Meer klachten over handel in harddrugs Circus Busch Roland biedt een traditionele voorstelling In hoger beroep hogere straf geëist voor gewapende overvallen op PTT-kantoren Eigenaar Fandango viert bruiloft op eigen terras Paarden van Yasmine Smart van hoog niveau Politie spreekt van ongewenste ontwikkelingen LEIDEN - Handelaren in harddrugs in Leiden verko pen hun waar steeds openlij ker. Kroegbazen klagen over dealers die in hun zaak actief zijn en proberen harddrugs aan de man te brengen. Poli tiewoordvoerder Dick Graveland geeft toe dat er de laatste tijd sprake is van 'on gewenste ontwikkelingen' bij de verkoop van drugs. De Leidse politie voert een beleid dat door het ministerie van justitie en in overleg met het openbaar mi nisterie is opgesteld. Verkoop van harddrugs, zoals cocaïne en heroï ne, wordt hard aangepakt. Koffie shops waarin softdrugs worden ver kocht, worden in principe met rust gelaten. De politie treedt pas op als er softdrugs worden verkocht aan minderjarigen, als er andere crimi nele activiteiten plaatshebben, als er openlijk reclame wordt gemaakt voor de softdrugs, of als er hard drugs worden verkocht. "Door de vakantieperiode en on derzoeken naar enkele wat grotere zaken heeft de afdeling bijzondere wetten de laatste tijd weinig tijd ge had. De regelmatige controles bij voorbeeld rond de koffiehuizen hebben daardoor op een heel laag pitje gestaan. Dat merken de be- trokkenen direct op, ook de dealers. En je ziet bij de koffiehuizen dan ge lijk allerlei randverschijnselen ont staan, waarvan wij zeggen: dat is verboden", aldus Graveland. Voorzichtig Het gaat dan vaak niet om de ver koop van harddrugs door de koffie shops. "De koffieshops zijn tame lijk voorzichtig wat dat betreft. Als verkoop van harddrugs wordt ge constateerd, is sluiting van de kof fieshop een feit", zegt Graveland. Volgens de politiewoordvoerder uit de geringere controle zich in an dere zaken. "Men drinkt wat, speelt allerlei balspelletjes en neemt soft drugs als men daar zin in heeft. Dat gaat goed zolang er regelmatige controles zijn. Als die controles wegvallen krijgen we direct meer klachten. Vorige week nog hebben we uitbaters van twee koffieshops ontboden op het politiebureau om dat er klachten over geluidsoverlast Graveland zegt dat verkopers van harddrugs openlijker hun handel aan de man brengen als er minder controles zijn. En hoewel hard drugs meestal niet in de koffieshops worden verkocht, gebeurt dat vaak wel in de nabijheid. "Ik heb op za terdagavond soms wel zes dealers in mijn zaak", zegt een eigenaar van een kroeg, die vlakbij een koffie shop zit. Volgens hem zijn de dea lers verbonden aan die koffieshop. Maar dat wordt niet bevestigd door Graveland. Hij erkent wel dat harddrugsdealers zich vaak ophou den in de buurt van plaatsen waar veel mensen komen. En dat zijn kroegen, maar ook vaak de koffie shops. Verzamelplaats Een van de plekken die steeds wordt genoemd als verzamelplaats voor junks en dealers is de kop van Haarlemmerstraat nabij de Haven. "Er lopen daar nogal wat figuren rond, zoals junks. Mensen vinden het niet prettig om er langs te lopen. Maar als je me vraagt gebeuren daar nou zoveel strafbare zaken, waarte gen we moeten optreden, dan zeg ik 'nee'. Maar in de volksmond is het al gauw een van die heel gevaarlijke plekken waar je beter niet kunt ko- Het