'Hulp regio-gemeenten nodig' DE TIJD, VAN TOEN 'Natuur Meijendel alleen te redden bij volledig afsluiting autoverkeer' 'HOND TE HEBBEN!: ONBEDWINGBARE BEGEERTE Politietocht definitief Leidse wethouder Walenkamp ziet bedrijfsterreinen vol raken van de baan MAANDAG 13 AUGUSTUS 1990 LEIDEN/WASSENAAR - De duin vallei Meijendel tussen Wassenaar en Den Haag moet worden afgeslo ten voor autoverkeer. Alleen op die manier kan de natuur daar behou den blijven. De afsluiting hoeft niet ten koste te gaan van de recreatie mogelijkheden rond dit gebied. De toestroom van dagjesmensen kan vrij eenvoudig worden verplaatst naar plekken buiten dit duinterrein. Dit schrijft de Stichting Duinbe houd uit Leiden in het rapport 'Meijendel, een duingebied met toe komst'. Meijendel, volgens de Leidse milieu-organisatie een unieke duin vallei, blijkt steeds meer in trek als recreatiegebied. Door het grote aan tal bezoekers dreigt het terrein ech ter te verworden tot een pretpark. Dat heeft niet alleen gevolgen voor de natuur. Ook de verschillende groepen recreanten zelf - fietsers, voetgangers en paardrijders - rijden elkaar steeds vaker in de wielen. De belangrijkste oorzaak van het probleem is de gemakkelijke toe gang tot het gebied. Via de Meijen- delse weg kunnen automobilisten direct tot in het hart van het duinge bied rijden. Op drukke dagen staan op deze weg trouwens lange rijen auto's, iets wat de rust op deze plaats ook niet bepaald ten goede komt. Om daaraan een einde te ma ken stelt Duinbehoud in haar rap port voor de Meijendelse weg af te sluiten voor alle autoverkeer. De parkeerplaatsen in Meijendel moe ten worden verplaatst naar De Kuil en Groenendaal, twee terreinen ten oosten van de vallei. Vanaf deze twee parkeerterreinen is het ongeveer 20 minuten lopen naar Meijendel. Een afstand die voor de meeste bezoekers geen on overbrugbaar probleem zal zijn, meent Duinbehoud. Voor de men sen die het toch te ver vinden, zou den eventueel tijdens hoogtijdagen enkele pendelbusjes kunnen wor den ingezet. Een flink aantal 'wilde paden' in Meijdendel moet volgens de stich ting worden opgeheven en een be langrijk deel van de recreatie dient te worden verplaatst naar de gebie den Roggewoning en Groenedaal. Dan moeten wel enkele van de sportvelden die daar liggen worden opgeheven. Dat hoeft geen pro bleem op te leveren, stelt Duinbe houd, aangezien een aantal van die velden nu te weinig wordt gebruikt. De stichting pleit in haar rapport - waarvoor de provincie vorig jaar 14.000 gulden beschikbaar heeft ge steld - er ook voor om het fiets- en wandelpad tussen Den Haag en Katwijk te splitsen in twee geschei den paden. Op die manier kan wor den voorkomen dat de twee groe pen weggebruikers elkaar nog lan ger hinderen. Langs enkele andere wegen zouden voorts nieuwe fiets paden moeten worden aangelegd, of paden moeten worden verbeterd. De honden moeten uiterlijk 1995 volledig uit Meijendel verdwijnen. De duinvallei wordt nu vaak ge bruikt als 'uitlaat-terrein'. Het van nature voedselarme gebied wordt daardoor vervuild met zo'n 10.000 kilo hondepoep per jaar. Een 'hon denverbod' is echter pas mogelijk als mensen naar elders kunnen uit wijken met hun huisdier, en daar voor zijn op dit moment te weinig mogelijkheden. Vandaar ook de op roep om die voor 1995 te verwezen lijken. Om toch al iets aan de over last te doen, moeten honde-eigena- ren worden verplicht hun dieren aan te lijnen en de uitwerpselen op Gierlucht in groot deel Zuid- Holland DEN HAAG/ROTTERDAM/RE GIO (ANP) - De Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond heeft in het weekeinde in totaal ongeveer 200 klachten binnengekregen over stankoverlast. Een onderzoek naar de oorzaak van de klachten heeft niets opgeleverd. Bewoners in een groot deel vnan Zuid-Holland klaagden over een gierlucht. De zaterdag afgekondigde stank code 2 om de stankoverlast te be perken, is tot en met vandaag van kracht gebleven. Bij stankcode 2 wordt van bedrijven verwacht dat zij stankhoudende produkten niet verladen of overpompen, terwijl ook het schoonmaken van installa ties moet worden uigesteld. In de provincies Zuid-Holland, Zeeland, Brabant en Limburg is een voorwaarschuwing van kracht in verband met de luchtverontreini ging. Aanbod onverwerkbaar chemisch afval bij AYR rijst de pan uit ROTTERDAM - Het bedrijfsleven produceert zoveel onverwerkbaar chemisch afval dat de Afvalverwer king Rijnmond, die voor de stort er van een speciaal depot heeft, waar schijnlijk al over twëe jaar 'nee' moet verkopen. Bij het ingebruik- nemen van het depot begin dit jaar dacht men de eerstkomende 10 jaar uit de zorgen te zijn. Bij de voorbereiding van de plan nen voor een depot voor niet ver- brandbaar chemisch afval is des tijds wellicht teveel gekeken naar de economische situatie van toen. Volgens de AVR trekt de sneller aan dan was verwacht met als gevolg dat er ook meer afval wordt geproduceerd. De totale ca paciteit voor stort van chemisch af val is 230.000 ton. Men verwacht al leen dit jaar al een aanvoer van on geveer 75.000 ton. "Wij zullen op korte termijn be zien of het grote aanbod incidenteel is omdat bedrijven in afwachting van deze stortplaats grote hoeveel heden chemisch afval hadden opge spaard of dat er een groeiend struc tureel aanbod is", aldus AVR- woordvoerder L. Chevalier. In het laatste geval zal de AVR met minis ter Alders (milieubeheer) gaan pra- Oproepkrachten bij Zandvoortse politie ZANDVOORT - De Zandvoortse politie huurt tijdens hoogtijdagen bij wijze van proef politiemensen van andere korpsen in als oproep kracht. Het korps doet dit omdat de eigen mensen op drukke dagen het werk niet meer aankunnen. Vol gens de Zandvoortse korpschef H.J.A. Menkhorst hebben politie mensen veel belangstelling voor dit 'zomerbaantje'. "Velen willen een centje bijverdienen. Op deze ma nier kan dat". De Algemeen Christelijke Politie bond (ACP) heeft bij het ministerie van binnenlandse zaken inmiddels geprotesteerd tegen de Zandvoort se proef. Volgens de bond leidt het experiment via een omweg tot een verlenging van de arbeidsduur, ter wijl er juist wordt geprobeerd de werktijd te verkorten. De Noordwijkse en Wassenaarse korpsen - die in de zomer ook niet direct om werk verlegen zitten - zijn niet van plan het Zandvoortse expe riment over te nemen. "We wachten toch maar liever op de komst van het regio-korps, in de hoop dat daar uit extra mensen kunnen worden vrijgemaakt", aldus een woordvoer der van de Noordwijkse politie. Dit korps lost de werkdruk voorlopig op een andere manier op. "We stel len prioriteiten. Als mensen voor kleinere zaken bellen, zoals geluid- overlast, dan verkopen we noodge dwongen een enkele keer 'nee'. Dat leidt soms tot woedende reacties maar, helaas, we kunnen niet an ders". ten om sneller plannen te ontwikke len voor een tweede opslagplaats. Er is ook een groeiend aanbod van het chemisch afval dat wèl ver- brandbaar is. Deze week wordt bij de AVR de eerste paal geslagen voor een derde verbrandingsoven voor verwerkbaar chemisch afval, die in de loop van 1992 in