TAD LEIDEN Woningen Coebel bijna uitverkocht Leidse bibliotheek gaat cd's uitlenen LEIPSCH DAGBLAD Grond Gijzenij-terrein afgegraven Flats krijgen felle kleurtjes De Coebel gezien vanuit de lucht. Na de bouwvakvakantie wordt begon- Leiden worden overgedragen. Nu spoorwegovergang De Vink is afgesloten, nen met de bouw van de woningen. Linksonder is het Werninkterrein te maakt er vrijwel geen verkeer gebruik van het kruispunt, dat op termijn zien. Rechts beneden het kruispunt en de bnig over het Rijn-Vlietkanaal die vrijwel zeker opnieuw zal worden ingedeeld. Boven zijn de sportvelden nu nog provinciaal eigendom zijn maar in de toekomst aan de gemeente langs de Boshuizerkade en Churchilllaan te zien. (foto Frans Rombout» Grote vraag naar dure huizen op eigen grond LEIDEN - De verkoop van de wo ningen in de Coebel loopt als een trein. Het grootste deel van de 224 woningen uit de eerste fase van het plan heeft inmiddels een eigenaar. De bouw begint na de vakantie. Projectmanager Kooijman van het Rotterdamse bedrijf Eurowo- ning dat de plannen heeft gemaakt voor de Coebel, is tevreden over de verkoopresultaten. Er is volgens hem een aantal redenen voor aan te wijzen. Kooijman: "De locatie speelt een rol. Het is dichter bij de stad dan bij voorbeeld de Stevenshof. Boven dien gaat het veelal om duurdere woningen. En die zijn de laatste ja ren in Leiden vrijwel niet gebouwd, evenals in andere, vergelijkbare ste den. Terwijl er wel degelijk een be hoefte aan is. Die leemte wordt met dit project opgevuld. En de wonin gen staan op eigen grond, dat speelt natuurlijk ook een rol". De eerste paal is in juli de grond in gegaan. Het was slechts de feeste lijke paal, omdat het terrein eerst nog bouwrijp moet worden ge maakt. Het wegenpatroon in de kleine polder, die wordt ingeklemd door de Haagweg, de Dobbewete- ring, de Noachstraat en het Rijn- Vlietkanaal, is al aangegeven. "Half augustus begint de aanne mer met het plaatsen van de bouw keten en kan het werkelijke heien beginnen", zegt Kooijman. "De eer ste woning zal in het derde kwartaal van 1991 worden opgeleverd. De laatste een jaar later". Van de 55 premiewoningen (142.000 en 172.000 gulden) zijn er nog slechts drie te koop. Vijf van de veertig bungalows met een prijs die oploopt tot 336.000 gulden wachten nog op een eigenaar. En alle vide woningen zijn ook bijna weg. "We beginnen binnenkort met de ver koop van de volgende fase. Het gaat dan om 20 stadsvilla's en 51 apparte menten in een woontoren. Hoewel de verkoop daarvan officieel nog niet is begonnen, loopt het voor spoedig". LEIDEN De twee flats aan het Jacques Urlusplantsoen krijgen een kleurtje. De vier kopgevels wor den zalmroze, lichtblauw, lichtgeel en lichtgroen geverfd. De trappen huizen worden geschilderd in de kleuren rood, blauw, geel en groen en de voordeuren krijgen ook een van deze vier kleuren. Een gedeelte van de flats heeft al een metamorfo se ondergaan in het kader van het groot onderhoud dat woningbouw vereniging Leiden laat uitvoeren. "De kleuren van de kopgevels ko men in fellere tinten terug in de voordeuren en trappenhuizen", ver telt D. ter Avest van het Rotterdam se architectenbureau Post, Ter Avest, Van Remmundt. De galerij krijgt een 'fris kleurtje', terwijl de gevels daarachter in een donkere tint worden geverfd. Bovendien komt boven elke voordeur een paars-zwarte luifel te hangen. "Een van de problemen van flats die in de zestiger jaren zijn ge bouwd, is dat het hele grote anonie me blokken zijn. Door