De vele bedreigingen van het duingebied Waterleidingbedrijf: 'Als we niet snel iets doen, verzandt het' 'Bult' beslissend voor Bloemenmarathon Bloemenmarathon wil landelijke erkenning en een groot publiek DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1990 REGIO LEIDEN Van onze redacteur Paul van der Koaij WASSENAAR - Het bordje waterwingebied staat mid den in een bollenveld, vlak onder de eerste duintop van Wassenaar. Officieel is het verboden in waterwingebie den de mest- en gifstoffen te gebruiken die in de bollen teelt worden toegepast. Maar wat moet duinwaterbe drijf Zuid-Holland? Moet het bedrijf bollenkwekers aan de Wassenaarse Slag en Jagerslaan laten bekeuren als ze weer eens verboden stoffen gebruiken, moeten de kwekers worden uitge kocht voor 100.000 gulden per hectare of is een passieve houding het beste? Het is slechts een van de vele dilem ma's van het duinwaterbedrijf in de duinstrook tussen Wassenaar en Den Haag. Zo wil het bedrijf de groeiende stroom recreanten graag laten genieten van de duinen, maar vraagt het zich af of die recreanten nu echt met de auto komen, hun honden moeten laten rondrennen en hun terreinfietsen moeten uit proberen op kwetsbare duinhellin gen. Om de natuur enigzins te ontzien, heeft het bedrijf de duinen verdeeld in drie zones. De zone rond het fiets pad Wassenaarse Slag-Schevenin- gen en het drukke deel van Meijen- del is vrij toegankelijk. Daarnaast zijn er gebieden waar alleen kaart houders mogen komen en gebieden die gereserveerd zijn voor onder zoekers en mensen van de waterlei ding. De meeste verharde paden en we gen liggen in de drukkere gebieden en stammen voor een deel uit de pe riode dat duingebieden villaparken Oegstgeest begint met maandelijks verkeersspreekuur OEGSTGEEST - De Oegstgeester wethouder van verkeer, H.A. Rijks, houdt met ingang van september een maandelijks 'verkeersspreek uur'. Iedere Oegstgeestenaar die iets heeft op te merken over de ver keerssituatie in zijn woonplaats is iedere eerste donderdag van de maand welkom op het gemeente huis. Het gemeentebestuur ontvangt zeer regelmatig brieven met klach ten, suggesties en andere opmer kingen over de verkeerssituatie. Dit was voor de wethouder reden om burgers gelegenheid te bieden de opmerkingen zonder omweg aan het gemeentebestuur over te bren gen. Het eerste spreekuur is op 3 september. moesten worden. Het gebied waar twee weken geleden brand uitbrak is niet voor gewone bezoekers toe gankelijk. Toch schreeuwden brandweer en gemeente moord en brand toen bij het blussen duidelijk werd dat het duinwaterbedrijf een verharde weg bij duintop de Klip en Duinrell had vervangen door snip- perpaden. Maandag was het eerste overleg tussen brandweer en duinwaterlei ding en bij die gelegenheid hield het bedrijf vast aan de opvatting dat het waterwingebied als natuurgebied beheerd moet worden. Alleen in de gebieden waar publiek mag komen, wil het bedrijf door de knieën om het de natuurgerichte recreant naar de zin te maken. Zo werd in het be heersplan van 1987 niet alleen ge schreven over het schrappen van paden als het Klippad, maar ook over het aanleggen van nieuwe pa den voor voetgangers. Inmiddels is er zo'n pad gekomen langs het druk ke fietspad tussen Meijendel en het strand. Bedreigingen Terreinbeheerder T.W.M. Bakker legt uit dat de bedreigingen groot zijn in het gebied. Waterwinning, hondepoep en luchtvervuiling laten elk hun sporen na. Ze hebben er voor gezorgd dat het natuurlijke, unieke duinlandschap met schrale, voedselarme duinen en vochtige valleien grotendeels is verdwenen. Voor de