Mijn handen trilden van de zenuwen Een oerwoud voor de Spandoeken veranderen van mening in Wassenaar Wassenaarse zomerfeesten voor jong en oud REGIO LEIDEN Indonesië twee weken centraal in Leiderdorpse Sjelter Om dergelijk geklad te voorkomen wil het comité Stop Doorgaand Verkeer Wassenaar zijn spandoeken hoger Ophangen. (foto Wim Dijkman) Actiecomité tegen doorgaand verkeer is beldadden zat WASSENAAR - Langzaam maar ze ker veranderen in Wassenaar de spandoeken vóór de aanleg van de rijksweg All-west in pleidooien té gen de weg die de A44 door Wasse naar moet verbinden met de A4 door Leiderdorp. Actiecomité Stop Doorgaand Verkeer Wassenaar is zeer ongelukkig met het bekrassen van zijn duurbetaalde spandoeken en heeft de gemeente gevraagd de meterslange plastic stroken hoger te hangen. Aan de lage dranghekken zouden de protesten een veel te makkelijk doelwit vormen. De gemeente heeft het verzoek afgewezen omdat de praktijk juist leerde dat hoog opge hangen spandoeken zóveel wind vangen dat de speciale houten pa len er bijna onder bezwijken. Niet voor niets werden de span doeken voor rijksweg 11-west, die geen wind doorlaten, op de meeste plaatsen omlaag gehaald. Alleen op de kruising Storm van 's Gravesan- deweg/Katwijkseweg hangen ze nog steeds hoog omdat de gemeen te de verkiezingsborden heeft laten staan. In totaal heeft het actiecomité de beschikking over twaalf spandoe- Verdronken man blijkt Voorschotenaar VOORSCHOTEN - De man die eergisteren is verdronken in de singel rond de Voorschotense begraafplaats Rosenburgh, is geïdentificeerd als de 40- jarige Voorschotenaar R. Moget. De man was epilepsiepatiënt en is waar schijnlijk bij het zwemmen onwel geworden. De politie sluit een misdrijf ken. Hiervan zijn er 6 tot 7 opgehan gen langs de toegangswegen tot de gemeente. Volgens actievoerder W.C. Wildervanck heeft het comité inmiddels enkele spandoeken ver vangen, maar is er nog steeds een klein voorraadje. Aan het staken van de strijd denkt hij geen mo ment. Wassenaar blijft gebukt gaan onder het verkeer en hij blijft de aanleg van rijksweg 11-west als dè oplossing beschouwen. In welke richting de vandalen ge zocht moeten worden, weet hij niet. "Ik verdenk niemand en heb geen mensen om bij de spandoeken te posten", zegt hij. Dat de aanleg van de rijksweg door Voorschoten slecht voor het milieu is, zoals Was- senaarse Groen Linksers en be dreigde Voorschotenaren beweren, betwijfelt Wildervanck. Volgens hem wordt het woord milieu te pas en te onpas gebruikt en moet nie mand vergeten dat de bomen van Wassenaar het waard zijn be schermd te worden. LEIDERDORP - 'Slamat siam, anak anak'. Goedemid dag kinderen. Met deze wel komstwoorden wordt de Lei derdorpse vakantiejeugd de ze weken begroet in het plaat selijke sociaal-cultureel cen trum de Sjelter. Via een fel ge kleurde toegangspoort wor den ze binnengevoerd in het dorp van de Menangkabou- ters, midden in het oerwoud van West-Sumatra. Het plein biedt uitzicht op rijst velden en een Javaan met ver vaarlijke kris nodigt de bezoekers uit om het dorpsplein op te vrolij ken en hutten te bouwen voor de nacht. De jonge Leiderdorpers zijn namelijk te gast bij de stam en zullen kennis maken met het leven dat de stamleden leiden. Wat verderop staan paalwonin gen en bewegen Balinese danse ressen. Tijdens de vakantieweken