OPRUIMING biiRrez r'(S^V Parlement DDR wijst kieswet af Arabische wereld heeft geen oplossing Golf-crisis Nationalisten Sovjetunie leveren wapens niet in Israël neemt dreigement Irak serieus spttn Leuken leerzMHu Chaotisch nachtelijk debat Gijzelaars Liberia vrij, Nigeria stuurt troepen GANZEPAS AFGESCHAFT DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1990 BUITENLANC PAGINA 7 over het verkiezingsverdrag uitge steld, hebben regeringsfunctiona rissen bekend gemaakt. De stem ming wordt nu op 23 augustus ge houden, een dag nadat de Oostduit- se Volkskammer in een tweede po ging probeert het verdrag aan te ne- De sfeer in het parlement was af gelopen nacht buitengewoon gela den. Parlementariërs van de groot ste regeringspartijen CDU en SPD stelden elkaar min of meer verant woordelijk voor de financiële en so ciale crisis waarin het land verkeert. Waarschijnlijk leidde deze geprik kelde stemming ertoe dat uiteinde lijk in de vroege ochtenduren het wetsontwerp voor de verkiezingen niet de vereiste tweederde meerder heid haalde, terwijl de coalitie wel over voldoende stemmen beschikt. Bij de door de communistische PDS geëiste hoofdelijke stemming waren 258 parlementariërs voor het voorstel. Daarna verklaarde de vroegere SPD-voorzitter Ibrahim Bóhme dat vijf van zijn partijvrien den tegen het ontwerp hadden ge stemd uit afkeer over "het schijnde- bat" en het "ondemocratische han delen van het parlementspresidi- um". De plaatsvervangend kamer voorzitter Hopker (SPD) had in de nacht een pauze doorgedrukt, hoe wel voldoende leden aanwezig ren om te stemmen. De onderbreking werd benut ontbrekende kamerleden van de OOST-BERLIJN - Oostduitse soldaten hoeven voortaan niet meer in ganzepas te lopen, omdat die vorm van pa raderen niet strookt met de nieuwe democratische orde van het land. Deze manier van lopen was steeds meer sol daten al lang een gruwel. De ganzepas, waarbij het been hoog gestrekt wordt en de voet vervolgens met kracht wordt neergezet, was kenmerkend voor het Duitse leger onder Adolf Hitier. Na de tweedeling van Duitsland hand haafde de DDR de pas, in tegenstelling tot West-Duitsland. Ook het Sovjet-leger paradeerde in ganzepas. (foto ap> Ministers teruggeroepen TEL AVIV (GPD/Rtr/AFP) - Pre mier Yithzak Shamir van Israël heeft vandaag alle ministers van va kantie teruggeroepen in verband geringspartijen op te roepen. In met dreigementen van Irak. Irak zei Bonn werd met lichte verbijstering gisteren Israël te zullen aanvallen gereageerd op de ontwikkelingen in als de Verenigde Staten militaire ac- de DDR. De meeste partijen gaan tie ondernemen tegen Irak. Het be- daag uit dat het Oostduitse parle ment de beslissing zal corrigeren en alsnog akkoord gaat met de kies wet. schuldigde Israël er bovendien 1 een aanval voor te bereiden met vliegtuigen die in de Amerikaanse kleuren geschilderd zijn. De mooiste Oosterse tapijten nü voordeliger dan ooit! AMSTERDAM: Apollolaan 83 - EINDHOVEN: Nieuwe Emmasingel 21 GRONINGEN: Naberpassage 2 - HEEMSTEDE: Bronsteeweg 2 HILVERSUM: 's Gravelandseweg 27 - UTRECHT: Oudkerkhof 2-4 De voormalige Israëlische minis ter van defensie Rabin, zei gister avond dat Israël heeft geleerd Iraak- se dreigementen serieus te nemen. In militaire kringen beschouwt men de beschuldiging als een po ging de Arabische Liga, die van- Cairo bijeenkomt, achter zich te krijgen. Irak verklaarde gisteren 'onom stotelijke bewijzen' te hebben over Israëlisch-Amerikaanse samenwer king voor aanvallen op Irak. Israël zou een aantal van haar vliegtuigen van Amerikaanse kleuren en sym bolen hebben voorzien en piloten hebben uitgerust met Amerikaanse uniformen. "Irak heeft een lange arm", was de waarschuwing vanuit Baghdad. "Wie Irak aanvalt, zal daar spijt van hebben". Een legerwoordvoerder in Jeru zalem noemde de beschuldiging gisteren een "leugen, die Baghdad voor eigen doeleinden gebruikt". Er wordt niettemin rekening gehou den met acties van Hussein. In Tel Aviv is al een begin gemaakt met het uitdelen van gasmaskers aan de burgerbevolking, uit