TAD LEIDEN 'Op gemeentegarantie wachten duurt te lang' Rap 120; wat 'Dagelijks last van het geluid en de stank' Rechtswinkel onderzoekt thuiswerk in Leidse regio s LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 14 AUGUSTUS 1990 Leidenaar veroorzaakt botsing LEIDEN Een 69-jarige automobi list uit Leiderdorp is gisteravond gewond geraakt toen hij in botsing kwam met het voertuig van een 32- jarige Leidenaar die volgens getui gen door rood reed. Het ongeluk gebeurde rond zeven uur op de Hoge Rijndijk. De Leider dorper reed volgens eigen zeggen en ook volgens getuigen door groen. Hij wilde de Kanaalweg op rijden maar werd op de kruising aangereden door de Leidenaar. Het slachtoffer is in shocktoe stand en met snij wonden aan het gezicht en aan de rug overgebracht naar het AZL. 'De diplomaat, een veredeld nomaad' LEIDEN - Twee fora en een lezing door de bekende Maastrichtse straf pleiter mr. Max Moszkowicz zijn de ze week georganiseerd door de Leidse Studentenvereniging voor Internationale Betrekkingen (SIB) in het kader van de kennismakings- week voor de nieuwe studenten. Moszkowicz spreekt woensdag over een nog onbekend internationaal onderwerp in het LAK-theater aan de Cleveringaplaats. In het eerste forum praten van avond diplomaten en ambtenaren van het ministerie van buitenlandse zaken over het onderwerp 'De di plomaat, een veredeld nomaad?'. Ambassadeur Zambrano Cardenas van Colombia, vertegenwoordigers van de ambassades van West-Duits- land en de Verenigde Staten en twee ambtenaren van buitenlandse zaken nemen deel aan de discussie in het Groot-Auditorium van het Academiegebouw aan het Rapen burg. Het Academiegebouw is donder dag ook de plaats van handeling voor het tweede forum, dat gaat over de stelling 'Nieuwsprogram ma's: overdaad schaadt. Met de ver snippering van nieuws is de kijker niet gebaat'. Deelnemers aan de discussie zijn: Fons de Poel (KRO-Brandpunt), Legien Kromkamp (NCRV Welles- Nietes), Charles Groenhuijsen (NOS-Laat), Sietse van der Hoek (tv-criticus van De Volkskrant) en Jean Mentens (RTL-Veronique). Pierre Huijskens leidt het gesprek. De beide fora en de lezing begin nen om 20.00 uur uur en zijn voor ie dereen toegankelijk. Gemeente wijst laitiek malielaars van de hand Van onze redacteur waarin de bouwkundig staat van Henny van Egmond het pand wordt beschreven en een taxatierapport. De nieuwe eigenaar LEIDEN - Makelaars probe- weet dus gelijk of er iets aan de wo- ren steeds vaker te voorko- mankeert en of hij niet teveel betaalt. Makelaars klagen dat het men dat bij een verkoop van een woning in Leiden ge- gen" meentegarantie wordt ge- Leiden gemeentegarantie in wel drie maanden vraagcLTiet aanvragen van duurt Veel langer dan in andere ge- meenten in de regio. Omdat "Wie gelooft het als je zegt datje op Leiden Road hebt gestaan zonder een foto", schrijft Frank Bonneur aan de redactie van de krant. De prent is genomen in Hedington, tien kilometer ten zuiden van Oxford. De redactie van deze krant houdt deze zomer een actie waarbij va kantiegangers wordt gevraagd om in het buitenland verwijzingen Leiden te fotograferen of zelf ter Goekoop, die ook in de jury zit. aan 'Leiden promotie' te doen. De leukste inzendingen worden in de krant geplaatst en komen in aan merking voor een prijs. Het prijzenpakket bestaat uit een eerste prijs van 150, een tweede van 100 en twee derde prijzen van 50 gulden. De prijzen worden in sep tember uitgereikt door burgemees- door te geven. Tot 15 september kan er nog gemeentegarantie levert vol- ^schaarsteo£dehiïZZS gens hen in Leiden te veel is, wordt kopers nogal eens aange- problemen op. Volgens E. raden af te zien van gemeentegaran- van der Nat, bij de gemeente 'Ie: Het komt zelfs voor dat een ma- verantwoordelijk voor het keiaar dat als voorwaarde voor ver- verstrekken van gemeente- garanties, lijkt het alsof Te kritisch steeds minder mensen een H. Eibers van Fides Makelaardij j.