'Oostduitsers zijn de weg kwijt' Geknakte John de Wolf zoekt hulp bij Troost Marcel van Rijn weer verrassend Feyenoorder vanavond niet in eigen toernooi Honkballers verliezen weer Argentijnen ontsnappen De teloorgang van een zwemnatie Opstekers zwemploeg Overwinning Quick Boys VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1990 PAGINA 13 ROTTERDAM (GPD) Feyenoord presenteert jaarlijks tijdens het Rotterdam-toernooi officieel zijn aankopen aan het grote publiek. De Roemeen loan Sabau, doelman Ed de Goey, verdediger Henk Fraser en aanvaller Harry van der Laan, gezamenlijk voor zo'n vijf miljoen gulden binnenge haald. mogen vanavond tegen de eerste tegenstander van naam (VfB Stuttgart) laten zien welke kwaliteiten zij in huis hebben. Hoewel hij al in de zomer van het vorige jaar werd gecontracteerd heeft John de Wolf als werknemer van Feyenoord de grasmat van de Kuip nog nooit mogen bespelen en ontbreekt zijn gezicht ook dit week einde weer in het basisteam van Gunder Bengtsson en Pim Ver beek. Een nieuwe tegenslag heeft het lang verwachte debuut van de langharige, blonde voorstopper an dermaal uitgesteld. De bijna dramatische ontwikke lingen in de carrière van De Wolf hebben hem, zo geeft hij voor het eerst toe, niet onberoerd gelaten. Zijn laatste blessure (een geforceer de pees in zijn linkervoet) beteken de een mentale dreun in het gezicht van De Wolf die zich een jaar lang „het lazarus had getraind" om terug te komen en helemaal klaar dacht te zijn voor het nieuwe seizoen. „Tot half juni werkte ik samen met Steve Wasiman in Zeist elke EDMONTON (ANP) - Nederland heeft met een nederlaag tegen Tai wan (1-6) tijdens de wereldtitelstrijd honkbal afscheid genomen van de „grote landen". Na het verlies van gisteren in Edmonton mag de ploeg van manager Jim Stoeckel met drie andere „kleine landen" het toernooi voortzetten. Door de vijfde plek in de groep is maximaal de negende plaats haalbaar. Enige weken achtte Stoekckel de vijfde plaats in de eindrangschik king realistisch. De negende plaats bezette Nederland vier jaar geleden in de eigen vertrouwde omgeving. Die prestatie werd overigens in 1973 (achtste) en 1978 (zevende) en in 1982 overtroffen. Terwijl Nederland in 1982 (zesde) de hoogste klassering behaalde, vergaarde Taiwan de laatste jaren uitsluitend ereplaatsen: tweede in 1984 en 1986 en twee jaar geleden moest slechts aan de „eeuwige" we reldkampioen Cuba en de Verenig de Staten voorrang worden ver leend. De kwaliteitsverbetering van het hpnkbal in wat voorheen natio nalistisch China heette, moet wor den toegeschreven aan dè profes sionele league, die naar het voor beeld van Japan en Zuid-Korea in het leven werd geroepen. De Alphense honkballers Rob bert Jan 't Hoen en Anthony Raijer, lid van Alphians, zijn geselecteerd voor het team Jong Oranje, dat van af half augustus in Cuba gaat deel nemen aan het wereldkampioen schap voor junioren. Maassen wordt op de hielen gezeten ROESELARE (ANP) - Frans Maas sen wordt in de ronde van België op de huid gezeten door het peloton sprinters, dat zich dagelijks om de ritwinst bekommert. De meeste van aan de streep te verdienen bonifica tieseconden belandden gisteren bij Adriano Baffi. De Italiaan kwam daardoor op drie seconden van de Nederlandse leider, die in zijn buurt ook nog de Belgèn De Wilde (1 tel), Museeuw (4) en Vanderaerden (8) weet. Voor de vierde keer heeft de Spanjaard Marino Lejarreta de Ronde van Burgos gewonnen. Door de