Economie Europa kan gevolgen boycot wel aan Saudi's blijven kalm, maar hamsteren rijst en radio's Aanslag op Tökes ligt voor de hand I REPORTAGE i -MiJ* Student terug uit Bagdad: 'Ze zeiden dat het mistte' DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1990 RIYAD (GPD) De dreigende si tuatie waarin Saudi-Arabië zich be vindt wordt (nog) niet weerspiegeld in het straatbeeld van de hoofdstad Riyad. Het leven gaat z'n gewone gang en er is geen paniek. Alleen wordt er hier en daar wat geham sterd, vooral veel rijst. En er is wat meer activiteit van militaire vlieg tuigen boven de stad. Dit constateert Willem Seelen, neurochirurg aan een van de groot ste ziekenhuizen in Riyad. Seelen werkt daar voor de periode van een jaar. Zijn tijd zit er bijna op. Zijn ge zin is onlangs weer teruggekeerd naar Groningen. Ondanks de uiterlijke rust zijn er toch wel een paar dingen zichtbaar die duidelijk maken dat er wel dege lijk onrust onder de bevolking heerst. Seelen: "De banken worden momenteel 'overvallen' door Saudi's die hun geld proberen om te zetten in buitenlandse valuta. Voor al in dollars, maar die zijn hier niet meer te krijgen. Ik heb me laten ver tellen, dat een van de grootste ban ken hier in Riyad al voor 350 mil joen gulden Saudisch geld heeft omgewisseld. Maar het gaat steeds moeilijker en je ziet nu mensen met hele pakken Traveler cheques de bank uit lopen". Radiozaken "Ook is er een ware run op de radio zaken. De mensen willen allemaal een radio met een korte golf zender, zodat ze 'Londen' kunnen ontvan gen. Verder zijn er in het militaire ziekenhuis hier in de buurt twee af delingen volledig vrijgemaakt voor de slachtoffers van een eventuele oorlog. In ons ziekenhuis, waar we tweeduizend bedden hebben wor den alle chronische patiënten en zij die hier alleen maar voor de verple ging liggen naar huis gestuurd of naar het ziekenhuis waar ze van- dels twee Kuwayti opgenomen die het troeoentransDort naar het noo GEESTELIJK LEVEN het ziekenhuis daan kwamen om zo ook bedden vrij te maken". "Ook zijn tien artsen van ons naar het noorden vertrokken om medi sche hulp te verlenen aan ongeveer 35.000 inwoners van Kuwayt die hierheen zijn gevlucht. Het zijn al len niet-Saudische artsen. In ons ei gen ziekenhuis hebben we inmid dels twee Kuwayti opgenomen die tijdens de vlucht met de auto ge wond zijn geraakt. Wij nemen overi gens alleen nog maar acute gevallen op". Troepentransport "Wat verder in de straten opvalt is dat je helemaal geen grote bussen meer ziet. Die zijn alle ingezet voor het troepentransport den. Wel is er meer militair verkeer in de lucht. Vooral de Awacs zie je veel vaker en nou weet ik niet of dat komt doordat ze vaker vliegen of doordat er gewoon meer zijn. Op straat zie je hier geen militairen, geen luchtafweergeschut en er zijn ook geen sirenes die de mensen waarschuwen in geval van dreigen- - - J »,yT De Saudische koninq Fahd overlegt met PLO-leider Arafat over de oorlogsdreiging in zijn land. de nood. Ook bij het koninklijk pa leis waar ik vlakbij woon is hele maal niets bijzonders te zien". De mensen in Riyad praten, voor zover Seelen dat heeft kunnen waarnemen, niet over wat er gaande is. "De mensen zeggen 'Allah geeft wat de mensen verdienen'. Ze pra ten niet over de politiek. Op de tele visie is niets gemeld over de troe penverplaatsing naar het noorden, maar je ziet allerlei mensen die door koning Fahd worden ontvangen. Over