'Autoshowroom houdt zich niet aan afspraken' Vuilnismannen niet langer extra belast in Zoeterwoude Roofvogels profiteren van muizenjaar Belg Van Winkel behoudt de leiding in Bloemenmarathon vol incidenten 'Met dit motorbootje zal ik zeker opzien baren' WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1990 REGIO LEIDEN PAGINA 9 Voorschoten onderschrijft klachten VOORSCHOTEN - Boze bewo ners van de Voorschotense Hof weg-west vinden dat de in hun straat gevestigde autoshow room Rodenburg te veel over last veroorzaakt. In een brief aan de gemeenteraad eisen zij dat het bedrijf wordt gedwon gen zich te houden aan een overeenkomst met de gemeen te. "Ons mooie rustige straatje is een van de drukste straten van Voorschoten geworden", klagen de bewoners uit het ge deelte tussen de Voorschoter- weg en de Leidseweg-noord. Gemeentevoorlichter M. Verbrug- gen erkent dat er een probleem is: "Ook de politie heeft geconstateerd dat het bedrijf vooral 's avonds overlast veroorzaakt". Zijn gemeen te wacht echter met maatregelen, 'omdat zo ongeveer alle betrokke- Verdachte autobrand WASSENAAR - In het Wassenaarse Van Polanenpark is vannacht om half twee een personenauto in vlam men opgegaan. Twee andere auto's liepen, ondanks bluswerk van de brandweer, brand- en smeltschade op. Omdat een omwonende eerst een claxon hoorde en vervolgens een jongeman zag wegrennen, houdt de politie rekening met brandstich ting. Nader onderzoek moet daar helderheid in brengen. Volgens een woordvoerder van de politie loopt de schade in de tienduizenden gul- dens. nen op vakantie zijn'. Volgens de voorlichter houdt Voorschoten vast aan de in februari gesloten overeen komst: "En dat kan het bedrijf een boete opleveren van 1500 gulden per overtreding per dag". De omwonenden sommen in hun brief een lijst overtredingen op, waaraan Rodenburg zich schuldig zou maken. Zo zou het bedrijf iede re avond tien tot vijftien potentiële kopers ontvangen, terwijl in de overeenkomst staat dat de poorten om zes uur 's avonds dicht moeten. Ook het lossen van personenauto's zou, tegen de afspraken in, vooral in de avonduren gebeuren. Buurtbewoners ergeren zich vooral aan het feit dat parkeerplaat sen de hele dag zijn bezet met auto's van het bedrijf, terwijl Rodenburg geen enkele moeite heeft gedaan om parkeerruimte te creëren op het eigen terrein. Een andere grief van de buurtbewoners betreft het alarm. Dat zou vooral in de nachte lijke uren langer blijven jengelen dan wettelijk is toegestaan. En dat terwijl er geen reden voor alarm is. Volgens Verbruggen heeft de ge meente eind juni met vertegen woordigers van het bedrijf gespro ken. De bepalingen van de overeen komst zijn toen nog eens 'onder de aandacht gebracht'. Bij die gelegen heid zou Rodenburg hebben toege geven dat zijn bedrijf de nodige par keeroverlast veroorzaakt. Als de zaak niet in der minne wordt ge schikt zal de gemeenteraad zich op zijn vroegst in september met de kwestie bezighouden. Rodenburg was niet bereikbaar voor commen taar. (foto Jan Holvast) In dit deel van de Voorschotense Hofweg klagen bewoners over de overlast die een autoshowroom z ken. De ingang van het bedrijf is rechts op de foto nog net zichbaar. <f, gemeente Zoeterwoude de aanbe volen maatregelen al ten dele op sta pel heeft staan. "In verband met de sluiting van de vuilverbranding in Leiden moet het grofvuil in Zoeter woude met ingang van september gescheiden worden aangeboden", weet hij. De installatie van wijk- en mini- containers wordt voorgesteld in de ontwerp-begroting voor 1991. Rin- gersma: "Het zou het beste zijn om ze in regionaal verband per 1 januari te installeren, maar als ons dat te lang