VS vrezen nieuw Vietnam 'Eén foutje en er is hier een wereldoorlog' Ds. Los (43) wordt tot priester gewijd i REPORTAGE cz: MAANDAG 13 AUGUSTUS 1990 GEESTELIJK LEVEN 'Amerikaanse volle kan niet tegen langdurige problemen' LOS ANGELES Terwijl dui zenden Amerikaanse militairen zich ingraven in posities in dc woestijn bij de grens met Kuwayt, maakt het thuisfront zich zorgen over de schaduwzijde van opera tie Woestijnschild. De rekening omvat meer dan alleen de directe militaire uitgaven, het gaat ook om het vooruitzicht van toene mend internationaal terrorisme, en de kans dat de publieke steun voor Bush wegebt. Het Amerikaanse volk heeft van oudsher een afkeer van langdurige militaire aVontufeii overzee. Het stationeren van troepen in het naoorlogse Europa leidde de afgelo pen veertig jaar regelmatig tot bitte re debatten. De Amerikaanse inter ventie in Vietnam ging Van start met de steun van 85 procent van de bevolking, maar eindigde met een massale weerstand. "Het leger van de VS zal doen wat het volk hem vraagt", zegt de gepensioneerde top-generaal John Vessey, "maar de manier waarop we kunnen helpen is door er heen te gaan, snel doen wat er gedaan moet worden, en weer naar huis te kónien. Het Ame rikaanse volk kan niet goed tegen uitgestrekte periodes van moeilijk heden" De vrees voor lange tijden in een moeilijk beheersbaar wespennest terecht te zijn gekomen, steekt in de VS de kop op nu Saddam Husayn aan het militaire front rustig is. Op het eerste gezicht is dat alleen maar goed nieuws. Amerika is dolblij met de in de tussentijd verworven more le en beperkte militaire steun van alle NAVO-landen. Gijzelaars Wat de toekomstvoorspellingen voor de Amerikanen niet echt roos kleuriger maakt, is de lange reeks potentiële problemen. Bij een ope ratie van deze omvang horen onver mijdelijk ongelukken als neerstor tende transportvliegtuigen, met alle slachtoffers vandien. De eerste mili tair verongelukte gisteren al in Saudi-Arabië. Husayn onderhoudt bovendien hartelijke contacten met twee radi cale groepen binnen de PLO, die zich in het verleden vaak van terro ristische acties hebben bediend. Het vooruitzicht over de hele we reld het slachtoffer van dergelijke terroristische aanslagen te worden, kan de steun van de Amerikaanse bevolking voor Bush snel doen ver killen. De Iraakse dictator beschikt bo vendien over een gevaarlijke troef kaart in de personen van 3600 Ame rikanen die Kuwayt en Irak niet uit mogen. Slechts elf kwamen dit weekeinde vrij. "Ik hoop dat de an deren ook snel vrij komen. Dit gaat tegen alle regels van internationaal gedrag in", zei minister van buiten landse zaken James Baker gisteren In een poging de families gerust te stellen, voegde hij er aan toe ze nog steeds niet als "gijzelaars" te be schouwen, en zei Baker dat de 3600 "niet mishandeld" zijn. Recessie De directe kosten van de Ameri kaanse militaire aanwezigheid in de Golf zullen afhangen van de om vang en de aard van de troepen macht, maar zijn hoog. De laatste schattingen zijn dat de Verenigde Staten honderdduizend militairen naar de regio zullen sturen, maar dat aantal kan makkelijk worden, uitgebreid. Het onderhouden van een dergelijk leger zal maandelijks volgens voorzichtige schattingen een kleine 550 miljoen gulden gaan kosten, zelfs als er nog geen schot gevallen is. Als het op daadwerke lijk vechten aan komt, zullen de kosten verdrievoudigen, voorspel len militaire deskundigen. Dat is voor de onder zware schulden ge bukt gaande Amerikaanse regering geen prettig vooruitzicht, de reke ning kan ondraaglijk worden wan neer Amerika's al kwakkelende economie in een recessie terecht komt als gevolg van de Golf-crisis. Maar de Iraakse VN-ambassa- deur