de oorlog vertellen ze op de te levisie alleen wat anderen, zoals bij voorbeeld president Bush over de situatie vertellen". "Weetje, vroeger kon je hier twee maal per week een Egyptische krant krijgen. Dat is nu afgelopen. Ik denk dat die krant ergens wordt tegengehouden. Maar toch merk je dat de mensen wel het een en ander weten. Toen ik een paar vrouwen die hier in het ziekenhuis liggen moest vertellen dat ze weg moeten als er problemen, komen hieven ze de handen ten hemel en riepen: 'Al lah is groot. Hij zal ons redden'. Ze wisten dus drommels goed wat ik bedoelde met dat woordje pro bleem". Kalmte Onder de ongeveer 1500 Nederlan ders in Riyad heerst volgens Seelen kalmte. "Er zijn wat noodmaatrege len getroffen in geval van paniek en we het land niet meer uit kunnen. We moeten ons dan melden op een bepaalde plaats waar 5000 mensen drie maanden lang kunnen leven. Daar zijn voedsel- en watervoorzie ningen getroffen. Alleen zij kunnen erheen die bij de ambassade be kend zijn. Overigens vermoed ik dat dat project samen met een ander land is opgezet gezien de capaciteit die er is". SCHIPHOL (GPD) - "Arie, Arie..". De zestig andere Neder landers, die gisteravond uit de Airbus van de Jordaanse lucht vaartmaatschappij stapten, juich ten hem toe: Arie Alders uit Bree- zand. Als laatste moest de 22-jari- ge student van de tuinbouwhoge- school in Utrecht luchthaven Schiphol betreden om direct te worden omstuwd door de pers. Maar de Noordhollander bleef nuchter: "Hé pa, je hebt toch geen kip voor me, vanavond?" Kippevlees heeft hij de afgelo pen zes dagen genoeg gegeten in het hotel in Bagdad. En 's mor gens oud brood. Vader Alders, verwoed palingvisser en -roker, kon zijn zoon gerust stellen: de paling lag al klaar. Het heeft Alders junior niet meegezeten. Hij koos voor zijn derdejaars stage van drie maan den een tuinbouwbedrijf in Ja pan. Op 2 april vertrok de stu dent, deed veel ervaring op bij de Japanse coöperatie en knoopte er drie weken vakantie aan vast. Op 18 juli zou hij op het vliegtuig stappen richting Holland, maar hij raakte zijn pas kwijt en was be trokken bij een ongeval. Op 2 au gustus kon hij, met een tijdelijk paspoort, eindelijk mee met een vliegtuig van Iraqi Airways. Eind bestemming: Frankfurt. In Bag dad aangekomen, kon hij het vliegtuig naar Schiphol zien ver trekken. Het was het laatste dat Irak mocht verlaten. Met de overige passagiers werd Arie naar Bagdad-centrum ge bracht. Zonder uitleg. "Ja, dat het mistte in Europa". Hij werd in een hotelkamer gestopt. Voor de deur stond politie, het wemelde van de veiligheidsmensen. Nie mand mocht zijn hotel uit. Al ders: "Engelstalig krantje lezen en tv kijken. Allemaal dezelfde flauwekul. Hoe fantastisch dit al lemaal was: dat overal in Irak de overwinning werd gevierd". "Het straatbeeld was normaal. Onderweg wees bijna niets op oorlogsdreiging. We zagen alleen een trein met wat tanks en leger auto's erop en bij een oliewinge- bied SAM 7-raketten. Er waren militairen in ons gezelschap, an ders had ik die details niet gewe ten". Contact met landgenoten was uitgesloten. "Alleen met de am bassademensen. Die hebben me geholpen aan een nieuw tijdelijk paspoort. Dat andere was verlo pen". Eén belletje naar het ouder lijk huis lukte, daarna was het in ternationale telefoonverkeer ge stoord. Het ambassadepersoneel hield Buitenlandse Zaken in Den Haag op de hoogte van het wel en wee van Alders