gebruik wordt gènomen. Het zou volgens de AVR kunnen dat ook deze capaci teitsuitbreiding onvoldoende is om het groeiende aanbod van chemica liën te verwerken. Als blijkt dat ook de derde oven nog onvoldoende is, vindt de AVR dat bekeken moet worden of een vierde oven ge bouwd moet worden. Honderd jaar geleden stond in de krant: De terechtstelling van den moordenaar Kemmler door elec- triciteit te Nieuw-York is volko men mislukt. In plaats dat het lijden van den ter dood veroor deelden misdadiger werd ver kort, is gebleken dat het tegen deel het geval was. De eerste schok, welke 15 seconden duur de, was geweldig, maar doodde hem niet. Na eenige minuten werd een tweede schok gegeven, en toen nog een, die vier minuten aanhield en eerst toen bezweek de man. De openbare meening in Amerika is zeer verontwaar digd over de terechtstelling, zoodat dergelijke tooneelen wel niet herhaald zullen worden. Vermoedelijk zal deze eerste te rechtstelling door electriciteit wel de laatste zijn, wélke ver richt zal worden. De werkstaking der slagers te Rome is geëindigd. Toen de stad begon met zelve vleeschwinkels te openen, gaven de gezellen ter stond toe en hervatten op de ge wone voorwaarden den arbeid. Vijfentwintig jaar geleden: Maandag gaat de werktijds verkorting voor het winkelperso neel officieel in: 45-urige werkweken, en behalve de feest dagen 50 vrije dagen per jaar (van mei tot mei). Van die vrije dagen moeten er ten minste 7 op zaterdag en 13 op maandag val len. Dr. J.J. van Rood, als weten schappelijk hoofdambtenaar A gedetacheerd bij de Bloedbank in Leiden, is benoemd tot lector in Leiden in de faculteit der geenskunde om onderwijs te ge ven in de immunohaematologie. "Ministers willen ook wel eens met hun gezin op stap en daar voor is augustus de geschiktste maand. Dan valt er niet zo erg veel te regeren". Dit heeft pre mier Cals geantwoord op vra gen van het Kamerlid Van der Spek (PSP), die onlangs had ge constateerd dat negen van de veertien ministers tegelijk met vakantie waren gegaan. Leidse hoogleraren lid van Akademie van Wetenschappen LEIDEN Twee Leidse hooglera ren, prof.dr. W.P. Blockmans en prof.dr. H. Daalder, zijn benoemd tot lid van de Koninklijke Neder landse Akademie van Wetenschap pen. Blockmans is hoogleraar mid deleeuwse geschiedenis. Daalder politieke wetenschap. Beiden zijn verbonden aan de faculteit letter kunde. In totaal heeft de KNAW zestien nieuwe leden benoemd: tien voor de afdeling natuurkunde, zes voor de afdeling letterkunde. De benoe mingen zijn onlangs bij Koninklijk Besluit bekrachtigd. Bovendien werden drie Neder landse wetenschappers die in het buitenland werken, tot correspon dent van de Akademie benoemd. De correspondenten zijn: prof.dr. P.J. Crutzen '(Duitsland), prof.dr. P.P.C. Haanappel (Zwitserland) en dr. J.M.H. Levelt Sengers (Ameri ka). De in totaal 180 leden van de Aka demie zijn vooraanstaande geleer den, die afkomstig zijn uit alle ter reinen van de Nederlandse weten schap. De leden zijn verdeeld over twee afdelingen: één voor natuur- en levenswetenschappen en één voor geestes-, maatschappij- en ge dragswetenschappen. De taken van de Akademie zijn: het adviseren van de regering over ontwikkelingen in de wetenschap, het bevorderen van de nationale en internationale samenwerking op wetenschappelijk gebied en het be heren van een aantal onderzoekin stituten met in totaal rond de dui dend medewerkers. Wethouder Walenkamp - biosciencepark uitbreiden op Oegstgeests grondgebied? Nieuwe sponsor haakt af LEIDEN Het