stuivende duinen zijn dui nen in de plaats gekomen die stijfjes zijn vastgelegd en voorzien zijn van saaie plantensoorten als duinriet en zandzegge. Mooiere plantensoorten als silenis, wondklaver en orchi- deën zijn verdrongen en het enige open water is het water van water leidingpiassen. Bakker hoopt de nodige soorten terug te krijgen wanneer dit najaar 13 vrouwelijke fjordenpaarden en een hengst worden losgelaten in het 300 hectare groot gebied tussen Duinrell, de drukke vallei Meijen del en het fietspad Katwijk/Scheve- ningen. Het saaie helm wordt vol gens hem alleen nog aangeplant als dat echt nodig is, bijvoorbeeld in de zeereep of langs fietspaden. Hoewel de terreinbeheerder toe geeft dat het winnen van water de duinen schade berokkent, zou het stoppen met de winning geen soe laas bieden. Bakker: "Zelfs in tijden van oorlog blijft waterwinning zó belangrijk dat andere plannen daar voor moeten wijken. Ook nu is het hèt argument tegen bijvoorbeeld woningbouw en recreatie". On danks die mooie woorden wordt er nog steeds geknabbeld aan het duinterrein. In Scheveningen moet een stuk duinen plaatsmaken voor flats met tien verdiepingen, in randgemeen ten gaan stemmen op om wielren ners aparte fietspaden te geven en de provincie is nog steeds van plan een fietspad aan te leggen tussen Den Haag en de drukke vallei van Meijendel. Bakker noemt dat fietspad naar de boerderij van Meijendel 'iets heel slechts'. Alternatieven als de Buurt weg-variant en het doortrekken van de Wassenaarse landgoederenroute zijn volgens hem nooit onderzocht. "Maar ja, hoe gaat dat? Als men iets wil, is er altijd wel iemand die zegt: ga maar de duinen in. Of het nou gaat om hotels, campings, golfter reinen of wielerparcoursen. En als je dan zegt dat dat zonde is, zeggen ze: 'Ach het is maar een klein stukje' Kwalen Bakker ziet dat anders. Hij wil de duinen niet alleen beschermen te gen nieuwe aanvallen, maar ook verlossen van slepende kwalen. Zo vindt hij het onvoldoende dat hon den alleen buiten het broedseizoen aan de lijn moeten in 'zijn' duinen. De drukke weg naar de Wassenaar se Slag hem al tijden een doorn in het oog. "De weg ligt midden in een na tuurgebied waarin dieren van oost naar west en van zuid naar noord lo pen en vormt een enorme barrière. Maandelijks verongelukken er vele tientallen tot honderden dieren: ko nijnen, egels, muizen, padden en kikkers en allerlei soorten vogels. Bovendien ontstaat er inteelt door dat wegen het gebied in stukjes hakken. Vanuit de natuur gezien hoort die weg daar niet en het min ste is toch wel dat daar wat ecoduc ten (viaducten voor dieren, red.) ko men voor de lopende dieren". Hij beseft echter dat de meeste ecoducten veel geld kosten en het verbieden van autoverkeer horeca ondernemers tegen de borst stuit. Ook de gewone Nederlander zou het er behoorlijk moeilijk mee heb ben: "Die vindt immers dat de buur man minder moet ryden. Als je mensen vraagt met de fiets de na tuur in te gaan - toch echt geen over dreven eis - geven ze niet thuis". T.W.M. Bak ker, terreinbe heerder van Duinwaterbe drijf Zuid-Hol land, voor een bollenveld langs de weg naar de Wassenaarse Slag: "Als men iets wil, zegt er altijd wel ie mand: ga de duinen maar Bij het weghalen van een parkeer- volle Meijendel niet te laten ver- plaatsje met 60 plaatsen in Meijen- zanden denkt de bioloog aan het del werd hem dat eerder dit jaar versmallen van de toegangsweg en weer eens duidelijk. De protesten wil hij het aantal parkeerplaatsen waren ongekend hevig, maar Bak- terugbrengen tot enige tientallen, ker blijft vinden dat er zo