Uitzendwerk neemt hand over hand toe Paniek beurs te vroeg want er is olie genoeg Shock-therapiedoet economie van Peru beven zot Arbeid wordt steeds flexibeler Teveel mest, te weinig korrels en 'we leren' Philips stopt 2,7 miljard ia reorganisatie Beurzen zijn nerveus, olieprijs in dalende lijn EZ overweegt steun 1,4 miljard voor bedrijven Thorn EMI slaat flinke slag met koop Filmtrax DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1990 DEN HAAG (ANP) Steeds meer werk in Nederland wordt gedaan door uitzendkrach ten. Het aantal door uitzendkrachten gewerkte uren steeg met 10,4 procent, zo bleek giste ren uit CBS-cijfers. De uitzendbureaus in ons land hebben in het eerste halfjaar ten op zichte van de eerste zes maanden van 1989 een omzetstijging van 15,3 procent geboekt. dat niet verontrustend. "Er is spra- door opleidingen in het bedrijf, ke van een soort proeftijd". Hilberts ziet veel toekomst in de De mestverwerking moet volgens naaffa"* de plannen van het ministerie de £,QQr De geldomzet van de grote uitzend bureaus (meer dan 100 werkne mers) steeg met 13,8 procent, bij een stijging van het aantal door uitzend krachten gewerkte uren met 9,3 procent. Vooral deeltijdarbeid heeft de laatste jaren bijgedragen aan de groei van flexibele arbeid. Bedrij- die zich willen kunnen aanpas- i aan wisselende omstandighe den in bijvoorbeeld afzet of kosten doen dat het liefst met het vaste per soneel (bredere inzetbaarheid). Moeten er uit oogpunt van flexibili teit meer mensen bij komen, dan gaat de voorkeur uit naar vaste deel tijders. Een groter gebruik van werkne mers met variabele arbeidscontrac ten (tijdelijk werk, afroepcontrac- ten en uitzendkrachten) heeft nega tieve gevolgen voor de arbeidspro- duktiviteit. Dat blijkt uit een giste ren verschenen onderzoek naar vervolg van pagina 1 flexibele arbeid, uitgevoerd in op- EINDHOVEN (GPD/ANP) - De dracht van de Organisatie voor Stra- winst van Philips uit gewone be drijfsuitoefening is in het tweede kwartaal van dit jaar opnieuw bij- zonder tegengevallen. Werd vorig Uit het onderzoek onder 700 be- jaar in de maanden'april, mei en ju- drijven blijkt dat ze ook in de ko- ni nog een winst bereikt van 179 mende jaren hun heil vooral zullen miljoen gulden, dit jaar bleef ze be- zoeken in het uitbreiden van deel- perkt tot 37 miljoen. tijdarbeid. Verder zal er wat groei in oproeparbeid zitten. Dat is een tweede tik voor Philips, Op korte termijn zijn er nadelen want in het eerste kwartaal werd verbonden aan toename van flexi- immers 6 miljoen winst geboekt, bele arbeid in de economie. De pro- Omdat de toenmalige topman Van duktie neemt toe, terwijl de afzet ge- der Klugt een hogere winst had lijk blijft waardoor de werkloosheid voorspeld, werd hij ontslagen we- toeneemt en het gemiddelde uur- gens het geven van misleidende in- loon daalt. Deze korte-termijnge- formatie. De nieuwe man Jan Tim- volgen kunnen echter omslaan in gunstige effecten, doordat de ar beidskosten per uur dalen en de produktiviteit toeneemt. De kosten van de produkten dalen daardoor en afzet en werkgelegengheid ne men toe. Op langere termijn zal een hogere produktiviteit hogere ge- niet meer dan 250.000 ton zal bedra- middelde uurlonen tot gevolg heb- gen. Volgens een woordvoerster "en- van het ministerie van landbouw is komende jaren worden uitgebreid tot 2 miljoen ton per jaar. Het kabi net wil daarvoor subsidie verlenen, maar wacht nog op toestemming van de EG in Brussel. Volgens di recteur Hilberts van Promest, die de huidige capaciteit van 100.000 ton mest wil opvoeren naar 500.000 ton in 1992, is het niet vreemd als tij dens een proefperiode niet de maxi male