Abdul Amir al-Anbari legde MAFRAO Jordaanse betogers tegen de Amerikaanse inmenging in het Midden-Oosten verwoordden gisteren de vrees van vele Amerikanen. Op het spandoek staat: "Bush trekje nu nu eervol terug, dat is beter een zekere nederlaag". <foto AP) noegen uit dat de tijd in het voor- boycot en het Amerikaanse leger deel van zijn land werkt. "Wij zijn niet. Irak is een rijk land, terwijl de bereid elke prijs van de oorlog te be- VS op het randje van een economi- talen; dat is geen enkel probleem, sche recessie balariceert. Wij heb- Jullie hebben het nooit willen gelo- ben olie, die anderen nodig hebben, ven, maar we hebben geen offensie- Dus heel snel zullen andere landen ve bedoelingen jegens Saudi-Ara- beginnen de economische boycot te bië", zei hij tot het Amerikaanse pu- schenden. Als ze dat niet doen, zul- bliek. "Wij vrezen de economische len ze veel meer voor hun olie moe- zondagmorgen met zichtbaar ge- ten betalen". In Egypte circuleren verschilende oorlogsscenario's CAIRO In Saudi-Arabië en in de Perzische Golf worden de Ameri kaanse legereenheden verder op oorlogssterkte gebracht. Egypte heeft al een tenminste 10.000 man sterke troepenmacht naar het Ara bische schiereiland gestuurd. Tur- kijke is extra waakzaam. Pro-Iraak- se Arabieren in Tunesië, Maureta- nië, Sudan, Libië en Yemen demon streren voor Amerikaanse, Britse en Saudische ambassades. En ko ning Husein van Jordanië waar schuwt dat een Amerikaanse aanval op Irak een "vijandige reactie van de Arabische landen zal uitlokken". Vooral de verklaring van Husein veroorzaakte gisteren grote be zorgdheid onder Egyptische en westerse politieke waarnemers in Cairo. Het is zeer opmerkelijk en ge vaarlijk tegelijkertijd. Impliciet zegt de koning ermee dat hij in die omstandigheden gedwongen is de kant van Irak te kiezen. In het ko ninkrijk hebben al duizenden Jor- daniërs van Palestijnse origine zich als vrijwilligers gemeld voor deel name aan Iraakse strijdkrachten. Vandaar de onuitgesproken keuze van de vorst, die bij een pro-wester se houding zijn troon definitief kan bijzetten in het museum van ex-mo- narchen. Maar de gok van Husein om op die manier te overleven betekent wel dat Israël hem extra in de gaten houdt, kiest de vorst de kant van Saddam Husein, dan is dat een rechtstreekse oorlogsverklaring aan Jeruzalem. Wie had tien dagen geleden ge dacht dat de met miljarden Ameri kaanse en Saudische oliedollars al bijna veertig jaar in het zadel gehou den Jordaanse monarch het feitelij ke bondgenootschap met Washing ton zou opzeggen? Wie had kunnen dromen dat Syrische troepen nog eens samen met de Amerikaanse eenheden Saudiarabisch grondge bied zouden willen verdedigen? En wie had kunnen vermoeden dat het de Iraakse dictator Saddam Husein zou zijn die met zijn onbegrensde agressie de wereldvrede op het spel zou zetten? Slim "Het gaat op dit moment allemaal razendsnel", zegt een diplomaat van een pp het Westen georiënteerd land in het Midden-Oosten. "Die turbulente ontwikkelingen houden grote gevaren in. Saddam Husein is onbereikbaar. Slechts één foute po litieke of militaire beslissing van de Amerikanen, Egyptenaren, Syriërs of de Israëli's kan een oorlog op we- In Cairo lijkt geen dag van de andere af te wijken. Ook nu niet, terwijl de oorlogsdrei ging in het Midden-Oosten met het uur toe neemt. Files, smog, hitte en de nationale sport van vijf miljoen automobilisten, de godsganse dag claxoneren, stijgen ogenschijnlijk boven de psychologische oorlogsvoering van Irak en de Verenigde Staten uit. Maar wie het lukt boven het lawaai en de dagelijkse beslommeringen van de Egypte naar uit te komen, registreert grote teleur stelling en angst. Voor een vernietigende