'Robert Long is wel eens zoek geweest' Kinderen kijken minder naar Nederland 1,2 en 3 TV-oorlogsscenario 's Golf liggen gereed RM Producente Ireen van Ditshuyzen op eigen benen Programmamaker Ireen van Ditshuyzen: "Ik ben in wezen geen ander leven begónn Martens. Hele mooie opnamen heb ik voorts gemaakt in het Rot terdamse wijkje Landzicht, te genover Overschie, vlak bij de luchthaven Zestienhoven. Deze vorm van filmen is heel goed om m'n hoofd bij maatschappelijke ontwikkelingen te houden, om met de dagelijkse realiteit te wor den geconfronteerd. Filmen in een stadswijk is iets anders dan een show maken met Ischa Meyer. Maar die verschillende manieren van werken vullen el kaar wél uitstekend aan. Mensen zijn altijd gewend op korte ter mijn te denken. Zo'n documen taire, daar doe je een jaar of lan ger over. Ireen vertelt vervolgens, dat ze net begonnen is met een vierja- renprojekt over het probleem van dementie. „Gekoppeld aan een onder zoek van de Vrije Universiteit volg ik met de camera een aantal mensen, 't Gaat over wat er met mensen die door dementie wor den getroffen en met hun part ners en omgeving gebeurt. Over een jaar moet een korte versie klaar zijn. De KRO gaat het pro gramma uitzenden." Waarom laatje niet elk jaar een reportage zien, zodat de kijkers het proces vier jaar lang kunnen meebeleven? Ireen: „Vier keer kost meer geld." Wat de praatshows van ko mend winterseizoen betreft: de shows van Ischa Meijer gaan door, Jan Lenferink gaat verder onder de hoede van Veronica- programmamakers en Ireen „is met de VPRO bezig" voor een ander praatprogramma. Veroni ca heeft haar gevraagd een infor- matief-educatieve serie te gaan maken. „Ik heb verder niet zo veel met die club te maken, maar vergis je niet, dit soort opdrach ten geven ze ook en er kan daar veel." HILVERSUM (GPD) - Het aan tal minuten dat kinderen en jon geren naar Nederland 1, 2 of 3 kijkt daalt dramatisch. Gemid deld wordt door deze groep in vergelijk met vorig jaar twintig tot 35 procent minder naar de pu blieke omroepen gekeken, en zelfs veertig tot meer dan vijftig procent minder dan het jaar daarvoor. Dat blijkt uit cijfers van het continu kijk-onderzoek van de jeugd van de afdeling Kijk- en Luisteronderzoek van de NOS over het tweede kwartaal van dit jaar. De afdeling heeft de groep kinderén en jongeren onderver deeld in drie leeftijdsgroepen: van 6 tot 8 jaar, van 9 tot 12, van 13 tot 15 en van 16-19. De grootste daling in kijktijd is geconstateerd bij de jongsten. HILVERSUM (GPD) - De Hilversumse omroepen heb ben nu reeds scenario's klaar liggen om een eventuele oor log in het Midden-Oosten op de tv-zenders Nederland 1,2 en 3 te verslaan. De actualiteiten rubrieken van VARA, NCRV en KRO zullen volgens de sce nario's alle beschikbare man kracht samenbundelen om een eventuele oorlog dagelijks desnoods tussen de program ma's door te vólgen. De ATV-omroepen zullen in geval van nood samen dagelijks ge zamenlijk vanuit de Nieuws lijn-redactie (Veronica) op Ne derland 2 te volgen zijn. De redacties en presentato ren van NOS-Journaal en NOS-laat hebben een verge lijkbaar scenario voor Neder land 3. „Bovendien zullen wij de actualiteitenrubrieken op Nederland 1 en 2 waar we kun nen, van beelden en commen taren die uit internationale tv- bronnen komen, voorzien", al dus Leo Kool, plaatsvervan- gend-NOS-tv-directeur. De ATV-omroepen (AVRO, TROS en Veronica) hebben volgens het Nederland 2-sce- nario twee tv-ploegen onder leiding van de verslaggevers George Mustert (Veronica) en Pieter Varekamp (AVRO) klaarstaan om ieder moment, naar de oorlog uit te rukken. De omroepen van Nederland 1 hebben één tv-ploeg gereed staan. „Ook op het terrein van de