Veldsla, nu jaar rond verkrijgbaar Culinaire hoogstandjes Herkansing voor nationale zwemtop Spinazie, een gemakelijke groente Immoreel koken WK-kvvalifk:atie mogelijk tijdens 'International Swimming Cup' WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1990 te dienen, al kan het natuurlijk ook koud. Allerlei andere ingrediënten die we vaak in een salade verwerken combineren ook met veldsla uitste kend. Tomaten, paprika's, uien, champignons, olijven. Het notige karakter van veldsla kan nog wor den versterkt door wat stukjes wal noot of hazelnoot over de salade te strooien. En een salade van partjes grapefruit' en veldsla is buitenge woon exclusief. Wie zelf veldsla verbouwt en zó veel oogst dat niet alles in de vorm van salade kan worden opgegeten, zou een stamppot met rauwe veld sla kunnen maken. Op die manier blijven toch alle vitaminen en mine ralen behouden. Van alle bladgroenten uit het assor timent is spinazie ongetwijfeld de meest controversiële. In de jaren '50 en '60 gold: hoe meer hoe beter. Het kind dat braaf het vaak overvolle bord leeg at zou gegarandeerd net zo sterk als Popeye worden. In de jaren '70 ontstond er plots een nieu we visie: spinazie zou allerlei vreemde stoffen bevatten, en daar om juist helemaal niet gezond zijn. Begin jaren '80 werd door voed- selexperts eindelijk officieel een einde gemaakt aan het geharrewar: spinazie was en is een lekkere, ge makkelijke groente waar naar har telust van gegeten mag en kan wor den, mits resten niet voortdurend opnieuw verwarmd worden. Spina zie bevat namelijk het voor de mens ongevaarlijke nitraat, dat zich ech ter bij herhaaldelijk verhitten om zet in giftige nitriet. Maar kans op vergiftiging is wel heel erg klein. Dan moet men wel enorme hoeveel heden opgewarmde en doorge kookte spinazie veroberen. Op culinair gebied geldt spinazie, dat grote hoeveelheden ijzer en vita mine B2 bevat, als een buitenge woon gemakkelijke groente met on telbare mogelijkheden. Hoe verser, hoe beter, uiteraard. Spinazie is volop verkrijgbaar in de maanden maart, april, mei en juni, 's zomers iets minder. Omdat ze tijdens het koken aanzienlijk slinkt, moet er per persoon op 400 tot 500 gram ge rekend worden. De groente is be perkt houdbaar, in de koelkast niet langer dan 2 dagen, liefst verpakt in een vochtige krant. Een grondige wasbeurt is noodzakelijk. Zoals gezegd leent spinazie zich uitstekend voor allerhande culinai re experimenten; vrijwel elke vlees soort smaakt er heerlijk bij, maar ook vis- en eiergerechten komen er mee tot hun recht. Omdat spinazie zijn oorsprong heeft in het zoge- namde Klein Azië (Iran, Afghanis tan), waar men het al zo'n 3000 jaar cultivert onder de naam 'aspanash', lijkt het volgende rijstgerecht voor 2 personen zeker van toepassing: Was 800 gram verse spinazie en hak het fijn; bak in een bodempje olie een grote fijngesneden ui te za- men met 2 geperste teentjes knof look. Voeg hier de spinazie aan toe, en smoor de groente, laat deze nog even pruttelen tot alle vocht ver dampt is. Naar smaak peper en zout toevoegen. De zachtzure groente wordt opge diend met fijne stukjes gebakken kipfilet, gekookte rijst, en goud bruine, in olie gefrituurde dobbel steentjes brood. Vroeger, toen groenten vrijwel uit sluitend in de