Veertig banen weg bij scholenbegeleiding 'Veel studentenleed te voorkomen' OLON hekelt 'schrildjewind' commissariaat voor de media Onderwijsinspectie bezorgd over bezuinigingen bij gemeenten Rients Ritskes geeft aan de hand van Zen-filosofie adviezen (Duöi^icutos DINSDAG 14 AUGUSTUS 1990 PAGINA 11 Strenge controle lokale omroepen valt verkeerd HILVERSUM De Organisatie Lokale Omroepen Nederland (OLON) vindt dat het Commissari aat voor de Media zijn boekje te bui ten gaat bij het controleren van de lokale zenders. Dat stelde OLON- advocaat N. van Eijk gisteren tij dens een hoorzitting van het com missariaat. De lokale omroepen uit Geldermalsen, Rotterdam, Volen- dam/Edam, Monnickendam, Venlo, Groningen en Landsmeer moesten daar op het matje verschijnen we gens vermeende overtredingen van de Mediawet. Het commissariaat voert de laatste tijd strenge controles uit en menige lokale omroep wordt be trapt op niet toegestane commercië le praktijken. Raadsman Van Eijk hekelde het feit dat het commissari aat zich het recht heeft toegeëigend programmabanden bij lokale om roepen op te vragen. Volgens hem mag het commissariaat op grond van de Mediawet alleen informatie aan de stations vragen. "Het wille keurig opvragen van banden brengt voor de lokale omroepen ook grote onkosten en tijdsinspanningen met zich mee die in geen enkele verhou ding staan tot het beoogde doel", al dus Van Eijk. Volgens de OLON-advocaat val len de plaatselijke Zenders trou wens onder een wet die oorspronke lijk is ontworpen voor landelijke omroepen. Van Eijk vindt echter dat lokale zenders niet langs dezelf de meetlat gemeten mogen worden als die landelijke omroepen. Im mers, zo betoogde de advocaat, lo kale omroepen werken met vrijwil ligers. Dat vrijwilligersbestand ver verst nogal eens, waardoor informa tie over op zichzelf al ingewikkelde regels, niet altijd in het achterhoofd van programmamakers zit. Die pro grammamakers zouden uit enthou siasme en onwetendheid dan ook nogal eens in de fout gaan. Van Eijk meent bovendien dat het commissariaat landelijke radio en televisie en de plaatselijke sta- Kamernood onder jongeren neemt nog altijd toe DEN HAAG - De Nederlandse Woonbond en de Vereniging van niet-commerciële kamerbemiddel- lingsbureaus (Vnkkb) schatten dat er een tekort van 150.000 kamers is voor jongeren. Die situatie zal voor lopig niet verbeteren omdat het aantal studenten tegen de progno ses van het ministerie van onder wijs in - groeit en voorlopig blijft groeien. Voorts neemt het aantal jongeren dat thuis woont nog altijd af. De beide orgaqnisaties hebben dit gisteren in Den Haag bekend ge maakt. De Woonbond, een landelijke ver eniging van huurders en woning zoekenden met ruim 100.000 leden, concludeert uit een onderzoek on der jongeren van 18 tot 25 jaar, dat tegenover een vraag naar rond 500.000 kamers een aanbod van 325.000 staat. Bij de vragers zitten jongeren die van een kamer naar een andere kamer willen (en dus een kamer achterlaten). Per saldo schat de Woonbond de extra be hoefte op ongeveer 150.000 kamers. Staatssecretaris Heerma (volks huisvesting) en minister Hirsch Ballin (justitie) hebben enige tijd geleden al aangekondigd dat ze het verhuren van kamers aantrekkelij ker willen maken. Ze willen dit be reiken door onder meer de huurbe- scherming voor kamerbewoners af te schaffen, de huuropbrengst (ge deeltelijk) vrij te stellen van inkom stenbelasting en extra aandacht te geven aan kamergewijze verhuur van woningen. Naast het aanbod van kamers vor men ook de huren volgens de Woon bond en de Vnkkb een probleem. Hoewel de gemiddelde kamerbe woner tussen de 250 en 300 gulden betaalt, ligt dat bedrag op de parti culiere markt tussen de 400 en 500 gulden. Met het huren van een ka mer is dan al snel eenderde van de maximum studiebeurs of het mini mumloon gemoeid. Onderzoek in Delft wees uit dat bijna de helft van alle particuliere kamerhuurders meer dan de maximaal redelijke huur betaalt. Woonbond en kamerverhuurders houden vanaf