Hussein roept volk op tot zuinigheid Verzetsstrijders: volksopstand in Irak is mogelijk Zwarthandelaren worden geëxecuteerd Turkse regering krijgt speciale bevoegdheden Spaanse vrouw mag na vijf zoons een dochter baren Leger Doe stopt aanval verzet Liberia Gorbatsjov: afscheiding van Estland is ongeldig Bhutto vecht ontslag aan Bloedbad van Tamil Tijgers onder moslims Politie doodt drugsbaas in Colombia Maandag 13 augustus 1990 BUITENLAND PAGINA 5 BAGHDAD/WASHINGTON (AFP/DPA/UPI/Rtr/ANP) - President Saddam Hussein heeft de Iraakse bevolking gisteren opgeroepen de broekriem aan te halen en veel minder te eten. De Iraniërs zijn gewaarschuwd dat iedereen die wordt gearresteerd wegens het ko pen of verkopen van voedsel op de zwarte markt, wordt geëxecuteerd. In verschillende Arabische landen ging de bevolking afgelopen weekeinde de straat op om steun aan Hus sein te betuigen. Hussein zei gisteren in een speciaal tot de Iraakse vrouwen gerichte ra diotoespraak dat "er voldoende voorraden in Irak zijn". "Maar leg geen voedselvoorraden voor meer dan een week aan. Elk gezin in Bag hdad kan gewoon doorleven en hoeft minstens een jaar lang geen nieuwe kleren te kopen", aldus de president, die de vrouwen tips gaf om het dagelijks leven opnieuw te organiseren. Iraakse gezinnen ma ken bij voorbeeld altijd veel meer eten klaar dan zij opkunnen en gooi en restjes weg, aldus de president. Huisvrouwen moeten voortaan al leen klaarmaken wat iedereen aan voedsel nodig heeft. "Hiermee kunnen we de Ameri kaanse plannen in het hart treffen. Zij denken dat alles in het leven om geld en eten draait". De president wees erop dat Irak eerdere embar go's heeft doorstaan, zoals tijdens de nationalisatie van de Iraakse oli eindustrie in 1972. Ook heeft Irak "alle pogingen weerstaan om onze economische situatie te verzwak ken tijdens de achtjarige oorlog" (tegen Iran, red.) Uit verschillende bronnen komen berichten dat de Iraakse bevolking al maanden lijdt onder tekorten aan vele soorten voedsel. Twee Indiërs die uit Kuwayt kwamen zeiden dat het voedsel is gerantsoeneerd en mensen hun identiteitskaart moe ten tonen om elke dag een stuk brood, een pak melk en een blik voedsel te krijgen. Irakese soldaten zouden huizen en juweliers be roofd. "Het zijn gewoon bedelaars. De toestand is verschrikkelijk en zal nog erger worden". Betogingen Terwijl de westerse wereld eensge zind lijkt in de veroordeling van de 'Duitse bedrijven leverden aan Irak atoomtechnologie' HAMBURG (AP) - Het Westduitse openbaar ministerie en de douane recherche hebben de afgelopen da gen opnieuw belastend materiaal naar boven gebracht waaruit blijkt dat de Westduitse bedrijven Saar- stahl en Dusseldorfer Export- Union Irak atoomtechnologie gele verd hebben. Dat schrijft het week blad Der Spiegel in de vandaag ver schenen uitgave. Export Union zou een speciaal soort staal aan Irak geleverd heb ben die noodzakelijk is voor het bouwen van een gascentrifuge voor het verrijken van uranium. Een agent van de Westduitse in lichtingendienst (BND) zou boven dien Irak geholpen hebben bij het verkrijgen van strijdgassen, aldus het blad. De man zou via een bedrijf waarvan hij mede-eigenaar is pro- dukten aan Irak hebben geleverd die nodig zijn voor het vervaardigen van de zenuwgassen Tabun en Sa- Buitenland kort Sovjet-leger De Westduitse regering wil Sovjet troepen in de DDR na de hereniging aanbieden deel te nemen aan oefe ningen van het Duits leger. Dat staat volgens de Westduitse Berli ner Morgenpost in het Bonner ont werp voor een Duits-Russisch ver drag over de stationering en aftocht van de Russische strijdkrachten. Minister van buitenlandse zaken Génscher zal hierover vrijdag on derhandelen met zijn Sovjetrussi- sche collega Sjevardnadze. Corruptie De socialistische ex-vice-minister van financiën Athanasopoulos is za terdag door een bijzondere, dertien- koppige rechtbank in Athene tot 3,5 jaar veroordeeld omdat hij in 1986 het zogenaamde 'maïs-schandaal' had gedekt. Enige maanden voor zijn aantreden als