'Zo'n BBC-maquette van het oorlogsgebied is onbetaalbaar' Kuwayt en de Nederlandse tv Trouwen in tv-studio niet toegestaan Sponsor wil geld in 'Cash' stoppen \GINA 18 DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1990 Van onze correspondent Ale van Dijk HILVERSUM De Kuwayt-oorlog heeft tot dusverre nog maar tot een beperkt opgevoerde samenwerking tussen de Hilversumse tv-actualiteitenrubrieken geleid. „Zo'n mooie maquette van het oorlogsgebied als BBC's 'Newsnight' elke avond toont, is voor ons onbetaalbaar", zegt Fons de Poel, wegens vakantie van Brandpunt-chef Ton Verlind plaatsvervangend coördinator van de actua liteitenrubrieken op Nederland 1. „Als ik elke avond een uitzen ding had, zou ik ook zo'n ma quette laten maken. Duur? 't Is maar waar je je prioriteiten legt. En als je er elke avond gebruik van maakt, kan je hem op lange re termijn afschrijven", meent Hans Emans, eindredacteur van Veronica's Nieuwslijn. „Er is dagelijks contact tussen Brandpunt, Achter het Nieuws en Hier en Nu. En we overwegen gezamenlijk een tv-ploeg naar het Midden-Oosten te zenden", meldt De Poel. „Vorige week donderdag zijn drie Brandpunt mensen ingeschakeld voor de extra-Achter het Nieuws-uitzen- ding- van die avond". Achter het Nieuws-leider Paul Witteman was ondanks de Kuwayt-calami- teiten die hele donderdagavond bezig met het opnemen van zijn zomerse programma 'Het Mo ment' voor uitzending op zon- „Wij hebben regelmatig inten sief overleg met onze collega's van het ATV-net. George Mus- tert staat met een tv-ploeg al een week klaar om naar het oorlogs gebied te vertrekken. Je kunt er alleen niet komen", aldus Emans. Maar er is geen besluit om con tinuïteit in de berichtgeving op Nederland 1 en 2 ook in beeld duidelijk weer te geven? Bij voorbeeld via het gezamenlijk la ten vervaardigen van gezamen lijk te gebruiken landkaarten of nieuwsduiders, die elke tv- avond kunnen worden ingescha keld. De Poel: „Helaas, zo'n be sluit is er niet. De afgelopen twee jaar zijn wel zo'n tiental grote buitenlandse klussen gezamen lijk opgeknapt, maar verder ope- reren we nog altijd op ons eigen houtje". Emans: „Dat zou op Neder land 2 wellicht gaan gebeuren als de boel daar helemaal uit de hand gaat lopen, zoals kortgele den in Roemenië. Televizier en Nieuwslijn hebben de afgelopen week een keer dezelfde nieuws- duider in de uitzending gehad, maar gisteravond had ik twee an dere. Het hangt af van het aspect dat je behandelt". Ook is de kijker er niet van ver zekerd of er wel elke avond een actualiteitenrubriek op Neder land 1 of 2 komt. In de zomer maanden is „wegens bezuinigin gen en vakantie" het aantal uit zendingen op Nederland 1 onge veer gehalveerd. De Poel: „Als de ontwikkelingen daartoe aan leiding geven, komen wij maan dagavond bij voorbeeld wel met een extra Brandpunt. Desnoods in de zendtijd van Aad van den Heuvel. Maar vast staat niets". Emans: „Wij zijn deze zomer op wintersterkte doorgegaan. Op zaterdagavond komen we ge woon met extra-uitzendingen als de toestand dat met zich mee brengt". Het ook op de Nederlandse kabel te ontvangen Amerikaanse Cable Net News (CNN) zond gistermiddag de toespraak van president George Bush over het zenden van troepen naar Saudië-Arabië rechtstreeks uit. (foto De Poel is het er mee eens dat de actualiteitenrubrieken van de Nederland 1-omroepen duidelij ker herkenbaar