Moskou vindt plan Hussein 'twijfelachtig' Syrië blijft vaag over deelname aan Arabische strijdmacht Egypte: voorstel te onduidelijk VS helpen buitenlanders Monrovia te ontvluchten 'Troepen VS direct uit Panama' Eerherstel slachtoffers Stalin Oost- en Westduitsers herdenken bouw van de Muur ETA plaatst bommen op spoorlijnen DINSDAG 14 AUGUSTUS 1990 PAGINA 7 MOSKOU (AP) - De Sovjetunie heeft de voorstellen van de Iraakse leider Saddam Hussein voor het oplossen van de Golfcrisis gisteren niet openlijk veroordeeld, maar wel ge zegd dat het "twijfelachtig" is of aan de door Irak gestelde voorwaarden kan worden voldaan. Egypte heeft de voor stellen gisteren als "te onduidelijk" van de hand gewezen. NAIROBI - Amerikaanse mari niers hebben met succes meer dan honderd buitenlanders, waaronder Westafrikaans leger in Liberia is ge arriveerd. Johnson, die beweert over 6.000 manschappen te beschik ken, benadrukte verder nog eens geen politieke ambities te hebben: "Ik ben een soldaat en ik ga terug Nederlanders, Belgen en Duitsers naar de kazerne zodra de oorlog uit Liberia geëvacueerd. De buiten- voorby is". landers waren er onder begeleiding Ook president Doe zei volledig te van rebellen van het Nationaal Pa- zullen samenwerken met de triottisch Front in geslaagd vanuit Westafrikaanse vredesmacht, maar de hoofdstad Monrovia de haven- niet direct te zullen aftreden, zoals stad Buchanan te bereiken. Van eerder aangekondigd. Doe denkt daaruit zijn zij per helikopter gebracht naar Amerikaanse sche pen voor de kust a ging hoofdzakelijk personeel en hulpverleners. NPF-leider Charles Taylor, die bloedbad zich steeds fel verzet heeft tegen de gisteren komst van een Westafrikaanse vre- desmacht naar Liberia, heeft onder tussen laten weten dat regionale or ganisaties wel degelijk een rol kun- spelen in zijn land. Taylor dwarsbomen zeker nog een jaar nadat het vredes- leger in het land is gearriveerd aan Liberia. Het de macht te kunnen blijven. "Als ik ambassade- nu vertrek, slaan mijn soldaten aan het plunderen en ontstaat er een Monrovia", aldus Doe In Monrovia is de afgelopen da gen wederom fel gevochten tussen rebellen en het regeringsleger, dat slagen Taylor te zijn poging de Het uitblijven van een scherpe af wijzing van de Iraakse voorstellen betekent dat de Sovjetunie niet lan ger op een lijn zit met de Verenigde Staten. Tot dusverre hadden Mos kou en Washington tijdens de Golf crisis steeds een vrijwel eenslui dend standpu gens De Egyptische minister van bui tenlandse zaken Esmet Abdel-Me- guid zei gisteren dat de voorstellen van Irak met betrekking tot de Golf crisis te onduidelijk zijn en vroeg Irak "goede wil en geloofwaardig heid" aan de dag te leggen. Egypte ingenomen. Vol- heeft verder geëist dat de Iraakse wil de Sovjetunie minister van buitenlandse zaken met de gematigde reactie voorko- Tarek Aziz terugtreedt uit een vijf de overige Arabische tallige commissie die verantwoor delijk landen teveel van zich vervreemdt, Bovendien heeft Moskou jarenlang het hoofdkwartier de Arabische eis gesteund dat Israël Ljga van Tunis zich moet terugtrekken uit de bezet te gebieden. de verplaatsing de Arabische Egypte. Aziz wil die verhuizing dwarsbomen om dat president Mubarak zich volgens De nieuwe Sovjet-ambassadeur hem te partijdig heeft opgesteld tij- in Egypte, Vladimir Poljakov, heeft dens de vergadering van de Arabi- gisteren gezegd dat in Irak 8000 eco- sche Liga afgelopen vrijdag, waar nomische en militaire adviseurs uit