zesde plaats in de afsluitende tijdrit van gisteren verzekerde de Baskische renner zich van de eind zege. dag een speciale trainingsprogram ma af. Vervolgens ging ik twee we ken met vakantie naar Portugal, waar ik ook nog heb gelopen. Toen ik terugkwam was ik topfit. Ik voel de me perfect. Ik ging meteen met de groep meetrainen. Dat had ik nog nooit gedaan, terwijl ik al een jaar bij Feyenoord zit! De trainin gen verliepen uitstekend, ik kon al les weer doen. We speelden grote partijen op het veld en ik deed volop mee. Ik kreeg er bijna een kick van dat ik me zonder frustra ties weer helemaal kon uitleven en niet meer aan mijn knie hoefde te denken. Mijn gedachten waren al volledig bij SVV, de eerste competi tiewedstrijd". Amateurclub Tijdens het allereerste vriendschap pelijke partijtje tegen een amateur- club in Overijssel keken zijn ploeg genoten en de technische staf op van de felheid en gedrevenheid waarmee hij de duels aanging. De Wolf: „Voor mijzelf wist ik allang dat het snor zat. Maar voor je omge ving wil je dan even laten zien datje er weer bent, de laatste twijfels bij sommigen wegnemen. Het ging een half uur prima, toen begon opeens mijn voet stijf te worden. Ik bleef nog een poosje doorsukkelen maar in de rust moest ik eruit. Ik kon niet meer lopen door de pijn". Het trainingskamp was daarna nauwelijks meer aan De Wolf be steed. De medische staf diende hem een cortisonen-spuit toe en schreef hem een aantal dagen volstrekte rust toe. Van verbetering was even wel amper sprake. Inmiddels is hij onder intensieve behandeling, wordt met laserstralen getracht het genezingsproces te versnellen en weet hij dat zijn (r)entree niet vóór half september gepland staat. Streefdatum „In het begin dacht ik gewoon van dag tot dag te moeten gaan leven. Maar je moet voor jezelf toch een streefdatum hebben. Feyenoord- PSV lijkt me daarom een mooi mo ment om naar toe te werken. Blijkt dat niet haalbaar dan stellen we het later weer bij. Ik wil me onder geen beding forceren, anders volgt straks de ene blessure de andere op. Ik wil me pas presenteren als ik helemaal op en top in orde ben. Ik moet on danks de toch al lange rustperiode mijn geduld bewaren, hoe moeilijk ik het er soms ook mee heb", zegt de 27-jarige Rotterdammer, wiens flair en brutaliteit gewoonlijk zijn han delsmerken zijn maar nu al tijden gebukt gaat onder zoveel tegenslag en een teneergeslagen indruk maakt. De Wolf, zachtjes: „Ik heb hulp en steun gezocht bij Ted Troost. In mijn Groningen-periode heb ik goe de ervaringen met hem opgedaan. Daarom besloot ik meteen naar hem toe te gaan, toen ik vorige maand die opdoffer kreeg. Want zo was het gewoon. Die blessure aan mijn voet betekende mentaal een grotere klap dan het moment waar op ik vorig jaar hoorde dat ik door een knie-operatie een half jaar uit geschakeld zou zijn. Bij Feyenoord merkten ze ook dat het niet goed met me ging. In het begin was ik lekker druk, genoot ervan dat ik voor het eerst echt echt deel uit maakte van de groep. De laatste we ken werd ik steeds stiller, kon me niet meer uiten omdat mijn gedach ten alleen bij die voet waren. Sinds vorige week kom ik ook niet meer op het Stadion". Toestemming „Ted (Troost, red.) zie ik nu dage lijks. De club weet ervan, omdat ik eerst toestemming heb gevraagd. Ik voel me prettig bij hem, of liever ge zegd ontspannen. Achteraf, zegt hij, had ik vorig jaar al bij hem moeten komen. Niet elke dag, desnoods eens in de drie