De economische revolutie van president Coüor Lotus Esprit Turbo SE, als een schicht Saker: maanbuggy op stropersjacht FBB opent offensief op caravanmarkt DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1990 ïAikOl René Bloem, verkoop-directeur van Lotus Nederland BV, zit met pretogen achter het stuur van de Esprit Turbo SE. Als een speelse jonge hond jaagt hij met de creatie van Colin Chapman achter het ultie me genot aan. „Dat ding blijft ge woon gaan en de naald staat nu toch ver over de 200 kilometer per uur!". De rode schicht die door het land schap trekt moet voor de vrijwel stilstaande weggebruikers frustre rend zijn. Menigeen denkt achter het stuur van evenmin trage auto mobielen: „Wat zag ik daar nou voorbij flitsen?" Gezeten op de enige stoel die over is beginnen de handen al te jeuken en wordt de rechtervoet ongedul dig. Het weer is helder zonnig en het wegdek droog. Na de opwarmronde en even de onophoudelijke trek kracht geroken te hebben, stapt de Lotus-eigenaar uit. Met ingehouden tintelingen en nog net droge han den, nestel ik me tussen het hoog- opstaande leder. Gelukkig plaats genoeg voor de rechtervoet, anders voorkomt kramp het totale genoe gen dat we straks gaan beleven. De combinatie van de techneut en Lotus-oprichter Colin Chapman en de Italiaanse carrossier Giugiaro, zorgt voor een auto die eenvoudig niet mislukken kan. De Esprit die in 1976 uitkwam was een voortzetting van het 10 jaar eerder uitgebrachte model Europa. Een ongekend laag model, met een middenmotor en zeer snel. Op de racecircuits was de middenmotor in die jaren al inge burgerd. Lotus zorgde met de Euro pa, voorzien van een Renault-mo tor, dat de sportwagenwereld een uniek concept aan de start zag ver schijnen. De fabelachtige weglig- ging maakte elke vergelijking in de jaren zestig onmogelijk. Uit dat kleefkrachtige model werd de Esprit geboren. Met een on derstel dat haast vacuum gezogen de weg onder zich laat doorschie ten, duldt deze sportwagen met 's werelds snelste 4-cilinder motor ei- Het ziet er op de foto een stuk agres siever uit dan de nieuwe taak die voor de Saker is weggelegd. De be doeling is om met deze op een maanbuggy gelijkende terreinauto op stropersjacht te gaan. Vanuit Afrika kwam de bestelling voor dit militaire voertuig dat in Engeland actief is. Ivoor-jachtopzieners wil len de zeer wendbare 4WD-klimgeit inzetten tegen de stropers. De Saker is ontwikkeld door Wes- sex Defence in Plymouth. Zonder deze vervaarlijke militaire uitrus ting wordt de auto ook al gebruikt bij een nieuwe sport: terreinracen. Met het fantastische vermogen om snel bergen te beklimmenen en een ongelooflijke terreinvastheid, klimt en springt deze buggy door het on gerepte gebied. Hij wordt aangedreven door een Perkins turbodiesel motor. Deze krachtbron met een inhoud van 2 ltr levert 81 pk vermogen, ruim vol doende om de lichtgewicht 'gazelle op vier wielen met de angel van een schorpioen' verrassend snel door onherbergzame streken te trekken. Dezelfde motor staat ook in de Ro ver Montego personenauto. De door Perkins ontwikkelde di rect ingespoten dieselmotor produ ceert, zo bleek toentertijd bij een test, bijzonder weinig geluid. Iets dat voor defensief militair- en fau nabeheer van groot belang is, het maakt ook van de hoekige Saker een onopvallend observatie-voer tuig. De in Peterborough gevestig de motorenfabrikant produceert met stijgend succes jaarlijks tien duizenden motoren voor de be drijfswagen- en generatorenmarkt. Men levert aan 600 verschillende eerste montage afnemers motoren die variëren van 37 kW tot 