besloten werd een Arabische vre de Sovjetunie zijn, maar dat geen desmacht naar Saudi-Arabië te stu- van hen actief betrokken is geweest ren. bij de inval van Irak in Kuwayt. Vol gens Poljakov helpen zij voorname lijk bij het opbouwen van de econo mie. Slechts enkele tientallen zou den militaire adviseurs zijn, die niet deelnemen aan militaire acties, de Kanaalzone. keremaand. Er zijn meerdere getui Het is al verschillende keren tot genissen van hoe Amerikaanse sol- militaire operaties gekomen zonder daten lijken in brand staken. Ande- MFXTfO-^TAD Dp nationale dat de Panamese autoriteiten daar- re slachtoffers werden in zee ge- veraoeningsc^nmissie varT Pana^ van voortijdig werden ingelicht dropt of he^^e^k begraven^ ma Hie onHer leirlino «staat van Eveneens hebben de Amerikaanse Behalve het bepalen van het aan- aartsbisschop Marcos McGrath, eist troepen op eigen gezag'tijdelijk'be- tal slachtoffers, moet de verzoe- het onmiddelijke vertrek van alle zit genomen van dne strategisch ge- mngscommissie ook onderzoeken Amerikaanse troepen die nog op legen eilanden. ben met president Dawda Jawara van Gambia, een van de drijvende krachten achter de vredesmissie. Alle 2500 troepen die deel uitma ken van de vredesmacht hebben keremaand. Er zijn meerdere getui- zich inmiddels in Sierra Leone ver maakte voorts bekend op korte ter- macht te grijpen voordat het vrede mijn een ontmoeting^te zullen heb- sleger arriveert, schade President Endara wil nu dat de dens de 2Ó"dëcëmber vorig jaar! verzoeningscommissie een onder- volg naar de verliezen tijdens van 1 Volgens de laatste cijfers riega. Op basis Pakistan meldt aanval India in deelstaat Kashmir oprukken. De uit Nigeria, Gha- ISLAMABAD (Rtr) - Pakistan heeft i, Gambia, Guinea en Sierra Leo- gisteren gemeld dat zijn troepert een aanval van India in een militaire zone van Kashmir hebben afgesla gen. Een woorvoerder van het hoevel materiële en economische ring instellen, die het land moet lei- Pakistaanse ministerie van defensie ne afkomstige militairen dienen toe te zien op een staakt-het- Liberia en moeten een interim-rege- Panamees grondgebied verblijv* Kort na de Amerikaanse Panama de Amerikanen zijn daarbij president Endara dan bij Washing- slechts 50 Panamese militairen ge- ton om een 'geschikte economische Yemen zegde gisteren wel zijn steun toe aan het voorstel van Sad dam, al blijft het land de Iraakse in vasie van Kuwayt afwijzen. Duizenden Palestijnen hebben zich alleen bezighouden met gisteren in verschillende plaatsen het opleiden van Iraakse soldaten, op de door Israël bezette Westoever De wapenleveranties van de Sov- tijdens demonstraties hun steun be- jetunie aan Irak werden gisteren tuigd aan Hussein en hem opgeroe- van officiële zijde becommentari- pen Israël aan te vallen. In Nablus eerd. In een verklaring van het mi- gingen zeker 2000 Palestijnen de nisterie van defensie werd gezegd straat op. De politie gebruikte dat de Sovjetunie ervan was gegaan traangas en rubberkogels tegen de dat de geleverde wapens door Irak „betogers, maar er waren geen be- alleen zouden worden gebruikt ter richten over arrestaties of gewon- verdediging van de eigen soeverei- den. In Jenin demonstreerden on- niteit. geveer 1000 Palestijnen. In de bezet- De Sovjetunie heeft twee oorlogs- te Gazastrook deed de fundamenta- schepen naar de Golf gestuurd, listische islamitische beweging Ha maar weigert tot dusverre Iraakse mas in vlugschriften een oproep schepen tegen te houden. Moskou aan