LEIDSCH DAGBLAD Troepen VS naar Saudi-Arabië Lekkeren makkelijk. NODIG! Staalgiganten Arbed en Cockerill versmelten Isolatie vijf patiënten moet besmetting hospitaal stoppen Hussein zal buitenlandse bezetting 'niet dulden' Olie-export Irak ligt stil door blokkade Weer brand bij Wellicht einde tijdelijke accijns WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39312 Prijs fl. 1,35 BRUSSEL (ANP) - Het Belgische staalconcern Cockerill Sambre en de Luxemburgse branchegenoot Arbed willen voor een groot deel sa mengaan. De gezamenlijke onder neming wordt met een jaaromzet van ruim 7 miljard gulden en een marktaandeel van 9 procent één van de grootste staalfabrieken in Euro pa. De twee staalgiganten hopen daarmee hun concurrentiepositie te versterken op de Europese markt. niet doorgaan van de fusieplannen, zo hebben de beide bedrijven mee gedeeld. De staalbedrijven brengen bij de beoogde fusie hun belangen divi sies 'platte staalprodukten' onder in een gezamenlijke onderneming, waarin zij elk een belang hebben van 50 procent. Deze produkten, die vooral zijn bestemd voor de auto mobielindustrie, zijn bij Arbed on geveer de helft van de omzet en bij Cockerill een derde. Cockerill Sambre, het op vier na grootste concern van België, is voor ongeveer 85 procent in handen van de regering van Wallonië. Arbed is verreweg het grootste bedrijf van Luxemburg. De regering van het land heeft ongeveer 31 procent van het stemrecht en de Belgische Ge nerale Maatschappij bezit 25,5 pro cent. De gezamenlijke onderneming krijgt een jaaromzet van ongeveer 130 miljard Belgische frank oftewel ongeveer 7,1 miljard gulden. Ter vergelijking: het Nederlandse staal bedrijf Hoogovens heeft een omzet van ruim 9 miljard gulden. AMERSFOORT (ANP) - Het Amersfoortse ziekenhuis De Lich tenberg heeft vergaande maatrege len genomen om besmetting te voorkomen met de stafylok-bacte- rie. Vijf besmette patiënten liggen geïsoleerd. Artsen en verpleegkun digen mogen alleen aan hun bed ko men als ze zijn voorzien van pet, handschoenen, schort en neusmas- ker. De Stafylococcus Aureau is op zichzelf betrekkelijk ongevaarlijk. Vaak komt de bacterie bijvoorbeeld voor in het neusslijmvlies. Het pro bleem is echter dat de bacterie "nogal resistent" en dus niet rea geert op veel soorten antibiotica. "Daarom willen wij het in het zie kenhuis niet accepteren", aldus me disch bacterioloog De Jong. Het an- tibioticum dat wel werkt tegen de stafylok is duur en als het te veel wordt gebruikt, ontwikkelt de bac terie na verloop van tijd ook daarte gen resistentie. De Jong: "Wij wil len dat liever achter de hand hou den voor ernstige gevallen". De enige manier om verdere ver spreiding te voorkomen zijn strikte isolatiemaatregelen. De vijf patiën ten liggen apart om te voorkomen dat een "wildgroei" van de Stafylo coccus Aureus ontstaat. De Lich tenberg beschikt niet over een isola tie-afdeling, waardoor de patiënten telkens moeten worden verplaatst. Bovendien moeten er dagelijks zes kweken worden gemaakt om het verloop van de besmetting te kun nen volgen. Een ander probleem is te voorko men dat de bacterie zich verspreidt naar andere ziekenhuizen. Daar door zijn uitzendkrachten die met de besmette patiënten werken ge bonden aan hun afdeling. Zieken huizen die een operatie moeten ver richten waartoe De Lichtenberg niet in staat is, moeten even strenge maatregelen nemen als het Amers foortse ziekenhuis. De Jong verwacht de besmetting via "strikte hygiënische omstandig heden" en behandeling met een zalf onder controle te