volgende week maan dag, vlak voor het begin van het stu diejaar, een landelijke kamermarkt- week. Behalve aandacht vestigen op de groeiende kamernood, zal de Woonbond in met name universi teitssteden kamerzoekers met raad en daad bijstaan. Als er geen maat regelen worden getroffen, zal tijde lijke huisvesting in tenten, contai ners en kazernes aan het begin van het schooljaar steeds langer nood zakelijk blijven, aldus de Woon bond. Rede over dempen van de Mare en andere vergissingen LEIDEN - Prof.dr.ir. A. Rörsch, lid van de raad van bestuur van TNO, houdt maandag 3 september bij de opening van het academisch jaar een rede met de titel 'Over het dem pen van de Mare en andere vergis singen'. Plaats van handeling: Pie terskerk, aanvang vi uur. Daarna is het de beurt aan mr. C.P.C.M. Oomen, voorzitter van het college van bestuur, die als rede uitspreekt 'Over volume en inhoud'. Vervol gens wordt voor de eerste keer de mr. K. J. Cath-prijs uitgereikt. tions op twee verschillende manie ren controleert. De landelijke zen ders worden in de gaten gehouden door de kijk- en luisterdienst van het commissariaat, terwijl de plaat selijke zenders slechts steekproefs gewijs gecontroleerd worden. Hij had ook moeite met het feit dat het commissariaat soms na twee weken een zaak begint tegen een lo kale omroep, terwijl die volgens de wet slechts zijn verplicht program mabanden twee weken te bewaren. De zenders beschikken in dergelij ke gevallen niet meer over de ban den, waardoor de informatie van het commissariaat niet meer met bewijsmateriaal aangevochten kan worden. Geen illegale arbeid bij controle bollenbedrijven LISSE Zeven bollenbedrijven in Lisse zijn gistermorgen gecontro leerd op de aanwezigheid van illega le werknemers. Die werden niet aangetroffen. Er waren wel veel werknemers uit EG-landen die niet de vereiste identiteitspapieren bij zich hadden. Bij de administratie van de bedrijven kon worden vast gesteld dat het niet om illegale werknemers ging. De controle werd uitgevoerd in samenwerking met ambtenaren van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid. Werkzaamheden voor de ombouw vuilverbranding vorderen gestaag LEIDEN - De ombouw van de Leidse vuilverbranding tot overslagstation vordert gestaag. De verbrandingsinstallatie, die onder meer veel te veel dioxines uitstoot, gaat op 3 september dicht. Het vuil uit de Leidse re gio wordt na die datum in con tainers vervoerd naar de VAM in het Drentse Wijster. Het vul len van die containers heeft plaats bij de huidige vuilbunker van de verbrandingsinstallatie. Daartoe zijn in de doorgang on der deze bunker twee speciale vultrechters aangebracht. De aannemer 'die het. in totaal 2,1 miljoen gulden kostende kar wei uitvoert, werkt tijdens de bouwvakvakantie door zodat de sluiting van de vuilverbranding niet verder wordt vertraagd. De laatste dagen van de in stallatie worden in opdracht van de gemeente vastgelegd door het Leidse Beelding Video- produkties. De opnamen, waar mee het bedrijf inmiddels is be gonnen, moeten leiden tot een 20 minuten durende documen taire over alles wat met de vuil verbranding samenhangt. (foto Jan Holvast) ZOETERMEER/LEIDEN - Bij achttien onderwijsbegeleidingsdiensten in ons land zijn begin dit jaar naar schatting meer dan veertig arbeidsplaatsen verdwenen. Dit is vooral een gevolg van bezuinigingen door gemeenten, zo blijkt uit een onderzoek van de onder wijsinspectie. De inspectie noemt de teruggang in arbeidsplaatsen een 'gevoelige reduc tie'. De betreffende begeleidingsdiensten hebben hun activiteiten voor de scholen moeten beperken, terwijl vaak juist om een uitbreiding van die activiteiten werd gevraagd. In deze regio zijn de onderwijsbege- nogal wat gemeenten, die zelf moes- leidingsdiensten voor de Bollen- ten bezuinigen, hun bijdrage aan de streek en de Rijnstreek redelijk bui- begeleidingsdiensten. Begin dit ten schot gebleven. Op de begelei- jaar gingen 26 obd's er daardoor fi- dingsdienst voor de Leidse regio nancieel op