Sollicitanten belagen NS voor baan als conducteur Politiemensen boos en verslagen Industriebond FNV noemt Heerema stakingsbreker Aantal werkloze hbo'ers en academici groeit nog steeds Premie als lokkertje heeft succes Felle licht van tuinderskassen leidt mogelijk tot stress-situatie Deelnemers fietstocht tegen drugs kunnen naar geld fluiten DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1990 REGIO PAGINA 11 NOORDWIJK/UTRECHT (GPD) - Hoewel de werkloosheid een dalen de tendens vertoont, is er één cate gorie werklozen die langzaam maar zeker groter wordt: academici en hbo'ers. Volgens het ministerie van sociale zaken zijn er momenteel 85.000 hoogopgeleide werklozen. Over een jaar of tien zijn het er naar verwachting zo'n 100.000. Tegelijkertijd heeft het bedrijfsle ven steeds meer moeite om hoog ge kwalificeerd personeel te vinden. Er zijn daarom verschillende initia tieven genomen om de academici te helpen bij het vinden van een baan. In Leiden is het Centrum Academi cus Maatschappij (CAM) actief om afgestudeerden te helpen bij het schrijven van sollicitatiebrieven, maar vooral om contacten leggen met het bedrijfsleven. Bekend is na melijk dat de meeste academici via- via aan een baan komen en niet door maar steeds sollicitatiebrieven te schrijven. Het CAM organiseert cursussen waaraan bijna afgestu deerden aan kunnen deelnemen. Er wordt inzicht gegeven in de moge Noordwijks opleidingscentrum De Baalt helpt met zoeken naar baan lijkheden op de arbeidsmarkt, men krijgt begeleiding van een manager en er wordt geleerd hoe contacten te leggen. Het CAM wordt gefinan cierd door het Leids Universiteits Fonds. Een andere, landelijk werkende club is de in Utrecht gevestigde stichting Entrelan. De stichting biedt aan werkloze hbo'ers en aca demici de mogelijkheid zich gedu rende zes maanden intensief op zichzelf en de arbeidsmarkt te ori ënteren. Entrelan is een initiatief van een aantal arbeidsbureaus, het VNO en het opleidingscentrum van het VNO, De Baak in Noordwijk. De aanpak van Entrelan blijkt succesvol. In minder dan drie jaar tijd namen circa 4500 hoogopgelei den aan trainingen van Entrelan deel. Tachtig procent van deze men sen kwam onder de pannen. Of ze kregen een baan, of ze lieten zich bijscholen of vonden een werkerva ringsplaats of stage. "Het leeuwe- deel van de deelnemers heeft een studie in de sociale, culturele en pe dagogische hoek achter de rug", vertelt D. de Jager, één van de 10 medewerkers van de stichting. "Bij na de helft van deze mensen komt er in die vijf maanden achter dat hij of zij zich moet laten bijscholen". In de eerste fase van de training doen de deelnemers intensief aan 'zelfverkenning' met de bedoeling meer zicht te krijgen op de eigen mogelijkheden en onmogelijkhe den. Hier komt onder anderen een psycholoog aan te pas. In de tweede fase wordt de arbeidsmarkt grondig verkend, met als resultaat dat de deelnemer erachter komt 'wat-ie la ter wil worden'. En als de deelne mer dan weet wie hij is en wat hij wil dan volgt de derde fase: het zoe ken van een baan. "Dan gaan we full-time jagen op een baan. Job- hunten noemen we dat". Nu vergt het vinden van een baan meer dan slechts het doorpluizen van advertenties en kaartenbakken, meent De Jager. "Tachtig procent van de vacatures wordt niet gepu bliceerd. Deze banen worden ver vuld door interne kandidaten, via- via of door uitzendkrachten of stagiaires die blijven hangen". Van deelnemers aan de trainin gen wordt een erg actieve opstelling gevraagd. In de laatse fase van een project moeten ze 'de markt op' voor het leggen van contacten. "Netwerken opbouwen is belang rijk om op een vroegtijdig moment achter vacatures te komen", meent De Jager. In de praktijk gaat dit on geveer als volgt: eerst wordt er rondgekeken in de familie- en ken nissenkring of er iemand werkt in de 'begeerde' functie. Met die per soon wordt