capaciteit gehaald wordt. "We leren hiervan". Hilberts wil bijvoor beeld het gebrek aan technisch hoogwaardig personeel opvangen Als het project over drie jaar ge reed is, hoeft DSM geen ruw fos faaterts meer te gebruiken voor de produktie van mengmest. Het be drijf kan dan beter uit de voeten met elders gekochte fosfaatvarian ten. Door het beëindigen van de ruwe fosfaatverwerking denkt het bedrijf de stroom afvalgips te kunnen stop zetten. DSM produceert op het ogenblik nog jaarlijks zo'n 200.000 kubieke meter afvalgips, dat recht streeks naar de eigen stortplaats voor gipsafval gaat. DSM Agro is al een aantal jaren bezig met een reorganisatie. Na een stevige verliezen, r het eerst een be- stallaties voor de eindverwerking scheiden positief bedrijfsresultaat meststoffen in Geleen moderni- gehaald. Belangrijke oorzaken voor Gips De in kunstmest gespecialiseerde aantal jaren divisie Agro van DSM gaat de in- werd De modernisering gaat de slechte gang i zestig miljoen gulden kosten. Dat afnemend verbruik van meststoffen geld wordt onder de modernisering briek en de bouw produktiestraat voor mestkorrels. besteed aan in Noordwest-Europa en de overca- en nitraatfa- paciteit in de gehele kunstmestin dustrie, waardoor de prijzen onder druk staan. In vergelijking met de stand van 1 januari is in het eerste halfjaar in middels het personeelsbestand over de hele wereld teruggelopen met 5100. Het Philips-concern biedt op het ogenblik werk aan 290.100 mensen tegen 295.200 op 1 januari 1990. Eind juni vorig jaar werkten nog 306.400 mensen bij het concern. Philips trekt in de tweede helft van dit jaar 2,7 miljard gulden uit, DEN HAAG (GPD) Ophetminis- zodat de verliezen tot 2 miljard kun- terie van economische zaken gaat nen oplopen. De reorganisaties zul- een nota rond waarin plannen staan len zich overwegend voltrekken op om het bedrijfsleven de komende het gebied van de informatiesyste- vier jaar met 1,4 miljard gulden te men en componenten (computers steunen. Het bedrag wordt om en chips). Het aantal werknemers schreven als een steuntje in de rug van Philips moet in het kader van voor industriële en dienstverlenen de reorganisaties met tenminste' 10.000 afnemen. Doordat de prijzen van communi catie- en informatiesystemen onder grote druk stonden, was de groei klein. In alle divisies van deze sec tor steeg het resultaat behalve bij in formatiesystemen. Daar werden de verliezen zoveel groter dat de sector als geheel het eerste halfjaar met verlies afsloot. Bij de consum^ntenprodukten deed zich een sterke omzetstijging voor, voornamelijk doordat er in Europa in verband met het wereld kampioenschap voetballen meer tv- toestellen en videorecorders wer den verkocht. Ook het bedrijsresul taat nam sterk toe. LONDEN/TOKYO (Rtr/UPI/DPA) De aandelenkoersen blijven we reldwijd kwakkelen door de crisis in het Midden-Oosten. Na een licht herstel dinsdag, zakten de koersen gisteren weer in. De aandelenkoer sen op de effectenbeurs van Tokyo zijn vanochtend weer flink gedaald met 893,41 punten ofwel 3,1 procent tot 27.615,73. De koers van de Amerikaanse dollar is vanmorgen lager geopend na een flinke stijging op de voor gaande dag. Op de- wisselmarkt in Amsterdam werd om 10.00 uur een koers genoteerd van f 1,7925, een cent minder dan de slotkoers van f 1,8025 gisteren. De dollarkoers steeg gisteren met bijna 2,5 cent on der invloed van de spanningen rond de Iraakse bezetting van Kuwayt. De olieprijzen die door inVal van Irak in Kuwayt de laatste dagen spectaculair stegen, lijken over hun hoogtepunt heen te zijn. Gisteren kostte een vat van de toonaange vende Brent-olie 26,50 dollar tegen 26,55 dollar dinsdag. LA