Rotterdam wil tweede Maasvlakte 'Er is olie genoeg' Philips wekt geen valse hoop wmKammaKam Hoge pond en lage prijs olie geven Shell forse tik Olieboycot treft Oost-Europa hard PTT koopt fors belang op Bonaire VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1990 PAGINA 5 ROTTERDAM (GPD/ANP) Een tweede Maasvlakte en de verplaatsing van havenactiviteiten tot zelfs buiten de re gio Rotterdam moeten de Rotterdamse haven tot het jaar 2010 ruimte bieden om de stijging van de goederenoverslag van 290 tot 390 miljoen ton aan te kunnen. Het Havenbedrijf trekt daarvoor de komende jaren 1,5 miljard gulden uit. Bij een economische groei van ruim 3 tot 4 procent per jaar en een gun stige concurrentiepositie kan de hoeveelheid goederen die jaarlijks in de Rijnmondhavens wordt ver werkt groeien van 282 miljoen ton vorig jaar tot een kleine 400 miljoen het jaar 2010. In totaal is dan stijgt die overslag nog tot 40 miljoen ton. De tweede Maasvlakte ligt er fei telijk voor een deel al. Het is door natuurlijke verzanding aan de zuid westzijde ontstaan. Door de aanleg de slufterdam voor de berging havenslib verzandt momenteel ongeveer 1200 hectare extra terrein opnieuw een gedeelte ten noorden daarvan. Daardoor nodig. Havenwethouder R. Smit sluit *nenl niet uit dat Rotterdam ook delen de noordoever van de Nieuwe al 300 geveer 500 hectare. Een verdere uitbreiding z WaU™;rnödlg h^eft.'"wJKt T? moeten forliolrnmon nr\ aen» r daar zitten grenzen daar afwijzen," de presentatie v; diep wordt voor een economisch verantwoorde landaanwinning. bestaande haventerreinen denkt het Havenbe drijf 200 tot 400 hectare extra terrein Momenteel beslaat de oppervlak- te komen. van de haven nog 5000 hectare. Rotterdam zal in de komende Dat is genoeg als de meest ongunsti- maanden in overleg met alle betrok- ge prognose in het 'Goederen- kenen een havenplan voor de ko- stroommodel 6' uitkomt. Dan hand haaft de overslag zich volgens de berekeningen op het huidige mende 20 jaar gaan opstellen, dat de volgende zomer gereed moet zijn. Het gemiddelde investeringsbe- Bij het vaststellen van de drag van het Havenbedrijf is 100 tot prognose van 390 miljoen ton gaat 150 miljoen gulden per jaar. het Havenbedrijf uit van voorzichti- Voor sommige onderdelen, zoals ger ramingen van de economische de containeroverslag zullen de drie tot zes mil- (ECT) wil onder joen containers, van 31 tot 75 mil- tainerterminals aanleggen, voor el- joen ton. Zelfs in de meest ongunsti- ke grote rederij een aparte. Ook voor de Merwehaven moeten de plannen eerder afgerond zijn. Dat gebied moet worden ingericht als haven voor fruit en andere agrari sche produkten. Wethouder Smit benadrukt dat als Rotterdam de hoogste prognose van 390 miljoen ton in 2010 wil be halen, de haven ruimte en mogelijk heden moet worden geboden en dat er keuzes zullen moeten worden ge maakt. Daarbij draait het vooral om de ruimtelijke ordening. Enerzijds heeft de haven meer ruimte nodig, anderzijds is er ruimte nodig voor bijvoorbeeld woningbouw en recre atie. Hij spreekt van een "vernieuw de visie" op de haven, met meer werkgelegenheid, meer opbreng sten en een beter woon- en leefmil- Voorwaarden voor groei zijn naast meer bedrijfsterreinen ook betere aan- en afvoerwegen, zowel per spoor, over het water als over de weg. In het komende jaar moervol gens hem duidelijk worden met welke milieurandvoorwaarden men te maken krijgt. Hij gaat daarvoore ook in overleg met buurgemeenten. DEN HAAG (ANP) - "Vermeend overaanbod" op de oliemarkt in de maanden voor de crisis in het Mid den-Oosten en de