Je moet in één klein gaatje 4 tonen spelen' Twee popfestivals voor liefhebbers Acht balletten van Kylian op Holland Festival 1991 i\rtistieke films in gevaar Mondharmonicaspeler Jan Verwey naar VS: De Zonnetafel Dali: werken van surrealisten bij Boymans ROTTERDAM (GPD) - Poplief hebbers kunnen in het weekeinde van 18 en 19 augustus hun hart op halen. Muziekliefhebbers die na Kartoga op de Maasvlakte nog niet verzadigd zijn, kunnen zaterdag te recht in Wateringen waar het jaar lijkse Waterpop gehouden wordt en de dag daarna in Spijkenisse waar het wat kleinere Spijkpop losbarst. Beide festivals zijn, net als Kartoga, gratis toegankelijk. Waterpop heeft het tot nu toe niet meegezeten. Eind vorige maand kwam uit Ierland het bericht dat de beoogde topact, de gitaarheld Rory Gallagher, met ernstige gezond heidsproblemen in het ziekenhuis was opgenomen en dus niet kan op treden. De berichten over de ge zondheid van de Ier worden intus- sen steeds somberder. „Hij is hele- Rollins, Flinstones, The Scene, Af maal opgeblazen. Hij lijkt gewoon rica Soli, The Fish Hospital, Ruff, op," zegt Len Mostert van Water- Ruff Ready, Kong, Something pop. Happens en The Soup Dragons. Niet alleen Gallagher zegde af, ook drie andere groepen van naam lieten verstek gaan. Waterpop heeft toch een interessant programma weten samen te stellen, bestaande uit 6 Nederlandse en 5 buitenlandse bands. De Engelse Soup Dragons zijn nu gecontracteerd als Top of the Bill. Het volledige programma luidt: De Artsen, Maximum Bob, Henry Het festival, in het Hofpark in Wa teringen (nabij Den Haag), begint om tien voor één 's middags met een verrassing als opening en duurt tot ongeveer twaalf uur 's nachts. Er zijn drie podia. De presentatie is in handen van Fer Abrahams. Vorig jaar trok Waterpop zo'n 26.000 be zoekers en verwacht wordt dat de editie dit jaar op z'n minst evenveel liefhebbers zal aantrekken. Spijkpop 1990 heeft het, ook door de geringere omvang, een stuk ge makkelijker. Ed van der Zelm van het organiserende bureau meldt dat alles in kannen en kruiken is. „Het blijft natuurlijk koffiedik kijken maar als het weer mee zit, rekenen we op ongeveer 10 tot 12.000 bezoe kers." Begin dit jaar liet de gemeente Spijkenisse weten niet meer zoveel geld als anders aan het succesvolle evenement te willen spenderen. De subsidie werd bijna gehalverd tot 14.000 gulden en Van der Zelm vreesde sterk op zijn programma te moeten bezuinigen. Dankzij mede werking van enkele sponsors is uit eindelijk een ruim budget van 47.000 gulden op tafel gekomen. Voor dat bedrag zijn louter Ne derlandse bands geccontracteerd. V.O.F. de Kunst sluit het festival als topattractie af. Het festival begint om ongeveer twee uur met optre dens van de lokale grootheden Ato mic Brassband en Get Back. Zij strijden om de Grote Prijs van Spij kenisse. i Daarna volgen optredens van: 24. K, Johnny Baby, The Bob Color en V.O.F. de Kunst. Het geheel wordt aan elkaar gepraat door Veronica- discjockey Erik de Zwart. Het festi- valterrein ligt aan de Plaatweg. Om tien uur is de muziek afgelopen. AMSTERDAM (AISTP) - Tijdens het Holland Festival van volgend jaar staat gedurende vier avonden het oeuvre van Jiri Kylian centraal. Van de artis tiek leider van het Nederlands Danstheater zijn in totaal acht balletten ge selecteerd, zo blijkt uit de programmering van het Amsterdamse Muziek theater voor het komende seizoen. Op 2 juni worden