ïjttt vindt niet alleen de lange termijn aanvraag indienen. We zijn m probleem. "Het schouwrapport pas halverwege het jaar, lk dat door de gemeente wordt ge- kan dus nog geen harde cij- maakt, is veel te kritisch. Je kunt den ingestuurd naar de stadsredac- fers geven maar het lijkt er we* proberen over de hoofden tie Leidsch Dagblad, Postbus CA nar+innlioron to dnon aan umr 2300 AB Leiden. Vergeet niet uw - naam en adres te vermelden, wat de echter van de hand. foto voorstelt en waar die is ge- Een gemeentegarantie biedt ci maakt. F. Bonneur, de inzender van per van een woning een aantal de foto van Leiden Road, wordt ver- delen. Hij krijgt een korting v; zocht zijn adres aan de redactie procent op de hypotheek huis, heeft Omwonenden blijven zich verzetten tegen parkeerdek aan Stille Rijn DEN HAAG/LEIDEN - Een aantal omwonenden van het parkeerdek van het Langezaal-complex aan de Stille Rijn in Leiden, weigert het verzet hiertegen op te geven. Dat kwam gisteren duidelijk naar voren tijdens de behandeling van het be roep van de omwonenden door de afdeling rechtspraak van de Raad van State. Het beroep is gericht te gen de bouwvergunning die de ge meente Leiden in 1988 afgaf voor het tien plaatsen tellende parkeer dek. ners van de Haarlemmerstraat die nachts hebben we last van lawaai, omdat zij bang is dat de gemeente in op het parkeerdek uitkijken, blij- Verder zitten we met de stankover- de toekomst meer parkeerplaatsen ven vasthouden aan hun bezwaren last van de uitlaten. Ook zijn we op binnenterreinen zal realiseren, over geluidshinder en stankover- bang dat de plaatsen in de toekomst Gemeentewoordvoerder E. Bunt last. Zij worden daarbij gesteund ook aan bedrijven worden ver- gaf toe dat het parkeerdek een aan- door de buurtvereniging Maredorp. huurd, waardoor het er drukker zal tasting is van het binnenterrein. "De ruimte tussen onze wonin- worden. Hoewel de gemeente ge- "Maar het gaat om een bijzonder ge- traP gen en de Stille Rijn, waar het par- zegd heeft dat het parkeerdek al- val, er zijn maar tien plaatsen. Zo- ste^ keerdek gekomen is, is gewoon te leen voor bewoners van het com- wel stank- als geluidsoverlast val- vangen, klein voor zoiets. We hebben dage- plex is, is dat nergens vastgelegd, len in onze ogen wel mee. De ge- lijks last van het geluid. Als mensen Kortom, wij willen nog steeds van meente heeft daarbij voorzieningen - - - - hun auto's parkeren, gaat dat nu het parkeerdek af', zo merkte M. getroffen om deze zo beperkt moge- meentegarantie wordt gevraagd eenmaal gepaard met allerlei ge- Schenkels namens de tegenstan- lijk te houden. Wij hebben bijvoor- A luid. Portieren worden dichtgesla- ders op. De buurtvereniging Mare- beeld een geluidsscherm ge meentegarantie niet bedoeld. Als ko- een schouwrapport uitwijst dat er ior- voor 50.000 gulden moet worden 0,2 verbeterd aan een woning, moet er het een bouwplan worden ingediend, schouwrapport De koper wordt dan verplicht 50.000 gulden extra te lenen. Maar iedereen weet dat als je een woning opknapt voor 50.000 gulden, de waarde ook met dat bedrag stijgt. Sommige mensen zien een groot deel van die investering nooit meer terug". Als voorbeeld noemt Eibers de Professorenwijk. "In een aantal straten heb je huizen met twee ver diepingen, waarbij de tweede ver dieping in gebruik is als zolder. Veel mensen willen daar later kamers maken. Als er dan een schouwrap port wordt gemaakt, blijkt dat de de tweede verdieping te steil is. Die moet dan worden ver- daardoor neemt het huis niet in waarde toe. Niemand vervangt die trap ook als er geen ge- De tegenstanders, vooral bewo- gen of er wordt getoeterd. Ook 's dorpi; LEIDEN - De Leidse Rechtswinkel gaat een onderzoek doen naar.pro blemen rond thuiswerk in de regio. De rechtswinkel is daarom op zoek naar thuiswerkers en mensen die met thuiswerk te maken hebben. Zij worden verzocht te bellen met de Rechtswinkel. Dat kan tot en met 24 augustus tussen 16.00 en 18)00 .uur op nummer 071-130775, eventueel anoniem. Er komen de laatste tijd steeds meer klachten over thuiswerk. Ook bij de Leidse politie wordt aangifte gedaan van misstanden en oplich ting. Aan thuiswerk is een aantal voor- vooral tegen het parkeerdek, plaatst". Volgens