je komt ogen en oren tekort. 'n Zonnige toekomst voor zaken met natuurvoeding Nederlander eet gemiddeld een keer per week rijst WOENSDAG 15 AUGUSTUS 1990 ■i De winkels voor natuurvoeding zitten in de lift. Steeds meer mensen vinden de weg naar grutters die hun schappen vullen met biologische zuivel, onbespoten groenten en volkorenprodukten. Directeur Oscar van den Boezem van de franchise-organisatie Gimsel met 28 vestigingen in het gehele land verwacht een gestage groei van zowel het aantal winkels als klanten. Hij voorspelt een zonnige toekomst voor de natuurvoeding, mits de winkeliers er in slagen de vaak nog hoge drempels voor grote groepen consumenten te verlagen. door Jan Bengevoord Marketing, reclame en aanpassing aan de wensen van de consument. Dat zijn de trefwoorden geworden in het kleine wereldje van 'groene' winkeliers, waar vaak zwaarder werd getild aan principes dan aan het rinkelen van de kassa. Nu ook de reguliere supermarkten meer winkelruimte beschikbaar stellen voor biologische mussli en volko- renspaghetti en grote groepen con sumenten rijp zijn voor de overstap naar 'ecologisch' en 'onbespoten' moet het roer om. De krachten moe ten worden gebundeld, maar vooral moeten de winkels de nieuwe klan ten met open armen ontvangen. "De consument wil boodschap pen doen op een manier zoals hij dat altijd gewend is geweest in de gewo ne supermarkt. Daar moeten we op inspelen. Het is op den duur voor vele winkeliers omvormen of ver zuipen. Ons beeld moet professio neler worden en gelukkig slagen we daar steeds beter in. Als je niet goed bezig bent dan prijs je je uit de markt", vindt directeur Van den Boezem van franchise-organisatie Gimsel. Ooit begonnen met één winkel in Arnhem, is de organisatie inmid dels uitgegroeid tot 28 vestigingen in het gehele land. "Die groei van onze eigen organisatie als ook van de natuurvoeding in het algemeen is duidelijk het gevolg van een groeiende belangstelling voor milieu. Gezonde voeding wordt ho ger aangeschreven. Meer mensen staan er open voor. Ook bedrijven, zoals het NMB-kantoor in Amster dam hebben in de kantine biolo- gisch-dynamische produkten be schikbaar. Steeds meer restaurants laten op hun menu-kaart weten dat uitsluitend biologische produkten worden verwerkt". Marketing Gimsel tracht de krachten van win keliers te bundelen. Door het ont wikkelen van een gezamenlijke marketingstrategie, maar ook door ondersteuning bij het opleiden van personeel en het bijhouden van de boekhouding. Daarnaast wordt deels gezamenlijk ingekocht en ei gen merken gevoerd. Druist dit niet lijnrecht in tegen de kleinschaligheidsfilosofie waar mee de natuurvoeding is omgeven? "Ach, je ziet overal dat kleine win keliers verdwijnen. Je moet uit je schulp kruipen en anders met de markt omgaan. Ondersteuning van elkaar is belangrijk. Daarbij behou den de bij ons aangesloten winke liers een grote zelfstandigheid. Het is een gebondenheid in vrijheid". De concurrentie van het groot winkelbedrijf vreest hij niet. "Er staan inderdaad meer biologische produkten in de reguliere super markten. Maar ons assortiment zal altijd uitgebreider zijn. Onze be langrijkste kracht is echter de voor lichting aan de consument. Aan de behoefte om goede persoonlijke in formatie kan een supermarkt ge woon niet beantwoorden. Daar komt bij dat supermarktketens op zo'n grote schaal werkzaam zijn, dat de biologisch-dynamische land bouw daar niet aan kan beantwoor den". Innovatie Wel moet volgens Van den Boezem de biologische boer, verwerkende industrie en winkelier innovatief bezig zijn om de moderne consu ment tegemoet te treden. Produkt- vernieuwing is nodig om te voorko men dat de consument de natuur- voedingwinkel op zoekt voor een stukje eco-kaas om vervolgens z'n lekkerke honger te stillen met Fran se kaasjes, paté en stokbrood van de supermarkt verderop. De smaak van de consument trekt zich nu een maal weinig aan van de leuze dat 'gezond dus ook lekkerder is' zoals vele receptenboeken willen doen geloven. "We zullen een zo volledig moge lijk assortiment moeten hebben. Daar