Kamer stemt in met inzet twee fregatten Puur natuur' is vaak onzin Gasmaskers op hypermoderne fregatten 21 jaar oud 'Bossen Veluwe zullen niet verdwijnen door verzuring' Kritiek op optreden als 'hekkesluiter' Nederland tracht 'gijzelaars' in Golf veilig weg te krijgen Twijfel over 'miljoenen' publiek Sail DINSDAG 14 AUGUSTUS 1990 BINNENLAND PAGINA 3 HOENDERLOO - Nationale Park de Hoge Veluwe zal niet verdwijnen door verzuring en aantasting van het milieu. De grote bomen en die ren overleven de aanslag op hun leefomgeving. Het zijn hoogstens waarschuwen dat het edelhert uit we heel goed kan overleven als er voor gezorgd wordt dat de bomen, 0planten en dieren die er nu zijn in Stefels, scheidend di- stervende watervlo", meent Stefels. goede conditie blijven. "Dat kan^ de kleine organismen die uitsterven sterft, komt er op slag een grote door vervuiling. Dat is de overtui- tie. Zoiets gebeurt niet voor de uit- we in de herfst weer paafs zijn als voorheen". Veel milieu-actiegroepen hebben er de laatste jaren op aangedrongen het autoverkeer van de Hoge Velu we te verwijderen. Maar Stefels is het daar niet mee eens: "Ik heb eens uitgerekend, hoe groot de invloed van het autoverkeer binnen het park is op de kwaliteit van het bos. Dat is nog geen half procent. Als wij auto's gaan verbieden, blijven DEN HAAG (ANP/GPD) - Met uitzondering van Groen Links heeft de Tweede Kamer 360 ï^annfne^ed^e^naai^H p T** °p t? au&ustl*? twe® fregatten met ten en wilde zwijnen zullen altijd op geleden^Ênbovendien, wij" groeien heden waarin de patiënt verkeert gr00t om te "lopen. En hoewel gratis J f UPerzische Golf te sturen. Een meerderheid van CDA en de Veluwe blijven. Het gaat vooral ook mee met veranderingen in de optimaal zijn. Voor het bos kan dat witte fatsen te krijgen zijn, is de V VU tekende daarbij aan niet Uit te sluiten dat Nederland in een later stadium vah de Golf- om kleine, onopvallende organis- natuur. Door de luchtverontreini- door goed bosbeheer en voorzichti- fietsafstand voor velen ook te groot, crisis de inzet van de krijgsmacht misschien moet vergroten door bijvoorbeeld een onder- men schimmels, deel van de luchtmacht te sturen. recteur van het Nationale Park. Hij Stefels vindt dat milieu-activisten door menselijk ingrijpen, hoewel ik rondom het park lustig doorrijden, gaat eind deze maand met pensioen moeten oppassen dat de bevolking daar nogal huiverig voor ben. Ik dus dat is dweilen met de kraan wordt opgevolgd door unihg. "Die verhalen dat al het bos in Ne- teveel waarschuwt stompen derland zal verdwijnen zijn larie- Het gevolg daarvan is, dat het koek. De natuur past zich wel niet overvoerd wordt met alarme- vergelijk dat altijd met iemand d: rende informatie. "Als je de mensen bewusteloos is. Die kan je een flinke open lemaal niet veranderde omstandigheden, WOrdt nu alweer meer rotzooi zoals een zuurder milieu. Edelher- bos achtergelaten dan een paar jaar Stefels wijst erop dat het park klap geven en dan komt hij weer bij. veel door oudere mensen wordt be- zocht. Zij zijn volgens hem "niet uit interesseert. Er Maar je moetje wel afvragen hoe de de autp te branden zijn". De afstan- het patiënt er dan aan toe is. Je kunt er den van de drje ingangen tot het ook voor zorgen, dat dq omstandig- centrum van het park zijn veel te vlooien en salamanders bijvoor beeld - die voorgoed zullen verdwij- rjn nen. Maar over die kleine dingen Hoewel de grote fracties in de Ka- liefst een