en de andere 160 Nederlanders in Irak. Goed te spreken is de student over Iraqi Airways, dat nog voor een uit stapje naar Babyion zorgde. Camera's "Dinsdagmiddag half drie lokale tijd kwam iemand van de maat schappij en zei dat ik m'n spullen moest pakken om binnen een half uur met Iraqi te vertrekken naar Amman of Londen. Het werd Amman. Ik mocht Jordanië eerst niet in met mijn tijdelijk pas poort. Na een uur of drie was dat opgelost. In het toestel van Royal Jordanian zaten ook de 60 men sen uit Bangkok, die via Bagdad naar Amsterdam hadden gemoe ten maar in Amman terechtkwa- Gisteren stonden vader, moe der, vier zussen, een nicht en een tante klaar op Schiphol. Alsof Arie voor de camera's geboren is, sloeg hij zich door het spervuur van vragen van de media heen. Moeder Alders: "Een geboren ac teur is het. Op school speelt-ie kerstman. Laatst nog een sjeik...". Van onze correspondent Patricia van der Zalm DEN HAAG - Geen enkel EG- land zal in financieel-economi- sche problemen komen door de volledige boycot van de handel met Irak, zolang de situatie daar tenminste niet escaleert. Zeker wanneer andere olieproduce rende landen tijdelijk in de Eu ropese oliebehoefte willen voorzien, heeft het westen eco nomische gezien betrekkelijk weinig te vrezen. Dat meent drs. J. Rood van het Haagse Clingendael Instituut voor Internationale Betrekkingen. Voor een oliecrisis a la 1973 of 1979 hoeft Nederland niet bang te zijn. Rood: "Hooguit zullen de rentetarieven en de brandstofprijzen stijgen, maar tekorten zullen zich niet voordoen". Als de boycot zich beperkt tot Irak en Kuwayt is de situatie in Ne derland wat betreft voorraden, eco nomische groei en voorüitzichten wezenlijk anders dan toen, meent Rood. Bovendien is de olieprijs in middels gekoppeld aan die van het aardgas, waardoor elke verhoging van de olieprijs automatisch miljoe nen aan extra aardgasopbrengsten oplevert. Voor Nederland is er dus geen reden tot piepen. Kwetsbaar Voor de Verenigde Staten, waar de economische groei sterk is afge zwakt, kan de handelsboycot moei lijker worden. Ook voorziet Rood voor Oosteuropese en derde we reldlanden met schulden op den duur problemen wanneer zij hun olierekeningen zien stijgen. Hij schat de positie van Turkije op dit moment in als de meest kwestbare. "Dat land onderhoudt zeer hechte economische banden met Irak, waar ook ongeveer 60.000 Turkse gastarbeiders werken. Turkije loopt door het dichtdraaien van de pijp leiding van Irak naar de Turkse kust een flink deel van zijn inkomsten mis. De vraag is hoe lang zij zich dat kunnen permitteren". Landen als Venezuela en Iran hebben inmiddels toegezegd voor lopig overuren te maken wat betreft het produceren van olie. Van die ex tra leveranties zullen olie-behoe vende landen, waaronder Turkije, kunnen profiteren. En voor andere zaken zal Turkije vermoedelijk compensatie vragen aan de VS of de Europese landen. "Naarmate die onderlinge hulp en verdeling beter verloopt, wordt het voor de afzon derlijke landen ook makkelijker de boycot vol te houden", meent de Clingendael-deskundige. Hoe lang Irak bij zo'n bijna-totale boycot financieel en economisch vooruit kan, is de vraag. Rood schat het op drie a vier maanden. "Irak schijnt behoorlijke voorraden te hebben opgebouwd. En het land heeft voor Midden-Oosten-begrip- pen een redelijk ontwikkelde land bouw als het gaat om groente en fruit. Maar verder is het economisch