gaat duren doen we het op ei gen houtje". ZEELST Ondanks de flinke ach terstand die hij opliep in de zesde etappe van de Bloemenmarathon, heeft de Belg Pol van Winkel de lei ding behouden in deze wedstrijd voor rolstoelrijders. Wel is de Duit ser Robert Figl hem tot op acht tel len genaderd. De in Amerika wo nende Van Winkel vloog gisteren tijdens het criterium in het Brabant se Zeelst uit de bocht en kwam met zijn rolstoel tegen een muur terecht. Als gevolg van het ongeval kwam hij pas op ruime afstand als dertien de binnen. De felle strijd tussen de wheelers rond de kermisattracties in Zeelst werd gistermiddag druk bezocht. Een extra handicap voor de atleten vormden de verkeersdrempels in de straten. Om het ongemak voor de rolstoelers wat te verkleinen waren er ijzeren 'loopplanken' neergelegd. Dit werkte echter averechts, want er raakten enkele wielen verbogen. De meegereisde mecaniciens moes ten in de avonduren aan het werk om de schade te verhelpen. B-rijder Robert Bouma kreeg gis teren de pechprijs van de jury. De inwoner van Amstelveen werd door een plotseling het parcours oprij dende fietser van de weg gedrukt. Als gevolg daarvan liep hij een ach terstand op van ruim acht minuten. De deelnemers aan de Bloemen marathon kwamen gisteren twee keer in actie. Eerst stond een criteri um in Aalst op het programma. Bij de A-rijders won daar de Duitser Markus Pilz, Pol van Winkel legde beslag op de tweede plaats en de Duitser Friedhelm Müller werd der de. Vervolgens won Pilz ook het cri terium in Zeelst. Errol Marklein uit Duitsland werd tweede en Kees van Breukelen behaalde de derde plaats. Michael Jonkman uit Oude Wetering behaalde gisteren een zes de en een achtste plaats. Bij de B-groep won Tjeerd van de Meyel twee keer, terwijl Feike Wa- que twee tweede plaatsen behaalde. Frank Albers werd in Aalst derde en in Zeelst was de de derde plaats voor de Nederlandse Algerijn C. Hassana. In het algemeen klassement bij de A-rijders leidt Van Winkel vóór Figl en Van Breukelen. Michael Jonkman staat tiende in de rang schikking. Bij de B-rijders gaat Tjeerd van de Meyel aan de leiding. ZOETERWOUDE - Het grof vuil en de gewone vuilniszak ken worden met ingang van september niet meer gelijktij dig aangeboden in Zoeterwou de en per 1 januari hoopt de ge meente minicontainers te in stalleren. De gezondheid van vuilnismannen zal daardoor niet langer meer gevaar lopen dan in andere gemeenten. Gisteren lekte een nog vertrouwe lijk rapport uit van het Nederlands Instituut voor Preventieve Gezond heidszorg (NIPG). Daarin conclu deert het instituut dat de gezond heid van vuilnismannen gevaar loopt door het zware werk dat zij doen. In Zoeterwoude zou het werk extra belastend zijn, omdat daar te gelijk met de vuilniszakken ook grofvuil wordt aangeboden. Het NIPG adviseert de zakken te ver vangen door wijk- en minicontai ners. Grofvuil zou in kleine bundels moeten worden aangeboden. De Zoeterwoudse wethouder van openbare werken, A.B. Ringersma (Progressief Zoeterwoude), heeft het rapport nog niet gezien. "Wij hebben daar officieel ook niets mee te maken, omdat wij de Leidse vuil- nisdienst 'huren'. Als die dienst in het contract voorwaarden wil opne men ter bescherming van de werk nemers, dan kan dat natuurlijk", constateert hij. Ringersma vindt dat er geen re den is voor ongerustheid, omdat de Bejaarde beroofd van persoonlijke papieren OEGSTGEEST - Een 78-jarige inwoonster van Oegstgeest is gistermiddag bij een tasjesroof bijna al haar persoonlijke papieren kwijtgeraakt. Om on geveer vijf uur gistermiddag fietste zij over de plaatselijke Hofdijck. Een onbekend gebleven bromfietser greep in het voorbijgaan de schou dertas die de vrouw in haar fietstas had gestopt en ging er in volle vaart vandoor. Vermist worden onder meer een paspoort, een rijbewijs, een bankpasje, verzekeringspapieren, een bril en sleutels. 