'Traditie cabaretiers om in film te floppen' Sfinxen en obelisken in Bossche sporthal voor spektakel Aïda 'Kleuren kunnen verhaal vertellen' Van Kooten over 'oneigenlijke' bezigheid: Zinnenstrelende expositie in de Waag MAANDAG 13 AUGUSTUS 1990 .HBH. PAGINA 17 DEN BOSCH - Het bedrijfsleven is best bereid om forse bedragen te ge ven voor aansprekende culturele evenementen. Dat bewijst de ko mende serie opvoeringen van de spektaculaire Verdi-opera 'Aïda' in sporthal Maaspoort in Den Bosch. Zonder een cent overheidssubsidie verrijst daar een produktie, die tus sen 24 augustus en 2 september 15.000 operaliefhebbers naar de Brabantse hoofdstad moet trekken. Het enorme speelvlak tegenover de lege tribunes is overdekt met zand. Onder dat zand ligt het mate riaal verborgen om in de finale van de opera een pyramide op te bou wen. Zelfs de Nijl komt onder het zand vandaan. Boven het zand uit steekt een acht meter hoge sfinxen- kop, door een plaatselijk construc tiebedrijf van ijzeren buizen ge maakt. Vele handen zijn ineengesla gen om deze prestigieuze produktie mogelijk te maken. De eerste, die daar vergenoegd om kan lachen, is de produktielei- der Michiel van Westering. Hij werkte in verschillende functies mee aan vijftig produkties van de Nederlandse Opera, maar zijn ei genlijke specialiteit is de financie ring van culturele en wetenschap pelijke projecten. Hij leek dus voor de Bossche stichting, die al een jaar of vijf tevergeefs had gepoogd om de 'Aïda' van de grond te krijgen, de aangewezen man. Aan hem werd gevraagd een rapport te maken over de financiering en de artistieke in vulling van de voorstelling. Hij zorgde ervoor, dat het rapport in de brievenbus terecht kwam van een groot elektronicabedrijf. „De hoofddirectie vond het een uitstekende gelegenheid om een ge hele voorstelling uit te kopen voor de relaties van het bedrijf," aldus Van Westering, die een kentering constateert bij de geldgevers van spost naar kunst. „Bij sport gaat het om naamsbekendheid. Bij cul tuursponsoring is relatiebeheer het voornaamste." Bedelen „In Nederland leeft nog steeds de gedachte, dat sponsoring een vorm van bedelen is. Je bent bezig het be drijfsleven geld af te troggelen. Dat is pure waanzin. Ook is het niet zo, dat je voor iets dergelijks een artis tieke knieval moet maken voor het bedrijfsleven. Deze produktie tracht te bewijzen dat dit niet zo is. Onze hoofdsponsor heeft ons artis tiek totaal vrijgelaten. Geen enkele sponsor heeft zich met de artistieke kant bemoeid. Dat wist ik wel. Maar kunstinstellingen hebben in Neder land nog altijd de angst hun artistie ke vrijheid kwijt te raken, Ik hoop dat na deze voorstelling die angst voorgoed voorbij is." Michiel van Westering speelde met de gedachte om een heel oncon ventionele Aïda op te voeren, een Aïda, die niet speelt in het oude Egypte, maar tijdens de oorlog tus sen Irak en Iran. „Van die gedachte ben ik afgestapt, omdat de plek zich daar niet voor leent. Op het moment dat ik van een sporthal een theater moet maken is het project gedoemd te mislukken. Er is ook gesproken over een Verona-achtige enscene ring. Maar daarvoor is de hal te klein. We hebben nu gekozen voor een produktie, die alleen maar in de Maaspoort kan worden opgevoerd". Deze opera heeft iets tweeslach tigs. Aan de ene kant bestaat het beeld van spektakel en grandeur, maar in de meeste scènes is het eer der een kameropera. Wij hebben ge kozen voor een concentratie op het spanningsveld van de dramatische personages. Daar is de ruimte zeer geschikt voor. Je zit rondom het speelvlak, vrij dicht op de spelers, die je bijna kunt aanraken". Witzilver Akoestisch werd de hal aangepast en de kleuren blauw en witzilver, die er veel voorkomen, werden doorgevoerd naar kostuums en de cors. Het monumentale kreeg na