weinig Een paardentram of ander open- mogelijk wegen in het natuurge- baar vervoer moet het gebied be- bied thuishoren. "We mogen ook reikbaar houden. Of het hele bedrijf nooit toegegeven aan de wens om daar achter staat zal later dit jaar meer parkeerplaatsen. Zelfs wan- moeten blijken uit nieuwe be neer ie er in Meijendel 300 parkeer- drijfsnota's. Ook over de versnip perde en bedreigde duinrand bij Scheveningen, de vlakte van Waals dorp en de sportvelden die daar naast liggen zullen boekwerken verschijnen. De Waalsdorpervlakte, bekend van de dodenherdenking, is jaren lang beheerd door defensie. Vol gens Bakker is die instantie daar 'nogal makkelijk mee omgespron gen'. Honden konden ook in het broedseizoen overal komen en hoefden zich nergens a storen. Toen de 15 controleurs van het duinwaterbedrijf de eigen regels ook in de Waalsdorpervlakte gingen toepassen, werden ze uitgemaakt voor Gestapo-leden. De beheerder: "Op zo'n moment overweeg je je aan te passen, maar je moet altijd bedenken dat je veel anderen juist een plezier doet. Zo vinden mensen met kleine kinderen het niet zo lek ker dat honden vrij lopen en gedijen sommige vogels alleen bij absolute rust". Lelijk Maakt zijn bedrijf zich al jaren druk om de natuur, het waterleidingbe drijf aan de andere kant van de weg naar de Wassenaarse Slag, de tegen woordige Energie- en Watervoorzie ning Rijnland, zou dat pas sinds kort doen. Bakker: "Dat bedrijf heeft het er zo'n tien jaar geleden le lijk bij laten zitten en moest naar al lerlei noodmaatregelen grijpen. Men mocht daar dingen doen die wij nooit zouden mogen. Zo zie je maar: als je het slecht doet, word je beloond en mag je het hele duin op de schop nemen". Dat het bedrijf van Bakker het be ter deed, dankt hij voor een groot deel aan de inbreng van de 'groene septor'." Vanaf 1920 doet de Leidse universiteit onderzoek in het ge bied en in 1924 werd het Meijendel- comité opgericht, bestaande uit on derzoekers en mensen uit het be drijf. Het comité functioneert nog steeds: het stroomlijnt onderzoeken en praat over de natuurwaarden van het gebied. Daarnaast is er een com missie advies duinbeheer, bestaan de uit onafhankelijke biologen en andere deskundigen. Bakker be zoekt de vergaderingen als toehoor der en geeft toe dat de aanbevelin gen soms 'heel ver gaan'. Niet alleen wordt er soms gepleit voor het stoppen met de waterwin ning, soms ook wordt gesteld dat het publiek buiten het gebied moet blijven. En dat kan de waterleiding niet maken in een van de dichtstbe volkte gebieden ter wereld. Alternatieve straf voor ontucht met jonge kinderen in Zoeterwoude Ook de gemeente Den Haag, die de helft van het duingebied bezit, wil het autoverkeer terugdringen. In duinplannen heeft de gemeente vastgelegd dat Meijendel autovrij moet worden, maar hoe dat bereikt ZOETERWOUDE/DEN HAAG De rechtbank in Den Haag heeft van- moet worden is onduidelijk. Bak- morgen de 45-jarige Zoeterwoudenaar die ervan wordt verdacht ontucht ker betreurt dat. "Zolang er discus- met twee jonge kinderen te hebben gepleegd, veroordeeld tot 110 uur sie is, gebeurt er niets", zegt hij. En: dienstverlening. De onbetaalde arbeid komt in de plaats van drie maanden "Er zijn best wel aanzetten om iets gevangenisstraf. De man kreeg bovendien een voorwaardelijk gevangenis- te doen, maar als je dan niet snel iets straf opgelegd van vijf maanden met een proeftijd van twee jaar. doet, verzandt het. Vervolgens De Zoeterwoudenaar had zich september vorig jaar in een verenigings- moet je er extra aan trekken om het gebouw, dat door hem werd beheerd, vergrepen