Schoolagenda modeartikel bij uitstek Alert op smokkelwaar niets aan te geven 'De douanecontrole is een soort spel tussen ons en de reizigers' 'We mikken op kinderen die vooruit willen' Op Schiphol zijn ongeveer 150 douane-employés belast met de controle van reizigers en vliegtuigbemanningen. Het officiële streven is om vijf procent van het passagierverkeer aan een controle te onderwerpen, maar in de praktijk komen de geüniformeerde belastingambtenaren zelden aan dat percentage toe. Structurele onderbezetting wordt als excuus aangevoerd. De kans dat iemand zijn of haar koffer moet openmaken is derhalve vrij klein. "Als er toch eens een passagier tegen de lamp loopt, kan die meestal nog slecht tegen z'n verlies". door Peter Sluis Rood of groen. Tussen die twee kleuren moeten reizigers die via Schiphol ons land binnenkomen, kiezen zodra ze hun koffers van de bagageband hebben ge plukt. Wie goederen by zich heeft waar over invoerrechten verschuldigd zijn, wordt verzocht de rode pijl te volgen die leidt naar een balie met kassa. Wie meent zonder meer z'n weg te kunnen vervol gen, volgt de groene pijl. Voordat de au tomatische deuren naar de aankomsthal van Schiphol zich openen, moet eerst nog een legertje douane-employés wor den gepasseerd die alsnog kunnen vra gen een blik te mogen werpen in tas, kof fer, of rugzak. "De douanecontrole is een soort spel tussen ons en de reizigers. De kans dat ie mand gevraagd wordt zijn koffer open te maken, is heel klein. Maar als hy dan toch een keer wordt gecontroleerd en te gen de lamp loopt, kan de doorsnee pas sagier slecht tegen zijn verlies. Dan schelden ze ons soms de huid vol. Dat we onze tijd beter kunnen besteden aan het opsporen van verdovende middelen dan aan iemand die een slof sigaretten teveel meeneemt", vertelt Henk Bosschers van de douane op Schiphol. "Officieel", zegt Bosscher ook, "wordt vijf procent van de reizigers door ons ge controleerd. Omdat we hier nogal te ma ken hebben met onderbezetting ligt dat percentage in de praktijk lager. Daar staat tegenover dat we by sommige vluchten, met name uit landen waarvan daan veel drugs worden geëxporteerd, extra mensen inzetten". Belastingdienst Met de controle van reizigers en vlieg tuigbemanning op Schiphol zijn onge veer 150 douane-employés belast. "Wat onze taak precies is, is de meeste mensen niet precies duidelijk", meent Bosscher. "Een goed bewijs daarvan is het feit dat veel passagiers ons hun paspoort willen laten zien, terwijl de persoonscontrole op Schiphol een zaak is van de Koninklij ke Marechaussee". Bosschers en zijn collega's ressorteren tot de belastingdienst; vallen dus offi cieel onder het ministerie van financiën. De eerste taak van de douane is dan ook het controleren en belasten van artikelen die ons land, in dit geval via Schiphol, binnenkomen. Omdat zij daarbij nogal eens oplopen tegen puur criminele acti viteiten, zoals drugs- of diamantensmok- kel, hebben de douane-employés ook een algemene opsporingsbevoegdheid. Een Nederlandse ingezetene mag bij aankomst in ons land tweehonderd siga retten, een liter drank en voor 125 gulden aan souvenirs belastingvrij invoeren. Zit er meer in de bagage, dan dient over dat meerdere invoerrechten en omzetbelas ting te worden betaald. Dat niet iedereen dat doet, moge duidelijk zijn. Dat hem of haar dat op een forse financiële douw kan komen te staan, weten de meeste mensen echter niet. "Ja", bekent Bos schers, "dat leidt nog al eens tot irritaties by het publiek. Wat dat betreft zijn de meeste mensen die belasting ontduiken slechte verliezers. Ik vind dat als je wilt gokken je ook tegen je verlies moet kun- Of iemand wel of niet wordt gevraagd koffer of tas te openen, hangt mede af van de herkomst van de vlucht die wordt afgehandeld. "Als er net een vliegtuig van de Canarische Eilanden is aangeko men, waar alles belastingvrij is, letten we extra op. Ook het uiterlijk van de passa gier is belangrijk. Niet dat we iemand die er slordig of juist erg netjes uitziet, er eer der uitpikken; het is meer een soort intu ïtie. Je voelt het gewoon". Stelregel Loopt iemand met een slof te veel aan si garetten tegen de lamp, dan krijgt hij als nog de kans daarover belasting te beta len. "Voor een slof sigaretten is dat 27 