druk door de aankoop van het com plete decor van een Aïda-opvoering in Bonn, dat op het voorplein van de sporthal zal worden opgesteld. Daar komen metershoge sfinxen en de obelisken te staan om de sfeer van de voorstelling te benadrukken. Ga- brielle Lechner, die onlangs actief was in l'Elisir d'amore van Forum, is aangetrokken om de hoofdrol te spelen. Jeffrey Lawton zingt de rol van Radames en Gail Gilmore die van Amneris. Goede solisten moe ten de Bossche produktie uitstra ling geven. Dat dit lukt blijkt uit de kaartverkoop: 14.000 van de 15.000 plaatsbewijzen voor de vijf voor stellingen zijn inmiddels verkocht. Wie er nog bij wil zijn moet snel zijn. Voor Van Westering, die Aïda- produkties zag in Verona, Milaan, Düsseldorf en Bonn, zijn twee din gen belangrijk. Klopt het financieel èn kan het artistieke resultaat zich meten met het overige aanbod in Nederland. „Waarom zeg ik dat? Omdat je voor het ontwikkelen van een ope ra-traditie vier tot vijf jaar nodig hebt. Ik ben op nul begonnen. Dat betekent dat ik realist moet zijn. Ik weet nu, dat elk bedrijf zich graag verbonden weet met een hoogwaar dig artistiek produkt. Relatiebeheer is een sympathiek doel, waar men graag geld voor over heeft. Ik vind, dat de kunstinstellingen meer van die mogelijkheden gebruik moeten maken. Neem nou Opera Forum in En schede. Ik heb een aantal produk ties gezien. II Trovatore vond ik schitterend, l'Elisir d'amore ver schrikkelijk. Het kwaliteitsverschil van voorstellingen is te groot. Mis schien mag ik Forum eens een gra tis adviesje geven. Ze zouden één of twee keer per jaar iets heel groot schaligs moeten doen en dat met hoge kwaliteit invullen. Daarvoor kunnen ze gegarandeerd in Twente de sponsors vindèn. Als Forum het goed doet kunnen ze op zo'n project flink geld verdienen. Dat geld kun nen ze dus weer gebruiken om an dere wensen te verwezenlijken". Michel van Westering: 'Ik ben op nul begonnen. Dat betekent datje realist moet zijn Italiaanse striptekenaar Lorenzo Mattotti exposeert in Nederland DORDRECHT - Kleur, kleur en nog eens kleur. Lorenzo Mattotti's hoekige stripfiguren spatten als het ware van het doek af. De geestes kinderen van de tekenaar soms verveelde, trendy people, die asso ciaties met de vijftiger jaren oproe pen, vaak ook opgedofte, gelikte da mes krijgen extra kracht doordat ze niet zelden tegen een. donkere achtergrond zijn afgebeeld. Wie een bezoek brengt aan de overzichtstentoonstelling van Mat totti in Galerie Witt aan de Groen markt 125 in Dordrecht, kan niet an ders dan overdonderd rakén. Is het niet door de overdaad aan kleur, dan wel door de hoeveelheid teke ningen en schilderijen. De expositie, die na 18 augustus ook in Amsterdam te zien, is onder streng toezicht van 'the master him self tot stand gekomen. Een paar uur voor de opening wandelde de striptekenaar nog door de galerie om aanwijzingen te geven. Hier werd een tekening verplaatst en daar kwam een schilderij bij, het schuiven met de werken had nog heel wat voeten in de aarde. De striptekenaar werd in 1954 in het Italiaanse Brescia geboren. "Toen ik zeventien jaar oud was, voelde ik al dat ik professioneel car toonist wilde worden", vertelt h»j. Maar Mattotti had nog een lange weg te gaan. Geen enkele uitgever zat op zijn boeken te wachten. Vijf jaar lang probeerde de tekenaar in spe zijn werk te slijten, maar steeds kreeg hij nul op het rekest. Iri plaats van bij-de pakken neer te gaan zit ten, zette hij door. "Of het frustre rend was, die periode? Nee, ik heb er veel van geleerd. Die afwijzingen zorgden ervoor dat ik nog harder ging werken". Kleur In plaats van een cursus te volgen wat zijn carrière wellicht in een stroomversnelling had kunnen brengen maakte hij zich de teken kunst op eigen houtje eigen. Het resultaat van zijn inspannin