kwestbaar. Het importeert jaarlijks voor naar schatting 1 miljard aan voedsel, vooral graan en vlees, uit voornamelijk Europa, Turkije en de VS. Dat kan alleen dank zij de olie inkomsten". Samenvattend zegt Rood: "Irak kan vrij goed worden geboycot om dat je maar over één produkt praat: olie. Ook technisch is het vrij een voudig. Irak is afhankelijk van de pijpleidingen van en naar Saudi Arabie en Turkije. Als die kappen, dan héb je ze in wezen al. Voeg daar de voedsel-, goederen- en kredie tenboycot bij en je hebt ze in feite". En Kuwayt? Het wordt geboycot omdat het door Irak is ingelijfd. Alle Kuwaytse tegoeden zijn geblok keerd om te voorkomen dat Irak zich eraan tegoed doet. Goederen en voedsel komen het land niet in. "Het binnenlandse leven ligt in Ku wayt gedeeltelijk stil. Ik heb er niets over gezien, maar ik denk dat het er niet best voorstaat. Er is natuurlijk nauwelijks enige voorbereiding op deze situatie geweest", aldus Rood. "Het land is bovendien historisch gezien veel minder berekend op oorlogsvoering dan Irak. Voor voedsel is Kuwayt nog meer van het buitenland afhankelijk dan Irak. Het is een woestijn en kent nauwe lijks landbouw, maar dat is nooit een probleem geweest omdat het i de rijkste landen ter wereld is". Rood vermoedt dat er grote angst heerst, niet alleen wegens de oorlogsdreiging maar ook over het toekomstige welvaartsniveau. Cijfers Een paar cijfers: vorig jaar expor teerde de EG voor bijna zeven mil jard gulden aan voedsel, chemische produkten, ijzer en staal en trans portmiddelen naar Irak; Nederland deed mee voor 360 miljoen. Naar Kuwayt werd vorig jaar voor 3,75 miljard gulden aan Europese waar uitgevoerd. Nederland nam daar van zeven procent ofwel 200 mil joen van voor zijn rekening. Flinke hoeveelheden, dus. Maar Rood verwacht niet dat een van de EG-landen zich aan de boycot zal proberen te onttrekken. Het feit dat landen als Indonesië, Brazilië (dat wapens levert), Libië en Jordanië niet aan de boycot meedoen, noemt Rood niet erg relevant. "Dat heeft niet zoveel effect. Belangrijker is dat de omringende landen de toe- en afvoerleidingen stilleggen. En dat Westerse en Amerikaanse troe pen in de Straat van Hormoez, de Rode Zee, bij de Turkse grens en in de Middellandse Zee indien nodig de boel omsingelen. Het land kan vrij goed worden afgesloten". En Roods persoonlijke inschat ting: "Twee mogelijkheden. Als Hussein de zaak wil laten escaleren, moet hij dat snel doen anders zijn de Westerse en Amerikaanse troe pen alom aanwezig. Of hij probeert de boycot zo lang mogelijk uit te zingen en intussen te komen tot een compromis met de Arabische lan den. Ik zelf kies voor de tweede mo gelijkheid. Daarbij kan er onder de Iraakse bevolking wel grote onte vredenheid ontstaan, waarbij ik een staatsgreep niet uitsluit". Op weg naar huis had Bert, die op de heenweg zo stilletjes en bedeesd was geweest, plotseling weer de grootste praatjes. Hij claimde het bezoek aan Herman Stenders voor zichzelf en deed alsof hij degene was die het initiatief had genomen en het woord had gevoerd. Terwijl hij zat te kletsen, ik had nou wel in de gaten dat hij een opschepper was, maakte ik de balans nog eens op. Stenders had een alibi; de sata- nist, Karin's vermoedelijke zoon, kwam als moordenaar niet in aan merking, maar Groenendijk in Gro ningen wel. Dan was er de voort vluchtige John Alders, die leek me hoogst verdacht en er stond in het ro de