volle grond (dus bui ten in de tuin) werden geteeld, was er 's winters en in het vroege voor jaar bijna geen voor salade geschik te bladgroente te krijgen. De enige die daarvoor in aanmerking kwam was veldsla. Maar omdat dit plantje op niet zo grote schaal werd geteeld, was het bij de groentehandel slechts mondjesmaat te koop. Wel verbouwden ook toen mensen met een eigen moestuin vaak veldsla. Maar meestal oogstten zij het blad in september of oktober. Misschien dat daarom de groente, anders dan bijvoorbeeld in België, bij ons in de winter en het vroege voorjaar nooit zo populair is geworden. door Martin van Huijstee krijgbaar. De glastuinbouw produ ceert het tegenwoordig het hele jaar door. De plantjes worden vroeg in het jaar met wortel en al geoogst en zijn in bakjes te koop. De handel spreekt vaak van 'broeivet' en in Amsterdam noemen ze het 'Amster dams vet'. De kleine, lichtgroene blaadjes ontspruiten in rozetvorm aan een worteltje. Ze zijn heerlijk fris en smaken iets naar noten. Later in het jaar is een andere va riëteit van veldsla te koop, die ook wel 'ezelsoren' of 'lamstong' wordt genoemd. Hiervoor heeft men de plantjes wat verder laten uitgroeien tot het blad groter, donkerder groen en langwerpig is geworden, vaak in de vorm van een lepel. Deze soort wordt zonder worteltjes verkocht. Nog een andere soort is de zoge naamde Italiaanse veldsla. Het blad daarvan is wat smaller en geelgroen van kleur. Deze variëteit wordt in ons land niet geteeld, ook al omdat het niet tegen vorst kan, en is daar om slechts zelden te koop. Veldsla is een groente die veel vi tamine A en C bevat, en is daarom zeker in de late winter en het vroege voorjaar aan te raden. Let er bij aan koop wel op dat het blad nog fris en heldergroen is, en bewaar veldsla hooguit een dag. Het blad kan even tueel met andere slasoorten worden gecombineerd, maar veldsla is be slist geen familie van sla. Het blad is zo klein dat het in zijn geheel kan worden verwerkt en niet hoeft te worden kleingesneden. Het spreekt vanzelf dat de worteltjes en eventuele andere ongerechtighe den moeten worden verwijderd, en dat de blaadjes goed moeten wor den gewassen en daarna gedroogd. En omdat veldsla een vrij stevig blad heeft, is het prima te gebruiken voor een lauwe salade. Met spek Voor een lauwe salade, een salade tiède, wordt niet de groente ver warmd, maar alleen de dressing. Snijd bijvoorbeeld eens wat mager rookspek in kleine blokjes en bak ze net zo lang uit tot ze goudbruin en knapperig zijn. Schep de blokjes uit de pan en houd ze warm. Roer wat citroensap, zout en peper door het hete spekvet en laat dit even door koken. Schenk deze warme dres sing over de schoongemaakte blaadjes veldsla en strooi er de spekjes over. Een exclusief voorge recht dat uitstekend bij een diner te geven is. Wie liever geen spek eet kan in plaats daarvan ook uiterst kleine blokjes brood in wat hete bo ter bakken. Met ei Veldsla wordt vaak met eieren ge combineerd. Meestal zijn dat plak jes of partjes hardgekookt koud ei, maar heel goed kan ook een omelet worden gebakken, in reepjes of stukjes gesneden, en door de veld sla (die al met dressing is aange maakt) worden geschept. Ook op deze manier is een lauwe salade op De goede sojaboon (deel 2 en