van 1989 koos de Sjelter de indianen van Noord-Amerika als thema, ditmaal is gekozen voor het land dat volgens de organisatoren dicht bij het onze staat. "Indone sië is interessant", zegt leidster Maaike Mentink. "Veel mensen zijn er geweest of komen er van daan. In deze weken proberen we Indonesië nog dichterbij te halen, in werkelijkheid en fantasie. We praten niet alleen over vroeger, maar ook over het heden". Tot en met volgende week vrij dag zijn de 4- tot 12-jarige kinde ren 'op vakantie' en zien ze hoe de verschillende Indonesiërs wo nen, eten, spelen en geld verdie nen. De kinderen spelen, zingen. In sociaal-cultureel centrum De Sjelter dansen, maken de meest uiteen lopende gebruiksvoorwerpen en ondernemen uitstapjes naar het Museum voor Volkenkunde en de Hortus Botanicus. In de twee weken verwachten de vrijwilli gers, die voor alle activiteiten wachtlijsten moesten aanleggen, zeker 500 kinderen te kunnen be dienen. Heks Terwijl het 'Satu, dua, tiga'-liedje kinderen een Indonesisch dorpspleintje. (foto Jan Holvast) (een, twee, drie) opklinkt, kijken de kleinsten naar dia's. De grotere kinderen bestuderen de immense landkaart aan de muur. Als bij toeval komt er een in klederdacht gestoken stewardess binnen. Zij vertelt over Sumatra, over offerri tuelen, over de traditionele Ja vaanse kleding en Rangda, de heks die bij tempeldansen op Bali de rol van kwade genius vervult. Later helpt ze Eric de Maleisiër met het versieren van het lokaal. Van het Rijksmuseum van Vol kenkunde in Leiden hebben de organisatorén tips en gebruiks voorwerpen gekregen als heksen- maskers, Wajangpoppen, offer- mandjes die in de Boeddhistische tempel worden gebruikt en m dipotjes, waarin water wordt ge daan bij het wassen. De gemeente Leiderdorp heeft takken boomstronken aangedragen, waarmee bosschages worden aangelegd en hutten gebouwd. WASSENAAR - De Wassenaarse Oranjevereniging verzorgt vanaf morgen zomerfeesten. Tot en met zaterdag is er kermis op het terrein aan de dr. Mansveltkade, dagelijks van tien tot een uur. Het traditionele vuurwerk wordt woensdagavond afgestoken op de nabijgelegen velden van voetbal club Blauw Zwart, maar zou het best vanaf het kermisterrein kunnen wor den bekeken. Donderdagochtend zijn er vanaf tien uur kinderspelen voor 4- tot 13-jari- gen op het speelterrein aan de Hofcampweg, 's avonds vanaf zeven uur is het hier de beurt aan spelende 14-plussers. Voor ouderen is er om twee uur een klaverjas- en pandoerwedstrijd in Huize Willibrord aan de Poortlaan. Om half drie 's middags staat er een tekenwedstrijd op het programma. Vrijdagochtend is er vanaf half tien een waterfestijn in het Sterrenbad met een hindernisrace voor kinderen onder de 9 jaar en 'waterlopen' voor 10- tot 12-jarigen. Ouderen kunnen 's middags kennismaken met het jeu de boulesspel op de nieuwe baan bij de sporthal, zaterdagochtend is het hier de beurt aan jong èn oud. Kuipjessteken en paalwerpen staan vrijdag avond na zeven uur centraal op de avondspelen aan de Hofcampweg. Hengelen kan zaterdagochtend tussen acht en tien uur in de Zijlwate ring bij het politiebureau. Om half twaalf is er aan de Van Groeneveltlaan ringsteken te paard en om twee uur volgt het onderdeel 'ringsteken met rij tuigen'. De zomerfeesten worden 's avonds om tien uur afgesloten met 'tientonnertrekken'. Aan de Van Hogendorpstraat proberen teams van sterke mannen tien ton zware containerwagens zo goed mogelijk van hun plaats te krijgen. 