5Ik heb tenminste geen alarminstallatie AJlemanschool stemt verbouwing af op komst vierde lokaal Kapot antwoordapparaat geen probleem in een dorp waar iedereen de weg weet v Van Beelen slaat op laatste moment slag op Boulevard 'Je moet altijd oppassen met de zee' REGIO LEIDEN f Gemeenschapsruimte extra groot WARMOND - Alleman, de eni ge niet-confessionele school van Warmond, wil de komst van een derde lokaal aangrijpen om het bestaande gebouw geschikt te maken voor een vierde lo kaal. Zo'n vierde lokaal staat al langer op het verlanglijstje, maar het Rijk is nog niet over de brug gekomen en van de beno digde grond is slechts een deel in handen. Voor het groter maken van de ge meenschapsruimte en het verplaat sen van toiletten moet de gemeente raad 32.871 gulden extra beschik baar stellen. Bovendien is 7.925 gul den nodig voor het aanleggen van een tijdelijke bouwweg en 7.500 gul den voor het vervangen van een 16 jaar oude verwarmingsketel. Dorpsbus Oegstgeest OEGSTGEEST - Oegstgeester be jaarden die gebruik willen maken van de plaatselijke dorpsbus, kun nen op werkdagen tussen 8.30 en 10.30 uur bellen met 071 -153738. De bus vervoert ouderen dan diezelfde middag of de volgende dag binnen de gemeentegrenzen en de Leidse wijken aan de 'Oegstgeester' kant van de spoorbaan. Een enkele reis kost twee gulden, een retourtje vier gulden en een tien-strippenkaart 17,50 gulden. Maandag reed de bus voor het eerst en boekte, evenals gisteren, 15 rit ten. De bouwweg moet via grond van particulieren, de schooltuintjes ach ter het Trefpunt en het schoolplein gaan lopen. Dat blijkt uit voorstel len van B en W, die volgende week maandagavond worden besproken door de raadscommissie maat schappelijk welzijn en onderwijs. De kosten voor de bouwweg wor den niet door het Rijk vergoed. 'Den Haag' gaat er namelijk van uit dat de school aan de openbare weg ligt en heeft er geen boodschap aan dat de school alleen bereikbaar is via een voetpad. Voor het vergroten van de gemeenschapsruimte hoeft niet te worden aangebouwd, maar kan worden volstaan met het ver schuiven van muren en het verwij deren van de toiletten. Bouw Burgemeester en wethouders gaan ervan uit dat nog dit jaar begonnen kan worden met de verbouwing. Hoe de bouwwerkzaamheden afge stemd kunnen worden op het lesge ven, is nog niet bekend. Duidelijk is wel dat het lesgeven zo min moge lijk gestoord moet worden en het beter is zo veel mogelijk vliegen in één klap te slaan. Vandaar ook het voorstel om de gemeenschapsruim te bij voorbaat geschikt te maken voor een school met vier klassen. Vorig jaar liet de gemeente reeds weten dat in 1991 een vierde lokaal nodig is. Het ministerie van onder wijs en wetenschappen verleende echter slechts 2,4 ton subsidie voor de bouw van een derde lokaal in 1990-1991. De aanbesteding in april dit jaar lag ruim een ton boven het budget, maar nadat de aannemer met het laagste bod zich terugtrok, kwam een beter bod binnen. WOENSDAG 15 AUGUSTUS 1990 ZOETERWOUDE - Het riolerings antwoordapparaat van de gemeente Zoeterwoude is kapot. Daardoor is het niet mogelijk om buiten werktij den een defecte riolering te melden bij de dienst gemeentewerken. Een probleem? Volgens G.W. van Leeu wen, adjunct-directeur van de afde ling gemeentewerken, valt het wel mee. De meest voor de hand liggen de oplossing lijkt reparatie van het antwoordapparaat, maar dat is ge makkelijker gezegd dan gedaan. "De PTT kan het apparaat niet ma ken, want dat levert problemen op met andere lijnen in het gemeente