aan een 3-jarig meisje. En kele maanden later vergreep hij zich aan een 10-jarig meisje en werd hij op staande voet ontslagen. De Zoeterwoudenaar heeft inmiddels ander werk en volgens zijn advocaat zou een gevangenisstraf hem erg schaden. Van de 110 uur dienstverlening is tien uur afgetrokken wegens voorarrest. op de rails te krijgen". Paardentram Om de ontwikkelingen i Vliegverkeer (1) Vrijwel dagelijks attendeert de overheid ons op zaken zoals milieu verontreiniging, geluidsoverlast, energiebesparing, bezuinigingen, Diezelfde overheid schroomde niet de vele badgasten aan de Was senaarse Slag, zaterdag jongstle den, te trakteren op een véél te laag rondvliegende 'Orion' van de vlieg basis Valkenburg. En dat de gehele ochtend van de warmste, mooiste en drukste dag tot nog toe van het seizoen. De afgekondigde smogfase 2 werd volkomen aan de laars ge lapt, een onbegrijpelijke en schan dalige zaak! Was men soms bang dat Irak ons zou aanvallen? H.J. Maas, Platijnstraat 13, Leiden Vliegverkeer (2) Jongstleden zaterdag wees de ther mometer in de schaduw ongeveer 30 graden. Er was een waarschu wing uitgegaan in verband met smogfase 2. Mensen met ademha lingsstoornissen kregen het advies thuis te blijven. Wie schetst mijn verbazing en ergenis toen ik de hele dag reclamevliegtuigen in de lucht waarnam. Hoe is het mogeljk dat die tak van aandacht trekken in zul ke omstandigheden niet wordt ver boden? Het zou mijns inziens interessant zijn eens uit te zoeken welke instan tie zo'n verbod kan uitvaardigen. Als dringend wordt gevraagd de au to te laten staan (wat nog veel te wei nig mensen doen) waarom moeten die vliegtuigen dan ook niet uit de lucht? Natuurlijk, reclame is soms belangrijk, maar in de situatie waar in we ons nu bevinden zijn toch de milieu-aspecten doorslaggevend. Velen in onze omgeving hebben zich uitermate geërgerd aan de steeds maar rondcirkelende vlieg tuigen, in dit geval anti-reclame. E.E.M. Muller-van Eecke, Burggravenlaan 5, Leiden De wheeler, de sportwagen onder de rolstoelen, lijkt al lang niet meer op het antieke model van een aantal jaren geleden. Het voertuig is van allerlei snufjes voorzien. Amsterdammer Jan van der Hoek zorgde zelf voor een con stante toevoer van vocht. ('Oto Loek Zuyderduln) WEERT - Het verschil tussen de gele truidrager Pol van Winkel en Robert Figl in de Internationale Bloe menmarathon blijft minimaal. Figl heeft morgen in de zogenaamde bergrit op de 'Bult' van de Leidse wieler vereniging Swift een goede kans om de zeven secon den verschil met de in Amerika wonende Belg goed te maken. Van Winkel won gisteren de etappe van Thorn naar Weert en eindigde met zijn ploeg als eerste in de ploegentijdrit van Bree in België naar de Limburgse grensplaats Stramproy. In het algemeen klassement veranderde daardoor verder niets. Bij de B-rijders blijft Tjeerd van Meyel aan de leiding. De strijd tussen Van Winkel en Figl, die allebei uit komen voor de Westduitse ploeg Sopur, zal mogelijk pas op de laatste dag van de achtdaagse etappekoers op de Noordwijkse boulevard worden beslist. Van Winkel is sterk in tijdritten, maar één verkeerde stuur- beweging en Robert Figl heeft de kans het gat te dich ten. Figl, die dit jaar voor het eerst deelneemt, is een Alleen in het zuiden veel belangstelling voor rolstoelatleten goede klimmer en daardoor kansrijk in Leiden. De mannen van Sopur bezetten in het algemeen klasse ment vier van de eerste vijf plaatsen. Alleen Kees van Breukelen (derde) weet zich in het gezelschap van de Westduitsers en Belg te handhaven. Bij de topploegen hadden de wheelers