Halcion weer op de Nederlandse markt 'Foor die mensen was de vakantie bedorven Lage dosering en beperkte gebruiksduur Twaalf jaar geëist tegen moordenaar Karaman Geweldsmisdrijf om niets schokt het vertrouwen intratuin DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1990 BINNENLAND PAGINA S DEN HAAG (GPD) - Het slaapmiddel Halcion is, na elf jaar, weer op de Nederlandse markt toegelaten. Dit heeft het College ter Beoordeling van Geneesmiddelen gisteren gemeld. Halcion werd in 1979 geschrapt na klachten over ernstige bijwerkingen. Het middel mag nu alleen nog maar in lage doseringen verkrijgbaar zijn, slechts tabletten van 0,125 en 0,25 milligram, en voor beperkte duur. Ook nu zal Halcion alleen op recept mogen worden ver kocht. Het rumoer over Halcion ontstond in 1979. De Haagse psychiater C. van der Kroef deed opzienbarende uitspraken over de ernstige bijwer kingen. Volgens hem kwamen bij patiënten tijdens en na het gebruik verschijnselen voor als angsten, slaapwandelen, verwardheid en ge heugenverlies. Van der Kroef kreeg met zijn onthullingen (vooral na een tv-uitzending) veel bijval. Als gevolg van de onthullingen die Van der Kroef deed, kwamen in dat jaar bij het Bureau Bijwerkin gen (ministerie van WVC) 600 mel dingen over nevengevolgen binnen. Vóór die tijd waren er dertig mel dingen geweest, waarvan 23 afkom stig van de Haagse psychiater. Op grond van de vele meldingen van bijwerkingen schorste het Col lege ter Beoordeling van Genees middelen eerst de registratie van Halciontabletten in de doses van 0,5 en 0,25 milligram. Het CBG had na melijk aanwijzingen dat het optre den van die nevenverschijnselen af hankelijk zou zijn van de gebruikte hoeveelheden. Producent Upjohn had inmiddels de tabletten met ho ge dosering (één milligram) wereld wijd al uit de circulatie gehaald. Aanvankelijk bood het CBG Up john Nederland de gelegenheid de minst sterke tabletten (0,25 milli gram) in de handel te houden. Voor waarde was dat in de produktinfor- matie en de bijsluiter een aantal be langrijke wijzingen zou worden aangebracht. Zo eiste het CBG van Upjohn dat in de tekst van de bij sluiter achttien specifieke bijwer kingen zouden worden genoemd. AMSTERDAM (GPD) - Tegen de vermeende moordenaar van de Turkse vakbondsman Nihat Kara man is gisteren voor de Amster damse rechtbank twaalf jaar gevan genisstraf geëist. Volgens Justitie staat vast dat zijn 23-jarige landge noot hem 'na koel beraad' heeft doodgeschoten terwijl Karaman in zijn auto voor zijn woning in Am sterdam-noord zat. De verdachte meende door de executie de eer van zijn familie te redden en zijn zuster te wreken, die beweerde dat ze door Karaman was verkracht. Op maandag 27 juni 1988 reed de verdachte in een gestolen Opel Ka- dett vanuit Zaandam naar Amster dam en schoot Nihat Karaman bij diens thuiskomst van korte afstand tweemaal in het hoofd en een maal in de borst. Via de telefoon had hij het slachtoffer al gewaarschuwd dat hij wraak had gezworen en hem "te grazen" zou nemen wegens de vermeende verkrachting. Het pistool had hij een dag eerder in een café gekocht, evenals twee gram co caine waarmee hij zichzelf in de juiste stemming bracht. Volgens de verdachte, die als achttien maanden oude baby naar Nederland is gekomen maar zich voor alles Turk voelt, laten de tradi tionele Turkse gebruiken geen an dere keus dan executie van de da der. "Een verkrachting plegen is je reinste zelfmoord", aldus de man. Uit de psychologische rapportage komt hij naar voren als een agressie ve, impulsieve en gemiddeld intelli gente man met een sterk karakter. Volgens zijn werkgever is hij een hard en toegewijd werker. Tijdens de beraming van de moord zou hij steeds bij volle verstand hebben ge handeld. Zijn raadsman mr. T. Badoux be pleitte een milde straf omdat het Turkse strafrecht strafverminde ring kent in geval van moord uit wraak om een zedendelict. Over de 'verkrachting' bestaan evenwel veel twijfels. Volgens verklaringen van kennissen wees niets in het gedrag van de