een afspraak gemaakt voor een oriënterend gesprek. "Kandidaten moeten zo veel moge lijk informatie verzamelen over hun interessegebied. En de laatste vraag na dit soort gesprekken is dan ook altijd: 'Kent u nog meer mensen die mij verder kunnen helpen'. Op deze manier kunnen deelnemers op een gegeven moment full-time bezig zijn. Maar over de hele zes maanden genomen kost deelname gemiddeld twintig uur per week". Hoe het nu precies komt dat er steeds meer werkloze academici en hbo'ers komen is voor De Jager ook niet helemaal duidelijk. Enerzijds is 'het een klare zaak dat er te veel mensen een studierichting kiezen waarin later weinig emplooi is te vinden. Anderzijds vermoedt De Jager dat de overgang van de uni versiteiten van de oude naar de nieuwe stijl een rol speelt. Vroeger konden studenten bij wijze van spreken zolang studeren als zij maar wilden. Sinds enkele jaren is het regime op universiteiten onder druk van de bezuinigingen strakker geworden, waardoor er veel minder tijd meer is voor activiteiten buiten de studie om. "Door bij voorbeeld zitting te nemen in het bestuur van een studentenvereniging ontwikke len studenten zich tot een veel bre dere persoonlijkheid. Niet alleen een hoge opleiding en vaardighe den tellen bij het vinden een baan. Ook een goede presentatie is van groot belang". Vooral arbeidsbureaus zijn op drachtgever voor Entrelan. Werklo zen kunnen op kosten en op voor drachtvan de GAB's het 'intensieve keuzebegeleidingsproces' meema ken. De laatste tijd zijn ook de uni versiteiten en hbo's in toenemende mate opdrachtgever. "Maar we moeten vooral niet uit het oog verliezen dat tachtig pro cent van de afgestudeerden na de studie zijn eigen weg vindt", vertelt De Jager aan het einde van het ge sprek geruststellend. "Wij zijn er voor die mensen die daar op de een of andere manier moeite mee heb ben. Die een stok achter de deur no dig hebben. En je moet niet verge ten dat sommige mensen gewoon een schop ónder de kont nodig heb ben". Twee conducteurs knippen nu eens geen kaartjes actie tijdens loononderhandelingen. tracteren de reizigers op e Leids offshore-bedrijf ontkent aantijgingen LEIDEN De Industriebond FNV doen. Zouden wij stakingsbreker Heerema moet geld verdienen met heeft vanmorgen het Leidse offsho- zijn dan bouwden wij dat platfom het kraanschip en niet met bou- e-bedrijf Heerema beschuldigd te af, maar daar is geen sprake van. wen". LEIDEN De Nederlandse Spoorwegen hebben een wa re lawine van telefoontjes over zich heen gekregen na een oproep voor 175 trein conducteurs. De conduc teurs zijn hoofdzakelijk in de Randstad nodig, omdat hier in'de loop van volgend jaar een tekort dreigt. De spoorwegen begonnen vorige week in De Koppeling - het perso neelsblad van de NS - een actie om nieuwe conducteurs te werven. Een premie van 300 gulden moest voor het spoorwegpersoneel als lokker tje dienen om treinconducteurs in spe aan te brengen. Televisie en kranten hielpen de NS een handje. De eerste beelden en publikaties waren nog maar nauwelijks gedaan of de telefoon stond roodgloeiend. Een woordvoerder van de Spoor wegen zegt dat alleen al op het hoofdkantoor in Utrecht meer dan vierhonderd belletjes binnenkwa men. In de grote steden Den Haag, Amsterdam, Rotterdam en Utrecht regende het eveneens telefoontjes. In de hoofdstad kwamen er min stens honderd binnen. "En dan te bedenken dat we midden in de va- kantietijd zitten. Doe je dit ervoor of erna dan is de golf waarschijnlijk nog groter dan nu". Of de premie-actie van de NS ook kandidaat-conducteurs via het ei gen personeel heeft opgeleverd, kon de woordvoerder (nog) niet ver tellen. "We hebben dat nog niet uit gezocht. Later blijkt hoeveel pre mie we moeten uitkeren. Maar die premie blijft natuurlijk van kracht, ondanks het feit dat er zoveel men sen uit zichzelf hebben gerea geerd". Knel De Nederlandse Spoorwegen zeg