TAD LEIDEN Werk bij reiniging zwaar en onveilig tÉ» Gemeente stelt mannen aan als interim- manager LEIDSCH m DAGBLAD Rapport stelt reeks verbeteringen voor Overleg met vakbonden ambtenaren muurvast /to ■°=y l~ ffllljffMEB sr-j= s DINSDAG 7 AUGUSTUS J LEIDEN - De gezondheid van vuilnismannen loopt ge vaar door het werk dat zij doen. Er zijn maatregelen nodig om het zware tot zeer zware werk te verlichten en de risico's te beperken, zo blijkt uit een nog vertrouwe lijk onderzoek naar de werk omstandigheden dat door het Nederlands Instituut voor Preventieve Gezond heidszorg (NIPG) is uitge voerd. Het concept-rapport is onlangs aan de Leidse ambtenaren bekendge maakt. De risico's voor de gemeentereini gers hebben tal van oorzaken. Uit het onderzoek, dat werd ingesteld omdat het ziekteverzuim enorm hoog was, blijkt dat elke baan bij de reiniging gevaren voor de gezond heid met zich meebrengt. Het werk van de vuilnismannen die vuil in zakken ophalen is het meest belastend. Het werk is zwaar, het werktempo ligt hoog en er is een grote kans op ongevallen zoals het oplopen van snijwonden, of het van de treeplank achter op de wagen vallen. Zakken worden nog gebruikt in de Leidse binnenstad en in Zoeter- woude, waar Leidse vuilnismannen werken. In Zoeterwoude is het werk extra belastend omdat er tege lijk met de vuilniszakken ook grof vuil wordt aangeboden. Het NIPG adviseert de zakken te vervangen door wijk- en minicontainers. Maar ook het werken met wijk- en minicontainers is geen pretje. Het is monotoon en belastend voor de spieren, omdat vaak veel kracht moet worden aangewend om de containers bij de wagen te krijgen. Hetzelfde geldt voor de laadkisten die bedrijven gebruiken. Omdat de ze bakken vaak slecht worden on: derhouden, rijden ze slecht en is er dus veel kracht nodig om de laad kisten in beweging te krijgen. Lezers Schrijven Meeuwen (10) Hierbij doe ik een beroep op de be woners van de Resedastraat, Lelie straat en het Pioenhof om geen kip- pepoten, brood, hamburgers en an dere etensresten op de schuren te gooien, daar de buren 's nachts om vier uur wakker worden. Ik heb zelf gezien dat de meeu wen 's nachts worden gevoerd. Mensen wees wijzer, stop daarmee, er is nooit een meeuw dood gegaan van de honger, voer van de winter liever mussen en kleine vogeltjes. Meeuwen horen op zee, daar is ge noeg vis dat overboord wordt ge gooid. J. Neuteboom Leliestraat 45 Leiden Meeuwen (11) Eerlijk gezegd begrijp ik al die op winding niet over het interview van Janet van Dijk met ornitholoog Mees over het meeuwenprobleem. Je kan van een vogelliefhebber niet verwachten dat hij zich aansluit bij een actiegroep: "Wij zijn het zat, de meeuw moet plat". Ik zou het bijzonder vreemd heb ben gevonden als Mees een oplos sing zou hebben aangedragen wel ke kwaad zou doen aan deze vogels. Mees weet dat de mensen zelf schul dig zijn aan het probleem, gelet op zijn uitspraak dat de meeuwen vroeger in de duinen ook zo nodig bestreden moesten worden, met als gevolg dat de meeuwen zich gingen verspreiden. Mees pleit voor onderzoek en wil blijkbaar toch zo hen helpen die last hebben van de meeuwen. Mis schien toch niet zo'n gek idee van die Mees, want anders zitten wel licht over een paar jaar andere stadswijken met de overlast van meeuwen. Zelf denk ik dat het hui dige meeuwenprobleem zichzelf zal oplossen. Snel nieuwbouw bij de studentenflat achter in de meeuwen zullen ir een ander rustig M. Slierings Verdistraat 38 2324 KG Leiden veiling, Rosenburch uitkijken na plekje. Er zijn nog tal van andere oorza ken voor het hoge ziekteverzuim. De enkels en knieën van chauf feurs, die vaak uit de wagen moeten springen, worden zwaar belast. In enkele wagens voldoen de stoelen niet en in sommige gevallen moet de chauffeur meehelpen bij het op laden van het vuil. "Een dubbele be lasting". Ook het vegen van de straat met veegwagens is belastend. Door het vele lawaai