achteruit. Bij achttien daarentegen is de afgelopen jaren van de 26 diensten resulteerde dat fors bezuinigd, ten minste zes ton. in een verlies aan arbeidsplaatsen. Of en hoeveel arbeidsplaatsen daar door verloren zijn gegaan, kon een In totaal zijn er 64 begeleidings woordvoerder van de inspéetie van- diensten, die samen ongeveer 2300 ochtend niet zeggen. De Leidse arbeidsplaatsen tellen. De situatie dienst zelf was niet voor commen- van de diensten verdient 'bijzonde- taar bereikbaar. re aandacht', concludeert de inspec- tie uit haar onderzoek. De financiële Onderwijsbegeleidingsdiensten achteruitgang is in veel gevallen al (obd's) ondersteunen scholen voor enkeie jaren gaande en mocht die basis-en speciaal onderwijs bij alle doorgaan, dan komt de kwaliteit normale werkzaamheden. Zij advi- van de activiteiten van de diensten seren de scholen verder over de be- onder druk te staan, handeling van individuele leerlin gen en staan ze ook bij als er veran- Een woordvoerder van de Vereni- deringen moeten worden doorge- ging van Onderwijsbegeleidings- voerd. Een aantal obd's werkt ook diensten bevestigde de schatting voor scholen voor voortgezet onder- door de onderwijsinspectie van het wijs. De onderwijsbegeleidingsdien sten worden deels betaald door het ministerie van onderwijs. De dien sten krijgen van het ministerie de helft van het bedrag dat zij bij een 'sobere dienstverlening' nodig heb- 1 ben Voor de andere helft zijn ze af- dertien iepen KWllt hankelijk van de gemeenten. Die J zijn echter niet tot subsidiëring Spintkever actief: Leiden raakt weer verlies aan arbeidsplaatsen bij de obd's. De begeleidingsdiensten hebben in de afgelopen jaren be hoorlijke klappen opgelopen door de bezuinigingen op de gemeente lijke subsidies, maar volgens de woordvoerder is het ergste al achter de rug. Veel diensten zijn nog volop ver wikkeld in de reorganisaties die voortvloeiden uit de bezuinigingen. Dat is wat de inspectie feitelijk con stateert. "De inspectie loopt dus enigszins achter de feiten aan", al dus de woordvoerder. Dat neemt volgens hem echter niet weg dat de conclusie van de inspectie blijft staan: "Mochten er nieuwe bezuini gingen komen, dan gaat dat zeker ten koste van de kwaliteit." SMOG De provincie Zuid-Hol land heeft vanmiddag om twaalf uur, als gevolg van veranderd weer, de smogfase 1 ingetrokken. Rients Ritskes: "Bewuster levende tijd voor dingen nemen en plannen. Kortom: en studeren nïet tegelijk kunnen. Zo is heel veel studentenleed te voorkomen". plicht. Flinke klappen In de afgelopen jaren vei UTRECHT - Vroegtijdig een stu die afbreken. Het overkomt vier van de tien studenten. Zij halen de eindstreep niet. Onnodig veel, is het oordeel van Rients Ritskes. Hij is studie-adviseur bij de faculteit ge neeskunde van de universiteit in Utrecht. Zeker de helft van de drop outs is slim en genoeg gemotiveerd om de studie tot een goed einde te brengen. Concentratie, rust, zelfdis cipline. Zie hier de drie ingrediën ten waaraan het vaak ontbreekt. Be wuster leven, de tijd voor dingen nemen en plannen. Kortom: inzien dat televisie kijken, eten en stude ren niet tegelijk kunnen. Zo is heel veel studentenleed te voorkomen. Rients Ritskes traint elke dag stu denten hoe zij een hoog rendement uit hun studie kunnen halen. De er varingen die hij inmiddels heeft op gedaan zijn de basis voor het boek 'Zen en de kunst van het studeren'. Het boek verschijnt op 3 september, de dag van de opening van het aca demisch jaar. De Zen-leer is een Oosterse filoso fie waarbinnen concentratie en aan dacht centraal staan. Door alles met zorg te doen kunnen eigen presta ties worden vergroot. Bij de.alle daagse dingen begint dat al: de krant lezen, tv-kijken, ontbijten e.d.. Alleen zo, aldus de Zen-leer, maak je optimaal gebruik van de kwaliteiten die in iedc r mens zijn in gebakken. - Waar draait het om? Ritskes: "Ik probeer de studenten de relatie tus sen oorzaak en gevolg te laten zien. Hun het besef bijbrengen dat wei nig slaap of