gulden, voor een fles drank ten minste 15 gulden. Eigenlijk zou men ook een boete moeten krijgen, maar wij hanteren als stelregel dat er pas een proces-verbaal volgt bij een bedrag van 150 gulden of meer aan ontdoken belasting". In de praktijk, zegt Bosschers, komt dit beleid er op neer dat iemand met drie flessen whisky in zijn tas wel de belas ting moet voldoen. Maar hem wordt geen boete opgelegd. Daarentegen krijgt de persoon die wordt betrapt met een in Singapore gekochte videocamera die boete wel. "Die betaalt dus eerst 35 pro cent aan invoerrechten en omzetbelas ting, plus nog eens zo'n bedrag als boe te". Goedkoop wordt dan alsnog duur koop. Waar die camera bij aankoop in het Verre Oosten nog slechts 2000 gulden kostte, daar kan.de prijs ervan na de dou anecontrole gemakkelijk oplopen tot 3400 gulden. Overigens geldt het tarief van 35 procent niet voor alle audio-visue- le apparatuur. "Alle tarieven", zegt Bos schers wijzend op een dikke map, "staan in dit boekwerk". Zo bedraagt het tarief voor een fototoestel 27 procent, voor een cd-speler 29 procent, voor cd's 24 pro cent en voor een personal computer 25 procent". Gloedvol beweren dat een artikel niet in Nederland is gekocht, is een veel toe gepaste truc om te proberen de douane om de tuin te leiden. "Maar wy zijn na tuurlijk niet achterlijk. We vragen de mensen dan het aankoopbewijs te laten zien. Als ze dat niet bij zich hebben, krij gen ze de kans om dat binnen veertien dagen te overleggen. Uiteraard houden wij het artikel dan achter. Als de mensen merken dat hun smoes niet lukt, geven ze meestal toch maar toe dat ze het in het buitenland hebben gekocht". Golfclubs Een tijdje terug werd Bosschers gecon fronteerd met een man die in zijn bagage twee golfclubs by zich had. "Daar had die zo te zien twee keer mee in het gras geslagen om de nieuwigheid er van af te halen. Hij beweerde ook dat hij ze al in Nederland had gekocht. Hij werd in de gelegenheid gesteld een en ander aan te tonen. Twee dagen later kwam de man inderdaad met een rekening. Jammer ge noeg voor hem hadden wy ook niet stil gezeten en de importeur gebeld. Van die kant hoorden we dat dat type golfclubs in Nederland niet verkocht werd. Omdat die man had geprobeerd de boel te fles sen, kreeg hij een extra zware boete van 150 procent. Dat geldt ook voor mensen die spullen proberen te verstoppen in by voorbeeld een dubbele bodem". De douane op Schiphol heeft de afge lopen jaren een steeds belangrijker taak gekregen bij het opsporen van verdoven de middelen. Waar het aantal kilo's in be slag genomen harddrugs in 1988 nog 374 bedroeg, daar was dat vorig jaar al opge lopen tot 550. Dit jaar zal dat aantal ruim schoots worden overtroffen; in het eerste halfjaar van dit jaar werd er al 597 kilo onderschept. Overigens worden de meeste drugs niet in de bagage van de reizigers aangetroffen, maar tussen zen dingen luchtvracht. De stijging is voor een groot deel toe te schrijven aan de cocaïne uit Colombia die via Suriname naar Nederland wordt gesmokkeld. "Daarom zetten we op vluchten uit dat land vaak meer mensen, zodat we extra kunnen controleren. Dan wordt er al gauw geroepen dat we de Su- rinamers discrimineren, maar dat is na tuurlijk onzin. Die strenge controle heeft niets met hun huidskleur te maken, maar veel meer met het feit dat we weten dat de kans groot is dat er cocaïne gesmok keld wordt". Kunstbeen Vooral in de drugshandel kent de inven tiviteit van de smokkelaars geen gren zen: een kunstbeen dat dient als bewaar plaats van heroïne, een in cocaïne ge drenkt kledingstuk of een diplomaten- paspoort dat een hasjsmokkelaar diplo matieke onschendbaarheid moet géven. Met name om drugssmokkelaars op Schiphol in hun kladden te pakken is er in het stationsgebouw een team van 21 douaniers in burger actief, dat het doen en laten van passagiers nauwlettend in de gaten houdt. "Als belastingambtenaar", zegt Henk Bosscher, "is het eigenlijk onze taak de artikelen die via Schiphol ons land wor den ingevoerd aan een controle te onder werpen. Maar eigenlijk moeten we van alle markten thuis zijn. Want we krijgen daarnaast ook nog eens te maken met al lerlei soorten drugs, al dan niet verboden geneesmiddelen, en niet te vergeten uit heemse dieren. Een koffer vol