vrees voor een mogelijke Iraakse aanval met che mische wapens. Minister van defensie Ahrens ver klaarde gisteravond dat de VS Is raël niet om toestemming hebben gevraagd vliegtuigen te laten lan den op Israëlische vliegvelden. "Ik neem aan dat de VS Israël niet wil len betrekken in de Golfcrisis". Op een dergelijk Amerikaans verzoek zou het antwoord vanzelfsprekend 'ja' zijn, aldus Ahrens. MOSKOU (AP) Militante natio nalisten in de Sovjetunie hebben nauwelijks gehoor gegeven aan het bevel van president Gorbatsjov om voor vandaag hun wapens in te leve ren. Dat meldt de Pravda. Minister Bakatin (binnenlandse zaken) heeft na besprekingen met de nieuwe president van de Sovjet-republiek Armenië, Ter-Petrosjan, voorge steld de datum voor inlevering van de wapens op te schuiven. Gorbatsjov gaf op 25 juli per de creet opdracht aan illegale strijd groepen in de verschillende repu blieken om voor 9 augustus hun wa pens in te leveren. Daarmee wilde hij een einde maken aan het etni sche geweld in de republieken waarbij al meer dan vierhonderd mensen zijn omgekomen. Tot nu toe zijn echter slechts enkele tien tallen vuurwapens aan de autoritei ten overgedragen. Volgens het de creet zouden politie en leger vanaf vandaag illegaal wapenbezit opspo ren en wapens confisceren. Volgens de Pravda zijn dit jaar al leen al in Armenië 6.700 wapens ge stolen, waaronder 1.200 machinege weren. Volgens Binnenlandse Za ken zijn die wapens in handen van "extremisten". Ook in Azerbajdzjan zouden veel militante nationalisten wapens in bezit hebben. Het Armeense parlement heeft Gorbatsjovs decreet veroordeeld als ontoelaatbare inmenging in de interne aangelegenheden van Ar menië. De nieuwe Armeense leiders hebben er echter wel mee inge stemd de openbare orde te verster ken om burgers te beschermen en illegaal wapenbezit tegen te gaan. Dat was voor minister Bakatin gis teren aanleiding voor te stellen de inleverdatum voor wapens uit te stellen. Het is echter niet duidelijk of de Armeense president Ter-Pe- trosjan ook een direct beroep op mi litante Armeniërs zal doen om de wapens neer te leggen. Waar toren je bijna boven de Dom uit, vind je Huis Ten Bosch naast paleis Noordeinde en kom je alles te weten over de historische beelden storm die de Sint Jan compleet ruïneerde? In Madurodam natuurlijk! De leuke, leerzame miniatuurstad waar zich 's avonds bovendien het sprankelende klank- en lichtspel Moonlight Miracle afspeelt! Modurodam, Haringkade 175, Den Haag. Telefoon 070 - 3553900. Tamils De Tamil Tijgers hebben het afgelo pen etmaal zeker 57 Singalese bur gers neergeschoten. Naar schatting dertig rebellen van de Tamil Tijgers overvielen dinsdagnacht het dorp Bandaruwewa in het oostelijke dis trict Amapara. Dertig mannen, vrouwen en kinderen werden ver moord. Enkele uren later openden Tamils het vuur op een bus in het dorp Mahadivullewa. Daarbij kwa men 27 mensen om het leven. Van onze correspondent Hans Hoogendijk OOST-BERLIJN De wet waarin de voorwaarden zijn vastgelegd voor de eerste Duits-Duitse verkiezingen is om twee uur vannacht verworpen door het Oostduitse parle ment, de Volkskammer. Het voorstel haalde niet de vereiste tweederde meerderheid. Waarschijnlijk komt het parle ment op 14 augustus weer bijeen om over een veranderd wetsontwerp te stemmen. De afwijzing vormde het sensa tionele slot van een dramatisch debat, dat vele uren langer duurde dan was verwacht. LONDEN/MONROVIA (AP/Rtr) - Het Liberiaanse opstandelingenle- ger van Prince Johnson heeft alle buitenlandse gijzelaars die in Mon rovia werden vastgehouden vrijge laten, zo heeft het Britse ministerie van buitenlandse zaken gisteren ge zegd. Het is niet duidelijk om hoeveel gijzelaars het precies gaat. Johnson toonde dinsdag op een persconfe rentie 22 buitenlandse gijzelaars aan verslaggevers. De rebellenlei der had de buitenlanders in gijze ling genomen om de interventie van een vredesmacht af te dwingen die in Liberia een eind zou moeten ma ken aan de bloedige gevechten tus sen de rebellen en het regeringsle ger van president