militair optreden ondër de maakt men zich niet druk. Als je zou mer met het regeringsbesluit zelf viag van de Verenigde Naties, met geen moeite hadden, klonken hier een optreden in WEU-verband als en daar wel wat kritische noten aan tweede keus. Als dat niet lukt wil het adres van het kabinet en van de het CDA dat de twee Nederlandse West-Europese Unie (WEU), de de- fregatten samen met de Belgische fensie-organisatie van negen Eu- en Britse marine opereren, ropese landen waaronder Neder land, water- gjng) de grootste bedreiging va: Veluwe, zijn bladerkronen ken en beuken minder dik gewor den". Stefels denkt dat 'zijn' Hoge Velu- de ge bemesting. Het enige voorbeeld "Alternatief vervoer zoals een trein- van geslaagd menselijk ingrijpen in tje of een huifkar kost kapitalen. de natuur dat ik ken, is het plaggen Dat kunnen we niet betalen, want de Hoge Veluwe werkt ongesubsi- de heidevelden. Dat i over een jaar of tien zal de Velu- dieerd" Groen Links vindt dat buiten de slecht Verenigde Naties om geen militaire operaties in de Golf mogen plaats- Vooral WD en D66 te spreken over de uiujM - minister Andriessen op 2 augustus hebben. Volgens woordvoerder (de dag waarop Irak Kuwayt bin- Willems moet worden voorkomen dat het Westen de Arabische hang van de Iraakse leider Hussein een lesje wil leren. Een internatio nale troepenmacht buiten de VN om leidt tot vérdere escalatie en toe name van de spanning, aldus Wil de Nederlandse lems- Sommige mensen zijn van meni dat niet de Witte de With maar de re- 5^— plica van de Oostindiëvaarder De 1TSBSS2Z2£?Jiï?£!Z Amsterdam naar de Golf toemoet. nenviel) dat een olieboycot standig zou zijn. Andriessen was toen als enige minister in functie en nam voor het gehele kabinet waar. Enkele dagen later besloot de EG tot een olieboycot met nadrukkelij ke instemming 1 regering. De ministers Van den Broek (bui- CDA-woordvoerder De Hoop tenlandse zaken) en Ter Beek (de- Scheffer en D66-collega Eisma be- fensie) wezen het verwijt van de grepen niet waarom de WEU nog WD-er Weisglas dat de regering steeds niet bijeen is geweest om te traag heeft gereageerd en als hekke- pogen een gezamenlijke militaire sluiter is opgetreden met kracht van de hand. Van den Broek zei te ho- het Midden-Oosten uit te voeren, pen dat als in de toekomst zich on- 1 Amster- dag pas bijeen, (foto anp) Alle partijen DEN HAAG (ANP/GPD) - Minis ter Van den Broek (buitenlandse za ken) blijft proberen de Nederlan ders die nu nog in Kuwayt en Irak zitten, veilig naar Nederland te krij gen. "We proberen écht op alle ma nieren de achtergebleven landgeno ten vrij te krijgen. Vandaar dat ik via andere Arabische landen Irak probeer te bewegen de te laten te houden", aldus Van den Broek. "Via de berichtgeving ambassade in Kuwayt tie zou voordoen met even grote voortvarendheid kan worden ge- ovengens het handeld als nu is gebeurd. Twee da gen na de Iraakse invasie heeft Ne derland in EG-verband verdergaan de sancties voorgesteld dan waar toe toen werd besloten. Tijdens het NAVO-overleg van afgelopen vrij dag is Nederland als enige naar bui ten gekomen met een politieke ver plichting om een bijdrage aan de er van uit gaat dat in Irak 153 multinationale strijdmacht te leve- 1' Kuwayt 84 Nederlanders zit- ren, stelde Van den Broek vast. eWat betreft de berichten van het Beek is«de inzet YVdi ueueii ue ueuumeu van net XT j T j r -rp u.iere7«xrw> ./-wiunea (/liHruiewiimiuut/v. -icyenjfv w afgelopen