krijgen. Als er geen nieuwe besmettingsgevallen bijkomen, zal de "epidemie" van zelf aflopen. De stafylok ontwikkelde haar re sistentie in Zuid-Europa, waar vol gens De Jong kwistiger met antibio tica wordt omgesprongen. Waar schijnlijk hebben Zuideuropeanen, vakantiegangers en patiënten die in besmette ziekenhuizen hebben ge legen, de stafylok meegenomen naar Nederland. DEN HAAG (GPD) - De Amerikaanse president George Bush heeft gisteravond militaire eenheden naar Saudi-Arabië gestuurd om het land te verdedigen tegen een eventuele inval van Irak. De Amerikaanse troepen moeten deel uitmaken van een internationale strijd macht in de regio, zo heeft het Pentagon laten weten. Nederland is ook gevraagd recht streeks militair aanwezig te zijn in de Perzische Golf, aldus een goed ingelichte bron in Den Haag. De Iraakse staatsradio meldde vanmorgen dat vanavond de Unie tussen Irak en Kuwayt wordt uitgeroepen. Egypte en Marokko zullen volgens gereageerd met de mededeling dat grens met Saudi-Arabië in de afge- Amerikaanse media ook eenheden hij geen enkele buitenlandse bezet- lopen 24 uur aanzienlijk had uitge- sturen. Frankrijk, Groot-Brittannië ting zal dulden. De verklaring werd breid. De Amerikanen hebben 1 en de Sovjetunie zouden door de voorgelezen voor radio en televisie, hun minister Amerikanen zijn benaderd. Moskou Het parlement van Irak is gisteren heeft laten weten militair machts- om onbekende reden in spoedzit- vertoon voorlopig niet de beste op- ting bijeen gekomen, lossing te vinden. Het De Iraakse leider Saddam Hus- sturen van legereenheden viel i sein heeft op de militaire dreiging dat Irak zijn troepenmacht aan de dreigement i defensie Cheney, zware politieke druk op Saudi-Ara- bie moeten uitoefenen om toestem- Het Amerikaanse besluit tot het ^"fan^te^bmikèn^e taak!" uren van .evereenhertan vi„, troepenverstlrk.ng kwam na het dreigement van Hussein, die giste ren het weten Saudi-Arabië binnen te vallen zodra dat land de oliepijp- lhlriinrf HinU -1-ta. c DUBAYY (Rtr/DPA) De export teren. Later in de ochtend daalde de van ruwe olie uit Irak is vandaag stil prijs tot 27,35 dollar, komen te liggen door de internatio- Door deze onrust zijn de aande- nale blokkade, die de Verenigde lenkoersen op de Europese effec- Naties afgelopen maandag hebben tenbeurzen vanochtend weer ge- opgelegd. Turkije heeft de olieha- daald na een herstel gisteren. Han- vens aan het einde van de Iraakse delaren schreven dat toe aan ge- pijpleiding door zijn gebied geslo- ruchten dat Irak een aanval is be ten. Olietankers zijn opgehouden gonnen op Saudi-Arabië. Op de met laden bij de monding van de beurs in Frankfurt daalde de DAX- w w___o Iraakse pijpleidingen door Saudi- index kort na het begin van de offi- Washington Post schrijft vandaag Arabië. ciële handel met 35 punten ofwel dat Irak zijn gevechtsvliegtuigen Dat is in kringen van oliemaat- ongeveer twee procent. Ook in Pa- met chemische schappijen in het Golfgebied verno- rijs waren de koersen weer flink la- yra] men. Doordat Irak nu geen olie ger. De CAC-40-index stonc meer kan uitvoeren is Irak zijn be- het middaguur op een verlies langrijkste bron van inkomsten punten ofwel 3,75 procent. In Am- kwijt geraakt. sterdam was de CBS-stemmingsin- Ook is er al zeker zeven dagen dex toen 1,8 procent lager, niets in tankers geladen bij de leiding dicht draait. De Saudi's gingen alleen akkoord als ook andere landen militaire steun zouden verlenen. Cheney reisde daarop naar Egypte en Marokko. Beide landen hebben niet bevestigd dat