ROCHELLE Het gezicht van deze vissersman vertoont nog de sporen van een gevecht met de Franse mari- De effectenbeurzen m West-Euro- ne. Een meningsverschil over het wel of niet mogen vissen op een bepaalde plaats ontaarde op zee in een fors hand- pa waren gisteren niet geheel gemeen. (foto anp) eensluidend in hun reacties op de gebeurtenissen in het Midden-Oos ten, maar wel was de stemming overal nerveus. Evenals de voor gaande dagen reageerden de aande lenkoersen sterk op feiten en ge ruchten. De handel wacht nu op de reactie van Irak op de aanwezigheid van Amerikaanse militairen in Saudiarabië. De handel op de beurs den kende de bedrijven. volgens de nota 960 miljoen extra De nota Economie met open beschikbaar komen. Voor onder grenzen moet nog door het kabinet ZOek naar nieuwe energiebronnen worden besproken. Duidelijk is dat en besparende maatregelen is 150 minister Andriessen (economische miljoen gereserveerd. Een zelfde zaken) vooral technologische verbe- bedrag gaat naar toeristisch beleid, teringen bij bedrijven financieel wil terwijl de scheepsbouw op 140 mil- steunen. Tot 1995 moet daarvoor joen kan rekenen. In de nota wordt gewezen op het belang van internationalisering van Nederlandse bedrijven. De over heid zou de postitie van het bedrijfs leven moeten versterken door mati ging van de belastingen en terug houdendheid bij het opstellen van (overheis)regels. index op 2237,5 punten, 1,7 punten hoger dan dinsdag. Londen was daarmee de enige Westeuropese beurs met winst. De beurs van Frankfurt eindigde negatief. De DAX-index kwam 2,6 procent lager uit op 1723,63 punten, een daling van 46,67 punten. Parijs was ook in mineur met een daling van drie procent. De CAC-index van veertig fondsen zakte met 54,75 punten tot een slot van 1757,09 pun ten. In Amsterdam tuimelde de stem mingsindex, die zich bij het begin van de handel leek te stabiliseren, tegen het eind van de ochtend snel omlaag om uiteindelijk 2,6 punt te verliezen op 108,10. De koersindex moest bij het slot 3,2 punt achteruit op 188,5. Evenals de effectenbeurzen rea geerde de oliemarkt gisteren over dag op elk bericht over de ontwik kelingen in het Midden-Oosten en was de stemming nerveus. De vrees dat de olie-aanvoer op de korte ter mijn wordt verstoord is meer het ge volg van psychologische en specu latieve factoren dan van fundamen tele marktontwikkelingen. "Zoals het er nu naar uitziet zal de OPEC in het derde kwartaal meer olie produceren dan er zal worden verbruikt", aldus secretaris Bousse- na van de Opec. Bovendien zou Saudiarabië de Verenigde Staten hebben gezegd bereid te zijn even tuele tekorten op de oliemarkt aan Lon- te vullen. stem- Eerder op de dag liet de Indonesi- ming. De Financial Times-index sche minister van olie, Ginandjar van de honderd fondsen stond op Kartasasmita, weten dat de OPEC Het Philips-concern lijkt zich ern stige zorgen te moeten maken over de scherpe daling van de dollar koers. Zo nam de omzet in de ver lichtingssector met 6 procent af, maar zo schrijft het Philips-bestuur in zijn kwartaalmededeling, zonder de daling van de dollarkoers zou sprake zijn geweest van. een stijging met 1 procent. Mug dood Mug. het tweewekelijkse Rotter damse tijdschrift voor sociale voor uitgang, is niet meer. Door een te kort aan advertenties werd het bud get steeds kleiner en de gemeente lijke subsidie was niet toereikend om het blad te laten voortbestaan. In januari dit jaar startte het blad met een tweewekelijkse uitgave. De begroting werd voor tweederde door gemeentelijke subsidie ge dekt. Het resterende bedrag moest binnen komen uit de verkoop van advertenties. Oogst Het gemeentebestuur van