LEIDSCH DAGBLAD 'Vredesplan' Hussein afgewezen NODIG! Beurzen krijgen tik BROCCOLI EN GEHAKT Belangrijk nieuws voor uitzendkrachten tempo-team uitzendbureau Lapjeskat op dievenpad Zeventien gevallen ziekte van Weil Branden in Katwijkse duinen Oog beschadigd bij overval VS gaan olietransporten Irak onderscheppen MAANDAG 13 AUGUSTUS 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39316 Prijs fl. 1,35 Opschudding door gestolen koffertje HAARLEMMERMEER Een ge stolen koffertje heeft gistermiddag voor enige opschudding gezorgd bij het Shell-tankstation langs de rijks weg A4 ter hoogte van Brugrestau- rant Van der Valk. Het afgesloten koffertje werd 's middags om kwart over twee een beetje verscholen aangetroffen in de verkoopruimte van het tankstation. De Explosie ven Opruimingsdienst werd ge waarschuwd en de wegen achter en langs het tankstation werd afgeslo ten. Het verkeer op de rijksweg, richting Den Haag, is niet stilge legd. Uit onderzoek bleek dat in het koffertje slechts kleding en papie ren ter waarde van 2.000 gulden za ten. De bagage was eigendom van een Belg. Die was 's morgens ver trokken uit een hotel op Schiphol waar zijn koffer was gestolen. De dieven, die het koffertje blijkbaar niet open hadden kunnen krijgen, hadden het achtergelaten bij het tankstation. De Belg is dezelfde middag nog op de hoogte gesteld van het feit dat zijn eigendom was teruggevonden. Het tankstation was om kwart over vier weer bereik baar. DEN HAAG (ANP) - Een lap jeskat uit de wijk Benoorden hout in Den Haag is betrapt op het stelen van wasgoed en kleine zilveren voorwerpen. Dat maakte de Haagse politie maandag bekend. Het beest had er een ge woonte van gemaakt om bij buurtbewoners naar binnen te sluipen om daar spulletjes mee te nemen. Zo raakte bij een van de bewoners in de straat gedurende een reeks van maanden een zilveren ser vetring en klein wasgoed van de waslijn op de zolder van haar woning zoek. Verdwij ningen waar de bewoonster nooit een zinnige verklaring voor wist te vinden. De politie vermoedt nu dat het beest in al die maanden door het zolderraam naar bin nenklom. NOORDWOLDE (GPD) - Het aantal mensen dat de ziekte van Weil heeft opgelopen bij het zwemmen in de Spokeplas bij het Friese plaatsje Noordwolde, is dit weekeinde opgelopen tot zeven tien. Dat is een uitbreiding met twaalf gevallen. De inspecteur voor de volksgezondheid in Fries land, Gert Siemons, houdt er re kening mee dat deze week nog meer meldingen binnenkomen. Onderzoek van het bloed van de getroffen mensen in het laborato rium van volksgezondheid heeft aangetoond dat voor 99 procent zeker is dat het gaat om de ziekte van Weil, aldus Siemons. (griep en leverfunctiestoornis sen), duidt heel sterk op de ziekte van Weil. Dat wordt nu bevestigd door het bloedonderzoek", aldus Siemons. Onder de nieuwe ziek tegevallen bevinden zich zeker vijf militairen uit de Johannes Postkazerne in Steen wijk die twee weken geleden in het bos- meer zwommen. Het aantal ge troffen militairen komt daarmee op negen. Siemons noemt het aantal van zeventien niet voldoende om te spreken van een epidemie. "Ik zou het eerder een 'endemie' noe men. Daarvan wordt gesproken als de ziekte onder een bepaald deel van de bevolking voor komt". Hoewel een onderzoek van de afdeling Bestrijding Dierenpla gen te Wageningen vorige week geen sporen van ratten in en rond het bosmeer heeft aangetoond, gaat Siemons er toch van uit dat deze dieren wel degelijk een rol hebben gespeeld bij de besmet ting. In het nader onderzoek zal dan ook extra aandacht aan de mogelijke aanwezigheid van rat ten worden besteed. De tempera tuur van het water in de Spoke plas is 27 graden Celcius. De ziek tekiemen kunnen zich daardoor naar hartelust ontwikkelen. Het eerste ziektegeval werd vrijdag 3 augustus ontdekt bij een peuter van de camping in Noord- wolde. KATWIJK Ruim één hectare duinterrein in de Katwijkse Zuidduinen is gistermiddag afgebrand. De brand werd tegen half drie ontdekt door de boswachter. De Katwijkse brandweer kon door geparkeerde auto's op de Zuidduinseweg de brand niet snel bereiken. De takelwagen was net bezig met het wegslepen van een geparkeerde wagen waardoor de toegang