Uit Kuwayt g nieuws 'O Alleen afgesneden vinger weerhoudt gebruiker apparaten van stommiteit •KMIL Gebruiksaanwijzingen moeten heel precies gevaren melden Media voeren oorlog om schaars beeldmateriaal De costa's Irak geeft lijk doodgeschoten Brit niet vrij DINSDAG 14 AUGUSTUS 1990 Picn Wildeman 'Maak regelmatig de deur- scharnieren schoon' staat er gens in de handleiding die bij de magnetron hoort. 'Ja,ja, dat zal wel. Leuk dat ze je vertel len hoe je je nieuwe aanwinst moet onderhouden", rede neert iemand die net de snelle oven heeft aangeschaft... "Maar het gaat hier niet uit sluitend om wat aanwijzingen hoe je een magnetron moet schoonmaken. Het schoon houden van de deurscharnie- ren is wel degelijk noodzake lijk in verband met je per soonlijke veiligheid. Wanneer je het niet doet, kan het zijn dat de deur op den duur niet helemaal goed meer sluit waardoor er straling vrijkomt. Met deze uitleg in de handlei ding, zou de consument veel meer waarde hechten aan het advies en het sneller opvolgen waardoor ongelukken kunnen worden voorkomen", vertelt drs. A. Venema. Zij leidde het onderzoek naar infor matie over mogelijke gevaren bij onveilig gebruik en instructies voor veilig gebruik van produkten in de bijbehorende handleidingen. Het onderzoek is uitgevoerd door de Werkgroep Veiligheid van de Rijks universiteit Leiden op verzoek van het ministerie van welzijn, volksge zondheid en cultuur en in opdracht van het Instituut voor consumen tenonderzoek (Swoka). Uit het onderzoek blijkt dat fabri kanten in de meeste gevallen wel melden wat je niet of wel met het produkt moet doen. "Maar aange zien het vaak op een onopvallende plaats staat helemaal achteraan of in stukjes verdeeld over de hele tekst en de fabrikant niet uitlegt waarom je iets wel of niet moet doen, lezen veel consumenten over de waarschuwingen heen. Zo melden fabrikanten van elek trische grasmaaiers dat je de gras machine niet achter je aan mag trek ken. "Als mensen dit al in de hand leiding lezen, denken de meeste van hen, zo blijkt na onderzoek, dat dit slecht is voor de motor of dat hier door het gras minder goed wordt ge maaid. Terwijl je dit niet moet doen omdat je op deze manier het risico's loopt je tenen er af te maaien", zegt Venema. "Er staat ook niet voor niets datje de stekker uit het stopcontact moet halen als je de messen van de gras maaier schoonmaakt. Die messen zijn zo scherp dat ze gemakkelijk een vinger kunnen afsnijden. Fabri kanten melden natuurlijk graag dat de messen vlijmscherp zijn en elk gazon aankunnen. Het is een stuk minder interessant om te melden dat de messen ook vingers en tenen met groot gemak aankunnen. Toch gaan veel meer mensen voorzichti ger met een grasmaaier om, wan neer dit lugubere feit wel wordt ver meld", zegt Venema. Grasmaaier Uit gegevens van de Stichting Con sument en Veiligheid, waarbij Ve- nena nu in dienst is, blijkt dat er jaarlijks ruim 300 mensen polikli nisch v/orden behandeld na een on geluk veroorzaakt door een gras- Een open deur van de magnetron laat niet alleen een hoop warmte vrij, maar ook een kleine hoeveelheid straling die niet gezond is. Fabrikanten moeten dat volgens onderzoekster Venema in de gebruiksaanwijzing zetten. Venema heeft niet alleen gras maaiers en magnetrons in haar on derzoek betrokken. De functieleer- psychologe onderzocht de handlei dingen en de mogelijke gevaren van aangedreven gereedschap, elektri sche huishoudelijke apparaten en ladders en trappen. Hoewel deze produkten voor de doorsnee consument heel onscha delijk lijken, geven de gegevens van Consument en Veiligheid een heel ander beeld. Jaarlijks worden 5.000 mensen poliklinisch behandeld na een ongeluk met aangedreven ge reedschap. En huishoudtrappen en ladders zorgen voor respectievelijk 2.500 en 1.700 slachtoffers per jaar. Terwijl ook nog