presentatoren en commentato ren wordt alles, bü ons samen gevoegd. We gebruiken vol gens ons scenario elke avond en desnoods overdag ook de zelfde kaart en er is zelfs een vast gezamenlijk logo ontwor pen. Alleen voor de zondag voorziet ons scenario niet: dan heeft de VPRO zendtijd op Ne derland 2", aldus Hans Emans, eindredacteur van Veronica's Nieuwslijn. „Ook wij zullen al les bundelen", aldus Fons de Poel, plaatsvervangend eind redacteur van Brandpunt. Keek de 6 tot 8-jarige in het twee de kwartaal van 1988 nog gemid deld 44 minuten per dag naar een van de drie publieke zenders, dit jaar was dat nog maar 21 minu ten. Vorig jaar bleef de klok staan bij 34 minuten. Ook in de andere leeftijdsgroe pen is de daling enorm. Het aan tal minuten dat de 9 tot 12-jarige dagelijks gemiddeld voor de buis blijft hangen is gedaald van 55 minuten in 1988 tot 45 minuten in '89 en zelfs 35 minuten dit jaar. Hield de 13- tot 15-jarigen het in '88 nog zeventig minuten vol, in middels is dit aantal gedaald via 51 minuten in '89 tot 42 in '90. De oudste groep tenslotte volgde de trend met 63 minuten ('88), 51 mi nuten ('89) en 39-minuten ('90), WK voetbal De daling in de kijktijden wordt door het rapport niet verklaard. Wel zegt een woordvoerster van de afdeling Kijk en Luisteron derzoek van de NOS dat één en ander zonder twijfel gebeurd is onder invloed van de buitenland se zenders. Momenteel loopt een onderzoek van de afdeling naar het kijkgedrag van Nederlanders naar de buitenlandse zenders. De uitslag van dat onderzoek wordt over enkele weken verwacht. Het afgelopen kwartaal is ook door de jeugdige kijker veel naar het WK voetbal gekeken. Opval lend daarbij is dat niet de wed strijd West-Duitsland-Nederland de meeste jeugdigen wist te boei en. De wedstrijden Engeland- Nederland, Nederland-Ierland en Engeland-Egypte hielden meer jonge kijkers voor de beeldbuis gekluisterd. MAANDAG 13 AUGUSTUS 1990 Van onze correspondent Ale van Dijk AMSTERDAM - „Onze gasten moeten wel eens even wachten voordat een tv-uitzending of een opna me begint. Nadat ze heb ben gehoord wat er van hen wordt verwacht, doe ik die deuren even open", wijst Ireen van Ditshuy zen. „En dan kunnen ze nog even in Artis wande len. Ook na zessen, wan neer de dierentuin geslo ten is." Maar zijn je gasten dan nog wel op tijd in de studio terug? Ireen: „Meestal wel, maarniet al tijd. Robert Long is wel eens zoek geweest. Met de hele redactie hebben we hem lopen zoeken. Hij werd net op tijd gevon den." Sinds ze voor de NOS 'TV 3' niet meer produceert, maakt Ireen van Ditshuyzen praatshows en produceert en monteert ze docu mentaires in een oud, aan de Am sterdamse dierentuin grenzend gebouw. Ireen: „Ik woon sinds 1980 hiertegenover aan de Plan tage Kerklaan. Ik zag het ge bouw al enige tijd leeg staan en 't leek mij ideaal om daar een paar tv-studio's in te beginnen. Met dat idee ben ik naar het NOB in Hilversum gegaan en na zeven minuten had de hoogste baas, Hornstra, beslist dat het een uit stekend idee was. „Waarom, zo betoogde ik tegenover Hornstra, waarom zou het NOB geen stu dio's in Amsterdam gaan exploi teren? En ruim een jaar maak ik hier nu programma's." Deze zomer laat Ireen tot eind september in opdracht van de KRO wekelijks het programma 'Curieus' (presentatie: Carl Huy- brechts, door Ireen ten behoeve van van TV 3 destijds uit België gehaald) uit TV-studio Plantage komen. Ook het programma 'Het moment' van Paul Witteman (VARA) wordt er opgenomen. Afgelopen winter maakte ze er onder meer de praatshows van Jan Lenferink (Veronica) en Ischa Meyer (Humanistisch Ver bond). In het gebouw (de tribu nes bieden maximaal tachtig mensen een plaats) is naast dp re dactiekamers, de