sprankje hoop dat 1250 politiemensen vrijdag nog hadden, is in rook opgege- gaan: met een mogelijk seri euze sponsor, die zich op het laatste moment aandiende, kon geen overeenstemming worden bereikt. Gevolg: er is te weinig geld om de fietstocht tegen drugs, die de agenten in Amerika wilden rijden, door te laten gaan. De toer is defini tief afgeblazen. Nagegaan wordt of zij op een later tijd stip alsnog kan worden verre den. Het geld dat de politiemen sen inmiddels al in de reis- en verblijfskosten had gestoken, zijn ze zo goed als zeker kwijt. Voorzitter Ton Rutting van de International Police Associa tion (IPA) vertelde vanmorgen dat nu wordt bekeken wat er nog kan worden teruggevor derd. Veel hoop kon hij de ge dupeerde agenten niet geven. "We blijven met een kater ach ter", zegt hij. Van onze redacteur Wim Wegman LEIDEN - "We hebben nu goed zicht op de mogelijkhe den van de verschillende be drijfsterreinen in de regio. Duidelijk is nu ook voor wel ke keuzes we komen te staan als we een bepaalde richting uit willen met de regionale economie. Welke richting dat wordt is echter nog niet te zeggen. Er spelen zo veel dingen mee. En wat doen de andere gemeenten in de re gio? Want zonder hen begin nen we niet zo veel". Aldus reageert de Leidse wethou der voor economische zaken Walen kamp op een rapport van het Nij meegse bureau Buck Consultants. Dat maakte onlangs duidelijk dat de regio Leiden, als het economisch flink aan de weg wil timmeren, bin nen afzienbare tijd door zijn be drijfsterreinen heen is. Wil het daar na de normale groei kunnen opvan gen, dan zullen de gemeenten zo'n 10 tot 35 hectare aan nieuwe terrei nen moeten aanleggen. Werven ze actief nieuwe bedrijven, dan zal er minimaal 15 tot 42 hectare aan nieu we bedrijfsgrond moeten bijkomen. Volgens Buck is verder tenminste één, 15 hectare groot terrein langs de snelweg nodig om hoogwaardige ondernemingen een plaats te kun nen bieden. Waar al dit fraais moet komen, zegt het Nijmeegse bureau er niet bij. Maar zeker bij de laatste wens van Buck, dringt de gedachte aan de Oostvlietpolder zich op: een ter rein dat enkele jaren geleden nog absoluut groen moest blijven maar waar inmiddels - behalve de econo men - ook de volkshuisvesters hun oog op hebben laten vallen. Groen houden Of de Oostvlietpolder nu snel bij de bebouwde kom wordt gevoegd, daarover wil Walenkamp geen al te nadrukkelijke uitspraken doen. "De discussie over de Oostvlietpol der moet nog worden gevoerd. Je zult mij daarbij niet direct horen pleiten voor louter een bedrijfsbg- stemming. Het zou natuurlijk mooi zijn als het volledig kan worden ge bruikt voor het bedrijfsleven. Maar ja, er moet in Leiden ook een groot aantal woningen worden gebouwd. En het groen houden van de polder is voor mij ook nog steeds een reële optie". "We moeten trouwens eerst maar eens een milieu-effectenrapportage op dit terrein loslaten. Ik heb daar voortdurend voor gepleit toen ik nog raadslid was. Het zou wat raar zijn als ik nu, nu ik aan de andere kant van de tafel zit, opeens zou zeg gen: Kom, laat die MER maar zit ten". Het is voor Walenkamp trouwens nog helemaal geen uitgemaakte zaak hoeveel bedrijfsterrein er nu precies nodig is. "Buck schetst twee modellen: één waarbij slechts de normale groei wordt opgevangen en één wanneer er actief bedrijven worden geworven. Volgens mij ligt het toch iets gecompliceerder dan alleen die twee keuzes. Voor Room burg en het biosciencepark werven we nu al heel actief. We laten echter niet alle bedrijven op die twee