Irak om "het hart van Tel Aviv zegt pas aan een volledige blokkade aan te vallen" als Irak zou worden te zullen meedoen als de Verenigde bestookt door westerse strijdkrach- Naties daartoe oproept. ten. MOSKOU <AP) - Sovjet-president Michail Gorbatsjov heeft gisteren bij decreet de rechten hersteld van alle slachtoffers van de Stalinisti sche repressie. Gorbatsjov merkte daarbij op dat nog duizenden on schuldige mensen "een smet van onrecht" dragen. De maatregel impliceert een krachtige veroordeling van de pe riode van gedwongen collectivisatie van de landbouw, die tegen het ein de van de jaren twintig in de Sov jetunie begon. Die leidde tot hon gersnood, waardoor miljoenen had de aartsbisschop de militaire ^oe.k ^oet actie van Washington toegejuicht ae'nvgjjaj als een 'bevrijding'. Behalve het einde van de Ameri kaanse bezetting beveelt de com missie ook een amnestiewet aan politiekegevangenen d?e°sinds°de vermisten- Z'J beschuldigen de ma na de invasie heeft toegezegd, i^asfe worden vastgehouden ZH Amerikanen ervan dat ze de stoffe- hebben de Panamezen tot nu toe d"e zich"chul2ig hefbe"geLakt overschotten hebben verdon- dood en 202 burgers. Mensenrech- compensatie' vragen, zo heeft hij tenorganisaties hebben het echter aangekondigd. Van de 1,2 miljard ten minste 3000 doden en 1500 gulden die de regering-Bush Pana- nog bijna niets gezien. aangericht. Zowel tij- den tot aan vrije verkiezingen. Noch zei dat de Indiërs zware artillerie e.. Jie als daarvoor, als ge- de belegerde president Samuel mortieren gebruikten bij de aanval de economische boycot Doe, noch de rebellenleiders Char- zondag in het Pakistaanse deel gen generaal No- les Taylor en Prince Johnson die gegevens wil den geacht deel uit te maken ;n dergelijke regering. Prince Johnson liet gisteren Kashmir. India heeft de aanval ont-1 kend. Het Indiase ministerie vanL defensie meldde wel dat het Indiase leger gisteren 27 islamitische sepa- ten dat zijn troepen het havenge- ratisten heeft gedood, die uit Pakis- bied van Monrovia bezet houden, tan het Indiase deel van Kashmir zodat de vredesmacht daar zonder zouden zijn binnengedrongen, problemen kan landen. Hy zei pakistan heef voorts onmiddellijk de wapens te derde, India zullen neerleggen zodra het Kashmir. folterlingen en bloedvergieten moeten echter 'als een voorbeeld' worden bestraft, aldus een eerste rapport aan de regering van Guiller- mo Endara, de door de Amerikanen neergezette president. De verzoeningscommissie, waar in alle sectoren van de Panamese sa menleving zijn vertegenwoordigd, werd vorige maand door Endara in het leven geroepen. Volgens veel waarnemers gaat het daarbij om een poging om enigszins onder het juk van de Amerikanen uit te kunnen komen. De meeste beslissingen in Panama worden op dit moment nog altijd genomen door de Amerikaan se ambassade en de legerleiding in Bulgarije De voormalige leider van Bulgarije, Todor Zivkov, moet getuigen voor het parlement over het controver siële beleid tijdens zijn communis tische regime, dat 35 jaar heeft ge duurd. De Unie van Democratische Krachten (UDF) meldde dat de 78- jarige Zivkov is opgeroepen om vandaag de Grote Nationale Assem blee in Sofia toe te spreken. Het zou het eerste publieke optreden van de voormalig leider zijn sinds zijn af treden in november vorig jaar. Cuba Vier Cubahen hebben gisteren hun toevlucht gezocht in de Belgische ambassade in de Cubaanse hoofd stad Havana. De Cubaanse politie heeft inmiddels eenheden rond de