kleedkamers en de schminkgelegenheid een ruimte ingericht waar Ireen haar documentaires monteert. „En", wijst ze, „hier komt op korte termijn een derde studio. Het NOS-Journaal zou hier een Amsterdams filiaal kunnen ves tigen. Met een redactie Amstér- dam. En een mogelijkheid om rechtstreeks beelden aan Hilver sum te leveren." Beroemd Het oude gebouw is nog altijd be roemd. Tijdens de Tweede We reldoorlog was de Burgerlijke Stand er gevestigd. De dienst werd het doelwit van een specta culaire overval door verzetsmen sen. De plafonds in het gebouw zijn hoog, een ideale situatie voor de verbouwing tot tv-studio. Velen hebben zich afgevraagd of Ireen van Ditshuyzen een ver andering heeft ondergaan. Ja renlang was ze alom bekend als de progressieve maakster van vooral maatschappelijk geënga geerde documentaires voor VARA. VPRO, NOS, Humanis tisch Verbond en RVU. En nu ging ze zelfs met Jan Lenferink voor Veronica de studio in. Ireen: „Sinds ik zelf een pro- duktiemaatschappij heb opge start en mensen in dienst heb, denkt men inderdaad dat ik een ander leven ben begonnen. Nee. Die mensen vergeten onder meer. dat ik destijds samen met Ad 's Gravesande voor de VPRO- tv al programma's als de Grand Gala's maakte. Zo'n Grand Gala betekende ook tweeëneenhalf a drie uur live televisie. Tegen die mensen zeg ik: ik doe het nu alle twee. Ik maak nu praatshows én documentaires. Ik vind alle twee die genres leuk. En de mensen in m'n staf vinden ze ook allebei leuk. 't Leukst van alles zou ik het vinden als ik dagelijks een recht streeks programma zou kunnen maken en daarnaast documen taires waaraan ik een jaar of meer zou kunnen werken. De smaak van die dagelijkse rechtstreekse programma's heb ik bij het ma ken van 'TV 3' te pakken gekre gen. De mensen vergeten ook, dat ik in de laatste jaren het free-lan- ce-schap al had omgezet in een BV. Aanvankelijk maakte ik al leen documentaires, nu, met een bedrijf, kan ik de continuïteit tot stand brengen die mij in staat stelt zowel documentaires als rechtstreekse uitzendingen te maken. Dat kan je in je eentje niet. Documentaires ben ik dus blijven maken en daarnaast hoop ik dat de plannen voor meer sa menwerking. tussen de omroe pen die Nederland 1 en 2 vullen, over een jaar zo ver zyn gevor derd dat ik ook een dagelijks, rechtstreeks programma kan produceren. Een voorstel daar toe heb ik al ingediend." Overleven Een documentaire waaraan Ir» een op het ogenblik monteert, gaat 'Overleven' heten. Ireen: „Het gaat over de vele gezichten van armoede. In Nederland en België gefilmd. Lubbers zit er in en ook de Belgische premier Roken verboden Het tekort aan tabak zorgt in Rus land momenteel voor grote onrust. De afgelopen tijd berichtten de media regelmatig over het op standige gedrag van Russische kettingrokers, die de aanblik van lege tabakszaken niet kunnen ver dragen. Een aantal van die zaken ging in vlammen op. Gefrustreer de klanten dromden op de wegen samen en legden het verkeer lam. In fabrieken werden proteststa kingen georganiseerd. Zelfs in Rusland wordt een ontevreden ro ker een onruststoker. Menigeen probeert zijn hunke ring naar rookwaar nu te stillen met hooisigaretten en zaagselsi- garen, met als gevolg dat de frus tratie alleen maar toeneemt. In de ziekenboegen van bedrijven wemelt het nu van hypernerveuze rokers, die voortdurend op tilt dreigen te slaan. Alle vormen van schaarste heb ben de Russen verdragen. Was er geen vlees meer, dan at men bloed worst. Was er geen wodka meer dan dronk m,en spiritus. Maar een bestaan zonder tabak, nee, dat grijpt te diep in de persoonlijke le venssfeer in. Russen staan bekend als grote paffers, al wemelt het dan in hun land van bordjes met 