'All-vestiging in Oegstgeest een van de lastigste' OEGSTGEEST - De AH-vestiging in de Oegstgeester Markthof is een van de 'probleemwinkels' wat de vestigingsvoorwaarden betreft. Dat meldt Flitsen, het huisorgaan van Albert Heijn. Volgens een woord voerder is het 'een van de lastigste van onze 550 winkels'. Toen het bedrijf vijf maanden ge leden verhuisde van de De Kem- penaerstraat naar de nabijgelegen Markthof werd een hinderwetver gunning met zeer strenge bepalin gen afgegeven. Geluiddichte vrachtwagens mogen alleen met ge- luidwerende pallets worden gelost op een geluiddempende vloer in het magazijn achter de winkel. De 'stil le' vloer van het magazijn gaat naad loos over in het plaveisel van de straat en alleen tussen 7.00 uur en 13.00 uur mag worden gelost. "En omdat we ons daar netjes aan houden hebben we nog nooit klach ten gehad", constateert de bedrijfs leider tevreden. Volgens hem gaat AH zelfs zover om leveranciers die na één uur 's middags hun waren willen lossen, met een volle vracht wagen weg te sturen. 'Lastig en duur, maar afdoende', noemt een woordvoerder van het AH-hoofdkantoor in Zaandam de getroffen voorzieningen. Vooral in de Randstad zouden steeds meer gemeenten bepalingen in hun hin derwetvergunningen aanscherpen. "Wij moeten die wel volgen, omdat we dicht bij de klant willen zitten. Maar als het overal zo moet als in Oegstgeest wordt het een erg dure grap". Voorlopig lijken de dure geluid- werende investeringen hun geld waard te zijn. Bij politie en gemeen tebestuur is de afgelopen vijf maan den niet één klacht binnen geko- Alcoholcontrole kost Leidenaar veel geld OEGSTGEEST - Een alcoholcon trole in Oegstgeest had vannacht vergaande gevolgen voor een 29-ja- rige Leidenaar. De man die slinge rend over de Laan van Oud-Poel geest reed moest nog een bedrag van 1330 gulden betalen voor 21 be keuringen die hij eerder had opge lopen. Ter plekke kon de man, die te diep in het glaasje had gekeken, niet meer dan 790 gulden ophoesten. DINSDAG 14 AUGUSTUS 1990 Strijd om Nationaal Kampioenschap Harin^choonmaken in Katwijk trekt veel publiek (Vervolg van pagina 1) Van onze redacteur Roza van der Veer KATWIJK "Een gratenpakhuis". Afkeurend gooide het jurylid R. Smit gistermiddag een schoongemaakte haring ter zijde. De stugge harde graten waren onvol doende weggehaald. Dat was voldoende reden om de ha ring niet mee te laten tellen voor het Nationaal Kam pioenschap Haringschoonmaken dat gistermiddag op het bomvolle plein voor de School voor de Zeevisvaart werd gehouden. Na het openbreken van een ha ringvaatje met een tradionele kui pershamer door burgemeester G. van Montfrans ging gistermiddag het Nationaal kampioenschap van start. Het festijn vormde te vens de opening van de Visserij- dagen die deze week in Katwijk worden gehouden. Het in groten getale opgeko men publiek zag hoe 61 deelne mers telkens tien minuten de kans kregen om zo veel mogelijk haringen schoon te maken. Daar bij mochten ze gebruik maken van een eigen mesje. De haring werd ter beschikking gesteld om te voorkomen dat de deelnemers met verschillende partijen haring werden geconfronteerd. Deson danks kreeg één van de deelne mers enkele lichtbevroren harin gen