minister had een staatsbureau een grote partij maïs uit Joegoslavië als Griekse doorver kocht naar België, waarbij aan' on rechtmatige EG-premies 2 miljoen dollar was opgestreken. Behalve de bewindsman zijn nog vijf ambtena ren tot (voorwaardelijke) gevange nisstraffen veroordeeld. Zuid-Korea In Zuid-Korea worden morgen 800 gevangenen, onder wie een tiental medewerkers van de voormalige president Chun Doo-hwan, vrijgela ten ter gelegenheid van het feit dat het woensdag 45 jaar geleden is dat het land zich bevrijdde uit de Ja panse koloniale overheersing. Gijzelaar vrije Dë "Organisatie van de Revolutio naire Palestijnse Facties" "heeft af gelopen nacht de Zwitsere gijzelaar Elio Erriquez vrijgelaten, zo heeft een vertegenwoordiger van het In ternationale Rode Kruis in Bayrut bevestigd. Vorige week werd al een college van Erriquez vrijgelaten. Iraakse bezetting van Kuwayt, gin gen in het weekeinde in verschillen de Arabische landen mensen mas saal de straat op om hun steun aan Hussein te betuigen en te proteste ren tegen de Amerikaanse in menging in het conflict. Dit gebeur de na Husseins oproep van vrijdag tot een "Heilige Oorlog". Tiendui zenden Yemenieten bestormden za terdag de ambassades van de Ver enigde Staten en Saudi-Arabië in Sanaa. Zij gooiden stenen en gedra gen schoenen naar de ambassades - een van ergste beledigingen in de Arabische wereld- en schreeuwden "Nee tegen Amerika, nee tegen de joden, het leger van de profeet (Mo hammed) zal terugkeren" en "Met ons bloed en onze ziel offeren we ons leven voor u, O Saddam Hus sein". In de Mauritaanse hoofdstad Nouakchott gingen ook duizenden mensen de straat op om Baghdad te steunen. In Jordanië, waar zich al zeker 40.000 mensen als vrijwilliger zou den hebben gemeld om te strijden voor Irak, werd gisteren opnieuw massaal betoogd tegen de Verenig de Staten en voor Hussein. Dit ge beurde ook opnieuw in Libië, Ye men, Sudan en Mauritanië. In de door Israël bezette gebieden sprak de leiding van de Palestijnse op stand zich eveneens uit voor steun aan Saddam. Het Iraakse staatspersbureau maakte gisteren melding van een aanbod per telex van "Arabische pi loten van de Jules Jammal groep" om zelfmoordacties tegen Ameri kaanse oorlogsschepen uit te voe ren. Jammal voerde in 1956 een zelf moordactie uit ten tijde van de Su ez-crisis toen Egypte werd binnen gevallen door Britse, Franse en Is raëlische troepen. Een groep Algerijnen, onder wie een aantal parlementariërs, heeft een "steun-comité voor Irak" ge vormd, zo meldde het Algerijnse persbureau APS. Algerije regering heeft zowel de Iraakse invasie in Kuwayt als de stationering van Amerikaanse troepen in Saudi-Ara bië veroordeeld. ANKARA (DPA/UPI/AFP) - De Turkse regering heeft gisteravond van het parlement toestemming ge kregen om indien nodig de oorlogs toestand af te kondigen, troepen naar het buitenland te zenden en buitenlandse troepen in Turkije te stationeren. Het recht om de oor logstoestand in te stellen is volgens de Turkse grondwet een zaak van het parlement, die de regering daar toe nu heft gemachtigd. MADRID - Het openbaar ministe rie in Barcelona is in beroep ge gaan tegen de uitspraak van een rechter in het Noordcatalaanse plaatsje Mataro, dat een moeder met vijf zonen het recht heeft om met technische middelen een dochter te krijgen. Officier van ju- sititie Alejandro del Toro wil dat de vrouw wordt verboden om 'met technische middelen van een dochter zwanger te raken', zo lang het beroep niet is behandeld. De discussie over het recht van een vrouw, man of echtpaar om reeds voor de bevruchting met technische middelen vast te stel len of het gewenste kind een jon gen of een meisje zal zijn, heeft de afgelopen weken de gemoederen in Spanje flink beziggehouden. De zaak kwam in de publiciteit, toen de 43-jarige Esperanza Mar tin naar de rechtbank in Mataro stapte om deze hierover tot een uitspraak te bewegen. De vrouw heeft reeds vijf zonen een van 25, een tweeling van 22, en twee jongens van 14 en 4 jaar en vertelde de