ze bereid zijn mee te werken aan de troepenmacht. De VS sturen in eerste instantie 4000 parachutisten en 200 gevechts vliegtuigen, die van Fort Bragg in Noord-Carolina zijn vertrokken. Te vens zijn er vlooteskaders met 6000 militairen aan boord onder weg, die pas over vier weken in de Golf kun nen aankomen. Het vliegdekschip Saratoga leidt deze eskaders. De doorgaans goed ingelichte apens geen olie ger. De CAC-40-index stond rond diplomaten meldden vanmorgen vanuit Amman dat het Iraakse leger een konvooi van acht tot tien auto's met buitenlanders op weg naar Jor danië aan de grens heeft tegenge houden. Ze moesten terug naar Baghdad. In Irak en Kuwayt bevin den zich duizenden buitenlanders. Iraakse olieterminal Mina al-Bakr, in het noorden van de Golf. De vol gende lading van een olietanker bij de Saudische terminal Mu'aajjiz zou vrijdag plaatsvinden, maar ook i -■ f* t deze kan geen doorgang door het miirlPTlmhnPK embargo van de Verenigde Naties. ^OllUClllCUJl 1C1V Maandag besloot de veiligheids- raad van de Verenigde Naties om PLECHT (GPD) - De bandenfa- Irak, dat vorige week donderdag bnek UB0 ln Utrecht is vannacht buurland Kuwayt bezette, volledig grotendeels door brand verwoest, te boycotten. Handel met Irak en De brand, die rond elf uur gister- Kuwayt werd verboden en tegoe- avond werd ontdekt, is de tweede in den zijn verboden, in de hoop Irak, veertien dagen tijd. De schade be- dat voor 90 procent afhankelijk is draagt deze keer zeker vijf miljoen van de olie-export, op de knieën te gulden. De Utrechtse brandweer en krijgen. d.e politie vermoeden dat de brand, De Turkse regering heeft daarop net als de buitenbrand van 23 juli gisteren de oliepijplijn die Iraakse (schade: twee ton), is aangestoken, olie naar Yumurtalik brengt, afge- Een, opslaghal, een werkplaats, sloten. De andere pijplijn voor e?n deel \an een tweede werk- Iraakse olie had Baghdad al zelf ge- Plaats, een kantoorgebouw en tien- deeltelijk drooggelegd. duizend karkassen van banden zijn De olieprijzen blijven door de b(j de brand verloren gegaan. Nabij- spanningen in het Midden-Oosten gelegen militaire magazijnen en de flink schommelen. De olieprijzen produktie-afdeling van de UBO openden vanochtend in Londen konden worden behouden. Vooral flink hoger geopend, maar gaven dat laatste was belangrijk, omdat er daarna weer terrein prijs. *n deze hal gevaarlijke stoffen lagen Brent-olie uit de Noordzee, altijd opgeslagen. Om twee uur werd het een bekende graadmeter, opende in Londen op 28,10 dollar per vat (159 liter), bijna anderhalve dollar meer dan de slotprijs van 26.55 dollar gis- Het is de bedoeling van de Ameri- m kaanse actie om Irak militair volle- Jv°a9 dig in te sluiten. De VS hebben in- r*® middels ook de beschikking gekre- gen over militaire bases in Turkije, 3ochter Kar 'brand meester' gegeven. r Amerika 26 bommenwer pers van het type F-lll vanuit Groot-Brittannië heeft overgevlo gen. De toestellen kunnen binnen een half uur in Irak zijn. Bovendien hebben de Amerika nen hun vloot in de Perzische Golf ■uitgebreid en zijn nog maar sche pen op weg naar het crisisgebied. Het Amerikaanse vliegdekschip 'Independence' is vannacht de Straat van Hormuz gepasseerd, en stoomt op naar het noordelijk deel van de Golf. De Eisenhower, een an der oorlogsschip, heeft het Suezka- naal bereikt en is op weg naar de Rode Zee. De Amerikanen zouden niet direct van plan zijn Irak te blok keren. Een blokkade, die ook in multinationaal verband zou moeten gebeuren, wordt pas ingesteld als er aanvullende militaire druk nodig blijkt. 