een gehaast ontbijt in vloed heeft op het studeren erna. Ze moeten plannen alvorens zij zich op de boeken storten. En zich leren concentreren. Onderzoek heeft, om een voorbeeld te noemen, aange toond dat studeren in de ochtendu ren betere resultaten geeft dan wan neer dat 's nachts wordt gedaan. Lang slapen heeft daar ook een ne gatieve invloed op. Gemiddeld slaapt de student acht uur en een kwartier. Dat is drie kwartier te lang. Gevolg: hij of zij staat met een duf hoofd op of heeft hoofdpijn. Dus slechtere studieresultaten". Celibatair Een celibatair studentenleven? Geen uitspattingen meer? "Nee, daar pleit ik zeker niet voor in mijn boek. Een regelmaat die niet wordt onderbroken is geen voorwaarde voor een geslaagde studie. Neem de geneeskunde-student die in zijn studieperiode actief lid van het corps was. Hij haalde alles uit zijn lidmaatschap wat erin zat. Maar hij was wel zo slim om zich ruim voor de tentamens eraan kwamen op te sluiten in z'n kamer om zich volle dig aan zijn studie te wijden". Ritskes geeft het nog maar eens aan: de meeste mensen hebben het van huis uit niet meegekregen hoe ze bewust moeten studeren. Weten niet hoe ze de kennis tot zich moe ten nemen. Sommigen gaan in het zelfde tempo d>oor als op de middel bare school, anderen gooien er een schepje bovenop en raken vervol gens overspahnen. "Oorzaak en ge volg. Hou je dat voor ogen, dan leer je vrij spontaan", is de mening van de Utrechtse studie-adviseur. "Ik weet dat veel studenten daar nog nooit van hebben gehoord en ervaar dat als een falen van de middelbare school. Het is toch onbegrijpelijk dat aan zo'n belangrijke zaak nooit aandacht wordt besteed?" Ritskes heeft ervaren dat studen ten die bij hem aankloppen met de vraag hoe ze betere resultaten kun nen boeken en zich aan zijn advies hielden, inderdaad ook hoger scoor den. "Al heel snel", zegt hij. "Oor zaak en gevolg gaan als een rode draad door het verhaal. Ik zeg niet je moet het zus of zo doen, maar denk er samen met hem of haar over na. Wat ik vaak doe is de mensen een paar dagen laten opschrijven wat ze doen. Dan worden ze zich bewust waarmee ze bezig zijn. Op een gege ven moment vraag zij zich af of ze dat ook allemaal wel willen. Dus krijg je een beter inzicht in oorzaak en gevolg". Tips Ritskes' boek bevat diverse tips hoe leerprestaties kunnen worden ver beterd. Een voorbeeld? "Elke dag bepalen en controleren of je die din gen hebt gedaan die je moet doen. Dan boekje de resultaten die je wilt boeken. Geregeld kijken wat je van je studie hebt onthouden. Zo kom je er vanzelfiachter of het wel of niet goed gaat. Doe je zoiets pas na een half jaar als er tentamens zijn, tja, dan val je door de mand en is het te laat. Dan is het moeilijk om te ach terhalen waar het fout is gegaan. Je moet meetpunten voor jezelf inbou wen hoe effectief je bezig bent ge weest". Zen-filosofie is het kweken van een geestelijke conditie: hoe be heers je jezelf. Niet alleen uiterlijk, maar ook het 'koppie'. "Ik raad stu denten aan om elke dag een half uur te mediteren en een half uur te trim men", zegt Ritskes. Op die manier hou je een goed lijf en komt het stu deren automatisch. Je kunt jezelf snel leren concentreren. Hoe? Zo iets kun je, bij voorbeeld, aantonen door mensen naar een wekkertje te laten luisteren. Zodra het concen tratievermogen toeneemt, dan kan men dat wekkertje op grotere af stand horen tikken. Zo maak ik de studenten duidelijk dat de concen tratie toeneemt". Hoe moeilijk is het om de Zen-ge dachte onder de knie te krijgen? Ritskes: "Niet moeilijk, want je kunt het thuis leren. Sterker nog, je kunt het jezelf leren. Maar je moet wel elke dag twee keer een kwartier mediteren in combinatie met jog gen. En, dat is belangrijk, je moet het steeds op hetzelfde tijdstip doen. Kijken naar jezelf hoe je dan bent. Zodoende krijg je informatie die je met elkaar kunt vergelijken. Mediteer je, bij voorbeeld, elke och tend, dan merkje datje de ene mor gen fitter bent dan de andere. Je kunt