1100 kW genlijk niets naast zich. Laat staan vóór zich. Deze tweezitter zet 218 pk vermogen op de weg, waarmee ruim 260 km/u gehaald kan worden. Kosten van dit alles 257.000. „Ja, de fabriek in Hethel stuurde zomaar per fax een bericht dat vanaf heden 15 mille prijsverhoging is doorge voerd", zegt René Bloem. Aanbetaling In zijn niet aan de Lotus-ambiance beantwoordende zaak in Huizen, komen achteloos twee heren eens informeren wat zo'n Esprietje nu kost. „Je weet nooit vantevoren of het wat wordt. Laatst een klant die was zo klaar, een snelle inruil van een gave Porsche en met enige bij betaling rijdt die nu heerlijk in een Lotus. Drie minuten na het overne men van het importeurschap van Louwman Parqui (Toyota) op de IAA/Frankfurt verkochten we al toch ruim 2 ton kostende Lotus Esprit". Als je bestelt moet er wel direct 15 mille neergeteld worden. Voor de 'captains of industry' geen pro bleem. Zij en andere welgestelden krijgen soms de kans om hun eigen auto in de fabriek gebouwd te zien worden. Dat die uitstapjes allengs gaan toenemen ligt voor de hand. Want de handvol Lotussen die er jaarlijks werden verkocht, werden er bij de Kroymans-groep waartoe Lotus Nederland BV behoort, bin nen twee maanden liefst achttien stuks. Na de tijdelijke vestiging van Lo tus Nederland BV in Huizen komt er eind dit jaar een nieuw pand in Amsterdam Zuid-Oost langs de A2, qua opzet gelijk aan het gebouw van Jaguar langs de A28. In juli komt de nieuwe Lotus Elan SE met kata lysator naar Nederland. De auto, volgens Bloem „met een ongekend fantastisch karakter", is in Enge land de komende twee jaar al uitver kocht. Achttien mensen in ons land zijn zo gelukkig dat ze voor f 125.000 deze ranke cabriolet eerdaags voor de deur krijgen. Niks kortademig Onze Esprit laat tijdens de helaas veel te korte kennismaking zien dat de 16-klepper inderdaad past bij het krachtig samengebalde gedrongen uiterlijk van de auto. Met een grond- speling van anderhalve handbreed te en een exact goed afgeveerd on derstel, is het over het strakke asfalt ADVERTENTIE Hoewel deze Saker er nogal strijdlustig uitziet, zal hij met minder krijgs haftige mensen waken voor het behoud van het olifantenbestand, (foto gpd> De Lotus Esprit Turbo SE biedt voor 25 7 mille sensationeel hoe beheerst deze Lo- reld over de 100 meter doen, zit o tus overkomt. Geen greintje onverwacht effect, voldoende grip op het ietsje zweten de stuur en een koppel waarmee je straaljagers van vliegdekschepen de nog niks merken wegschiet. Binnen iets meer dan 4 migheid. tellen zit je op 100 km/u. En in de Met spijt neem je afscheid tijd die de snelste atleten van de we- denkt na over wat er mis is met geestrijke Lotus al op 160 km/u. En nog doorklieft deze auto zonder een zweem van inhouden als een vallen de buizerd het luchtruim. Tot ver de 220 km/u laat de Britse boli- kortade- bankrekening. De bloemrijke histo rie van deze Lotus duurt al 14 jaar. Het blijkt dat er in dit vak nog steeds iets is te ontdekken. Technische gegevens: motor, 4 ci linder; inhoud, 2174 cc; vermogen, 197 kW (264 pk)/6500 tr; topsnel heid, 262 km/u; gewicht, 1270 kilo; prijs: 257.000; motorrijtuigenbe lasting per jaar, 894. In Bad Kiessingen, in het Duitse Bayern, presen teerde de Duitse caravanfabrikant Tabbert Industrie Aktiengesellschaft (TLAG) zijn nieuwe caravans en kampeerauto's voor 1991. Opvallend de nieuwe toer- caravan, die in de handel wordt gebracht door een dochteronderneming van TI AG, FFB. Het gaat om de caravan FFB Sportiv. FFB opent hiermee een offensief op de caravan markt. De Sportiv, een