grote voorraden ruwe olie over de hele wereld heb ben bijgedragen aan de daling van de olieprijs. Die lage olieprijs is gro tendeels verantwoordelijk voor de magere cijfers van Shell het tweede kartaal van dit jaar: een winstdaling met 44 procent van 912 miljoen pond tot 745 miljoen pond. Immers, in de dagen voor de lage olieprijs met als dieptepunt een prijs van 13 dollar voor een vat olie kocht Shell de olie heel wat duur der in. DDoor de daling van de prijs heeft Shell vervolgens de waarde van de voorraden flink moeten ver lagen wat een verlies van enkele honderden miljoenen guldens ople verde. Bij verwerking, zeetransport en verkoop ging het resultaat van 707 naar 571 miljoen pond in het eerste halfjaar en van 366 naar 281 miljoen snel, dat het havengebied met ongeveer 1200 pond in het tweede kwartaal. Die daling was hoofdzakelijk te wijten (foto ANP) aan voorraadverliezen, terwijl vorig KRALENDIJK (ANP) - PTT-Tele- com neemt voor 7 miljoen gulden een belang van 49 procent in het An tilliaanse telecommunicatiebedrijf Telbo op Bonaire. Gisteren sloot PTT-Telecom, een dochteronderne ming van PTT Nederland, met Tel bo een overeenkomst voor een in tensieve samenwerking. Binnen afzienbare tijd worden waarschijnlijk ook dergelijke over eenkomsten worden gesloten met het plaatselijke telefoonbedrijf op Curasao en met Telem op St. Maar ten. Met de Antilliaanse Universi teit is vandaag al een samenwer kingscontract getekend over de ver zorging van hoger onderwijs op het gebied van telecommunicatietech niek en -management. Drs. Ben Verwaayen, de alge meen directeur van PTT-Telecom, zei bij de ondertekening van de overeenkomst: "Het gaat niet alleen om een financiële deelneming: in dit geval is er sprake van een geza menlijk ambitie-niveau in een we reld, waarin steeds meer samenwer king ontstaat tussen internationale telecommunicatie-diensten". In Kralendijk. de hoofdstad van Bonaire, is gisteren door partijen vastgelegd, dat PTT-Telecom bin nen zes maanden 49 procent van de aandelen van Telbo zal overnemen. PTT-Telecom, een werkmaatschap pij van de PTT-Nederland, is vooral actief op de markt van de' telecom-' municatie, telematica, telediensten en informatietechnologie. Het feit, dat over enige tijd ook de zorg voor de internationale tele communicatie in handen komt van de diverse ei-landsbesturen, maakt het voor buitenlandse ondernemin gen, zoals PTT-Telecom, aantrekke lijk om daarin te participeren. "De Nederlandse Antillen zijn bijzonder strategisch gelegen, ook PTT-Tele com streeft naar verdere internatio nale samenwerking en tevens be- Duitse tol De Westduitse regering heeft giste ren besloten de tolheffing voor bui tenlandse vrachtwagens opnieuw uit te stellen, tot 30 juni 1991. Bonn wil het uitstel tegemoet te komen aan de eisen van het Europese Hof van Justitie. Volgens de EG-part- ners dreigden de Duitse vervoers- ondernemers door de tolmaatregel sterk bevoordeeld te worden, om dat zij voor de tolheffing fiscaal ge compenseerd zouden worden. Zwitserland De arbeidsmarkt in Zwitserland moet toegankelijker worden voor buitenlanders. Het gebrek aan ar beidskrachten zal steeds moeilijker kunnen worden opgevangen met mensen die pendelen over de grens. Dit zegt de Organisatie voor Econo mische Samenwerking en Ontwik keling (OESO) in een gisteren gepu bliceerd rapport over de Zwitserse economie. De economische een wording in West-Europa en de in grijpende veranderingen in Oost- Europa maken een heroriëntatie vari het economische beleid nodig. Graanoogst De Sovjetunie verwacht dit jaar een record