ambassade samengetrokken om te voorkomen dat nog meer t?urgers de wijk nemen naar het gebouw. Belgische diplomaten bespreken momenteel de zaak met het verte genwoordigers van het Cubaanse ministerie van buitenlandse zaken. Bhutto Het leger en de nieuwe regering in Pakistan hebben de vorige week maandag ontslagen premier Bena zir Bhutto aangeboden om aan klachten wegens corruptie te laten vallen, als zij en haar gezin het land zouden verlaten en zij zich verder van politiek zou onthouden. Maar Bhutto heeft dit afgewezen en her haald dat zij bij geen enkele corrup tiezaak betrokken is geweest, zo heeft het in Lahore verschijnende Engelstalige blad The Nation giste ren gemeld. Republikaner Het parlement van de DDR heeft vrijdag de extreem-rechtse Repu blikaner ingeschreven als officieel toegelaten politieke partij. Dit heeft het Oostduitse persbureau ADN gisteren gemeld. Het is nog onzeker of de partij, die in het begin van de jaren '80 in de Bondsrepubliek is ge sticht door de ex-SS'er Franz Schönhuber, mee mag doen aan de regionale verkiezingen in oktober en de pan-Duitse verkiezingen in december. Het laatste woord hier over heeft de Oostduitse kiesraad. het leven kwamen. Mil joenen anderen werden naar werk kampen gezonden of als "vijanden van het volk" doodgeschoten. Gor batsjov veroordeelde eveneens on derdrukking van "alle burgers op politieke, sociale, etnische en reli gieuze gronden in de periode van de jaren twintig tot het einde van de ja ren vijftig". In het decreet wordt met name aangedrongen op eerherstel voor geestelijken en burgers die vanwe ge hun religie zijn vervolgd. Een uit zondering wordt gemaakt voor de genen die "in de Tweede Wereld oorlog en in de jaren daarna wettig zijn veroordeeld wegens misdaden tegen het moederland en het Sovjet volk". In het decreet wordt niet inge gaan op de kwestie van schadever goeding. Gorbatsjov vraagt de cen trale regering en de regeringen van de republieken voor 1 oktober te ko men met voorstellen waarin wordt aangegeven hoe de rechten van on derdrukte burgers kunnen worden hersteld. SAN SEBASTIAN, 13 aug. (AP) - De Baskische afscheidingsbe weging ETA heeft gezegd dat zij langs drie Spaanse spoortrajec ten bommen heeft geplaatst die de komende twee weken zullen exploderen. In de krant Egin is gisteren een verklaring van die strekking gepubliceerd. Reizi gers worden gewaarschuwd "de noodzakelijke voorzorgen te ne men". De ETA legde vorig jaar soortgelijke verklaringen af, waarna de paramilitaire politie twee bommen onschadelijk maakte die waren geplaatst langs spoorlijnen in het noorde lijke gebied Navarre, onschade lijk maakte. In april 1988 vernie tigde een ET A-bom een deel van het spoortraject Madrid-Bar celona, terwijl twee andere bommen tijdig konden worden gedemonteerd. Negenentwintig jaar geleden, in het holst van een zwoele agustus- nacht, werd begonnen met de bouw van de 'anti-fascistische bescher- mingswal'. Een jonge communist was het brein achter de operatie die vriend en vijand verraste. Een man, die een klein jaar geleden nog be weerde dat "de Muur nog vijftig, ja zelfs honderd jaar zou blijven be staan": Erich Honecker. Opdracht gever was de oude Walther Ul- bricht, die de 'eerste arbeiders- en boerenstaat op Duitse bodem' zag leeglopen. In juli hadden 300.000 mensen het land de rug toe gekeerd. Hoewel Ulbricht nog maar een paar weken eerder had beweerd niet van plan te zijn een muur te bouwen, liepen de door zijn kroon prins Honecker geleide voorberei