oor log, maar vooral voor het verlies van de Arabi sche trots, eer en identiteit, nu naar alle ze kerheid de Amerikanen het vuile werk in de Golf gaan opknappen. De nieuwsfeiten van de afgelopen 48 uur is de Egyptenaar niet ontgaan. In Cairo ver schijnende kranten schreeuwen het uit met grote koppen op de voorpagina's. Irak bereidt zich voor op een bloedige oorlog. Bagdhad gooit alle wapens in de strijd. Terrorisme op wereldschaal incluis. reldschaal betekenen. Laten we niet vergeten dat Saddam Husein het heel slim gespeeld heeft door Turkije bij het conflict te betrek ken. Als hier gevechten komen dan zit de NAVO er tot zijn nek in". Sinds de Arabische top van afge lopen vrijdag, circuleren in Cairo onder militaire waarnemers uiteen lopende oorlogsscenario's. Sommi gen menen dat Washington het heel voorzichtig zal spelen, totdat alles in details is voorbereid. Dat bete kent onder meer dat met name de kqrte- en middellange-afstandsra- ketten op de juiste wijze in stelling zijn gebracht om luchtaanvallen van de Irakezen op grondtroepen effectief te kunnen afslaan. Maar ook om bij een eventuele vergel- dingsaanvaï op Irak vitale objecten, als elektriciteitscentrales en water- fabrieken te vernietigen. Baghdad in het donker zetten en de aircondi tioning van de partyelite uitschake len, zouden in de visie van deze ex perts het gezag van Saddam Hus sein behoorlijk ondermijnen. Maar bij zo'n lange voorbereiding - deskundigen rekenen op 60 tot 90 dagen - is de kans niet gering dat Saddam Hussein nerveus wordt. Ten slotte zullen de effecten van de wereldomvattende economische boycot voor de Iraakse bevolking snel voelbaar worden. Ook al be weerde de Iraakse leider gisteren dat er voldoende voedsel is om het maanden uit te zingen. Dat kan, want niemand heeft er enig idee van hoeveel etenswaren en andere le vensmiddelen Irak uit Kuwayt heeft geroofd. Niettemin is de situa tie in Irak nijpend. Anders zou Sad dam Hussein niet de doodstraf heb ben gezet op het hamsteren en de Iraakse vrouwen hebben opgeroe pen zuinig met eten te zijn en geen grotere voorraden aan te leggen dan voor een week. Nervositeit in Baghdad kan de sastreuze gevolgen hebben. Daar mee moeten de Amerikanen zeker rekening houden. Irak kan bijvoor beeld de Turken provoceren door een langs dit lont het kruitvat in het Midden-Oosten te laten ontploffen. Maar ook een aanval op Israël staat Baghdad vrijwel zeker voor de geest om op die manier de Arabi sche publieke opinie in zijn voor deel te mobiliseren. Saddam Hu sein kan dan betogen dat de Ameri kaanse militaire aanwezigheid in Saudi-Arabië een 'zionistisch kom- plot' was, gesteund door 'Arabische verraders'. Het is een niet onbelangrijke troefkaart van Irak, nu de oppositie in de Arabische wereld toeneemt te gen militaire en politieke samen werking van bijvoorbeeld Egypte, Marokko en Syrië met Amerika. En kele oppositiepartijen in Egypte hebben de aan president Mubarak toegezegde steun voor het legeren van troepen in Saudi-Arabië alweer ingetrokken. Husein verloor einde vorige week een belangrijke slag. Hij riep op tot de 'Jihad', de heilige oorlog, met de bedoeling moslims op te zetten te gen de Saudi's die de heilige plaat sen Mekka en Medina hadden 'be zoedeld' door de 'duivelse' Ameri kanen in het heilige land toe te la ten. Maar door het besluit, afgelo pen vrijdag, Arabische troepen naar Saudi-Arabië te sturen, viel de 'isla mitische troef van Saddam Husein hem uit handen. Maar gisteren toverde de Iraakse leider alweer een hartenaas uit de mouw. Herroeping van de annexa tie van Kuwayt is bespreekbaar als Isaël zich onvoorwaardelijk uit de bezette westeljke Jordaanover en de Gazastrook terugtrekt en Syrië hetzelfde