weekeinde dat buitenlan- JfSVIffJJ ^at daarbij de bezoekers van het park toe. Gisteren ders vrij zouden zijn Irak of Kuwayt ^el^d hjj dat wordt over^- week m°9en de Jon9e zebra's, zeeleeuwtjes, geiten, ht AMSTERDAM (ANP) - Bij het ver trek van de voormalige zeereuzen, de tall ships, die vandaag via IJmui- den het land verlaten, is een discus sie uitgebroken over het aantal be zoekers van Sail 90. Politiewoord voerder Wilting spreekt net als de organisatie over bijna zes miljoen mensen. Nederlandse Spoorwegen en streekvervoersmaatschappij Centraal Nederland tonen scepsis. Want veel bezoekers mogen de auto dan hebben thuis gelaten, zo stelt een NS-woord voerder, in de treinen zaten ze zeker niet. De ver wachting was aanvankelijk dat tus sen de 4,2 en 4,6 mihoen mensen Sail zouden bezoeken. Ongeveer een kwart daarvan zou per trein rei zen. Maar NS vervoerden vanaf donderdag tot en met gisteren niet meer dan 510.000 passagiers. Een getal dat NS doet vermoeden dat het werkelijke aantal bezoekers aan Sail lager moet zijn dan zes miljoen. Datzelfde idee heeft A. Ver- waaijen van Centraal Nederland. Uit een in januari gehouden enque- RHENEN Ouwehands cLierenpark in Rhenen laat op dit moment alle pas geboren dieren onderzoeken door te maakte de streekvervoerder op dierenarts Andries van Foreest (midden). Tegelijk worden de beestjes ingeënt tegen allerlei ziekten. Ouwehands dat 170.000 mensen van plan te verlaten, is op Buitenlandse Za- - ken alleen bekend dat Irak nog geen enkel verzoek om te mogen vertrek- de tijger- enleeuwenwelpjes aan de beurt; volgende herten en apen naar het consultatiebureau. Np. bevoorradingsschip de Zuiderkruis de Golfte sturen. Alvorens een besluit te nemen wil het kabinet ken, heeft, ingewilligd. Wel werd ëchter'eers "heUntCTnahona?e leg over de taakverdeling afwach- Hetty Lubberding veilig i Arabië is aangekomen. Hetty Lubberding vanuit Riad: 3 gemaakte stof die als veront- ture in het voedsel voorkomen. centrum in Den Haag heb ik begre- "Eigenlijk is die vluchtpoging per pen dat het de mensen daar redelijk ongeluk gegaan. Na geruchten dat wel gaat. Onze bezorgdheid is groot, de grens naar Saudi-Arabië open In ieder geval zullen we trachten de was, ben ik met een aantal buiten ambassade zo langmogelijk open te landers op pad gegaan. We kwamen houden. Irak heeft ons al een paar alleen maar Iraakse militairen tegen keer gesommeerd de ambassade te die ons vriendelijk de weg wezen, sluiten. Maar dat weiger ik. Natuur- Maar al snel bleek dat er van een lijk kan men ons het werk onmoge- openstelling geen sprake was. Ver- lijk maken. In dat geval zullen we volgens ben ik min of op een andere manier proberen ze mensen bij te staan", stelt de nister. voedsel terecht Tot de bemanning van de Pieter Florisz behoren 22 vrouwen. Ter ZEIST - "Bevat geen kunstmatige Beek zei dat het gaat om beroeps- personeel en dat hij voor hen geen uitzondering maakt voor de ver plichting om mee te gaan op de mis sie. Wel wil hij een uitzondering ma ken voor de tien diensplichtigen op de twee fregatten. Zij hoeven niet mee als zij niet willen. Het marine personeel op de schepen ontvangt een toelage volgens de geldende ar- reiniging komt". oFeron, tevens hoogleraar geur-, kleur-of smaakstoffen". Deze Utrecht, wil hiermee zeggen dat ander te sterk geroosterd eten het gelijksoortige opschriften treft voedingsmiddelen zonder kunst- ontstaan van kanker kunnen bevor- "Door allerlei onderzoek