gen knel te zitten in en om de grote steden in de Randstad. Nijpend is het vooral in de regio west waar on der meer Alphen aan den Rijn on der valt. Omdat advertentiecam pagnes, arbeidsmarkten en voor lichting te weinig respons oplever den, besloten de NS ook onder schoolverlaters te werven. Ze moe ten wel achttien jaar oud zijn. Het is voor de eerste keer dat de spoorwe gen zich op deze groep richt. Door nood gedwongen weliswaar, omdat eerder was gebleken dat jeugdigen loop onder de conducteurs op te vangen. Want verloop is er, geeft de woordvoerder toe. Hij denkt dat het imago een rol speelt en met name de agressie in de trein die mensen af schrikt om naar een baan als con ducteur te solliciteren. "Wellicht is dat een drempel terwijl we hen toch leren hoe zij met conflicten moeten omgaan. Het beleid van de NS is er op gericht om op risicotreinen voortaan twee conducteurs te laten meestal niet geschikt zijn om als zelfstandig conducteur te werken. Maar in de Randstad is nu van de ze regel afgeweken. De jonge con ducteurs in spe krijgen van de NS de gelegenheid om ervaring op te doen en mogen pas alleen de trein in als zij het werk aan kunnen. De NS-woordvoerder verklaart dat er extra mankracht nodig is van wege de stijgende groei van het rei- zigersvervoer, maar ook om het ver- VENLO/LISSE - Het felle licht van lampen in tuinderskassen kan ernstige overlast voor omwonenden veroorzaken. Dat is althans de me ning van directeur G. van Os van de GGD in Venlo. Het aantal klachten over slapeloosheid en depressies bij omwonenden van de tuindersbe- fungeren als stakingsbreker al jaren slepend conflict rond de vei ligheid op Britse olieplatforms. Heerema doet werk dat niet in* zijn contract staat en waarvoor de En gelsen in staking zijn, aldus lande lijk offshore-coördinator Neessen van de vakbond. Hij noemt het diep treurig dat een Nederlands b.edrijf ztch in het con flict heeft gemengd. Heerema zou, volgens Neessen, Maleisiërs heb ben ingezet om werkzaamheden uit te voeren waarvoor Engelsen zijn gecontracteerd. Werkérs, die niet goed zijn opgeleid en als gevolg daarvan voor een onveilige situatie op de olieplatforms zorgen. Om daarin verbetering te krijgen staken de Britten. Neessen vindt dat daarmee het hek van de dam is. De vakbonds man vertelt het er niet bij te laten zitten. Vandaag nog probeert hij in gesprek te komen met de ministe ries van economische en sociale za ken. Het verzoek dat de FNV aan de departementen zal doen, is Heere ma een verbod op te leggen zich nog langer te mengen in de veiligheids kwestie en alleen die werkzaamhe den te verrichten waarvoor de Leid se ondernemer is aangezocht. Contract Woordvoerder Mulder van Heere ma ontkent met klem dat het bedrijf als stakingsbreker moet worden ge zien. "Buiten wat in ons contract staat doen wij niets. Wij komen ze ker niet aan werk dat tot de taak van de stakers behoort. Wat wij hebben gedaan is ruimte maken op een olie platform van Mobil in de Noordzee om er wat spullen neer te zetten. Verder doen wij niets. Zodra die dingen er staan, zijn we weg. Hoog uit tot het weekeinde zijn we ermee in de weer, dan vaart ons kraan schip naar de wal. Het platform blijft onafgemaakt net zo lang tot de stakers het werk hebben hervat. Zij moeten leidingen aanleggen en elektrische aansluitingen maken. Heerema heeft daar geen mensen voor aan boord. Natuurlijk, op onze werf in Vlissingen hebben we die mensen in dienst, maar zij zijn niet gewend om op platforms te werken. Als ik zulke mensen nodig heb moet ik ze uit Engeland halen. En dat is juist de categorie die staakt. Kortom, we kunnen dat werk niet en we zijn er ook niet in geïnteres seerd. Mobil heeft ons bovendien helemaal niet gevraagd of wij dit werk zouden willen Mulder zegt dat het Engelse sta kingscomité Heerema wil gebrui ken. "Er is een groep die zich wil af scheiden. Hoe de vork precies