebben". Bokma geniet niet alleen bekend heid als toneelspeler, ook in films laat hij zich niet onbetuigd. Maar hij is er nog niet achter of hij nu een 'ac teur voor toneel of film' is. "Ik ben nog zoekende", zegt hij bedacht zaam. Hij speelde respectabele rol len in de 'betere' Nederlandse films, waaronder recentelijk 'De avonden' van Rudolf van de Berg, 'Leedver maak' van Franz Weisz (naar het to neelstuk van Judith Herzberg) en 'Vroeger is dood' van Ine Schenk kan (naar de gelijknamige roman van Inez van Dullemen). "Maar", zegt hij bescheiden, "echt veel erva ring op dat gebied heb ik nog niet." In de bioscoop is hij volgend jaar te zien in 'The tempest', een vrije verfilming van het gelijknamige mysterieuze 'romancestuk' van (op nieuw) Shakespeare. Regisseur is de Engelse cineast Peter Greena- way wiens cultfilms hoge ogen gooien bij cinefiele fijnproevers. De verzamelde filmcritici riepen Greenaway's recente bizar-poëtisch gestileerde 'The cook, the thief, his wife and her lover' uit tot een van de beste films van '89. Volgens Pierre Bokma betreedt de kijker in 'The tempest' opnieuw Greenaway's rij ke verbeeldingswereld die dit keer wordt bevolkt door allerhande won derlijke creaturen als gnomen en nymfen. een rol by een deel van de kunstaan kopen. Dat komt bijvoorbeeld tot uitdrukking in de aanwezigheid van Hendrik Valk, Helen en Fred Sieger en Johan de Haas. Realisme in al zijn uitdrukkings vormen bepaalt vooral de collecties in Zutphen. Uit het begin van deze eeuw zijn twee met wit opgehoogde krijttekeningen en een schilderij van Leo Gestel te zien, die naast een portret van een Zeeuwse boer van Toorop hangen. Vlak daarbij hangt een bijzonder olieverfschilderij van H.F. Bieling, die een huis in Hilli- gersberg in 1916 schilderde. Invloe den van cubisme en fitfurisme zijn duidelijk merkbaar. Deze werken vormen, samen met enkele andere, een fraai hoekje in het museum. Net zoals een groepsportret nïet voor studies van Willem den Ouden dat elders doet. Maar er zijn te weinig van die aardige plekjes tussen de stadsgezichten, de korenschoven" van J. Kropff met een lucht die zo bij Van Gogh is weggelopen, of de havengezichtjes van D. Nijland. Anoniem Een tentoonstelling als 'Uit particu lier bezit' vindt zijn rechtvaardiging in het feit dat het wil laten zien wat particulieren verzamelen. En juist dat 'verzamel'-element is onderbe licht. Er is geen samenhang, geen verduidelijking, ook niet in de cata logus. Lopend door de tentoonstel ling wil je weten wie nu die verza melaars zijn, wat hen drijft en of er een systeem in hun verzameling zit. Dat alles, en dat is nu juist hetgeen particuliere collecties, naast de ver zamelde kunst zelf, zo leuk en inte ressant maakt, kom je niet te weten. Het excuus van de musea is dat de verzamelaars slechts wilden mee werken wanneer anonimiteit ge waarborgd bleef. Een punt van overweging, maar je zou er creatief mee kunnen omspringen. Wat nu in Zutphen te zien is, is een verzame ling van over het algemeen, zeker waar het de kunst uit deze eeuw be treft, middelmatige kunst die als los zand aan elkaar hangt. Het idee is, zeker voor een niet-Zutphenaar, veel leuker dan het resultaat ervan. •MELBOURNE - Bezoekers van de National Gallery in Australië werden bij de ingang geconfronteerd met de Japanse beeldend kunstenaar Taka- masa Kuniyasu die bovenop zijn werk poseerde. Het werk bestaat uit 1500 dennestammen en 70.000 stenen die uit Japan naar Australië werden ge bracht om de sculptuur, die tijdens de Australische Beeldende Kunst- Triennale werd tentoongesteld, te voltooien. 