zijn we er inmiddels achter dat vet, bepaal de schimmels, verbrand vlees de klant steeds vaker aan op de ver- matige toevoegingen, die als "puur deren. Maar wie zegt mij wat er alle- pakking van voedingsmiddelen. De natuur" worden aangeprezen, per maai koper gaat er wellicht van uit dat definitie niet ."gezond" die artikelen veiliger zijn voor de ge- andere produkten. Het zondheid dan soortgelijke produk- met de auto te komen en dan de pendelbus naar de IJhaven te pak ken. In werkelijkheid, zo geeft ook Wilting toe, is zelfs een schatting van 5000 auto's aan de royale kant. Verwaaijen houdt het op 4.500. Uitgaande van een gemiddelde be zetting van 2,5 personen per auto, komt dat neer op 11.250 mensen voor wie Centraal Nederland 600 bussen had klaar staan... Centraal Nederland heeft daarmee een finan ciële strop geleden van waarschijn lijk enkele miljoenen. Wilting moet toegeven dat het ook voor hem een raadsel is waar al vandaan zijn gekomen, dwaald en zo in Saudi-Arabië te recht gekomen. Ik heb dus geluk w. gehad. Ook al omdat we vriendelij- beidsvoorwaarden en Ter Beek ke militiaren tegen kwamen. Voor van plan daar nog een regionale toe- het zelfde geld kom je types tegen slag bovenop te doen. Dat zou in to- wayt' op het ministerie is het moreel die gelijk beginnen te schieten. Ten- taal neerkomen op 2.000 gulden per sprake -an de in Irak en Kuwayt verblij- siotte heb ik in Kuwayt genoeg ver- maand extra. 'ende Nederlanders goed. Maar halen gehoord over de misdragin- De operatie gaat een aardig be- hunsituatieis met name door de ho- gen van het Iraakse leger". drag kosten. Eenmalig is per fregat x j Lubberding bevestigt dat een half miljoen gulden nodig ten met kunstmatige stoffen. "On- - kiwi's, mango's en dergelij- definitie niet "gezonder" zijn dan ke voor onze maatschappij betrek- die Te produkten. Het zou zelfs wel kelijk nieuwe produkten zit", aldus ook al omdat de speciaal ingerichte andersom kunnen zijn. Bij toe- Feron. Vaststellen wat voedings- 35.000 extra parkeerplaatsen gro- laten van kunstmatige toevoegin- componenten allemaal in het li- tendeels leeg bleven. Toch twijfelt „.1", zegt prof. dr. Feron,"hoofd Biö- gen worden veiligheidsmarges ge- chaam doen, is echter ingewikkeld. Wilting niet. "Neem de Sumatra- logische Toxicologie bij het TNO- hanteerd. Wanneer de grenzen niet Voeding bevat tienduizenden stof- de Javakade. Die zijn bij elkaar worden overschreden, is de gezond- fen. Slechts Volgens het 'crisiscentrum Ku- ge temperaturen, dreigende voed- "Men kan zich afvragen of hier le op 'gezonde' voeding is er niet. vooral de onzekere het met de Nederlanders in Kuwayt het gereed te maken voor de tocht sel, kent zijn eigen giftigheid. Wan- noemde seltekorten toekomst weinig benijdenswaardig. Het crisiscentrum heeft gisteren ||P Nederlanders met familie of relaties contact. En redelijk gaat. "Iedereen helpt ieder- de Golf. Daar bovenop komt ook constant onderling 1,7 miljoen gulden per maand per het lichaam wordt opgenomen, r zijn ook _i drie- tot vierhon- geveer 72.000 vierkante meter heid niet in het geding. Zo'n contro- derd daarvan is bekend in hoeverre groot. Als je uitgaat van drie men- ze giftig zijn of niet. sen per vierkante meter - en de ka- Het tegenovergestelde is natuur- des waren vol - dan liepen er daar lijk ook waar. Sommige elementen constant bijna 216.000 mensen in de voeding werken wellicht ver- rond. Het hele loopterrein was "volksverlakkerij". "Elke stof, dus zonder toevoegingen, zijn even ge- giftiging tegen of stoppen veroorza- 144.000 vierkante meter groot. Nou, ook elk bestanddeel van ons voed- zond of ongezond. Zelfs de zoge- kers van kwaadaardige gezwellen, reken maar uit". noemde zuiver biologisch gekweek- Feron: "De vraag is echter: hoe we- De politiewoordvoerder wijst er- te voedselprodukten geven geen ten we wanneer dit soort stoffen be- op dat ook veel mensen de boot enkele garantie voor een gezondere schermend werken? Zelfs het op- hebben gepakt. Ongeveer 15.000 1, al dan niet bewuste, misleiding van de consument", al dus Feron. Hij spreekt zelfs "In het algemeen kan je stellen dat het allemaal niets uitmaakt. Want alle voedselprodukten, met of r de hoeveelheid daarvan die i die schip voor de dagelijkse kosten. In bepaalde grens overschrijdt, kan voeding", aldus Feron. Hij wil daar- sporen 1 de twee landen verzocht uit veiligheidsoverwegingen bij el- die kosten is een bedrag contact op te nemen met Buiten- kaar zijn gaan wonen. Overigens gulden aan tolgeld landse Zaken om een goed over- heb ik bij het oversteken van de vaart van het Sue:D._ Baav zicht te krijgen van de landgenoten grens geen andere landgenoten ge- pen. "Retour, wel te verstaan", al- dingsstof, een toevoeging, een die zich in Irak of Kuwayt bevin- zjen n0ch gesproken". dus Ter Beek. nature aanwezige of een' door de bjk gevaarlijke stoffen, die 300.000 die schadelijk voor de consument de door- zijn. Daarbij doet het er niét toe of zogenoemde voedseladditieven de vaart van het Suez-kanaal begre- het gaat om een essentiële kankerverwekkende vaartuigen per dag is de schatting. niet zeggen dat het toezicht op verbindingen is geen eenvoudige Van badkuip met kurk tot luxe par- noemde voedseladditieven on- zaak, laat staan het onderzoek naar tyschip. Wilting: "Als je aan deze nodig is. Maar er zou meer aandacht de tegenwerkende elementen in de kant van de kade op een boot stapte, moeten worden besteed aan moge- voeding. Daardoor is het moeilijk kon je bij wijze van spreken r an na- voedingsvoorschriften te geven". overkant wandelen." Vleermuis Een dertienjarige jongen in het Twentse Losser is bij het spelen aangevallen door een vleermuis. Hij werd gekrabd. De vader van de jon gen slaagde erin het beest dood te slaan. Het Centraal Geneeskundig Diêrlaboratorium in Lelystad zal onderzoeken of de vleermuis was besmet met hondsdolheid. De aan gevallen jongen loopt echter geen gevaar omdat hij niet gebeten is. Fietsers De fietsersbond ENFB dringt er bij minister Kok (financiënf op aan dat werkgevers niet alleen aan forensen per openbaar vervoer, maar ook aan fiets-forensen een belastingvrije vergoeding mogen verstrekken. Volgens de ENFB is fietsen welis waar goedkoop, maar niet helemaal gratis. Een gemiddelde forens'zou per maand ongeveer 60 gulden uit geven aan zijn fiets. Daarbij is reke ning gehouden met de slijtage van de buitenbanden per kilometer van 0,01022 gulden voor de achterband en 0,00644 gulden voor de voor band. Treinongelukken Bij een botsing tussen een auto en een trein op een spoorwegovergang in Ede is gistermiddag de 68-jarige automobilist B. van der Voorst (68) om het leven gekomen. De man zou niet goed hebben uitgekeken. Eer der op de dag waren de 30-jarige C. Smit uit Overschild en de 20-jarige S. Konieczy uit Poznan ofn het le ven gekomen toen zij met hun auto op een spoorwegovergang tussen Loppersum en Middelstum (G) wer