tot het duingebied voor de brandweer werd geblokkeerd. Brandweercommandant J. Kuijpers: "Daardoor hebben we zeker vijf minuten vertraging opgelopen". De Katwijkse brandweer is gisteren met 25 man en drie brandweerwagens ruim drie uur bezig geweest om de brand met zand en vuurzwepen te blussen. Ook zaterdagnacht moest de Katwijkse brandweer in actie komen voor een brand in de Noordduinen, vlak bij de Hoorneslaan. ROTTERDAM (ANP) - Een 43-jarige Rotterdammer is het afgelopen week einde met hoornvliesbeschadiging opgenomen in het Oogziekenhuis na dat zakkenrollers een nog onbekende bijtende stof in zijn ogen hadden ge spoten. De Rotterdamse politie maakte dat vandaag bekend. De man werd op straat aangesproken door een man die om een vuurtje vroeg. Even daarna spoot een tweede man met een plastic fles het bijtende spul in zijn ogen. Vervolgens werd hij beroofd van zijn polshorloge en zijn geld, ongeveer elfhonderd gulden. Van de daders ontbreekt elk spoor. Katwijker: 'Maar tachtig pilsjes' NOORDWIJK De politie moet naar dieven en moorde naars uitkijken en zich niet bezighouden met over de weg slingerende automobilisten. Dat was volgens de Noord- wijkse politie de opinie van een 20-jarige Katwijker die vannacht werd aangehouden op de Parallelboulevard. De Katwijker trok de aan dacht door de hele rijbaan in gebruik te nemen. Hij bleek stomdronken achter het stuur te zitten, maar had naar eigen zeggen slechts tachtig pilsjes genuttigd. Hij was niet in staat de ademtest af te leggen. Te gen de man werd proces-ver baal opgemaakt. Bovendien kreeg hij een rijverbod, ter wijl zijn auto achter het bu reau in bewaring werd geno- Man verdronken in Voorschoten VOORSCHOTEN - In de singel rond de Voorschotense begraaf plaats Rosenburgh is gisteravond een circa 30-jarige man verdronken. Volgens de politie is de man in de singel gaan zwemmen en werd hij daarbij waarschijnlijk onwel. Niets zou op een misdrijf wijzen, de iden titeit van de man is nog onbekend. Het stoffelijk overschot werd om half tien door wandelaars opge merkt langs het zuidelijke gedeelte van het wandelpad in het park rond de singel. De gewaarschuwde poli tie hield aanvankelijk rekening met moord en schakelde de technische recherche in. Om kwart voor twaalf kon de begrafenisondernemer wor den ingeschakeld. Gezien het late tijdstip was het niet nodig het hele park aan de Ro- senburgherlaan af te zetten. Wel hielden agenten belangstellenden op afstand van het stoffelijk over schot en de zwarte damesfiets van de verdronken man. Volgens een woordvoerder van de politie heeft de man enkele uren in het water ge legen. Buitenlanders verlaten Liberia MADRID (AP) - Een groep van on geveer tweehonderd buitenlanders, onder wie drie Nederlanders, wordt vandaag door helikopters van de Amerikaanse marine uit Liberia ge ëvacueerd. Dat heeft het Spaanse ministerie van buitenlandse be kendgemaakt. De buitenlanders, die de afgelopen dagen voor de he vige gevechten in Monrovia hun toevlucht hadden gezocht in de Spaanse ambassade, hebben vol gens het ministerie inmiddels via door de rebellen beheerst gebied veilig de havenstad Buchanan be reikt. Ze zullen van daaruit per heli kopter worden overgebracht naar een Amerikaans marineschip dat hen naar het buurland Sierra Leone brengt. Van daaruit gaan ze met een transportvliegtuig van/de Spaanse luchtmacht naar Madrid. Koeler Half tot zwaar bewolkt en in de nacht en ochtend vooral in het zuidoosten en kele regen- of onweersbuien. Overdag vooral in het westen perioden met zon. Minimumtemperatuur ongeveer 16 graden. Midaagtemperatuur tussen 20 graden aan zee en 26 graden in het oos ten van het land. Vannacht weinig wind. overdag matige wind uit weste lijke richtingen. De vooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: Perioden met zon. Later in de week ook 'enkele buien. Middagtemperaturen rond 23 graden, vanaf vrijdag wat lager. 