'Krantenloper' blijkt inbreker WASSENAAR - Een 46-jarige Hagenaar is gisterochtend om half zeven tegen de lamp gelo pen toen hij, vermomd als kran tenloper, een woning aan de Middelweg probeerde binnen te dringen. Met een apparaatje had hij de buitendeur geopend, maar vervolgens stuitte hij op de dfeur naar de gang. En dat viel op. Toen de politie de man even later aanhield, verborg hij een portemonnee onder de kranten en stak er een ivoren beeldje uit zijn jaszak. Beide zaken had hij gestolen in een woning aan de nabije Santhorstlaan. Bijdragen: Kees van Kuilenburg en Erna Straatsma WARMOND - "Ik kan als 80-jari- ge wel achter de ruiten gaan loe ren naar voorbijgangers, maar daar heb ik geen zin in". Warmon- der A.C. Haarsma voélt zich nog jong en is in het najaar van 1989 begonnen met de bouw van een ouderwetse motorboot. Een model uil 1935. dat door ontwerper Jaap Kraayer uit Bergen is ontworpen. Over een maandje hoopt Haars ma het vaartuig in het water te la ten zakken. "Met dit bootje zal ik zeker opzien baren, je ziet deze modellen nergens meer varen". De voormalig botenbouwer en - verhuurder is alleen nog voor zijn plezier aan het werk. Hij verhuurt nog wel twee botenhuizen in War mond, maar werkt verder niet meer 'voor vreemden'. In een loods naast zijn huis in de Veerpolder is hij de laatste maanden vooral bezig met zijn ei gen boot. "Het wordt een heel com fortabel, sjiek houten bootje met rieten stoelen. Een oud bootje, zon der dat het een rare antieke in druk maakt. Die dingen zijn in de vergetelheid geraakt, maar voor de oorlog zag je ze hier regelmatig varen. Toen kon je die bootjes hu ren om op het water met een stuur man thee te gaan drinken. Heel iets anders dan de vletjes die je nu ziet, waar je met gebogen rug in moet hangen". De motorboot van Haarsma is bijna zeven meter lang en heeft een v-bodem. Onder het lange voordek zit de benzinemotor. De besturing zit voorin, aan stuur boord. Haarsma was van plan om op zijn oude dag samen met zijn vrouw in het bootje over de Kaag te gaan varen. Maar door het plot selinge overlijden van zijn echtge note, enkele maanden geleden, kan dat 'niet doorgaan. "Mijn vrouw was mijn beste zeilmaatje. Nadat zij is overleden heb ik niet meer zo'n haast om de boot af te maken. Ik ben zelf ook drie maan den ziek geweest, waardoor het wat langer is gaan duren. Voor het eerst in mijn leven heb ik in een ziekenhuis gelegen, maar ik ben weer helemaal gezond. Het bootje is praktisch timmerklaar. In september, voordat het echt winter wordt, wil ik mijn eerste tochtje maken". WOENSDAG 8 AUGUSTUS Alphen jeugdinstuif volleybal in gym nastieklokaal Zonnebloemschool, Jongkindt Coninckstraat, van 18.30 tot 19.30 uur.' Katwijk duinwandeling olv IVN-gids, aanvang 19.30 uur op parkeerter rein van de Soefitempel, Sport- laan. wo.ensdagavondzang mmv Griette Barnhoorn-Pronk, aan vang 20.00 uur in de Nieuwe Kerk, Voorstraat. NCRV-jubileum toernooi, kwartfinale, aanvang 20.00 uur op het Quick Boys-terrein. Leiden informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 uur. Vereniging Centraal Wonen, Gerestraat 20, tel: 121554. Noordwijk avondviswedstrijd van HSV De Sportvisser en De Arnoud, van 18.45 tot 21.15 uur in de Leids- evaart, verzamelen bij tennispark Jonkers. optreden Egeldnder Blaaska pel 'De Zeedorper Muzikanten', aanvang 19.30 uur in De Red- schuur, Koningirt Wilhelmina Bou levard. woensdagavondzang mmv het Pnielkoor uit Katwijk, aanvang 