graanoogst van 230 miljoen ton waardoor de behoefte om graan te importeren aanzienlijk afneemt, zo blijkt uit een rapport van het Amerikaanse ministerie van land bouw. staat er een historische band met Nederland, die het gemakkelijker maakt tot afspraken te komen, me de door dezelfde taal die wij spre ken", zei Verwaayen. Naast de zeven miljoen gulden, die voor de overname van de aande len worden neergeteld, zullen er ook diverse gerichte opleidingen door PTT-Telecom worden ver zorgd voor lokaal personeel. Verder zal PTT-Telecom 1,5 miljoen gulden bijdragen in het optrekken van het opleidingsniveau van het zogeheten Projecten-bureau. De participatie van PTT-Telecom in Telbo zal pas zijn beslag kunnen krijgen, nadat het Antilliaanse par lement de decentralisatie-wet be treffende de diverse eilandelij ke te lecommunicatiebedrijven heeft goedgekeurd. Ondanks felle tegen stand, die er van de oppositie wordt verwacht, zal die wet zeker door het Antilliaanse parlement komen, ge zien de grote meerderheid, die de regeringspartijen daarin bezitten. Volgens de decentralisatie-wet worden de eilandelijke telecommu nicatie-diensten vanaf december dit jaar zelfstandige ondernemingen en Riniiooy Kan waarschijnlijk voorzitter VNO ROTTERDAM (GPD) - De Rotter damse hoogleraar A.H.G. Rinnooy Kan (40) volgt zeer waarschijnlijk begin volgend jaar mr. C.J.A. van Lede op als voorzitter van het werk geversverbond VNO. Rinnooy Kan is voorgedragen aan het VNO-be- stuur, dat de officiële kandidatuur nog moet bevestigen. De leden van het VNO moeten uiteindelijk hun voorzitter kiezen. Een woordvoerder van het verbond wil daarom nog geen commentaar geven op de uitgelekte naam van Rinnooy Kan. Het vertrek van Van Lede, die sinds 1984 al twee termij nen als VNO-voorzitter erop heeft zitten, staat al geruime tijd vast. Rinnooy Kan is sinds 1977 hoog leraar operationeel onderzoek aan de Erasmus Universiteit Rotterdam (EUR) en tevens directeur van het Econometrisch Instituut van de universiteit. Van 1986 tot 1989 was hij rector magnificus (eerste man) aan de EUR. Rinnooy Kan heeft twee commissariaten: bij Bank Mees en hope en bij het dagblad concern Perscombinatie. De Rot terdamse hoogleraar is een groot voorstander van een nauwere sa menwerking en afstemming van het (universitaire) onderwijs met het bedrijfsleven. Het onderwijsbe leid is vólgens hem de laatste jaren te weinig gericht geweest op kwali teit. Rinnooy Kan wordt voorzitter in een tijd dat het VNO nauwer gaat samenwerken met de christelijke werkgeversorganisatie NCW. Be sloten is dat beide organisaties ge zamenlijke bestuursvergaderingen gaan voeren onder wisselend voor zitterschap. Het is de bedoeling dat beide organisaties op langere ter mijn geheel samen gaan. Het NCW heeft onlangs ook een nieuwe voorzitter aangezocht. Ko mende maand treedt oud-minister dr. H.O,C.R. Ruding van Financiën bij de christelijke werkegevers als 'eerste man' in functie. Hij volgt dr. J.E. Andriessen op die minister van Ecoinomische Zaken is geworden. mogen zij alle, op hun grondgebied aanwezige apparatuur voor de in ternationale telecommunicatie, aankopen van de centrale telecom municatiedienst op Curasao. Van onze correspondent Runa Hellinga BUDAPEST De internationale boycot van olie uit Irak komt voor de meeste Oosteuropese landen op een wel zeer ongelukkig moment. Vanaf volgend jaar moe ten ze hun olie, die tot nu toe tegen roebels uit de Sov jet-Unie werd betrokken, tegen harde dollars op de wereldmarkt kopen. En de toch al zwakke Oost europese economiën zijn op een hogere olieprijs