zus op angst voor Karaman. Zij zou zelfs hebben aangedrongen op een herhaald bezoek aan het schoolkamp om samen een Turkse maaltijd te bereiden. Kort voor de moord had de zwa ger van de verdachte nog gepro beerd de "schande" ongedaan te maken door zijn vroegere vriend Karaman voor te stellen hem met diens vrouw naar bed te laten gaan. Hij zou zelfs gedreigd hebben het hele gezin Karaman te doden als niet op zijn eisen werd ingegaan. De Karamans weigerden. De HTIB ziet de moord op voor zitter Karaman als een regelrecht complot van de ultra-rechtse Grijze Wolven. De verdachte ontkent ech ter elke politieke beweegreden. De rechtbank doet uitspraak op 22 au gustus. Ook zou de producent in een brief aan alle artsen moeten opsommen welke nevenactiviteiten Halcion bij patiënten had. Upjohn weigerde de ze condities te aanvaarden, waarna het CBG de registratie van Halcion schrapte. Upjohn ging tegen de beslissing van het CBG in beroep bij de Raad van State. Dit hoge college van staat deed op 30 mei 1985 uitspraak: de beslissing van het CBG werd daar bij vernietigd. Het registratie-or gaan had volgens de RVS onzorg vuldig gehandeld. Halcion zou ech ter alleen terug kunnen komen als er overeenstemming zou zijn over de te gebruiken bijsluiter. Sedert dien is daaromtrent overleg ge voerd. Het concern heeft nu aan de ge stelde voorwaarden voldaan. De ge- bruiksaaanwijzingen zijn nadruk kelijk scherp geformuleerd. Precies gedefinieërd is waarvoor het mid del kan worden toegepast en waar voor niet. Volgens J.G. Vandenbos- sche, algemeen directeur van Up john Benelux, zijn inmiddels artsen en apothekers op de hoogte gesteld van de zogeheten herregistratie, die gisteren is ingegaan. Upjohn is behalve over de herre- gistratie voldaan over het feit dat het CBG richtlijnen heeft uitgevaar digd over het gebruik van alle zoge heten benzodiazepinen, de groep middelen ter bestrijding van slaap stoornissen, waartoe Halcion be hoort. De ervaringen hebben ge leerd dat alle slaapmiddelen zo kort mogelijk, in de laagst effectieve do sering en onder dokterstoezicht moeten worden gebruikt. Het ge bruik wordt ook met de nodige waarschuwingen omgeven. Halcion werd in 1977 in zowel België als Nederland geregistreerd. In België is de registratie gehand haafd, maar vooral in het Neder landssprekende deel van dit buur land ging de verkoop aanzienlijk achteruit. Upjohn-directeur Van- denbossche schat dat de omzet van zijn firma in ons land al die tijd on geveer een derde minder is geweest door het verdwijnen van Halcion. Huidige jaaromzet in Nederland is ongeveer 13 miljoen gulden. Inmiddels loopt nog de kwestie van de eisen tot schadevergoeding, die patiënten hebben ingediend. De rechtbank in Arnhem wees op 28 ju ni 1984 claims van 42 patiënten af. Van hen gingen 24 in beroep bij het gerechtshof in Arnhem. Dit oor deelde vervolgens dat drie deskun digen moésten onderzoeken of een oorzakelijk verband tussen het ge bruik van Halcion en de opgetreden klachten bestond. Dit onderzoek moet nog plaats hebben. DEN HAAG - Genietend loopt een toeriste door het zonovergoten Arn hem. Plots staat een jongeman voor haar die zonder enige aanleiding haar fors in het gezicht slaat. Hij wordt gelijk afgestraft. Een onbe kende voorbijganger ontsteekt in woede door het gebeuren, deelt de aanvaller een stevige kaakstoot uit en verdwijnt weer in de menigte. Het slachtoffer blijft ontredderd achter. Niet alleen vanwege de pijn. Ook omdat het normale verwach tingspatroon van hoe mensen met elkaar omgaan, wreed is verstoord. Deskundigen zijn nog zoekende naar een verklaring voor deze inci denten die de maatschappij in hoge mate schokken. Maar het blijven in cidenten, benadrukt prof. mr. M.S. Groenhuijsen, hoogleraar straf recht en strafprocesrecht aan de Ka tholieke Universiteit Brabant, te vens voorzitter van de landelijke or ganisatie buro's slachtofferhulp in Utrecht. Hoewel het aantal van deze ge weldsmisdrijven in absolute zin veel te hoog is, valt er geen stijgen de lijn te