Moskou heeft besloten dat vanaf het einde van de week meer dan 6.000 burgers de hoofdstad van de Sovjetunie moeten gaan verlaten om mee te werken met het binnenhalen van de oogst van fruit en groente rondom de stad. Dat heeft gisteren de rege ringskrant Izvestia gemeld. On danks een uitzonderlijk goede agra rische produktie wordt in de Sov jetunie gevreesd dat een deel van de oogst verloren zal gaan door gebrek aan mankracht en transportmidde len. Vlees De Bondsrepubliek moet de uitvoer van vee en vlees uit Oost-Duitsland, zoals afgesproken in het kader van de eenwording, financieel onder steunen. Zo lang dat niet gebeurt, komen grote hoeveelheden goedko pe Oostduitse landbouwprodukten op de EG-markt. Gevolg daarvan is onder meer dat de Nederlandse ex port van varkens, rundvlees en eie ren naar de Bondsrepubliek Duits land moeizaam verloopt. LONDEN (ANP) - Het Britse amu sements- en elektronicaconcern Thorn EMI wordt eigenaar van de eveneens Britse muziekuitgeverij Filmtrax en haar Amerikaanse dochteronderneming, zo is gisteren bekendgemaakt. Daarmee wordt de muziekcatalogus van Thorn met 90.000 titels uitgebreid tot ruim 600.000 composities. OR van BAT eist nieuw onderzoek UTRECHT (ANP) - De onderne mingsraad van de sigaretter, fabriek BAT Nederland in Amsterdam stapt naar de Ondernemingskamer. De OR wil dat de dreigende sluiting van de fabriek opnieuw wordt on derzocht omdat de liberalisering van het handelsverkeer met Oost- Europa voor de export van sigaret ten goede kansen zou bieden. De OR meent dat die ontwikke ling moet worden meegenomen in het onderzoek dat nu wordt gehou den door bureau Little. Dat onder zoek is een reactie van de BAT-di- rectie op het önderzoej van accoun tantsbureau Dubois in opdracht van de OR. Volgens Dubois is slui ting van BAT Nederland en concen tratie van produktie in Brussel be drijfseconomisch gezien niet nodig. BAT houdt vol dat de produktie- kosten in Nederland te hoog zijn om goed te kunnen concurreren. Het Britse concern sloeg vorig jaar al een grote slag op dit terrein met de overneming van de Ameri- kaanse SBK Entertainment World. Filmtrax heeft de rechten van klassieke songs als "Stormy Weather", "Itsy Bitsy Teeny Weeny Yellow Polka Dot Bikini", "Red Ro ses for a Blue Lady", "Stardust" en "Ain't Misbehaving" alsmede van de composities van de Zweedse groep Abba. Het bedrijf is daarnaast sinds 1988 eigenaar van de rechten var} muziek van films van de Ameri kaanse Columbia Pictures. Daarbij gaat het om produkties als "Ghost- busters", "Tootsie" en "Close En- counters of the Third Kind". Filmtrax ontving m het eind maart afgelopen boekjaar bijna tien miljoen dollar aan royalty's. Het be drijf was tot nu toe eigendom van oprichter John Hall en Ensign Trust, de beleggingsmaatschappij van het pensioenfonds van Britse koopvaardij-officieren. Thorn EMI zal maximaal 115 miljoen dollar in aandelen en contanten betalen. Het exacte bedrag wordt bepaald na een waardering van Filmtrax. Thorn verwacht niet meer dan 2,3 miljoen nieuwe aandelen te zullen uitgeven voor de transactie. Thorn EMI werd begin vorig jaar voor ongeveer 300 miljoen dollar ei genaar van de Amerikaanse mu ziekuitgeverij SBK Entertainment World. Daarmee werden de rechten verworven van ongeveer 250.000 populaire songs, waaronder klassie ke titels als "Over the Rainbow", "Blue Moon" en "Singing in the Rain". vijftien punten, ge- zich zal houden aan eerder gemaak te afspraken over produktiehoe- veelheden. een winst volgd door een verlies tien punten. De beurs sloot met Filmtrax ook de rechten t PARIJS/ROTTERDAM (AP/GPD) De 21 industrielanden die zijn aangesloten bij het Internationaal