'Graffiti Bridge' vrijdag uit Van onze correspondent Ton de Jong ALKMAAR Sommigen vinden hem een uitgesproken eng ventje, anderen verafgoden hem. Prince Rogers Nelson, beter bekend als Prince, laat hoe dan ook weinigen onberoerd: het kenmerk van de wa re vedette. Vandaar dat de wereld wijde uitgave zijn nieuwste mees terwerk, vrijdag, beslist niet onge merkt voorbij zal gaan. Graffiti Bridge, soundtrack van de gelijkna mige film die later dit jaar in de Ver enigde Staten uitkomt, is namelijk, een geheide millionseller. Graffiti Bridge is een soort fol- low-up voor Purple Rain, de film waarmee het muzikale wonderkind uit Minneapolis zich definitief in de categorie Hele Groten liet rang schikken. Ook dit keer speelt Prin ce de rol van The Kid en levert hij - tegen de achtergrond van drie nachtclubs: Glam Slam, Pandemo nium en Seven Corners muzikaal slag met 'concurrent' Morris Day van The Time. Een vruchtbare rivaliteit, getuige de uiterst veelzijdige oogst van ze ventien stukken op (dubbel-) lp en (enkele) cd. Niet alleen strooit de paarse kluizenaar solo acht parel tjes over onze aardse hoofden, hij laat ook ruimte voor bijdragen van vooral The Time, Mavis Staples en Tevin Campbell, het twaalQarige supertalent met de gouden stem. Campbell, die onder de sterke vleugels van Quincy Jo nes met Tomorrow al zijn eerst hitje heeft gescoord, geeft hem van ka toen in Round And Round en sa men met Staples in de titelsong. Prince: één langgerekte feestpladt. Prince, door zuurpruimen ver guisd om zijn commerciële Bat man-uitstapje van vorig jaar, mag Graffiti Bridge dan als vehikel be nutten voor enkele van zijn prote- gé's, hij laat niet na persoonlijk de artistieke show te stelen. Is het niet in het duet met funkmaster George Clinton, dan toch in het zompige New Power Generation en de won derschone ballad The Question of U (van vergelijkbaar kippevelniveau als Purple Rain), waarmee hij tij dens de Nude-tournee al horden de vote volgelingen tot tranen heeft ge dreven. Opvallend is de verscheidenheid van het materiaal op Graffiti Brid ge. Hoewel de songs hun oorsprong vinden in het verhaal van de film, hebben ze toch elk een sterk eigen identiteit. Wat ze bindt, is hun scherpe zeggingskracht ('Pardon me for living, this is my world too') en de enorme muzikale vaardigheid waarmee ze zijn losgelaten. Grillig als Prince is, mag gevoeglijk wor den aangenomen dat de definitieve muziek voor Graffiti Bridge de afge lopen jaren net zo rigoureus is ver anderd als het originele script. Van het oorspronkelijke idee, dat voor zag in een musical met een romance tussen Prince en Madonna (erfenis: Love Song op haar elpee Like A Prayer), is uiteindelijk een heden daags muziekepos geworden waar in liefde, geld en macht centrale rol len vertolken. Candy Dulfer (beroep: Nationale Trots) blaast daarin links en rechts haar partijtjes mee, maar wat me neer en mevrouw Jansen van bene den vooral leuk zullen vindén zijn die grommende baspartijen en on beschaamd rammelende drums (met name in Tick, Tick. Bang en New Power Generation). Graffiti Bridge is, zullen ook de Jansens al vrij vlot moeten erken nen, één langgerekte feestplaat. Een rommelend onweer, dat maar niet wil overwaaien. 