gebruik van harddrugs vormt in Leiden overigens geen groot pro bleem, zo blijkt uit de cijfers. Vol gens de politie telt Leiden tussen de 80 en 100 gebruikers. "Het is een re latief klein groepje. De politie kent de gebruikers, de gebruikers ken nen de politiemensen. Het is alle maal redelijk goed te overzien. Als er regelmatige controles zijn, wordt er ook nooit lang op één plek ge deald. Zulke plekken zijn altijd zo bekend". De politie zou het aantal koffie shops waar softdrugs worden 1 Het Havenplein aan de kop van de Haarlemmerstraat wordt genoemd als verzamelplaats voor junks en dealers. Volgens politiewoordvoerder Graveland valt het aantal strafbare feiten dat daar wordt gepleegd, mee. "Maar in de volksmond is het al gauw een van die hele gevaarlijke plekken waar je beter niet kunt komen(foto Jan Holvast) DEN HAAG/RIJNSATERWOU- de overvallen waarbij in december de Haarlemmer "een onverschillige DE/LEIDEN - Tegen een 22-jarige 1988 en juni 1989, in Leiden 26.000 indruk maakt". Haarlemmer die een postkantoor in gulden werd buitgemaakt en in Leiden en een postagentschap in Rijnsaterwoude 187.000 gulden. Rijnsaterwoude heeft overvallen, is kocht graag beperken. "Nu kan elke gisteren in hoger beroep een hogere Dat er een hogere straf werd ge- koffïeshop softdrugs verkopen. Het straf geëist. Procureur-generaal ëist was volgens Feber het risico dat H.R.G. Feber vroeg het Haagse iemand loopt als hij in hoger beroep LEIDEN Eigenaar Walenkamp van cocktailbar Fandango hoorde dinsdag, op de dag voor zijn trouwe rij, dat hij zijn bruiloft mocht vieren op zijn terras in de Nova Passage. De Raad van State wees het schor- singsverzoek af dat omwonenden hadden ingediend tegen de vergun ning die de gemeente verleende aan de kroegbaas. Op grond van die ver gunning mocht Walenkamp een band laten spelen, tappen en ge bruik maken van de openbare weg tussen half zes en half negen gister avond. Een politieman in burger was op het feest aanwezig. Er kwam één klacht binnen over geluidsoverlast. de muziek zachter is gezet. Verder heeft de politie een aantal gasten gevraagd hun auto's weg te halen die verkeerd stonden gepar keerd. Er bestaat al enige tijd onenig heid tussen de café-eigenaar en en kele omwonenden, die vooral be zwaar maken tegen het terras dat bij mooi weer 's avonds is geopend. Buurtbewoners klagen over ge luidsoverlast. Vorige maand raak ten de eigenaar en een bewoner van de Nova Passage zelfs slaags met el kaar. zijn er al aardig veel in Leiden. Het zou beter beheersbaar zijn als er gerechtshof om acht jaar gevange- gaat. "Bij de behandeling van de zaak door de Haagse rechtbank was niet bekend hoe ernstig de gevolgen van de overvallen voor de medewer kers van het postagentschap en het postkantoor waren. Inmiddels is het postagentschap in Rijnsater woude gesloten. De medewerkers durven het werk gewoonweg niet meer te doen". stip gevierd, vergunning voor is geleend dat het er volgens het bestemmings- middag plan niet zou mogen zijn. De ge- avond. We meente Leiden heeft echter beslo- het eind van de het begin van de i ons ervan bewust dat het overlast zou opleveren, maar zogeheten 'gedoogbeleid' te zeker als het maar eens in de zoveel afwachting van algeme- tijd is, dan moet dat toch voor een hinder- keer mogelijk zijn", aldus G. Veld ne, landelijke regels wetvergunningen voor