TAD LEIDEN 'Een dooris kistenmaker heeft altijd klanten LEIDSCH DAGBLAD Eerstejaars verwelkomd met 'Goekoope' grappen s MAANDAG 13 AUGUSTUS 1990 Leidse grafkistemnaker Martien van der Vooren stopt ermee Van onze redacteur Jan Rijsdam LEIDEN - De laatste kist ging vorige maand de deur uit. Grafkistenmaker Martien van der Vooren (68) kapt er mee. Niet omdat zijn bedrijf aan de Leidse Koppenhinksteeg niet meer zoü floreren. Integendeel: er is sprake van een aanhoudende belangstelling voor het produkt dat Van der Vooren levert. En: het is een bedrijfstak met weinig onze kerheid over de toekomst. "Er gaan altijd mensen dood", stelt Van der Vooren droogjes vast. Weer of geen weer, zo mer of winter: "Een doodskistenmaker heeft altijd klan ten". Eind juli, de laatste dagen in zijn be drijf zit Van der Vooren wel een beetje duimen te draaien. "Het is rustiger dan anders", zegt hij. Hoe dat komt? Och, de ene keer gaan er meer mensen dood dan de andere keer". In zijn kantoor wacht Van der Vooren rustig de laatste bestellin gen af. Hij verwacht deze week nog een paar klanten. Veel voorraad heeft hij niet meer. Een houten trap met uitgesleten treden voert naar de verdieping. Hier stonden honder den kisten klaar voor vertrek. Het is er nu nagenoeg leeg. In de werkplaats, beneden, lijkt de laatste jaren maar weinig veran derd. "De werkbanken zijn er on langs weggehaald", vertelt Van der Vooren. Aan de wanden hangen nog wel de oude gereedschappen, vermoedelijk op dezelfde plek waar ze 40 jaar geleden ook hingen. Tus sen houten steunberen en spinrag staan de laatste stapels doodskis ten, wachtend op een passagier. "Ik zal er nog maar een paar kwijt ra ken", weet Van der Vooren. "De rest gaat naar een kistenmaker in Katwijk". Spaanplaat De onbekende bezoeker die de werkplaats binnenstapt bekruipt, zonder enige twijfel, het gevoel in een griezelfilm terecht te zijn geko men. Van der Vooren kent die reac tie. Vaak wierpen mensen die door het steegje tussen Kaasmarkt en Hooglandse Kerkgracht liepen, een blik de werkplaats in om zich ver volgens met geschrokken gezicht af te wenden onder het slaken van de kreet: "Ah, getver". "Mensen vinden een doodskist eng", zegt Van der Vooren schou derophalend. Zelf vindt hij zijn vak eigenlijk doodgewoon. De Leidse grafkistenmaker zegt altijd plezie rig zaken te hebben gedaan, ook al was er de afgelopen jaren wel spra ke van concurrentie op leven en dood tussen de grote kistenmakers. "Ik heb daar gelukkig niet zo'n last van gehad. Mijn klanten zaten voor al in de kerkdorpen", vertelt hij. "De meeste zijn kleine begrafenis ondernemers. Ze vinden het heel erg dat ik er mee stop. Er heeft er één staan huilen omdat ik ophoud". Van der Vooren is er zelf niet rou wig om dat hij de pijp aan Maarten geeft. "Ik had er al eerder mee wil len stoppen", zegt hij. "De laatste ja ren vond ik er niks meer aan. Het is allemaal spaanplaat tegenwoordig, met een fineerlaagje dat het werke lijke materiaal moet verhullen. De platen komen gefineerd en al aan. We hoeven het alleen maar uit te za gen en in elkaar te zetten. Er komt geen vakmanschap meer aan te pas". "Vroeger was het maken van graf kisten een echt ambacht", weet Van der Vooren. "Je had ook veel meer sortering in doodskisten. Ik maakte kisten van echt eikenhout, van ie pen- en van vurenhout. Er waren ook verschillende modellen, met een enkele- of een dubbele knik en met verschillend beslag. Nu is het een eenheidsworst geworden. Met handgrepen van hout of plastic. En al dat stomme spaanplaat. Daar zit geen leven meer in". Nuchter Het bedrijf van Van der Vooren is van vader op zoon gegaan. "Mijn va der is in de jaren twintig begonnen in een werkplaatsje achter de siga renwinkel van mijn zuster, aan de Hoge Rijndijk. In het begin maakte hij twee of drie kistjes per week. La ter kreeg hij het steeds drukker. Mijn broer en ik rolde als het ware vanzelf de zaak in". Zijn scholing kreeg Martien van der Vooren in het bedrijf. "Ik heb vanaf mijn 12-de jaar grafkisten staan maken", herin nert hij