gen: het gebruik van steeds méér kleur, steeds hoekiger lijnen, net zo lang totdat hij de gewenste figuren op het doek zag staan en tevreden was. "Een spectaculaire tekening of stripverhaal staat of valt met het kleurgebruik. Kleuren hebben im mers de kracht op zichzelf een ver haal te vertellen," vindt de stripte kenaar. Na vijfjaar zwoegen werd Mattot ti 'ontdekt' door een 'underground' uitgever in Italië. De eerste cartoon negentien bladzijden werd niet lang daarna uitgegeven. Dat hij juist Striptekenaar Lorenzo Mattotti: harmonie van kleur, tekst en verhaal. (foto GPD/P. van Oudheusden) n zijn geboorteland een voet aan de Het is moeilijk, maar voor my is het grond wist te krijgen, verbaast Mat- de beste manier om me te uitert. Het totti 1 i nog. "Ik werk op het i maken van één illustratie doet i ment behalve in Milaan ook in Pa- veel minder," legt de striptekenaar rijs omdat de Fransen een veel gro tere strip-traditie kennen. In Italië is daar veel minder sprake van. Daardoor was het veel moeilijker om daar te beginnen". Na de doorbraak werd Mattotti overvallen door een zoals hij het Op het moment bestaat Mattotti's oeuvre uit omslagen, ansichtkaar ten, verschillende strip-albums zoals 'Alice Brum, Brum', 'Doctor Nefasto', 'Le Signor Spartaco', 'Feux' en 'Murmure'. Verder ont- noemt - 'big energy'-gevoel. Teke- wierp hij posters en affiches. Zijn nen werd een ware obsessie voor werk verscheen in tijdschriften als hem. Doordat zijn strips plotseling 'Linus', 'Alter','RAW', 'The Face' en gewild waren, ging het de stripteke- 'Frigidaire'. Zijn stripverhalen wer- ook op andere gebieden steeds den tijdens festivals in Lucca, AngoulAme en Barcelona verschil lende keren bekroond. Mattotti ondanks al de wind. Zo ging Mattotti 1984 aan de slag voor het mode blad Vanity en ontwierp hij omsla- dit gerenommeerde Itali- die aandacht niet naar het hoofd ge- blad: hautaine mannen en stegen. "Ik ben gewoon iemand die prijkten op de voorpagi- de kans heeft gekregen om te doen waar hij in is geïnteresseerd. Hoe- Hoewel Vanity een welkome op- veel anderen zijn er die dat nooit zal drachtgeve s, beleefde Mattotti lukken? het meeste plezier aan het maken van cartoons. "Dat bevredigt me n melijk meer. Het idee voor een ve haal zet zich in mijn hoofd vast mee bezig zijn. Het i van een film. Bij een cartoon moe ten het beeld dat je wilt oproepen, de kleur, de tekst en het verhaal vol ledig in harmonie met elkaar zijn. Of er nog een uitdaging voor de tekenaar in het verschiet ligt? "De schilderkunst," zegt Mattotti over tuigd. "Dat is iets waar ik nog geen UTRECHT - Tot half sep tember wordt in de Utrecht se Central Studio's de film komedie Oh Boy opgeno men. Orlow Seunke, vooral bekend van de Pim-filmpjes die hij voor de Vpro maakte en de speelfilms De Smaak van Water en Pervola, schreef, regisseert en acteert een slapstick over twee riva liserende tankstationeigena ren in een desolaat land schap. Tegelijk vertelt de film ook een ver haal van achter de camera's: gekis sebis, jaloezie, schaamteloze ijdel- heid maar ook een opluikende lief desaffaire in de gelederen van de crew. De andere hoofdrol is voor Kees van Kooten, alias de tanksta tion-eigenaar Bozz, alias de oudere steracteur Gert Schouwen. Van Kooten is zelden of nooit tot interviews te bewegen, maar zijn nieuwste type Gert Schouwen blijkt daarentegen wel bereid om in de lunchpauze van een drukke op namedag de verslaggever te woord te staan. Vooraf was er een welge meende waarschuwing van de as sistente van de producenten Lau rens Geels en Dick Maas uitgegaan: 'Schouwen is een moeilijk heer schap, u weet wel, zo'n echte ar tiest'. Ervaren als schrijver dezes in middels is met het interviewen van de Gefrustreerde Oudere Acteur (G.O.A.), besloot hij tot een beproef de