20 PAGINA'S Hussein presenteerde gisteren een 'vredesplan', waarin hij de terug trekking van Iraakse troepen uit Kuwayt verbond aan het terugtrek ken van Israëlische en Syrische troepen uit de bezette gebieden en Libanon. De westerse troepen in Saudi-Arabië moeten worden ver vangen door een Arabische vredes macht onder toezicht van de Vere nigde Naties. Bovendien moeten al le economische sancties tegen Irak worden opgeheven. VS-president George Bush liet vanaf zijn vakantieadres in Kenne- bunkport weten in de voorstellen "niets positiefs" te zien. Israël sprak van "goedkope propaganda". Het Nederlandse ministerie van buiten landse zaken zei dat Irak zich eerst uit Kuwayt moet terugtrekken alvo rens over een vredesregeling kan worden gepraat. Koning Hussein van Jordanië kan zich gedeeltelijk in het plan vinden. "Ik begrijp niet dat regeringen voorbij kunnen gaan aan de door Israël bezette gebieden terwijl zij de druk op Saddam Hus-" sein opvoeren". De Amerikaanse vloot in de Per zische Golf heeft gisteren de op dracht gekregen om de Iraakse olie export via zee te verhinderen. Vol gens minister Baker van buiten landse zaken gebeurt dat op ver zoek van de Kuwaytse regering in ballingschap. De VS zullen er, des noods met geweld, voor zorgen dat er geen Iraakse olie door de Straat van Hormuz komt. Baghdad heeft de VS gewaarschuwd dat het onder scheppen van tankers een "daad van agressie is en neerkomt op een blokkade, waartoe de VN niet be sloten heeft". Vanmiddag mislukte de eerste grote poging van Irak om aan de VN-sancties te ontkomen, toen Saudi-Arabië het tankschip Al-Qa- disiyah terugstuurde. Gisteren al weigerden de havenautoriteiten sleepbootassistentie te geven aan de tanker, die daar kennelijk heen was gestuurd om de reactie van Saudi-Arabië te testen. Brit gedood De oorlogsdreiging in het Midden- Oosten is dit weekeinde door een aantal incidenten verder opgelo pen. Het leger van Saudi-Arabië heeft volgens het Franse persbu reau AFP twee Iraakse verken ningsvliegtuigen beschoten die het Saudische luchtruim hadden ge schonden. Irak heeft Turkije be schuldigd van het schenden van DEN HAAG (GPD) Het kabinet heeft vanochtend besloten het luchtverdedigingsfregat Witte de With en het met helikopters uitge ruste standaardfregat Pieter Flo- risz naar de Perzische Golf te stu ren. Van de bemanning, per schip zo'n 180 koppen, zijn slechts enke len dienstplichtig. Als zij de ope ratie niet mee willen maken wor den zij vervangen door beroeps- personeel. De twee fregatten zullen waar schijnlijk volgende week vertrek ken voor een reis van twee tot drie weken. In de Golf voegen zij zich bij een internationale vloot, be staande uit Amerikaanse, Britse en Franse schepen. Zowel de Wit te de With als de Pieter Florisz is uitgerust met het snelvuurkanon 'Goalkeeper', dat in staat is vijan delijke raketten in de vlucht neer te halen. zijn luchtruim en het afgelopen weekeinde zijn leger aan Turkse grens verder versterkt. De Britse regering heeft bij de Iraakse ambassadeur in Londen ge protesteerd tegen het doodschieten, gisteren, van de Britse zakenman Douglas Croskery door een Iraakse soldaat. Croskery werd neergescho ten toen hij probeerde vanuit Ku wayt naar Saudi-Arabië te vluchten. Het Britse ministerie van buiten landse zaken sprak van "een bar baarse daad die beschouwd moet worden als moord". In Saudi-Arabië zijn de eerste Egyptische troepen aangekomen die het land moeten beschermen te gen een eventuele aanval van Irak. Engeland heeft een eskader van twaalf gevechtsvliegtuigen naar de Golf gestuurd. Volgens de Ameri kaanse krant New York Times stu ren de VS een vierde vliegdekschip naar het Midden-Oosten. De Spaan se regering zou een kleine vloot in de Middellandse Zee de plaats wil len laten innemen van de Ameri kaanse oorlogsbodems die onder weg zijn naar de Golf. (Pagina 2: VS vrezen tweede Vietnam; 'Een foutje en er is weer een wereld pagina 5: Hussein roept volk op tot zuinigheid: Turkse regering krijgt spe ciale bevoegdheden; Westduitsc be drijven leverden Irak atoomtechnolo gie). AMSTERDAM/TOKYO (AN- P/UCN/UPI) De aandelen aan de Amsterdamse beurs hebben van ochtend opnieuw terrein verloren door de onrust in het Midden-Oos ten. De CBS-index van 40 fondsen daalde vanochtend met 2 procent tot 105,90 punten na een slotkoers van 107,90 vrijdag. Daarmee volgde het Damrak de beurzen van Frankfurt en Londen, die eveneens verlies leden. De ma laise wordt veroorzaakt door de fors