ontdekken, zo stelt Groen huijsen, evenals woordvoerders van een aantal grote politiekorpsen in Nederland. "Er zijn over de afgelopen jaren heel wat gevallen op te noemen. En elke keer sta je weer paf', aldus Groenhuijsen. "We hebben ons al vaker op dit verschijnsel beraden. Wij zijn echter tot de conclusie ge komen dat het aantal gevallen van geweld zonder enige reden niet sig nificant stijgt. Er is geen reden om aan te nemen dat er van een bepaal de trend sprake is. Dat in tegenstel ling tot het aantal berovingen met lichamelijk geweld of onder bedrei ging van een wapen". De laatste tijd werd het land weer opgeschrikt door een serie gevallen van 'geweld om niets'. Twee weken geleden werd een 15-jarig meisje uit het Gelderse Dinxperlo zwaar ge wond in een akker bij haar woon plaats gevonden. Onbekenden had den haar zonder enige reden af geranseld. Zij is nog steeds niet uit de coma bijgekomen. Afgelopen weekeinde werd op precies dezelf de plaats een 22-jarige jongen zo maar door twee mannen in elkaar geslagen. Het recherchebijstands team van de rijkspolitie Nijmegen heeft nog geen spoor van de daders kunnen vinden. In Santpoort werd eveneens in het afgelopen weekeinde een jon gen zonder enige aanleiding dood gestoken. Een aantal jaren geleden schopten vier jongens in Deventer 'zomaar' een plaatsgenoot dood. Een getuige vertelde later dan hij in eerste instantie meende dat de jon gens tegen een vuilniszak aan het trappen waren. En dat gevoel heeft de dader ook, zo meent klinisch psycholoog prof. dr. L. Holdstock, hoogleraar psy chologie aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. "Het slachtoffer is een object geworden waar hij zijn agres sie en frustratie op uitleeft. Het had ook een lantaarnpaal kunnen zijn". Er zijn volgens de hoogleraar tal loze redenen te bedenken waarom iemand plotseling in blinde woede een volkomen onschuldige mede burger te lijf gaat. "Noem het maar op: niet lekker in je lijf zitten, het ge bruik van drugs, persoonlijke ver houdingen die scheef zitten, maat schappelijke factoren en culturele factoren. Er is geen eenduidige oor zaak aan te wijzen", aldus Holds tock. "De agressie is een gevolg van ge voelens van ongenoegen. Het resul taat van een gebrek aan contact met zichzelf en anderen. De dader ver vreemdt van zichzelf. Hij is daar door niet in staat zich in een ander mens in te leven. Daarom wordt agressie tegenover een ander mens gemakkelijk. Die andere is voor hem een object geworden". Zoals in het geval van die jonge man die kwaad was over het feit dat zijn geplande inbraak niet door ging. Hij posteerde zich bij een fiets pad. Zou een jongen voorbij komen dan zou hij hem in elkaar slaan, een meisje zou hij aanranden. Het werd een meisje. "De boosheid is niet de primaire emotie", aldus Holdstock. "Onder die agressie ligt iets anders. Ieder mens wil contact met een mede mens. Als in de maatschappij dat steeds moeilijker wordt, kan dat bij sommigen tot vervreemding van je zelf en de samenleving leiden. En het ongenoegen daarover projec teert de dader dan op zijn slachtof fer". Agressie is een wezenlijk deel van ons leven, zo stelt prof. Holdstock. "Als je ratio en je emotie met elkaar in evenwicht zijn, kun je daar mee om gaan. Maar door de westerse ra tionele cultuur is bij veel mensen het contact met het gevoelsleven verloren gegaan. Daardoor ontstaat onvrede die tot agressie leidt. Ieder mens heeft behoefte aan contact met een ander mens. Door de ver harding van de maatschappij wordt de mens meer en meer op zichzelf aangewezen. En dat veroorzaakt een geleidelijke vervreemding van de mens in de samenleving terwijl hij toch met de geweldige verant woordelijkheid wordt opgezadeld iets in deze maatschappij te beteke nen. Daardoor negeert hij zijn ge voelens en de erkenning van zich zelf als mens". Het feit dat een dader volkomen voorbij gaat aan de menselijkheid van zijn slachtoffer is veelal nog schokkender dan het fysieke ge weld op zich. De gevolgen daarvan blijven soms nog jaren