zich. In 1947 verhuisde Van der Vooren en zonen naar de Koppenhinksteeg. Daar groeide het bedrijf verder uit en zette de twee broers uiteindelijk de zaak voort. Hoeveel grafkisten het bedrijf door de jaren heen heeft gemaakt weet Van der Vooren niet. "Mijn vader hield een boekje bij van de kisten die de deur uitgingen. Ik heb dat zelf ook wel gedaan. Alleen de laatste tijd heb ik het er een geen beetje bij laten zitten. Maar, ik denk wel dat we meer dan 30.000 kisten hebben gemaakt. Soms ook voor fa milie en bekenden. Ik heb mijn ou ders en schoonouders gekist. Maar mijn broer, die is in 1983 overleden, dat kon ik niet..." "Als je dagelijks met de gevolgen van de dood wordt geconfronteerd ga je er wel nuchterder tegenover staan", aldus Van der Vooren. "Je kunt niet altijd blijven stilstaan bij het leed van anderen. Maar hele maal koud laat het je nooit. Vooral niet als het om kinderen gaat. Zoiets blijft een zwakke plek. Dat raakt je altijd". Roze kist "De laatste jaren is het maken van doodskisten een hele industrie ge worden", vertelt Van der Vooren. "Een paar jaar geleden maakten de grote bedrijven elkaar zowat af. Mijn bedrijf wordt overgenomen door Uninga uit Katwijk, één van de grootste grafkistenmakers van Ne derland. Die fabriceren 36.000 kis ten per jaar". "Ik hoefde gelukkig nooit bang te zijn dat mijn klanten wegbleven omdat onze dienstverlening heel bijzonder was. Wij zorgden voor al les: voor het transport, het inkisten en het opbaren. Veel begrafenison dernemers doen dat tegenwoordig zelf. En ook het opbaren thuis is sterk afgenomen. Vroeger maakten we een hele rouwkamer in huis met zware gordijnen rondom de kist en de lamp omfloerst met tule. Daar vraagt niemand meer om. Tegen woordig komt er alleen nog een be kleding in de kist en een glazen dek sel er bovenop met een sierkleedje. Nee, daar is ook niet veel meer aan". Een heel enkele keer kreeg Van der Vooren te maken met een bijzonde re wens van de overledene. "Ik heb eens meegemaakt dat iemand een roze kist wilde. Waarom weet ik niet, maar toen heb ik 'm roze ge maakt. Achteraf bleek de kleur nog niet goed. Witte kisten, daar wordt de laatste tijd steeds vaker om ge vraagd. Bij Van der Putten in Lisse hebben ze ook een witte lijkauto". Lachen Grafkisten maken lijkt geen vak waar je vrolijk van wordt. "Dat valt reuze mee", reageert Van der Vooren. "Er gebeuren best weieens dingen waar je om moet lachen. Maar, in je werk moetje ernstig blij ven. Het is een heel kwetsbaar vak. Ik heb wel eens meegemaakt dat er werd gezegd dat we liepen te lachen achter de kist. Dat was echt niet waar. Zo ben ik niet. Maar in dit vak letten mensen heel erg op je. Eén verkeerde gezichtsuitdrukking kunnen mensen al verkeerd uitleg gen. Je moet dus dondersgoed op letten dat je je gezicht altijd strak houdt". "Ik heb ook eens meegemaakt dat we een overledene naar Brabant moesten brengen. Dat was 's mor gens vroeg en het was heel koud. Omdgt we te vroeg aankwamen hebben we in een café een kopje koffie genomen en een sneetje brood gegeten. Toen werd er meteen gezegd dat de chauffeur en z'n begeleider al om 8 uur 's mor gens in de kroeg zaten. Je moet in dit vak dus heel goed oppassen wat je doet". Van der Vooren maakt zich niet druk over het moment dat magere Hein hem komt halen. "Het kan mij niks schelen waar ik word begra-. ven", zegt hij. "Maar, een ding wil ik wel: da's een mooie kist. Ze moeten mij niet in zo één van gefineerd spaanplaat leggen. Ik wil een eiken houten kist, en voor de rest zoeken ze het maar uit". Disco-bezoeker opzettelijk aangereden LEIDEN - Een 20-jarige Leidse jon gen is in de nacht van vrijdag op za terdag, na het verlaten van de Koets-o-theek, ernstig mishandeld. De jongen verliet met een grote groep andere bezoekers de disco theek in de Kruisstraat toen een au tomobilist hem opzettelijk aanreed. Toen de jongen de bestuurder daar over uitschold, stapte de bijrijder uit en gaf de jongen een paar forse vuistslagen in het gelaat. De 20-jarige moest voor behande ling naar het Elisabeth