slot) Van de sojaboon wordt alles gebruikt, een Chinees gooit niets weg. Zelfde vel op de sojamelk wordt gedroogd en knapperig gegeten. (foto gpd) Zeer eigentijds is 'Het schat wat heb je je weer uitgesloofd kookboek'. In deze uitgave gaat het er niet om hoe lekker de gastvrouw (m/v) heeft ge kookt, maar om 'de minste moeite met de mooiste gerechten'. Een nieuwe sport, misschien? "Wie verwacht dat dit een nor maal kookboek is, komt bedrogen uit," legt de achterflap uit. "Dit kookboek is namelijk bijna immo reel en wekt, in tegenstelling tot de meeste andere kookboeken, de le zer op tot luiheid en bedrog". 'Het schat... kookboek' is speciaal bedoeld voor de kritische kok die een indrukwekkende maaltijd op tafel wil zetten, maar het verblijf in de keuken tot een minimum wil be perken, 'zonder al te veel gebruik te maken van de zegeningen van de le vensmiddelenindustrie. Als alles goed gaat, verloopt de avond als volgt: de schitterende ge rechten die er uitzien (en smaken) alsof er uren en uren aan de berei ding is besteed, kosten in werkelijk heid nauwelijks moeite en tijd. 'Een goed begin is het halve werk' aldus auteur Wiebe Andringa waarmee hij bedoeld dat alles vers moet zijn. Wie zich hieraan houdt, kan culinair 'scoren' met gerechten als avo cadomousse a la minute, Bloody Mary-soep en Russische biefstuk. 'Het schat wat heb je je weer uitge sloofd kookboek' kost f17,50. Uitgever is Het Spectrum, Utrecht. ELLEN SCHOLTENS Hoe belangrijk de sojaboon nu al enkele duizenden jaren is voor de dagelijkse voeding van de eenvoudige Chinees is de vorige keer verteld. Nu enkele bijzondere dingen die Chinees culinair talent van soja weet te maken. Een heel eenvoudig basisprodukt is sojamelk van gemalen sojabonen en water. Volgens traditie drinken Chinezen geen dierlijke melk. Er wordt wel beweerd dat ze die niet goed kunnen verdragen omdat ze een bepaald enzym zouden missen, maar wetenschappelijk is dit nooit bewezen. De afkeer van melk zal wel meer met traditie te maken heb ben. Soja'melk' wordt, net als dierlijke melk, gebruikt om een soort kaas van te maken. Men kan de sojamelk door verwarming en door er strem sel aan toe te voegen zich laten split sen in wrongel, de vaste stof, en wei, het vocht, zoals ook bij onze kaasbe reiding gebeurt. Bij verhitting ont staat er op sojamelk, net als op dier lijke melk, een vel. Dit neemt men eraf, het wordt opgehangen en ge droogd, waarbij het krokant wordt. Ook dit wordt in verschillende ge rechten gebruikt. De wrongel wordt in blokken ge perst, en dat is dan wat wij hier ken nen en in levensmiddelenzaken in plastic doosjes wordt verkocht, de tahoe, ook wel taufoe genoemd Dit wordt in blokjes of repen gesneden. Het kan, na goed afdrogen, worden gebakken in olie, het kan worden meegekookt in soep of bouillon, het kan ook gebruikt worden in sala des, en in allerlei gemengde gerech ten. De smaak is vrij neutraal. Schimmels Dan zijn er de vele smaakmakers van soja. Zoals de sojabonenpasta's, bereid uit geweekte en fijngestamp te bonen die onder invloed van be paalde schimmels tot gisting ge bracht worden waardoor er allerlei omzettingen en interessante smaak- variaties ontstaan. De technologie van deze berei dingen is hoogst ingewikkeld, soms hangt het goede resultaat van klei nigheden af, het is vooral een zaak van overlevering, van ervaring. Ook gebruikt men wat hier wel, onjuist, het yoghurtplantje wordt genoemd, de 'lactobacillus'. 