cafés die waarschijnlijk begin vol- milieu. gend jaar worden vastgesteld. "De eigenaar heeft geen vergun- De procureur-generaal voegde daar aan toe dat volgens hem hoge re straffen voor gewapende overval len moeten worden opgelegd, om- dat het aantal in ons land de laatste de gemeentelijke directie tijd gestegen is. "Verder vind ik dat bij zulke ernstige daden jegens je "Een buurtbewoner voerde tij- medemens de persoonlijke omstan- dens de spoedzitting van de Raad digheden van de dader niet zwaar van State aan dat de situatie niet hoeven te tellen", stelde de procu- ning om normaal bandjes op het ter- meer kon worden getolereerd, dat reur-generaal, die ook zeer ontevre- ras te laten spelen. Maar voor giste- hij zelfs al een keer is bedreigd, den was met de verklaring van de ren hadden wij zei zo'n vergunning Maar ik denk dat een procedure te- dader dat het geld op is. "Volgens gen deze vergunning niet de juiste mij heeft hij ergens nog een appeltje iets tegen het terras voor de dorst", zo merkte hij op. De procureur-generaal vond ook dat werd het feest op een gunstig tijd- zelf te doen". tijdens de zitting dat hij in beroep was gegaan niet zozeer omdat de straf te hoog zou zijn, maar omdat hy geen toekomstmo gelijkheden heeft, als hij zolang moet zitten. "Dan zou ik niet weten hoe ik de moed erin moet houden." De jongeman zei veel spijt te heb ben van zijn daden. "Ik sta er niet onverschillig tegenover. Ik realiseer me nu wat ik die mensen heb aange daan." De advocaat bracht naar voren dat de jongeman een midden standsdiploma heeft gehaald in de gevangenis en mogelijk uitzicht heeft op werk als hij vrijkomt. "Hij is van plan om de goede weg op te gaan. Alleen als de straf van zes jaar blijft staan, zou dit op de tocht kun nen komen te staan". Ook wees de raadsman erop dat twee andere mededaders van de overvallen lichtere straffen hebben gekregen dan de Haarlemmer. "En dat terwijl hij bij de overval in Rijnsaterwoude misschien een enigszins leidende rol heeft ge speeld. Bij de andere overval was dit niet zo". Het Hof doet over twee weken uit spraak. (foto Jan Holvast) DEN HAAG/LEIDEN - Wilde dieren, een illusionist, acroba tiek, paarden, trapeze en clowns. Alles wat een traditioneel circus behoort te bieden is te zien in het Duitse 'Traum-circus' Busch-Rol- and, dat vanaf vanavond vijf voor stellingen geeft op het terrein van de Groenoordhallen. Busch-Roland is een circus dat- al meer dan honderd jaar bestaat. De huidige vorm kreeg het in 1963 toen het Berlijnse circus Busch samenging met Roland. Tien jaar later kreeg het de huidi ge naam. Het programma waarmee Busch-Roland negen maanden op tournee is, kent tal van hoogte punten. Maar één nummer springt er echt uit: de ijsberen, die door Ursula Böttcher en Man fred Horn zijn gedresseerd. De immense dieren met hun grote klauwen vormen de grootste groep ijsberen die in een circus optreedt. Het is slechts een van de hoog tepunten in het tweeëneenhalf uur durend programma, dat slechts een negatieve kant heeft: er treden te veel paarden in op. Een paardennummer van Oliver Geier-Busch, de technisch direc teur van het circus, paarden in de 'Ark van Noach', waar nog 10 an dere diersoorten aan meedoen, paardendressuur, een komisch paardennummer en een paarden nummer van Yasmine Smart, de kleindochter van de bekende Bil ly Smart. Het