taktiek: gevlei. En inderdaad, dat werkte: Schouwen gaf zich zó bloot, dat op het laatst zelfs even Kees van Kooten zichtbaar werd. Gert Schouwen: „Ik ben zeer ver eerd dat u mij nog kent, en dat u mij een acteur van formaat noemt. Dat is te weinig gebeurd. Misschien is dat de reden, waarom ik Nederland een jaar of twintig geleden verlaten heb. Wel heb ik per briefen per tele foon nog wat contacten onderhou den, zoals met Otto Waaier de regis seur van de film Oh Boy. Ik heb een tijd in Engeland geac teerd, ik heb bij wat ambulante to neelgezelschappen gezeten. Veel Shakespeare gedaan, en incidenteel wat televisiedingetjes. Ik kan niet ontkennen dat ik het gevoel heb dat mijn kwaliteiten altijd onderschat zijn. Ik run nu - merkwaardig ge noeg - een keten van pompstations in Cornwall, en het was daarom dat Waaier op het idee kwam: laten we Gert Schouwen voor de grote ro? van pompstationeigenaar vragen. U moet weten dat ik me altijd zeer aangetrokken heb gevoeld tot de ro mantiek van het pompstation. Kent u dat prachtige schilderij van Hop per? Welnu, het was die sfeer die ik ook in het script voor Oh Boy terug vond". - Maar met uw welnemen: auto's van benzine voorzien, is wel iets heel anders dan acteren. Vindt u het geen enorme miskenning van uw ta lenten dat u op een dergelijke ma nier uw geld moest verdienen? „Ik sta zoals gezegd niet zelf ach ter de pomp, hoewel ik dat wel heb gedaan. Er zijn natuurlijk wel meer voorbeelden te geven van Neder landse acteurs die ook op een ande re broodwinning zijn aangewezen. Neèm Will van Seist, toch waarlijk ook een groot acteur. Als ik het goed heb drijft hij een restaurant in Zandvoort. Paul Cammermans is eigenaar van een bonbonzaak in Antwerpen. Het is maar hoe integer je tegen over jezelf wilt zijn bij het aar den van rollen. Ben je bereid een platte Tiroler pornofilm te spe len, of een slap Nederlands politie- filmpje, ja, dan lukt het om met dit vak behoorlijk je brood te verdie nen. Maar blijf je trouw aan je eigen norm, en durf je te zeggen: sorry, deze rol strookt niet met mijn oplei ding, en niet met mijn smaak, dan word je inderdaad een middenstan der. Ik ken ook acteurs - ik zal geen namen noemen - die een sigaren winkeltje hebben. Die komen dan net rond, met die totoformulieren erbij en de paardentotalisator. Jonge acteurs hebben het veel makkelijker. Neemt u voor de grap de bezetting van een serie als Me disch Centrum West eens onder de loep. De enige acteur van mijn gene ratie - ik ben 63 zoals u weet - is Eric van Ingen. Verder is het louter prille verpleegstertjes en jonge doktortjes dat de klok slaat. Het is een yuppie achtige tijd, en daardoor vallen wij wel eens uit de boot". "En daarom is het zo goed, dat er regisseurs als Otto Waaier bestaan? Deze mensen kennen en apprecië ren nog de kwaliteit van de oudere acteur, die weten hoe gepokt en gemazeld je bent als je de lange leer school van kermis tot en met de Ko ninklijke Schouwburg hebt doorlo pen". Nu moet ik wel zeggen: myn jon ge tegenspeler, de 17-jarige Orlow Seunke, doet het heel aardig in de ouderwetse comedy-traditie. Hij moet natuurlijk nog veel leren, maar toch: heel aardig. Een beetje Buster Keaton-achtig, zou ik zeg gen. Ook dat andere jonge ding doet het leuk. Een echt fris gezichtje heeft die Monique Smets". Karakter - Als Orlow Seunke een Buster Kea- ton-achtige creatie probeert neer te zetten, welk type karakter neemt u dan voor uw rekening? „Zoals u ongetwijfeld bekend is, werkt de ouderwetse comedy altijd met een 'heavy'. Tegenover Chaplin stond de man met zware wenkbrau wen. Ik wil deze traditie geen ge weld doen, en heb dus besloten om mijn rol wat dreigend te spelen. Er is duidelijk een competitie aan de gang. En daarbij is het mijn taak om duidelijk wat meer gewicht in de strijd