maanden. Omdat ik me toen helemaal op Zeist en mijn terugkeer in het elftal fixeerde. Ik ben geen zeikerd. Eerder het tegen overgestelde. Maar misschien is dat wel mijn fout geweest, heb ik te lang met blessures en problemen doorgelopen". Voor het einde van zijn carrière zegt hij niet te vrezen. „Heb ik wel gedaan voordat ik aan mijn knie werd geopereerd. Iedereen zei dat het goed zou komen, maar ik voelde dat het hartstikke fout zat. Pas na die operatie was ik er zeker van dat ik weer betaald voetbal zou spelen. Daar ben ik nu nog zeker van. Ik kom terug! Hoe lang het ook nog zal duren". NIEUW-VENNEP - Tijdens de Open Tenniskampioenschappen van de Haarlemmermeer heeft Marcel van Rijn in het mannenen- kel BI voor een verrassing gezorgd door de als vijfde genoteerde Michael Dijkstra in drie sets te verslaan. Patrick Kleian en Sascha Switser, beiden als tweede geplaatst in de Cl-enkelspelen, konden gisteren eveneens hun plaatsing niet waarmaken. David. Stergakos (rechts) van Griekenland hindert de Spanjaard Enri que Andreu. Griekenland won in de tweede ronde met 102-93 van de Span jaarden. (foto AFP) BUENOS AIRES (Reuter) - Het toernooi om de wereldtitel basketbal werd gisteravond bijna beroofd van de gastheer. Argentinië ontsnapte in de slot minuut aan een nederlaag tegen Canada (96-88), waardoor het team nog uitzicht heeft op een plaats in de kwartfinales. Joegoslavië, Sovjetunie, Verenigde Staten en Brazilië kunnen rekenen op een plaats bij de laatste acht van het toernooi. Argentinië moest winnen van de Canadezen, na het eerdere verlies tegen de Sovjetunie. De ploeg stond voor 4000 kijkers voortdurend onder hoog spanning. Canada hield de Argentijnse vedette Hector 'Pichi' Campana in de magere eerste helft weg van de ring. In de tweede periode herstelde de thuisploeg zich. Onder aanvoering van Campana en Milanesio werd de achterstand van zestien punten in de tweede helft (72-56) goed gemaakt, onder meer door twee driepunters. Met nog 52 seconden op de klok pakte center Maggi na een mislukt Ca nadees schot de rebound en bracht Argentinië op voorsprong: 89-88. De voordelige marge werd door de Argentijnen uitgebreid tot acht punten. De nerveuze Canadezen kregen de bal niet meer door de ring. Beide landen hebben na twee wedstrijden drie punten. Ondanks het feit dat Van Rijn dit jaar minder tennisuren maakt dan gebruikelijk, schijnt zijn spel er nauwelijks onder te leiden. Twee keer al liet hij Jan-Willem Lugthart in een derde set ontsnappen. Op zijn eigen park wil Van Rijn nog wel eens voor sensatie zorgen. Zo ook gisteren in het mannenenkel BI te gen de als vijfde geplaatste Dijkstra. Van Rijn moest wel de openingsset aan zijn tegenstander afstaan, maar Dijkstra kreeg in het verloop van de partij geen kansen meer. Van Rijn greep in de beslissende set, toen Dijkstra zich herstelde, op tijd in, zodat hij zich via deze overwinning (5-7, 6-2, 6-4) voor de kwartfinales plaatste. Marco van Trigt trof in Remco Kinders een zeer verdedigende spe ler, waartegen de Hillegommer het altijd moeilijk heeft. Na een verlo ren eerste spelreeks bleef Kinders "doorprikken", wat hem zowaar een set opleverde. In de beslissende spelreeks zette de als eerste ge plaatste Van Trigt alsnog de zaakjes recht: 6-4, 3-6. 