caravan met de bekende dege lijke afwerking van zijn 'moeder' Tabbert, maar met de allure van een moderne, snelle en mobiele woonwa gen. Zeven jaar geleden werd FFB overgenomen door TI AG en leverde tot op heden alleen maar kampeerau to's. Twee jaar geleden begon de fabriek met de ont wikkeling van het nieuwste produkt, de FFB Sportiv. De wagen valt dus op door de lichte kleuren en de sportieve indeling. Een complete caravan die, behalve dus de gebruikelijke grote opbergruimten, de perfecte afwerking en de verzorgde montage, geheel afwijkt van de traditionele Tabbert-caravans. Eind deze maand wordt de 485 afgeleverd, in september volgt de produktie van dè 445. Beiden komen in Nederland op de markt voor respectievelijk 23.490 en 22.350 gulden. De wagen valt vooral op door eën goed doordacht rugdeksel. Van buitenaf kan de ruimte onder de ach terbank worden gevuld. Onder meer een ideale berg ruimte voor ski's. De combinatie binnen van licht hout, met grijze kleuren, maken de Sportiv erg licht. Volgens de fabriek is de toercaravan bewust niet on der de naam Tabbert uitgekomen. Er is al twee keer geprobeerd om de traditionele Tabbert anders in te de len. Dit had ook twee keer een daling in de verkoop tot gevolg. Vandaar dat nu de volwaardige dochter het nieuwe produkt op de markt brengt. Behalve de Sportiv, die zeker een grote concurrent zal worden van andere merken, brengt FFB ook een nieuwe kampeerwagen op de markt. Behalve FFB Eu ropa en Classic is er nu ook de FFB Avantgarde. Een sportieve wagen, met een vast bed van 140 x 200 cm. Een eettafel, die eenvoudig is om te bouwen tot een tweepersoonsbed. Verder aan boord een toilet en bad. FFB heeft verder in de wagen een ingebouwde kleu- ren-t.v., een stereo radio en een cd-speler. Deze wagen gaat in Nederland rond de negentigduizend gulden kosten. In Europa staat de Tabbert bekend als degelijk en comfortabel. In de nieuwe modellen van de Comtesse en de Baronesse is dat uiteraard weer hetzelfde geble ven. Ook de broemde 'eivorm' is onveranderd geble ven. Opvallend is ook hier de geïntegreerde disselbak met reservewielklemmen. Speciale aandacht heeft de verkeersveiligheid gekregen. De nieuwe modellen hebben mistlampen achter en kan op aanvraag achte- rijlampen worden gemonteerd. Dat is mogelijk gewor den door de speciale 13-polige stekkerverbinding. De ze zal in de toekomst in Nederland ook verplicht wor den. Voorlopig is dit nog op te vangen door een adap ter. De prijzen van de Tabbert-caravans zijn met 2,5 procent gestegen. Brazilianen kunnen stagnerende inflatie nog nauwelijks geloven HIO DE JANEIRO - De Brazi lianen kunnen het nog nauwe lijks geloven. De inflatie stagneert. Zelfs de regering was even uit haar doen toen begin deze maand de cijfers bekend werden. In plaats van de voor spelde 12,4 procent bleek de geldontwaarding niet hoger uit te pakken dan 10,7 procent. Het nationale bureau voor de statis tiek heeft zijn raming voor au gustus gauw bijgesteld. Naar beneden dus. Dat mag een klein wonder heten in een land dat al een halve eeuw kampt met inflatie in decimalen. Een half dozijn economische plan nen en een buslading ministers van financiën en planning konden daar de afgelopen vijfjaar geen blijvende verandering in brengen. Nu lijkt het tij te keren. Dat is het resultaat van vermoedelijk het meest rigoureuze economische plan dat ooit op het continent is losgelaten. Fernando Collor, de jongste maar zeker niet de minst ambitieuze pre sident uit Brazilië's geschiedenis, houdt niet van halve maatregelen. Nog geen 24 uur nadat hij was inge zworen in