doorwerken, zo weet prof. mr. Groenhuijsen. "Iedereen heeft bepaalde ver wachtingen van intermenselijke verhoudingen. En die zijn volko men legitiem. Er is geen reden om aan te nemen dat iemand je zonder enige aanwijsbare reden op je ge zicht timmert", legt Groenhuijsen uit. "Als dat wel gebeurt, is dat niet alleen een schending van je fysieke integriteit, maar ook nog eens een drastisch doorbreken van je ver wachtingspatroon van de omgang met andere mensen. De gevolgen van zo'n ervaring komen bijzonder hard aan. Het slachtoffer is volko men geschokt en in een totale emo tionele ontreddering". Evenals Holdstock stelt Groen huijsen dat voor die volkomen wil lekeurige geweldsmisdrijven geen op zich staande reden te bedenken is. "Ik acht het zelfs onwaarschijn lijk dat er één bepaalde factor is die causaal verbandiioudt met deze da den van agressie. Een deel van de gevallen is terug te voeren op drug gebruik. Er zijn zoveel oorzaken. Psychologen hebben het al gauw over vervreemding en emoties. Maar er is eenvoudig weg geen goe de analyse van te maken". Afrekening in het criminele circuit OUD-VOSSEMEER (GPD) - De twee mannen die dinsdag dood ge vonden zijn in een kreek bij Oud- Vossemeer, zijn vermoord. Op hun borst zijn verscheidene schoten af gevuurd. De lijken hebben voordat ze gevonden werden, een paar da gen in het water gelegen. Dat heeft sectie op de twee lichamen in het gerechtelijk laboratorium in Rijs wijk gisteren uitgewezen. De identiteit van de slachtoffers is nog niet bekend. De patholoog anatoom in Rijswijk schat dat ze rond de dertig en vijfendertig jaar oud zijn. Volgens het sectierapport zijn de mannen Aziatische of Zuidarmerikaanse types. "Doordat de lichamen enkele dagen in het wa ter hebben gelegen, is dat moeilijk vast te stellen", aldus de de politie. Ze gaat ervan uit dat het duo er gens anders vermoord en vervol gens langs de Kreekweg gedumpt is. De politie vermoedt dat de twee mannen slachtoffers zijn van een af rekening in het criminele circuit. De wijze waarop ze vermoord zijn, duiden daarop. AMSTERDAM - Onder protest werd gisteravond de catamaran van Henk de Velde (solozeiler rond- de-wereld) verwijderd van de door de stadsdeelraad Noord toegewezen plaats aan de oever van het IJ. De verwijdering gebeurde op last van de Stichting Sail. Voor de verplaat sing van de cat werd een grote kraan gebruikt. De Alisun ligt nu op ongeveer 300 meter van het IJ-plein. WOERDEN (ANP) - De 70-jarige C.J. Scheel uit Woerden, die dins dagmorgen zwaar gewond raakte door een gas-explosie in zijn wo ning, is in de nacht van dinsdag op woensdag in het brandwondencen trum van het Rotterdamse Zuider ziekenhuis overleden. Dit heeft de politie in Woerden meegedeeld. Zijn 58-jarige vrouw maakt het re- Man overleden aan gevolgen gasexplosie delijk. Zij ligt in een een ziekenhuis in Woerden. Volgens de politie is de explosie, die gevolgd werd door een brand vrijwel zeker het gevolg van een gaslek. De gasleidingen in de woning zijn voor onderzoek naar een laboratorium gebracht. Het woonhuis van het echtpaar en de aangrenzende woningen wer den door de explosie zwaar bescha digd. Een politiewoordvoerder gaat er van uit dat het gehele blokje van vijf woningen zal worden gesloopt. Verhoogde paraatheid bij garantiefonds reisgelden na val Foster/Fiesta GIGANTEN VAN VASTE PLANTEN Extra grote vaste planten, extra kleine prijsjes. Kom uitzoeken: gg van &r95 voor VJ voorschoten Leidseweg 518, Binnenland kort Slangen De Algemene Inspectiedienst (AID) van het ministerie van landbouw heeft gisteren op Schiphol een Indonesiër aangehouden die ver dacht wordt van smokkel van boompythons. De man stuurde de wurgslangen per post op van zijn vaderland naar een adres in Amster dam. Campagne Veilig Verkeer Nederland (WN) gaat de campagne "Wij gaan weer naar school" dit jaar voor het eerst op landelijke schaal voeren. Met de landelijke aanpak wil WN samen met de Regionale Organen voor de Verkeersveiligheid bereiken dat het aantal verkeersslachtoffers