en op vaste tijd stippen de hele week door 's avonds de Kuwayt-oorlog zou den moeten verslaan. De Poel: „Maar de omroep-politiek is nog niet zover. Een voorstel om ko mende winter elke avohd op Ne derland 1 na half-zes met een ac tualiteitenbulletin op Nederland 1 te komen, is als gevolg daarvan ook niet aangenomen". Emans: „Wij hadden gister avond onze hele uitzending met aspecten van. het Kuwayt-con- flict gevuld. Voor TROS-Aktua was het dinsdagavond maar een onderdeeltje. Zo blijf je natuur lijk ook onderling redactionele verschillen'van opvatting hou den". „Er is nu nog geen reden om tot intensievere en meer herken bare continuïteit op de ATV-zen- der te komen. Als je elke avond op hetzelfde tijdstip op tv zou ko men, d^n krijg je natuurlijk een heel ander beeld". HILVERSUM (GPD) Tv- producent John de Mol jr. mag één van zijn studio's niet als trouwzaal gebruiken. Burgemeester en wethou ders van Hilversum weigeren om op de aanvraag van de producent in te gaan. Het nieuwe tv-programma 'Love Letters' van Linda de Mol, waarbij kandidaten live tij dens de uitzending trouwen, lijdt daardoor een strop van acht ton. Volgens burgemeester J. G. Kraaijeveld-Wouters van Hilversum is trouwen alleen in het gemeentehuis toege staan, en slechts bij uitzon dering daarbuiten. Als voor beeld noemt zij een huwe lijkskandidaat die in de ge vangenis zit of gehandicapt is. De gemeente Hilversum vreest dat na John de Mol ook andere bedrijven en instel lingen met soortgelijke ver zoeken zullen komen. Kraaijeveld stelt dat het veto geen politiek besluit is. Er is niet gekeken naar de be lang van het tv-bedrijf voor de omroepstad Hilversum. „We hebben alleen naar de regels gekeken en daar kwam dit standpunt automatisch uit. Hoe we er politiek over denken is dan ook niet aan de orde geweest". Het besluit van de gemeen te kwam voor De Mol onver wacht. „Het komt er op neer dat we voor alle acht afleve ringen een complete volks verhuizing naar het gemeen tehuis moeten plegen. Dat gaat een ton extra per afleve ring kosten. De gemeente Hilversum schijnt niet te be seffen dat er hier een tv-in- dustrie in de stad zit en dat een groot deel van de bevol king daar z'n brood i dient." DEN HAAG Prins Constantijn (links) brengt zijn broer Johan Friso een beetje in de plooi, terwijl oud ste broer Willem Alexander er zijn zegen aan lijkt te geven., De zonen van Koningin Beatrix keerden giste ren voor het traditionele foto-uurtje even terug in het ouderlijk Huis ten Bosch. (foto anp> HILVERSUM (GPD) - Als Ve ronica instëmt en er een bankga rantie komt, kan het beleggings programma Cash worden voort gezet. Dat is het resultaat van ge sprekken tussen producent Del Prado, de in surséance van beta ling verkerende Stichting Edu catief Effencten- en Beleggings- spel (SEEB) en een externe sponsor. Uiterlijk begin volgen de week moet de directe toe komst van Cash duidelijk zijn. Volgens Eddy Del Prado zou er een intentie-overeenkomst zijn getekend tussen een sponsor en de makers van het program ma over financiële steun. Dins dagmiddag is Veronica op de hoogte gesteld van de inhoud van het reddingsplan. Een woordvoerster van Veronica laat weten dat „het er niet ongunstig uitziet voor Cash. Er wordt nog steeds gesproken. Meer kan ik er echt niet over zeggen." Ook de Amsterdamse advo caat mr Grapperhaus, bewind voerder van de in