'Deze hele, op ervaring berustende tech nologie is hoogst interessant - en nog altijd lang niet voldoende on derzocht. Zo is er de gele-bonenpasta, zout en scherp, die als kruiderij wordt toegevoegd aan bijvoorbeeld sau zen, en ook wel als dipsaus ge bruikt. Er is zwarte-bonenpasta van kleine, donkere sojaboontjes, ook zout en heel sterk van smaak, men moet ze even weken en goed afspoe len. Ook die gebruikt men als krui derij, bijvoorbeeld in vlees- en vis gerechten. Te koop als 'salted beans' in plastic zakjes. Sojasaus Heel bijzonder is ook de 'rode kaas', bereid van tahoe die gefermenteerd is in rijstwyn met kruiden en (veel) zout. Ook die wordt, fijngestampt, als kruiderij gebruikt, vooral bij varkensvlees. Ook de Indonesische témpéh is een verschimmeld soja- bonehprodukt. En er is de alom bekende donker bruine sojasaus, bereid uit gemalen sojabonen met tarwebloem en zout, en door schimmels gefermenteerd. Sojasaus wordt altijd zuinig ge bruikt, het overheerst gauw. De Indonesische variant is ket jap, die er ook is in verschillende va riaties, meer of minder sterk en zout. .Waarschijnlijk in de zevende eeuw stak de soja de zee over naar Japan en werd daar zeer populair. Japans koken zonder 'shoyu, so jasaus, licht of donker, is absoluut onmogelijk. DEN HAAG/ROME (GPD) Na de geflopte nationale kampioenschappen in Amersfoort krijgt de Nederlandse zwemtop vanaf morgen de tweede kans geboden zich voor de WK in het Australische Perth te kwalificeren. De zogeheten 'International Swimming Cup' in Ro me vormt wat dat betreft een ideaal mikpunt, aangezien de internationale zwemelite zich bij gebrek aan wedstrijden deze zomer massaal heeft ingeschreven. De drang aanwezig, den de acht zwemsters te presteren is dus fuljtime-coach altijd optimistisch ir desondanks hou- van aard zal (lees: moet) blijven: „Juist hier zul je zien dat ze veel nog het vierdaagse sneller kunnen dan op de NK. Het evenement zijn geselecteerd liever verleden heeft al vaak genoeg bewe zen dat Nederlandse zwemmers naar een toernooi toe kunnen groei en. Als ze maar uit hun eigen omge ving worden gehaald. Daarom zijn we ook eerst een week naar Pescara te trainen". slag om de arm. Een de magere NK, die het moraal goed hebben ondermijnd. Bondscoach Ton van Klooster moest dan ook alle zeilen bijzetten om het twijfelende bondsbestuur geweest, achtèr zijn voordracht voor Rome te krijgen. De smeekbede sorteerde haar leven nog wel zo mag domineren als de afgelopen ja ren het geval is geweest. Gevoegd bij een voortdurende vormcrisis vrezen velen dat zij over enkele maanden definitief een punt achter haar carrière zal zetten. Goudvisjes De cruciale inbreng van de beide goudvisjes op de WK hangt daar mee aan een zijden draad. De gea larmeerde KNZB en Van Klooster, die de beide zussen ook zagen be de Goodwill Games, ^hTSnoB^nefo4rNed°ertoSS Voo!w^t betreft de Europese kam- dankeV eauiDe tussen de overiee 37 landen pioenschappen, vorig jaar in Bonn, hebben inmiddels hun maatregelen equipe tussen de overige 37 landen ^lnncter „™r,nnia hpt getroffen om dit soort verrassingen