Samuel Doe. President Ibrahim Babangida van Nigeria zei gisteren dat "zeer spoedig" een Nigeriaanse vredes macht in Monrovia wordt gestatio neerd. Uit diplomatieke kring is vernomen dat het gaat om 2000 sol daten, die vanuit de hoofdstad van Sierra Leone, Freetown, naar Mon rovia worden gestuurd. De Nigeriaanse troepenzending loopt kennelijk vooruit op de komst van een internationale Afrikaanse vredesmacht. Die zal worden geleid door luitenant-generaal Arnold Quianoo uit Ghana. Ghana zal dui zend manschappen bijdragen aan de interventiemacht. Ook Sierra Leone en Guinee zullen militairen leveren die een einde moeten hel pen maken aan het bloedbad in Li beria. Liberiaanse rebellen hebben de Nigeriaanse ambassade in Monro via geplunderd, heeft een medewer ker van Artsen zonder Grenzen van daag in Brussel gezegd. In de am bassade zaten honderden mensen die daar wegens de burgeroorlog een veilig heenkomen hadden ge zocht. Pierre Harze van AzG ver klaarde dat artsen van de organisa tie in de Liberiaanse hoofdstad hem dat gisteravond via de radio hadden verteld. "Wij weten niet of er execu ties hebben plaatsgevonden. Maar er waren problemen", aldus Harze. Gezien deze ontwikkelingen is het twijfelachtig of de door de DDR ge wenste toetreding tot de Bondsre publiek op 14 oktober, nog kan wor den gerealiseerd. Deze motie had eerder op de avond wel een meer derheid gehaald in het parlement. Voor de motie stemden 187 afge vaardigden van de regeringspartij en CDU, DSU en DA. De sociaal-de mocraten, die ook in de regering-De Maizière zitten, stemden tegen. Het Westduits parlement heeft vanwege de Oostduitse afwijzing de voor vandaag geplande stemming Immhausen wilde tweede fabriek gifgas bouwen LAHR (DPA) - De Westduitse firma Immhausen-Chemie bereidde de bouw voor van een tweede gifgasfa briek in Libië. Dat is bekendge maakt door de Westduitse omroep Siidwestfunk (SWF) en gisteren be vestigd door de Westduitse federale recherche Bundeskriminalamt (BKA). Volgens de SWF werkte Immhau sen tussen december 1988 en janua ri 1989 aan een project onder de naam Pharma 200, dat een vervolg was op de al bestaande en ook door Immhausen gebouwde gifgasfa briek bij Rabta in Libië. Libië heeft steeds ontkend dat daar inderdaad gifgas wordt gemaakt. Hongersnood dreigt opnieuw in Etiopië NAIROBI (AP) - De Voedsel- en Landbouworganisatie van de Ver enigde Naties (FAO> heeft vandaag gewaarschuwd dat delen van Etio pië en Sudan in 1991 voor het twee de achtereenvolgende jaar bedreigd kunnen worden door hongersnood. In een speciaal rapport over Afrika staat verder dat de voedseltekorten in Angola en Mqcambique kritiek blijven en de situatie in Liberia ern stiger wordt. De FAO pleit er in het rapport bij landen en organisaties die hulp geven voor de toegezegde voedselhulp te versnellen. Volgens het rapport heeft de FAO voor 1989-1990 4,1 miljoen ton voed selhulp voor Afrika gevraagd, maar daarvan is maar 3,6 miljoen ton toe gezegd en minder dan twee miljoen ton is daadwerkelijk geleverd. Bhutto Leden van de ontslagen Pakistaan se regering van premier Benazir Bhutto en haar familieleden zullen voor speciale rechtbanken terecht moeten staan vanwege corruptie, zo is gisteren uit officiële bronnen in Islamabad vernomen. Bhutto ver wacht dat het in Pakistan door het leger geïnstalleerde zakenkabinet van korte duur zal zijn en dat de mi litairen opnieuw de macht zullen grijpen. Zuid-Afrika Bij onlusten tussen stenengooiende jongeren en de politie in buitenwij ken van de Zuidafrikaanse stad Port Elizabeth zijn de afgelopen drie dagen vijf mensen doodge schoten. Excuses Japan De burgemeester van Nagasaki, dat in 1945 aan het einde van de Tweede Wereldoorlog werd getroffen door een Amerikaanse atoombom, vindt dat Japan zijn excuses moet maken voor zijn agressie tijdens de oorlog. "Waarom is een atoombom gewor pen op Nagasaki? Omdat Nagasaki symbool stond voor een eeuw lang Japanse agressie in de Azië", aldus burgemeester Motoshima. Nagasa ki herdenkt vandaag dat het in 1945 werd getroffen door