Bunt i: r sinds de komst Eibers wijst er bovendien op dat verkopers van woningen vaak als eis stellen dat er geen zaken wordt gedaan met mensen die gemeente kant worden geschoven als er geen van het parkeerdek geen enkele garantie willen^ Verkopersjiebben werk is. Bovendien is het loon vaak klacht geweest over geluids- of er £een laag. Het is vaak een laag stukloon stankoverlast. Hij geloofde ook niet waardoor de thuiswerker keihard dat de vrees voor toenemende druk- moet werken om enig inkpmen te te terecht was. "De gemeente kan hebben. niet vastleggen dat de plaatsen al leen door bewoners drie maanden te wachten en daarbij het risico te lo pen dat het toch wordt afgeblazen omdat de kopers de financiering niet rond krijgen. Die situatie wordt natuurlijk bepaald door de markt", De Leidse Rechtswinkel wil de plex mogen worden gebruikt. Maar Eibers. Huizenzijiischaars problemen met het thuiswerk dui- het maakt volgens ons niets uit voor delijk krijgen zodat daarover infor- de drukte of bedrijven plaatsen hu- delen verbonden, zo meent de Maar de nadelen zijn meestal gro- matie kan worden verstrekt aan ren. Er zijn nu eenmaal maar tien rechtswinkel. Het werk wordt thuis ter. Er worden tussen thuiswerker maatschappelijke instellingen en plaatsen te vergeven" opdrachtgever vaak geen goede politieke partijen. Bovendien pro- Bunt zei verder dat de gemeente verricht, is dus vaak goed te combi- met de opvoeding van kinde- afspraken gemaakt. Thuiswerkers beert de Rechtswinkel thuiswer- niet met parkeerdekken op alle bin- n, je kunt je laten helpen door fa- hebben geen arbeidsovereenkomst, kers te adviseren en te steunen en nenplaatsen zal instemmen. "Bij zo- contact te bren- iets moet elk geval apart worden be keken". milieleden en je kunt werken vrijwel nooit recht op uitkering bij hen met elkaar i ziekte en kunnen meestal zo aan de gen. banken lenen vrij gemakkelijk geld. Huiswerk Van der Nat van de gemeente Lei den ontkent dat het aanvragen van een gemeentegarantie lang duurt. Hij speelt het balletje terug naar de makelaars. "De makelaars moeten hun huiswerk maken. Wij krijgen El-Cidgroep 54 maakt een stadswandeling LEIDEN - Het beleg van Leiden heeft 81 dagen en vijfeneenhalf uur geduurd en de belangrijkste functie van de Pieterskerk is dat er tentamens worden gemaakt 'voor de rechtsgeleerdheid facul teit'. Groepje 54 doet verwoede po gingen om leuke antwoorden te verzinnen op de vragen die moe ten worden beantwoord tijdens de stadswandeling. Die stond gis termiddag op het programma van de El-Cidweek, de kennisma- kingsweek voor nieuwe Leidse studenten. "In de routebeschrijving zijn een aantal ludieke vragen opge nomen. Het groepje dat de beste en meest originele antwoorden inlevert, maakt kans op een diner cheque ter waarde van honderd- vijftig gulden, te besteden bij Par- doeza", meldt het programma boekje. De El-Cidcommissie heeft in derdaad vreselijk leuke vragen bedacht. De vraag: "Is Leiden niet mooi", kan worden beant woord met ja en nee. "Naar aan leiding van de verhoging van de bierprijs op de verenigingen", is een van de keuze-antwoorden op de vraag waarom prof. Cleveringa in de Tweede Wereldoorlog zijn beroemde rede uitsprak. Of het niveau van het winnende groepje hoger is, zal morgen pas bekend worden. Groepje 54 sloft onder leiding van mentor Peter Heslenfeld, stu dent milieukunde, door de war me stad. Al aan het begin van de tocht, bij het stadhuis, verliest As- trid Dol uit Capelle aan den IJssel de aansluiting. Ze staat ijverig de waarde van de Romeinse letters op te tellen die staan geschreven op de gevel. Als ze eindelijk klaar is, kan ze de andoren niet meer vinden. Ze loopt in haar eentje naar de Pieterskerk, en wacht daar. Na vijf minuten komt Peter er aan. Een spiegelei met nummer 54 erop in zijn hand. Hij veront schuldigt zich. Had immers op het Stadhuisplein nog gezegd dat hij een goede mentor wilde zijn. Brengt Astrid naar de andere '54'ers' terug en vertelt onderweg nog een en ander over het univer siteitsblad Mare ("Dat heb ik de anderen ook net