het gebruik van verschillende kleuren en door het aanbrengen van de luifels pro beren we elke entree goed te marke ren", legt Ter Avest uit. Volgens voorzitter W. de Gunst van de bewonerscommissie zijn de meeste mensen tevreden met de kleuren. "Er zijn altijd wel mensen die klagen. Het is moeilijk om het bewoners van 336 woningen naar de zin te maken want de een houdt van bloemkool en de ander van spruit jes. Maar als voorzitter van de bewo nerscommissie kan ik vertellen dat we behoorlijk tevreden zijn met de hele gang van zaken, hier. Alles ge beurt in goed overleg met de bewo nerscommissie en het personeel werkt heel netjes. Er bfijft natuurljk altijd wel wat te wensen over, maar het is vaak ook een kwestie van wennen. Ik vroeg me ook af wat het zou worden met die kleuren, maar mijn eigen voordeur is pas geverfd en ik moet zeggen, het is even wen nen maar ik vind het wel mooi". I. Grote kans dat je mij 71 tegenkomt in de Leidse Salon s DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1990 Geen nieuw filiaal in Professorenbuurt LEIDEN - De Leidse bi bliotheek gaat per 1 januari compact-discs verhuren in de hoofdvestiging aan de Nieuwstraat. Dat is mogelijk geworden omdat de biblio theek tegen een flinke kor ting een collectie kan over nemen van de Centrale Dis cotheek Rotterdam. In Leiden zullen tussen de 3000 en 3500 cd's worden uitgeleend. Vol gens directeur E. van Sprundel van de openbare bibliotheek in Leiden zijn alle genres vertegenwoordigd Schot vrijgelaten LEIDEN - De 34-jarige Schot, die ervan werd verdacht dat hij vorige week donderdag een 35-jarige Ier van de trap heeft gegooid in een wo ning aan de Jan Vossensteeg, is weer op vrije voeten. De Ier over leed een dag later aan de verwon dingen die hij opliep bij de val. De raadkamer van de Haagse recht bank meende gistermiddag dat er onvoldoende bewijs is om de Schot nog langer vast te houden. Volgens officier van justitie mr. Koolschijn ontkent de Schot ook maar iets met de valpartij te maken te hebben. "Hij zegt dat hij hem niet van de trap heeft geduwd en ook niet weet hoe het is gebeurd", aldus de officier. De officier kan niet zeggen of alle verdenkingen tegen de Schot van de baan zijn. "Het onderzoek loopt nog en het sectierapport moet nog worden afgewacht. Pas daarna kan de behandelend officier een beslis sing nemen over eventuele vervol ging". Er bestaan overigens geen ver denkingen tegen andere personen. "Nee, wij troffen de Ier onder aan de trap aan en behalve de Schot was er niemand anders in huis", aldus de officier. Fietsers gewond LEIDEN - Twee fietsers zijn gister avond gewond geraakt nadat ze in botsing waren gekomen op de krui sing Cronesteinpad/Roomburger- pad. Een 17-jarige Leidenaar wilde met zijn snorfiets de kruising oprij den maar nam de bocht zo ruim dat hij bovenop de hem tegemoetko mende fietser reed, „een 39-jarige man uit Stompwijk. De Leidenaar is met een hersen schudding en een hechtwond aan het hoofd in het academisch zieken huis opgenomen. De Stompwijker hield er een hoofdwond aan over. in de collectie die is overgenomen. "Het is allemaal modern spul". De collectie is door de bibliotheek aan gevuld met klassieke werken. Leden van de bibliotheek betalen per geleende cd een rijksdaalder. Dat is volgens Van Sprundel het be drag dat ook bij bibliotheken in om liggende gemeenten moet worden betaald. De Leidse bibliotheek kon niet eerder met de uitleen van cd's be ginnen, omdat daar geen geld voor was. "De aanschaf van een behoor lijke