6-3. Rogier Liefbroer speelde zich pas bij de laatste acht. Alleen in het be gin vormde Matthijs Reus, vorig jaar winnaar in B2, een bedreiging. Toen Liefbroer eenmaal op gang ge komen was, bleek er geen houden aan voor Reus: 7-5, 6-1. In het vrouwenenkel BI stond Cindy Berkhout maar één game af aan Marieke Bethlehem, waardoor -Berkhout de laatste vier bereikte. Favoriete Petra Janssen hoefde eveneens niet diep te gaan. Mariëlle van der Bent behaalde slechts één spel. De nummer twee van de plaat singslijst, Petra Wessels, had het verre van gemakkelijk. Marquerite Patiwael trok de eerste set naar zich toe met 6-4 en kwam in de volgende spelreeks met 3-1 voor. Vanaf dat moment begon Wepsels beter te spelen, daardoor fouten afdwin gend bij Patiwael. Met 4-6, 6-4, 6-3 plaatste de Hillegomse zich toch nog voor de kwartfinales. In het vrouwenenkel B2 maakte de bovenaan de lijst genoteerde Saskia Paauw geen fout. C-speel- ster Sandra Faas probeerde van al les, maar komt gewoon nog te kort: 6-3, 6-2. Erik Brummer hoefde alleen aan te treden in het mannendubbel B met Patrick Kieboom. Aan de ande re kant stond een befaamd Haar- Van onze correspondent Karei Jansen ROME - Het trio Nederlandse zwemmers dat vorige maand deelnam aan de Goodwill Games in Seattle is er in middels al aan gewend geraakt. De argeloze bezoeker van de 'International Swimming Cup' in Rome weet niet wat hem overkomt. Maar ook dat zal snel veranderen. De tradi tionele Oostduitse sporter, stug en afstandelijk, bestaat niet meer. De voorheen ondenkbare begroe ting in het zonovergoten Stadio il Nuoto is gemeend en spontaan, en duidt op een serieuze poging het nieuwe leven en de nieuwe 'vrien den' een kans te geven. 'De Grote Ommekeer' is onmiskenbaar op gang gekomen. Voor twijfelaars, en dat zijn er nog velen, is geen plaats gereserveerd. „Ze zijn compleet de weg kwijt", ROME (GPD) De opsteker voor de Nederlandse zwemploeg in Rome kwam in duplo vanuit Amerika overwaaien. Allereerst was daar het be richt dat Eric Ran vorige week tijdens de Amerikaanse kampioen schappen in Austin het nationale record op de 100 meter vrije slag had verbeterd. Het nieuws kwam wat laat door bij de KNZB, maar dat drukte de pret niet over de tijd van 50.65 seconden. Ran scherpte het Nederlandse record van de inmiddels gestopte Hans Kroes met een- honderdste van een seconde aan. Volgens een afspraak met bondscoach Ton van Klooster, die tanden- knarsend ermee akkoord was gegaan dat Ran deze zomer in Amerika bleef, had dat overigens met ruimer verschil moeten gebeuren. Over welke tijd Van Klooster met Ran had gesproken, wilde de coach giste- ren in Rome evenwel niet kwijt. Het nationale record op de 100 vrij leeft in ieder geval weer, en dat was sinds 1986 niet meer gebeurd. De tweede 'Amerikaanse' opleving betrof de in Bloomington stude- 1 rende Richard Granneman. De oorspronkelijk uit Hellevoètsluis af- komstige zwemmer verbeterde gisteren op de openingsdag van de In- j ternational Swimming Cup twee keer zijn persoonlijke record op de 200 vrij. De uiteindelijke 1.50,97 min. was slechts vijfhonderdste secon- de langzamer dan de nationale toptijd die Frank Drost tijdens de EK j van '85 in Sofia zwom. Het leverde Grannieman een vierde plaats op in de A-finale van de 200 vrij. Daarmee was de 21-jarige student heel wat beter op dreef dan zijn collega's. Sloeserwjj (200 vrij) en Blank (200 rug) sneuvelden al in de se ries, Casper van Dam (200 vlinder) haalde op het nippertje de B-finale, I terwijl Kira Bulten als laatste in de A-finale van de 100 school mocht j aantikken. Ook de beide estafettes werden niet geïnspireerd door de ideale omstandigheden