verteld"). "Je kunt hem bij alle openbare ge bouwen krijgen", besluit hij zijn verhandeling. "Ik heb een abon nement genomen", zegt Astrid nuchter. Bij Barrera aan het Rapenburg maakt de mentor het echt goed. Hij geeft een rondje. Eentje be stelt een biertje, de rest neemt li monade en bedenkt heel serieus een antwoord op de vraag wat er vroeger in het Gravensteen was gevestigd. Arthur Wijnen uit Leiden en Diederik Schaminee uit Arnhem discussiëren ondertussen over studentenvereniging Minerva. Diederik wil lid worden, Arthur niet. "Ik denk niet dat je als Lei denaar lid kan worden van Miner va, ik denk dat dat elkaar bijt. De meeste Leidenaars hebben een hekel aan Minerva". En als Diede rik hem een beetje beledigd aan kijkt, voegt hij er gauw aan toe dat dat al 'van oudsher' zo is. "De sfeer trekt me wel. en de Het lijkt me gezellig", verklaart Diederik zijn keuze. "Ik zit in een corpshuis, heb gisteren gezellig met die lui zitten praten. Dat deed me denken aan wat ik de laatst^ twee jaar in mijn team heb meegemaakt". Even later blijkt dat hij het over zijn Arn hemse hockey-elftal heeft. Een beetje Leidse sferen binnen de Arnhemse hockeyclub dus. Of wat Arnhemse hockeysferen in Leiden. Tussen de middag heeft Diede rik een stempel op zijn hand ge kregen. "Mijn lotingsnummer". Hij is niet bang dat hij buiten de boot valt. "Die jongens in mijn huis zeiden: Als je donderdag middag nog niet bent ingeloot, dan zorgen wij wel dat je toch lid kunt worden. De meeste jongens lukt dat toch wel". Arthur Wijnen wordt mis schien lid van Quintus, maar de anderen weten nog niet of ze zich aansluiten bij een vereniging. "Ze krijgen nog voldoende gelegen heid om deze week kennis te ma ken met alle verenigingen", haast hun mentor zich te zeggen. Een 'impulsief groepje' om schrijft Karina Visscher ("Met dubbel s, ch") de 54'ers. Zij heb ben zich namelijk allemaal gis terochtend pas aangemeld. "Ik was op vakantie, toen kwam de post binnen". Karina komt uit Al phen aan den Rijn maar stond om kwart over vijf al naast haar bed. "Mijn ouders zijn op vakantie en ik moest nog stofzuigen en een koffer pakken, het was een beetje hectisch". De meeste leden van het groepje slapen bij kennissen of gaan 's avonds weer naar huis Groepje 54 bedenkt op de trap t geduurd. omdat hun ouderlijk huis niet ver van Leiden staat. Nydia van Meeteren woonde echter tot twee weken geleden nog op Aruba. De 18-jarige was al eerder in Nederland, voor een va kantie, en heeft familie in Rotter dam en Heerlen. Voelt zich nog niet echt eenzaam, 'want mijn ou ders en mijn zus zijn hier nog tot september'. Ze is een van de 132 eerstejaars die van Aruba naar Nederland vlogen, om een studie te gaan be ginnen. Nydia koos met vijf ande- i het Stadhuis dat het beleg van Leiden 81 dagen en vijfeneenhalf uur heeft re eilandbewoners voor Leiden omdat het een rustige stad is. "Niet zo erg druk als Amsterdam bijvoorbeeld. Ik heb ook veel goe de dingen over de universiteit ge hoord, die staat goed aangeschre ven". Ze vindt Leiden 'een gezel lige stad'. Wat ze het mooiste plekje vindt kan ze niet zeggen, want 'ik ken eigenlijk alleen nog maar de Haarlemmerstraat en de Bree- straat'. De stadswandeling bracht haar gisteren naar de Pieterskerk, het Arsenaalplein, de Boisotkade en uiteindelijk naar de Burcht. Lang niet alle studenten zagen wat zij zag. Velen bleven plakken op een terrasje, anderen zochten een kettin} :slot bij V en D. "Nee, we kunnen echt niet meedoen met die stadswandeling", ver klaart een groepje meisjes dat in het warenhuis rondloopt. Ze pra ten over studentenhuizen. "Rap 120? Wat leuk zeg!". Ze hoeven het niet te vertellen, ze zijn al gebrandmerkt, de stem pels op hun handen zijn eigenlijk overbodig. "We konden echt niet meedoen, we waren ons aan het inloten bij Minerva". veel te vaak aanvragen die niet kloppen. En dan duurt het langer", zegt Van der Nat, die zich erover verbaast dat ook makelaars aange sloten bij de Nederlandse Vereni ging van Makelaars (NVM) vaak on volledige aanvragen indienen. "De goede niet te na gesproken, maar