20.30 uur in de Hervormde kerk, Hoofdstraat. DONDERDAG 9 AUGUSTUS Katwijk open avond botenhuis KN- ZHRM. Rijnmond, van 19.00 tot Leiden film: "Wet earth and warm people', over stad en platteland op Java, aanvang 15.00 uur in het Rijksmuseum voor Volkenkunde. Leiderdorp zomerdrive Leiderdorpse Brid geclub, Bernhardstraat 3, aanmel- Noordwijk strandloop Rabo/Novo, start 19.30 uur vanaf politiepost voor Koningin Wilhelmina Boulevard. zomeravondconcert Stichting Orgelcentrum, door organist Jaco van Leeuwen, aanvang 20.15 uur in de Grote Kerk, Voorstraat. Voorhout vakantie-activiteiten: straatte kenen bij de Spelewey, vanaf 14.00 uur. VRIJDAG 10 AUGUSTUS Alphen soosavond Stichting Homo- kestraat 71. Katwijk concert door Louis Rodilliand (uit Lyon) op het Van den Heuvel orgel van de Nieuwe Kerk, Voor straat, aanvang 20.15 uur. Leiden film: 'Misschien zijn vrouwen wel zuiniger', over vrouwen in de batik-industrie op Java, aanvang 15.00 uur in het Rijksmuseum voor Volkenkunde. voorstelling door Circus Busch Roland, aanvang 20.00 uur op parkeerterrein van de Groenooor- hallen. orgelconcert door Bernard Bar- telink, aanvang 20.15 uur in de Pieterskerk. Noordwijk voorstelling door Circus 'Royal', aanvang 19.00 uur op parkeerterrein achter orthgo- sporthal. ZATERDAG 11 AUGUSTUS Katwijk Visserijdagen: straattoneel festival, van 9.00 tot 17.00 uur in duinwandeling Lions, van 9.00 tot 13.00 uur bij stranpaviljoen Kees v i Duyn. Zuid duinen, vertrek ieder uur vanaf 10.00 uur bij de Vriesche Wei. muziek door de 'Straatklinkers', in het centrum, vanaf 14.00 uur. Warmonder A.C. Haarsma bij zijn 'praktisch timmerklare' boot die september te water gaat. (foto Jan Hotvai Herstel bedreigde soorten aanleiding voor expositie in Noordwijk NOORDWIJK - De 'wederop standing' van de roofvogel gaat zo snel dat het voor leden van de Vereniging voor Natuur- en Vo gelbescherming in Noordwijk bijna niet meer by te houden is. Vorig jaar verscheen er van de hand van voorziter Jelle van Dijk nog een boekje over vogels die in en rond de badplaats voorkomen. Daarin ontbrak de sperwer omdat die al sinds jaren niet meer in het dorp was gezien. Korte tijd later werden er twee paren in het Noordwijkse bosgebied gesigna leerd door waarnemers, zodat het boekwerk al weer was achter haald. Dat is nog maar één van de er varingen die de leden van de vere niging de afgelopen periode heb ben opgedaan. Ook de grauwe kiekendief, de steenuil, de ran suil, de torenvalk en de buizerd komen inmiddels weer in grotere aantallen in het gebied rond Noordwijk en Katwijk voor. Om geïnteresseerden alvast kennis te laten maken met deze boeiende vogels wordt er in het Natuurcen- trum Jan Verweij aan de Wete ringkade in Noordwijk een ten toonstelling over Nederlandse roofvogels gehouden. De opmars van de roofvogel be perkt zich overigens niet tot de kuststrook. Ook in andere delen van het land is sprake van een toe name van deze diersoort. De roof vogel is volgens Van Dijk in de ja ren zestig voor een groot deel uit het kustgebied tussen De Zilk en Katwijk verdwenen. Vooral door het gebruik van zware bestrij dingsmiddelen in landbouw en bollenteelt. "De eieren kwamen daardoor niet meer uit en ook de vogels stierven als gevolg van het feit dat zij met hun prooi, zoals bijvoorbeeld muizen, ook kwik houdend gif naar binnen kregen", aldus Van Dijk. "Nu wordt er ge lukkig veel minder gif gebruikt en dat werkt bijzonder positief voor de roofvogelstand". Toch zijn in die donkere perio de niet alle roofvogels uit de kust streek verdwenen. Een 'blijver' was de boomvalk, Nederlands snelste vlieger die met gemak 120 kilometer per uur haalt. Van Dijk: "Die leeft