'Kunst uit particulier bezit' in Zutphen in kort bestek wordt daar een be perkt overzicht gegeven van wat er in de vorige eeuw in Nederland aan schilderkunst werd geproduceerd. De presentatie doet sterk denken aan de grotere exposities die kunst handels wel houden; wat daar op dit moment goed in de markt ligt is in Zutphen te zien. Van de Romanti sche School met Schelfhout en Pie- neman tot de Haagse School met schilders als Maris, Mesdag, Bilders en Israels en navolgers als Masten* broek, De Bock en Münninghoff. Er zitten ontegenzeggelijk kwalitatief goede en mooie werken onder de tentoongestelde, maar het blijft toch een beetje een samenraapsel. Dat argument geldt misschien nog meer voor de tentoonstelling in het museum Henriëtte Polak. Wie daar binnenstapt wordt als eerste geconfronteerd met de zeefdruk van Koningin Beatrix uit Warhol's serie Reigning Queens, en dat is dan ook zo'n beetje het summum aan moderniteit dat in Zutphen te vin den is. Een deel dat hier getoond wordt (werken van o.a. Charlotte van Pallandt, H. Kamerligh Onnes en Wim Oepts) sluit aan bij de col lectie van het museum zelf, dat 20ste-eeuwse figuratieve kunst ver zamelt. Regionale elementen spelen Van onze correspondent Nico de Boer ALKMAAR - De acteur Pierre Bokma (34) is een be zige bij, die zich 'het beste kan ontspannen door in spanning'. Hij is een van de prominenten uit de Neder landse theaterwereld die meedoen aan de Shake- speare-serie die onder regie van Adrian Brine van 5 sep tember tot en met 28 mei in het land is te zien. Hij speelt de rol van de jonge Engelse koning Hendrik V, een pa triottische vorst die wordt gedwongen zijn land in een oorlog te storten (met Frank rijk). Onlangs liet Bokma de Vereniging van Schouwburg- en Concertge bouwdirecties (VSCD) weten dat hij niet in aanmerking wenst te ko men voor de Louis d'Or, de jaarlijk se onderscheiding voor de beste mannelijke hoofdrol van het afgelo pen theaterseizoen. De acteur, ge nomineerd voor zijn dubbelrol in Wedekinds 'Lulu' door Toneel groep Amsterdam, 'is het niet eens met de manier waarop de prijzen worden verdeeld'. In Theaterstudio Amsterdam, na bij het Leidseplein, wordt ijverig gerepeteerd voor de Shakespeare- drama's 'Richard II', 'Henry IV' en 'Henry V', een bijzonder project dat deze maand start met een uitputten de tournee van maar liefst 210 ofwel 3x70 voorstellingen. "Of dat lang is?" Pierre Bokma haalt lichtelijk verwonderd zijn schouders op. "Och, dat valt weljnee", zegt de ten gere acteur. "Normaal geven we ge middeld toch ook gauw zo'n 45 tot 50 voorstellingen per theaterpro- duktie". Shakespeares grootste kracht is volgens Bokma diens 'fenomenale mensenkennis'. "Mensenkennis in de breedste zin des woords. Als geen andere schrijver registreert Shakespeare de mechanismen om zich heen. En die brengt hij op een volstrekt tijdloze manier onder woorden. Er is niet één figuur alleen maar nobel, niet één alleen maar slecht of goed. Je kunt de figuren op het toneel eenduidig maken, maar iemand in de zaal zal er anders over denken. De toeschouwer interpre teert 't toch weer anders dan de re gisseur het had bedoeld. Bij Shake speare is er sprake van een uiterst complexe eenvoud, al heb ik bij hem ook wel eens het idee dat hij iets moois wilde maken, terwijl hij dat van nature al deed". Louis d'Or Bokma, die zijn opleiding genoot aan de Maastrichtse toneelschool en in wiens stem nog een licht zui delijk accent is te horen, vindt het nog steeds merkwaardig dat de to- •neeljury zijn dubbelrol (Eduard Schwarz en Jack the Ripper) in 'Lulu' als een dragende hoofdrol be schouwt en niet als een bijrol, zoals hy dat zelf ziet. 