hoeveelheid cd's kost al gauw honderd- tot honderd vijfentwintig duizend gulden. Dat bedrag heb ik niet, wij hebben al ons geld gestopt in de automatisering en in de ope ning van een nieuw filiaal in de Ste venshof. Dankzij een gelukkige sa menloop van omstandigheden kon den we tegen 70 procent korting de collectie overnemen van de Rotter damse discotheek". Deze organisatie staat met een bus op verschillende plaatsen. Om dat steeds meer instellingen over gaan tot het uitlenen van cd's, is het aantal locaties waar de bus staat af genomen, verklaart Van Sprundel. Eerder was het de bedoeling dat de bus ook Leiden zou aandoen. Op vrijdag zouden bij de Kopermolen en op het Diamantplein cd's wor den verhuurd. Dat plan ging niet door, omdat in januari de gemeente Leiden nog geen beslissing had ge nomen over de vergunningaan vraag van de bibliotheek. Dinsdag De "bibliotheek streeft ernaar de ko mende jaren de bestaande dienst verlening in de zes vestigingen te handhaven. Er komt, als het aan de directie ligt, geen nieuw filiaal in de Professorenbuurt, zo staat te lezen in het beleidsstuk 'Plannen en Prio riteiten Biblitheek Leiden 1990- 1994'. De bibliotheek is van plan de au tomatisering verder uit te bouwen, door bijvoorbeeld de computers aan te laten sluiten op bestanden van instellingen als het arbeidsbu reau (voor vacatures), en de streek- muziekschool (voor bladmuziek en muziekliteratuur). In oktober begint een proef waar bij de hoofdvestiging op zondag middag is geopend. Op dinsdag is de centrale altijd gesloten maar het streven is om daar verandering in te brengen. Bij de gemeente Leiden wordt subsidie gevraagd voor uitbreiding van de boekencollectie voor oude ren. Er blijkten te weinig titels te zijn voor de wisselcollecties die be schikbaar zijn voor tehuizen en voor zelfstandig wonende ouderen en zieken die worden bezocht door vrijwilligers van de boek-aan-huis- dienst. LEIDEN Het borstbeeld van Rembrandt van Rijn op de hoek van de Witte Singel is vanochtend gereinigd. Het beeld is vermoedelijk vannacht bespoten met lilakleurige verf. Over de daders is niets bekend. De verf werd vanochtend verwijderd met een milieuvriendelijke stof en met behulp van een hogedrukspuit. "We hebben geluk dat de verf nog zacht is. Als het al hard was geweest, hadden we een agressiever middel moeten gebruiken en dat had mogelijk het beeld zelf aangetast", vertelde M. Been van de gemeentelijke afdeling wegbebakening. Het werk werd uitgevoerd door een een particulier bedrijf dat voor de ge meente werkt. Die onderneming heeft de handen vol aan Leidse opdrach ten. Af ten toe wordt een kunstwerk besmeurd maar de twee personeelsle den van het bedrijf hebben een dagtaak aan het schoonmaken van ver keersborden en palen, aldus Been. (foto wim Dijkman) LEIDEN - Het vervuilde Gijzenij- terrein aan de Zijloever wordt vrij wel zeker afgegraven. B en W heb ben besloten dat andere maatrege len om de verontreiniging aan te pakken minder gewenst zijn. Het af graven van het terrein kost 4,4 mil joen gulden, maar dat wordt voor het grootste deel (ruim 3,8 miljoen gulden) betaald door de provincie Zuid-Holland. Als het terrein is ge reinigd, komt er woningbouw. •De definitieve beslissing of het terrein moet worden afgegraven, wordt overigens niet door de ge meente Leiden genomen. Het pro vinciebestuur besluit welke metho de wordt toegepast om de vervui ling aan te pakken. Maar dat besluit wordt gebaseerd op een advies van een projectgroep waarin provincia le