ter reinen toe. Zeker niet bij het scien- cepark. Ik kan me, kortom, een situ atie voorstellen waarbij we aan de ene kant flink de boer opgaan maar aan de andere toch met een betrek kelijk geringe hoeveelheid bedrijfs terrein kunnen volstaan", stelt Walenkamp. Oegstgeest Het sciencepark komt in het rap port van Buck naar voren als één van de succesvolle, zo niet succes volste, terreinen in de regio. De Leidse wethouder overweegt dan ook binnenkort met de gemeente Oegstgeest te praten over een uit breiding van het park. "In de eerste plannen was er al sprake van om ten westen van de rijksweg 44, op het grondgebied van Oegstgeest, een deel van het sciencepark aan te leg gen. "We zijn nu op het Leidse grondgebied begonnen. Dit terrein is echter al gauw vol en het zou zon de zijn als we dit plan, dat goed is aangeslagen, niet kunnen voortzet ten. Of we inderdaad in Oegstgeest uitbreiden, moet worden afge wacht. Want wat wil Oegstgeest met zijn groen?" Walenkamp begint dit najaar ook met de overige gemeentebesturen een gesprek over de toekomst van de regionale economie. "Uiteinde lijk moet dat uitmonden in een plan dat, hopelijk, door iedereen wordt gedragen. In dat plan zullen we ook aangeven of, en waar, er nieuwe be drijfsterreinen komen". 'Is een jongmensch bij den Rector Magnificus ingeschreven, is de lang gewenschte dag voorbij waarop hij voor het Collegium Supremum verschijnt; is hij Stu dent; - dan ontwaakt in hem de begeerte om een grooten, fermen hond te bezitten; en deze neemt zoo sterk toe, dat hij er coüte que coüte zoo spoedig mogelijk een koopt'. Zo begint een student-au teur in de Almanak van 1848 zijn inzending. En hij had gelijk, een van de eerste dingen die sommige negentiende eeuwse studenten deden na te zijn ingeschreven, was op zaterdag naar de honden- markt gaan. Maar ook in ander opzicht zal deze anonieme auteur gelijk heb ben gekregen: het houden van een hond was misschien leuk in die eerste weken of maanden van relatieve eenzaamheid en onwen nigheid in de universiteitsstad, maar na een tijdje nam dat gevoel van verloren zijn af en werd de hond van grootste vriend grootste lastpak. Hoe vaak niet brengt het beest zijn kamer in het ongerede en zijn hospita tot wanhoop, of verraadt het een bezoek van zijn eigenaar aan de pandjesbaas of diens vaste gang niet zozeer ter college maar naar de Sociëteit. En hoe vaak niet heeft een eigenaar de allergrootste onzin beweert op vragen tijdens een college als hij zijn hond buiten hoorde huilen of tegen de deur van het collegelo kaal hoorde springen? Nee, voor de schrijver uit 1848 is het geen pretje om de baas van Zampa te zijn. 'Een hond, Meneer!' Zijn collega uit de Almanak van 1856 is het roerend met hem eens. De moeite die hij niet heeft gehad het beest bij zijn hospita binnen te smokkelen: 'Een hond, Me- mer willen hebben. Ik ben een fe- soenlijk mensch, Meheer. Honden en meisjes wil ik nooit op mijne kamers hebben'. Het lukt de student het beestje binnen te krijgen maar ook hier gebeurt het onvermijdelijke: de student wordt uithuizig en Net ar me beest blijft thuis. Of als het dier wel naar buiten mag 'is het u onverschillig of hij u volgt of di rect een anderen weg neemt; gij blijft tot laat in den nacht uit, en uw hond moet in de koude nacht lucht door regen en wind rond zwerven of op uwen stoep gaan liggen en uwe thuiskomst af wachten'. Pas wanneer de student na een jaar of wat flierefluiten echt moet gaan studeren, 'wanneer de jurist ingewijd wordt in de geheimen van den Novellen-schrijver