onder scholieren wordt teruggedrongen. Elk jaar blijkt dat er in de weken na de schoolvakanties meer scholieren bij verkeersongevallen betrokken zijn dan in de rest van dit jaar. ROTTERDAM Het zijn tijden van verhoogde paraatheid voor de Stichting Garantiefonds Reisgel den. Aanleiding daartoe is de val van de in Landsmeer gevestigde touroperator Foster/Fiesta, waar door de vakantie van honderden Nederlanders aan de Spaanse Costa Brava grondig werd bedorven of he lemaal niet doorging. Alle televisie kijkers hébben hun woede en tra nen gezien. Ondanks alle spanning en com motie maakt SGR-directeur P. Buy- se een montere indruk. "Het geeft je bevrediging, wanneer je erin slaagt in deze dramatische omstandighe den de mensen te kunnen helpen. Zij krijgen hun geld terug en we hebben ervoor kunnen zorgen dat ze allemaal zonder problemen zijn teruggekeerd". Het was één van de grotere opera ties van de stichting in de zeven jaar dat zij in de huidige vorm bestaat. "In aantallen mensen uitgedrukt is dit met een totaal aantal van tegen de 3000 personen de omvangrijkste zaak. In geld gemeten echter niet. Het gaat nu om een bedrag dat geschat zal uitkomen tussen de vijf ton en een miljoen. In 1986 echter, bij het faillissement van de op Grie kenland gespecialiseerde tourope rator Tourplan, waarbij aanzienlijke hogere reissommen in het geding waren, is er door ons voor 2,5 mil joen gulden terugbetaald". De Stichting Garantiefonds Reis gelden bestaat sinds het vooijaar van 1983 en kwam destijds in de plaats van een fonds dat de Algeme ne Nederlandse Vereniging van Reisbureaus tien jaar eerder in het leven had geroepen. De SGR biedt een uitgebreidere dekking, die zich in geval van faillissement van'een touroperator niet alleen uitstrekt tot terugbetaling van de reissom aan de vakantieganger, maar ook tot schadevergoeding aan vervoer ders en accommodatie-verschaffers voorzover die hun zorgen hebben uitgestrekt tot mensen die al aan hun vakantie bezig waren. Bijdrage De inkomsten van het Fonds wor den gevoed door een bijdrage die de vakantieganger zelf levert. Op iede re boeking (voor maximaal negen personen) die duurder is dan hon derd gulden, betaalt hij een bedrag van tien gulden, waarvan de helft naar de Stichting gaat en de andere helft naar het boekingskantoor als vergoeding voor administratieve handelingen die het ten behoeve van het garantiefonds verricht. Op deze manier incasseert de SGR ieder jaar zo'n zes miljoen, vooropgesteld dat er geen reissom- vergoedingen van grote omvang be hoeven te worden gedaan. De kas bevat op dit moment zo'n slordige 28 miljoen gulden. Dat is een situa tie die een aantal jaren geleden niet werd voorzien. In november 1986 sprak directeur Fransen van Arke Reizen nog uitermate sombere woorden: hij waarschuwde dat de bodem van de schatkist in zicht kwam en pleitte voor een sanering van de zwakkere broeders in de reiswereld. "Vergeet niet", zegt Buyse, "dat we toen nog maar de in komsten van drie jaar hadden en dat in 1986 maar liefst vier tourope rators ter ziele gingen, waaronder het al genoemde Tourplan. Alles bij elkaar heeft het fonds dat jaar voor 4,5 miljoen aan reissommen terug betaald". Ongeveer 98 procent van de Ne derlandse Touroperators en reis agentschappen is nu aangesloten bij het Garantiefonds, dat echter op zijn beurt zelf ook de nodige garan tie verlangt: om in het fonds opge- te worden, moeten de onder nemingen voldoen aan duidelijk omschreven normen wat betreft hun solvabiliteit en liquiditeit. En één keer per jaar vindt er een con trole van de boeken plaats. Onder deze omstandigheden rijst de vraag hoe Foster/Fiesta dan nu zo in financiële problemen kan zijn geraakt dat een faillissement onont koombaar is. "De inspectie kan zich alleen maar uitstrekken tot de jaar cijfers, in dit geval dus van 1989", legt de SGR-directeur uit. "Daar door is er natuurlijk een zekere ach terstand. En de ervaring leert dat de narigheden zich altijd voordoen in het lopende jaar waar je nog geen