uitgevoerd de balletten .Verklarte Nacht', .Falling An gels' en de .Psalmensymfönie'. De avond daarna staan .Soldatenmis', .Si lent Cries', ,No More Play' en ,Sechs Tanze' geprogrammeerd. Op 5 en 6 ju ni wordt .Kaguyahime' uitgevoerd, dat twee jaar geleden eveneens tijdens het Holland Festival was te zien en toen veel bijval oogstte. De choreogra fie van .Kaguyahime' is gebaseerd op het eeuwenoude Japanse sprookje van de maanprinses. Voor de begeleiding zorgen het Nederlands Balletor kest onder leiding van Roelof van Driesten, het koor van het Nederlands Dans Theater, Circle Percussion en leden van het Keizerlijk Gagaku En semble Tokyo. Expositie en boek over joods leven MAASTRICHT (ANP) - Ter gele genheid van de herdenking van 150 jaèr Joodse synagoge in Maastricht verschijnt in augustus een door drs. J.M. Lemmens geschreven boek onder de titel 'Joods leven in Maast richt'. Onder dezelfde titel wordt za terdag in het zogenaamde Gene- raalshuis aan het Vrijthof een expo sitie geopend die tot en met 16 sep tember dagelijks is te zien. Voorzitter drs. A. Jenniskens van de werkgroep JoodseExpositie heeft dit vandaag meegedeeld: Vol gens hem kent Maastricht al ten minste zeven eeuwen lang Joods le ven en is het één van de oudste Joodse gemeenten, misschien zelfs de oudste van Nederland. De Joden verdwenen in de veer tiende eeuw uit Maastricht om er pas tegen het eind van de 17e eeuw terug te keren. De stad stelde zich aanvankelijk afwijzend op tegen over de Joden. Met de komst van de Fransen in 1794 kwam daarin veran dering. De Joden kregen gelijke burgerrechten en het vestigingsver bod werd opgeheven. Daardoor kon een door de overheid erkende Jood se gemeente ontstaan. De Joodse gemeente Maastricht telde honderden leden van wie er vierhonderd tijdens de Tweede We reldoorlog om het leven zijn ge bracht. De hoofdsynagoge voor hèt ressort Limburg was in 1944 veran derd in een totale ruïne. Het ge bouw werd voorlopig opgeknapt en kon in 1952 weer in gebruik worden genomen. *VENLO - Afgelopen zondag was hij al in Venlo te zien, de muscial Street- Na een grondige restauratie, die sisters. Deze nieuwe black musical gaat op 21 augustus in Amsterdam offi- drie jaar duurde, was de synagoge cieel in Europese première. Streetsisters, geschreven en geregisseerd door in 1967 weer in oude luister her- John Ledwaba, gaat over de onderdrukking van jonge zwarte prostituees steld.door 'streetgangs'politie en hun (voornamelijke witte) klanten. Brandbrief niet-commerciële filmers naar wve GRONINGEN - Het aanbod van (kunstzinnige films in Nederland zal de komende jaren dramatisch te ruglopen als de minister van wvc volhardt in haar voornemen meer dan de helft van het zogenaamde vrije bestedingskrediet van 215.000 gulden structureel te sc henken aan het jaarlijks terugkerende Interna tional Documentary Festival en het Holland Animation Festival. Dat zeggen ruim dertig niet—commer ciële filmvertoners die de minister hierover een brandbrief hebben ge schreven. Het voornemen van de minister heefts volgens hen tot gevolg dat in teressante terugblikken en inciden tele festivals als 'Africa in the Pictu re', 'Film Fashion', 'Sovjetskaje Kino' en 'American Independents', niet of nauwelijks meer kunnen worden georganiseerd. Raymond (Walraven van het Amsterdams Filmhuis, die de brief mede onder tekende, noemt de nu ontstane si tuatie bijzonder pijnlijk. Hij heeft onlangs nog een