Justi- nianus, de theologant bekend wordt gemaakt van de Triniteits- leer, de medicus zijn praeparaten krijgt, de literator conjecturen slaat en de filosoof vice-praeses is', pas dan krijgt ook de hond weer een menswaardig bestaan. Het aardige is dat de geest der tijden zich ook laat aflezen uit het studentikoos hondenbezit. Se dert de jaren zeventig van de ne gentiende eeuw raakte de Leidse studentenbevolking meer en meer verdeeld over wat toen de sociale kwestie heette. De vraag onder de studenten was om zich wel of niet met politiek moest in laten, of men zich wel of niet het harde lot van de arbeider en meer nog, van de werkeloze moest aan trekken. De Almanak van 1873 brengt een roerend verhaal van de hond Quick, die moeders mooiste niet is en vroeger ook Fi del heette. Maar toen was hij in het bezit van een arbeidersgezin, woonachtig in een zijsteeg van de Hogewoerd. Terugkomend van lLEIDSE KRONIEK OVER MENSEN EN GEDANE ZAKEN neer'' roept de slimme juffrouw zijn repetitor had een student op uit, die nu zeer goed begrijpt waar een avond een gekijf gehoord tus- gij henen wilt, met geveinsde ver bazing: 'wel gusjemie; ik zou er van zen leven geen op mijn ka- bij de laatste met overslaande stem dreigde het mormel in de gracht te gooien. Halverwege dit voornemen trad de student tus senbeide en na wat geharrewar kocht hij het dier voor een gul den. Hij herdoopte hem 'Quick' en een eeuwige vriendschap was geboren. De hartelijke relaties die eruit voortvloeiden met de kinde ren van het kijvende echtpaar hoort geheel en al bij het zoetelijk besef dat toentertijd in bepaalde kringen heerste met betrekking tot de mate waarin de lagere klas sen voor verbetering vatbaar wa- Den vuigen laster... Het laatste hondenverhaal uit een negentiende eeuwse almanak toont de andere kant van de me daille, de kant waarop de Leidse bevolking en vooral de lagere so ciale lagen als vijanden staan te genover de studenten: de ploer ten tegenover de spoelhonden. Spoelhonden en gewone honden waren hier bondgenoten in de klassestrijd. Jack, de studenten hond spreekt: 'ik heb getrild van verontwaardiging bij het horen van den vuigen laster, dien de ge mene Leidsche proletariër uit strooide over de jongelui, die in alles zover boven hem staan; ik ben hem, de ellendeling, aange vlogen, heb hem voor altijd willen brandmerken...' De uitkomst voor het verhaal voor Jack is al dus: 'En zie ik een Leidenaar met klompen en witte broek dan versmacht ik van machteloze woede. Weet ge waarom? Omdat ik studentenhond ben en om mijn haatdragend karakter voortaan een muilkorf moet dragen'. De verhouding van studenten en studentenhonden was er aan vankelijk een van alle tijden: de grootste vriendschappen werden afgewisseld met scènes die wij ook nu nog in de dagbladen tegen de vakantietijd in de krant zien: een hond achtergelaten en aan een boom geketend. Maar door de verscherping van de tegenstellin gen tussen studenten en burgers in de tweede helft van de negen tiende eeuw kreeg de studenten hond er een rol bij, die van vrede stichter of juist omgekeerd, van instrument in de strijd. De niet betrokken honden huilden in het hondehok buiten de sociëteit Mi nerva. WILLEM OTTERSPEER Het interieur van Sociëteit Minerva, 1829-1830. Tussen de drinkende studenten -heel uitzonderlijk- ook een hond. De viervoeters mochten ei genlijk niet binnen, maar moesten buiten de sociëteitsruimte in daar voor speciaal getimmerde hokken op hun bazen wachten.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 8