ambtenaren, de gemeente en de omwonenden zitting hebben. "De ambtenaren van de provincie en de omwonenden zijn ook voor afgra ven. Het gebeurt maar zelden dat het provinciebestuur zo'n advies naast zich neerlegt", aldus A. van den Berg, bij de directie milieu be last met de bodemverontreinigin gen. Het bedrijf Gijzenij aan de Timor- straat, een handel in oude metalen en slopersbedrijf, heeft tot 1987 aan de Zijloever gezeten. In de veertig jaar dat het bedrijf daar was geves tigd, is de bodem met allerlei stof fen verontreinigd: zware metalen, oliën en organische chloorverbin dingen. Volgens Van den Berg is de ver ontreiniging aangetroffen tot een diepte van twee meter. Dat is ook de reden dat is gekozen voor het geheel afgraven van de vervuilde grond. "Uit het onderzoek waren drie alter natieven gekomen. We konden de vervuilde grond isoleren, dus laten waar het zit, maar zorgen dat het niet verder verspreid. Het nadeel is dat je dan niets met de grond kunt doen, hooguit grasland ervan ma ken. Deze oplossing, die twee mil joen kost, viel daarom af'. "De tweede variant was het aan brengen van een leeflaag, waarbij anderhalve meter grond wordt afge graven en er schone grond op wordt gegooid. Je moet dan nog steeds maatregelen nemen tegen verdere verspreiding. Deze oplossing kost 3,2 miljoen gulden. Het verschil met geheel verwijderen van de veront reinigde grond, de derde mogelijk heid, is gering. De grond is tot twee meter vervuild, als je dus anderhal ve meter afgraaft en een leeflaag aanbrengt, blijft er een geringe hoe veelheid achter. Het is een beetje onzin om zo'n kleine hoeveelheid achter te laten. Zeker als je weet dat je de verontreiniging tot in lengte van jaren in de gaten moet houden". Van den Berg hoopt dat de grond in 1992 kan worden afgegraven. "We hebben een jaar nodig voor het opstellen van een saneringsplan en het maken van een bestek. Dan moet er nog geld beschikbaar wor den gesteld. We mogen blij zijn als we in 1992 kunnen beginnen". Volgens de Leidse ambtenaar heeft het Gijzenij-terrein een hoge prioriteit op de lijst van verontrei nigde locaties in Zuid-Holland. Die hoge plaats op de lijst zou moeten leiden tot het snel ter beschikking stellen van geld door de provincie. De gemeente Leiden is niet van plan het geld voor te schieten in af wachting van de provinciale gel den. Onduidelijk is nog of Gijzenij moet bijdragen in de kosten van het opruimen van de vervuilde grond. "Dat is een zaak die eigenlijk een beetje langs ons heen gaat. De landsadvocaat is degene die bekijkt of dit soort kosten kunnen worden verhaald op de vervuiler", aldus Van den Berg, die wel erkent dat de gemeente er belang bij heeft. Lei den moet namelijk zo'n 550.000 gul den bijdragen in de 4,4 mifioen gul den kosten opruimoperatie. LEIDEN De Leidse mevrouw A. Stigter vierde gisteren haar 100ste ver jaardag in verzorgingstehuis De Lorentzhof waar ze woont, 's Ochtends kwam wethouder H. van Dongen haar feliciteren namens het gemeentebe stuur. Zij verving burgemeester Goekoop die op vakantie is. (foto j»d Holvast) Zonnebloem houdt actie voor zieken LEIDEN Vrijwilligers van de ver eniging De Zonnebloem en leden van studentenvereniging Minerva gaan binnenkort in Leiden weer op pad om loten te verkopen voor de Nationale Zonnebloemloterij. Een lot kost een rijksdaalder. De op brengst komt ten goede aan langdu rig zieken, lichamelijk gehandicap ten en hulpbehoevende ouderen van alle gezindten. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9