bestaat de kans op be schadiging van het gehoor. En door het vele trillen en de ongunstige li chaamshouding kunnen rugklach ten ontstaan. Afschaffen In het rapport worden ook reeksen maatregelen opgesomd die kunnen leiden tot een verbetering van de werksituatie voor de 85 gemeente- reinigers en uiteindelijk tot een la ger ziekteverzuim. Omdat zoveel mensen ziek zijn is het werk voor de overblijvers namelijk nog veel zwaarder. Een van de voostellen is het af schaffen van de vuilniszak. Hoewel het werk-met minicontainers saaier is, wordt het lichaam minder belast. Het legen van de containers zou vol gens het NIPG moeten worden af gewisseld met andere werkzaamhe den. Bovendien moet het grofvuil an ders Worden aangeboden. Minder zware bundels en zakken zouden bijvoorbeeld een verlichting van de werkzaamheden betekenen. Hoe wel er nu al regels bestaan voor het aanbieden van vuil, houdt lang niet iedereen zich eraan. Meer voorlich ting aan het publiek over die regels en een strengere controle op de na leving ervan. Vuilnismannen den vuil dat niet op de juiste wijze wordt aangeboden, niet meer moe ten meenemen. Andere voorstellen zijn het verla gen van het werktempo, het geven van trainingen aan werknemers en het wisselen van functies, zodat er gevarieerder wordt gewerkt. Het NIPG denkt dat de invoering van een andere organisatie ook kan Ceremoniemeester krijgt klap en kopstoot van ongenode gast LEIDEN - Een ongenode gast heeft gisteravond voor heibel gezorgd tij dens een bruiloftsfeest in café-res taurant De Branderij aan de Middel weg. De man, een 43-jarige Leide- naar, was met enkele gasten bin nengekomen, maar hoorde niet tot de kennissenkring van het bruids paar. Aanvankelijk liet men de ongeno de gast, die de nodige consumpties gebruikte, begaan. Toen hij op een gegeven moment lastig werd ver zocht de ceremoniemeester hem evenwel te vertrekken. Dit verzoek leidde uiteindelijk tot een scher mutseling waarbij de ceremonie meester een vuistslag en een kop stoot kreeg toegediend. Toen een barmedewerker de ongenode gast verzocht mee te gaan naar de keu ken zag de man, in een onbewaakt ogenblik, kans een mes te grijpen. Daarmee bedreigde hij de barmede werker en diens moeder. De inmid dels gearriveerde politie nam de man mee naar het bureau, maar niet zoder dat deze eerst een portier uit de politieauto had getrapt. De Lei- denaar zal mishandeling, bedrei ging en vernieling ten laste worden gelegd. leiden tot minder ziekteverzuim. Niet meer alleen wijkcontainers le gen, of straten vegen, maar afwisse ling, zo bepleiten de onderzoekers. Invoering van wijkteams, waarbij een groep reinigers verantwoorde lijk wordt voor het schoonhouden van en het ophalen van het huisvuil in een wijk, zou moeten worden overwogen. Experiment A. van Gorsel, directeur van de ge meentereiniging, heeft het rapport met alle reinigers doorgesproken. Het is de bedoeling dat er nu reac ties worden gegeven, waarna de on derzoekers het rapport in een defi nitieve vorm gieten. Volgens Van Gorsel staat de reini ging voor een dilemma door het rap port. De vuilnismannen willen het liefst in vaste groepen werken. Als ze moeten invallen, zo is in het ver leden gebleken, meldt een aantal zich snel ziek. Daarom zal een voor stel tot wijziging van de organisatie, bij voorbeeld de invoering van een wijkteam, niet zomaar kunnen. "Als ik de maatregelen zonder meer zou overnemen, dan ontstaan pas echt moeilijkheden", beseft Van Gorsel. "We moeten iets doen wat aansluit bij de wensen van de mensen. De wijkgedachte is een ge dachte die ik zou willen uitwerken. Bijvoorbeeld in Reinigers zouden afwisselender werk moeten doen. Niet alleen maar vegen, of vuilnis ophalen. periment op geheel vrijwillige ba sis. Natuurlijk weet ik nog niet of het allemaal technisch kan, maar eerst moet het personeel de bereid heid uitspreken om mee te wer ken". Een ander probleem is het hoge werktempo. Volgens