dat dan gelijk relateren aan fei ten: te laat naar bed gegaan, een feestje gehad enz.". Probleemgevallen Wie zijn studie vroegtijdig afbreekt lijkt een probleemgeval. Richt hij zich alleen op hen? Ritskes: "Wel nee, want ook briljante studenten kunnen voordeel halen uit het boek. Mensen die van een acht een negen willen maken. Of zij die in plaats van twee, drie studies naast elkaar willen volgen. Kortom, iedereen die het gevoel heeft dat het nog beter kan, kan met de Zen-filosofie aan de slag". LEIDEN Dertien grote iepen langs de Kanaalweg in Leiden wor den gekapt. De bomen zijn getrof fen door de zogeheten iepeziekte. Provinciale waterstaat die de weg beheert, is gisteren begonnen met de werkzaamheden, die morgen worden afgerond. Als een boom naar beneden wordt gehaald, wordt de weg even afgezet. Volgens J. Klijnstra van de Leid se afdeling plantsoenen zijn er dit jaar ongeveer dertig bomen in zijn gemeente getroffen door de ziekte. Elk jaar raakt Leiden ongeveer zes tig iepen kwijt. "Het is niet zo dat het aantal getroffen bomen terug loopt, ondanks het feit dat het mi nisterie zegt dat de iepeziekte niet meer bestaat. Vorig jaar werd het bericht rondgestuurd dat de subsi die zou verdwijnen voor bestrij dingsmiddelen tegen de iepespint- kever die de ziekte overbrengt om dat iepeziekte niet meer zou voor komen. Maar dat is onzin", aldus Klijnstra. De iepespintkever legt drie a vier keer per jaar eitjes. Hoe mooier de zomer is, hoe meer kevers er voor komen en hoe meer iepen moeten verdwijnen. "We zijn blij dat de pro vincie de bomen weghaalt want stel je voor dat de bomen langs de Lam- menschansweg besmet zouden ra ken", aldus Klijnstra. Hij verwacht niet dat op den duur de iep zal uitsterven in Leiden: "Ér zijn altijd exemplaren die overle ven. Maar het is niet uit te sluiten dat bij voorbeeld een keer een bij zondere iep als die bij de Burcht wordt aangetast". Herdershond bijt postbode in dij LEIDEN Een herdershond heeft gisterochtend gebeten in het bovenbeen van een 20-ja- rige postbode uit Leiden. De vrouw kwam rond elf uur bij een won ng aan de Hogerbeet- sstraat. Voen ze het hekje rond de tuin open maakte, sprong de hond plotseling tegen haar op. De vrouw moest zich onder doktersbehandeling stellen, aldus de politie. Twee werklieden, C. van der Zeeuw en-M. Wolters, waren de zer dagen gedurende veertig ja ren in betrekking bij de firma weduwe A. Parmentier en Zo nen. zeemlederfabrikanten op de Middelstegracht te Leiden. De patroons lieten die gebeurtenis voor beide arbeiders niet onop gemerkt voorbijgaan, maar schonken hun heden, onder eene kleine toespraak, ieder een gou den cylinder horloge met in scriptie. Zoo mochten ook deze jubilarissen de ervaring opdoen hoe hun trouwe en eerlijke plichtsbetrachting, in welken werkkring men ook in de maat schappij geplaatst is, steeds de waardeering ondervindt, als waarop ze ten volle aanspraak mag maken. De heer Granier, voormalig chef d'orchestre bij de Fransche opera te 's-Hage, is zoover her steld, dat hij gisteravond de reis naar Parijs kon aanvaarden Ten einde echter zooveel moge lijk gemoedsaandoening te voor komen, werd hem aan het sta tion door niemand uitgeleide ge daan. Vijfentwintig jaar geleden: Volgens de heer L. Seno, al ruim twintig jaar huwelijksad viseur, is een korte huwelijksreis veel prettiger dan een lange en zijn korte huwelijksreizen ook veel beter voor een huwelijk. Op een lange huwelijksreis gaan bruid en bruidegom elkaar maar vervelen. "Twee weken is het langste dat ik zou aanra den". De terugkeer naar huis be tekent het echte begin van het ge luk, volgens de adviseur. "De ma7i staat op en gaat naar zijn werk en de vrouw kan tot zich zelf komen, haar huiselijke be zigheden verrichten en de kleine zwakheden van haar man ver geten". Seno noemt de lange hu welijksreis een terugkeer tot een primitieve tijd, toen de hun bruiden roofden e buurt moesten blijven stam van het meisje wi meerd.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11