gisteren voor de tijdrit de ringen op de wielen op elkaar afgestemd, zodat iedereen als het ware met eenzelfde 'verzet' kon rijden. De aanstormende teams leverden een specta culair beeld op, waarbij Sopur met een tijd van 6 minu ten 41 de teams van Amigo (7.14) en Nationale Neder landen (7.17) duidelijk voorbleef. Daardoor werden ook de topposities van Van Winkel, Figl, Pilz en Marklein bevestigd. Michel Jonkman uit Oude-Wete- ring is met een tiende plaats de beste 'streekgenoot'. De bloemenmarathon rijdt vandaag van Weert door het Limburgs-Belgisch grensgebied naar Bree in Bel gië. REGIO LEIDEN - In het zui den van Nederland trekt de Bloemenmarathon veel pu bliek, maar in de regio Leiden is het relatief stil rond de rolstoel atleten. Toch zit de sport flink in de lift. Het deelnemersveld bestaat uit steeds meer nationa liteiten en het materiaal maakt een snelle ontwikkeling door. De marathon, die vrijdag en zater dag de streek aandoet, is de kinder ziekten ontgroeid. Maar volwassen is het evenement met 51 deelne mers nog allerminst. Vandaar ook dat wedstrijdleider Wim van Dui- venbode de komst van vier Alge rijnse deelnemers als 'te vroeg' kwa lificeerde. "We zijn er nog niet echt op voorbereid om mensen uit een andere cultuur, met andere leef- en eetgewoonten op te vangen. Duit sers en Belgen leveren geen proble men op, maar Noordafrikanen zijn een ander verhaal", aldus de Leide- naar. Toch zijn het juist de buiten landse deelnemers die dit jaar de dienst uitmaken bij afwezigheid van de ijzersterke Huib Nelisse. Voor de Westduitser Errol Marklein, een van de toppers, zit er ook een ander aspect aan de deelna me aan de rolstoelwedstrijd door Nederland en een klein stukje Bel gië. Marklein (33), afkomstig uit het kleine Diehlheim, is constructeur van de rolstoelenfirma Sopur uit de buurt van Heidelberg. Hij staat aan de wieg van de ontwikkeling die in enkele jaren tijd van de bekende eenvoudige rolstoel een supersnelle 'wheeler' heeft gemaakt. De Duitser gaf bij de onlangs gehouden wereld- spelen in Assen zijn ogen de kost en fungeerde met monteur Christian Diessl als vraagbaak voor de hon derden rolstoelatleten. Test "Daar werden de wheelers onder optimale omstandigheden getest", zegt Marklein. Dat een atleet voor de honderd meter een ander voer tuig gebruikt dan voor de tien kilo meter is inmiddels heel normaal. Ook in deze tak van. sport neemt de professionalisering toe. De karre tjes van de Algerijnen werden zater dag dan ook pijlsnel vervangen door meer eigentijdse modellen van de concurrentie. "Jammer dat er in de ontwikkelingslanden vaak geen goed materiaal is, want anders zou den daar vandaan veel meer atleten komen", weet Marklein. Hij is zelf regelmatig op stap om de mensen te motiveren en te in strueren over het opzetten van ei gen bedrijven. Het aantal werkne mers bij zijn-bedrijf is in korte tijd gegroeid van twee naar honderd. De produktie van de 'wheelers', de sportwagens onder de rolstoelen, vormen slechts een klein onderdeel van de totale produktie. Marklein ziet de rolstoelmara thon in meerdere opzichten als een uitdaging. Goede prestaties van hem en zijn ploeggenoten Robert Figl (tweede in het tussenklasse- ment), Pol van Winkel (drager van de gele truiX Markus Pilz en Fried- helm Muller geven niet alleen een sportieve voldoening, maar zorgen tevens voor reclame. Marklein heeft het voordeel dat hij niet aan de we- reldspelen heeft deelgenomen en onlangs een wegwedstrijd in Zwit serland liet schieten. Route Bloemenmarathon door de streek ZOETERWOUDE/OEGSTGEEST - Vrijdagmiddag om half een