een atoombom waarbij 70.000 burgers om het leven kwamen. Motoshima zal voor het eerst spijt betuigen aan de duizen den Chinese en Koreaanse dwang arbeiders die bij de bomaanval om het leven zijn gekomen. CAIRO - Met gebogen hoofd komt hij binnen. De crisis heeft hem zichtbaar weinig nachtrust gegund. Hoèni Mubarak maakt met het hoofd een knikje naar zijn toehoor ders. Het wordt een zit van ruim een uur waarin het Egyptisch staats hoofd op ongebruikelijk wijze zijn woede, frustratie en vooral hope loosheid zal spuien over de falikant uit de hand gelopen crisis rond de Iraakse bezetting van Kuwayt. Deze woensdagmiddag geeft het belangrijkste land in de Arabische wereld openlijk en grimmig toe dat het met de Arabische solidariteit definitief is gedaan. Erger nog, dat nu niet het Westen of Israël een oor logsdreiging over het Midden-Oos ten afroept, maar dat een onbere kenbare, naar macht hongerende en aan grootheidswaanzin lijdende Arabische dictator daarvan de oor zaak is. Het is de Iraakse leider Sad dam Husayn die zijn 'broeders' niet alleen voor schut zet, maar hen te vens, in de woorden van Mubarak, 'de vernietiging injaagt'. Het is een dramatisch moment als de Egyptische president zegt dat hij zich belazerd voelde toen hij een week geleden om vier uur 's mor gens door zijn militaire adviseurs werd gewekt met de mededeling dat Iraakse troepen de grens met Kuwayt hadden overschreden. "Saddam Hussein had mij twee maal gezworen dat hij Kuwayt niet zou aanvallen", zegt Mubarak fel. "Ik vroeg hem de tweede keer naar de troepenbewegingen in de rich ting van Kuwayt. Dat is een routine- oefening, zei hij. Hoewel ik als ex- militair mijn bedenkingen had, ge loofde ik hem toch. Dat was een illu- Nooit eerder heeft een gematigde Arabische leider publiekelijk zo fel de onbetrouwbaarheid van een an dere Arabische politieke voorman aan de kaak gesteld. Mubarak noemt het optreden van Saddam Hussein een slag in het gezicht van redelijk denkende mensen. Hij gaat nog niet zo ver om de Iraakse presi dent een tiran en een gevaarlijke gek te noemen: hij moet vandaag nog de andere Arabische leiders on der ogen komen. Maar de diplomatieke bewoor dingen, die weliswaar met een soep lepel Arabische retoriek zijn over goten, laten geen misverstand be staan over Mubarak's boodschap. Als Hussein niet binnen 24 uur op de Arabische top in Cairo verschijnt en niet instemt met een onvoor- waarlijke terugtrekking van de troepen uit Kuwayt en het herstel van het wettig gezag in dit emiraat blijft dwarsbomen, dan zal hij er zwaar voor boeten. En wij met hem, zo kan het om slachtig Arabisch taalgebruik van de Egyptische president worden ge parafraseerd. Maar Mubarak's ge ïmproviseerde toespraak heeft ook nog een ander doel: tijd rekken om alsnog te proberen de kwestie van daag intern op te lossen. Dat wil zeggen aan de onderhandelingsta fel, zonder wapengekletter. Dat de president als de dood is voor onbesuisd optreden van de Amerikaanse divisies op Saudische bodem en grootscheeps maritiem vertoon in de Perzische Golf, blijft niet onbesproken. "Ik zeg jou als broeder (Saddam Hussein) dat ik niets meer voor je kan doen als je vreemde mogendheden drijft tot militair ingrijpen". Duidelijker kan hij voor Arabische begrippen niet zijn. President Mubarak: ..belazerd.. Trouwens, wanhopiger ook niet. Naarmate de president vordert met zijn speech blijkt dat hij weinig ver trouwen heeft in een Arabische top als panacee voor het afwenden van reëel oorlogsgevaar. Want zijn de 22 bij de Arabische Li ga aangesloten landen bij machte eensgezind het onheil te keren? Het moet vrijwel zeker worden ont kend. In de eerste plaats zal Saudi- Arabië voorlopig kiezen voor hand having van de status quo, dat wil zeggen: wel schuilen onder de Ame rikaanse militaire paraplu, maar voorkomen dat Irak door eigen, on doordacht optreden wordt geprovo ceerd en het koninkrijk binnenvalt. Hetgeen inhoudt dat de Saudi's nog wel tien keer zullen nadenken voordat ze de belangrijke oliepijp leiding van Irak naar de Rode Zee voor