Energie Agentschap (IEA) komen vandaag in Frankrijk bijeen om zich te beraden over de ontwikkelingen op de wereldoliemarkt door de cri sis in Kuwayt. De belangrijkste kwestie die om een oplossing vraagt is hoe het verlies van de 3,5 tot 4 mil joen vaten olie die Kuwayt en Irak dagelijks produceren moet worden opgevangen. Het lijkt erop dat er geen nood maatregelen nodig zijn en dat het wegvallen van de olie uit Kuwayt en Irak door andere landen zal worden opgevangen. OPEC-lid Venezuela heeft aangekondigd dagelijks 500.000 vaten extra te zullen leveren aan de VS. Ook Nigeria heeft zich bereid verklaard om de produktie met 280.000 vaten per dag op te voe- Bij het IEA-overleg zal ook infor matie worden uitgewisseld over de strategische oliereserves die in de verschillende lidstaten zijn aange legd. De IEA-landen beschikken volgens afspraak over een nood voorraad voor tenminste drie maan den. De bedoeling daarvan is ook om een medelid dat plotseling zijn olietoevoer aanzienlijk ziet slinken te helpen. Wat betreft de daling van de aan voer wordt door het IEA een norm gehanteerd van 7 procent of meer om het distributiesysteem in wer king te stellen. Maar daarvan kan worden afgeweken. Eerder deze i ae pop- week ijet Nederland het IEA weten rchieffoto) n0g geen behoefte te hebben aan Fujimori volgt met gigantsiche prijsstijgingen voorbeeld Brazilië MEXICO-STAD - De onlangs aan getreden president Alberto Fujimo ri heeft Peru economisch op zijn kop gezet met een reeks van onge kende maatregelen. Tegen midder nacht lokale tijd, vanmorgen in Ne derland, maakte premier Carlos Hurtado Miller het schokkende nieuws bekend. Een gallon benzine, een kleine vier liter, kost vanaf nu 675.000 Inti's. Dat is meer dan 13 keer zoveel als gisteren. En ook tal van basisprodukten worden fors duurder. Sinds de beëdiging van Fujimori als president, anderhalve week ge leden, zaten de Peruanen al enigszins vertwijfeld op de econo mische maatregelen te wachten. Het uitblijven daarvan leidde tot een golf van prijsverhogingen en speculaties. Tal van winkeliers wei gerden simpelweg om hun goede ren te verkopen. Uit verschillende plaatsen, waaronder de hoofdstad Lima, werden de afgelopen dagen plunderingen gemeld. Dinsdag groeide de verwarring toen Fujimori in alle grote steden de noodtoestand afkondigde. Leger en politie verscherpten de bewaking bij winkelcentra en supermarkten. Vannacht verschenen in de onme telijke krottenwijken rond Lima on verwacht pantserwagens op de stof fige straten. En vlak voordat pre mier Hurtado Miller zijn redevoe ring hield werd daar ook de elektri citeit afgesneden. de verregaande maatregelen. Om de koopkracht in stand te houden, zo beloofde Hurtado Miller, wordt er nog deze week aan alle arbeiders een maand extra salaris uitgekeerd met een minimum van 8 miljoen In ti's. Op dit moment nog,zo'n 400 gul den en voor de meeste werke- nemers vijf tot zes keer zoveel als ze normaal verdienen. Toch vreest bijna iedereen voor de komende dagen de nodige soci ale oproer. Driekwart van de Peru aanse bevolking heeft namelijk geen vaste baan en komt om infor mele wijze aan zijn dagelijks eten. Al die mensen, waaronder honderd duizenden straatventers, zullen het dus allemaal op eigen houtje moe ten bijbenen. Premier Hurtado probeerde zijn optreden te rechtvaardigen door te wijzen op de enorme economische puinhoop die Alan Garcia, de vorige president, heeft achtergelaten. Hij toonde een biljet van 100.000 Inti's aan de televisiekijkers. "Hiermee konden we vijf jaar geleden een nieuw huis kopen", vertelde hij, "nu, met geluk, een tube tandpas ta". De prijzen worden niet aan ban den gelegd. Alleen voor