dingen op volle toeren. Gewapende arbeidersmilities, de 'Be- triebskampfgruppen', staat nale leger was paraat en de Russen zouden rugdekking verschaffen. Overal was prikkeldraad opgesla gen en de steenfabrieken draaiden dag en nacht om voldoende bouwmmateriaal klaar te hebben. WEST-BERLIJN - Het kleine bos je rode rozen voor het eenvoudige houten kruis op de plaats waar tot voor kort de Berlijnse Muur stond, ging bijna verloren tussen de vele enorme 'officiële' kransen. Een ten gere vrouw herdacht haar broer, de 18-jarige Peter Fechter, een van de tachtig Oostduitsers die vluchtpo gingen met de dood moesten beko pen. In Oost en West-Duitsland, maar vooral in Berlijn, werd giste ren voor het eerst gemeenschappe lijk de bouw van de Muur op 13 au gustus 1961 herdacht. Oost- en Westberlijnse autoritei ten en burgers kwamen vlak bij het vroegere Checkpoint Charlie bijeen bij het ruw houten kruis, omkranst met prikkeldraad, waar de jonge Oostberlijnse arbeider 28 jaar gele den dood bloedde. Op vrijdag 17 au gustus 1962, kort na tweeën, pro beerde Peter Fechter samen met een even oude vriend naar het wes ten te vluchten. Ze kwamen door de dubbele prikkeldraadversperring. De vriend kwam over de Muur, maar Peter Fechtel stortte getroffen door een aantal kogels achterover ZwilffGn op de zogenaamde'Todesstreifen'. De Oostduitsers lieten de zwaa. - - gewonde jongen meer dan vijftig in Moskou gegeven. De bouw op 13 300.000 mensen, en wel de best op- minuten liggen. Machteloze West- augustus 1961 vormde de climax geleiden, verlieten in juli de DDR, alarm VoHrüïï w natio Een man hakt stukken uit de resten van de Berlijnse Muur die staan opge- r^a c na ra a t on'n oRccon sla9en bij de voormalige grenspost Checkpoint Charlie. Tachtig Oostduit- vonden de dood bij pog ingen om over de muur naar het westen tevluch- r de toenmalige Westduitse De Duitse deling bleef 29 jaar lang bassadeur in Moskou in die geest met beton en prikkeldraad beze- uit. Hij zei: "Ik weet dat de Muur geld. Dwars door steden en dorpen, afschuwelijke zaak is. Ze zal op dag dan ook weer verdwijnen. bossen. Dwars door Ber lijn. Een Muur met schietautoma- Het groene licht werd uiteindelijk Maar wat moest ik doen? Meer dan ten, mijnen, zoeklichten, wachtto- de berlijnse politiemannen hoorden zijn hulpkreten en gooiden pakjes 1958 verband over de Muur. Toen de 0°st Vopo's Fechter eindelijk wegdroe- oorlog tussen de Sovjetunie gen, was hij dood. Fechtel was een "ir' jgjBjË r" van de eerste slachtoffers van dit moorddadige bouwwerk van het communistische regime; de laatste dode was Chris Gueffroy. Hij stierf die de wereld tussen Het 1961 in haar greep hield, wanneer de Oostduitse West vreesden een nieuwe elkaar gestort indien 1 .de hadden ondernomen tegen deze zelfbewuste Nikita Chroesjtsjov en massale vlucht. Er het Amerika van de al niet minder mogelijkheden: ee dynamische John F. Kennedy. het luchtverkeer of de Muur. De eer- Maar met de bouw van de Muur ste mogelijkheid had ons in ernstige voorbij, zoals Kennedy problemen met de VS gebracht moorddadige honden en elite soldaten. De Muur werd gebouwd niet moeilijk uit te rekenen omdat de mensen wegliepen en ze november 1989 ook weer om- niets dat de mensen wegliepen. Voor 80 kwam de val van de Muur maar twee te laat. De kans dat de verantwoor- blokkade van delijken ooit nog voor de rechter zullen komen, is heel klein, ook al wordt nu onderzocht in hoeverre machthebbers als Honecker halfjaar al had voorspeld. En