Billy Wilder-retro- [spectief moeten afgelasten en een voor volgend jaar gepland Festival van de Portugese Film staat inmid dels op losse schroeven. Walraven: "Die 215.000 gulden was natuurlijk al een lachertje, als je bedenkt hoeveel waardevolle eve nementen ervan worden gesubsidi- leerd. We vinden het prima dat het documentaire festival en het anima tiefestival structureel worden ge subsidieerd. Maar het is niet reëel ^^^■-dat het geld daarvoor uit het voor Met 29 acteurs en 10 musici woonde en werkte Ledwaba negen maanden incidentele festivals bestemde vrije in een verlaten fabriekscomplex. Gesteund door de belangeloze medewer- bestedingskrediet wordt gehaald king van vooraanstaande zang- en danspedagogen kreeg de merendeels yan het resterende bedrag kan je ongeschoolde cast een intensieve training. 'Streetsisters' zal tot en met 25 hooguit nog wat kleine projecten augustus in de Amsterdamse Stadsschouwburg te zien zijn. (foto anp> organiseren" situatie leidt er vol gens Walraven toe dat nieuwe ont wikkelingen als de Afrikaanse film niet meer adequaat kunnen worden geïntroduceerd, terwijl een jong pu bliek verstoken blijft van klassie kers. Walravens collega Carlo Pe- droli van Melkweg Cinema voor spelt dat het met de incidentele fes tivals nu snel bergafwaarts zal gaan. Andere subsidiegevers zullen bij het wegvallen van de wvc-gelden eveneens afhaken, vermoedt hij; men wenst immers alleen op basis van een reële begroting te subsidi- Paul Verstraeten van het even eens bedreigde Gay and Lesbian Filmfestival wijst met de kwade vinger naar de Raad voor de Kunst: "De commissie Film van de Raad voor de Kunst die de minister hier over adviseerde, heeft zich niet sterk gemaakt voor de incidentele festivals. Ik begrijp die commissie niet. De commissie vond het budget van 215.000 gulden veel te klein, in het advies noemde men het zelfs 'grotesk'. Over de kwaliteit van de ingediende subsidie-aanvragen was men tevreden. En nu gaat men, ge heel in strijd met de doelstellingen, uit die veel te kleine 'incidentenpot' structurele festivals subsidiëren". Verstraeten én zyn collega's ver moeden dat wvc en de Raad voor de Kunst af willen van al die kostbare incidentele festivals. Er zijn nu drie grote festivals die de hele sector film omvatten. Amsterdam bezit een documentairè-festival. Rotter dam kent al jaren een festival voor de kunstzinnige film en in Utrecht wordt jaarlijks het Holland Anima tion Festival georganiseerd. Van onze correspondent Bert Pol HILVERSUM - Zelf zal Jan Verwey het niet zeggen, maar misschien is hij wel de beste jazz-mondharmonica- speler van Europa. In elk ge val is het de Hilversumse musicus niet bekend of er momenteel op dit continent nog meer professionals met dit kleine instrument hun boterham verdienen. Goed, de Belg Jean Toots Thiele- mans, maar die woont sinds de jaren vijftig al in de Vere nigde Staten. Bovendien doet Thielemans het nu, ge zien zijn leeftijd, wat kalmer aan. Verwey die zich vijfjaar geleden ging specialiseren in de jazz, is dan ook duide lijk de 'coming man'. Zijn muzikale kwaliteiten gaan niet ongemerkt voorbij. Hij speelt regel matig in het Metropole Orkest en The Skymasters -„ik heb zo'n 150 radio-uitzendingen gedaan"- en hij ziet verlangend uit naar zijn derde lp/cd, die in het najaar verschijnen. Ook het buitenland heeft hem in middels ontdekt. Verwey heeft na melijk een uitnodiging gekregen voor een