totaal niet voorbereid. De eerste klappen krijgen de landen nu al te incasse ren. Sinds vorige maand heeft de Sovjet-Unie zijn olie- leveranties aan Hongarije, Tsjechoslowakije en Bulga rije verminderd en de landen krijgen nu 12 tot 16 pro cent minder geleverd. Dat verlies moet op de wereld markt worden aangevuld. "We zijn zeer bezorgd over een stijging van de olie prijs", aldus Janos Menyhart, hoofd oliezaken van het ministerie van internationale economische betrekkin gen in Budapest. De Hongaarse en Bulgaarse econo miën gaan gebukt onder zeer hoge buitenlandse schulden en een hogere olieprijs betekent dat die schulden alleen nog maar zullen groeien, terwijl de kostbare harde valutavoorraad danig wordt aangetast. Tot nu toe hadden de Oosteuropese landen met de wereldolieprijs weinig te maken. Hun olie kwam uit de Sovjet-Unie en dat land leverde in het kader van de socialistische samenwerking tegen een zeer gunstige prijs. Inmiddèls hebben de Comeconlanden echter af gesproken om de onderlinge handel vanaf volgend jaar in harde valuta te verrekenen en een van de gevol gen is dat Hongarije, Bulgarije en Tsjechoslowakije olie op de vrije markt moeten gaan kopen. In eerste instantie voorziet Menyhart niet zoveel problemen: "We hebben voor dit kwartaal al olie in Li bië en Algerije gekocht en de contracten daarover zijn al gesloten. Volgend kwartaal zal het ook nog wel gaan, omdat we dan nog op Sovjet-olie kunnen reke nen. Maar wat daarna komt, daar hebben we eigenlijk geen idee van". De olieboycot heeft een mogelijke oplossing voor Hongarije en Bulgarije afgesneden. Irak heeft in beide landen forse schulden: in Hongarije 16,5 miljoen dol lar en in Bulgarije naar schatting 1,2 miljard. Beide landen hadden zekere hoop dat deze schulden in olie zouden worden afbetaald, maar met een internationa le boycot is daar geen sprake van. Hongarije heeft in middels al verklaard de internationale boycot te steu nen. Menyhart wil deze tegenslag niet overdrijven: "We hebben begin dit jaar een keer een olieleverantie van Irak gekregen en de helft daarvan is betaald met een kwijtschelding van schulden. In april is er een de legatie in Baghdad geweest, maar toen bleek Irak ab soluut niet meer bereid olie tegen schulden te ruilen. Verder kopen we eigenlijk geen olie in Irak". Ook in Bulgarije was men toch al pessimistisch over de mogelijkheden om schulden tegen olie te ruilen. De Bulgaren vrezen zelfs dat ze terugbetaling van de Iraakse ^chulden eigenlijk wel kunnen vergeten en de ambassadeur van het land uit het Midden-Oosten heeft onlangs nog verklaard dat van terugbetaling in olie geen sprake kon zijn gezien de moeilijke omstan digheden waarin zijn land na de langdurige oorlog met Iran verkeerde. jaar sprake was van voorraad- winsten. Het resultaat in de verwerking bleef juist de gunstige invloed on dervinden van de daling der aan- koopkosten en de historisch gezien grote vraag. In deze sector worden de vooruitzichten voor de tweede helft van 1990 bepaald door de mate waarin de prijzen van produkten ge lijke tred kunnen houden met de veranderingen van de ruwe-olie- prys. De laatste tijd zijn de ruwe-olie- prijzen weer aanzienlijk gestegen door de afspraken binnen de Orga nisatie van Olie-exportlanden (OPEC) en de ontwikkelingen in het Midden-Oosten. Koninklijke/Shell noemt de vooruitzichten voor de rest van 1990 uiterst onzeker en acht die bijna geheel afhankelijk van de afloop van de gebeurtenissen in dat deel van de wereld. Pond- Een andere verliesfactor in de resu- laten is de stijging van de pond, waardoor