doet in Libanon. Beide kwesties liggen in de Arabische we reld zeer gevoelig zelfs in Egypte dat weliswaar een vredesverdrag met Israël heeft, maar de hardvoch tigheid van de Israëliërs inzake de Palestijnse kwestie ernstig neemt en kunnen, als Saddam Hussein zich koest houdt, hem op de lange termijn de gunst van veel Arabieren opleveren. Vandaar dat een tweede oorlogs scenario in Cairo de ronde doet. De Verenigde Staten zullen niet wach ten tot de publieke opinie in de Ara bische wereld zich tegen hen keert. Bovendien, zo weet ook Saddam Hussein, kan Washington zich geen nieuw Vietnam permitteren. Een korte, bloedige, maar niet langer dan 48 uur durende oorlog met als voornaamse doel het dagelijks le ven in Irak te verlammen en Sad dam Husein te brengen. Maar ook deze consequenties kan Saddam Hussein zelf wel beden ken. Zijn beste kans om bij dit draaiboek te overleven, is de Ameri kanen tot een veldslag in de woes tijn te verleiden en daarmee niet al te lang te wachten. In het verzen gende zand van Saudi-Arabië zijn de ervaren Irakezen in het voordeel. Bovendien heeft Irak altijd nog de grootste voorraad gifgas ter wereld achter de hand. En kan Baghdad op reële grond dreigen met de vernieti ging van de olievelden en raffinade rijen in Kuwayt. Bert vond het detectivebureau een aardig idee. We drukten kaartjes met gestyleerde letters en een sjiek dun randje op mijn nieuwe PC en kochten een fles oude cognac om de geboorte van buro Scholten De Klerk te vieren. Toen de fles bijna leeg was ging de telefoon. Ik grab belde de hoorn van de haak. "De.. Klerk!" "Ben je dronken, schat?" vroeg Lizzy. "Nee. Ja.. Een beetje... Eh, hoe is het met jou?" Ik legde mijn hand op de hoorn. "Lizzy". Bert stond moeizaam op. "Ik ga al", mompelde hij. "Wijven! Altijd wat te mekkeren!;; "Blijf zitten, jongen, van mij hoef je niet weg", zei ik terwijl ik vage ge baren maakte naar de bank. "Hé, schat, Bert is hier. Je krijgt de groe ten van hem". Doe de groeten maar terug", zei ze koel. "Max, ik kom thuis. Ik heb hier wel gezien. Kun je me overmor gen van het station halen?" Oh nee! Ik probeerde wanhopig mijn gedachten te ordenen. "Ja, nee, eh dat is een beetje moeilijk". Ik leg de mijn hand weer op de hoorn. "Bert! Ze wil thuiskomen! Help es even". "Ik doe mijn best", mompelde Bert. "Maar als ze weg wil, kan ik haar niet tegenhouden". Hij zakte terug op de bank en staarde naar zijn lege glas. "Natuurlijk niet", zei ik geïrri teerd. "Ze zit verdomme in Zwitser- EEN AVONDJE STAPPEN' land!" Ik haalde mijn hand van de hoorn. "Luister, we zijn bezig met een nieuw project, Bert en ik en..." "Is ze mooi?" vroeg Lizzy klam. Vreemd kalm, ik begon me nu echt zorgen te maken. De nevel trok weg en het gat werd gevuld door een knallende hoofdpijn. "Mens doe niet zo raar! Ik kan je er nu niet te veel over vertellen, "Dat project intersseert me geen moer", zei ze grof. "Als je maar zorgt dat ze weg is voor ik thuis ben. Woensdagavond, kwart over zeven op het station. Zorg datje er bent!" Beng! Hoorn op de haak. Ik wreef krachtig over mijn slapen. Bert deed nieuwe pogingen overeind te komen. "Ik ga es naar huis. Als ik haar voor die tijd nog zie, zal ik, eh.." "Aan jou heb ik wat, kerel", zei ik nijdig. "Steekje kop onder de kraan en kom terug. Vanavond hebben we stafbespreking". "Morgen", zei Bert beslist. "Van avond doe ik niks meer. Morgen vroeg ben je de eerste". Maar de volgende morgen was het opvallend stil in huize Scholten. De gordijnen warendicht, debel stond af en ik voelde me te oud om steen tjes tegen de ramen te gooien. Ik liep terug naar huis en probeerde de tele foon. Het antwoordapparaat meld de dat de heer Scholten belet had en dat een eventuele