hoort ook bij dat de eetcultuur deels een snelheidscultuur is ge worden. Mensen willen soms snel iets op tafel hebben en niet eerst een graanprodukt 24 uur moeten we ken. Wij hebben dan ook instand- granen beschikbaar of groente in een potje. Maar er zijn grenzen. Wij verkopen natuurvoeding en geen produkten waar alle voedingsstof fen zijn Uitgehaald. Daarvoor ko men mensen niet bij ons hun spul len kopen. Wat die kaas betreft, heb ben feitelijk de natuurvoedingswin kel de aanzet gegeven tot veelsoor tigheid. Kaasjes met allerlei soorten kruiden komen uit onze koker". Motief om natuurvoeding te ko pen vormt behalve de eigen gezond heid tevens de mogelijkheid om de inmiddels 600 alternatieve boeren en tuinders in Nederland te onder steunen. Toch wijst een recent on derzoek van het Landbouw Econo misch Instituut uit dat het markt Gimsel-directeur Van den Boezem vreest de concurrentie i kracht is de voorlichting aan de consument". i het grootwinkelbedrijf niet:"Onze belangrijkste aandeel zal groeien tot zo'n drie pro cent van de totale voedingsmidde lenmarkt. Blijft het kopen van natuurvoe ding dan toch beperkt tot een klein van de consumenten? "Het gaat in derdaad geleidelijk. Ik ga er van uit dat we zeker verder zullen groeien. Er is altijd sprake van een na-ijlef fect. De huidige bezorgdheid ovër het milieu moet zich bij veel men sen nog omzetten in concrete veran deringen. Dat geldt voor het ge bruik van de auto, het omgaan met afval maar zeker ook voor de over schakeling op andere voeding". Vlees De discussie over de verkoop van vlees is binnen Gimsel afgesloten. "De consument vraagt er om en daarom verkopen we biologisch-dy- namisch vlees. In sommige winkels in vacuüm-verpakking, terwijl an dere zaken een versslagerij van De Groene Weg in of bij de zaak heb ben". Voor de verdere toekomst ver wacht Van den Boezem dat de na- tuurvoedingshandel dezelfde weg zal inslaan als de grote supermarkt ketens. "Net als bij de supermark ten zul je bij natuurvoeding een concentratie zien. Er zullen zich waarschijnlijk meerdere natuur- voedingsketens vormen. Een soort Albert Hejjn en Spar maar dan voor natuurvoeding. In die bundeling ligt onze kracht. Wanneer we pro fessioneler en commerciëler wer ken dan zijn door ook de producen ten van natuurvoeding en uiteinde lijk het milieu mee gediend". Rijst, niet alleen met boter en suiker maar ook heel goed te combineren met allerlei groenten. (foto (Van onze medewerkster Patrici Schutte, Voorlichtingsbureau Voe ding) Nederlanders zijn niet van die pure aardappeleters meer als ze vroeger waren. Onze 'basis' van de warme maaltijd wordt steeds vaker vervan gen door andere produkten. Neem rijst: gemiddeld eten we er 3,8 kilo per persoon per jaar van. Dit bete kent dat de Nederlander gemiddeld een keer per week rijst eet, voorna melijk in de vorm van nasi en bij de goelasj. Daarmee is rijst het tweede basisprodukt voor de warme maal tijd geworden. Er zijn allerlei soorten rijst te koop en dat leidt nog wel eens tot verwarring. In wezen is alles te her leiden tot witte of volkorenrijst. De rijstkorrel wordt door een hard, kie zelhoudend kaf omgeven. Daaron der zit het zilvervlies, dat uit vele la gen bestaat. Na de oogst wordt de onbewerkte rijst, de zogenaamde padi, gedroogd. Daarna verwijdert men het onverteerbare deel. het kaf. Dit gebeurt door middel van pellen of doppen. Wat overblijft wordt vol le, bruine of zilvervliesrijst ge noemd. Er is geen verschil tussen deze drie produkten. Bij witte of geslepen rijst wordt na het doppen het hele vlies wegge- slepen, zodat men hiervan alleen het zetmeellichaam overhoudt. Kookeigenschappen Dé verschillende soorten rijst wor den verder ingedeeld op grond van hun kookeigenschappen. Zo be staat er droogkokende rijst (onder andere Siamrijst, Surinaamse en Amerikaanse rijst), die heel ge schikt is voor de rijsttafel en om na si goreng van te maken. Je hebt ook natkokende rijst (zoals Japanrijst of Italiaanse rijst); deze noemt men ook wel paprijst, omdat hij zo ge schikt is voor het maken van rijste pap