in het Stadio del Nuoto. De mannenploeg op de 4 x 100 vrij (Dekker, Wouda, Sloeserwij, Granneman) finishte als ze vende in de eindstrijd. Pleister op die wonde was de 50.31 die (alweer) Granneman scoorde over zijn 100 meter. Een verbetering van het re cord dat Eric Ran vorig week zwom, maar omdat Granneman als slot- zwemmer van het startblok ging zal de tijd niet erkend worden. De vrouwenploeg op de 4 x 200 vrij opende weliswaar voortvarend i (Brienesse tikté als eerste aan), maar Silvester, Masseurs en de voorlo- pig opgebrande Van der Plaats konden het werk niet afmaken. De vier de eindrangschikking, in een veld waar Australië, Oost- en Westduits- land en Ierland ontbraken door diskwalificatie in de series, was ver be- neden de stand van Oranje dat vorig jaar nog zilver veroverde op de EK in Bonn. concludeert Karin Brienesse na haar persoonlijke ervaringen met de DDR-zwemmers bij de Goodwill Games. „Ze praten ineens de oren van je kop. Enne, kijk eens even hoe de meiden er nu uitzien in vergelij king met een jaar geleden. Make-up, linten in het haar, fleurige kleding, afgeslankt... Het zijn geen beesten meer. Het zijn dames geworden. Ik vind het hartstikke leuk voor ze. Het lijkt wel alsof ze uit een dwang buis zijn bevrijd". En bijna verte derd dwaalt haar blik voor de zo veelste keer af naar het groepje Oostduitse zwemsters, dat na de ochtendseries alle tijd neemt om zich op te maken. Volkomen ont spannen, ondanks de pijnlijke te loorgang die ook in Rome steeds duidelijker wordt. Dekker Brienesse is nog maar net terugge keerd van de Vriendschapsspelen in Seattle, waar zij samen met Ron Dekker, Diana van der Plaats en coach Kees Vervoorn namens Ne derland aan deelnam. Met succes ook overigens, want de Friezin haal de de WK-limiet op de 100 vrij, net als Dekker op de 100 school. Een ge slaagd optreden derhalve, dat zij in Rome, waar dezer dagen zo'n veer tig landen strijden om de zogeheten International Swimming Cup, wil voortzetten. Gesteund door de posi tieve ervaringen die zij opdeed in Amerika, waar de ontspannen sfeer als doping werkte. „De Goodwill Games hebben me meer bevrediging gegeven dan de Olympische Spelen", klinkt het ver rassend. „Ja, zelfs ondanks de zilve ren estafette-medaille van Seoul. Seattle is een feest geweest. Geen series, alleen maar finales met de beste acht van de wereld, vblop vrije tijd en geen enkele verplich ting. Een verademing. Ik kan me heel goed voorstellen dat de DDR- ploeg zich daar in het paradijs waande. Voor de eerste keer kon den ze gaan en staan waar ze zelf wilden". Lachend: „De begeleiding heeft het geweten". Brienesse doelt daarmee op de tota le mentaliteitsverandering die grip heeft gekregen op de natie die jaren- De Zweed Anders Holmerz na zijn wereldprestatie op de 200 meter vrije slag. lang het zwemmen domineerde. Of, zoals coach Kees Vervoorn het in Seattle met eigen ogen waarnam: „De discipline is verdwenen, en dat was in het verleden juist hun sterke punt. Ik heb zwemmers in het open baar tegen hun coach horen zeggen dat ze geen zin hadden om te trai nen. Ze draaiden de leiding gewoon de rug toe. De dwang is weg, er is geen verplichting meer, dat besef dringt steeds meer door. Het sys teem dat de DDR als zwemnatie groot en onaantastbaar heeft ge maakt is niet geleidelijk afgebrok keld, nee, het is van het een op het andere moment ineengestort". „Niemand", zegt Vervoorn, „weet meer waar-ie aan toe is. Ik ben Oost duitse zwemmers