'Slechts één Nederlander uit Irak vertrokken' DEN HAAG (GPD) - De enige Nederlander die er tot nu toe in geslaagd uit Irak weg te ko ten, is de 22-jarige student Arie Alders uit het Noordhollandse Breezand. Eerdere berichten dat nog eens 66 Nederlanders Irak hebben verlaten, lijken vol gens het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag on juist. De 66 die gisteren in Jorda nië arriveerden, hebben naar al le waarschijnlijkheid nooit een voet in Irak gezet. Het gaat om toeristen die van Bangkok op weg naar huis waren en een tus senlanding zouden maken in de Iraakse hoofdstad Baghdad. Hun toestel moest echter uitwij ken naar de Jordaanse hoofd stad Amman, waar het vanmor gen overigens nog steeds stond. Op het vliegveld van Amman, Jordanië, is vanmorgen een tweede toestel van de lucht vaartmaatschappij Iraqi Air ways met buitenlandse vluchte lingen uit Irak en Kuwayt gear riveerd. Gisteren kwamen in Jordanië de eerste groepen bui tenlanders aan die Irak mochten verlaten, onder wie 73 Japan- s, twee Belgen en een Iraaks voetbalelftal dat op weg is naar een trainingskamp in West- Duitsland. DEN HAAG (ANP/GPD) WD en Irak en Kuwayt CDA overwegen de extra benzine- de benzineprijs accijns die in november 1986 tijde- overwegen CDA en WD de verho- Apparatuur AMC veroudert zonder gebruikt te zijn AMSTERDAM/LEIDEN (ANP) - Op de kinderafdeling van het Aca demisch Medisch Centrum in Am sterdam staan sinds 1984 twee bac teriën werende zuurstoftenten voor beenmergtransplantaties vrijwel werkloos. De tenten ter waarde van 300.000 gulden waren een ge schenk van de stichting Witte Bed jes na een actie onder lezers van dagblad Het Parool. Ze zijn nu ver ouderd en kunnen niet meer wor den gebruikt. De zuurstoftenten werden in 1984 aangeschaft omdat het AMC ver wachtte te worden aangewezen tot tweede transplantatiecentrum voor beenmerg. Tien jaar geleden werd dat soort transplantaties alleen verricht in het Academisch Zieken huis Leiden verricht. De wachtlijst groeide begin jaren tachtig zo snel dat de Nationale Gezondheidsraad het AMC als tweede transplantatie- centrum aanwees. Voor zogenoemde allogene been mergtransplantaties zijn de zuur stoftenten noodzakelijk. Na de inza melingsactie door Witte Bedjes werden er daarom twee aange schaft. De toewijzing tot tweede transplantatiecentrum kwam ech- lijk werd ingevoerd, weer af te ging schaffen. De verhoging met zeven gaat het daarbij ;er is gestegen en tijdelijke accijnsverhoging Nederland stijgt, orde. n WD de verho- De wegvervoerdersorganisatie ter niet. Wèl mocht het AZL de af te schaffen. Voorlopig NOB Wegtransport heeft gisteren transplantatiecapaciteit uitbreiden. idee. Beide aangedrongen op afschaffing van Onlangs heeft de overheid beslist cent was bedoeld om teruglopende partijen wijzen erop dat de situatie de tijdelijke accijns. De werkge- dat vanaf volgend jaar het Acade- overheidsinkomsten uit het Neder- in het Midden-Oosten weer snel kan versorganisatie heeft al laten weten misch Ziekenhuis Utrecht, en niet landse aardgas te compenseren. De wijzigen. Bovendien levert de tijde- dat de stijgende prijs van diesel (ze- het AMC, is aangewezen als tweede aardgasprijs is gekoppeld aan de lijke verhoging van de accijns het ven cent in een paar dagen) onmid- transplantatiecentrum. De tenten olieprijs en die kelderde in 1986 niet onaanzienlijke bedrag enorm. Inmiddels zit de olieprijs geveer 1,5 weer op een zodanig peil dat de op. grond voor de 'tijdelijke' verhoging is verdwenen. dellijk