Van Gorsel leggen de reinigers zich dat voor een deel zelf op. "Zelfs in een wijk die ze kunnen behappen, wordt in een hoog tempo gewerkt. Zo'n ploeg bouwt zelf een marge in om calamiteiten op te vangen. Dat wil len ze voor zijn, dus wordt er zo hard gewerkt dat ze om drie uur, half vier klaar zijn met het werk". De technische verbeteringen die in het NIPG-rapport worden voor gesteld wil de directeur snel bekij ken. "Wat snel kan worden inge voerd, moeten we ook snel doen. Als het tenminste financieel kan. Ik vraag me wel af waarom een deel van die technische maatregelen, die soms heel erg voor de hand liggen, niet eerder is ingevoerd". Tenslotte vindt zij dat ook het aantal reinigers moet worden uitge breid. Voordat Van Gorsel in dienst trad, was al berekend dat er zes rei nigers moeten bijkomen. De uit breiding is nog niet goedgekeurd door het gemeentebestuur. "Er moeten reinigers bijkomen", vindt ook Van Gorsel. "Maar dat is slechts een gedeeltelijke oplossing voor de huidige problemen". D66: Papier- en glasbakken te vol LEIDEN - D66-raadslid Hoekema betwijfelt of het legen van glas- en papierbakken vaak genoeg gebeurt. Hij wil van het college van B en W weten of de huidige methode - een keer per week legen bedrijven de bakken - wel goed werkt. Hoekema heeft het college schrif telijke vragen gesteld, nadat hij vo rige woensdagavond had gezien dat veel bakken in de Merenwijk vol waren. "En dat buiten deze bakken een grote hoeveelheid glas en pa pier was geplaatst", zo schrijft hij aan het college. Volgens Hoekema neemt hierdoor de hoeveelheid zwerfvuil toe. Het raadslid wil weten of het hui dige systeem goed werkt, en of het mogelijk is de bakken vaker te laten legen. Bovendien wil Hoekema dat via de gemeentelijke advertentie de Leidenaars erop wordt gewezen dat ze de gemeentereiniging kunnen bellen als de bakken vol zijn. Ten slotte vraagt Hoekema of het colle ge van plan is de bakken te verzin ken in de grond waardoor er minder geluidsoverlast zou zijn. Fietsendief breekt neus bewaker AZL LEIDEN - Een bewaker van het aca demisch ziekenhuis is gisteravond door een fietsendief het ziekenhuis ingeslagen. Samen met een collega betrapte de man twee jongens die een fiets van het AZL-terrein wil den stelen. De 42-jarige bewaker ging er meteen op af. Toen hij het tweetal staande wilde houden haal de één van de jongens uit. De bewa ker liep daarbij een gebroken neus op. Hij werd behandeld in het zie kenhuis. De twee jongens, een 23-ja- rige Oegstgeestenaar die de klap pen uitdeelde en een 25-jarige Lei- denaar, konden even later door de politie worden aangehouden. Londen heeft een Leyden Street. Dit ontdekte de Leidse Sylvia Borre- man vorige maand tijdens een be zoek aan deze stad. Zij kwam het straatnaambordje tegen bij een wandeling over de bekende 'Petti coat Lane Markt', die op zondag in de Londense East-End wordt gehou den. Volgens Sylvia Borreman ligt de straat midden in de markt. De redactie van deze krant houdt deze zomer een actie waarbij va kantiegangers wordt gevraagd om in het buitenland verwijzingen naar Leiden te fotograferen of zelf aan 'Leiden promotie' te doen. De leukste inzendingen worden in de krant geplaatst en komen in aan merking voor een prijs. Het prijzenpakket bestaat uit een eerste prijs van 150, een tweede van 100 en twee derde prijzen van 50 gulden. De prijzen worden in sep tember uitgereikt door burgemees ter Goekoop, die ook in de jury zit. Tot 15 september kan er nog den ingestuurd naar de stadsredac tie Leidsch Dagblad, Postbus 54, 2300 AB Leiden. Vergeet niet uw naam en adres te vermelden, wat de foto voorstelt en waar die is ge maakt. BRUSHFIEIO £^3 o nvi H riECzn r~ >tóPRiNce^V- I^HTALFlELn?.