te werpen". - Ik heb een stukje opnamen mo gen meemaken, en wat mij daarbij opviel was dat uw creatie enigszins deed denken aan Cor van der Laak, een typetje van die hier in sommige kringen populaire Vpro-satiricus Kees van Kooten. „Ik heb wel eens een band van die Koot en Bie naar Engeland opge stuurd gekregen, en ik moet zeg gen: het is wel aardig wat die jon gens doen. De satirische elementen kan ik uiteraard niet op de juiste waarde schatten, omdat ik daarvoor te weinig op de hoogte ben van het Nederlandse moeras der middelma tigheid". "Wat in dit verband misschien wel aardig is voor u om te vermel den dat ik voor deze film per se met dezelfde grimeur wilde werken als Koot en Bie. Dat is de 85-jarige Ar jan van der Grijn, een man met een ongelooflijke ervaring. Volgens my hebben Koot en Bie alles aan hem te danken, want hun acteren houdt op de keper beschouwd natuurlijk niet over. Het zijn die koppen. Maar op uw vraag terug te komen: het is mo gelijk dat mijn vertolking op die van De Laak of zo lijkt, maar dat ge beurt dan onbewust". - Wat is voor u het verschil tussen een satire en een comedy? „Een comedy is veel minder tijd gebonden dan een satire. Als u mij nou bijvoorbeeld zou vragen: wat vind u een superieure comedy, dan zou ik antwoorden: Fawlty Towers van John Cleese. De twaalf afleve ringen van deze serie zijn even tijd loos als de films van Laurel en Har dy. Over honderd jaar zal er nog steeds om worden gelachen. Dat komt omdat er geen tijdgebonden grappen in voorkomen, maar dat komt natuurlijk ook door de enor me aandacht die aan de realisatie is gegeven". Strijd - Over tijdgebonden gesproken: het verhaal van Oh Boy handelt over een strijd tussen twee benzinesta tions in een woestijn-achtige omge ving. De oorlogsdreiging in het Mid den-Oosten kan dit pretentieloos be doelde gegeven in een heel merk waardig licht gaan zetten. „De film moet gelukkig pas vol gend jaar Pasen uitkomen. Ja, hoe zal de wereld er dan uitzien? De hoeveelste oliecrisis is dit niet? Maar het is waar: Irak kan aan de film een hele pikante dimensie gaan geven. Aanpassen aan de actualiteit gaan we het script denk ik niet. Dan zou je er toch weer een satire van gaan maken, terwijl een comedy juist tijdloos moet zijn" - Waarom heeft Kees van Kooten nooit eerder een speelfilm gemaakt? „We hebben Ik bedoel: Wat ik gehoord heb, is dat Kooten en Bie altijd al een speelfilm hebben willen maken, maar daar nooit tyd voor hebben gehad omdat die twee het maken van televisie toch wel het leukste vinden dat ze kunnen doen. En tegelijk het meest arbeidsinten sieve, en daar komt bij - als ik het goed heb - dat zij 18 jaar lang elk jaar een bescheurkalender hebben ge maakt. Van september tot mei de den ze televisie, en van mei tot sep tember de bescheurkalender. Nu ze gestopt zijn met de bescheurkalen der hebben ze allebei tyd voor af en toe iets anders". - Waarom koos Kees van Kooten voor de comedy, en niet voor het gen re waarin hij al ruimschoots bewe zen heeft dat hij daar een absolute meester in is: de satire. Begeeft hij zich niet op oneigenlijk terrein? „Ja, maar het is toch hartstikke leuk om af en toe een oneigenlijke bezigheid te bedrijven. Vanaf okto ber gaan we weer elke week Keek op de Week maken. In onze eigen geschiedenis is het vrij uniek dat we voor het derde achtereenvolgende jaar dezelfde televisievorm aanhou den. We hebben altijd per seizoen gewisseld. Dan weer een half uur per 14 dagen, dan weer eens een uur per maand, dan weer twee h^le avonden per seizoen. Nu hebben we een vorm, die ons blijft bevallen". Vrijheid „De vrijheid binnen deze opzet is maximaal: alle types, observaties, monologen, en poëtische overpein zingen kunnen we er in kwijt. De kleine ploeg die het programma maakt werkt al twintig jaar lekker samen. Maar