de voorraden die niet in pobden waren gewaardeerd in waarde verloren. De groep kreeg dit jaar te maken met wisselkbersver- liezen vanw82 miljoen pond in het tweede kwartaal en van 108 miljoen pond in het eerste halQaar. In de vergelijkbare perioden van 1989 wa ren er koerswinsten van respectie velijk 7 en 29 miljoen pond. In de opsporing en winning van olie en gas steeg het exploitatiere sultaat over de eerste helft van het jaar van 634 naar 745 miljoen, maar daalde het in het tweede kwartaal van 342 naar 237 miljoen pond. De daling ontstond als gevolg van het zakken van de ruwe-olieprijzen waarvoor de toeneming van de pro- duktie onvoldoende tegenwicht bood. De eigen nettoproduktie van ru we olie van de groep zal in de twee de helft van het jaar naar verwach ting ongeveer even groot zijn als in de eerste. Onderhouds- en veilig heidsprogramma's zullen leiden tot een tijdelijke onderbreking van de produktie in het Brent-veld op de Noordzee, maar die zal naar het zich laat aanzien worden opgevangen door toeneming van de produktie in andere gebieden. In de eerste zes maanden van dit jaar hebben de bedrijfsactiviteiten een kasstroom (nettowinst plus af schrijvingen) opgeleverd van 3 mil jard pond vergeleken met 2,6 mil jard in het overeenkomstige tijdvak van 1989. Investeringen en opspo ringskosten stegen met 23 procent van 2,09 tot 2,57 miljard pond. •AMSTERDAM - H. Appelo, lid van de raad van bestuur fers...snelheid en geen lang doordact 'masterplan' i Philips, gisteren bij de presentatie van dejaarcij- Elektronica-concern komt volgende maand met ontslagen AMSTERDAM - Hoewel Philips over het tweede kwartaal een winst daling van 84 procent (van 235 tot 37 miljoen) moest rapporteren, maakte de financiële man in de raad van be stuur, drs. Henk Appelo, bij de pre sentatie van de cijfers in het geheel geen aangeslagen indruk. Dat komt wellicht omdat het resultaat over eenkwam met eerder uitgesproken verwachtingen en schattingen van analisten. De tijd dat Philips keer op keer moest bekendmaken dat de winst helaas toch (veel) lager was uitgekomen dan eerder gedacht, lijkt met het aantreden van Jan Timmer als president nu inderdaad voorbij. En dat is goed voor de zo aangeslagen reputatie van het con cern in de financiële wereld. Appelo had er geen vrede mee dat sommige analisten menen dat de 2,7 miljard gulden die voor herstructu rering van Philips is uitgetrokken, te weinig is om het bedrijf weer op de rails te krijgen. Hij zei dat de her structurering vooral geldt voor de sectoren informatiesystemen en componenten. Die hebben met el kaar een omzet van ongeveer 7 mil jard gulden en daartegen afgezet is 2,7 miljard natuurlijk een enorm be drag. Ook voor het aangekondigde verlies van 10.000 arbeidsplaatsen geldt dat die vooral in de genoemde sectoren zullen vallen en daar wer ken nu in totaal circa 30.000 men- Teleurgesteld Beleggers hebben teleurgesteld ge reageerd op het feit dat Philips ei genlijk niets wilde zeggen over het toekomstige dividend. Na een aan vankelijke stijging tot boven de 27 gulden, zakte de koers van het aan deel Philips tot 26,30 gulden, twee dubbeltjes onder het slot van woensdag. Appelo wilde alleen kwijt dat het zeker niet vaststaat dat Philips helemaal geen dividend zal betalen. Of en zo ja hoeveel interim- en slotdividend worden uitgekeerd, zal te zijner tijd bepaald worden. Daarbij wordt rekening gehouden met de voortgang van de herstruc tureringsplannen, de gang van za ken bij het hele concern en de tot nu toe gevoerde dividendpolitiek. In tegenstelling tot wat was ver wacht