slangen, een plastic pvc-pijp waar levende pape gaaien in worden gestopt, je maakt de raarste dingen mee. Laatst-nog komt er een mevrouw langs de controle. Nee, zei ze, ze had niets aan te geven. Ik vroeg haar: wat beweegt er dan onder uw kle ren? Bleek ze tussen haar borsten een klein aapje te hebben verstopt". Wie vroeger naar de middelbare school ging, kocht een grauwe agenda en een stapel groene schriften. Daarover hoefde niet lang te worden nagedacht, want keuze was er nauwelijks. Tegenwoordig is zekerde schoolagenda een modeartikel geworden. Wie wil meetellen in de klas, heeft er een van 'The Next Generation', 'Pour Elle', 'Mexx' en noem maar op. Snelle, kleurrijke agenda's, die de ouders veel geld kosten. Maar de prijs vormt kennelijk geen beletsel, de schoolagenda's zijn weer massaal over de toonbank gegaan. Het geheim van het succes: "We houden de middelbare scholieren een worst voor". door Harry van Dam Er is veel veranderd in de wereld, de laatste vijfentwintig jaar en wat dat be treft zyn de schoolagenda's met de tijd meegegaan. Uit onze eigen middelbare schooltijd herinneren we ons nog de bra ve Rijam-agenda. Een harde, grauwge- kleurde kaft en binnenin zwartwit foto's van opkomende sterretjes als Greetje Kauffeld, Sonny and Cher, Ria Valk en Dionne Warwick en (toen al) gevestigde namen als de Rolling Stones en de Beat les. "Ach, we vertellen de kinderen hoe leuk het leven kan zijn en dat doen we in die agenda, het enige leuke boekwerk dat ze voor het nieuwe schooljaar ko pen", zegt Herman van Rijmenam, van beroep producent van de snelle, heden daagse. schoolagenda. Halverwege de jaren zestig kregen de agenda's een wat progessiever gezicht met de intrede van de advertenties voor 'Clearasil', hèt middel tegen vijand num mer één van de opgroeiende jongens en meisjes: jeugdpuistjes. En als revolutio nair golden in die tijd de eerste adverten ties voor maandverband, veilig en on zichtbaar. Je kon er alles mee blijven doen, heette het. Ouders schudden het hoofd over zoveel losbandigheid. Maar diezelfde vaders en moeders zul len van hun stoel vallen, als ze (bij hun kleinkinderen?) toevallig eens een van de schoolagenda's inkijken, die het Haagse bedrijf International Merchan dising bv tegenwoordig onder de namen 'Pour Elle' en 'The Next Generation' op de markt brengt. Reportages En dan hébben we het nog niet eens over de inhoud. Neem nu 'The Next Genera tion'. De fotootjes van Elvis en Louis Neefs zijn vervangen door uitvoerige re portages over sunshine en surfing op Aruba, skiën in witte poedersneeuw, je badkamer als beautyfarm, heli- en jetski ën en free style rockclimbing. En ook een wandeling door Amsterdam ontbreekt niet, waarbij de tocht langs bekende toe ristische attracties, winkels, disco's, ca fés en ook langs de Condomerie, de safe- sex boutique met honderden verschillen de condooms voert. Opvallend zijn ver der de. advertenties voor dure kleding, geurtjes, sportauto's, horloges en trouwringen(l). 'Pour Elle' heeft gedeeltelijk dezelfde inhoud, ademt eveneens de sfeer van kostbaar, succes en mooi, maar het ac cent ligt hier vooral op lichaamsverzor ging, kleding en 'superromantische lin gerie'. Het succes van deze magazine-achtige schoolagenda's is enorm. Hoewel ze met een prijs van bijna vijftien gulden aan zienlijk duurder zijn dan de 'gewone' agenda's, vliegen ze de winkels en wa renhuizen uit. 'The Next Generation' be leeft dit jaar z'n vijfde uitgave en is in een oplage van 230.000 exemplaren versche nen. Van 'Pour Elle' 90/91 zijn er 125.000 gemaakt De man achter dit succes he§t Herman van Rijmenam, ras-Hagenaar, 51 jaar oud en directeur van International Merchan dising bv, een bedrijf dat voQral groot is in de chiquere zakenagenda's, mapjes voor credit-cards en luxe koffers en tassen. Van Rijmenam, die naam doet denken aan de oude Rijam-agenda van vroeger. En inderdaad, die associatie blijkt overeen te komen met de werke lijkheid. Herman van Rijmenam zat Van Rijmenam: "Wij maken agenda's voor de 'winners' onder de middelbare scholieren vroeger in het gelijknamige familiebe drijf, dat onze Rijam-agenda uit de jaren vijftig en zestig leverde, toen we naar de eerste klas van mulo, hbs of lyceum to gen. "Ons bedrijf', vertelt Van Rijmenam, "werd