rechter, dat ze nu een meisje wil. Ze voerde bij rech ter Jose Antonio Cordoba aan, dat zij het psychisch en lichamelijk niet meer zou kunnen verdragen om opnieuw van een jongen te be vallen. Ook de echtgenoot en de vijf zonen lieten via de media we ten, dat zq hun vrouw en moeder steunden en nu dus respectieve lijk een dochter of een zusje wil len. De vrouw was al enige tijd in behandeling by de Cefer-kliniek in Barcelona, waar echtparen die problemen hebben om een kind te krijgen, worden geholpen. Art sen in de Cefer-kliniek beweren, dat zij een methode hebben ont wikkeld om door het filteren van sperma mannelijke en vrouwelij ke chromosomen van elkaar te scheiden. Daarna kan een vrouw met de door haar gewenste chro mosomen bevrucht worden, met volgens de kliniek als resultaat, dat in 75% van de gevallen de ba by inderdaad het geslacht heeft dat de ouders willen. Maar een woordvoerder van de Cefer-kli niek heeft inmiddels moeten toe geven, dat van de vier keer dat de techniek is toegepast, maar een keer het gewenste resultaat is be reikt. De gereohtelijke uitspraak van vorige week leidde tot veel nega tieve reacties in Spanje. Het over wegende bezwaar is, dat het even wicht tussen op den duur verstoord zou kun nen worden, met alle maatschap pelijke gevolgen van dien. In het beroep dat nu is aangete kend, zegt officier van justitie Del Toro, dat hij twijfels heeft over de psychische argumenten die door de betrokken moeder zyn aange voerd. Ook gelooft hij niet dat een toestemming van de rechtbank om met technische middelen het geslacht van haar kind vast te stellen een therapeutische doel dient, zoals haar advocaat be weert. Wel geeft hij toe dat de Spaanse wetgever zich opnieuw moet bui gen over de wet op de kunstmati ge bevruchting uit 1988: "Deze is, blijkt uit dit geval, onvoldoende en ambivalent", aldus Del Toro. Voor het echtpaar Martin blijft dus niets anders over om net zoals iedereen tot na de bevruch ting, kunstmatig of natuurlijk, te wachten om te weten of hun eventuele zesde kind een jongen of een meisje is. dag voor uitsprak dat met het oog op een mogelijk conflict de legale basis zou worden geschapen om troepen te kunnen inzetten. Hij ver klaarde zich echter met nadruk te gen een militaire rol van Turkije in de huidige Golfcrisis en niet te zul len toestaan dat militaire bases in Turkye worden gebruikt tegen Irak, behalve wanneer Turkije zou worden aangevallen, özal zei ervan uit te gaan dat het nog wel ",vier tot vijf maanden" zal duren voordat de crisis uitmondt in een militaire krachtmeting. Moslim-vrouwen rouwen om de dood van familie-leden die gisteren werden gedood door de gurillagrope Tamil- tijgers. <foto AP) MONROVIA (AP/AFP/Rtr) - De troepen van president Doe lijken met een succesvolle tegenaanval een eind te hebben gemaakt aan de hoop van de rebellen op een zege in de Liberiaanse burgeroorlog voor dat de Westafrikaanse interventie macht daar arriveert. De troepen van Doe slaagden er gisteren in om een aanval van de re bellengroep van Charles Taylor op een vliegveld aan de oostelijke rand van Monrovia af te slaan en de re bellen terug te drijven. Bij de ge vechten rond het vliegveld vonden zeker achttien burgers de dood. De nieuwe tegenslag voor de re bellen maakt het onwaarschijnlijk dat zij erin slagen Monrovia in te ne men voor de komst van de interven tiemacht. De 2500 militairen uit de vijf landen die aan de troepenmacht deelnemen hebben zich gisteren in Sierra Leone verzameld en worden in de loop van deze week in de Libe riaanse hoofdstad verwacht. Een woordvoerder van Doe heeft laten weten dat de omstreden presi dent in afwijking van de belofte om al in oktober af te treden nog zeker een jaar wil aanblijven. "Als hij ver trekt ontstaat een bloedbad en grij pen de regeringsmilitairen waar schijnlijk de macht Het beste is dat Doe aanblijft," aldus de woordvoer der. De tegenaanval van het leger leid de tot de de evacuatie van het St. Jo seph ziekenhuis. Het ziekenhuis, waar negen Belgen en drie Neder landers werken