huis", weet hij. In de praktijk blijkt overigens dat veel mensen niet goed kunnen om gaan met een antwoordapparaat, zo is Van Leeuwen gebleken. "Veel mensen weten niet wanneer ze moe ten inspreken. Ze horen de piep niet op tijd, of ze verstaan de boodschap niet goed. Dat kun je ze ook moei lijk verwijten want veel oudere mensen hebben nog nooit met zo'n apparaat te maken gehad". De praktijk is meestal dat ieder een Craats belt - 'de man van de rio leringen'. "Dat is het voordeel van het wonen in een dorp", meent Van Leeuwen. "Iedereen weet de weg toch wel, antwoordapparaat of niet. Het komt ook wel voor dat ze mij bellen in het weekeinde en dat meld ik dan weer aan Craats". Problemen met de riolering zou den zich vooral voordoen bij de vee houders in de Weipoort. Bij het daar gebruikte vacuüm-systeem willen de kleppen namelijk nogal eens ha peren als er restjes stro meespoelen. "Net als de meeste andere systemen BOTSING - Een bromfietser uit Voorschoten liep gistermorgen kneuzingen aan zijn been op toen hij door een auto op de plaatselijke Rouboslaan werd aangereden. Het ongeluk gebeurde om half negen, toen een 36-jarige Hagenaar, die in de richting van de Papelaan-west reed, op de verkeerde weghelft te recht kwam. heeft dit een bergingscapaciteit van 24 uur. Dus als er problemen zijn, kun je altijd nog een dag vooruit", constateert Van Leeuwen. "En ie dereen in de Weipoort weet dat ik daar ook woon, dus dan is het pro bleem meestal snel opgelost". Bloemenveiling mogelijk naar Hazerswoude BOSKOOP/HAZERSWOUDE - De Boskoopse bloemenveiling ver huist wellicht van de Middelburgse- weg in Boskoop naar de Hoog- eveenseweg in Hazerswoude-dorp. De veiling heeft daar in de nabijheid van het in aanbouw zijnde Interna tional Trade Center Boskoop/Ha- zerswoude een optie op een stuk grond van vijf hectare. Deze optie loopt eind van dit jaar af. Of het tot een verhuizing komt hangt af van de uitkomst van een in ventarisatie, die op dit moment door personeel van de veiling wordt gehouden. De veiling zit nu aan de Middelburgseweg in Boskoop in een te krap jasje aan een vrij smalle wek. "Er zijn nu nog maar enkele stuk jes grond voor de leden beschikbaar om hun materiaal in op te poten. Er is bovendien nogal wat vraag van kwekers naar grond en het zit er dik in dat we binnenkort met een wachtlijst moeten gaan werken. Dat is zeker niet bevorderlijk voor de gang van zaken binnen een veiling", aldus staffunctionaris Jan van Eg- mond. Volgens Van Egmond kan de vei ling grond aankopen aan de Middel burgseweg, maar heeft een verhui zing naar het International Trade Center het voordeel dat dat com plex beter voor het verkeer bereik baar is. Bijdragen: Hans Jacobs, Erna Straatsma Dierenpensionhoudster C. Wentzel is gewend aan kakafonie van geluid Met hoge snelheid koerst het wielerpeloton over de Katwijkse boule vard. Ontsnappingen waren nauwelijks mogelijk, (foto Dick Hogewoning) KATWIJK - Vijf ronden voor het einde kwam er gisteravond dan toch een afscheiding in het wieler peloton op de Katwijkse boule vard. Vijf man wist te ontsnap pen en een voorsprong te nemen van twintig seconden. Dat bleek uiteindelijk voldoende om onder ling de prijzen te verdelen. En zoals dat in plaatselijke koersen hoort, pakte Katwijker Dirk van Beelen de eerste plaats in de ter gelegenheid van de Visserijweek georganiseerde wedstrijd. Het duurde gisteren vrij lang alvorens de boulevard obstakel- vrij was. De dagjesmensen bleven extra lang plakken op het strand omdat de weerprofeten hadden