onbepaalde tijd dichtdraaien, hoe paradoxaal dat ook is in aanwe zigheid van de Amerikaans-Britse troepenmacht. Bovendien moet nog blijken of de Saudi's op een eventuele Arabische topconferentie voor Mubarak's eis voor herstel van de soevereiniteit van Kuwayt zullen zwichten. Er zijn andere consessies denk baar waarmee de Saudi's kunnen le ven en die niet een al te groot ge zichtsverlies voor Irak opleveren. Hetzelfde verhaal geldt voor de klei ne Golfstaten als de Verenigde Ara bische Eriraten, Qatar, Bahrayn en Oman. Geen effectieve steun voor een in terne oplossing van het conflict is te verwachten van koning Husayn van Jordanië. De Hasjemitische troon is al ruim veertig jaar in gevaar. Heeft de Palestijnse opstand in door Is raël bezet gebied hem al een chroni sche politieke buikloop bezorgd, het agressieve optreden van Irak in de regio heeft de kwaal bij de vorst alleen maar verergerd. Bovendien is Jordanië voor de economie sterk afhankelijk van de handel met het Iraakse buurland. De Jordaanse monarch is de meest gewiekste po litieke opportunist van het Midden- Oosten en zal navenant handelen op de door Mubarak zo gewenste top. Onbetrouwbaar De Syrische president Hafez al As sad staat ook al niet vooraan bij het staats-reisbureau in Damascus om een retourtje Cairo te boeken. Tot de knieën in het Libanese moeras weggezakt kan Assad niet meer over de horizon kijken die uitzicht biedt op Arabische eenheid en broe derschap. Vandaar het politiek lage profiel dat de Syrische president de afgelopen week heeft aangehouden. Daar komt nog bij dat Assad moei lijk zelf de beschuldigende vinger naar Hussein kan opheffen, aange zien Syrië Libanon de facta al heeft geannexeerd. De PLO, Jemen, Sudan en Libië zijn eveneens onbetrouwbare bond genoten binnen de Liga. PLO-leider Yasser Arafat wil iedereen te vriend houden als het hem op den duur maar de Palestijnse staat oplevert. Jemen en Sudan krijgen veel geld en wapens van Irak en dat willen zij omwille van een stinkrijk en feo daal ingericht emiraatje niet verspe len. En hoe grillig de Libische leider Gaddafi is weet iedere Arabier. Blij ven over Marokko, Algerije en Tu nesië die op de lijn van Egypte zit ten, maar dat is bij lange na niet vol doende om een Arabische top tot een succes te maken. Het hoeft geen betoog dat Sad dam Hussein zijn hand aan het over spelen is. Toch kan niet gelijktijdig worden beweerd dat hij de ver deeldheid in de Arabische wereld over het hoofd heeft gezien. Inte gendeel. De Iraakse president re kende er zelfs op. Verwarring zaai en onder zijn tegenstanders in eigen kamp had een vooropgezet doel. Het zou bij hen de besluitvaardig heid ondermijnen. En zie, het ge schiedde. Niettemin is een levensgevaarlij ke situatie in het Midden-Oosten ontstaan. De Egyptische president probeert nog te redden wat er te redden valt. Aan het eind van zijn toespraak wordt dat het meest dui delijk. Hij doet verwoede pogingen elk betrokken land en paar treden van de escalatieladder te laten zak ken. Hij stelt voor op de topontmoe ting een pan-arabische vredes macht bespreekbaar te maken. Daaraan wil Egypte graag mee doen. In feite zijn Egyptische troe pen daarvoor al gemobiliseerd. Verzoenen Maar Mubarak houdt ook een slag om de arm als het gaat om Arabi sche solidariteit. Hij formuleert zijn dreigementen en apocalyptische verwachtingen op een zodanige ma nier dat Egypte over 24 uur politiek en militair gesproken nog alle kan ten uit kan. Halen de Amerikanen in Saudi-Arabië stommiteiten uit of bindt Irak in, dan heeft Mubarak nog altijd een gerede kans de onver- zoenlijken met elkaar te verzoenen. De kans op een interne regeling van het conflict is vrijwel nihil. Maar dat was al duidelijk geworden toen na de Iraakse inval in Kuwayt de Arabische Liga er maar liefst twee dagen over deed om met een meerderheidsstandpunt naar bui ten te komen. Dat ligt nu niet an ders. In feite bepalen 'vreemde mo gendheden' al of er in het Midden- Oosten oorlog komt of niet.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7