maart dit jaar, liet hij de bankrekeningen blokkeren. Dat was een kordaat gebaar om de uit de kluiten gewassen geldvoorraad in te dammen en zo uit de inflatiespi raal te geraken. Minstens zo voortvarend diende Collor, ooit karatekampioen, tien tallen overheidsinstituten de nek slag toe. Voorts beloofde hij korte metten te maken met de wirwar aan vergunningen en regels waarmee Brazilië een gemiddeld Oostblok land uit het pre- Gorbatsjovtijdperk naar de kroon steekt. Inflatie was zijn vijand nummer één, hield de nieuwe president zijn gehoor voor op de dag van zijn installatie. Maar daarnaast zou hij van Brazilië een modern land maken. Hij houdt woord tot nu toe. In nauwelijks vier maanden heeft er in Brazilië een culturele revolutie plaatsgehad. De lonen die een gene ratie lang aan de prijzen waren ge koppeld, zijn nu vrijgelaten. Brazi lianen die iedere maand de inflatie automatisch doorgerekend zagen op hun loonstrookje, moeten nu af wachten wat de vakbond voor hen uit het vuur sleept. Ook'de prijscon trole is bijna geheel afgeschaft. Er stonden meer dan honderd artike len op de lijst van de staatscontrole- dienst. Nu zijn het er nog twintig. De Brazilianen hebben leren leven met de hyperinflatie. Van prijsstijgingen i ken ze niet meer op. Stagnatie van de inflatie is voor hen dan ook een wonder. Decennia lang beschermden hoge tariefmuren en invoervergunnin gen de Braziliaanse industrie. Ook dat is voorbij. Vorigë week werd op het vliegveld van Rio met enige tamtam de eerste rechtstreeks inge voerde Mercedes 300 E uit een vlieg- tuigruim gehaald. Het glimmende gevaarte moet ruim vier ton opbren gen in Brazilië en staat nu tentoon gesteld in een etalage in de stad. An dere importeurs zitten ook niet stil. De firma Lada wist de president zel ve vorige week te strildcen voor een proefritje in haar nieuwste model jeep. Die is binnenkort eveneens binnen handbereik van de welge stelde Brazilianen. De vestigingen van multinatio nals hebben de bestellingen de deur uit. Sharp levert over enkele weken portable computers en zakreken- machines uit Japan, voor het plan onbetaalbaar door de hoge invoer rechten. Polaroid lanceerde zijn ca mera (geïmporteerd uit de Verenig de Staten) en Philipsdochter Walita komt binnenkort met koffiezetap paraten en scheerapparaten uit Ne derland. In de supermarkt is nu plotseling Argentijnse honing en Bulgaarse jam te krijgen. Een schoenenwinkel had deze week gympen uit Zuidkorea in de aanbie ding: de helft goedkoper dan het schoeisel uit Brazilië zelf. De redenering van Collor en de zijnen is glashelder. De inflatie werd veroorzaakt doordat er steeds meer geld in omloop kwam en de hoeveelheid goederen die daarvoor te koop was niet meegroeide. De geldvoorraad is nu met een kunst greep - de blokkade van de rekenin gen - gekort. Vrije invoer garan deert de aanvoer van produkten. De inflatie van nu is tijdelijk, me nen Collors economen. Die heeft al les te maken met het vrijgeven van de prijzen in eigen land. Bovendien verhogen Braziliaanse fabrikanten en winkeliers uit jarenlange ge woonte hun prijzen naar gelang de inflatie. De kosten spelen een on dergeschikte rol. Op de lange duur zullen prezen vanzelf dalen door de scherpe concurrentie met goedko pe import van elders, aldus hun re denering. Geldvoorraad De regering probeert ook haar eigen boekhouding op orde te krijgen. Haar kosten moeten naar beneden en de inkomsten omhoog. De over heid is zelf namelijk een van de hoofdschuldigen in de inflatiespi raal. Zij drukte geld bij, gaf schuld- verklaringen uit om haar tekorten te dekken