eens jaarlijks 400 mensen op een polikliniek terecht komen na een ongeluk met een keu kenapparaat. "Het is jammer genoeg niet echt aan te tonen dat er een duidelijk verband is tussen een slechte hand leiding en het ongeluk", zegt Vene ma. "Maar wat we wel weten na het onderzoek is dat een goede handlei ding veilig gedrag bevordert". Venema is in verband met het on derzoek op een beurs gaan staan en heeft daar 113 verschillende men sen een magazijn van een elektri sche nietmachine laten vullen. Zij gaf om de beurt één van de vier ver schillende handleidingen aan een 'slachtoffer'. In de eerste handlei ding stonden geen aanwijzingen voor veilig gebruik. In de tweede stonden ze vooraan in de derde stonden ze onder het betreffende onderdeel, dus in dit geval onder het kopje 'magazijn vullen', en in de vierde handleiding stonden de ad viezen vooraan en onder het betref fende onderdeel vermeld. Nietje "Het belangrijkste was natuurlijk dat ze de stekker uit het stopcontact haalden voor ze het magazijn vul den. Want anders liepen ze het risi co een nietje door bij voorbeeld hun been te schieten. De helft van de deed dit alvorens aan de slag te gaan. De mensen met hand leiding vier gingen duidelijk veili ger met de nietmachine om dan de mensen met de andere handleidin gen", aldus Venema. Taboe Juist door naar mensen te kijken kan je heel goed gevaren opsporen die ze lopen als ze met een bepaald produkt aan de slag gaan. Venema adviseert fabrikanten dan ook om niet alleen vanachter het bureau een handleiding samen te stellen. Fabrikanten van ladders en trappen moeten zich al aan bepaalde wette lijke verplichtingen houden en op het ogenblik praten verschillende commissies of er ook eisen voor fa brikanten van andere gebruiks voorwerpen moeten komen. "Be langrijk is, zo blijkt uit het onder zoek, dat fabrikanten niet te lange handleidingen maken. Ook moei lijk taalgebruik en lange zinnen zijn taboe. En met het oog op veiligheid, raden we fabrikanten af één boekje te leveren bij tien verschillende pro dukten. Consumenten moeten dan eerst uitzoeken welk deel van het boekje op het door hen aangeschaf te produkt slaat en dat ontmoedigt Daarnaast is volgens mij een must dat fabrikanten duidelijk uit leggen wat de gevaren zijn van ver keerd gebruik. Om nog maar eens een duidelijk voorbeeld te geven, waar we tijdens het onderzoek te genaan liepen: in een handleiding van een elektrische deken staat 'zorg dat de deken geheel vlak ligt'. Daar zou de fabrikant even bij moe ten zeggen dat er te veel warme- teontwikkeling op één plaats en mogelijk brand ontstaan kan als de deken niet vlak ligt. Zonder deze uitleg denken heel veel mensen dat het advies te maken heeft met de ef fectiviteit van de deken", legt Vene ma uit. Daarnaast moeten adviezen voor veilig gebruik en mogelijke gevaren volgens haar op een vaste plaats in alle handleidingen staan. "En het liefst onder een voor de consumen ten herkenbaar kopje. Maar dit ge beurt alleen maar als de fabrikanten wettelijk verplicht zijn om dit te doen". Het is oorlog om de oorlog. De strijd woedt tussen tientallen fotografen, filmers, fotoredacteuren, en kent slechts één heilig doel: beelden. Al is het maar één fletse foto, van de in vasie of aanwezigheid van Iraakse troepen in Kuwayt. We weten dat Saddam Hussein zijn manschappen het sjeikdom heeft laten bezetten, maar zien doen we het niet. 