concertreeks in de Vere nigde Staten. Eind deze maand en begin september treedt hij op tij dens twee grote festivals in de Ame rikaanse staat Pennsylvania. Ver der zal hij nog enkele optredens ver zorgen in speciale jazzclubs. De invitatie werd mogelijk dank zij de Amerikaanse tenor-saxofo nist Mo Rolland, die zo nu en dan met zijn eigen kwartet in ons land optreedt. Rolland was dit voorjaar wederom in Nederland en bracht de blijde mare, want zo ervaart Verwey het toch wel, van een optreden in de States mee. De festivals daar kun nen een beetje worden vergeleken met het North Sea Jazzfestival, zij het dat het Amerikaanse spektakel zich in de open lucht-afspeelt. „Ik weet dat er elke dag wel enkele dui zenden mensen op af komen. Dat is toch niet gering". De Hilversumse musicus zal er ook andere jazzcoryfeeën ontmoe ten, zoals de alt-saxofonist Phil Woods. Op het eerste festival speelt Verwey met andere Nederlandse musici, die samen het kwartet vor men waarmee Rolland altijd in ons land concerteert. De mondharmoni ca neemt eën kleine plaats in in de jazzwereld, merkt Verwey op. Ook mag niet vergeten worden, dat Ver wey een autodidact is. Een conser vatorium-opleiding voor mondhar monica bestaat niet. „Die zal er ook niet snel komen omdat niemand zich aanbiedt voor de mondharmonica. Soms zeg ik wel eens tegen mezelf, als ik op nieuw zou moeten beginnen zou ik het misschien niet meer doen, want het is erg moeilijk. Het is millime ter-werk. Je speelt in één klein gaat je vier tonen. En zo gaat dat door op' het hele instrument. Je doet er echt jaren over om een behoorlijke melo die te leren spelen. En dan heb ik het nog helemaal niet over de im provisatie". Voorbeeld „Jean Toots Thielemans is het grote voorbeeld. Daar moet je je aan spie gelen, want iemand anders is er niet. Hij is een fenomeen. Ik moet natuurlijk erg oppassen dat ik niet in zijn sporen ga staan, ik mag hem nooit imiteren. Er zijn honderden mensen die saxofoon spelen, voor de jazz-mondharmonica ligt dit to taal anders. In dat opzicht is het in strument erg uniek in de wereld van de jazz. Ik denk dat ik daarom ook ben uitgenodigd voor de concerten in Amerika". Naast Thielemans is er ook nog Tommy Reyly uit Engeland, maar hij is een klassiek geschoolde spe ler. „In techniek is Reyly ook een voorbeeld, want hij speelt prachtig in symfonie-orkesten. Hij speelt concerto's die speciaal voor hem ge schreven zijn". Hoewel Verwey's hart er niet naar uitgaat, heeft hij zich ook één keer 'uitgeleefd' in het klassieke genre. Dit gebeurde tijdens éen concert met het Rotterdams Phlharmo- nisch Orkest dat een uitvoering gaf van een werk van Peter Schat. „In dit stuk waren allerlei kinderliedjes verwerkt. Ik zat diep in dat orkest ingebouwd en moest op een gege ven moment die kinderthema's meeblazen. Ik was de enige die een microfoon voor m'n neus had staan, want anders zou ik niet goed uit de verf zijn gekomen met dat kleine in strument in zo'n groot orkest". Voordat Verwey zich aan de jazz waagde, speelde hij uitsluitend lich te muziek. Daarna kwam de geïm proviseerde muziek, „wat op een mondharmonica vreselijk moeilijk is". Verwey, in Vlissingen geboren en in Middelburg opgegroeid, gaat altijd op pad met twee mondharmo nica's van pakweg elk twee decime ter lang. Hij begon er zelf mee op twaalfja rige leeftijd. „Na enkele jaren merk te ik dat ik er toch net iets meer op kon spelen dan een ander. Ik kwam