te voorkomen. In september krijgt de International heeft Van Moo^^oorlopig to Swimming Cup hebben aangemeld. gelijk aan zijn zijde. Toen snelde bij voorbeeld Marianne Muis na een in tensieve 'buitenlandse voorberei ding' naar zes medailles, en groeide uit tot de absolute (en.verrassende) op wit wordt beklonken. Voörals- iSktègënöV«zichTetf£ Hoewel de revelatie van het toernooi. Een her- „og blijft het mosterd na de maal- Maar wantrouwen past. Dat ten de zwemmers, dat weet de pen ningmeester van de KNZB, en dat beseft Van Klooster ook als hij de nationale kernploeg een contract voorgelegd, waarin deelname de verschillende toernooien zwart r altijd i G^heimzimiigheid tijd. Van Klooster zal het in Rome moeten redden met déze equipe, haling van zo'n stunt zit Maar met het naam van Marianne Muis, alsmede de wetenschap dat de twee nationa- die van haar zuster Mildred, is tege- le kopstukken op het strand liggen lijkertijd het manco van dit Oranje te zonnen. Bij gebrek aan de Muisen zal Ka- i Brienesse nu als blikvanger in Rome. Marianne Muis be- Italië fungeren. Hoewel mag wor de WK den betwijfeld of zij kort na elkaar kan pieken. De Friezin is nog maar e.«.„ net terug van de Goodwill Games in omgeven. Naar pas bekend is ge- dien volledig te richten op de laatste Seattle, waar zy samen met Diana worden, heeft de Olympisch kam- kwalificatie-mogelijkheid medio van der Plaats en Ron Dekker naar pioen van Tokyo in 1964'vorig jaar november in eigen land. Marianne afreisde en een bronzen plak op de op 49-jarige leeftijd zelfmoord ge- 8'ng direct na de NK met vakantie, 100 vrij binnenhaalde. Brienesse pleegd. net als haar zus die zelfs helemaal bewees in ieder geval weer hele- „We staan allemaal voor een raad- aan het twijfelen is geslagen. Mild- maal hersteld te zijn van haar heup- verklaarde trainer Jatsjkov red Muis is zich gaan afvragen of het operatie die haar I 1 "r* 1 njkertijd net manco van dit uranje rond dood Brumcl aangestipt. Beide zwemdiva's haak ten om uiteenlopende redenen af MOSKOU (SID) - De glasnost heeft zijn grenzen in de Sovjetunie. De schouwde de aanloop dood van hoogspringer Valeri Bru- (januari volgend jaar) als te lang, mei wordt met geheimzinnigheid besloot zich met alle toen hij met de dood van zijn gere pupil werd geconfronteerd. Olympisch Panorama, het in Mos kou verschijnende maandblad, wijdde in januari een regel aan zijn dood, zonder de naam van Brumel te vermelden. „Uit vrije wil heeft hij afscheid genomen van het leven. Hij wilde zich niet aanpassen aan zijn oude dag, een leven zonder re cords." Olympisch Panorama heeft een poging gewaagd de zelfmoord van Brumel te reconstrueren. De atleet, die in 1942 aan het Baikal-meer in Siberië werd geboren, leidde een bruisend leven. Met pieken en da len. Van de hoogste staat van eufo rie duikelde hij in de zwaarste de pressie. Zwemsters haken af DEN HAAG/ROME (GPD) - Ellen Elzerman en Natasja Ro bert hebben zich vlak voor ver trek van de Nederlandse zwem ploeg naar de International Swimming Cup in Rome ziek af gemeld. Elzerman is nog niet hersteld van de kaak- en voor- hoofdholte-ontsteking die haar ook het tweede weekend van de NK kostte. De 19-jarige rugslag- zwemster van het Hilversumse Torpedo is inmiddels geope reerd. Natasja