'Het stuk duurt vier uur en van die tijd sta ik maar drie kwartier op de planken. Dat kun je toch onmogelijk als een hoofdrol beschouwen", licht hij toe. Hij heeft kritiek op de werkwijze van de jury. Volgens hem zijn er de afgelopen ja ren diverse acteurs en actrices over het hoofd gezien, die in zijn ogen ze ker voor een nominatie in aanmer king kwamen. Niettemin blikt hij tevreden terug op de integrale uitvoering van FYank Wedekinds ooit onspeelbaar geachte en verboden want aanstoot gevend verklaarde 'Lulu'. "Ik vond het heel mooi gedaan, al had de voorstelling van mij nog wel wat rauwer gekund. Vooral de onttake ling van 'Lulu' was een moeilijk ge deelte. maar globaal bleef het stuk volstrekt overeind". Het was de eerste keer dat 'Lulu', de oertekst ontstond tussen 1892 en 1894 in Parys, in Nederland werd opgevoerd. Ivo ten Hove regisseer de het stuk dat een gezamenlijke produktie was van Toneelgroep Amsterdam en De Tijd. Vooral dit soort theater, dat diep in de ziel graaft, ligt Pierre Bokma na aan het hart. "Het is theater waarmee ik affi niteit heb. De stukken die Toneel groep Amsterdam op het repertoire neemt, beschouw ik dan ook als een voorlopige basis van hoe theater er in mijn ogen moet uitzien". je van de koopmansmentaliteit in dit (foto Kippa) Pierre Bokma signaleert in de thea ters de laatste jaren een verschui ving van toneel naar muziek, ballet en musical; de schouwburgen halen steeds grotere en duurdere produk- ties binnen. Maar hij verwacht niet Van onze correspondent Henk Meutgeert ZUTPHEN - Dat de Gelderse stad Zutphen dit jaar het 800-jarig be staan viert zal velen zyn ontgaan. Het stadje haalt de landelijke publi citeit niet vaak en als dat wel ge beurt is het met iets triviaals als vo rige week met het nummeren van vissen voor een viswedstrijd. Zut phen is vooral braaf, misschien wel wat ingeslapen zelfs, en dat imago wordt bevestigd door twee exposi ties die in het kader van het 800-ja- rig bestaan in de stedelijke musea worden gehouden. 'Kunst uit parti culier bezit' heten ze en ze laten zien wat de inwoners van Zutphen en omgeving aan negentiende- en twintigste-eeuwse kunst in huis hebben. En dat is snel gezegd: er wordt braaf verzameld in een braaf stadje. Geen verrassingen dus, er bevin den zich geen uitzonderlijke parti culiere collecties in Zutphen, of deze moeten toevalligerwijs niet in het museum beland zijn. En dat is bijna onmogelijk, want men heeft in Zutphen en omgeving honderden adressen van de 'vrienden' van de beide musea aangeschreven en kreeg een groot aantal reacties. „Nee, wat we hier laten "zien is een doornsee van wat er in Zutphen is verzameld", zegt Lian Jeurissen van de musea. „Het is maar wat je verwacht natuurlijk, Zutphen is maar een klein stadje met 30.000 in woners". Daar komt dan nog bij dat in de stad een culturele infrastruc tuur met bijvoorbeeld een aantal ga leries of kunsthandels ontbreekt. Misschien dat er op die manier op de twee exposities wel een soort 'ge middelde Nederlandse smaak' te Samenraapsel 'Kunst uit particulier bezit' is ver deeld over twee musea. In het Ste delijk Museum komt de negentien de eeuw aan bod, in het Museum Henriette Polak deze eeuw. In to taal zijn zo'n 200 werken van vooral Nederlandse kunstenaars te zien. Om met het Stedelijk te beginnen: Gezicht op het 800 jaar oude Zutphen. Twee tentoonstellingen in dit slaperige Gelderse stadje bieden de bezoe kers middelmatige kunst die als los zand aan elkaar hangt. (foto gpd>

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 17