misschien houdt ver anderen een mens een beetje jong. Daarom dus nu deze speelfilm. Het acteren voor Oh Boy valt absoluut niet te vergelijken met het spelen voor een videocamera". "Orlow werkt met een heel strak storyboard. Elke zin, en elk shot zit precies in zyn hoofd. Bij Keek op de Week laten we de humor van het toeval afhangen. Je begint gewoon te spelen en te improviseren, ter plekke verzin je de choreografie en de camera volgt gewoon. Bij de montage zie je dan wel wat leuk en wat niet leuk is. Zo werkt dat bij de ze film dus niet". - Er komt ook een Engelstalige ver sie van Oh Boy uit. Is dat een specia le uitdaging voor u: werken aan een internationale doorbraak? „Stel je voor dat ik nu op mijn leeftijd nog zou denken: misschien kan ik Rutger Hauer of Jeroen Krabbé nog achterna? Nee hoor, ik hou het na deze film lekker weer bij Nederland". - Daarmee doorbreekt u eeti zekere traditie bij de grote Nederlandse ca baretiers: Toon Hermans, Herman van Veen, en Freek de Jonge... ze hebben allemaal van Amerikaanse erkenning gedroomd. „Er is ook een traditie bij Neder landse cabaretiers - hoewel ik me daar eigenlijk niet toe reken - dat ze in films floppen. Misschien vul ik die traditie wel in. We zullen wel Lokkende oogjes en geurende schilderijen Expositie: schilderijen, sculptuur en foto werk van W. J. M. Kok. Tot en met 26 augus tus te bezichtigen op woensdag, donderdag en vrijdag van 12.00 tot 17.00 uur en op za terdag en zondag van 11.00 tot 16.00 uur. LEIDEN Vijftien paar opge wekte oogjes kijken de bezoeker van de nieuwe expositie in De Waag ondeugend aan. Zwarte kraaloogjes waar muziek uit klinkt. 'Hou van me' zingen ze. Voor my zyn die oogjes het leukste onderdeel van de exposi- in De Waag geopend wordt: schil derijen, sculptuur en fotowerken van W. J. M. Kok. De Amsterdamse kunstenaar ontving in 1989 een basisprijs in de Prix de Rome voor schilderen en heeft nu zijn eerste solo-expo sitie in De Waag. Tot en met 26 au gustus zijn hier werken te zien, die in eerste instantie doen den ken aan 'Minimal Art'. Maar er is meer aan de hand met het werk van Kok; in elk geval méér dan het oog kan vatten. Kok impregneerde vier onbe schilderde doeken met parfum- geuren. Je moet je neus zo'n beetje tegen het doek zetten om hiervan iets te ervaren. Myn neus vond dit een prettige gewaarwor ding, maar visueel was het weinig opwindend. Verder zijn er vier zwarte schil derijen te zien, waarin met een vinger vrouwelijke stripfiguren zijn getekend. De vinger heeft diepe groeven in de glimmende substantie achtergelaten. Dat le vert een reliëf op, waar het schaarse licht mee speelt. Dat is niet alleen aangenaam voor de ogen, dat prikkelt ook de tastzin. Er zijn ook foto's van bootjes te zien. De bootjes zijn gevouwen van advertentie-pagina's uit kunsttijdschriften. Daarbij ver schijnen de namen van beroemde kunstenaars op de romp van het schip, als waren het de namen van de bootjes. Tot zover heeft de expositie my matig kunnen boeien. Maar een saai uitstapje is het allerminst ge weest. Al bij binnenkomst werd ik naar de schilderijen met de oogjes gezogen. De oogjes zijn in werkelijkheid de doppen van koptelefoontjes, die verbonden zijn met walkmans. Fasegewijs weerklinkt het 'Love me do' van de Beatles. De oogjes kijken je écht aan en omdat ze zo naar liefde smachten krijgen ze iets menselijks. Ze communiceren met je. maar als je er te lang naar blijft kijken en luis teren veranderen ze in holle, me chanische leeghoofden. De ontwikkeling die je als toe schouwer doormaakt bij de walk manschilderijtjes verklaart mis schien de uiteenlopende reacties in het gastenboek. Men vindt de ze expositie boeiend of saai, grap pig of belachelijk. Ik vind hem leuk. LISETTE OOMEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 17