ook Chroesjt- dat wilde ik niet, dus bleef alleen de dodelijke schutters nog kunnen sjov liet zich korte tijd later tegen- tweede worden aangeklaagd. CAIRO - Het is nog steeds niet dui delijk of Syrië troepen naar Saudi- Arabië heeft gestuurd, zoals het op de Arabische topconferentie in Cai ro afgelopen vrijdag had toegezegd. Behalve de Syrische president Ha- fiz al-Assad ondersteunde ook Marokko met raad en daad de reso lutie waarin de Arabische Liga bij meerderheid besloot een multi-Ara- bische strijdmacht te formeren om Saudi-Arabië te beschermen tegen aanvallen van Irak. Tot nog toe is al leen van Egypte bekend dat het aan die verplichting heeft voldaan. Het valt des te meer op dat Syrië zwijgt over deelname aan deze strijdmacht, nu tot ieders verras sing Pakistan zich met militaire as sistentie in het conflict wil mengen. Dat zou het resultaat zijn van intens diplomatiek overleg tussen Riad en Islamabad. Op zich is het niet vreemd dat Pakistan aan de multi-nationale strijdmacht wil meedoen. Pakistan is een hoofdzakelijk islamitisch land, aangesloten bij de Islami tische Conferentie, is pro-Ameri kaans en krijgt jaarlijks vele miljoe nen oliedollars van Saudi-Arabië om vooral het socialisme en com munisme ver van de heilige plaat sen te houden. Bovendien werken er grote aantallen Pakistanen-in de Saudischê olie-industrie. Het Syrische standpunt wekte evenals dat van het andere buur land, Jordanië, verwondering. Syrië is al jaren een grote vijand van het westen en Egypte. Maar Assad rook in Cairo de kans zijn aartsrivaal Hussein van Irak een politieke slag toe te brengen. Koning Husayn van Jordanië is juist wel een vriend van het Westen, maar hij moet zo ge schrokken zijn van de demonstra- De Navo-basis in Incirlik in Turkije, waar gisteren oefeningen werden gehouden met Amerikaanse Flll-ge- vechtsvliegtuigen. Terwijl de westerse militaire activiteiten zich almaar uitbreiden, Egypte troepen naar Saudie- Arabië heeft gestuurd en ook Pakistan zich voor deelname aan de multi-nationale strijdmacht heeft gemeld, hult Syrië zich in een diep stilzwijgen over haar bijdrage aan de Arabische vredesmacht. (foto afp> ties in zijn land dat hij afgelopen weekeinde de kant van Irak koos. Dat kwam hem gisteren op een schrobbering van Saudi-Arabië te publieke opinie in de Arabische reld. Deelname van Damascus de multi-Arabische strijdmacht 2 een nog groter psychologisch effect lijn op de door Israël geannexeerde Golan-hoogvlakte, maar Syrië heeft een supersterk leger. Meer dan een half miljoen staan, dat hem "grote misleiding" hebben op anti-westerse Arabische schappen zyn voortdurend paraat, verweet. Jordanië speelt met zijn» haven Akaba een sleutelrol bij de bevoorrading van Irak. Cai- Schorsing Er zijn militaire experts i Aan de andere kant wordt ro al gesproken over herleving van de as Egypte-Syrië, want met het gebaar op de top van vorige week len ten faveure schrijft Assad al geschiedenis, of hij Maar dat daadwerkelijk met militairen overl^H de brug komt of niet. Syrië is van eminent belang als het gaat om de De nationale reserve wordt geschat op 400.000 soldaten en qua wa penarsenaal kan Syrië zijn vijanden forse klap toebrengen. De zeggen dat Syrië het zich eigenlijk banon gelegerde eenheden zijn bij niet kan permitteren aan de sterkte deze getallen en wapenfeiten te ver- |zijn strijdkrachten te knabbe- waarlozen. n de Amerikanen. Een ander punt in dit verband is Weliswaar zit Da- misschien nog wel belangrijker. Sy- niet