's Werelds jongste oorlog is aan het oog onttrokken. Geen spoor is er van te zien geweest, of het moeten de vage en hoogst betwistbare beel den zijn die de Iraakse televisie van de zogenaamde terugtrekking van de Iraakse troepen uit Kuwayt aan het Westen heeft verstrekt. We moe ten het stellen met beelden van vis sende jongetjes langs het Suezka- naal die marineschepen voorbij zien trekken, of van Arabische staatshoofden die zich broederlijk tegen eikaars borsten vleien voor dat ze in gesloten vergaderzalen el kaar de mantel uitvegen. Maar van Kuwayt, waar de wereld momen teel om draait, van Kuwayt geen "Het is een echt gevecht om beel den",zegt Marion Schut van Trans- world Features, de Nederlandse vertegenwoordiger van grote foto agentschappen als Black Star. "De eerste die met beelden uit Kuwayt komt, is voorlopig binnen. Franse bladen als Paris Match, maar ook Italiaanse en Britse kranten willen met exclusief materiaal scoren. Daar hebben ze tienduizenden gul dens voor over".De bibberige, ge smokkelde amateuropnamen uit Kuwayt van de Britse zakenman, die gisteren voor het eerst op televi sie te zijn waren, vonden bij vele te levisiestations gretig aftrek. Geen pottekijkers We moeten het er voorlopig mee doen. Irak laat immers in 's lands nieuwste 'provincie' geen pottekij kers toe. Vermoedelijk verblyven in Kuwayt wel enkele buitenlandse fo tografen en journalisten, onder wie de Nederlandse Hetty Lubberding, maar niemand weet precies hoeveel het er zijn. Foto's en berichten ko men eenvoudig niet de grens over. Om toch in de behoefte aan nieuws te voorzien, zijn wel tientallen jour nalisten in naburige staten gestatio neerd. Zij doen hun werk zo goed mogelijk, maar wachten niettemin vurig op het sein dóór te gaan waar het zich afspeelt: Irak en Kuwayt. Tot die tijd moeten televisiekijkers en lezers het doen met diplomaten, gepensioneerde legerofficieren, anonieme zegsmannen van regerin gen of ieder ander die zich enige kennis van de regio denkt te hebben eigen gemaakt. Lezers Schrijven Thuisgekomen na een vakantie aan de Costa Brava viel mijn oog op uw kranteartikel van zaterdag 28 juli: De stilte aan de costa's. Naar aanleiding van dat artikel het volgende: Is het wel zo stil als het artikel suggereert? Gelet op eigen waarne mingen ben ik zo vrij uw bewering te weerspreken. De plaatsen die wij tijdens onze vakantie bezocht heb ben, c.q. hebben aangedaan, t.w. Malgrat de Mar, Lloret de Mar en Tossa, gaven geenszins de indruk stil te zijn en derhalve te lijden on der het massaal wegblijven van o.a. Nederlanders. Integendeel zelfs. In alle plaatsen was het een drukte van belang- Ook het Hollandse restaurant dat wij in Malgrat de Mar hebben be zocht, ging zeker niet gebukt onder de door u geschetste stilte. Om een keuze uit de menu's te maken heb ben wij zelf maar de menukaart ge zocht en het nam 30 minuten in be slag, alvorens wij aan onze maaltijd konden beginnen. Waar Schraalhans keukenmees ter is, is mij niet duidelijk. Aan de Costa Brava zeker niet. Voor zover ik heb kunnen waarnemen, waren de hotels vol. Evenals de (schone) stranden en boulevards. Ik ben het wel eens met de heer De Wit, auteur van het artikel, dat het er niet goedkoper op wordt in Spanje. Het is er, evenals hier in Ne derland, niet echt goedkoop. Het is mogelijk dat minder men sen Sparye als vakantieland kiezen, maar zo massaal als uw artikel het wil doen voorkomen waag ik te be twijfelen. C. van Dam Derk Bolhuisstraat 35 Noordwijk. Marion Schut zegt zich geen oor logsconflict te kunnen herinneren, waarbij fotografen zo op afstand werden gehouden als nu. "Het land is hermetisch gesloten. Je kunt er van verzekerd zijn dat onze fotogra fen er alles aan hebben gedaan om binnen te geraken. Maar binnen zijn is niet genoeg: je moet ook je foto's weer over de grens zien te krijgen. Dat we van deze oorlog geen enkel beeld hebben is uniek". Teruggaand in de geschiedenis zijn er inderdaad weinig gewapen de conflicten die de vergelijking met Kuwayt kunnen doorstaan. In het recente verleden waren de Ame rikaanse legerautoriteiten ook niet scheutig met het verlenen van ac creditaties voor het volgen van de invasies door Amerikaanse eenhe den in Panama en in Grenada. Mondjesmaat kreeg de Amerikaan se bevolking