gegevens over hebt". Dat er bij de touroperator in Lands meer in die betrekkelijk korte tijd heel wat mis moet zijn gegaan, is duidelijk. Er moet gezien het aantal mensen dat nu bij het fiasco is be trokken, veel geld zijn binnengeko men, maar waar is het gebleven? "Links en rechts zijn er tonnen aan schulden, bij vervoerbedrijven, luchtvaartmaatschappijen en ho tels", zegt Buyse. "Het is echter nog te vroeg om een oordeel te vellen. De curator zal eerst zijn onderzoek moeten afronden". Bij de afwikke ling van het faillissement zal ook het Garantiefonds niet nalaten een poging te doen om nog iets van de gedupeerde vakantiegangers terugbetaalde reissommen van Fos ter/Fiesta terug te krijgen, maar het zou Buyse verwonderen als er nog een paar percentages uitkomen. De vakantiegangers waarvoor de stichting in het geweer is gekomen, zijn te verdelen in drie categorieën. In de eerste plaats zijn er de onge veer 400 mensen die vrijdagmiddag, na in de hete zon lang te hebben ge wacht bij hun touringcars voor het station van Maastricht, te horen kre gen dat de reis niet door zou gaan. Buyse vertelt: "Donderdagavond belde de touroperator me nog op met de mededeling dat hij alles", on danks gerezen problemen, op eigen kracht zou uitvoeren. Maar vrijdag ochtend omstreeks tienen meldde hij dat de zaak was geëscaleerd en liet het afweten. Toen echter waren de bussen die de mensen uit alle hoeken van het land hadden opge haald, al onderweg naar Maast richt". "Tussen 10.00 en 13.30 hebben wij in grote spanning gebeld en gete- lexed naar Spanje in de hoop nog iets te kunnen regelen, maar het bleek onverantwoord de mensen te laten vertrekken. De bussen waar mee zij zouden reizen, zijn leeg ver trokken om Fiesta-klanten uit Spanje op te halen. Met andere tou ringcars hebben wij de mensen uit Maastricht naar huis terugge bracht". Dramatisch Dramatisch waren ook de beleve nissen van de vakantiegangers die al eerder naar de Costa Brava waren vertrokken. De twee hotels in Calel- la die het eerst in verzet kwamen omdat de touroperator uit Lands meer schulden niet zou hebben be taald, lieten aanvankelijk de nieuwaangekomen er niet in, maar kwamen daar 's avonds gedeeltelijk op terug. Vijfenzestig Nederlanders kwamen echter niet onderdak en namen op eigen gelegenheid een treinticket terug naar huis. Het ziet ernaar uit dat de kosten hiervan door de verzekering worden be taald. Tweehonderd mensen heeft de SGR daarna voortijdig uit Span je teruggehaald omdat zij hun ho tels moesten verlaten. "Maar ook voor degenen die bleven", zegt Buy se, "was de vakantie totaal bedor ven. Zij zaten in grote spanning of ze ook niet op straat zouden worden gezet". En dan is er ten slotte de groep die nog naar de Costa Brava (of bestem mingen in Hongarije, Joegoslavië of Turkije) zou moeten vertrekken. Ook deze toeristen krijgen hun geld terug en zullen waarschijnlijk nog bij een andere touroperator terecht kunnen. De Garantiefonds-directeur houdt zich vooralsnog over de hou ding van de Spaanse hoteliers enigszins op de vlakte. "Zij hadden kennelijk gasten genoeg en konden het zich daarom permitteren op de ze wijze druk uit te oefenen. De re putatie van Spanje als vakantieland doet dit geen goed. Overboeking is in dat land al jaren een groot kwaad, maar ik geloof toch dat dit in deze affaire geen beslissende en zeker geen oorzakelijke rol heeft ge speeld". In verschillende dagbladen heeft de SGR er inmiddels in een grote advertentie melding van gemaakt dat Foster/Fiesta haar activiteiten heeft gestaakt en dat vakantiegan gers die bij haar hebben geboekt, worden opgeroepen een kopie van het boekingsformulier, een kopie betaalbewijs/kwitantie of dagaf schriftvan giro of bank en een origi neel garantiecertificaat naar de Stichting Garantiefonds Reisgel den te sturen (Postbus 4040, 3006 AA Rotterdam), waarna onmidde- lijk tot terugbetaling zal worden overgegaan. De eerste claims begin nen in Rotterdam binnen te komen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3