in de steel zit weet ik niet. Hoef ik ook niet te weten want het gaat me niks aan. Wij doen installatiewerk, ande ren onderhoud en derden bouwen platforms af. In dit geval gaat het om verbouwing op zee. Heerema doet waarvoor het is ingehuurd, niet meer en niet minder. Met het werk van de stakers bemoeien wij ons niet. Over or^ze rug proberen ze in de publiciteit te komen. Wij kij ken wel of we nog wat terug moeten LEIDEN Verslagenheid over heerst. Af en toe klinkt er een ondertoon van woede. De fiets tocht tegen drugs van New York naar Miami - waaraan 1250 poli tiemensen zouden meedoen - is afgeblazen. Hoewel, er gloort nog een sprankje hoop. Op het laatste moment heeft zich een nieuwe, serieuze geldschieter aangediend. Vandaag wordt de mogelijkheid overwogen om de drieduizend kilometer lange toertocht alsnog te laten verrij den. Weinigen geloven echter in een wonder. Zoals de kaarten nu liggen ziet het ernaar uit dat de agen ten naar hun geld kunnen flui ten. Gemiddeld hebben ze 2000 gulden inschrijfgeld betaald: een totaalbedrag van 2,5 mil joen gulden. Reis- en hotelkos ten zijn er deels van bekostigd en zijn niet terug te vorderen, zegt directeur Ton Wiggcrs van bureau Maran, dat de organisa tie van de fietstocht op zich had genomen. Waar is het uiteindelijk op stuk gelopen? Wiggers wijst de beschuldigende vinger in de richting van de Amerikaanse stichting die de contacten met de sponsors in de Verenigde Staten onderhield. Zij zouden het grootste deel van het geld inbrengen. Wiggers vermoedt dat de Amerikanen wat te licht zinnig over de toer hebben ge dacht en er zich vervolgens flink aan hebben vertild. Gevolg: met de sponsor die zich terugtrok was geen contract getekend, er was alleen een mondelinge af spraak die gemakkelijk kon worden opgezegd. Aldus ge schiedde ook. De agenten die zouden gaan fietsen, zitten met een enorme kater. Menigeen was al zo'n an derhalf jaar aan het trainen, na men daarvoor vrije dagen op, stemden hun vakantie erop af en investeerden in materiaal. Moeite voor niets, zo lijkt het. Bittere pil Peter van Drecht, één van de vijf Leidse politiemensen die aan de fietstocht zouden mee doen, zegt het 'heel erg jammer te vinden' dat de rit niet door gaat. Van Drecht heeft veel tijd in de voorbereiding gestoken waarmee hij vorig jaar mei éen begin maakte. Eerder dit jaar zou New York-Miami al worden verreden, maar kon toen geen doorgang vinden, omdat er op hetzelfde tijdstip in Amerika een amateurwielertocht was. Tegelijk rijden zou te weinig publiciteit voor de agenten heb ben opgeleverd. Vandaar dat de toer een paar maanden werd De dure, id vierkleuren druk uitge voerde infor matiemap ziet er indrukwek kend en ver trouwenwek kend uit. Toch liep het voor de politiemensen op een grote te leurstelling en mogelijk forse financiële strop uit: New York-Miami: canceled. verlaat. Voor Peter van Drecht en zijn vier collega's stond deze maand de laatste test op het program ma: Luik-Bastenaken-Luik. "Om te kijken", zegt hij, "of al les goed zat. We rijden hem wel, want het fietsplezier blijft. Te leurgesteld zijn we, dat zal dui delijk zijn. Je leeft naar zo'n tocht toe. Of ik het ooit nog eens zal doen? Ik weet het niet. Het is afhankelijk van de vraag hoe de hele kwestie wordt afgehan deld. Zie je inderdaad geen cent terug, dan is de pil wel heel erg bitter". Rijkspolitieman Gerard Ha- zebroek uit Waddinxveen geeft eerlijk toe dat het wegvallen van de fietstocht hem niet hele maal ongelegen komt, omdat hij andere dingen ervoor heeft moeten verzetten. "Maar", voegt hij er onmiddellijk aan toe, "ik ben in 1988 al wat dagen bij elkaar gaan sprokkelen om drie weken naar Amerika te kunnen. Zonde is het wel dat het niet doorgaat. Ik heb thuis nog wat klusjes te doen. Het zal er wel op neerkomen dat ik voor de rest gewoon aan het werk ga. Eens hoop ik dat die tocht toch wordt