surseance ver kerende SEEB, zegt op dit mo ment geen commentaar te willen geven op het reddingsplan voor Cash. „Er wordt gesproken, meer kan ik er niet over meede len." De AMRO-bank, die het kij kersfonds beheert, liet in een eer der stadium al weten officieel niet op de hoogte te zijn van het reddingsplan. „Morgen willen wij besluiten hoe het verder moet met^het kijkersfonds. Na tuurlijk horen wij wel geruchten dat er geprobeerd wordt het pro gramma en het fonds te redden, maar officieel weten wij van niets. Pas als wij een officiële brief krijgen, gaan we bekijken wat we gaan doen. Maar het zal duidelijk zijn dat wij Cash een leuk beleggingsfonds vonden." Wie de externe geldschieter is die het programma wil redden, houden alle betrokkenen ge heim. Ode aan R'dam op KRO-radio ROTTERDAM (GPD) - Een on derzoek heeft onlangs uitgewe zen, dat Rotterdam een saaie stad is. Dat die stelling niet klopt, wil zanger, tekstschrijver en componist Peter Blanker de luis teraars van KRO-radio 2(12.04 - 13.58) morgen laten horen. Hij zal met een aantal gasten praten over Rotterdam. Verder is er veel muziek te horen, ten ge hore gebracht dóór Rotterdam mers of handelend óver inwo ners van de Maasstad. Blanker zingt onder meer een eigen com positie 'Wat heb ik met Rotter dam'. De zanger heeft er zelf 33 jaar gewoond. Hij zegt in de jaren '70 echter 'met dichtgeknepen neus van Rotterdam vandaan te zijn gerend.' Toch is volgens hem de emotionele band tussen hem en de stad gebleven. In het pro gramma, in wezen één grote ode aan de Maasstad, is verder ter ere van het 650-jarig jubileum -van Rotterdam een gelegenheids koor van drieduizend personen te horen. Blanker schreef spe ciaal een nummer voor deze gele genheid. Ook de Rotterdam- shuffle, op 31 augustus door 10.000 tot 60.000 mensen gedanst onder leiding van het Groot On vermijdelijk Showorkest, komt aan bod. Tevens is er aandacht voor de tentoonstelling 'Stads- timmeren, 650 jaar bouwen aan Rotterdam'. Luie Nederlanders "De Hollandse vadsigheid dreigt een nieuwe ziekte te worden", luidde deze week de kop van een berichtje in de Volkskrant. Wat is het geval? In twee belangrijke in ternationale dagbladen waren artikelen verschenen waarin de 'luiheid' van de Nederlander werd gehekeld. Binnenkort zijn er in dit land een miljoen arbeidson geschikten. In feite zet de rege ring, volgens de Financial Times en The Wall Street Journal, met de WAO-regeling een premie op vad sigheid en lamlendigheid. Dit is bij mijn weten de eerste keer dat Nederlanders voor lui worden uitgemaakt! Wie zich in het verleden geroepen voelde om iets over het Nederlandse volkska rakter te berde te brengen, roemde toch minstens onze ijver, onze vol harding en ons doorzettingsver- i mogen. In 'De Nederlander uiterlijk en innerlijk' van de psycholoog A. Chorus wordt een flinke lijst met eigenschappen opgesomd, zowel positieve als negatieve. Hij prijst onze nuchterheid, soberheid, zin delijkheid, verdraagzaamheid, hang naar perfectionisme, be trouwbaarheid, en natuurlijk on ze werklust. Kritischer staat hij tegenover de Nederlandse kruide niersmentaliteit, de standengeest, de 'binnenhuiscultuur', het mate rialisme, de voorkeur voor de middelmaat, het gebrek aan fan tasie en het ontbreken van helden moed. Volgens Chorus zijn wij al lereerst een burgerlijk volk, en van die burger hebben wij de deugden