en voedde zo de geld voorraad. Dienstauto's en ministriële villa's zijn geveild. Nu zijn de ambtenaren zelf aan de beurt. Volgens de rege ring zijn 210.000 ambtenaren ontsla gen en geschorst. Nog dit jaar wil Collor een aantal verlieslijdende staatsbedrijven kwijt, die als een molensteen om zijn nek hangen. Er staan sinds hij aantrad strenge straffen op belasting ontduiken, tot voor kort een nationale sport. Het lijkt te helpen. Nooit kregen druk kerijen zoveel bestellingen voor be lastingformulieren. Restaurants le veren tegenwoordig ook als de klant daar niet om vraagt automa tisch een nota fiscal, een belasting bon, bij de rekening. Er is ook een nieuwe belasting in gevoerd: wie zijn geld voor minder dan drie weken belegt moet een fiks deel van zijn winst afstaan aan de fiscus. Daarmee snijdt het mes aan twee kanten. De staat ontvangt meer belasting en dwingt haar on derdanen geld langer vast te zetten. De staat is rijker dan ooit. Bedrij ven die nog belasting te betalen hadden, mochten voor dat doel geld van hun geblokkeerde rekening ha len. Dat is op grote schaal gebeurd. Ook aan omzetbelasting ontving de Braziliaanse fiscus zoveel meer de afgelopen maanden dat de statistie ken in de war dreigen te lopen. Ter wijl de Bond van Industrie (CNI) in Sao Paulo een daling van de pro duktie met tien procent voorspelt voor dit jaar, wijzen de cijfers bij de fiscus juist op het omgekeerde. De angst voor de controle doet betalen. Missie Het tempo van Collors equipe ligt hoog. Dagelijks worden er wetten en regels afgeschaft. Wie een week het land uit was, loopt bij terugkeer mijlen achter. Overleg is niet het sterkste punt van de president. Hij is een man met een missie die niet óp zijn weg gehinderd wenst te wor den. Veel regelt hij per decreet. Een tweede Napoleon, zeggen sommi gen. Aanvaringen gaat hij niet uit de weg. En het machtige Fiesp, de bond van industriëlen uit Sao Pau lo, liep deze week te hoop tegen zijn anti-kartel decreet. Bedrijven die hun machtspositie misbruiken door bijvoorbeeld de prijs op te drijven, kunnen worden onteigend. De kartels die in Brazilië tal van branches beheersen, dreigen Col lors vrije markt model te torpede ren. Vrije prijzen komen immers al leen tot stand als er echte concur rentie is. Vorige maand werd na 45 jaar de prijs van magere melk vrij gegeven. Het handjevol melkfabri- kanten verhoogden de prijs onmid dellijk met 65 procent. Collor dreig de de fabrikanten met invoer van veel goedkopere melk uit buurlan den als zij hun prijzen niet geleide lijker zouden laten stijgen. De fabri kanten gingen overstag. Braziliaanse fabrikanten zijn bang voor concurrentie. De produc tiviteit ligt in veel branches te laag en de prijzen zijn te hoog. Een koe in Brazilië produceert gemiddeld 800 liter melk terwijl een Argentijn se boer 4.500 liter kan "tappen". Voor een auto in Mexico zijn 40 ma nuren nodig; in Brazilië zijn het er acht meer. Veel bedrijven hadden het al moeilijk door de blokkade van de rekeningen en de gedaalde vraag op de thuismarkt. Het blijft nog even doorbijten. De vakbonden houden rekening met massale ontslagen. De werkloosheidsstatistiek liet vo rige maand een nieuw record zien sinds de laatste recessie begin jaren tachtig. Het leven wordt dagelijks duurder. Volgens berekeningen van de vak bonden is de reële koopkracht van de Brazilianen met lage inkomens er dit jaar 166 procent op achteruit gegaan. Want de inflatie is welis waar getemperd maar de prijzen stijgen nog steeds. De salarissen zijn met uitzondering van het mini mumloon niet omhoog gegaan. Het optimisme