boekje nog een adres dat ik moest bezoeken. Stel dat die persoon ook geen alibi had, dan zou het voor po litie en justitie toch wel bijzonder moeilijk worden om mij als zonde bok aan te wijzen. Een goede advo caat moest in staat zijn me uit de puree te halen. Ongetwijfeld zou Lizzy me verla ten als ik in staat van beschuldiging werd gesteld. Waarschijnlijk was de negatieve publiciteit die ik zou krij gen al voldoende voor haar om naar een andere man te gaan ik juichte dat toe, want ik wilde niet dat ze alleen bleef. Lizzy was niet ie mand die alleen kon zijn, ze moest altijd gezelschap om zich heen heb ben, dat had met haar jeugd te ma ken waarin ze zoveel had gemist. Ik probeerde me mijn leven zon der Lizzy voor te stellen. Zou ik in m'n eentje over de wereldzeeën wil len zwalken, zoals Stenders van plan was? Nee, die eenzaamheid trok me niet. Mij lokte het gezelschap van een vlot, jong ding, plus een huis aan een Caraïbisch strand, diepzeeduiken en cuba libres in de schemering. We waren weer in de stad en ston den in een file voor een stoplicht. In de auto naast ons trok iemand mijn aandacht door te zwaaien. Ik draai de het raampje open. Het was Erna, een oude vriendin van Lizzy en mij, we hadden vroe ger met haar en haar man gebrid ged, tot Lizzy, die niet zo'n sterke speelster was, het niet meer leuk vond. Maar we kwamen elkaar nog eens tegen en dronken ook wel eens iets EEN AVONDJE STAPPEN I Geiben Hellinga samen in de stad. Erna boog zich uit haar auto: "Zeg Max, gisteren zag ik Lizzy, maar ze deed net of ze me niet wilde zien. Zijn jullie soms ge scheiden?". Ik staarde haar aan. Was ze niet goed bij haar hoofd? "Dat was Lizzy niet", riep ik terug. "Natuurlijk wel, zij zat achter het stuur, net als jij nu en ik reed naast haar. Ik herken jou toch ook? Maar ze wilde me gewoon niet kennen, ze keek door me heen". "Omdat het Lizzy niet was". "Ze was het wel!" Haar stem werd schel en ze kreeg blosjes, bij het brid gen had ze dat ook, als ze verfoor. "Zijn jullie uit elkaar? Wat is er aan de hand? Waarom doen jullie zo gek?" "Het was Lizzy niet". "Eerst doet zij of ze me niet kent, dan beweer jij dat zij het niet was. Achterlijk gewoon!". Ze gaf gas en stoof naar voren. Ik trok ook op. "Lizzy is in Zwitserland!", riep ik, maar er kroop alweer iemand an ders ttissen ons in. Lachend wendde ik me tot Bert naast me. "Toen ik eergisteren in de vroegte bij jou weg ging dacht ik ook even dat ik Lizzy op straat zag lopen, weetje dat? Maar het was een of andere opgeschilderde juffrouw". Bert lag achterover in zijn stoel en glimlachte flauwtjes. Hij zag er grauw uit... "Voel je je niet goed?", vroeg ik. Hij schudde zijn hoofd, zijn ge zicht vertrok. "Last van m'n inge wanden". "Misschien probeert ze je wel te vergiftigen", grapte ik. "Wat? Wie?". Hij keek me met gro te ogen aan, zweet parelde op zijn voorhoofd. "Die nieuwe vriendin van je". Hij sloot zijn ogen en hing slap te gen de stoel. "Ze kan in ieder geval niet koken, als je dat soms bedoelt". We waren thuis. Ik was gestopt en stootte hem aan, maar hij hield zijn ogen gesloten. Het ging niet goed met hem, dat was duidelijk. "Luis ter 's Bert. Ik heb vandaag nog het een en ander te doen. Jij bent niet in zo'n goede conditie, dus ik zetje hier af. Denk je datje het alleen kunt red den?" Ik zag bij hem thuis iets bewe gen achter de gordijnen. "Aha, ze ts thuis!", riep ik op enthousiaste toon, om hem op