LEIDSCH DAGBLAD Ruzie in VN over afdwingen boycot NODIG! Mandela ziet mogelijkheid voor versneld einde sancties Winst chemie-concem DSM daalt kwart Blokkade Irak gaat Parijs en Moskou te ver PTT gaat dagvaardingen ook 's avonds bezorgen Rekenkamer kapittelt beleid jeugdhulpverlening bij WVC De snelste 'Irak nam voor miljarden aan Kuwayts goud in beslag' Ziekenfondsen willen esthetische chirurgie niet meer vergoeden DINSDAG 14 AUGUSTUS 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39317 Prijs fl. 1,35 Hillegommer afgelost Artsen zonder Grenzen weer snel naar Monrovia verspreiden van medicijnen en het bij 'elkaar schrapen' van voedsel. De Hillegommer zegt dat er de laatste weken zo'ii twintig ton medicamenten door zijn handen zijn gegaan. Verder schrijft hij dat er in Sierra Leo ne wordt samengewerkt met de Amerikanen. Met een helikop ter heeft hij een vlucht gemaakt om, onder meer, medicijnen op te halen. Het team dat kans zag Monro via te verlaten, heeft ernstig ge wonden en een aantal weeskin deren achtergelaten in een zie kenhuis in Gbanga, een stad ruim 120 kilometer ten noord oosten van Monrovia. Het zie kenhuis in Monrovia waar de medici werkten, is sinds het vertrek niet meer in gebruik. "In die stad ontbreekt nu elke vorm van medische structuur", aldus een woordvoerster van Academisch Ziekenhuis Gro ningen. Het werken in het ziekenhuis was de laatste dagen onmoge lijk gemaakt omdat het zich midden in de vuurlinie van de strijdende partijen bevond. Bo vendien raakte de voorraad me dicijnen op en was nieuwe toe levering onmogelijk. Het kon vooi kon de stad verlaten met hulp van rebellenleider Taylor, die het gebied controleert waarbinnen het ziekenhuis in Monrovia is gelegen. MONROVIA/HILLEGOM Artsen zonder Grenzen wil zo snel de toestand in Liberia het toelaat, terug naar de hoofdstad Monrovia. Dat heeft de organi satie laten weten nu een twaalf koppig team, onder wie drie Ne derlanders, er zondag in slaagde het land te kunnen verlaten. Het team dat gisteravond in Sierra Leone is aangekomen, keert vermoedelijk donderdag al terug naar België, maar in middels is aflossing voor hen gearriveerd. De oververmoeide artsen en verpleegsters slaag den er afgelopen weekeinde ln om het land meteen konvooi be staande uit 40 wagens en ruim 50 gewonden te verlaten. Bij die aflossing bevindt zich ook de Hillegommer Pieter Rij- kelijkhuizen. In een brief, die zijn ouders gisteren ontvingen, schrijft hij bezig te zijn met het JOHANNESBURG (GPD) - ANC- leider Nelson Mandela heeft gesug gereerd dat de economische sanc ties tegen de Zuidafrikaanse rege ring eerder dan gepland opgeheven kunnen worden. Dit zou mogelijk zijn als er bij de onderhandelingen met de regering in Pretoria "vol doende vooruitgang is geboekt", al dus de ANC-leider in een interview voor de Zuidafrikaanse televisie. De suggestie van Mandela bete kent dat hij met het opheffen van de economische en financiële sancties niet wil wachten tot de apartheid volledig ontmanteld is; nog steeds het officiële standpunt van het ANC. Zodra de onderhandelingen over een nieuw politiek bestel het stadium hebben bereikt dat Preto ria de klok niet meer kan terug draaien, zou het ANC het sein kun nen geven voor de verlichting van de sanctiedruk. Mandela trok een vergelijking met de 'gewapende strijd', die het ANC verleden week heeft opge schort, nog voordat de regering van president Frederik de Klerk alle voorwaarden van de beweging heeft ingewilligd. Dat