gestegen olieprijzen, die de winsten van de bedrijven zullen aantasten. Daarnaast schrokken de handela ren van de forse klappen op de Ja panse beurs en de lagere dollar. Op de Japanse effectenbeurs daalden de aandelenkoersen van ochtend met 4,2 procent. De Nikkei index, de beursbarometer in Tokyo, kelderde met 1153,12 punten tot 26.176,43 punten, het laagste punt tot nu toe dit jaar. De daling van de Japanse aande- Tempo-Team Uitzendbureau heeft de nieuwe belonings regeling - die is opgenomen in de CAO voor elke uitzendkracht in Nederland - al ingevoerd per 1 juli 1990. Daarmee is Tempo-Team een van de eerste uitzendbureaus die volgens de nieuwe 'spelregels' te werk gaat. Dat betekent o.a. dat u bij Tempo-Team nü al kunt profiteren van de voordelen van de nieuwe belonings regeling, die u na elke 1000 uur werk recht geeft op een positieverbetering. Als u meer wilt weten over dit voor u belangrijke onderwerp, kunt u op elk moment tijdens kantooruren (8.30 tot 17.15 uur) bij ons binnenlopen. Van maandag 13 augustus t/m donderdag 16 augustus zijn wij bovendien tot 19.00 uur geopend om u elke gewenste informatie te geven. U bent van harte welkom. Wanneer u ook komt. En zonder enige verplichting. Leiden, Stationsplein 212, 071 -14 41 46 lenkoersen was de op zes na groot ste in de geschiedenis van de beurs. De oplopende spanning in het Mid den-Oosten maakte de Japanse be leggers zenuwachtig, omdat Japan volkomen afhankelijk is van olie importen uit de Golfstreek. De afgelopen week was de Nik kei-index van 225 fondsen al met ruim 3500 punten of 11,4 procent ge daald. Sinds de inval van Irak in Kuwayt hebben de aandelenkoer sen in Tokyo ongeveer 14 procent moeten prijsgeven. Omdat het conflict in het Midden- Oosten vooralsnog niet escaleert is de Amerikaanse dollar als 'vlucht heuvel' voor beleggers voorlopig onaantrekkelijk. De Amerikaanse munt daalde in Amsterdam vanoch tend om 10 uur naar 1,777 gulden na een slotkoers van 1,798 vorige week vrijdag. De handelaren kijken voor al naar de zwakke economie van de Verenigde Staten, die voor de dollar weinig goeds inhoudt. Brandweer bevrijdt twaalf mensen uit kermisattractie HOORN (ANP) - De Hoornse brand weer heeft gisteravond met een lad derwagen 12 mensen uit een vastge lopen kermisattractie bevrijd. Het twaalftal zat in de Tornado, een ver ticaal ronddraaiende schommel die door het knappen van een hydrauli sche leiding op vrijwel het hoogste punt blokkeerde. De twaalf inzittenden van de schommel kwamen daardoor vrij wel op hun kop op ruim tien meter hoogte te hangen. Door de veilig heidsbeugels in de gondel is er nie mand uit de schommel gevallen, zo deelde een woordvoerder van de Hoornse politie vanmorgen mee. Het kostte de plaatselijke brand weer ruim anderhalf uur om alle in zittenden uit de gondel te halen. Een meisje hield aan de druk van een veiligheidsbeugel buikklachten over, maar kon na medisch onder zoek naar huis. WASHINGTON/BAGHDAD (GPD/Rtr/AFP/UPI/D- PA/ANP) - De voorwaarden die de Iraakse president Sad dam Hussein heeft gesteld voor terugtrekking van de troe pen uit Kuwayt, zijn door de meeste landen als 'te extreem' van de hand gewezen. De Verenigde Staten zullen indien nodig met hulp van de Amerikaanse marine voorkomen dat Irak olie uitvoert. Saudi-Arabië heeft vanmiddag een Iraaks olietankschip teruggestuurd, dat poogde olie te laden bij een laadstation aan de Rode Zee. LONDON - Een fietser geniet van het achteraanzicht van een rij Jaguar gevechtsvliegtuigen van de Royal Air Force op het vliegveld van Northfolk vlak voordat die vertrokken naar de Golf. (foto anp> Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Broccoli, 1 QC 500 gram ±./U Gehakt half-om-half, kilo 1&4S 7.49 A OK 500 gram 5^5 albert; heijn 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. PostcodeTel Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400 óók voor de sportpagina's Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts 127.50 Ik neem een kwartaalabonnement 174,15" Ik neem een jaarabonnement 1 285.50' Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis' (aankruisen wat van toepassing is)

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1