Ziekenhuis worden overgebracht. Getuigen konden een goede beschrijving ge ven van de auto. De politie ver wacht de automobilist en de bijrij der nog te kunnen aanhouden. Frituurpan vergeten: 25.000 gulden schade LEIDEN - De Leidse brandweer heeft zaterdagochtend een brandje geblust in een woning aan de St. Jo- rissteeg. De bewoonster was verge ten dat ze de frituurpan had opgezet en van huis gegaan. Toen ze thuis kwam stonden de keuken en de gang in lichterlaaie. De brandweer was snel ter plekke en kon erger voorkomen. Het hele pand liep in totaal 25.000 gulden schade op. Een papegaai, een kana rie en een eekhoorn zijn door de rook gestikt. Jongens slaan zonder aanleiding man in elkaar LEIDEN - De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag twee 20-jarige Leidse jongens aangehou den die op de Haarlemmerstraat zonder enige aanleiding een 27-jari-; ge man in elkaar hadden geslagen. Het slachtoffer werd, na een tele fonische melding, hevig bloedend op straat aangetroffen. Omstanders hadden twee jongens zien weglo pen in de richting van de Maresin- gel. De politie besloot onmiddellijk, met de getuigen in de auto, de om geving uit te kammen. Op de Ma- resingel werd het tweetal herkend en aangehouden. Eén van de twee pleegde hevig verzet en moest in de boeien wor den geslagen. De jongen en één van de agenten liepen bij de schermut seling lichte verwondingen op. 'Leidse bevolking niet de domste' LEIDEN - Honderden studen ten begonnen te lachen toen burgemeester Goekoop van ochtend zijn eerste \velkomst- woorden sprak op het spreekge stoelte van de Hooglandse Kerk. Het was niet omdat de Politie maakt einde aan mishandeling LEIDEN - Een 19-jarige Leidenaar is in de nacht van vrijdag op zater dag op de Hoge Rijndijk, zonder enige aanleiding, aangevallen door twee jongens. Twee agenten van de rijkspolitie, die toevallig in de buurt waren, maakten snel een eind aan de mis handeling en hielden de aanvallers, een 19-jarige Leidenaar en een 20-ja- rige jongen uit Nunspeet, aan. Het slachtoffer liep een gekneusd juk been en een lichte hersenschudding op. Duivenberichten LEIDEN - De duiven vlogen dit weekeinde uit Meaux, Chantilly en Roosendaal. De Vriendenclub: 1. R. Verhoogt, 2. W. van de Kooy, 3. F. Ladan, 4. C. Kop, 5. Comb. Van de Lee. De Rijnklievers: 1J. Kok, 2. H. van de Star, 3, 5. J. Zevenhoven, 4. M. Hoogenboom. LPC: 1L. Engel, 2. K. Lefebre en Zn, 3. W. Stouten, 4. R. van de Heyden, 5. Gebr. Pen. De Zwaluw: 1, 2, 3, 4. P. van Leeuwen (1392), 4. N. Meeuwenoord. 't Centrum: 1,3. J. Heinen, 2. H. Sassen en Zn, 4. Gebr. Heinen, 5. B. Hoogervorst. LEIDEN - Gehuwd: R.A.W. Zwetsloot en I.C. Louer, R.J.A. Verberg en S.S.M. Hoogduin, W. Janssen en J. Sloos. A.C. Plasmeijer en C.C. Bink, W.L.J. van Driel en J. van Oosten. A. Scheller en G.J. Blikman, H.J. Beenhakker en M.H. Naber, M.J.M. van lersel en H.W. Dijkhui zen, E.L.J. Smits en G.M. de Wit, J. van der Stelt en A.M. Koenen, H. Mohamed en B.J.H. Toorn, W.W. Foks en D.C. Colljn. eerste burger van Leiden begon met een vreselijk goede grap, maar omdat hij niet was te ver staan. Zijn bombastische stem geluid werd in de hoge kerk zo vervormd, dat het leek alsof hij een priester was die in onbegrij pelijk Latijn zijn parochianen toesprak. Aan de ene kant was dat jammer, want het betoog van de burgemees ter tegen de nieuwe lichting studen ten die vandaag begonnen zijn aan de introductieweek, was doorspekt met 'Goekoope' grappen. "Wees niet bedroefd als burgers- niet meteen om uw grap lachen. Die kan geniaal zijn, maar bedenk dat de Leidenaars al vierhonderd jaar stu dentengrappen horen". Aan de andere kant hebben de tientallen studenten die de kerk voortijdig verlieten en de vele ande ren die hem niet konden verstaan, niets gemist. Ze kunnen zo aan een ouderejaars vragen wat de burge meester te vertellen had. Want tra ditiegetrouw vertelde hij ook dit jaar weer dat de Leidse bevolking niet de domste is van Nederland, dat in Leiden niet dè meeste proble men voorkomen van alle steden maar dat het gewoon