den geschept door een trein. Ook zij zouden volgens de politie niet goed hebben uitgekeken. Van GPD-correspondenten DEN HELDER - Met de fregatten Witte de With en Pieter Florisz stuurt de marine haar modernste materieel naar de Perzische Golf. De schepen zijn goed uitgerust en de bemanningen op elkaar inge speeld, een enkele nieuwkomer uit gezonderd. Toch is het nodige voor verbetering vatbaar, meent de Vere niging Belangenbehartiging Mili tairen. Zij zal dat vandaag kenbaar maken in het overleg met minister Ter Beek (defensie). Naast onder meer een vaartoelage wil de VBM ook meer veiligheids voorzieningen, zo stelt voorzitter Geert Klinkhamer van de sector zeemacht. Het is vooral de dreiging van een aanval met gifgas die hem angst inboezemt. De Nederlandse fregatten zijn daar op zictrop bere kend. Er is een zogeheten citadel, die de bemanning volledig af schermt van de buitenwereld. Ook zijn de schepen voorzien van sproei- installaties om de buitenzijde na een chemische of nucleaire aanval te reinigen. Maar, zo stelt Klinkhamer, "Waar het ons onder meer om gaat zijn de gasmaskers. We willen goede spul len aan boord. Niet die oude dingen waar de marine er nu nog veel heeft. Als ik zo naar mijn eigen gas masker kijk: dat is 21 jaar oud... Nieuwe maskers zijn er al wel, maar niet op alle schepen". "Verder vinden we de zogeheten, ontsnappingsmaskers heel belang rijk. De noodzaak daarvan is tijdens de Falkland-oorlog aangetoond. Het zijn kleine pakjes. Je kunt ze overal in het schip ophangen. Er zit voor zo'n tien minuten zuurstof in, waardoor mensen bij hele sterke rookcmtwikkeling zonder verstik kingsverschijnselen buiten kunnen komen. De Witte de With en Pieter Florisz zijn er niet mee uitgerust. Of ze die alsnog krijgen weet ik niet. "De bemanning kijkt nog even stoerder dan vorige week", stelde een toeschouwer op Sail 90, waar het fregat Wit te de With gistermiddag vervroegd wegvoer. Het fregat zou eigenlijk tot vandaag open zijn voor pubiek, maar di rect na het kabinetsbesluit om het naar de Golf te sturen, werd het naar f)en Helder gevaren. (foto anp) We hebben er in elk geval wel om daar kunnen doen. Dan is het beter Goalkeeper-snelvuurkanon, een af gevraagd", aldus Klinkhamer. als je ter verdediging over een mi- weersysteem tegen luchtdoelen op De VBM is in ieder geval redelik trailleur of zo beschikt". zeer korte afstand, tevreden over de bewapening van De Pieter Florisz, vooral bedoeld De Goalkeeper, ontwikkeld door de fregatten, ook al houdt Klinkha- om onderzeeërs te bestrijden, be- de voormalige Philips-dochter Hol- mer een slag om de arm. "Dat hangt schikt over een Oto Meiara 7,6 cm landse Signaal Apparaten in Henge- af van de opgedragen taken. Als het kanon, een NATO Sea Sparrow ge- i0, wordt onontbeerlijk geacht in de gaat om een blokkade lijkt het me leide wapensysteem, een Harpoon Perzische Golf, omdat Irak over raadzaam, dat er ook 20 millimeter wapensysteem tegen oppervlakte- Exocetraketten beschikt. De van Oerlikon-wapens aan boord komen, doelen, een torpedo-wapensysteem oorsprong Franse Exocetraket trof Die zijn voor de korte afstand. Je zit tegen onderzeeboten, een lanceer- opmerkelijk vaak doel in de Falk- natuurlijk in een gebied waar de Ji- systeem voor radarmisleiding, een landoorlog tussen Argentinië en had, de Heilige Oorlog, is uitgeroe- Lynxhelikopter en, niet in de Groot-Brittanië een paar jaar gele pen en je weet niet wat individuen laatste