voor de humanitai re organisatie Artsen zonder Gren zen, ligt op anderhalve kilometer van het paleis waar president Doe al weken met een aantal nog ongeveer 80 bedlegerige patiën ten verzorgd. Het ziekenhuis ligt al vanaf vrijdag in de vuurlinie. Aan het begin van de week werden er nog 300 patiënten verpleegd maar "iedereen die kon lopen heeft het ziekenhuis te voet verlaten", aldus een van de Belgische artsen. •OKA - Met een paar rake klappen verwijderde de Canadese politie gisteren een aantal mensen die een brug blokkeerden in Quebec. De in woners van Beauharnois zijn de ru zie tussen Mohawk-indianen en de Canadese overheid over een door de Indianen als heilig beschouwd land, meer dan zat. De regering van de Canadese pro vincie Quebec gaat onderhandelen met de Mohawk-indianen die sinds maanden de ingang van een golf baan in het stadje Oka blokkeren uit protest tegen de voorgenomen uit breiding van het terrein. De provinciale regering en de in dianen tekenden gisteren een ak koord om de onderhandelingen over het geschil binnenkort te hervatten. Het akkoord werd mogelijk, nadat de regering instemde met de eis van de indianen dat bij de onderhande lingen waarnemers van internatio nale mensenrechtorganisaties aan wezig kunnen zijn. <roto afp> KARACHI (Rtr) - De afgezette mi nister-president van Pakistan, Ben azir Bhutto, heeft zaterdag aange kondigd dat zij haar ontslag bij het hooggerechtshof zal aanvechten. Haar partij, de Pakistaanse Volks partij (PPP), heeft geen vertrouwen in de aangestelde interimregering, verklaarde zij op een persconferen tie bij haar thuis. Bhutto werd vorige week maan dag ontslagen werd door president Ghulam Ishaq Khan. Deze moti veerde zijn besluit met het argu ment dat haar kabinet corrupt was en zich schuldig maakte aan machtsmisbruik. Vervolgens ont bond hij het parlement en schreef hij nieuwe verkiezingen uit die op 24 oktober gehouden zullen wor den. MOSKOU (Rtr/AFP) - Sovjet-presi dent Michail Gorbatsjov heeft giste ren de jongste afscheidingsverkla ring van Estland veroordeeld en ge zegd dat deze ongeldig is volgens de wetten van de Sovjetunie. Dinsdag had Estland verklaarde niet langer meer bij de Sovjetunie te horen. Volgens Gorbatsjov geldt het presidentiële decreet van half mei nog altijd en zijn de onafhanke lijkheidsverklaringen van Estland en Letland van "nul en generlei waarde. De Russische Federatie, geleid door de radicale politicus Boris Jeltsin, heeft een frontale aanval op het Kremlin ingezet door aan te kondigen dat export van haar brandstoffen en mineralen eerst de goedkeuring van de federale rege ring vereist. De verklaring heeft be trekking op de voorraden olie, gas, diamanten, uranium en andere kostbare metalen in Rusland. COLOMBO (AP/Rtr/AFP - Tamil- guerrilla's hebben zaterdagavond in een aantal vissersdorpen op Srilanka 173 moslims gedood. Vol gens militaire functionarissen giste ren werden elders in het land nog eens 15 Tamil-tijgers en 6 regerings soldaten om het leven gebracht. Volgens de functionarissen gooi den de Tamil-rebellen handgrana ten in de huizen van het dorp en na men zij de inwoners met mitrail leurs onder vuur. De moordactie van de Tamiltygers was een wraak actie voor de moord op 33 Tamildor- pelingen eerder zaterdag. De Tamil Tijgers, die strijden voor een eigen staat in het noorden en oosten van Sri Lanka, hebben op 11 juni de 13 maanden oude wapen stilstand met de door Singalezen ge domineerde regering verbroken. Alhoewel de moslims niet direct bij de strijd zjjn betrokken worden zij er door de Tamils van beschuldigd voor de overheid te werken. De regering van president Rana- singhe Premadasa overweegt de evacuatie van ongeveer een mihoen Tamil-burgers uit het noordelijke gebied, teneinde de weg vrij te ma ken voor een grootschalig legerof- fensief tegen Tamil-rebellen. MEXICO-STAD (GPD) - De Colombiaanse politie heeft dit weekeinde een voorman van het beruchte Medellfnkartel dood geschoten. Het gaat om Gustavo Gaviria, een neef van de absolu te baas van de