in de vrachtprijzen zou moe- van het AMC zijn inmiddels a Ijard gulden per jaar ten doorwerken. De leden is offi- derd en kunnen niet meer worden ciëel geadviseerd dat ook te doen. gebruikt. Doodvonnis voor Hogere benzineprijs ex_Uj£Wacht van Shell verhoogt morgen de benzine- prijs met drie cent per liter. De die- Ook <ie andere gasoliesoorten- gaan Winnie Mandela met twee cent omhoog. Dit maakte Shell vandaag bekend. De verwach- JOHANNESBURGn (AP) - Het ting is dat andere maatschappijen Hooggerechtshof in Johannesburg volgen. De nieuwe advies-literpij- heeft vandaag een voormalige lijf zen (zelftank) komen op 176 cent wacht van Winnie Mandela ter dood voor loodvrije super, 172 cent voor veroordeeld wegens de moord op euro loodvrij en 180 cent voor gelo- de 14-jarige Stompie Seipei. Het lijk de super. van de jeugdige zwarte James "Stompie" Seipei Moeketsi werd in januari 1989 aangetroffen, nadat hij in december 1988 was ontvoerd en in het huis van Winnie Mandela in het Soweto in elkaar was geslagen en Minimum- vervolgens doodgestoken. Het hof Ook de Europese Gemeenschap is begonnen met de uitvoering van de VN-resolutie. Vanaf gisteren een motie in waarin de 'tijdelijke' worden geen produkten meer uit verhoging van de accijns werd be- Irak en Kuwayt ingevoerd. Opval lend is dat ook Zwitserland, tot nu. toe altijd neutraal, zich heeft aange- over en de verhoging werd op 1 Een woordvoerder van het minis- terie van financiën zegt met belang- CDA en VVD dienden zelf in 1986 stelling de conclusies af te wachten beide partyen. De tweede helft - deze maand komt het kabinet pleit. Toenmalig minister Ruding bijeen om te bespreken wat er in het (financiën)-nam de motie direct kader van de opstelling van de rijks begroting voor volgend jaar met de sloten bij het handelsembargo te- vember 1986 ingevoerd. Nu de olie- belastingen moet gebeuren. Dan gen de twee Arabische staten. prijs als gevolg van de oorlog tussen komt volgens het ministerie ook die Wolkenvelden Wolkenvelden en droog. Vooral zuiden perioden met zon. Min; temperatuur omstreeks 11, middag- temperatuur ongeveer 23 graden. Zwakke tot matige wind uit uiteenlo pende richtingen. De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: Perioden met zon en overwegend droog. Middagtempera- tuur rond 26 graden. achtte bewezen dat Jerry Ri chardson Stompie heeft gedood. Winnie Mandela is niet aange klaagd. Zij heeft geweigerd als ge tuige in het proces tegen Jerry Ri chardson op te treden. De overige verdachten, onder wie de chauffeur van mevrouw Mandela, zullen in september terecht staan op be schuldiging van ontvoering en mo lest. Van onze huistraiteur: Tagliatelle Bolognese, lekker met salade Q QC en stokbrood. 400 gram M¥s 0.-7Ü Nasi Speciaal, mini-rijsttafel voor A QC 1 persoon. 400 gram «s® >95xi/J BoeufStroganoff, 'n runderstoofschotel, te combineren met bijv. rijst r qp voor 2 - 3 personen. 350 gram <s©® &XS J.JJ Aanbiedingen geldig t/m zaterdag 11 augustus a.s. Geniet maar lekker van de zomer cn óók om te weten welke films er draaien Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat willen we niet missen! Wi| nemen een proefabonnement voor 7 weken en betalen slechts 127.50 Wij nemen een kwartaalabonnement f 74,15* Wij nemen een jaarabonnement f 285.50 Voor het abonnement ingaat ontvangen wij de krant twee weken gratis' (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode -Tel.. Woonplaats. I Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 V8 Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1