voorspeld dat het dinsdag de laatste mooie stranddag zou zijn. Het late vertrek van de badgasten had wel als voordeel dat er nog veel publiek langs de route Boule vard, Sportlaan, Drieplassenweg en Seinpoststraat stond opge steld. De toeschouwers kregen een zeer snelle race te zien. Organisa tor M. Olthof schatte het koersge- middelde op 46, 47 kilometer per uur. Daardoor waren ontsnap pingen uit het peloton van 97 rij ders nauwelijks mogelijk. "Nie mand kwam weg", aldus Olthof, die zelf ook meereed. Pas vijf ronden voor het einde slaagden Van Beelen, Peter Phi- lippo (Naaldwijk), Siebe Bloem bergen SchagenRob Roskam Voorhouten Konrad Allenblas (Den Hoorn) erin om een gaatje te slaan. Dat was het teken voor hun helpers in het peloton om op de remmen te gaan staan, zodat nie mand zich meer bij de kopploeg kon voegen. Het vijftal koerste daardoor zorgeloos naar de ere plaatsen. De geplande skeelerwedstrijd ging gisteren niet door. Er bleek bij de recreanten niet voldoende belangstelling te zijn. Het binnen halen van de zogenaamde A-rij ders, met Evert van Benthem bij voorbeeld, is financieel geen haal bare kaart. "Dat kost duizenden guldens", aldus Olthof. OEGSTGEEST - Blaffende honden, miauwende katten en een enkele fluitende kana rie. Van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat werkt Corinne Wentzel in een kakafonie van dierengeluiden. Voor een bui tenstaander lijkt dat een on mogelijke opgave, maar voor de beheerster van het, tijdens de zomervakantie overvolle, Oegstgeester dierenpension Postbrug is het de normaalste zaak van de wereld. "Als je hier eenmaal een tijdje in zit, hoor je dat niet meer. En ik heb zo tenminste geen alarm installatie nodig", grapt Went zel. In het dierenpension annex asiel van de Dierenbescherming zitten momenteel zeventig katten, twin tig honden, wat konijnen en een paar vogels. Wentzel redt het nog net om al deze dieren in haar een tje te verzorgen, zij het dat ze af en toe wordt bijgestaan door vrijwil ligers. Maar een 40-urige werk week behoort tot de uitzonderin gen. De hokken moeten worden schoongemaakt, er moet worden gevlooid, gevoerd, geaaid, gebor steld, gewandeld en verpleegd. Meestal heeft Wentzel tijd te kort. De administratie doet ze ook zelf. De beheerster zou er daarom graag een tweede betaalde kracht bij willen hebben. "Maar in de dierenwereld is altijd weinig geld. Ik heb de Dierenbescherming daarom ook nooit gevraagd om een tweede persoon in dienst te nemen. Je weet toch dat dat niet kan. We hebben hier pas ver bouwd en het geld dat er was, is daarin gestoken". Postbrug was tot voor kort al leen een asiel. Gevonden dieren werden door de politie bij Went zel afgeleverd en mensen die hun blaffende of miauwende huisge noot moesten afstaan, konden ook bij het asiel terecht. Na een grootscheepse verbouwing begin dit jaar is Postbrug ook geschikt als pension. Er zijn hondehokken bijgebouwd, een quarantaine ruimte voor katten en een pen- sionverblijf voor katten. De totale opppervlakte van Postbrug is bij na verdubbeld. Naast het pension moet nog een speelterrein worden aangelegd, Beheerster C. Wentzel in het kattenpension van Postbrug: 'De dieren vlie gen elkaar zel den in de haren'. (foto Holvast) maar voorlopig is het geld op. "Het liefst heb ik twee of drie aparte terreinen, des te meer hón den kunnen dan vrij rondlopen. Het moet een plek worden waar ze kunnen ravotten en met een bal spelen". Door de afwezigheid van een speelterrein en de grote hoeveel heid werk kunnen niet alle hon