bij hen verwacht je het niet. Van niet- aangesloten makelaars houden we er rekening mee dat ze zich niet zo aan alle regels en procedures hou den". Volgens de ambtenaar is een aan tal makelaars niet bereid veel moei te te doen voor de aanvraag van een gemeentegarantie. Hij schetst de procedure die volgens hem maxi maal vijf weken hoeft te duren. Voorwaarde is dan wel dat de make laar of de koper zelf even langs gaat bij het energiebedrijf en bij het be middelend orgaan in Delft. "Maar vaak is het ritje naar het energiebedrijf al te veel moeite voor een makelaar. Het is eigenlijk het zelfde met het aanvragen van woon vergunningen. Ik ken gevallen waarbij de aanvraag drie weken op de hoedenplank in de auto van de makelaar bleef liggen", zegt hij. "Wat doet een goede makelaar? Die helpt bij het invullen van de formu lieren voor gemeentegarantie, zorgt dat het bij de gemeente komt en zorgt dat de aanvraag volledig is. Maar veel makelaar willen die moei te niet nemen. Ze verdienen er niets aan, ze willen snel zaken doen". Van der Nat erkent dat het in sommige gevallen voordeliger of makkelijker is geen gemeentega rantie aan te vragen, bijvoorbeeld als een koper van een huis veel zelf wil verbouwen. "Als je de financiële mogelijkheden hebt, doe het dan zonder gemeentegarantie, is een ad- i vies dat wij vaak geven", aldus Van der Nat, die overigens de klachten over het te kritische schouwrapport afwijst. "Makelaars komen altijd met het voorbeeld van die te steile trap. Ik geef toe, dat is discutabel. Maar wij hebben nu eenmaal intern afge sproken dat als we een gemeentega rantie voor een huis afgeven, dat huis moet voldoen aan de eisen in de bouwverordening. Wat die ma kelaars nooit zeggen is dat zo'n schouwrapport ook de constructie fouten aangeeft, de verrotte vloeren aantoont en nog veel meer zaken. Maar dat zullen ze nooit vertellen". Activiteiten LWH lens El-Cidweek LEIDEN - De Leidse Werkgroep Homosexualiteit (LWH) en de Les bische Vrouwen Leiden (LVL) or ganiseren in het kader van de ken- nismakingsweek voor studenten di verse activiteiten. "Omdat LWH/L- VL geen specifieke studentenvere nigingen zijn, kunnen sommige programma-onderdelen ook voor niet-studenten interessant zijn", al dus de aankondiging. Vanavond staat de positie van ho moseksuelen bij de studentenvere nigingen ter discussie. Twee verte genwoordigers van de verenigingen zullen verdedigen dat de positie van homo's bij hun vereniging goed is, of moet worden 'verbeterd. Het Tweede Kamerlid Peter Lankhorst van Groen Links zal het debat, dat om half negen begint, in goede ba nen leiden. Om acht uur is die avond de film Death in Venice van Lucino Viscon ti te zien. Om half elf draait de video de film An early frost over een jonge advocaat die aids krijgt. Vanaf elf uur is er disco. Woensdag is 'Het grote-boze-OV- jaarkaartfeest'. Vanaf half negen wordt gesproken met de fanclub van minister Maij-Weggen. Om ne gen uur treedt cabaretier Hans Claus op. En een uur later volgt The sound of musical, beroemde num mers uit het musicalrepertoire. Vanaf elf uur weer disco en ook woensdagavond worden twee films gedraaid: Maurice om acht uur en Consenting adults om tien uur. Donderdagavond staat de talk show Den Leidschen Matras van Maxim op het programma. Onder het motto 'Wat iedere eerstejaars weten moet, maar nooit durft te vra gen...' praat Maxim onder andere met de seksuologe Gerda van Dijk. Relaties, romantiek en erotiek ko men vanaf half negen aan de orde. Rond half elf staat een optreden gepland van de Leidse zangeres van het levenslied Wies Cavé. Toppers als 'Antonio'. 'Het huisje bij de brug' en 'Van Leiden zal ik mij nooit laten scheiden', zullen zeker wor den gezongen. Bovendien zijn er weer twee video's te zien: I've heard the mermaid singing (acht uur) en My beautiful laundrette (tien uur). De disco sluit het programma weer af. Ook vrijdag is er vanaf half elf dis co in het pand aan de Langegracht 65, waar ook alle andere activiteiten worden gehouden. tijde STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9