zelfs nog 's nachts in Seattle tegengekomen. Met drank op en een sigaret in de hand. De volgende dag waren ze niets meer waard in het bad. De leiding, de coaches, de officials weten abso luut niet hoe ze op dat gedrag moe ten reageren. Niet vreemd ook, want drie van de vijf coaches die in Seattle aanwezig waren, wisten dat ze bij terugkomst ontslagen zouden worden. Dan ben je natuurlijk ook niet echt meer geïnspireerd om iets aan te pakken". „Ik heb tot diep in de nacht op het balkon met ze gezeten", vertelt ook Ron Dekker nog met verbazing in zijn stem. „Ze zijn echt losgeslagen. De kamers waren een puinhoop, er was geen enkele controle meer, ze konden doen wat hun hart ingaf. Waar we het over hebben gehad? Tja,, over niemandalletjes eigenlijk, gesprekken waar wij westerlingen niet echt wakker van liggen en snel verveeld van raken. Zij raakten niet uitgepraat". Met één uitzondering, zo moeten de Nederlanders wel toegeven. De doping blijft taboe. „Dat is inder daad vreemd", aldus Brienesse. „Zodra ze merken dat het gesprek die kant opgaat, haken ze af. Terwijl het toch duidelijk zichtbaar was dat een meisje als bij voorbeeld Manu- ela Stellmach (zij behaalde de enige Oostduitse zege op de Goodwill Ga mes, red.) kilo's en kilo's slanker was geworden. Dan mag je toch ver onderstellen dat de productie is ge staakt en de tongen wat losser wor den... Maar nee, dat gebied is nog al tijd verboden terrein". Kees Vervoorn kreeg wat dat be treft iets meer te horen in Amerika. Hij bracht een avond door met Lutz Wanja, echtgenoot van ex-vedette Barbara Krause en nu coach van huidige toppers als o.a. Dassier, Hoffman en Boernike. Uit dat sa menzijn bleek de grote vrees voor lems duo, Rob Dirks en Edgar Schmidt, hier als derde geplaatst. Met veel geweld haalde het koppel Brummer/Kieboom de eerste set zonder gameverlies naar zich toe. In het vervolg herstelden de Haarlem mers zich sterk, maar een break op de opslag van Dirks was voldoende voor Brummer/Kieboom om de par tij in winst om te zetten: 6-0,4-6,6-3. In het mannenenkel Cl zorgde Coijan van der Jagt voor een stunt door de als tweede getipte Kleian eenvoudig van de baan te slaan: 6-3, 6-0. De Leidse Hout-speler is bezig aan zijn eerste toernooi, maar kan in deze vorm voor elke C-speler een bedreiging vormen. In het yrou- wenenkel Cl haakte de nummer twee eveneens af. Sascha Switser ging in drie sets onderuit tegen de 14-jarige Drentse Femke Dijkstra: 3-6, 6-2, 6-4. MARTIN HOEKSTRA LEIDEN - Quick Boys heeft gister avond met 2-0 gewonnen van de Amsterdamse hoofdklasser AFC, maar de Katwijkers hebben geen prettig gevoel overgehouden aan het duel. Scheidsrechter Van Eg- mond stuurde namelijk Quick Boys-libero Richard Hoogervorst uit het veld en die rode kaart heeft waarschijnlijk gevolgen voor de competitie. Na een sliding van Hoogervorst op AFC'er Orlando Patrick trapte de Amsterdammer na. Het handge meen dat vervolgens ontstond was voor de arbiter voldoende reden om de twee kemphanen van het veld te sturen. De doelpunten voor Quick Boys werden gescoord door Frenk van der Kleij en ex-Leiden-spits Rob Bink. Leiden won met 0-1 op het veld van ROAC. Match winnaar was Koos Siera die na rust scoorde. De twee nieuwbakken vierde klassers KRV en Leidsche Boys kwamen een 2-2 gelijkspel overeen na een 0-0 ruststand. De zaterdag club uit Katwijk nam op eigen ter rein een 2-0 voorsprong via Bouwe van Beelen en Gys Ouwehand. De zondagvoetballers uit Leiden