Robert van het Alkmaarse DAW haakte met griep af. Ron Dekker moet in Rome tijdens de 'International Swimming Cup' het gelijk van de bondscoach bewijzen. (foto archief) deelname de NK en de EK kostte. De na tionale winter- en zomerkampioen- schappen (vijf titels) bestempelden de dadendrang van de zwemster, die overigens ook nog wat onver wachte pijlen voor de bondscoach op haar boog heeft. Brienesse Zo twijfelt zij nu al over de Europe se kampioenschappen in Athene, die door het verschuiven van de WK naar januari '91 (i.v.m. het zomersei zoen in Australië) in hetzelfde jaar plaatsvinden. „Zou ik daar ook aan meedoen", aldus Brienesse die als een van de weinigen voldeed aan de WK-limiet, „dan heb ik helemaal geen rust meer. Ik zal een gaatje moeten vinden zodat ik weer wat tot mezelf kan komen. Ik vrees dat dat ten koste zal gaan van de EK". Ron Dekker zal in Rome (nog maals) het gelijk van dé bondscoach moeten bewijzen. Van Klooster nam hem na de NK op in de ploeg voor Rome zonder dat de school slagzwemmer aan de richttijd had voldaan. De reputatie van Dekker gaf daarbij de doorslag. Het zette nogal wat kwaad bloed bij Dolfijn trainer Kees Vervoorn, die Ingrid Baars in Amersfoort als derde zwemster op de 100 vrij ook binnen de richttijd zag finishen maar ver volgens kreeg te horen dat zijn pu pil toch thuis moest blijven. Vooraf was namelijk bepaald dat maximaal twee zwemsters per afstand zouden worden geselecteerd. Luxe „En de luxe om een reserve mee te nemen kan de bond zich echt niet meer veroorloven", trachtte Van Klooster Vervoorn te overtuigen van de financiële nood bij de KN ZB. Vergeefs, de Dolfyn-coach bleef verongelijkt. „De bond kijkt blijkbaar meer naar het verleden dan naar het heden". Dekker strafte de kritiek op zijn selectie af bij de Goodwill Games, waar hij op de 100 meter schoolslag binnen de tijd voor de WK bleef. „Ik heb de krachttraining in de aanloop naar de NK bewust langer doorgezet dan normaal", verklaart Dekker nu. „Logisch dus dat ik daar niet draai de". De Nederlandse ploeg stuit in Ro me op serieuze, zoniet té sterke te genstand. Zeker is bij voorbeeld de Italiaanse deelname van Giorgio Lamberti, Stefano Battistelli en Ma- nuela dalla Valle, die van olympisch kampioen Adrian Moorhouse en Europees titelhouder op de 100 school Nick Gillingham, het Franse sprintkanon Stephan Caron, de Hongaar Tamasz Darnyi, de Oost- duitse Daniele Hunger en een forse delegatie uit Amerika en Canada. Namen en equipes, goed voor vele olympische- en wereldtitels. Van Klooster weet waar hij aan begint. Een tweede domper in de voorbe reiding op de WK kan hij niet ge bruiken. En zijn selectie zeker niet 3000. VaKeivogels (zaterdag 1ekI)-FC Utrecht 1-4 (0-2). Doelpunten FC Utrecht: Roest, Smola- rek. De Kruijff. Bijl DHC (hoofdklasse) FC Den Haag 1-2(1-1). Doelpunten FC Den Haag: Danen 2. Go Ahead Eagles - FC Twente 1-0 (DO). Doelpunt: Buisman. Sparta - Dundee United (Scho) 2-0 (DO). Doelpunten: Dennis de Nooyer 2. regio-elftal Sneek - Ajax 1-8 (1-1). Doelpun ten Ajax: Bergkamp (3), Pettersson (2), Silooy, Ro nald de Boer, Kreek. Sjoelman (Sov) 1-1, Goroetsjenko (Sov) - Mooser (Ned) 1-1, Thijssen (Ned) - Poot (Ned) 1-1, Tan gelder (Ned) - Raes (Ned) 2-0, Fennema (Ned) - Tsjegoljev (Sov) D2, Van