lekker in het wespen- rië beschikt over een uitstekende nest Libanon en zijn talrijke troe- geheime dienst met vele vertakkin- pen ingegraven langs de bestands- gen in de Arabische wereld. Omdat het ten val brengen van Hussein via een staatsgreep een serieuze optie is van de Amerikanen, kan hulp uit Damascus zeer welkom zijn. Ten slotte is het de droom van Assad de dictator van Irak definitief uit te schakelen, zodat Syrië slechts Egypte hoeft te bestrijden om het Arabische leiderschap. Washington zal vermoedelijk al les in het werk stellen Syrië op de een of andere manier toch bij het conflict te betrekken. Al zijn het maar de activiteiten van een Syri sche 'James Bond'. We zullen alleen niet weten of dat het geval is. Maar hebben resoluties van de Arabische Liga dan geen bindende werking, met andere woorden: staat er geen sanctie op als een lidstaat weigert een nota bene door hem zeil ondertekend besluit uit te voeren? Ja, een lid kan volgens het statuut van de Liga worden geschorst. Dat overkwam Egypte in 1979 toen het vrede met Israël sloot. De vraag is echter of de besluiten op de Top van Cairo rechtsgeldig waren. Volgens artikel zeven van het statuut is 'unanimiteit een van de fundamenten van de Arabische Liga'. Alleen als een resolutie tegen een bepaalde lidstaat is gericht, mag dat land zich van stemming onthouden, maar niet tegenstem men. In Cairo stemden slechts 12 van de 22 lidstaten voor het besluit Ara bische militaire eenheden naar Saudi-Arabië te sturen. Van een concensus was dus geen sprake. Dat werd openbaar gemaakt. Vol gens de krant de Egyptian Times zou PLO-leider Yassar Arafat de Egyptische minister van buiten landse zaken Esmat Abdel Meguid daarover hebben gekapitteld. Maar Meguid zei Arafat dat de resolutie alleen bindend is voor hen die er vóór stemden. Meguid was ooit hoogleraar in het staatsrecht en die kan het weten, zo concludeerde de krant. Dode letters Of Meguid er nu voor doorgeleerd heeft of niet, de statuten van de Liga zijn niet gewijzigd en Arafat heeft dus gelijk. Maar dat is niet het punt. De Liga ligt als rechtsorgaan allang op zijn gat. Op voorgaande topont moetingen van de Arabische landen werden in feite ook al besluiten door een meerderheid genomen, maar in de slotverklaring bleef dat verborgen. Ook al hadden de Arabi sche leiders bij wijze van spreken kristallen asbakken naar eikaars hoofd gegooid, als 'eensgezinden' kwamen ze na afloop achter de ta fels met hun vlaggetjes vandaan. Om vervolgens tegen de camera's te glimlachen, in hun limousines te stappen en ogenschijnljk tevreden huiswaarts te keren. Leunend in het pluche dachten ze onmiddellijk slechts aan één ding: die resoluties lap ik aan mijn laars. Wie de statuten bestudeert, leert dat het niet alleen om genegeerde besluiten gaat. Allerlei artikelen uit het handvest van de Liga zijn de af gelopen twee weken dode letters gebleken. Zo schrijft artikel acht voor dat de landen eikaars regime moeten respecteren en geen in vloed mogen uitoefenen om de aard van die regimes te veranderen. De lidstaten beloven ook plechtig el kaar niet agressief te zullen bejege nen, laat staan eikaars land inpik ken. Bovendien hebben de aangeslo ten landen een militair pact geslo ten waarbij ze elkaar militair te hulp moeten schieten bij een aanval op de soevereiniteit. De wereld heeft deze dagen kunnen zien wat het handvest en het pact van de Arabi sche Liga waard zijn.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7