is duidelijk dat niet alle paardennummers van hetzelfde niveau zijn. Volstaan zou kunnen worden met de twee optredens van Yasmine Smart, die met kop en schouders boven de anderen uitsteekt, en met de nummers van Klaus-Dieter Schuknecht. Zijn Het Chinese slangenmeisje Yin Yin. (foto Jan Holvast) Ark van Noach is iets bijzonders, waarin behalve paarden ook yaks, kamelen, lama's en zelfs een struisvogel optreden. Hetzelfde geldt voor de komische 'Cowboy- dressuur' van Schuknecht. Voor de pauze wordt het groot ste deel van het circusprogramma getoond. In de piste van de tent die bij een uitverkocht huis 3000 mensen kan herbergen, volgen de artiesten elkaar in een hoog tem po op. Behalve de bovengenoem de nummers verdienen vooral de illusonist Nino Saratoga en het Chinese slangenmeisje Yin Yin extra aandacht. Wie een van de vele voorstellin gen van het Chinees Staatscircus heeft gezien tijdens de toernees van de afgelopen jaren, zal niet echt ondersteboven zijn van het optreden waarbij Yin Yin balan ceert met allerlei schalen. Toch blijft de ongelofelijke lenigheid verbazingwekkend om te zien. Niet verrassend, maar wel on misbaar in een circus zijn het nummer van De Vliegende Navas uit Ecuador aan de vliegende tra peze, het optreden van de Spaan se clowns, en het trapezenummer van de artieste Regina. Busch-Roland volgt met haar programma de circustraditie. Het zaagsel op de grond in de piste, een echt orkest en geen opgeno men muziek, een spreekstalmees- ter, het zorgt allemaal voor de juiste sfeer. Voorstellingen zijn er vrijdag-, zaterdag- en zondagavond om 20.00 uur en zaterdag- en zondag middag om 15.00 uur. Kaarten zijn aan de circuskassa verkrijg baar. HENNY VAN EGMOND Computers gestolen bij universiteit LEIDEN - Uit een gebouw van de universiteit aan de Wassenaarseweg is in de nacht van woensdag op don derdag computerapparatuur ont vreemd. De daders namen enkele perso nal-computers mee, toetsenborden en een printer. De waarde van de ge stolen goederen bedraagt volgens de Leidse politie ongeveer 15.000 gulden. De inbrekers hebben een deur ge forceerd. Van hen ontbreekt elk spoor. Rechercheur op fiets betrapt twee dieven LEIDEN - Een 44-jarige adjudant- rechercheur van de Leidse politie heeft vanochtend in een mum van tijd de diefstal van een portefeuille opgelost. De rechercheur fietste omstreeks negen uur over de Haar lemmerweg, op weg naar het poli tiebureau. Hij zag twee mannen hard lopen en schichtig om zich heen kijken. Op de Maresingel zag hij een 25- jarige man uit Leiderdorp die in de omgeving naar iets of iemand leek te zoeken. De man had net ontdekt dat zijn portefeuille met daarin 75 gulden, een giropasje en girobetaal kaarten, was gestolen uit een atta chékoffertje. Dat koffertje stond bij de fiets van de man die even een pakje moest afgeven bij een woning aan de Maresingel. Toen hij terug kwam, bleek de koffer open te zijn gemaakt en de portefeuille te zijn ontvreemd. De politieman spurtte direct weg in de richting van de Haarlemmer weg en trof de twee mannen bij een container aan. Een man had in zijn ene hand een portefeuille en in de andere hand 75 gulden. Het tweetal werd aangehouden door de recher cheur en overgebracht naar het bu reau. De mannen zijn 29 en 34 jaar oud en hebben geen vaste woon- of verblijfplaats. Inbrekers betrapt LEIDEN - Getuigen