over de inflatie strekt zich niet verder uit dan een maand. Voor augustus gaat het bu reau voor de statistiek nu uit van ruim zeven procent. Hoe het verder gaat met het plan van Collor, durft niemand te voorspellen. Deze week beslist de Hoge Raad voor de Ar beid of de looneis van de stakers rechtmatig is of niet. Maar voor de rest zijn er zijn veel vraagtekens en weinig antwoorden. Lukt de priva tisering? Komt er een oplossing voor de buitenlandse schuld? Hoe doorstaat het land een stakings golf? Wat voor parlement leveren de verkiezingen van aanstaande okto ber op? Zakenwereld reageert direct op loslaten importbeperldngen Van IPS-correspondent Arnaldo Cesar RIO DE JANEIRO - Sneller dan de Braziliaanse regering had ge hoopt speelt de zakenwereld van het land in op de liberalisering van de import, die is afgekondigd door de regering van president Collor de Mello. De meeste van de 320 super marktketens zijn al overgegaan tot het importeren van melkpro- dukten, voedingsmiddelen en hy giënische produkten uit Argenti nië. De voorzitter van de Brazi liaanse organisatie van super markten, Arthur Sendas, onthul de in een interview dat de meeste kleinere winkelbedrijven boter en kaas uit Argentinië verkopen, tegen een prijs die 30 procent la ger ligt dan van de Braziliaanse produkten. Hetzelfde doet zich voor by de wegwerpluiers, die, geïmpor teerd vanuit Argentinië, 40 pro cent goedkoper zijn, dan het Bra ziliaans fabrikaat. Dit heeft ertoe geleid dat de Braziliaanse bedrij ven in deze markt, die momenteel geheel wordt gedomineerd door het Amerikaanse bedrijf Johnson and Johnson, geen voet aan de grond kunnen krijgen. De automobielbranche, die aanvankelijk lauw reageerde op de regeringsmaatregelen, begint zijn standpunt te herzien. Vooral de auto's uit de Sovjetunie, de DDR, en Japan beginnen de aan dacht te trekken van de meer koopkrachtige Brazilianen. De Braziliaanse organisatie van auto fabrikanten (Anfavea), waarin de 12 grootste autofabrieken van Brazilië verenigd zijn, heeft al verscheidene vergaderingen be legd om de situatie te bespreken. De voorzitter van de Anfavea, Jacy Mendonza, die in het verle den openlijk betwijfelde of de re geringsmaatregelen enige in vloed zouden hebben op de Brazi liaanse automarkt, heeft zijn me ning herzien. "Uiteraard is de concurrentie met de komst van de buitenlanders veel moeilijker geworden," meent hij nu. Ook de Braziliaanse computer industrie krijgt harde klappen van de liberaliseringsdrift van de regering. Deze bedrijfstak werd tot nu toe volledig afgeschermd van de buitenlandse concurren tie, onder andere zeer tot onge noegen van de Amerikaanse rege ring. Onder het oude beleid was het verboden om informatica-ap- paratuur in te voeren die ook in Brazilië werd gemaakt, maar deze bescherming zal binnen uiterlijk twee jaar geheel zijn afgebroken. Jose Goldemberg, de Brazi liaanse topambtenaar voor we tenschap en technologie, onthul de twee weken geleden dat zon der investeringen in nieuwe tech nologie en grotere efficiency de Braziliaanse computerindustrie onmogelijk zal kunnen standhou den tegen de concurrentie uit het buitenland. De Braziliaanse minister van economische zaken, Zelia Cardo so de Mello, overziet het slagveld inmiddels met kennelijke tevre denheid. "Het ziet ernaar uit dat de ondernemers snel begrijpen dat het openbreken van de markt wel degelijk werkt. Ze zullen voor onaangename verrassingen ko men te staan als ze doorgaan met de prijsspeculatie en het genere ren van inflatie," stelt ze vast.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15