plaats, een zogenoemd den. jn korte tijd werden vijf Britse fregatten en destroyers tot zinken gebracht. De Goalkeeper, die per minuut 4000 granaten kan afvuren en automatisch reageert op lucht doelen die door andere defensiesys temen heen gebroken zijn, wordt gezien als hèt defensiemiddel hier tegen. De Witte de With lijkt sterk op de Pieter Florisz, maar is meer gericht op luchtverdediging. De noodzake lijke defensie wordt bereikt met de 'artar, een verdedigingssysteem voor de middellange afstand. Vlieg tuigen kunnen er al mee worden aangevallen (met een snelheid van twee keer die van het geluid) als ze nog op 46 kilometer afstand vliegen. Daarmee vormt de Tartar de eerste verdedigingslinie tegen - alweer - de Exocet. Want het bereik van deze laag over de zeespiegel scherende raket is, afgevuurd uit een vliegtuig,- veertig kilometer. Als je dus snel (op minstens 41 kilometer afstand) de straaljager-met-Exocet weet te vernietigen, krijgt deze geen kans te Luchtdoelen groter dan twee vierkante meter kan de radar van de Witte de With al op 264 kilometer af stand -onderscheiden. Dan is het voor de meeste straaljagers nog tien tot vijftien minuten vliegen. Als het een beetje meezit beschikt het schip sinds dit jaar ook al over de nieuw ste drie-dimensionale radar van Holland Signaal, die zo tegen de 150 kilometer afstand doelen op zee en in de lucht begint te onderscheiden. Bovendien zijn er nog radar-appara ten voor de kortere afstand, die te gelijk doelen onderscheiden en al dan niet automatisch ook het vuur leiden. Alle wapens kunnen tege lijk, onafhankelijk van elkaar en snel na elkaar worden ingezet. De nabije verdediging wordt gevormd door andere geleide wapensyste- men, alsmede elektronische storing en misleiding., Luchtdoelen die er toch doorkomen, worden ook hier opgevangen door Goalkeeper. Vitaal De Witte de With en de Pieter Flo risz vertrekken 20 augustus. Naar de Rode Zee of de Perzische Golf. Maar ze gaan niet om de machtige Iraakse marine te verslaan. Want die heeft maar één klein fregat, de Ibn Maijid. De fregatten zijn meer een ondersteuning van de door de regering uitgesproken mening dat Nederland vitale belangen heeft in het Midden-Oosten. Irak heeft im mers maar één onooglijke haven, bij Basra in het topje van de Perzische Golf. Een toegang tot zee die op het ogenblik overigens bevaarbaar wordt gemaakt door Nederlandse baggeraars. En het blokkeren van de twee Iraakse pijpleidingen kun je beter met een afsluitkraan doen dan met een fregat. Voor bescherming van de vier Amerikaanse vliegdekschepen zijn de Witte de With en de Pieter Florisz ook niet nodig. De VS hebben zelf hele eskaders destroyers, fregatten en hulpschepen rond hun 'flattops'. En onderzeeërs, in de bestrijding waarvan de Pieter Florisz nu juist is gespecialiseerd, heeft Irak niet. Aan de hoofdtaak van de Nederlandse marine, het begeleiden van grote koopvaardij-konvooien, bestaat op dit moment evenmin behoefte. Blijft over: het 'ons gezicht laten, zien' en wat patrouilleren om scheepsladingen die voor Irak be stemd zijn (of die er nog uit komen) toch te onderscheppen. En het eni ge nadeel van de Goalkeeper onder zoeken. Dat nadeel is dat de maga zijnen voor de kogels van het hyper moderne afweersysteem nog met de hand moeten worden verwis seld. Maar daar kunnen de Jantjes in de drie weken die ze nog te varen hebben, nog eens goed op oefenen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3