te peppen. "Er wordt op je gewacht. Des te beter, ouwe jon gen. De beste manier om een vrouw uit te testen is een keertje flink ziek zijn en dan kijken hoe ze reageert". Roemeense bisschop zwaar gewond BUDAPEST De Roemeen se hervormde bisschop Laszlo Tökes is voor velen een lastig mens. Hij is name lijk zeer principieel en neemt geen blad voor de mond. Zo kon hij het symbool worden van het verzet tegen het regi me van Ceausescu en zo kan het nu gebeuren dat hij, ern stig gewond, in een zieken huis in het Hongaarse Mis kolc ligt. Tökes was dinsdag op weg naar een conferentie in Hongarije van een aantal protestantse kerken in Oost-Europa, toen hij in de stad Szerencs door een verkeersonge luk zwaar gewond raakte. Vol gens de berichten botste de wa gen van Tökes tegen een tram, na dat hij had moeten uitwijken voor een fietser. De bisschop liep een gecompliceerde bekkenbreuk en diverse hoofdwonden op. Hoewel het een logisch te ver klaren ongeluk lijkt, vroeg het Hongaarse ministerie van bin nenlandse zaken zich hardop af of Tökes het slachtoffer is geworden van een aanslag. De bisschop zelf, die overigens buiten levensge vaar is, zal hoogstwaarschijnlijk ook boos opzet niet uitsluiten. Niet alleen voor, maar ook na de revolutie is hij regelmatig be dreigd. Ook broers van de bisschop zijn de afgelopen tijd regelmatig ge troffen door aanslagen op hun le ven. Het Hongaarse dagblad 'Magyar Hirlap', berichtte twee maanden geleden dat broer An dras in mei op straat met messen is bedreigd. Bij een andere gele genheid heeft men gepoogd zijn woning in brand te steken. Joszef Tökes werd rond diezelfde tijd aangereden, maar kwam wonder wel met de schrik vrij. Volgens de krant moet gedacht worden aan Roemeense extre misten die niets moeten hebben van de Hongaren in hun land. Die suggestie lijkt terecht. De popu laire Tökes is een warm pleitbe zorger van de Hongaarse minder heid (ongeveer 2,5 miljoen zielen). Ceausescu voerde een waar schrikbewind tegen de etnische Hongaren. En, zo bleek, veel Roe menen hadden daar geen enkele moeite mee. Juist deze weke vindt in de theologische univeristeit van Cluj, het centrum van Hongaarse cultuur in Roemenië, een congres plaats over minderheden. Op dit internationale congres kwam juist dinsdag naar voren dat de Roemeense samenleving nog veel moet leren op het gebied van de democratie. De tolerantie ten opzichte van de Hongaarse min derheid laat nog veel te wensen over, zo bleek. Maar er is nog een reden dat Tö kes voor bepaalde mensen een doorn in het oog vormt. Zelf heeft hij elke medewerking met het re gime van Ceausescu geweigerd, waardoor hij ongewild de 'held van de revolutie' werd. Tökes, die in maart tot bisschop werd geko zen, blijft bij zijn principes. Ker kelijke functionarissen die wel hadden gecollaboreerd, werden zonder pardon uit zijn staf verwij derd. Karakteristiek voor Tökes was zijn demonstratieve afwezigheid, bisschop van de Roemeense her vormde kerk, Kalman Csiha (60), eind juni. Op deze wijze wilde hij duidelijk maken, dat hij geen be grip heeft voor het feit dat Csiha zich wel omringd heeft met men sen, van wie bekend is dat ze geen schoon verleden hebben. Zijn wegblijven werd Tökes door het bisdom van Csiha niet in dank af genomen. Tökes is er echter de man niet naar om te zwijgen, wanneer hij vindt dat er gesproken moet wor den. Dat leverde hem vorig jaar intimidatie, arrestatie en mishan deling door de