heeft niet minder dan 75 pro cent van de aandeelhouders het daarvoor in aanmerking komende deel van het dividend over vorig jaar opgenomen in aandelen in plaats van in contanten. Dat getuigt op zijn minst toch van enig vertrou wen in de toekomstige gang van za ken. Masterplan Vanaf september komt Philips met deelplannen voor de herstructure ring naar buite'n. Per deelproject wordt dan volgens Appelo onmid dellijk een voorziening ten laste van het resultaat gebracht. Al in het der de kwartaal zal er zo een aanzienlijk bedrag voor herstructureringen worden geboekt. De presentatie in de vorm van deelplannen in plaats van een groot masterplan gebeurt ter wille van de snelheid. Van de in totaal 2,7 miljard gul den die wordt uitgetrokken voor herstructurering is minder dan de helft bestemd voor afschrijvingen. Niet alleen op voorraden, maar ook op gebouwen en machines. Dat be tekent dat Philips nog meer fabrie ken gaat sluiten. De orderontwikkeling bij Philips verloopt volgens de raad van be stuur goed. Voor dit jaar verwacht het bedrijf ook nog steeds een om zet van ongeveer 56 miljard. In het eerste halQaar is ruim 26 miljard gulden omgezet, één procent meer dan in dezelfde periode van 1989. Appelo zei dat een eventuele reces sie als gevolg van een mogelijke oli- crisis op langere termijn wel weer wordt ingehaald. Philips wordt vol gens hem niet erg geteisterd door een hogere olieprijs. In de eerste helft van dit jaar zijn er 5100 banen bij Philips verdwe nen. Dat verloop zal gewoon door gaan, hoewel, aldus Appelo, niet in die mate. De 10.000 te schrappen ba nen bij de sectoren computers en geïntegreerde schakelingen (chips) komen bovenop het normale ver loop. Dat betekent dat het perso neelsbestand van Philips in de hele wereld dit jaar waarschijnlijk zal af nemen van 295.200 tot ongeveer 275.000. SCHIPHOL (ANP/DPA/Rtr/IPS) - De olievoorraden in de Westerse in dustrielanden zijn zo groot, dat ze hun economie zonder problemen nog rond 50 dagen op het huidige peil kunnen laten doordraaien. De industrie-landen gaan dan ook niet over tot paniekmaatregelen om de olie-aanvoer te vergroten. Ook op wat langere termijn is het wegvallen van de vier miljoen vaten olie per dag uit Iraq en Kuwayt waarschijnlijk geen probleem, om dat andere olie producerende lan den hun produktie op zullen voe ren. Dat heeft C.W.M. Dessens, di recteur-generaal van energie van het ministerie van economische za ken, gisterenavond op Schiphol ge zegd na terugkeer van de extra ver gadering van het Internationale Energie Agentschap (IEA) in Parijs. Intering op (commerciële) voorra den, overschakeling van olie op an dere brandstoffen - minder actueel in de Nederlandse situatie - en een toenemende produktie in andere olie producerende landen zijn de pijlers onder het vertrouwen van de IEA-landen dat de huidige situatie onder controle kan blijven. Volgens Dessens is via deze strategie zelfs nog een iets groter aantal wegval lende vaten op te vangen, tot vijf miljoen per dag. Dessens riep, in de lijn van het IEA-communiqué dat gisterenmid dag al in Parijs verscheen, oliemaat schappijen en verbruikers (zowel de industrie als consumenten) niet in paniekhandelingen te vluchten en weloverwogen met energie om te gaan. "Doen we dat niet, dan ge beurt precies wat we willen voorko men, namelijk hogere prijzen en een tekort. Momenteel is er geen fei telijk olietekort en dat hoeft er ook niet te komen. De huidige prijsont wikkeling is niet gebaseerd op schaarste, maar een gevolg van poli tieke speculatie". Dessens erkende dat de Neder landse