voorgeschoteld wat het schoonmaken aanmerkelijk be moeilijkte. Een aangeboden her kansing hoefde hij echter niet. De deelnemer meende dat vijftien schoongemaakte haringen een aardig aantal was voor tien minu ten en liet het er verder bij. Kritisch De juryledeh die gistermiddag in de visverwerkingsruimte van de School voor de Zeevisvaart in hoog tempo de tientallen harin gen moesten bekijken, waren kri tisch. Graten, stukjes huid, een achtergebleven rugvinnetje of een te lange staartgraat zorgden er gistermiddag onverbiddelijk voor dat de vis voor het kam pioenschap werd afgekeurd. Met een meetlatje werd de graat aan de staart gemeten of die de maxi male lengte van 3,5 centimeter niet overschreed. Met de vingers werd elke haring bevoeld en be tast op onregelmatigheden. Een te fanatieke schoonmaker die daardoor de vis had mismaakt, kon eveneens rekenen op de afkeuring van de vier jury leden die in twee koppels de vis sen onder de loep namen. Een en kel twijfelgeval werd gistermid dag door de vingers gezien. "Als het meerdere haringen zijn waar bij wordt getwijfeld of ze goed zijn schoongemaakt, gaan ze er onverbiddelijk uit", aldus voor zitter van de jury K. Taal. Even daarvoor had hij samen met zijn collega-jurylid R. Smit alle 27 schoongemaakte haringen van één van de deelnemers afge keurd. Bij een andere deelnemer werd de helft van de schoonge maakte vissen afgekeurd. Taal: "Dit blijft een subjectief gebeu ren. Daarom doen we het met z'n tweeën. Met de andere twee jury leden zijn goede afspraken ge maakt over wat we wel en wat we niet tolereren". Zenuwachtig De strengheid van de jury was gistermiddag ook doorgedrongen bij de deelnemers aan het kam pioenschap haringschoonmaken. De jongste deelnemer, de 15-jari- ge Kees Zwaan uit Katwijk deed gisteren voor de eerste keer mee aan het kampioenschap. "Je moet zo schoon mogelijk snijden", ver klaarde hij van te voren. De jeug dige Katwijker was gistermiddag flink zenuwachtig voor hij tien minuten aan het werk moest. Een idee over het aantal haringen dat hij zou schoonmaken had hij ab soluut niet. "Ik heb vanmorgen nog wel staan snijden maar je kijkt nooit op de klok", zei hij. Zwaan zit nog op de School voor de Zeevisvaart maar maakt in zijn vrije tijd haring schoon. "Ik wil keurde haringen een tweede plaats te hebben gehaald in de ca tegorie industrie. Jan Blom uit Ootmarsum deed gisteren mee 'uit hobby'. Het feit dat hij uit Overijssel komt, ver hinderde hem niet om in Volen- damse klederdracht mee te doen aan de kampioenschappen. "Dit pak heb ik achter de viskraam ook aan. De klanten verwachten dat van je. En zolang ik verdien, heb ik het niet te warm in dit kos tuum", vertelt hij, verklarend niet geoefend te hebben voor de wed strijd. De 22-jarige Henri Nel uit Bun schoten had dat wel gedaan. Hij had vorig jaar zomer in de haring gewerkt en maakte toen ruim twintig haringen schoon op het nationale kampioenschap. De af gelopen maanden heeft hij op za terdag op de markt gestaan met vis en bemoeide hij zich meer met de verkoop dan met het schoon maken van haringen. Daarom had hij gistermorgen nog even ge oefend. "Ik heb dit keer 26 perfec te haringen ingeleverd. Ik heb ze gecontroleerd en er zat geen hom- pie of stukkie bloed meer aan". verklaarde de Bunschotense HEAO-student zelfverzekerd. De 17-jarige Melis