der Wal (Ned) - Tsjitsjov (Sov) D2. Korenejvski (Sov) - Schalleij 2-0, Pres- man (Sov) - Koe perm an (VSt) 2-0, Vatoekin (Sov) - Krijger (Ned) 2-0, Gantwarg (Sov) - Kalbfleisch (Ned) 2-0, Goloebjeva (Sov) - Koifman (Isr) 2-0, De Meulenaere (Bel) - Wirny (Sov) 0-2. Voor naamste uitslagen vijlde ronde: Sjoelman - De Hardt (Ned) 1-1, Mooser - Thijssen 1-1, Goroet sjenko - Tangelder 2-0, Tsjegoljev - Tsjitsjov 1-1, Korenejvski - Presman 1-1, Vatoetin - Baljakina 2- 0, Wirny - Lenselink (Ned) 2-0, Katz (Sov) - Gant warg 0-2, Koifman - De Heer (Ned) 1-1, Michiels (Bel) - Van der Wal D2. Van der Pal (Ned) - Goloebjeva 0-2, Vandenberg (Bel) Baljakin (Sov) D2, Mohan (Ned) Koeperman 0-2. Stand aan kop: 1. Goroetsjenko, Vatoetin 9 punten, 3. Tsjitsjov, Gantwarg, Wimy 8. HILVERSUM Eerste koers, 2000 m: 1Danikash Ashto (A. van de Wal) 2.42,0 -1.21,0,2. Donald D., 3. Evita Kie vitshof. Toto: winnend 4,40, plaats 1,60 4,70 2,50, koppel 168,30, trio 1.777,20. Tweede koers, 2000 m: 1. Esperanza Guapa (J. Pool) 2.38,9 - 1.19,5,2. Deter Morgan. 3. Entasis Royal. Niet ge start: Elma Buitenzorg. Toto: winnend 6,10, plaats 1,40 1,20 1,70, koppel 9,30, trio 89,00. Derde koers, 1609 m: 1. Briesly (A. Groenewegen) 2.03,3 1.16,6, 2. Caüfomian Roy, 3. Bajonaire Veha, 4. Catch Me Jacky. Toto: winnend 18,90, plaats 5,70 3,70 3,80, koppel 626,70, trio 3.775,10, kwartet 6.451,20. Vierde koers, 2000 m: 1Diamondpride N. (A. Bakker) 2.40,5 1.20,3, 2. Desidirium, 3. Demetrius. Toto: winnend 10,00, plaats 4,20 5,30, koppel 17,40, trio 204,70. Vijfde koers, 2900 m: 1. Cristiaan Morgan (W. Zijlstra) 3.55,5 -1.21,2, 2. Duke of Thijssen. 3. Duco W. Niet gestart: Don Corleone. Toto: winnend 6,70, plaats 1,401,301,30, koppel 5,50, trio 61,80. Zes de koers, 2000 m: 1Excellent Fox (G. Eykelen- borg) 2.37,0 -1.18,5,2. Exact Kievitshof. 3. Explo sive Kades. 4. Everwin Alone. Toto: winnend 16,90, plaats 3,20 1,60 1,90, koppel 22,90, trio 847,10, kwartet 5.132,70. Zevende koers, 2000 m: 1. Carl Buitenzorg (A. de Wrede) 2 38,3 - 1.19,2, 2. Dalida Belvedere, 3. Celerite d'lvens. Niet gestart: Fast Laukko. Toto: winnend 1,40, plaats 1,30 3,70 4,80, koppel 5,50, trio 100,50. Achtste koers, 2000 m: 1Apollo (M. Huel) 2.36,8 - 1.18,4,2. Zarina Gregor, 3. Birmana B. Toto: win nend 4,30, plaats 2,40 4,60 2,40, koppel 52,00, trio 502,50. Negende koers, 2000 m: 1. Eviva Kie vitshof (H. Langeweg) 2.35.8 -1.17.9. Ev.ta Uithui zen. 3. En Route Spin. 4. El.ta Morgan. Toto: win nend 2,90, plaats 1,30 5,001.60. koppel 57.90. trio 600,60, kwartet 2.138,00. Tiende koers. 2440 m: 1Zora Volomon (J. Pool) 3.09,0 1.17.5.2. Bekila Ludwig, 3. Lestage Egekaer. Toto: winnend 2,00, plaats 1,20 1,70 1,30, koppel 8,00, trio 27,40. Elf de koers, 2000 m: 1. Coiffeurs Lady (J. Bot) 2.41,0 -1.20,9, 2. Cassanova Boy. 3. Dutch Vic- trix. Niet gestart: Claudia Victrix, Deventore B. To to: winnend 9,10, plaats 2,70 3,80, koppel 25,40, trio 848,20. W5-spel (volgorde: 1-3-8-2-8): 4.686,60. Omzet totalisator: 289.719,00. Beljavski 61/2,2. Portisch 5.3. Azma- jparasjvili, Kortsjnoi, Nunn 4.6. Van der Wiel 31/2. Grootmeestergroep, achtste ronde: Toekma- nov (Sov) - Judit Polgar (Hon) 1-0, F (VSt) - Brenmnkmeijer (Ned) 1/2-1/2, Jeroen Piket (Ned) - Stohl (Tsj) 1/2-1/2, Dorfman (Sov) - Hellers (Zwe) D1, Uhlmann (DDR) Hansen (Den) 1/2- 1/2, Zsuzsa Polgar - Anand (Ind) 0-1Serper (Sov) - Kuijf (Ned) 1-0, Van Riemsdijk (Ned) - Visser (Ned) 1/2-1/2, Van Wely (Ned) - Psakhis (Isr) 1/2- 1/2, Nijboer (Ned) - Martens (Ned) 1-0, Marcel Pi ket (Ned) - Bertholee (Ned) 1-0, Dam (Ned) - Zso- r (Hon) 1-0. Brenmnkmeijer, Toekmanov 5 1/2, 3. Anand, Fedorowicz, Hellers. Judit Polgar, Stohl 5, 8 Hansen, Jeroen Piket, Serper, Uhlmann 4 1/2, 12. Dorfman, Van Riemsdijk, Visser 4, 15. Kuijf, Nijboer, Zsuzsa Polgar, Psakhis, Van Wely 3 1/2, 20. Marcel Piket3,21. Be 1/2,24. Zsofia Polgar 2. CINCINNATI mannen, 2,3 miljoen gulden. Eerste ronde: Witsken (VSt) - Woodbridge (Aus) 6- 2 6-4; Sznajder (Can),- Seguso (VST) 4-6 6-4 6-4; Ondruska (ZAF) - Korda (Tsj/16) 6-3 4-6 7-5; Srej- ber (Tsj) - Ross (VSt) 6-4 7-6; Champion (Fra) - Carlsson (Zwe) 7-6 7-5; Cahill (Aus) - Mayotte (VSt/14) 1-66-4 7-5; Davis (VSt) - Muller (ZAf) 2-6 6-16-1Rive (VSt) - Bates (GBr) 7-5 3-6 6-4; Whe- aton (VSt) Shiras (VSt) 6-4 7-6; Pereira (Ven) - Pozzi (Ita) 6-1 6-3; Sampras (VSt/10) - Pate (VSt) 7-6 6-4; Pugh (VSt) - Kratzmann (Aus) 3-6 7-5 6-0; Mansdorf (Isr) Antonitsch (Oos) 6-4 6-1; From- berg (Aus/15) - Novacek (T sj) 3-6 6-4 6-4. Tweede ronde: Gomez (Ecu/3) - Goldie (VSt) 6-3 7-6; Agassi (VSt/2) - Reneburg (VSt) 6-4 6-3. NIEUW-VENNEP VEB1: J. Paauw - E. Reeuwijk 6-4. 1-6, 6-4; MEB1: M. v/d Weele - M. Borgreven 6-4, 6-3; M. van Trigt - O. Guinau 6-3,1-6,6-1T. Bulters - T Koemans 6-2, 3-6, 6-3; M. Fleischeuer - F. Lief broer 4-6,6-2,6-2; R. Oskam - M. Lolling 6-4,6-4; R. Liefbroer - O. Vermeulen 1-6, 6-4, 6-1; VEB2: S. Faas - M. v/d Bent 6-3, 6-3; J. Verhoeff - C. Vreeswijk 6-1,6-1; S. Paauw S. Switser 6-17-5; M. Bethlehem - M. van Vliet 3-6, D4.6-3; M. Acda - M. Mooyweer 6-2, 6-2; MEB2: P Gnmbergen -1 Bergsma 7-6,6-0; M. de Ujster - R. Santifort 6-0.3- 6,6-3; R. Tol - S. v/d Mark w.o.; VDB: C en A. Clay - M. Groenestein/M. Acda 6-3,6-2; MDB: E. Brum- mer/P. Kieboom - P. Grimbergen/P. Vloeyberghs 6-2,6-4; M. en P. v/d Weele - E, Kri|ger/R. v/d Vlugt 6-4, 6-1; O. Wempe/O. van Paridon - J.A. Bak- ker/R. Tol 6-4,5-7.6-3; R. en F. Liefbroer -1. Pon- sioen/S. Moerman 3-6, 6-4. 6-4; R. K.nders/C Thoolen K. Heemskerk/O. Vermeulen 6-2, 6-4; GDB: C. Vreeswijk/H. Fiekert - J. Paauw/M. Hoek stra 7-5, 6-3; K. Nelis/P. Grimbergen - J. Krijger/R. Lammens 6-0,6-3; VEC1: M. Mooyweer - T. Can ter Visscher 6-4,6-3; K. Dirkse - M. Visser 6-2,7-5; MEC1: P. Laan D. van Dijk 4-6,6-4,6-0; R. Can ter Visscher - V. Beelt 6-0,6-1G. Vogler M. Smit 6-2,4-6,6-4; A. v/d Akker - R. Hoogendoom 6-3,6- 4; E. Nijssen M. de Ron 6-4,3-6,6-1M. Verkerk - J. Pauwels 7-6. 6-2; MEC2: Ch. Goedhart - J. van Ingen 2-6,7-5,6-3; D. Versteeg - C. Lof 6-2,6-1P. Koetsier - v/d Fange 6-3,6-2; D. van Dijk - B. Hout kamp 7-5, 6-4; MDC: J. Knijn/G. Vijn H. Joos- ten/J. Dunselman 7-5,6-4; 1'Aim weg bij SW SCHIEDAM (GPD) - Dordrecht '90 heeft gisteravond met SW over eenstemming bereikt over een transfer van doelman Carlo l'Ami. Enige weken geleden werd de ex- doelman van Blauw Zwart voor 120.000 gulden door SW van Ex celsior gekocht, nadat hy het afgelo pen seizoen op huurbasis bij de Schiedamse club had gespeeld.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15