een dure stad is met zijn grote binnenstad, lange grachten en vele monumenten. En verder ontbraken ook dit jaar de tien geboden van Goekoop niet. Hij riep de studenten onder meer op niet te veel te studeren, niet te veel de student uit te hangen, gebruik te maken van alles wat Leiden te bie den heeft, eeuwig trouw te blijven aan deze stad en de fiets dubbel op slot te zetten. En natuurlijk vergat hij niet om de eerstejaars te vertellen- dat ze zich vooral moeten laten inschrij ven in het bevolkingsregister van Leiden. "Daar krijgen wij geld voor en met dat geld kunnen wij weer iets leuks doen voor u". Containerbedrijf Van Diemen verhuist naar Werninkterrein LEIDEN Het Leiderdorpse sloop- en containerbedrijf Van Die- men gaat gebruik maken van het Werninkterrein. B en W gaan ak koord met de uitgifte in erfpacht van een perceel grond van 3300 vier kante meter. Op het terrein worden een reparatieloods en een stallings- loods gebouwd voor bedrijfswa gens en kranen. Ook worden er con tainers opgeslagen. Het vuil wordt niet meer door Van Diemen zelf uitgesorteerd. "De vrachtwagens met volle containers rijden rechtstreeks naar onze colle ga Vliko in Leiderdorp", vertelt eigenaar G. van Diemen. Dat gebeurt al sinds februari, toen het bedrijf het veilingterrein moest verlaten. De vestiging van Lezers Schrijven Bijna 2300 eerstejaars-studenten verzamelden vanochtend bij Molen De Valk en liepen vervolgens naar de Hooglandse Kerk waar ze werden toegesproken door burgemeester Goeekoop en rector-magnificus Beenakker. (toto Wim Dijkman) Zwembad Heet was het vorige week, vooral vrijdag en zaterdag. De meeuwen vielen dood van het dak. Het leek ons dan ook heerlijk om zaterdag, nadat mijn man klaar was met werken, een koele duik te ne men in zwembad 'De Vliet'. Nu werkt hij in een winkel en die sluit zaterdag om vijf uur. Dus na het werk: op naar het zwembad. Maar helaas... Heet of niet,, op zaterdag sluit de tent om half zes. Is het nou echt niet mogelijk om op die twee dagen dat het in Neder land eens tropisch is van de regels af te wijken en het zwembad een of twee uurtjes langer open te hou den? Omdat je toevallig in een winkel werkt en niet, zoals de rest van Ne derland op zaterdag vrij bent, ben je wat zwemmen betreft ook nog eens de pisang. Onwijs leuk, maar niet heus. Ideetje, die langere openingstij den? M.B. Kruizinga Magdalena Moonstraat 13 Leiden het bedrijf kwam niet overeen met het bestemmingsplan voor die loca tie, waarop nieuwe bedrijfspanden en woningen worden gebouwd. Sinds het vroege vooijaar staat het materiaal van Van Diemen al op het Werninkterrein 'in afwachting van de bouw', aldus de eigenaar van het bedrijf. Hij verwacht dat de bouwwerk zaamheden spoedig na de vakantie kunnen beginnen en medio vol gend jaar zullen zijn afgerond. Met de nieuwbouw is een investering gemoeid van ongeveer negen ton, aldus Van Diemen. Aanranding in portiek Sperwerhorst LEIDEN - Een 41-jarige vrouw heeft bij de politie aangifte gedaan van aanranding. De Leidse werd za terdagavond, in een portiek aan de Sperwerhorst, door een onbekende man vastgegrepen. De vrouw reageerde door de man een schop in het kruis te geven en is vervolgens hard weggelopen. De politie heeft vrijwel direct de omge ving uitgekamd. De aanrander bleef evenwel onvindbaar. Plakkers ingerekend LEIDEN*- De Leidse politie heeft afgelopen nacht negen leden van twee Leidse studentenverenigin gen aangehouden wegens illegaal plakken. Het negental was vooral actief rond molen De Valk waar vandaag de eerstejaar studenten zich verzamelen. Toen de negen de politie in het oog kregen gingen ze op de loop. Kennelijk gehinderd door de em mers plaksel en de rollen met pos ters konden de illegale plakkers, zes leden van de studentenvereniging Augustinus en drie leden van SSR, zich evenwel niet snel genoeg uit de voeten maken. Eenmaal in de kraag gegrepen heeft het negental afstand gedaan van hun spullen. Op het politiebureau werd proces verbaal opgemaakt. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7