boodschap na de pieptoon ingesproken kon worden. Voor het buro Scholten de Klerk verwees de stem naar mijn telefoon nummer. "Barst", zei ik tégen de hoorn. De hoofdpijn was weg. Wat bleef was een vreemd licht gevoel, alsof ik in een droom een nooit eindigende val maakte. Wat moest ik doen? Ik dacht aan Lizzy's naderende thuiskomst en aan mijn onderzoek naar Struik's alibi dat voor morgen avond klaar moest zijn. Was Struik een moordenaar? Hij zag er niet naar uit. Hij zag er überhaupt niet uit. Zelfs zonder chantage met het merkwaardige bedrag van twaalf duizend achthonderd eenendertig gulden zou een meisje een forse belo ning mogen eisen om met deze man een avondje te gaan stappen. Zou ze een doek over zijn kop gehangen hebben? Hij was met haar naar bed geweest. Zijn ontreddering was echt toen ik hem met zijn naam in Karin's boekje confronteerde. Waar was hij bang voor? Zijn baan? Zijn vrouw? Hij droeg geen ring, maar dat deed ik ook niet en ik was wel de gelijk getrouwd met Lizzy. Lizzy... Wat zou ze nu doen? Nee! Struik! Ik concentreerde me met moeite op mijn lelijke prooi. Hij had een verward verhaal verteld over een lening toen ik hem naar die twaalfduizend gulden vroeg, maar ik kende de bankvoorwaarden voor particuliere leningen tot de kleinste aller lettertjes en binnen een minuut had ik hem klem. Ik schoot er weinig mee op want daarna ging hij elke vraag over geld uit de weg. Hij praatte er gewoon overheen en als hij het even niet wist, keerde hij zich af en keek uit het raam. De herkomst van het geld intrigeerde me. Als ik dat wist, wist ik of Struik de moor denaar was. Of opdrachtgever van de moordenaar... Ik liet de telefoon twee keer rinke len voor ik opnam. "Max", zei Bert zwakjes. "Ik voel me niet lekker. Je zult het vandaag alleen moeten doen". "Zuip dan niet zoveel", snauwde ik en hing op. Even later was-ie er weer. "Ik was nog niet klaar", zei Bert. "Voor je hem er weer opkwakt kun je beter even luisteren. Ik heb nog eens nagedacht over dat geld. Als we weten waar dat vandaan komt, weten vie of hij de dader is". "Zover was ik ook". Bert negeerde mijn sarcasme. "Ik heb vroeger ook eens in zo'n stich tingsbestuur gezeten... Als wij extra geld nodig hadden zochten we in Den Haag naar doelsubsidies". "Wat zijn dat?" De gedachte aan Bert Scholten als bestuurslid van een club voor de mensheid was even vermakelijk als onwaarschijnlijk. "Potjes", zei Bert. "Potjes vol mooi geld dat jarenlang suddert op een ministerieel bureel tot iemand het met een nog mooier verhaal weg komt snoepen. Je moet een beetje kunnen lullen om het los te krijgen, maar dat kan die vogel van jou, be grijp ik". "Dat kan-ie zeker", beaamde ik. "Over alles en nog wat, behalve geld". "Praat es met de penningmees ter". "Doe ik. Jammer dat je niet mee gaat. Zo'n man praat wat makkelij ker met een kenner". "Jij bent de financeel expert van de firma. Probeer het nou maar. Misschien ben ik vanavond weer zo ver opgeknapt dat ik nieuwe advie zen kan geven". "Sterf toch, kerel", zei ik, maar toen ik neergelegd had, besefte ik dat hij geen slechte raad had gege- Paus geeft toestemming UTRECHT (ANP) - Paus Johannes Paulus II heeft ingestemd met de priesterwijding van de voormalige gereformeerde pre dikant drs. M. Los. Dit heeft het aartsbisdom Utrecht meege deeld. Los. Los (43), gehuwd en vader van vijf kinderen, ging in 1987 over naar de Rooms-Katholieke Kerk. Hij heeft de afgelo pen jaren pastorale ervaring opgedaan in de parochie van De Meern. geen ergernis geven en zou zeniet kunnen worden gezien als eerste stap op weg naar opheffing van het celibaat, vroeg men zich af. Los was na zijn studie theologie aan de Vrije Universiteit vier jaar gereformeerd