van zwaluwen en insec ten. Dit voedsel was niet of nau welijks met insecticide besmet en voorbeeld heeft in een aantal stre ken, en ook bij ons, navolging ge had. Vroeger zaten deze torenval ken bijvoorbeeld in de toren van de Grote Kerk van Noordwijk. Dat kan niet meer omdat het voor die dieren bijna onmogelijk is ge maakt is om het bouwwerk nog binnen te komen. De overlast van de uitwerpselen werd als te verve lend ervaren, maar het betekende wel het geleidelijk verdwijnen van de torenvalk uit ons dorps beeld". Van Dijk is niet onverdeeld op timistisch over de verdere ont wikkeling van de roofvogelstand in deze regio. Vooral de toename van het toerisme en het verdwij nen van het grasland in deze stre ken zijn een gevaar voor de vo gels. "Al die trimmende en re creërende mensen betekenen een aanslag op de rust in de vogelge- bieden. Bezoekers kunnen rustig de duinen in, als ze zich maar be wust zijn van wat ze kunnen aan richten en de regels naleven", al dus de Noordwijker. Een andere bedreiging is het verdwynen van steeds meer gras land, waar roofvogels, maar uiter aard ook andere soorten, hun voedsel zoeken. "Als dat grasland plaatsmaakt voor bollenland of huizen, verdwijnen uiteraard ook de vogels weer naar elders. Zoals bijvoorbeeld de buizerd in de Ho- gewegpolder. Daar worden voort durend kleine stukjes weiland omgeploegd. De buizerd verblijft er nog wel, maar zoekt voor het broeden een andere plaats. Je merkt dat de dieren er geen ver trouwen meer in hebben". Gegevens De tentoonstelling die momen teel in het natuurcentrum aan de Weteringkade aan de terugkeer van de roofvogel is gewijd, is sa mengesteld door deskundigen van het Natuur Historisch Muse um in Leiden. Er zijn onder meer opgezette exemplaren te zien van de slechtvalk, de sperwer, de to renvalk, de havik, de ruigpoot- buizerd, de visarend en de kie kendief. Van alle vogels is er ook een korte verklarende tekst, waarin per soort karakteristieke gegevens worden verstrekt. Verder is de folder 'Bescherm roofvogels' beschikbaar voor de bezoekers. Deze folder is uitgege ven door het ministerie van land bouw en visserij. Gedurende de openingstijden zijn er ook leden van de vereniging aanwezig, die desgewenst informatie kunnen verstrekken. "Het zijn uiteraard geen professionele vogelkenners, maar ze zijn wel op de hoogte van wat er leeft in de Noordwijkse na tuurgebieden". De tentoonstelling in het Jan Verweij Natuurcentrum is open op woensdag, zaterdag en zondag van 14.00 tot 16.30 uur. De entree bedraagt een gulden voor bezoe kers boven 16 jaar, degenen die jonger zijn betalen de helft. Jelle van Dijk van de Vereni ging voor Na tuur- en Vogel bescherming in Noordwijk: "Er wordt in de bol- lensector geluk kig veel minder gif gebruikt". (foto Jan Holvast) daardoor bleven de boomvalk, maar ook roofvogels zoals de bos uil en de buizerd voor de kust streek behouden". Torenvalk Ook de torenvalk, vroeger een veel geziene gast in dit gebied, was zeer zeldzaam geworden. Nu hebben waarnemers in het gebied tussen De Zilk en Katwijk weer zeven tot tien paren aangetroffen. Een direct gevolg ook van het feit dat het een goed muizenjaar is. Jonge torenvalken hebben daar door meer kans om te overleven. "Datzelfde geldt voor de uilen. Als er veel muizen zijn, dan broe den ze soms wel twee of drie keer per jaar en dat is uiteraard direct van invloed op de stand", legt de vogelkenner uit. De torenvalk heeft zijn overle ving vooral te danken aan het feit dat hij in de moeilijke jaren is uit gezet in de Flevopolder. Van Dijk: "Daar zijn nestkasten ge plaatst en dat was een succes. Dat

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 10