informatie in woord en beeld. Pas jaren later, toen de aan dacht voor de conflicten al lang was weggeëbd, konden de Amerikanen vernemen hoeveel gruwelijker en omvangrijker de acties in werke lijkheid waren geweest. Iets verder in de tijd terug had de Britse regering eenzelfde weiger achtige houding toen de armada van tientallen schepen optrok naar de Falkland-eilanden, waar Argen tijnen zich verstout hadden een vlag te planten. Van de tientallen foto grafen die zich aanmeldden voor de slag om de archipel bleken uitein delijk Tom Smith van de Daily Ex press en Martin Cleaver van Press Association de enige uitverko renen. "Elke foto die ik doorseinde was belangrijk voor mezelf, maar ook voor Engeland", herinnert Mar tin Cleaver zich. Zijn naam was bin nen enkele dagen gevestigd. Zolang als de fotografie bestaat, en dat is ruim honderdvijftig jaar, zijn er al fotografen geweest die naar de fronten trokken. De eersten verschenen op de slagvelden van de Mexicaans-Amerikaanse oorlog (1845-'48). Ze hadden er meer oog voor de gesteven uniformen van de officieren dan voor de oorlogshan delingen zelf. De Britse fotograaf Roger Fenton waagde het tijdens de Krimoorlog (1853-'56)' om ook neer geplofte kanonskogels op de glas platen vast te leggen. De Britten konden zo de oorlog thuis bekijken. Ze konden maar niet begrijpen dat oorlog zo erg was. Gruwelen Ze wisten niet dat oorlog nog wre der was. Honderd jaar later konden Amerikanen van alle gruwelen ken nis nemen, doordat de autoriteiten de naar Vietnam gereisde fotogra fen geqn strobreed in de weg leg den. Van alle oorlogen blijkt 'Viet nam' journalisten nog de meeste vrijheden te hebben geboden. De beelden misten hun effect niet. Fa milie en vrienden zagen bij wijze van spreken hun naasten in de huis kamer sterven. "Fotografie en tele visie hebben méér gedaan om de oorlog te stoppen dan alle krachten samen", concludeert Tim Page, in die dagen een heroïsche Vietnam- ganger onder fotografen. De Amerikaanse legerleiding heeft van die openheid een lesje ge leerd. De conflicten die erop volg den, Grenada en Panama, werden afgeschermd voor het Amerikaanse publiek. De informatie werd gedo seerd en de fotograaf of journalist die tot boodschapper werd verhe ven, kon op veel collegiale afgunst rekenen. De journalist werd de vrij heid weer afgenomen en afhanke lijk van een van de oorlogvoerende partijen. Amerikanen fotografeer den en filmden, ook in het 'vrije' Vietnam, vrijwel uitsluitend aan de 'eigen' kant. Hoe integer ze ook te werk gingen, ze toonden altijd slechts een deel van de 'waarheid'. Dat regeringen, maar ook rebel lenlegers of andere partijen in een conflict, journalisten niet altijd wel willend tegemoet treden, is gemak kelijk verklaarbaar: ze hebben vaak tegengestelde belangen. De pers is in oorlogen op zoek naar feiten, re geringen naar de overwinning. Om de zege te kunnen behalen dienen regeringen steun te verwerven of te behouden van het volk, dat voor zijn nieuwsvoorziening weer afhan kelijk is van de pers. Slechte presta ties van het leger, misstanden en vooral demotivatie van de soldaten kunnen het vertrouwen aantasten. Propaganda Oorlogen van deze tijd zijn gesloten voor de pers, mits een van de be trokken partijen toestemming ver leent de strijd te volgen. Fotograaf Anthony Suau, World Press Photo- winnaar en leverancier van Trans- world Features beaamt dat. "Zon der 'toestemming van regeringen kom je nergens meer. Regeringen nodigen fotografen tegenwoordig slechts uit om er propaganda mee te bedrijven. Je weet dat zij je vrijheid bepalen. Je bent niets anders dan een nieuw middel, een wapen, want je hebt macht". Irak heeft nog niet van het wapen van de fotografie gebruik willen maken. Het weet terdege dat Wes terse fotografen het wapen zullen inzetten om de onrechtvaardige be