en gebreken. Maar ook in de boeken die bui tenlanders over Nederland schre ven, wordt de tekst niet ontsierd door woorden als 'lui' en 'vadsig'. In 'Nederland en zijn bewoners' van de Italiaan Edmondo de Ami- cis, dat in 1874 verscheen, wordt juist de loftrompet gestoken over de flinke aanpakkers die hij in deze gewesten aantrof. De strijd tegen de zee, zo luidt zijn weinig verrassende mening, heeft het ka rakter van de Nederlander ge staald. "De Nederlandse geest", zo schrijft hij, "is in volmaakte over eenstemming met het karakter van het land". Geduld, standvas tigheid en taaiheid zijn kenmer kende eigenschappen van dit volk. Het gezond verstand is hier de baas, en spaarzaamheid is de grootste deugd. In 'Waar die andere God woont' van de Portugese schrijver J. Ren tes de Carvalho, die al jaren in Nederland verblijft, staan zeer scherpe opmerkingen over de va derlandse volksaard. Daarin strijden 'naïviteit' en 'verwaand heid' om de voorrang, twee karak tertrekken "die, als ze tegelijker tijd aan de oppervlakte komen, een rampzalig en onhandig mens" van de Nederlander ma ken. Zeer misplaatst vindt hij het superioriteitsgevoel dat men hier aari de dag legt jegens "buiten landers die het ongeluk hebben dat zij in een van de landen gebo ren zijn waar de zon de grootste bron van inkomsten is". Net als Chorus, hekelt Carvalho de lompe manieren en het gebrek aan hoffelijkheid van zijn gasthe ren. Vooral in volle trams stijgt het schaamrood hem naar de ka ken, als hij daar wordt klemgezet door omvangrijke boezems en "achtersten in alle mogelijke ma ten en gewichten". 'Verbijsterend', zo noemt de Portugees hét gebrek aan normen en waarden bij de agressieve, los geslagen jeugd. In Portugal zijn de kinderen veel beleefder en vriendelijker. Daar worden de ouders, als ze oud zijn, ook niet weggestopt in gebouwen, waar ze de rest van hun tijd kunnen uitzit ten. Carvalho hangt in zijn boek niet alleen de izegrim en boetepre diker uit. Hij heeft hier ook wel de gelijk positieve kanten van de volksaard ontdekt. Zo komt een Nederlander altijd na wat hij be looft, al wordt daar meteen aan toegevoegd: "Omdat hij er wel voor zorgt alleen datgene te belo ven wat hij kan nakomen". Een Nederlander is ook veel be ter bestand tegen kritiek dan bij voorbeeld een Portugees. Dat die visie juist is, blijkt wel uit het feit dat dit bijtende geschrift nu al voor de vierde keer herdrukt is! Als andere positieve eigen schappen van de Nederlander noemt hij nog diens 'geduld', 'doorzettingsvermogen' en 'toe wijding'. Kortom, de bekende trekken die bijna iedereen aan dit volk van dijkenbouwers en inpol- deraars toeschrijft. Maar 'lui' en 'vadsig', nee, dat zijn kwalifica ties die zelfs in het onvriendelijke boek van Rentes de Carvalho ont breken. e&N&A-ne vfzb&HL \eezo&<29? at'jKC DE LAATSTE JAREN IS DE SOVJETUNIE ZOWEL MILITAIR ALS ECONOMISCH VERZWAKT ...DAAROM KUN NEN DE VS ZICH NU BESCHOU WEN ALS PE ENIGE ECHTE SUPERMACHT BETEKENT DAT NIET DA DE WERELDVREDE NU ECHT VERZEKERD IS J-A H-E-LN-Z, H-A-E-R S-CH-E-bP-E-N O-N-Z-E W-E-O-E-N f EN ZrO-A-L* A-LT-bJ-O P-O-E-T H-E-T A-f-S-CH-E-iP W-EL E-E-N B-EE-T.J.E P- AJ-N f PE F-R-A-N-S-E-N Z-E-6- &-E-N A L-T'bJ-D P-A.RTJ-R C'-E-S-T M.O.U- R-AR UN p.E-U W-A-T ZO-V.E-E'L KAL ZrE-<5>- &-E-N AL-S YE-R-T.R-E-K- R.EN, OA-T AS.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 18