zelfde zou met de economische sancties kun nen gebeuren, zo zei hjj. Maar hij verklaarde met nadruk dat dit mo- ment nog niet is aangebroken. DEN HAAG (GPD) - De PTT gaat geid kost", stelt Poerink. De i Mandeia's uitspraken maken het vanaf 1 september in de avonduren methode zal echter niet direct tot niettemin aannemelijk dat het ANC dagvaardingen bezorgen. Voorlo- besparingen leiden. "Justitie zal, als r de pig gebeurt dat bij wijze van proef de proef eind dit jaar is afgelopen, Den Haag, Haarlem en Zuidoost bereid zijn de extra bestelkosten van de PTT te betalen. Uiteindelijk - komt er een financieel voordeel. De 0 __i het ANC verle- vaardingen als 'onbestelbaar terug- kosten van de proef worden door Pretoria sloten, zal met komen. Nu nog moet het parket Jusfitie op tafel gelegd." Tijdens de proef worden verschil- HEERLEN/AMSTERDAM (GPD) Het chemieconcern DSM heeft de nettowinst de eerste zes maan den van dit jaar met bijna een kwart zien dalen van 643 miljoen gulden in 1989 tot 488 miljoen gulden. Over het tweede kwartaal in 1990 zakte het resultaat zelfs met bijna 29 pro cent van 346 miljoen gulden vorig jaar tot 246 miljoen. De directie van DSM, die de cij fers vanochtend bekend maakte, waagt zich "onder de huidige om standigheden" niet aan een uit spraak over de winstverwachting voor het gehele jaar 1990. "De gang van zaken laat tot dusverre geen be duidende afwijkingen zien van het voor het derde kwartaal gebruikelij ke patroon", meldt de directie opti mistisch. De scherpe daling van de winst over het afgelopen halfjaar werd veroorzaakt door lagere opbreng sten in de kunststoffendivisie, een algemene teruggang in de chemie- sector, de lagere dollar en de uitzon derlijk hoog uitgevallen halfjaar winst in 1989. Vorig jaar leverde de verkoop van aandelen Daf namelijk een grote incidentele bate op en om die reden voorspelde de directie toen al een lichte terugval van de winst. DSM volgt de dalende trend in de chemie-sector die dit jaar zichtbaar wordt na het absolute topjaar 1989. Vorige week maakte het chemie concern Akzo al een winstval van 24 procent bekend en verklaarde Shell de teruggang van 40 procent deels uit de magere resultaten van de che- mie-poot. Op de wereldmarkt is er een behoorlijke overcapaciteit en een moordende concurrentie, waar door de marges op de chemische produkten dalen. Bij DSM daalde het bedrijfsresul taat van deze produkten met 24,6 procent van 167 miljoen gulden tot 126 miljoen gulden en de omzet met 7,4 procent van 1,31 miljard gulden tot 1,21 miljard. Vooral de vezel- grondstof acrylonitril bracht min der op door de concurrentie en de daling van de dollarkoers. Als voornaamste oorzaak van de daling noemt DSM echter het "sub stantieel lagere niveau van de op- brengstprijzen in de kunststoffen- sector, waar midden 1989 een aan zienlijke prijsdaling optrad". De winst op de kunststoffen en de elas tomeren nam met 47 procent van 438 miljoen gulden tot 232 miljoen bij een omzet van 1,9 miljard gulden (was 2 miljard). Weliswaar daalden de grondstof- prijzen, maar de opbrengstprijzen daalden nog harder door de op komst van de concurrentie. Mede daardoor daalde het bedrijfsresul taat met 21,4 procent van 780 mil joen gulden tot 613 miljoen. De daling van het resultaat en van de netto-winst is volgens de raad van bestuur van DSM "overeen komstig de eerder uitgesproken verwachting en in lijn met de goede resultaten over het tweede halfjaar van 1989". De omzet daalde van 5,67 