® Leyden Street, op de plattegrond bij de pijl. LEIDEN Het overleg tussen de ambtenarenbonden en het Leidse college van B en W zit muurvast. Dat vertelt D. Halfwerk, de ambte naar die in het zogeheten georgani seerd overleg (GO) de AbvaKabo vertegenwoordigt. "Wethouder Hettinga heeft al tij dens een commissievergadering toegezegd dat hij gauw weer met de bonden rond de tafel wilde gaan zit ten. Maar daar is niets van terecht gekomen. Hij is steeds verder op zijn schreden teruggekeerd en wij hebben het vermoeden dat dit colle ge net zo onwrikbaar is als het vori- ;e". Het conflict ontstond in decem ber, toen B en W weigerden een ge lijkwaardige overlegstructuur in te voeren. De gemeente wilde eenzij dig maatregelen kunnen afdwin gen, eventueel na tussenkomst van een arbiter. De bonden kunnen al tijd actie voeren als ze het ergens niet mee eens zijn, terwijl het colle ge verder geen middelen tot zijn be schikking heeft, was het argument dat de toenmalige wethouder perso neelszaken Bordewijk altijd ge bruikte. D66 heeft onlangs al vragen ge steld over het geschil en Halfwerk verwacht dat ook andere politieke partijen actie zullen nemen omdat in het collegeprogramma staat dat grote waarde wordt gehecht aan het bereiken van overeenstemming met het GO. "Wij zijn bereid om wij zigingen van de arbeidsvoorwaar den afhankelijk te stellen van in stemming, mits met het GO afspra ken gemaakt kunnen worden over een wederzijds bindende arbitrage regeling in het geval er geen over eenstemming tot stand komt", luidt de tekst van het collegeprogramma dat in mei werd vastgesteld. "Ik neem aan dat de politiek daar wat mee doet, als althans het colle geprogramma serieus wordt geno- zegt Halfwerk. Het college zou binnenkort moe ten overleggen met het GO over on- F. van Tuyll van Serooskerken tijdelijk hoofd ruimtelijke ordening (Discussie gesloten) LEIDEN De gemeente Lei den heeft twee mannelijke inte rim-managers aangesteld. F. van Tuyll van Serooskerken is benoemd als tijdelijk hoofd van de directie ruimtelijke ordening en stadsbeheer, terwijl W. Ja mison voorlopig de leiding heeft over de directies informa tievoorziening en automatise ring en financiën. Plaatsvervangend gemeentesecre taris O. Scheepbouwer ontkent dat het nieuw beleid is van de gemeente om interim-managers aan te stellen. "Er zit geen hogere filosofie achter, het komt gewoon toevallig zo uit". Dat er geen vrouwen zijn aange steld komt volgens hem waar schijnlijk omdat op korte termijn geen geschikte vrouwelijke inte rim-managers konden worden ge vonden. "Ik neem aan dat er wel naar is gezocht. Maar in deze geval len is het gewoon van belang ge weest dat er snel een oplossing kwam". Van Tuyll van Serooskerken is per 1 augustus aangesteld als inte rim-manager van de gemeentelijke directie ruimtelijke ordening en stadsbeheer. Gedurende een perio de van zes tot negen maanden zal hij de dagelijkse leiding geven aan de afdeling. Deze functie is maanden lang waargenomen door waarne mend hoofd J. Dijkstra. Hij verving het vorige hoofd T. van der Valk die na moeilijkheden op de afdeling ontslag nam. Volgens plaatsvervan gend gemeentesecretaris O. Scheepbouwer was het altijd de be doeling dat Dijkstra deze baan tijde lijk zou overnemen omdat 'de com binatie met zijn eigen functie vrij zwaar is'. Bovendien gaat Dijkstra over een aantal maanden met vut, aldus Scheepbouwer. Volgens de plaatsvervangend ge meentesecretaris moet de nieuwe manager, die afkomstig is van het Apeldoornse bureau Westerhoud en Partners Management Associa tie BV, een analyse maken van de 'sterke en zwakke' punten van de directie, die nog niet zolang geleden werd samengesteld uit verschillen de afdeling. Met deze analyse wordt rekening gehouden bij de werving van een nieuwe directeur, aldus Scheepbouwer. Van Tuyll van Serooskerken zal gemiddeld drie vier dagen per week bij de gemeen te Leiden werken. Ook de afdelingen financiën en informatievoorziening en automati sering beschikken sinds kort over een interim-manager. Als tijdelijk hoofd van deze directies is aange steld W. Jamison, een informatie- deskundige