verreden. Twee keer uit stellen is een beetje te veel van het goede". Materiaalman De Leidenaar Otto van Os zou de groep een dag of vijf dagen vooruitreizen met al het mate riaal. In New York zou hij alles van het vliegveld afhalen en klaar zetten. Fietsen zou hij niet, alleen meegaan als tenten bouwer. Aanvankelijk, zegt hij, was het de bedoeling dat er in tenten zou worden overnacht. Hij was gevraagd voor het op bouwen van het kamp en het vervoeren van het materiaal. Maar het slapen in tenten was niet nodig, omdat het wel goed zat met de sponsors. Er was zo-: veel geld toegezegd, dat er in hotels kon worden overnacht. Het pakte anders uit. Weg va kantie? "Zeg maar weg 1300 gul den. Ik moet maar afwachten of ik daar ooit wat van terugzie. Als ik niks terugkrijg, zit er voor mij dit jaar geen vakantie in. We laten het er niet bij zit ten. Met z'n allen moeten we maar eens wat druk op de ketel zetten en kijken wat eraan kan worden gedaan om ons geld te rug te vorderen". Maran laat weten in de loop van het volgend jaar een poging te doen om de toer te laten door gaan. Directeur Wiggers zegt te willen proberen een voordelige regeling te treffen voor de ge dupeerde agenten. Wellicht, overweegt hij, kunnen de men sen voor wie nu is betaald maar niet komen, tegen een geredu ceerd tarief vliegen en over nachten. drijven neemt de laatste tijd sterk toe, zo liet Van Os gisteren weten. Opvallend is het aantal klachten van kinderen die zeggen 's nachts naargeestige dromen te hebben of zich angstig te voelen. De gesignaleerde klachten kun nen leiden tot ernstige stress-situa ties, aldus Van Os. Of dit in werke lijkheid zo is, moet evenwel nog via een gedegen onderzoek worden vastgesteld. Van Os wil op korte ter mijn en op kosten van het ministe rie van wvc een dergelijk onderzoek laten doen. De GGD in de duin- en bollen streek heeft volgens de arts algeme ne gezondheidszorg J.T. Ver- steegen nog geen klachten over het licht in de kassen binnengekregen. Versteegen zal na de schoolvakan ties de schoolartsen vragen extra at tent te zijn op problemen van deze aard. "Met name bij slapeloosheid bij kinderen moeten ze ons een sein tje geven". Honderd jaar geleden stond in de krant: M'Ccffray, de bekende brug- springer uit Canada, heeft te Boston den dood gevonden. Hij zou daar van eene hoogte van 150 voeten in de'Charles-rivier springen en werd terstond door den schok gedood. Nog onlangs had M'Caffrey met goed gevolg een sprong in het water van eene hoogte van 75 voeten volbracht. De kamer van den burgemees ter in het raadhuis te Leiden on derging eene belangrijke restau ratie; de eikenhouten betimme ring met verguld snijwerk, zool ang onder grijze en witte verf verscholen, werd weder aan het licht gebracht, de plafondschil dering schoongemaakt en een bij de omgeving passend behang aangebracht, zoodat deze fraaie kamer weder een sieraad van het raadhuis uitmaakt. Ook de anti-chambre werd geschilderd en behangen. Het Pieterskerkplein te Lei den werd met heesters beplant; de bewoners zullen, naar ge hoopt wordt, behulpzaam zijn bij het beschermen van dit plantsoentje tegen de straat jeugd. Vijfentwintig jaar geleden: Politieagenten van het bu reau Singel in Amsterdam heb ben het afgelopen weekeinde moeten ingrijpen bij de 'anti rookdemonstratie', die met de anti-rookmagiër Robert Jasper Grootveld als inspirator al enige zaterdagen 's nachts om 12 uur op het Spui wordt gehouden bij 'het Amsterdamse lieverdje'. Er werden zeven arrestatj.es ver richt. De demonstratie werd dit maal bijgewoond door ongeveer 250 jongelui, onder wie een groot aantal provo's. Bij de voet van het beeld ontstaken zij een vuur en er werden fietsen op de rij baan gegooid, waardoor het ver keer gestremd raakte. Tijdens de schermutselingen kwam de pet van één der agenten in het vuur terecht.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11