predikant in Sint- Pancras. Van 1979 tot zijn breuk met de Gereformeerde Kerken werkte hij in Velp-Roozendaal. wvVoor zijn overgang naar het priesterwijding te worden toe- rooms-katholicisme gaf hij des- Los wordt op 8 september in de kathedrale kerk van Utrecht di aken gewijd. Over de datum van de priesterwijding is nog geen be slissing genomen; gewoonlijk is deze minstens een half jaar na de diakenwijding. Kort na zijn overgang naar de Rooms-Katholieke Kerk richtte Los met steun van Simonis aan de paus het verzoek tot de diaken gelaten. De afgelopen drie jaar tussen het aartsbisdom en het Va- ticaan uitvoerig overleg geweest. Vooral de vragen rond het celi baat kregen volgens het aartsbis dom veel aandacht. Zou de pries terwijding van een gehuwde man Actie Kerkbalans hoger dan in '89 LEIDSCHENDAM (ANP) - De le den van 884 hervormde gemeen ten die in januari hebben meege daan aan de actie Kerkbalans, hebben samen 1,95 miljoen gul den (1,5-1 procent) meer toege zegd dan in 1989. Het totaal be drag aan toezeggingen is ruim 130 miljoen gulden, bijna 2 miljoen meer dan in 1989. Dat heeft de commissie Geld werving van de Nederlandse Her vormde Kerk bekendgemaakt. In 614 gemeenten steeg het toe gezegde bedrag voor het werk van de plaatselijke kerk; in 257 gemeenten moet men met een la gere opbrengst rekening houden. De gemiddelde stijging in de ge meenten waar de leden royaler zijn geworden, bedroeg 3,69 pro cent. De gemiddelde daling in de 257 gemeenten was 2,57 procent. Het totaal aantal hervormden is in 1989 met 53.672 gedaald tot 2.623.414. In de periode van 1 ja nuari 1986 tot 1 januari dit jaar nam het ledental met bijna 6 pro cent af. In elke kerkprovincie was er vorig jaar van vermindering van het aantal hervormden spra ke, het meest in Groningen en Noord-Holland: resp. 4,2 en 3,2 procent, het minst in Noord-Bra bant en Limburg: 0,5 procent. Het aantal hervormden dat aan de actie Kerkbalans meedoet, was dit jaar ongeveer 600 minder dan vorig jaar. In 26 procent van de gemeenten daalde het aantal deelnemers, in 22 procent steeg het aantal. De deelnemers zegden gemiddeld 223,74 gulden toe, bij na twee gulden meer dan in 1989. tijds als belangrijkste reden, dat de RK Kerk te midden van de oe cumene ononderbroken de band met de kerk van de apostelen uit drukt. De handoplegging van de bisschop, waardoor het ambt van de apostelen wordt doorgegeven, is daarvoor voor hem een teken. Sinds 1950 heeft de paus al en kele keren de priesterwijding toe gestaan van een gehuwde voor malige predikant. De bekendste is de emeritus-hoogleraar in de oecumenica te Nijmegen, dr. H. van der Linde, die in 1960 van de Nederlandse Hervormde Kerk overging naar de Rooms-Katho lieke Kerk en in 1967 priester werd gewijd. Volgens het aarts bisdom maakt de RK Kerk hier- at zij de waarde i de refomatori- sche kerken beseft. Vele priesters in VS houden zich niet aan celibaat de BOSTON (AP) - Onj_ helft van de rooms-katholieke priesters in de Verenigde Staten houdt zich niet aan het celibaat, zo blijkt uit een studie die zater dag is gepresenteerd. Onderzoeker Richard Sipe, psycho-therapeut en voormalig priester, zei dat volgens zijn gege vens twintig procent van de pries ters „een duidelijk patroon van heteroseksueel gedrag" vertoont; tien tot dertien procent homo- stüur.'"BoVsak"wil "verder kandi- Ds. Allan Boesak Ds. Boesak gaat in de politiek GENEVE (EPD) - De Zuidafri- kaanse theoloog dr. Allan Boesak is afgetreden als voorzitter van de Wereldbond van Hervormde en Gereformeerde Kerken (WARC). Dat heeft de algemeen secretaris Milan Opocenski aan het begin van de bestuursvergadering van de WARC meegedeeld. Boesak, sinds 1982 voorzitter van de WARC, nam