Vedder uit Spakenburg was minder zelfver zekerd. "Mijn handen, trilden van de zenuwen. Ik weet niet of ik alle haringen, een stuk of dertig, wel goed heb schoongemaakt", ver klaarde hij gisteren nadat hjj net zijn haringen had ingeleverd. Winnaars werden uiteindelijk R. Lucas-Regtop bij de detaillis ten met 35 goed schoongemaakte haringen en D. Klok bij de catego rie industrie met 33 schoonge maakte haringen. Onder de keu rende en kriti sche blik van een groot publiek wordt snel, maar heel pre cies de haring schoongemaakt. tlogewoning) later namelijk een eigen vistent hebben", weet de Katwijker in middels al zeker. Jennifer Freke uit Katwijk had gisteren minder last van de zenu wen. Zij had al een keer meege daan aan het kampioenschap en had toen 27 haringen goed schoongemaakt. "Ik zal er nu minder schoonmaken. De vorige keer dat ik meedeed, zat ik hele maal in de haring. Dat is nu niet meer zo", voorspelde de Katwijk- se. Aan het einde van de middag bleek ze echter met 29 goedge DINSDAG 14 AUGUSTUS Alphen spreekuur Belangenvereniging voor huurders in buurtcentrum n 20.00 tot 21.00 Katwijk bridgen bij Bridgeclub De Brug, inschrijven tot 19.45 uur in De Roskam, Rijnstraat. orgelconcert Everhard Zwart op het Batzorgel van de Vredes- aanvang 20.15 3e visserijdag r l wieier- Noordwljk historische rondwandeling door Noordwijk/Binnen, start om 19.30 uur bij het Raadhuis. voetbalwedstrijd Noordwijk - FC Haarlem, sportpark Duinwete ring, aanvang 19.00 uur. 'Spiritualiteit en psychologie', door drs W. Brugman, aanvang 20.00 uur, Groot Haesebroek- seweg 10. WOENSDAG 15 AUGUSTUS Alphen jeugdinstuif volleybal, gymnas tieklokaal van de Zonnebloem- school, Jongkindt Coninckstraat 36. van 18.30 tot 19.30 uur. huttenbouwweek terrein Nieu we Sloot. Hillegom bingo-middag voor kinderen in het gebouw van de Kulturele Raad, Irenelaan, aanvang 14.00 Katwijk woensdagavondzang in de Nieuwe kerk. Voorstraat met solis te Diny Knetsch, aanvang 20.00 visserijdagen met allerlei aktivi- teiten o.a. makreelroken, denk- sportaktiviteiten. Leiden Rijksmuseum voor Volkenkun de, film: 'Chup Tu', trouwen op z'n Hindoestaans in Nederland, aan vang 15.00 uur. informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 uur bij Vereniging Centraal Wo nen, Gerestraat 20, tel: 121554. Noorden Loswal t.o. RK Kerk, excursie door Nieuwkoopse Plassen, aan vang 10.00 uur. Noordwijk voetbalwedstrijd Noordwijk te gen Kennemerland, sportpark Duinwetering, aanvang 19.00 uur. optreden van de EgerlSnder Blaaskapel 'De Zeedorper Muzi- boulevard 12a, aanv. 19.30 u woensdagavondzang mmv De Christelijke Gemengde Zangvere niging 'Hosanna in Excelsis' uit Rijsenhout in de Oude Zeekerk, Hoofdstraat, aanvang 20.30 uur. Manege Meeuwenoord, start boswandeling olv een boswachter door het Hollands Duin, aanvang 10.00 uur. Voorhout vakantieaktiviteiten: bingo bij de Spelewey, aanvang 14.00 uur. DONDERDAG 16 AUGUSTUS Katwijk open avond in Botenhuis KN- ZHRM, Rijnmond, van 19.00 tot 21.30 uur. klaverjasavond bij Noord- /Noord-Oost, aanvang 20.00 uur in de Zwanenburg. film: 2igeunerland bestaat niet', aanvang 15.00 uyr in het Rijksmuseum voor Volkenkunde. bowlingmiddag KaBO, aan vang 13.45 uur in Bowlingcentrum Noordwijk, Van Panhuysstraat. aanvang 20.15 uur in de Grote of

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 10