miljard gulden vorig jaar tot 5,41 miljard gulden. Op de beurs steeg de prijs van de aandelen DSM vanmiddag met 4,80 gulden tot 101,60 om vervolgens tot 99 gulden te zakken. WASHINGTON/CAIRO/DEN HAAG (GPD) - In de Verenigde Naties is onenigheid ont staan over het afdwingen van de economische sancties tegen Irak. Verscheidene landen, waaronder de Sovjetunie en Frankrijk, willen niet zo ver gaan als de Verenigde Staten en Groot-Brittannië die eigenhandig optreden tegen ontduikers van de boycot en een blokka de hebben ingesteld. niet fel zal protesteren i Europese Gemeenschap volgende maand zou besluiten een aantal Drenthe. Justitie hoopt dat met sancties te schrappen. Het akkoord schakeling van de PTT minder dag- name de Britse premier Thatcher honderden dagvaardingen opnieuw bevestigen in haar opvatting dat behandelen omdat veel president De Klerk een beloning overdag niet thuis zijn. verdient. Ook de regering in Den de tijd rijp achten De plannen voor de proef zijn ont- binnen de EG de verlichting van de wikkeld door het Openbaar Minis terie in Assen. Officier van justitie mr. Poerink noemt het nieuwe plan een goede aanzet om te komen tot een verdere verlaging van onkosten bij Justitie. Ook zou een betere sanctiedruk aan de orde te stellen. Het is niet de eerste keer dat Man dela suggereert dat de sancties eer der opgeheven kunnen worden. Verleden maand, bij terugkeer van zijn wereldreis, liet hij deze moge- rechtsgang gewaarborgd zijn. "Het lijkheid ook doorschemeren. VERKEERDE HEUP - Een Gro- ontvangst ningse chirurg is door het Medisch worden veroordeeld' Tuchtcollege berispt omdat hij in maart vorig jaar bij een 79-jarige pa tiënte de linkerheup in plaats van de rechterheup heeft geopereerd. Hoewel de fout dezelfde dag al dui- deeld wat het goede zaak dat betrokken zelf hun dagvaarding De officier wijst erop dat i die bij verstek worden veroordeeld persoonlijk moet worden meege- lende varianten uitgeprobeerd. Naast het handhaven van de be staande situatie (bezorgen overdag), komt er een besteldienst voor dag vaardingen na vijf uur en in het weekeinde. Volgens de Asser officier zijn er in Den Haag inmiddels ook vergevor derde plannen om een wetswijzi ging voor te stellen waardoor het eenvoudiger wordt mensen bij ver stek te veroordelen en familieleden ontvangst van betrokke niet thuis zijn. niet bij verstek te laten tekenen dagvaardingen hele grote administratieve rompslomp die verschrikkelijk veel DEN HAAG (ANP) Zowel het mi- naten jeugdhulpverenining, gezins- nisterie van wvc als de instellingen huizen en particuliere tehuizen) en voor jeugdhulpverlening zijn bij- beslaat de periode 1984-1988. De uit zonder onzorgvuldig met de subsi- gaven op het beleidsterrein van wvc dieregels. WVC stuurt informatie bedragen jaarlijks ongeveer een over de subsidies veelal te laat te half miljard gulden, deur uit of verspreidt tegenstrijdige De Rekenkamer dringt in het rap- circulaires. De centra voor jeugd- port aan op r □23-319 309 Showroom: Oudeweg 145 - Haarle Gekleed in traditionele dracht maakt de Katwijkse Nel de la Rie haar haringen schoon. KATWIJK - R. Lucas-Regtop uit Coevorden heeft gistermid dag het Nationaal Kampioen schap Haringschoonmaken in Katwijk gewonnen. Lucas-Reg top die meedeed in de categorie detailhandel, maakte 35 harin gen schoon die allemaal door de jury werden goedgekeurd. Hij werd op de voet gevolgd door B. van Krieken uit Helmond met 32 goedgekeurde haringen en M. Aarts uit Vught