in juli ontslag als voorzitter van de Nederduitse Gereformeerde Sendingkerk in Zuid-Afrika en als predikant in Bellville bij Kaapstad. Hij besloot daartoe, nadat bekend was ge worden dat hij een buitenechtelij ke relatie had met de blanke tv- producer Elna Botha- Boesak heeft in een interview gezegd, dat hij in september een politieke carrière wil beginnen. Hij zal zich niet bij een politieke partij aansluiten, maar op ge meentelijk niveau mensen hel pen die strijden voor hun demo cratische rechten. Boesak denkt zich nuttig te kunnen maken als onderhandelaar bij consumen tenboycots of bij conflicten tus- i hun gemeentebe- seksueel actief is en zes procent seks heeft met minderjarigen. Zo'n zes tot acht procent streeft het celibaat na, maar heeft de re gel in het verleden wel eens over treden. In de V.S. zijn ongeveer 53.000 priesters werkzaam. De studie is gebaseerd op ge sprekken met zo'n 1.500 perso nen. Eenderde van hen bestond uit priesters in psycho-therapie, eenderde bestond uit priesters die hun verhaal vertelden in werkgroepen en eenderde be stond uit de minnaars of anderen die uit de eerste hand informatie gaven over het seksuele gedrag van priesters. daat staan voor een zetel i „niet-racistisch parlement". Tegen herinvoering van de doodstraf BUENOS AIRES (KNA) - Na de belangrijkste protestantse ker ken hebben nu ook de rooms-ka- tholieke bisschoppen in Argenti nië zich tegen herinvoering van de doodstraf gekeerd. De bisschoppen zeggen in een verklaring, dat de doodstraf niet onverenigbaar is met het rooms- katholieke geloof. Zij vinden het Kenneth Doyle, woordvoerder echter niet het geschikte moment van de Nationale Synode van Ka- om de doodstraf opnieuw in het tholieke Bisschoppen, beknti- Argentijnse strafrecht op te ne seerde de studie omdat deze vol- men gens hem steunt op pries- President Carlos Menem dien- ters die hulp zochten bij seksuele de vorige week een wetsvoorstel problemen. De onderzoeksresul- in dat de doodstraf mogelijk taten worden gepubliceerd in het maakt voor personen die zich boek A Secret World: Sexuality schuldig hebben gemaakt aan and the Search for Celibacy dat verkrachting, handel in drugs of volgende maand verschijnt. Bedevaart Sinaï MOSKOU (KATHPRESS) - Een organisatie in de Sovjetunie be reidt een bedevaart op nage bouwde oude schepen voor van het noorden van de Russische Re publiek naar de berg Sinaï in Egypte. Ongeveer 100 orthodoxe en protestantse christenen, jo den, moslims, journalisten en ge leerden zullen aan deze bedevaart deelnemen. Dat bericht het Sov jetpersbureau Novosti. De bedevaart wordt georgani seerd door de organisatie 'Zen ding Gouden Tijdperk', waarin onder meer samenwerken de Russisch-Orthodoxe Kerk, de af deling voor internationale betrek kingen van moslimorganisaties in de Sovjet-Unie, het Sovjetmi nisterie van scheepvaart, het mi nisterie van cultuur van de Russi sche Federatie en de internatio nale club van journalisten. ontvoering met moord, De bisschoppen veroordelen in hun verklaring ook het wetsvoor stel om abortus te legaliseren, als een vrouw is verkracht of als haar leven in gevaar is.Zij vinden dat daarmee moord wettelijk wordt toegestaan. Ook een eventuele le galisering van euthanasie wordt scherp veroordeeld. Beroepingswerk Hervormde Kerk: Beroepen te Hen gelo (O.): mw. M. Geense te Geervliet en Heenvliet. Geref. Kerken Vrijgemaakt: Aan- die bedankte voor Alblasserdam i.c.m. Nieuw Lekkerland, voor Baflo i.c.m. Warffum. voor Driesum, voor Fer- werd-Hallum, voor Franeker-Sexbie- rum i.s.m. Arum, voor Garrelsweer i.c.m. Ten Post, voor Hoek (Z). voor Kantens, voor Smilde i.c.m.. Diever en r Vlissingen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2