den elke dag worden uitgelaten. Wentzel: "De pensionhonden worden elke dag uitgelaten, maar de asielhonden schieten er door tijdgebrek wel eens bij in". De katten in het dierenpension heb ben het makkelijker: ze zitten met z'n allen in een grote ruimte en kunnen vrij rondlopen. "Dat gaat prima, de katten vliegen elkaar zelden in de haren". Verwaarloosd De verwaarloosde golden retrie ver die onlangs door de politie bij de Postbrug werd afgeleverd maakt het intussen goed. Het on geveer twaalf jaar oude dier werd vastgebonden aan een boom door de politie gevonden in de bosjes op de hoek van de Irislaan en de President Kennedylaan in Oegst geest. "Veel mensen hebben me opgebeld hbe het met de hond gaat", zegt de beheerster. "Ze hadden dat stukje in de krant ge lezen. Sommigen hebben geld overgemaakt en er zijn al diverse mensen langs geweest die geinte- resserd waren in het dier. Maar voordat ze die hond meenemen, moeten ze er eerst nog maar eens goed over nadenken. Het is een hond waar veel aan moet gebeu ren. Hij heeft bijvoorbeeld een chronische oorontsteking, dus er komen nogal wat dokterskosten bij. Maar Goldie maakt het goed, is heel vrolijk en knapt aardig op". Wentzel zegt dat dit soort schrijnende gevallen van dieren mishandeling niet zo vaak voor komt. Gemiddeld drie keer per zomer wordt er een 'verstoten' hond binnengebracht. "Maar dat ze er zo erg aan toe zijn zie je niet vaak". Het is Wentzel, in de vier jaar dat ze beheerster is van de Post brug, steeds gelukt om asieldie- ren te herplaatsen. "Negen maan den is de langste periode dat een hond hier heeft gezeten. Dat is echt het uiterste. Uiteindelijk is er voor elk dier wel een baasje te vinden". Honden of katten laten 'insla pen' gebeurt dan ook zelden. "Al leen hele schuwe buitenkatten of zieke dieren krijgen eeh spuitje van de dierenarts, die hier elke week komt", aldus de Oegstgeest- se. Vakantie-opvang kost dieren- bezitters vijftien gulden per dag. Wentzel heeft niet de indruk dat mensen het pension als een nood oplossing zien voor de opvang van hun kleine viervoeters. "Er zijn honden die hier van jongs af aan komen. Die zijn het gewend. Ze hebben zelden heimwee. Ik heb een keer een hond gehad die niet at, maar dat was een uitzon dering. Sommige honden doen de eerste drie dagen wat brommerig, maar dat gaat snel over, daar wor den zelf toch moe van". Wentzel heeft zelf vier honden, maar zou haar huisdieren nooit i een dierenpension onderbren gen. "Ach, dat zij je eigen honden hè. Mijn honden zijn dat niet ge wend. Maar ik ga eigenlijk nooit op vakantie. Ik geef er niet zo veel om. En dan zou ik dus iets moeten regelen voor mijn honden". WOENSDAG 15 AUGUSTUS Alphen jeugdinstuif volleybal, gymnas tieklokaal van de Zonnebloem- school, Jongkind! Coninckstraat 36.' i 18.30 tot 19.30 u Katwijk woensdagavondzang in de Nieuwe kerk, Voorstraat met solis te Diny Knetsch, aanvang 20.00 Leiden informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 Noordwijk voetbalwedstrijd Noordwijk - Kennemerland, sportpark Duin wetering, aanvang 19.00 uur. optreden van de Egerldnder Blaaskapel 'De Zeedorper Muzl- kanten', voor café Restaurant Redschuur, Koningin Wilhelmina- boulevard 12a, aanvang 19.30 woensdagavondzang mmv De Christelijke Gemengde Zangvere niging 'Hosanna In Excelsis' uit DONDERDAG 16 AUGUSTUS Katwijk in kader van de Visserijdagen: sport- en spel-aktiviteiten open avond in Botenhuis KN- ZHRM, Rijnmond, van 19.00 tot 21.30 uur. klaverjasavond bij Noord- /Noord-Oost, aanvang 20.00 