zo'n twintig jaar geleden overge nomen door Bührmann-Tetterode. De toenmalige president-directeur van dat concern was al jaren commissaris by ons geweest en de overname gebeurde dan ook in prima harmonie. Ik werd com mercieel directeur en er werden goede afspraken gemaakt over de positie van Rijam en van mijzelf in het concern". Eigenwijs Maar al snel kwam er een andere leiding bij Bührmann-Tetterode en top achtte zich niet gebonden aan de af spraken die met Herman van Rijmenam waren gemaakt. "Ach, het botste ge woon", zegt de Hagenaar. "Ik was ge woon wat eigenwijs en vond dat onze fa milie, die het bedrijf zo'n tachtig jaar in haar bezit had gehad, de zaakjes beter runde dan dat het concern dat deed. Van een stukje papier en wat ideeën een con- sumptieprodukt maken, dat moet je wel in je vingers hebben". Van Rijmenam stapte met een hoop herrie uit de zaak en begon, nu zo'n vijf tien jaar geleden, voor zichzelf. Aanvan kelijk zocht hy zijn heil in het produce ren van foto-albums. Maar dat is, sinds de goedkope import uit het Verre Oosten op gang is gekomen, geen interessant ar tikel meer. Van Rijmenam 'doet* nu al ja ren veel in luxe lederwaren, opgepompte yuppie-(zak-)agenda's en dergelijke, en ook de bekende acryl fotolijstjes dragen stevig by tot de omzet, die voor een fors deel door de export wordt gerealiseerd. De zaken gaan goed, meldt Van Rijme nam met pretoogjes. "De laatste driejaar is onze omzet bijna verdubbeld". Inter national Merchandising bv is nu nog in het (overigens ruim bemeten) woonhuis van de directeur gevestigd, maar binnen kort verhuist het bedrijf naar een fors, nieuw pand in Oegstgeest. Van Rymenam mikt met zijn agenda's op het 'hogere' segment binnen de mid delbare schooljeugd. "Wij zoeken het on der de Havo- en VWO-scholieren", zegt hij. "Kinderen die vooruit willen in het leven. De winners dus, het zijn geen agenda's voor losersDat blijkt ook uit de teksten ("zelfbedacht in de auto of on der de douche") waarmee Van Rijme nam tassen heeft opgesierd: 'join the winners, follow the stars' bijvoorbeeld. De Haagse producent van schoolagen da's weerspreekt de veronderstelling dat al die opgetogen verhalen over windsur fen, exotische vakantie-oorden en peper dure kleren wel eens de jongeren zouden kunnen afstoten, voor wie dergelijke ge noegens bijkans onhaalbaar zijn. "We onderzoeken de markt heus wel. Wat wij doen, is de jeugd een worst voor houden. Natuurlijk, helikopterskiën in Canada of surfen in de Golf van Biscaye, dat is maar yoor weinigen weggelegd. Maar, als ze hun best doen op school, dan kunnen ze dat soort dingen later mis schien wel betalen. Ze moeten alleen nog even van die rotschool af en dan kunnen ze aan the sunny side of the street ko men". In Nederland zijn "The Next Genera tion' en 'Pour Elle al toppers en het bui tenland lonkt. "In Italië en Frankrijk be gint de interesse voor dit soort agenda's op te komen, maar andere landen zijn nog lang niet zover", vertelt Van Rijme nam. "In België zijn agenda's zoals wij ze maken gewoon nog verboden en in de Verenigde Staten hebben ze universele agenda's, die op school worden ver kocht". Toch gelooft de directeur van In ternational Merchandising heilig in het bestormen van de buitenlandse mark ten. "We zijn nu zo ongeveer wel aan de export van de schoolagenda's toe", zegt hij. "Ik zie binnen een paar jaar zeker co- édities in andere landen verschijnen". Trump Overigens, het voorhouden van worsten en het laten zien hoe succesvol ook ge wone mensen in het leven kunnen zijn, als ze maar hun best doen, is niet geheel zonder risico. Want, welk succesverhaal treffen we breed uitgemeten aan in 'The Next Generation'? Juist, dat van Donald Trump, de Amerikaanse wonderzaken- man die (zo eindigt de lofzang) "als hij iets wil hebben, het ook altijd krijgt". In middels weten we hoe het die self-made man vergaat. Vrouw weg en zakelijk op de rand van een faillissement. Van Rij menam: "Ja, die Trump is een wat onge lukkig voorbeeld. Maar je kunt niet alles vooruit weten". ttËéfcakflt t i MAANDAG 13 AUGUSTUS 1990 Vooral in de drugshandel kent de inventiviteit van de smokkelaars geen grenzen. Zelfs kunstbenen kunnen als bewaarplaats dienen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 16