zetting van Kuwayt aan te tonen. Bij grens tussen NAVO-land Turkije en Irak houdt de wereld op voor de persfotograaf en de cameraman. Een fletse foto die getuigt van de Iraakse inval in Kuwayt is al goud waard. (foto epa) De nieuwsagentschappen oefe nen op dit moment echter niet al leen op het Iraakse regime druk uit om journalisten toe te laten. Ook Saudische ambassades krijgen tien tallen aanvragen te verwerken. Maar koning Fahd van Saudi-Ara- bië heeft, uit vrees dat journalisten over zijn immense rijk uitzwermen, tot nu toe slechts enkele aanvragen voor visa gehonoreerd. Een "natio nale media pool van het ministerie van defensie", waartoe het selecte groepje Westerse journalisten is omgedoopt, zal de berichtgeving verzorgen over de opbouw van de Amerikaanse troepenmacht in Saudi-Arabië. Veel anderen blijven echter teleurgesteld achter. Maar ook de Amerikaanse en Britse autoriteiten zijn journalisten niet terwille geweest. Zo hebben ze bij voorbeeld, ondanks smeekbe den van de machtige omroepbazen, nog altijd geen toestemming gekre gen mee te varen op de marinesche pen die in de Golf opstomen. De Britse en Amerikaanse regeringen zeggen hun gastheren, de Saudiërs, niet voor het hoofd te willen stoten. Gevochten Marion Schut van Trans world: "Zo is ineens weer duidelijk hoe belang rijk beelden zijn. Mensen onderken nen het belang van een foto pas ten volle als hij wegvalt. Nu wordt er om foto's en filmateriaal gevochten, en straks om een plaatsje op de eer ste rang natuurlijk". De persbureaus laten zich niet door de stuurse houding van de di verse regeringen ontmoedigen. De Amerikaanse militaire presentie in de regio en de mogelijke invasie van Iraakse troepen, hebben een jour nalistieke bedrijvigheid veroor zaakt, die vergelijkbaar is met een leger dat zich voorbereidt op een oorlog. Alle grote Amerikaanse om- roepstations hebben de metalen kisten met camera's, satellietscho tels en computerterminals al dagen klaar staan. Wat de stations betreft kan de oorlog beginnen. LONDEN (AP) - Iraakse troepen in Kuwayt hebben gisteren verhinderd dat het lichaam van de doodge schoten Britse zakenman Douglas Thomas Croskery is overgrbracht naar Saudi-Arabië. Consul Larry Banks mocht niet naar de grens reizen om het vervoer te regelen. De regering in Londen omschreef die wei gering als "een belediging". Eerder op de dag had Lon den de moord door Iraakse militairen op de Brit, die met andere buitenlanders Irak uit wilde, veroordeeld als een "barbaarse misdaad". Croskery werd doodgeschoten, toen hij in gezel schap van anderen probeerde de grens tussen Kuwayt en Saudi-Arabië over te komen. Volgens een verkla ring van het Britse ministerie van buitenlandse zaken wijst de toedracht op moord en zal Irak worden ver zocht de schuldigen te straffen. De echtgenote van Croskery liet weten dat haar man, directeur van een in ternationale drukkerij in Kuwayt, was gedood, terwijl hij drie vluchtende Kuwaytse gezinnen hielp, wier au to's in het zand waren vastgeraakt. Het is de eerste officiële melding van de dood van een westerling in Irak en Kuwayt sinds de invasie. Over het optreden van de Irakezen tegen buitenlan ders lopen de berichten uiteen. Sommige mensen die uit Kuwayt zijn gevlucht spreken van bruut optreden van Iraakse militairen, maar anderen maken juist mel ding van bijzonder correct en gedisciplineerd gedrag van de Irakezen tegenover buitenlanders. De Iraakse regering heeft laten weten dat buitenlan ders in Kuwayt binnen Kuwayt en Irak vrij zijn om te gaan en staan waar zij willen. De regering gaf echter geen duidelijkheid over de vraag of buitenlanders uit het land weg mogen. Zeker voor Amerikanen en Brit ten lykt dat voorlopig nog niet het geval. Tegenover burgers van andere landen is Irak soepeler.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 14