uur Leiderdorp zomer-bridgedrive Leiderdorp- se Bridgeclub, Bernhardstraat 3, aanmelden voor 19.45 uur. Noordwijk bowlingmiddag KaBO, aan vang 13.45 uur in Bowlingcentrum Noordwijk, Van Panhuysstraat. strandloop Rabo/Novo, aan vang 19.30 uur vanaf de politie post voor Koningin Wilhelmina Boulevard. St Jeroenskerk. Voorhout vakantieaktiviteiten: in het Bollenbad, Noordwijk, ver trek om 10.15 uur bij de Spelewey, van tevoren opgeven. Voorschoten Jeugd Vakantie Bezigheddh: vossenjacht, van 10.00 tot 12.00 uur; theater 'Popject' speelt: 'Het beest van monsieur Racine', van 14.00 tot 16.00 uur, buurthuis Bloemenwljk/Boschgeest. Wassenaar Zomerfeest: kinderspelen op terrein Hofcampweg (vanaf 10.00 uur), klaverjas en pandoer voor ouderen in Huize Wiliebrord (14.00 uur), tekenwedstrijd 5 t/m VRIJDAG 17 AUGUSTUS Alphen soosavond Stichting Homo- sexualiteit Alphen, vanaf 20.00 Katwijk Visserijdagen: vlootschouw voor de kust, ringrijden, optreden diverse muziekgroepen en om 22.00 uur vuurwerk. opening 'Oranje-expositie' In de Roskam, aanvang 20.00 uur. Leiden film: 'Het land van mijn ouders', Marion Bloem op zoek" naar haar Indische achtergrond, aanvang 15.00 uur in het Rijksmuseum voor Volkenkunde. Noordwijk poppentheater met Andró Ver hagen, aanvang 15.00 uur in het Gat van Palace. Voorhout vakantieaktiviteiten: tekenfilms voor alle leeftijden, aanvang 14.00 Sterrenbad (vanaf 9.30 uur), Jeu de Boules bij sporthal (14.00 uur), avondspelen op terrein Hofcamp weg (19.00 uur). Kees de Vreugd geeft op het Katwijkse strand uitleg c Zegert Guyt maandag verrichtte. Katwijkers redden Duitser van verdrinkingsdood KATWIJK - "Je denkt niet na, je gaat er gewoon naar toe". Kees de Vreugd en zijn vrienden Ton Heemskerk en Zegert Guyt aarzelden maandag geen moment toen ze een oudere man om hulp hoorden schreeuwen. Een 59-jarige Duitser was in zee in een mui terecht geko men en kon niet meer naar het strand terug zwemmen. De drie Katwijkers haalden hem met veel moeite uit de sterke stroom, dertig meter voor de kust. Later beseften ze dat de geslaagde reddingsactie heel anders had kunnen aflopen. "We hadden ook zelf kunnen verdrinken", zegt Heemskerk. "Het was ge vaarlijk. We gingen zelf ook om hulp roepen, maar nie mand reageerde", vult huisschilder Kees de Vreugd (23) aan. Een woordvoerder van de politie spreekt dan ook van een 'moedige daad' en een 'zeer zware klus'. De dienstplichtige matroos Ton Heemskerk (18) is vroeger lid geweest van de Katwijkse reddingsbriga de. "Daar heb ik drie reddingsbrevetten gehaald, maar daar heb ik niets aan gehad. Je denkt niet aan de regels om uit een mui te komen. Je wilt maar één ding, zo snel mogelijk naar de kant. Maar je komt in het water geen meter vooruit. Dan krijg je het toch wel be nauwd", aldus de Katwijker. Ook de derde 'redder', marineman Zegert Guyt (26), had het moeilijk. Toen het trio de Duitser had bereikt, keerde Guyt terug naar het strand, waar hij iemand met een rubberbootje zag. "Met dat bootje hebben we de man uiteindelijk naar de kant gekregen. Daar kon hij zich aan vasthouden", vertelt Heemskerk. Op het strand was versterking en snel werd de man naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden gebracht. Het drietal was gisteren ook weer op het strand te vinden. Daar zijn inmiddels waarschuwingsborden en rode vlaggen geplaatst om de gevaarlijke plek te mar keren. "Je moet altyd oppassen met de zee, dat heb ik wel geleerd", concludeert De Vreugd.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 10