de eerste le vensbehoeften komt er een speciale commissie om verdere speculatie tegen te gaan, aldus de premier. Verder kondigde hij een reeks van belastingmaatregelen aan die de le ge staatskist moeten vullen. De btw gaat van 8 naar 14 procent. En ook komt er een tijdelijke exportbelas ting van 10 procent. "De staat zal geen cent meer uit geven dan er wordt ontvangen", verzekerde Hurtado. Elke week op nieuw wordt bekeken hoeveel er is binnengekomen en welke rekenin gen daarmee kunnen worden be taald. De Peruaanse premier kondigde ook de nodige maatregelen aan te gen de onder het bewind van Garcia wijdverbreide corruptie. Zo worden alle salarisverhogingen en promo ties vanaf 1 april jongstleden gean nuleerd. En ook komen er speciale onderzoeken, onder meer naar een beweerde fraude met gesubsidieer de dollars. Veel Peruanen kunnen het maar amper geloven. Fujimori werd vori ge maand tot president gekozen om te ontsnappen aan de economische schoktherapie van zijn tegenstan der, de wereldberoemde schrijver Mario Vargas Llosa. De nu geno men maatregelen gaan echter nog veel verder. Het gaat om een econo mische aardbeving zonder weerga. distributie van de strategische re serves, alhoewel 30 procent van de Nederlandse olie-import uit Irak en Kuwayt komt. Paniek Saddam Husayns optreden brengt pijnlijk aan het licht dat de wereld volstrekt overreageert op gebeurte nissen die de olievelden in het Mid den-Oosten beroeren. De financiële markten reageren paniekerig. Dat terwijl de olieproduktie van Irak en Kuwayt samen net 1,5 procent van de wereld uitmaakt en de olievoor raden in de wereld nog nooit zo groot zijn geweest als nu. Dat de voorraden op dit moment zo groot zijn komt doordat de we reld zich vroegtijdig heeft ingedekt voor de prijsverhoging door de Opec. Een korte crisis in het Mid den-Oosten tast dé voorraden nau welijks aan en andere producenten kunnen in het gat springen, zo valt te vernemen. Het vakblad Middle East Economie Survey heeft bere kend dat het totale tekort aan olie door de inval in Kuwayt en de boy cot van Iraakse olie meer dan 4 mil joen vaten per dag zou kunnen be dragen. Volgens het blad is de reser- vevoorraad van de Opec slechts 3,5 miljoen vaten per dag. Saudiarabië heeft de mogelijkheid 2 miljoen va ten per dag extra te produceren; de Verenigde Arabische Emiraten 600.000 vaten; Venezuela 500.000 vaten en Libië 300.000 vaten per dag. Het is duidelijk dat de geïndus trialiseerde wereld zich te veel richt op het Midden-Oosten, de schrik van de twee oliecrises van 1973 en 1979 blijkbaar nog in de benen. Het is zo onderhand wel eens tijd dat de olie-afhankelijke wereld de handen ineen slaat om beter tegen verassin gen als deze bestand te zijn. Op dit moment bestaat daarvoor alleen het Internationaal Energie Agentschap (IEA) dat in 1974 is op gericht in reactie op de eerste olie crisis. Het IEA heeft bepaald dat de 22 aangesloten OESO-landen strate gische olievoorraden voor minstens 90 dagen moeten aanhouden. De wereld bezit momenteel een voor raad van 99 dagen en Nederland zelfs een voorraad van 167 dagen. Het is in Nederland de stichting Cova in Rotterdam die verantwoor delijk is voor het aanleggen van de strategische voorraad olie en olie- produkten van 90 dagen, een hoe veelheid van minimaal 2,2 miljoen ton. Volgens het ministerie van eco nomische zaken is die voorraad nu 2,4 miljoen ton groot. De strategi sche voorraad mag alleen in crisissi tuaties in internationaal verband worden aangesproken. Daarnaast hebben de olieraffinaderijen nog een grote commerciële hoeveelheid in voorraad van bijna 2 miljoen ton.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5