konden van nacht voorkomen dat werd ingebro ken bij koffieshop Mariton aan de Burggravenlaan. Twee mannen deden rond mid dernacht een poging de deur open te breken. Ze wisten zich ontdekt en gingen ervandoor. De gewaar schuwde agenten konden het twee tal aanhouden op het station Lam menschans. De inbraakwerktuigen die ze by zich hadden, zijn in beslag genomen en de verdachten werden meegenomen naar het politiebu reau. Ze bleken beiden uit Utrecht te komen en 18 en 20 jaar oud te zyn. Burgerlijke Stand Antonia, dv. J.R. Stavleu en M.A. Hoeké; Jos hua Alan, zv. C. van der Born en J.N. Tillema; Simon Cornelis Hendricus, zv. F.L.C.L. van Oorschot en L.M. van der Zwet; Mitchel, zv. R.R. Jansen en F.C. Boel; Bart, zv. C.H.H. van den Berg en J.S. Meijvogel; Gert. R.P.G.M. van Werkhoven en J.A.J. Broxter- man; Ismail, zv. M. Bourazma en F. Bourazma; Edward Sebastiaan Amarkishoor, zv. A.D. Schoorl en K. Balak; Timothy Olivier Ajaykis- hoor, zv. A.D. Schoorl en K. Balak; Marlijn, zv. J.P. Noteboom en L.A. van Rijn; Froukje Ber- nadette, dv. J.R. von Ronnen en B.M.A. Wös- ten; Sanne, dv. J. Smit en M.A.C. Hendriks; Patrick Amoldus, zv. G.A.L. Overgaag en D.J.A. Klaverveld; Elisabeth Eugénie, dv. E.J. Marinussen en E.C. van Genderen; Linda Wil- helmina Maria, dv. F.W. Kamps en C.A.M. Heemskerk; Sebastiaan Remco, zv. R. Boe- zaard en J. van Leeuwen; Maryam, dv. M. Jemla en V. Mankou; Jop Hilarius, zv. L.J.H. Schalks en M.C.J, van den Berg; Sarah Anne, dv. C.M. Suits en B.A. Grabb; Kim, dv. J.J. van Duijvenbode en C. Ros; Antonia Gijsberta Le na, dv. J. Jong en G. de Bruin; Pauline, dv. P. van Nieuwkoop en M. Zandbergen; Klaas Cor nelis, zv. K. Kuijt en A.M. Guijt; Jessie Suzan ne, dv. A.J. van Klaveren en M.T. Kleinjan; Ro wan. dv. M. Meertens en S. van Veen; Robin, zv. J.A.J. van der Hulst en B.J.M. van Oosten; Taylor Percell. zv. I.M. Tulisi; Natasia. dv. L.J. Diks en S.M.S. Hartogs; Thijs Cornelis, zv. T.H. Schouten en A. Saarioos; Heika Cornelia, dv. P. Staat en N. Koning; Willem, zv. A. Nijgh en K. van Nieuwkoop; April Melissa, dv. W.J.A.M. van Vliet en A.E. Kn.jnenburg, Isaac Jesse. zv. I. de Vreugd en M.J. Rog. Oveiteden: M.A. Hoogkamer, geb. 15 aug. 1911. vil., echtg. van J. de Kuijper; J. van den Hoed. geb. 10 jan. 1913, vrl„ geh. gew. met A. Wassenaar; D. van der Kroef, geb. 7 juni 1906. man; S.P. Robbers, geb. 30 nov. 1916, man; A.M.S. van Veen. geb. 20 juli 1909. vri.. geh. gew. met M. van den Bree; P Langver, geb. 12 juni 1919, man; G. Bavelaar. geb. 8 dec. 1892, man; M. Agrebi, geb. 26 mei 1989, vri; J. Gor dijn, geb. 3 juli 1906, man; P. Zweistra, geb. 14 mrt. 1914, man; D. de Mooij, geb. 11 apr. 1910. man; A. de Bruin. geb. 26 juli 1920, man; H.J.W. Dortas. geb. 1 dec. 1930, man; E.K. Lig- tenberg, geb. 16 mrt. 1927, man; P. Joyce, geb. 25 juni 1955, man; B. van Weerlee. geb. 20 okt. 1909, vri.. echtg. van J.C. van de Wete ring; P.H.J. Rienks, geb. 10 mei 1907, man; L.J. Kuper. geb. 20 sep. 1922, man; H. Nutbeij. geb. 6 mei 1927. man. Gehuwd: S. Kijk in de Vegte en K. Bosman; S.U. Mohammed en E.M. Sacchetto; F.J.C.M. Klumper en A.M. Maassen; H. van der Linden en C.M.J. Fles; R.F.H.M. Koppers en A. van den Oever; E. Gawi en C.F.M. Zwetsloot. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDE STAD LEI DE STAD LEIDE

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9