positie wat betreft de olie- .import iets minder gunstig is door onze relatief grote invoer uit Ku wayt en Irak. In de afgelopen zes maanden betrok Nederland dertig procent van zijn oliebehoefte uit die landen. Hij verwachtte echter dat de oliemaatschappijen hun oliestro men zodanig zullen aanpassen^ dat dit geen nadelig effect zal hebben op de olietoevoer naar ons land. Door deze gerustellingen van de IEA is het rustiger op de oliemark- ten. De olieprijzen op de vrije markt in Europa zijn gisteren gedaald. In Londen noteerde Brent-olie aan het begin van de avond 24,65 dollar per vat (159 liter). Woensdag was dat 26,50 dollar. De handel begon giste ren op 24,75 dollar. Woensdagavond in New York was de daling al be gonnen. In New York kwam de no tering van West Texas Intermediate aan het einde van de handel uit op 25,80 dollar tegen 25,90 aan het ein de van de handel op woensdag. De Amerikaanse dollar, het pond sterling en de goudprijs zijn de han del op de Europese Financiële mark ten vanochtend begonnen met ho gere noteringen. Dollars, ponden en goud worden in tijden van crisis nog steeds gezien als relatief veilige beleggingen, ook al heeft de dollar momenteel op zuiver economische gronden weinig zekerheid te bie den. Op de wisselmarkt ip Amsterdam lag de dollarkoers vanmorgen om 10.00 uur op 1,8020, driekwart cent hoger dan de slotkoers van f 1,7945 gisteren. Voor het pond sterling werd een koers genoteerd van f 3,3650, een cent meer dan de slot koers van f 3,3550 van de voorgaan de dag. De aandelenkoersen op de effec tenbeurs in Tokyo zijn vanochtend verder gedaald. De Nikkei-index van 225 aandelen ging omlaag met nog eens 286,18 punten ofwel ruim een procent tot 27.329,55 en bereik te daarmee een nieuw dieptepunt voor dit jaar. Sinds de Iraakse inva sie van Kuwayt van vorige week donderdag heeft de Nikkei-index bijna elke dag een flink verlies gele den, in totaal 3.508 punten ofwel II,4 procent. De overige beurzen in de wereld, waar men minder van olie-importen afhankelijk is dan in Japan, blijven onrustig maar vertonen een stijgen de lijn. De Financial-Times-index van honderd fondsen in Londen sloot met een winst van 7,4 punten op 2244,9 punten. In Frankfurt steeg de DAX-index van veertig fondsen met 32 punten of 1,86 pro cent tot 1755,63 punten. De aandelenkoersen op de beurs van New York zijn gisteren omhoog gegaan dank zij een stijging van de obligaties. De Dow Jones-index van de dertig grootste industriële fond sen steeg met 24,01 punten om te sluiten op 2758,91 punten. NecUloyd vreest ;ere winst na hogere olieprijs ROTTERDAM (ANP) - Nedlloyd houdt er rekening mee dat de netto winst in 1990 aanmerkelijk lager zal uitvallen dan in 1989, zo heeft het concern gisteren bekendgemaakt. Nedlloyd kampt met hogere brand stofkosten in de tweede helft van dit jaar, als gevolg van de Iraakse inva sie in Kuwayt. De inval heeft de prijzen van ruwe olie omhoog doen schieten, de prij zen van brandstoffen gingen mee. De duurdere brandstoffen hebben vooral hun weerslag op de winst in de sector zeescheepvaart. Daarin behaalde Nedlloyd vorig jaar een omzet van 2,48 miljard gul den en een bedrijfsresultaat van III,3 miljoen gulden. In 1989 werd een nettowinst uitgezonderd bui tengewone baten behaald van 146,1 miljoen gulden. De bedrijfslasten bedroegen in deze sector dus 2,37 miljard gulden. De totale brandstof- fenkosten bedroegen f 220 miljoen. Volgens een woordvoerder nemen de kosten door de prijsstijging met "tientallen miljoenen guldens" toe. lag'

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5