tonen tekort". Hij speelde op school en op feestjes en kwam toen al vrij snel in het bezit van een chroma tisch instrument (de mondharmoni ca met knop), dat hem dus meer muzikale mogelijkheden gaf. „Ik heb hard gestudeerd. Je moest dat allemaal zelf opbrengen, want ik kon bij niemand terecht. Er waren Jan Verviey uitgenodigd ik kan krijgen". wel van die narmonicaclubjes, maar daar heb ik me nooit in thuis ge voeld. Voor mij was dat ook al ach terhaald". Auditie Als jongen van negentien nam hij deel aan een radio-auditie van de KRO. „Ik moest er een stukje spe len. Dan val je wel of niet in de smaak". Verwey kreeg een ruime voldoende en mocht daarna een op treden verzorgen in het radio-pro gramma De Springplank van Ton Kool, dat in de jaren vijftig en zestig erg populair was en altijd werd op geluisterd-met het orkest van Jo Bu- die. Veel mensen hebben destijds via dit programma inderdaad de sprong naar het succes gemaakt. Behalve Verwey zelf zijn bijvoor i de VS: "Als ze mij op dat kleine instrumentje dan vind ik dat het grootste compliment dat beeld ook Harry Bannink en Conny Vandenbos in De Springplank hun carrière begonnen. „Toen ik dat radio-optreden ach ter de rug had, begon ik de mond harmonica ook als een heel serieus instrument te zien, want men had gemerkt dat ik toch leuk kon spe len. Dan ben je er nog niet, maar ik kreeg naar aanleiding van de radio- uitzending een heleboel reacties". Al vrij gauw was Verwey te horen in andere radioprogramma's met Her man Emmink, Ted de Braak en Hans van Willigenburg. „Het is jammer dat dit soort pro gramma's is verdwenen. In de jaren zeventig had.praktisch elke omroep wel enkele programma's met lichte muziek waarin eigen ensembles speelden. Ik zat wel twee of drie keer in de week in een of andere uit zending". Die tijd is nu voorbij. He laas, verzucht Verwey, wiens radio optreden op dit ogenblik beperkt is tot een keer per twee maanden. Dat hij zich vijf jaar geleden helemaal is gaan toeleggen op de jazz, noemt hij dan ook een goed besluit. ,Ik ging toch steeds beter spelen, waardoor ik in staat was om ook de wat meer technische jazz-nummers te spelen, zoals de bebop-thema's van Charley Parker. Ik beheers nu ook de moeilijker improvisaties". Verwey kan uit een ruim repertoire kiezen. „Ik bedoel het niet oneer biedig, maar er is een soort jazz-bij- bel. Er zijn nu twee versies van. In elk boek staan wel duizend num mers". Elke dag trekt de Hilversum- uur uit voor studie. Daarnaast treedt hij her en der in het land op. En soms is hij gewoon toehoorder op één of ander jazz-eve- nement. „Er zijn grote componisten die een enorme invloed hebben ge had - op de jazz-muziek. Ik noem Gershwin, Cole Porter en Irving Berlin". Er zijn in Nederland heel veel goeie jazz-muzikanten, meent Ver wey. „Het is prettig te ervaren dat ik nu ook bij deze mensen waardering vind. Elk jaar studeren een heleboel trompettisten, saxofonisten en pia nisten af aan het conservatorium. Je kunt dus heel veel spelen met nieu we talenten op jazz-gebied. Als zij mij op dat kleine instrumentje voor vol aanzien, dan vind ik dat het grootste compliment dat ik kan krij gen". ROTTERDAM - Het Teatre-Mu- seu Dali, het door de grote mees ter zelf gestichte museum in het Catalaanse stadje Figueres is een permanent feest van Subtiele gek te en verbeelde dromen. Zoals de ondersteboven tegen een plafond 'geplakte' levensgrote badkamer. Een schril