'Verboden te roken'. In het onlangs verschenen reisboek 'Rook over Rusland' van Ethel Portnoy, klaagt de schrijf ster niet alleen over die bordjes, maar ook over de bitse 'toon van gidsen en andere officiële perso nen die eisen dat ze haar pas op gestoken sigaret onmiddellijk dooft. Portnoy komt er rond voor uit dat ze verslaafd is aan nicoti ne en dat ze niet zonder haar siga retten wenst te leven. Het is haar uiteraard bekend dat roken niet gezond is, maar ze vindt het bij zonder prettig dat ze uit een land komt waar het roken op zich niet verboden is. Ze is, kortom, vrij om zich dood te roken. Volgens haar heeft ze in Rus land die vrijheid niet, en een Rus heeft dat evenmin. Een rokende Rus zou een slecht staatsburger zijn. Op haar reis, die nog geen twee weken duurde, komt ze ech ter genoeg medeverslaafden tegen die haar graag willen helpen om- pijproker - die meteen al op de eer ste dag van ons verblijf in Boston drie keer met de Amerikaanse rookfobie kennismaakte. In een winkel beet een vrouw hem toe dat zo'n stinkpijp de oorzaak was ge weest van de dood van haar va der. In een restaurant begon een dame, nadat mijn metgezel de brand in zijn smookroer had ge stoken, met overslaande stem "He is killing me!!" te roepen. En later op de dag sloeg een voorbijganger hem met een krachtige slag de pijp uit de mond. De pijp was ka pot, en ook van zijn bedaardheid was langzamerhand niets meer In Amerika komt de agressie van de niet-rokers, in Rusland van de rokers. Voor de Russische overheid is dit een mooi moment om een anti rookcampagne te starten. Er zijn nu immers bijna geen sigaretten meer, en in de ziekenhuizen, waar de bloednerveuze kettingrokers liggen te zweten, hangen boven dien bordjes met 'Verboden te ro ken'. NIJMEGEN (GPD) De Britse rockzangeres Kim Wilde ver zorgt aanstaande zondag het voorprogramma van David Bowie m het Nijmeegse Goffertpark. Het concert, dat intussen nage noeg is uitverkocht, begint om 19 uur. David Bowie staat vanaf 21 uur op de planken. Kim Wilde is overigens - een dag later - niet van de partij bij het concert van Bowie in Maastricht. (foto anp> auto's of hotelkamers met blauwe dampen te vullen. Er ontstaat dan een zeker 'saamhorigheidsgevoel' tussen mensen die zich niet door vadertje Staat laten ringeloren. Wie in Rusland een sigaret op steekt, geeft daarmee aan dat hij een individualist is, een onafhan kelijke geest. Hij loopt niet mee in het gareel, hij heeft lak aan de mo raal van de meute! In een bespreking van Port noy's boek veegt de slaviste en Rusland-correspondente van het NRC Handelsblad Laura Starink de vloer aan met deze rookverha- len. Het zal vadertje Staat een zorg zijn of zijn onderdanen zich dood roken! De bordjes met 'Ver boden te roken' hebben niets te maken met een antirookcampag ne: die bordjes dateren uit een tijd toen men nog geen enkel onder zoek had gedaan naar de schade lijkheid van tabak. Men wilde ge woon niet dat er in openbare gele genheden werd gerookt, mis schien vanwege het brandgevaar of de peukenoverlast. In de Sovjet- Unie wemelt het nu eenmaal van bepalingen en voorschriften waarvan niemand de logica kent. Er is ook niets van waar, zegt Laura Starink, dat het Russische volk de paffers in hun midden zou veroordelen. De situatie is er dus heel anders dan in Amerika, waar rokers als asociale elemen ten worden beschouwd en bijna als criminelen worden behandeld. Waar processen van niet-rokers tegen rokers aan de orde van de dag zijn. Ik herinner mij de verbijstering van mijn- vriend - een bedaarde MEN ZEGT QAT UWE MADE - STEIT KEIHARP BENT TEGENOVER HET HOFPERSONEEL PAT PRAATOE ZAL PE HOFMAARSCHALK WEL

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 18