of rijstebrij. Snelkookrijst is een voorbewerk te rijst met een kortere kook- en gaartijd. Behalve witte snelkook rijst is er tegénwoordig ook snel- kook-zilvervliesrijst verkrijgbaar. Parboiled rijst is ongepelde be werkte rijst (padi), of bruine rijst die na het weken onder druk wordt ge stoomd en vervolgens weer ge droogd, gepeld en eventueel gesle pen wordt. De kooktijd is daarmee niet verminderd; het is dus zeker geen snelkookrijst. Parboiled rijst is droogkokend, heeft een typische eigen smaak, een niet geheel witte kleur en een 'rubberachtige' struc tuur. Ten slotte is er nog kleefrijst of ketan. Bij het gaarkoken verliezen de korrels van deze rijst hun vorm en ontstaat er een kleverige massa. In Indonesië wordt kleefrijst bij voorbeeld gebruikt voor. het maken van zoete versnaperingen. Droogkoken Voor veel mensen vormt het droog koken van rijst een probleem. Het belangrijkste is dat bij de bereiding zoveel water wordt gebruikt als de rijst op moet nemen om gaar te wor den. Droogkokende rijstsoorten ne men krap twee maal hun gewicht aan water op, gebruik dus één kopje rijst op bijna twee kopjes water. Om te voorkomen dat de gare rijstkor rels aan elkaar kleven, moet de rauw rijst grondig met koud water worden gespoeld. Rijst kan op verschillen.de manie ren worden gekookt. Zet de rijst en het water gelijktijdig op het vuur of zet de rijst op met kokend water. Als het water kookt, de vlam laag draaien en de korrels van de bodem los roeren. Bij pannen met een dun ne bodem, kan men een plaatje ge bruiken om aanbranden te voorko men. Witte rijst is na twintig minu ten gaar, tenzij de verpakking an ders vermeldt. Zilvervliesrijst dient twee maal zo lang gekookt te wor den. Een tweede manier van rijst be reiden is de rijst te laten koken tot er diepe 'putjes' zichtbaar zijn in het gerecht en de korrels nog vochtig zijn. De vlam wordt vervolgens laag gedraaid en na 20 minuten worden de korrels losgeroerd. Mocht de rijst nog vochtig zijn, laat dan de pan nog enkele minuten open staan. Een derde mogelijkheid is het ge bruik van een rijststomer of een elektrische koker. Hierbij is de be reidingstijd ongeveer een half uur. Om de rijst mooi droog en loskorre- lig te krijgen, moet men de gare rijst zonder deksel nog even laten uit dampen op een matig vuur. Droog en koel bewaard (12-15 gra den C.) is rijst lang houdbaar. Brui ne of zilvervliesrijst kan door het hogere vetgehalte eerder bederven. Daarom is de bewaartijd van deze rijst ongeveer een half jaar. Rijst levert, net als aardappelen, B-vitamines en mineralen. Bruine rijst bevat wat meer van deze voe dingsstoffen dan witte rijst en is daarbij rijk aan voedingsvezel. WËÈÈMÈÊMMÈMMÈ V-' ADVERTENTIE Philips PC P2230/024 Philips Monitor 4199: 419: 4618: 3999.- Philips Matrix printer NMS1439 9-naalds - 80 koloms printsnelheid max. 240 karakters/sec. proportioneel printer NLQ mode 256 zelf te ontwerpen karakters compleet met aansluitkabel. Sanyo telefoonbeantwoorder Diaprojector Sony midiset XO-D301 2x30 Watt semi-automatische platen speler digitale synthesizer/tuner S-bands equa lizer dubbel cassettedeck programmeerbare CD-speler ind. afstandsbediening en 60 Watt boxen 1199.- Maxell XL II90 Prima chrome audiocassettes. Nu kans op KLM tischeques l5ioo. D6800 programmeerbaar tot 20 nummers aansluiting voor 2 hoofdtelefoon geschikt voor aansluiting op huiskamerinstallatie, of radiorecorder ind. schouderriem en draagtas. CD-780 20 nummers programmeerbaar FTD display cue. next/previous track aansluiting hoofdtelefoon geschikt voor 12 en 8 'cm CD's. Met afstandsbedii Akai videorecorder VS-F10 VHS quick response systeem menu programmainteractive monitor system in 6 talen (ook Nederlands) 60 voorkeuzezenders regelbare weergave snelheid. Effectieve jaarrente na wettelijke aanbetaling 252%. Via Comfort Financieringen Alle aanbiedingen zijn geldig zolang de voorraad U vindt Dbcons In: Lelden Haarlemmerstraat 122,071-140166 Leldschendam Winkelcentrum Leidsenhage. Rozemarijn 3,070-3175666

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 14