contrast met de ano nieme tombe onder de vloer van de centrale expositiezaal, waarin de op 23 januari vorig jaar overle den schilder ligt. De meeste be zoekers slenteren, onwetend van dit heilige feit, over de langwerpi ge vloersteen zonder inscriptie, de aandacht meer gevahgen door het enorme doek van Gala en een gipsen orkestje op ware grootte. Daarmee onbewust de laatste wens van de meester vervullend. Afwezige aanwezigheid als sub tiele paradox. Groter tegenstel ling met zijn extravagante leven is niet denkbaar. Dali's kookboek 'Les Diners de Gala' (Gala was de vrouw van Da li). Puddingen als vollemelkse vrouwenborsten, bekroond met een kers. Surrealistische-tieten- om-te-smullen en andere gastro nomische 'onmogelijkheden' glinsteren in kleuren-diepdruk. Ondanks de bizarre recepten meer kijk- dan eetwerk. len. Op de feestelijke zomeravond 'Het koffertje van Duchamp' in museum Boymans-Van Beunin- gen, aan een surrealistisch buffet voor tweehonderd mensen, ge naamd 'Zonnetafel' (titel van een doek van Dali uit de Boymans- collectie). Aanleiding: de exposi tie over het surrealisme, getiteld 'De Zonnetafel, Dali en omge ving', en het gereedkomen van de nieuwbouw aan de voorkant van Museum Boymans. Het buffet was een idee van de Rotterdamse beeldend kunste naars Wim Gijzen (voorgerecht), Frits Jansen (hoofdgerecht), Wil lem Oorebeek (dessert) en Geer Poels (decoratie). Een voortreffe lijk idee, dat smaakt naar méér. De sfeer van subtiele gekte, de feestelijkheid van intelligente dwaasheden en uitbundige 'yondsten' die wel te zien waren in enkele oude zwart-wit filmpjes als 'Un chièn Andalou' en 'En- tr'act'ontbrak echter. Anders ge zegd: Dali had zich verveeld. Om maar te zwijgen van surrealisti sche 'makkers' als Breton, Duchamp, Picabia en Man Ray, Het was te braéf. Waarschijnlijk als gevolg van de formule. Een even onduidelijke als onwennige mengelmoes van kunstenaars en leden van de vereniging Vrienden van Boymans. Heette het menu ook daarom: 'Mésintelligence freudienne' (freudiaans slechte verstandhouding)? Slechts enke len, zoals de wat bevreemdend om zich heen blikkende Jules Deelder (een dame: „Die meneer met die zonnebril heb ik geloof ik al eens eerder gezien..."), gaven hun tafel alleen al door hun aan wezigheid nog een zweem van surrealisme. En beeldend kunste naar Cor Kraat, na een half uur op het vullen van zijn wijnglas te hebben gewacht: „Ik ben na van avond wel geheel van de drank af'. De kunstenaars die zich niet hadden laten afschrikken door de 65 piek per couvert hielden de avond al tamelijk snel voor ge zien. Alleen de lezing over 'Het koffertje van Marcel Duchamp' trok nog brede belangstelling. Van dit koffertje, waarin het com plete oeuvre van Duchamp een centraal hoofdstuk in de moderne kunstgeschiedenis heeft Duchamp zoals bekend verschil- J lende series gemaakt. Het e: plaar in Boymans, dit jaar tachtigduizend dollar op een veiling, vormt het boeien de klapstuk van de beknopte ten toonstelling over het surrealisme. Het surrealistisch koffertje van Boymans. Nog een week te zien. Voor wie kunst ook als een feest ziet. Zomertentoonstelling 'De Zonnetafel, Dali en omgeving', Museum Boymans-Van Beunin- gen. Rotterdam. Werken van surrealisten als Marcel Duchamp, Max Ernst, Ren; Ma- gritte, Man Ray, Francis Pica bia, Ren; DaniFls, e.a. Nog tot en met 19 augustus. HENK DRENT

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 17