met 31 harin gen. In de categorie Industrie werd gewonnen door de Katwij- ker D. Klok met 33 goedgekeur de haringen. J. Freke uit Kat wijk werd tweede met 29 harin gen en J. Pijpers uit Spaken burg met 27 haringen. Het record van 53 schoonge maakte haringen dat op naam staat van de viervoudig natio naal kampioen Dirk Berkheij, bleef gistermiddag ongebroken. Dit tot teleurstelling van A. van Duijn, bestuurslid van de orga niserende Stichting Visserijda- gen, die gerekend had op een kampioen die tegen de zestig ha ringen zou hebben schoonge maakt. "Pijpers zat aardig in de richting. Alleen werden 14 ha ringen van hem afgekeurd", al dus Van Duijn. Hij constateerde gisteren dat het aantal afgekeur de haringen bij de categorie in dustrie het grootst was. of Syrië al troepen heeft gestuurd, gezegd aan de handelsblokkade te- Marokko zou zijn toezegging even- gen Irak, maar kan geen militairen min zijn nagekomen. Pakistan of marineschepen naar de Golf stu- stuurt in ieder geval wel troepen ren. De Japanse grondwet verbiedt naar Saudi-Arabië. Dat is gisteren actieve betrokkenheid bij een ge- meegedeeld na een bezoek van een wapend internationaal conflict. De Saudische delegatie aan de Pakis- VS verlangen daarom financiële steun. (zie ook de pagina's 2, 3, 5, 7 en 14) Het Witte Huis zei gisteravond dat 'twee of drie schepen' met Iraakse bestemming zijn weggestuurd. Is raëlische bronnen hebben gemeld dat Irak de Jordaanse haven Akaba, vlakbij de Israëlische marinehaven Eilat, gebruikt om de sancties te ontduiken. Volgens Israël houdt taanse hoofdstad Islamabad. Jordanië zich niet aan de belofte de VN-sancties na te leven. De Washington Post schreef gis teren dat de Amerikaanse marine desnoods geweld zal gebruiken om schepen te stoppen die zich niet aan de blokkade wensen te houden. Schepen die Irak proberen te berei- ken, zullen eerst met een schot voor schappen gelegerd. In heel Kuwayt gen door de spanning in het Mid- de boeg worden gewaarschuwd. Als bevinden zich nu zo'n 200.000 Iraak- den-Oosten. In Londen noteerde militairen. Noordzee-olie ('Brent') 26,63 dollar Irak heeft zijn troepenmacht e de grens tussen Kuwayt en Saudi- Arabië intussen aanzienlijk sterkt. Er worden voortdurend nieuwe eenheden naar het gebied gestuurd. Volgens het Pentagon, LONDEN/AMSTERDAM het Amerikaanse ministerie van de- (Rtr/ANP) - De prijzen van ruwe fensie, zijn daar zeker 50.000 man- olie 2ijn vanmiddag verder geste- Olieprijs hoger dat niet helpt, zal worden gepro beerd de scheepsschroef onklaar te maken. Bijna alle goederen die voor Irak vat (van 159 liter). Gisteren werd isloten op 26 dollar. ernstig oliete- beurt dat te geven worden voortgezet. De secretaris-generaal z(jn bestemd, worden door de blok- ten economische compensatie te kort door de Golf-crisis heeft de kade tegengehouden, met uitzonde- riedei? y?0lr,hHn deelname aan de prijzen sinds vrijdag weer omhoog ring van medische voorraden. Ook handelsblokkade tegen Irak. Bush gejaagd. De groei van het militaire schepen met voedsel moeten terug- voerde gisteravond een telefoonge- potentieel in de Golf veroorzaakt op keren. Volgens het Witte Huis ge- spr,ek met premier Toshiki Kaifu, de oliemarkt nieuwe onzekerheid. Irak niet de middelen "adat de Turkse premier Özal eer- De dollar profiteert daarvan als de oorlog kan der het doorschemeren alleen aan 'vluchtheuvel' voor beleggers in het embargo te willen meewerken bange tijden. De koers van de Ame- van de ,de neêatieve