drugsmafia. Pa- blo Escobar Gaviria. Volgens de Colombiaanse po litie had Gustavo Gaviria eind vorig jaar de dagelijkse leiding van het cocaïnekartel op zich ge nomen. Pablo Escobar wordt al sinds maanden opgejaagd door de Colombiaanse autoriteiten. Met de dood van Gaviria dreigt er een einde te komen aan het eenzijdige bestand, dat de drugsmafia eind vorige maand had afgekondigd ter gelegen heid van de machtswissel in Co lombia. Dat bestand leek voor bestemd tot een langer leven toen Cesar Gaviria, de nieuwe president en geen familie van de drugsbazen, een week geleden tijdens zijn officiële beëdiging beloofde om vooral hard op te treden tegen alle terreur die de drugs in Colombia hebben ver oorzaakt, niet zo zeer tegen de drugs zelf. Van onze ANP-correspondent DEN HAAG/DAMASCUS - On danks het terreurbewind van de Iraakse regering en de Ba'athpartij is het niet uitgesloten dat het in Irak toch tot een opstand komt tegen president Sassam Hussein. Die me ning delen Hoshyar Zebari, woord voerder van de grootste Kurdische verzetsorganisatie in Irak, en Fa- ghri Karim, woordvoerder van de "Djud" ("Iraaks Front") en lid van het coördinatiecomité van alle Iraakse verzetsgroepen. Dat comité is pas ingestele en komt nu dage lijks bijeen, aldus Karim, om het on dergrondse werk in Irak collectief te organiseren. Zebari, adviseur van Massoud Barzani's Kurdische Democrati sche Partij (KDP), geeft verscheide ne voorbeelden die erop wijzen dat het Iraakse binnenland zich begint te roeren. "De evacuatie-oefeningen tegen raketaanvallen die in de grote steden van Irak worden gehouden, lijken duidelijk ook bedoeld om de bevolking onder controle te hou den," zegt hij. Verder beginnen vooral inwoners uit Baghdad te vluchten naar de Kurdische gebie den in het noorden en sluiten zich daar aan bij het verzet, aldus Zebari. In deze gebieden heeft de KDP sinds juni enkele 'spectaculaire' successen tegen het Iraakse leger geboekt en honderden krijgsgevan genen gemaakt, wier namen inmid dels zijn gepubliceerd. Volgens Zebari bevestigt infor matie die de KDP uit het noorden van Irak krijgt de geruchten dat er meer Iraakse troepen niet direct naar de Turkse grens, maar naar het noorden zijn gestuurd. Het gaat om drie divisies die nu voornamelijk worden ingezet om de oliepijplijn naar Turkije, de oliepompstations van de pijplijn en militaire installa ties tegen sabotage en aanvallen te beschermen. Een indicatie dat het ook in het Iraakse leger rommelt, is volgens Zebari de arrestatie van hoge mili tairen van het leger op de dag vóór de invasie van Kuwayt. Onder hen zouden Maher Abder Rashid zijn, de generaal die in de oorlog tegen Iran het eiland Fao op de Iraniërs heroverde, Abdel Jaber Danun, de voormalige stafchef van het leger, en Hamid Shaban, tot voor kort stafchef van de Iraakse luchtmacht. De Iraakse regering bevestigde be richten uit Kuwaytse bronnen dat op de dag van de invasie 120 militai ren werden geëxecuteerd wegens hun weigering om aan de invasie deel te nemen. Faghri Karim vertelt dat het coör dinatiecomité alles in het werk stelt om de contacten en samenwerking te verbeteren met de naar schatting 10.000 hoge officieren ën soldaten die zich nog steeds schuilhouden in het moerasgebied tem noorden van Basra en steun krijgen van enkele clans die zich al in de jaren '70 niet aan het totalitaire bewind van Sad dam Husayns Tekrit-clan wilden onderwerpen. De militairen die in het moerasgebied overleven, zijn ten tijde van de oorlog tegen Iran gedeserteerd. Om politieke rede nen, maar tevens omdat bij gifgas aanvallen op Iraanse troepen ook doden en gewonden vielen onder de Iraakse troepen. Het aantal deserteurs gaat vol gens sommige berichten de 40.000 (ver) te boven. Er zijn geruchten dat zij enkele weken geleden het slacht offer zijn geweest van gifgasaanval len of dat er voorbereidingen wer den getroffen om chemische wa pens tegen hen in te zetten. Ze hou den zich onder meer in leven hou den door voedsel- en wapenkon vooien van het Iraakse leger te over