trok ken via Peter Kooien en Ron Zade laar de zaak recht. Alphense Boys en FC Lisse (za) hielden elkaar in de score in even wicht. Na twee keer drie kwartier verscheen er een 1-1 eindstand op de borden. De Alphense zondag eer steklasser kreeg weliswaar meer kansen, maar bleef in de afwerking in gebreke. Lisse had in Alphen minder kansen nodig om in de eer ste helft door Ron Kuilboer een 0-1 voorsprong te nemen. Na de hervat ting zorgde René de Jong met een kopbal voor de gelijkmaker. ARC deelde gisteravond met El- burger Sportclub eveneens de pun ten. In Elburg nam de Alphense eer steklasser door een doelpunt van Aijan van der Laan voor rust met 0- 1 de leiding. Na de hervatting doel puntte Marijn Zeegers twee keer voor de thuisclub. Vijf minuten voor tijd bracht Arno Lancel met een schot van dertig meter afstand de partijen op gelijke hoogte. Ook vierdeklasser Floreant (za) kwam een remise overeen. Bij afde lingsclub Rijnstreek werd het 1-1. Fransen schonk de Boskopers in de eerste helft een voorsprong. Na rust tekende Ringo van der Berg voor de gelijkmaker. In Waddinxveen verloor TAW met 2-1 van Be Fair. Leon Konijn en Hans Visser troffen doel voor de thuisclub, terwijl Richard van Lam meren daarna voor de Ter Aarders tegenscoorde. Vanavond oefent Nieuwkoop thuis tegen Uithoorn. de onzekere toekomst, maar ook het tussen de regels door toegeven van het gébruik van anabole steroiden. Keerzijde Vervoorn: „Wanja hinkte op twee gedachten. Aan de ene kant was hij ingenomen met de democratise ring, maar hij zag er ook de keerzij de van in. Jaarlijks pompte de staat een miljard Ostmarken in de top sport. Dat is echt voorbij, de re creant staat nu voorop. 'Kees', zei Wapja bijna nostalgisch tegen me, 'we zijn het allemaal kwijt. We gaan op in de massa. Maar één troost heb ben we nog voor de toekomst. On danks de stijgende werkloosheid, ondanks de slechte economie en on danks het prijsgeven van onze posi tie in het zwemmen, zullen onze we reldrecords nooit meer worden ver beterd. Want ook de medische bege leiding was optimaal...". „Wat ik toen dacht?", herhaalt Vervoorn de vraag over die voor de concurrentie frustrerende doping- geduide toptijden. „Tja, wat moetje daarvan denken? Er valt niets meer te controleren. Ik heb het dus zo maar gelaten. Het is misschien het laatste dat ze over een paar jaar nog aan de DDR zal herinneren". OP( VRIJDAG 17.00-18.00 Sportnet: Autosport. 18.00-18.30 EURO: Vooruitblik op het ko mende weekeinde. 18.00-19.00 Sportnet: Go: auto- en motor sportmagazine. 18.30-19.30 EURO: Eurosportnews. 19.00-19.30 Sportnet: Programma-infor matie. 19.15-20.00 Ned 3: Studio Sport. 19.30-21.30 Sportnet: WK honkbal: hoog tepunten. 19.30-22.00 EURO: Ivo van Damme atle- 21.30-23.30 Sportnet: Amerikaans honk bal. 22.00-22.30 EURO: Autosport: GP van Hongarije. 22.05-22.15 BRT 2: Sport-Extra: wielren nen (Torhout-Werchter). 22.30-00.00 EURO: Worstelen. 22.50-23.15 Did 2: Die Sport-Reportage: Duitse kampioenschappen atletiek. 23.25-23.50 Did 1Sportschau. 23.30-01.00 Sportnet: Golf. 00.00-02.00 EURO: Trax: sportmix. 01.00-01.35 BBC 2: Cricket: Engeland-ln- dia. 01.00-02.30 Sportnet: VS Pro Boksen. 02.00-03.00 EURO: Eurosportnews. 02.30-03.30 Sportnet: Polo. 03.30-05.30 Sportnet: Amerikaans honk bal. 05.30-07.30 Sportnet:'Golf. ZATERDAG 07.30-08.30 Sportnet: Watersport. 08.30-10.00 Sportnet: Boksen. 10.00-11.00 Sportnet: Autosport.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13