Securitate op, ter wijl zyn toenmalige bisschop, Laszlo Papp, de kritische predi kant monddood wilde maken. Nu zal Tökes dus zeker niet zwijgen, hoewel dat in het Roemenië van vandaag nog steeds niet zonder ri- Bisschop Tö kes, ernstig ge wond in een zie kenhuis in het Hongaarse Mis kolc. (foto EPA) Gijsen presenteert kindercatechismus ROERMOND (ANP) - 'Wij zijn op aarde om van God te houden, te genieten van alles wat Hij ons geeft en om heilig te worden'. Zo wordt in de nieuwe .kindercate chismus van het bisdom Roer mond de vraag geantwoord: Waartoe zijn wij op aarde? De kindercatechismus, waar van de inhoud de norm wordt voor het godsdienstonderricht op de basisscholen in het bisdom, is gisteren gepresenteerd. Het is de eerste kindercatechismus in ons land sinds 1948. In een begeleidende brief spreekt bisschop Gijsen de wens uit dat de catechismus "een echte bijdrage mag zijn aan het tot le ven brengen van het geloof bij on ze kinderen". De paus als hoofd van de Kerk en de bisschoppen hebben het onfeilbare leergezag van Christus ontvangen. Zij zijn onfeilbaar door de bijzondere hulp van de Heilige Geest wanneer zij bin dend de leer van Christus uitleg gen. De tien geboden komen ruim schoots aan bod, evenals het ver schil tussen dagelijkse en dood zonden. Door de doodzonde, zo leertt de catechismus, "verliezen wij de genade en zijn wij geen kind meer van God en kunnen wij ook niet in de hemel komen. Om vergeving van de doodzonde te krijgen is biechten verplicht, ten minste een keer per jaar". Volgens de woordvoerder van het bisdom is de voorintekening succesvol verlopen en kunnen al meteen 2.000 exemplaren worden afgezet. Na de lessen volgen enke le vragen waarop de kinderen, net als vroeger, de antwoorden van buiten moeten leren. Wereldraad veroordeelt Irak. De Wereldraad van Kerken ver oordeelt de bezetting van Kuwayt door Irak en roept alle by het con flict betrokken partijen op geduld te oefenen en af te zien van ge weld of machtsvertoon. In een verklaring, die is ondertekend door secretaris-generaal dr. Emi- lio Castro, wordt steun betuigd aan het besluit van de Veilig heidsraad van de Verenigde Na ties een algehele boycot tegen Irak in te stellen. Maar de Wereld raad zou veel liever zien, dat de Arabische Liga slaagt in haar po gingen "een snelle en rechtvaar dige oplossing te vinden voor dit in wezen regionale conflict". De verklaring is opgesteld voor be kend werd dat Amerika troepen zou sturen. Moker. De kerkelijke omroep Moker besteedt vanovand (aan vang zeven uur) aandacht aan het grote drieluik 'In wolk en vuur' van Otto Meijer in de hervormde dorpskerk van Voorschoten. Ont vangst via FM 105.7 of kabel 88.1. Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen te Haar lem-Schoten mw. J.E.T. Nak-Visser kand. Overveen, te Willige-Langerak K. Groenendijk Sommelsdijk; aange nomen naar Amersfoort voor de evan gelische arbeid in de stichting De Jeugdhaven: mevr. drs. D. van Al- phen-Ubbens te Lichtenvoorde (part time). Gereformeerde Kerken: aangeno men naar Zuidhorn als geestelijk ver zorger van Het Zonnehuis (part-time) drs. F. Kruize 's-Gravenhage- baar m.i.v 13 aug. J.J. Schreuder, 1.1. zendingspredikant te Curasao, Brede- rodelaan 52, 3852 BC Ermelo. Christelijke Geref. Kerken: aange- Arie Alders wordt bij terugkomst uit Bagdad verwelkomd door zijn moeder op Schiphol. (foto anp>

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2