vallen. Prijs De KDP staat achter de sancties die wereldwijd tegen Irak zijn aange kondigd. Zebari: "De Iraakse bevol king zal eronder lijden, maar er is geen andere weg. In een officiële verklaring hebben we gezegd ook achter de eis te staan van onmiddel lijke terugtrekking van de Iraakse troepen uit Kuwayt. We hebben er op gewezen dat de volken in Irak en de rest van het Midden-Oosten, plus de internationale gemeenschap, nu de prijs betalen voor de jarenlange medeplichtigheid van hun regerin gen met de politiek van Irak. Zij moeten nu boeten voor het jaren lang doodzwijgen of negeren van Saddam Husseins misdaden tegen, zijn eigen volk en tegen de Kurden. Inclusief het gebrek aan maatrege len tegen Baghdad na de gifgasaan vallen op onze mensen". Kurdistan door het internationale verzet kan worden versterkt. "Wij willen echter niet als opportunisten worden gezien die nu hun kans schoon zien", zegt Zebari. "Wij heb ben ons al georganiseerd en zijn al actief in Irak. Toen wij ten tijde van de oorlog tegen Iran campagne ble ven voeren tegen de Iraakse rege ring, zagen het westen en de Golf staten ons niet staan, waren zij te gen ons. Uiteraard willen we ons niet weer internationale veront waardiging op onze nek halen. Maar we blijven vasthouden aan onze on afhankelijke politiek. Wij willen geen geheime verzetsakkoorden met anderen, wij willen openlijk sa menwerken, gebaseerd op politieke principes en overeenstemming over onze doelen." Zowel Karim als Zebari zeggen dat de economische crisis in Irak zeer ernstig is. Zebari: "In het verle den kwam een groot deel van het fruit en de groenten voor de Iraakse markt uit Kurdistan. Maar door de systematische vernietiging van Kurdische dorpen, de massale de portatie van Kurden en de Arabise ring van Kurdische gebieden is de landbouw ontregeld of vernietigd". In de Iraakse pers geeft de rege ring de schuld voor de dagelijkse problemen van de Iraakse bevol king momenteel geheel aan het bui tenland, aldus Karim. Het is weer het oude liedje, zegt hij. "Als Sad dam grote interne problemen heeft gaat hij de oplossing buiten Irak zoeken". Belachelijk Zebari zegt dat "verandering in de huidige situatie toch waarschijnlijk van verzet in het Iraakse leger moet komen. Helaas zullen de militairen het waarschijnlijk weer moeten doen. Een opstand is mogelijk, on danks de terreur tegen alles wat naar oppositie riekt. Er kan een si tuatie ontstaan waarin het verzet zich kan verenigen en het Iraakse volk voor nog meer ellende kan be hoeden. Hussein begrijpt niet meer wat de gevolgen zijn van zijn poli tiek, en met de hele wereld tegen hem kan hij niet winnen. De Golf staten hebben nu aangekondigd dat zij hem ten val willen brengen". Karim van het Coördinatie-comi té zegt: "Er is verzet in het leger, zelfs in de partij. Ook Iraki's die niet in het verzet zijn georganiseerd, kunnen wat doen. We hopen dat er meer begrip komt voor wat zich mo menteel in Irak afspeelt. Wij van on ze kant begroeten elk soort steun of samenwerking die rekening houdt met wat er in Irak door Iraki's zelf al aan verzet wordt gepleegd. We wil len niet dat geprobeerd wordt over hun hoofden de situatie te verande ren". In de visie van het Coördinatieco mité van het Iraakse verzet moet Hussein ook worden veroordeeld omdat deze crisis "de aandacht van de Palestijnse opstand en alle pro blemen in de bezette gebieden af leidt". Met zijn militaire actie heeft Hussein, aldus Karim, de Arabische landen van de Liga nog verder ver deeld. "De laatste weken is weer be wezen dat alle problemen met on derhandelingen opgelost hadden kunnen worden. Het is belachelijk dat Saddam zich nu, oog in oog met Amerikaanse interventie, opwerpt als verdediger van onze nationale onafhankelijkheid. Hij heeft de Amerikanen uitgedaagd om te ko men. We hopen dat het buitenland dat begrijpt en de zaak niet verder laat escaleren in de richting die Sad dam wil". STAMMIS VERHUUR v.O.f. verhuurt o.a. COMPRESSOREN EN GEREEDSCHAPPEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5