effecten op de rikaanse munt herstelde zich van- Verenigde Naties, Perez de Cuellar, T^kse economie worden gecom- ochtend van het verlies van 2,5 cent heeft gezegd dat alleen de Veilig- Penseerd. gisteren en noteerde op de wissel- heidsraad tot een blokkade kan be- JaPan betrekt bijna 12 procent markt in Amsterdam om 10 uur een sluiten. Hij weigerde echter kritiek yan zijn olie uit Irak en Kuwayt. Het koers genoteerd van 1,775 gulden te leveren op de actie van de Ameri- land heeft z«n volledige steun toe- na een slotkoers van 1,772 gisteren, kanen. De Veiligheidsraad is giste ren achter gesloten deuren bijeen gekomen. De Amerikaanse president Bush 'heeft zijn vakantie onderbroken voor overleg met zijn militaire advi seurs. De president wil de totale Amerikaanse troepenmacht in het Midden-Oosten opvoeren tot 50.000 NEW YORK (Rtr/AFP^- Irak heeft man. Hij hoopt na twee dagen weer tijdens de invasie i T' 1 terug te keren naar zijn vakantie- augustus tussen de adres. De multinationale vloot in de Per zische Golf begint inmiddels op sterkte te komen. In het gebied zijn auto's en grote hoeveelhe- Kuwayt op 2 den machines, voedsel en andere acht mil- goederen opgeleverd. De bankiers schatten dat de centrale bank van jard gulden aan goud, vreemde luta en goederen in beslaggenomen Kuwayt, die op de eerste dag geplunderd werd uit financiële en commerciële stellingen in Kuwayt. Dat heeft de Iraakse troepen, voor twee miljard dan'*85.000 ^ïuiteiüandsê Amerikaanse krant New York Ti- gulden aan goud bezat. Verder had nes vandaag gemeld. de bank een jaarvoorraad aan Ku- De reserves van Irak zijn hierdoor waytse dinars ter waarde vliegtuig in de Golf. Het Franse aanzienlijk toegenomen, aldus de vliegdekschip Clemenceau is met krant, die Arabische bankiers in twee escorteschepen naar het crisis- Londen en de Golfregio citeert. Irak gebied vertrokken. Ook drie Britse heeft nooit cijfers bekendgemaakt kant toe geleid dat Arabische mijnenvegers zijn onderweg. De 1 1 1 J"1 4 J 1 miljoen gulden en honderden mil joenen guldens aan andere valuta. heeft er aan de andere twee Nederlandse fregatten trekken pas volgende week. De Arabische vredesmacht in Saudi-Arabië bestaat uit Egypti sche militairen. Het is niet bekend zijn goudreserves en verhan- buitenlandse investeerders honder- delbare valuta, maar de bankiers den miljoenen guldens die waren houden het erop dat die zo'n 13 mil- ondergebracht bij banken in de jard gulden bedroegen voor Irak Golf, in allerijl hebben overgeboekt hulpverlening op hun beurt schrijden de termijnen WVC aanvraagformulieren tijdig aan- moeten toesturen vraag en toekenning van subsidies, ter sancties moeten opleggen aan De Algemene Rekenkamer stelt instellingen die de subsidieaan- dat in het vandaag verschenen on- vraag te laat indienen of te lang derzoeksrapport 'Jeugdhulpverle- wachten met het toezenden van de ning: communicatie en subsidiever- jaarcijfers, strekking'. Het onderzoek bevat Volgens het rapport blijken enquête onder 284 instellingen stellingen onder i r jeugdhulpverlening (zoals c LEIDEN/UTRECHT De zieken- Het betreft volgens de woordvoer- ontevreden fondsen vinden dat esthetische of der dan ook een hele kleine afde- te zijn over de wijze waarop het mi- correctieve chirurgische ingrepen r schoolgaande jeugd, inter- nisterie hen van informatie voor- njet langer moeten worden ver ziet. Circulaires worden te laat toe- goed. De Ziekenfondsraad bekijkt gezonden en zijn niet altijd duide- op