start de Bloemenmarathon bij de woonboulevard aan de Zoeterwoudse Rijndijk. Via de Rijndijk en de plaatselijke Gemeneweg gaat het naar Hazerswoude-dorp, een rit van zeven kilometer. Om kwart over twee staat een 19 kilometer lange rit op het programma, die de deelnemers langs Weipoortseweg, Ommedijkseweg en Hoge-Rijndijk richting Leidse Bult voert. Op die Bult wordt om drie uur een tijdrit verreden over een ronde en om kwart over drie een bergrit-criterium over vijf ronden, 's Avonds is er een criterium in Scheveningen. Zaterdag start de 30 kilometer lange dagrit om tien uur in het Wasse naarse Motel Bijhorst aan de Rijksstraatweg. Via Den Haag, Voorburg en Leidschendam komen de rolstoelatleten om elf uur aan in het Voor- schotense centrum. Via Schoolstraat, Treubplein, Sir Winston Chur- chilllaan, Leidseweg en Voorschoterweg gaat het naar de Leidse Lam- menschansweg, Korevaarstraat, Breestraat, Kort Rapenburg, Blauw- poortsbrug, Steenstraat, Stationsweg, Stationsplein en Schipholweg. Om twaalf uur rusten de atleten uit op het terrein van de Leidse voetbalvereniging UVS en om een uur wordt de dagrit in Oegstgeest voortgezet. Na de Oegstgeesterweg volgen de Laan van Oud Poelgeest, de Abtspoelweg, de Haarlemmertrekvaart en de Voorhoutse Leids- vaart. Het Noordwijkse Vuurtorenplein vormt het eindpunt. Op de Noordwijkse Koningin Wilhelminaboulevard volgt om half drie een af sluitend criterium over 1400 meter. Leiderdorp zomerdnve Leiderdorpse Brid geclub,-Bernhardstraat 3, aanmel den voor 19.45 uur. Lisse orgelconcert door Charles de Wolff, aanvang 20.15 uur in de Agathakerk. Noordwijk strandloop Rabo/Novo, start om 19.30 uur vanaf politiepost voor Koningin Wilhelmina Boule vard. zomeravondconcert Stichting Orgelcentrum, door organist Jaco van Leeuwen, aanvang 20.15 uur in de Grote Kerk, Voorstraat. VRIJDAG 10 AUGUSTUS Alphen soosavond Stichting Homo- sexualiteit Alphen, vanaf 20.00 uur in gebouw SHA, Prinses Marij- kestraat 71. Katwijk concert door Louis Rodilliand (uit Lyon) op het-Van den Heuvel orgel van de Nieuwe Kerk, Voor straat, aanvang 20.15 uur. Lelden film: 'Misschien zijn vrouwen wel zuiniger', over vrouwen in de batik-industrie op Java, aanvang 15.00 uur in het Rijksmuseum voor Volkenkunde. voorstelling door Circus Busch Roland, aanvang 20.00 uur op parkeerterrein van de Groenooor- hallen. Noordwijk voorstelling door Circus 'Royal', aanvang 19.00 uur op parkeerterrein achter orthgo- Voorhout vakantie-aktiviteiten: 1 films, aanvang 14.00 uur Spelewey, Boekhorstlaan. ti 9.00 tot 17.00 uur in het centrum. duinwandeling Lions, van 9.00 tot 13.00 uur bij stranpaviljoen Kees van Duyn. stoomtreinritten door de Zuid duinen, vertrek ieder uur vanaf 10.00 uur bij de Vriesche Wei. bau's dorp', over een volk op Su matra, aanvang 15.00 uur in het Rijksmuseum voor Volkenkunde. voorstellingen door Circus Busch Roland, aanvang 15.00 en 20.00 uur op parkeerterrein van de Groenoordhallen. speelmiddag op het Adama-or- gel van de Agathakerk, aanvang 14.00 uur. Boulevard. voetbalwedstrijd Noordwijk - A.F.C. aanvang 19.00 uur op Ge meentelijk sportpark. voorstelling door Circus Royal, aanvang 19.00 uur op parkeerter- 23.00 u Warmond zomermarkt, tevens openstelling Wereldwinkel in de oude gymzaal op pleintje bij de Pomp, van 11.00 tot 16.00 uur. Wassenaar promenadeconcert door Jan van Biezen (orgel), mmv Margot van Biezen (zang), van 15.30 tot 16.00 uur in de Dorpskerk. ZONDAG 12 AUGUSTUS Katwijk openlucht schaken op schaak plein bij restaurant De Zwaan, aanvang 14.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 10