het ogenblik een voorstel van de lijk en volledig en spreken elkaar gezamenlijke ziekenfondsen ling. Als de vergoeding door de kenfondsen wordt geschrapt, heeft het AZL-personeel zeker dan wel missie brengt advies uit als zieken fonds en verzekerde het niet eens kunnen worden over de vraag of bij voorbeeld grote of kleine borsten Meer bewolking. Eerst nog opklaringen, maar later meer bewolking en aan het eind van de dag van het westen uit regen. Minimum temperatuur rond 14 graden, middag- temperatuur van 20 graden aan de kust tot 23 graden in het binnenland. Wind draaiend naar zuidwest tot zuid, geleidelijk toenemend tot matig, aan de kust tot krachtig. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: Af en toe zon, enkele buien en mid- dagtcmpcraturcn geleidelijk dalend tot circa 20 graden. 20 PAGINA'S s zelfs tegen. geen gevolgen. Correctieve esthetische chirurgie het uiter- buiten de "normale Duizenden broodjes afgekeurd op Sail AMSTERDAM (GPD) - De Keuringsdienst van Waren heeft tijdens zeilmanifestatie Sail 90 in Amsterdam in totaal 14.000 belegde broodjes afgekeurd om dat ze niet meer voor consump tie geschikt waren. Daarnaast werden onnoemelijk veel waar schuwingen uitgedeeld aan ver kopers van broodjes, oliebollen of patat. deze operaties uit te sluiten van ver- dient ter verfraaiing goeding. Een ander onderdeel van lijk. De meest de plastische chirurgie, zoals opera- pen zijn borst- ties aan hazelippen of ingrepen die ties en aanpassingen vanwege ongelukken worden uitge- oogleden. Ook het verwijderen voerd, vallen hier niet onder. Die vetophopingen ter hoogte var 'worden wel vergoed door de zieken- onder de gordel komt veel vooi variatiebreedte" vallen. De missie heeft sinds 1981 in totaal 1115 zaken behandeld. Daarbij lijk. De meest voorkomende ingre- kwam ze 541 keer tot de conclusie buikwandcorrec- dat de verzekerde recht had op vol- fondsen. Een woordvoerder van het Aca demisch Ziekenhuis Leiden noemt het een logisch uitvloeisel van het plan-Dekker om deze bezuiniging door te voeren. Voor esthetische chirurgie zouden ziekenfondspa tiënten zich dan apart moeten ver zekeren. In het AZL wordt weinig aan esthetische chirurgie gedaan, slechts enkele ingrepen per jaar. ledige vergoeding. Volgens disch adviseur P. Starmans van de Vereniging van Nederlandse Zorg verzekeraars (ziekenfondsen) krijgt de commissie steeds meer advies- Sins 1980 moeten ziekenfonds- aanvragen over heroperaties van de kosten verzekerden die ontevreden zijn het resultaat van de eerste in- verzekerden de helft bijdragen tot een maximum van bij- na 3800 gulden. In enkele gevallen greep, hoeft de patiënt niets zelf te betalen. Een De uitzondering die de meeste pro- vormen blemen oplevert is het corrigeren tweede buiten de normale varia- steeds militaire vliegtuigen, New York Times. óók voor de laatste mode nieuwtjes Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Oat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts 127.50 Ik neem een kwartaalabonnement l 74.15" Ik neem een jaarabonnement f 285.50' Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres groeiend probleem adviesaanvragen over i derde operaties van volgend lichaamsdeel. Postcode. .Tel.. Woonplaats. tiebreedte van het uiterlijk gelegen Borsten, buik en billen bij lichamelijke onvolkomenheid beeld, door een plastisch chirurg Een landelijke beoordelingscom- omschreven als 'body contouring' Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1