van het Amsterdamse bureau Interact Information Sys tems. Bij de directie informatie en auto matisering onstond een vacature toen het hoofd, G. van Remoortere, de gemeente verliet om voor zich zelf te beginnen. Een headhunters bureau heeft inmiddels twaalf kan didaten geselecteerd voor deze baan, onder wie volgens Scheep bouwer een groot aantal vrouwen. Jamison geeft ook leiding aan de directie financiën, sinds het hoofd G. Verkuijl zich als projectleider be zighoudt met verbetering van de fi nanciële administratie van de ge meente. Dat project zal meerdere ja ren lopen, aldus Scheepbouwer, en het is mede opgezet naar aanleiding van het rapport dat de commissie voor de rekeningen opstelde naar aanleiding van de gang van zaken bij de Leidse schouwburg. Eén van de conclusies was dat te weinig con trole kon worden uitgeoefend op het financiële reilen en zeilen van het theater door de verkokerde op zet van de gemeentelijke organisa tie. der andere het verdelen van extra gelden. "Daarvoor hebben ze ons nodig, maar ik zie op korte termijn een officieel georganiseerd overleg nog niet van de grond komen", al dus Halfwerk. Wethouder Hettinga van perso neel en organisatie is in verband met zijn vakantie niet voor com mentaar bereikbaar. Burgerlijke Stand van T.J. Basten en M.M.F.G. Beuk, Mike zn. van A.P. van Abswoude en M. G. P. Oudshoorn, Stefanus Johannes zn. van A.G. Geertsen en M.H.W. Jonkman, Regina Maria dr. van W. van Duijn en H.G.M. Schutte, Johannes Hermanus zn. van J. van Eeden en M.M. Geerlings, Gini Mirte Yasmin dr. van H. Hartevelt en H.C.J. Zuurbier, Karim zn. van H.M.M.A. El Negro en M.A.P. van Rijn, Jan zn. van P. van Beelen en M. de Jong, Linsay dr. van M. Krul en S.L. Postma, Patty dr. van B. A. ten Bosch en M. Onderwater, Patrick Wouter André zn. van W.M. Schouten en M.A. de Haan, Kjell zn. van M. Wansleeben en P.M. Murck, Sharleen Stephanie dr. van E.J. de Boer en L. Ramirez, Sammy Robin zn. van D. Koren, Daisy dr. van J.P. de Jong en P.C.S. Vermeulen, Jim zn. van G.H. van Dijk en M.C. Stol, Emilie dr. van C. Boezaard en T.E.A. Owel, Froukje Fokje Ëlise dr. van H.B. Jonker en E.E. Kemmerling, Cécile Marije dr. van A.J.C.P. van Leest en M.M.A. Klein, Teu- nis Comelis zn. van R. Varkevisser en A. van Rossum, Melissa dr. van A.H. Bouwman en C.E.M. Kroep, Margerethe dr. van A. Kerpers- hoek en M. Schuiling, Cornelia Elisabeth Maria dr. van F. Noorl en C.E.M. van Hoogdalem, Le- endert Willem zn. van W.L. Schaap en A.S. Minnee, Gino Stefano zn. van P.C. Sterling, Thorn Daniöl zn. van A.D. de Ruijter en N.H.M. Peters, Nienke Juliette dr. van P.J. Laurier en K.Z. de Bruijn, Paula Cornelia Adriana dr. van P.A.J, van Reisen en C.J.J. Tolido, Hilje zn. van A.H. Hoogeveen en J.G. Fresen, Lianne Willemke dr. van T.J. Brock en I.J. Streefkerk, Johanna Cornelia Elisbeth Mariska dr. van R. Kool en J. Groeneveld, Neeltje dr. van M. de Jong en N. Ouwehand, Bart zn. van A.J.L. van der Reep en A.E. van Es, Maikel zn. van J.G. Velthuijzen en J.C. van Weerlee, Denise Mar- garetha dr. van W.J.P.M. Warmerdam en M.Y.M. Duivenvoorden, Lotte Jasmijn dr. van J.P. Veerman en M.C. van der Ploeg, Linde Ju lie dr. van H.T. Kruize en A.C. Schuitemaker, An-Helène Blanche dr. van A.P. Duivenvoorde en B. Star, Marcus zn. van C. van der Meij en J.C. de Jong, Michael Philip zn. van J. Wonnink en G.A. Hoog, Jeannette Maria dr. van M. Har tevelt en W. Sira, Cornells zn. van M. Hartevelt en W. Sira, Charlotte dr. van J. Hensing en W. Borger, Sanne dr. van N. Schaap en G. Ha- mann, Maarten zn. van M. Pronk en J. van Duijvenbode, Anne Lene dr. van R.H. Gebhart en T. Turso, Kimbertey Renata dr. van C.A.P. Bouwens en R.J.H. van der Klaauw, Willem Frederik zn. van Th. Pikaar en H.M. de Water, Abdelkarim zn. van H. El Kourami en S. El Ab- bassi, Ikram dr. van H. El Kourami en S. El Ab- bassi, Robert Willem Jacob zn. van A.P.J. Meershoek en A. Messemaker. LEIDEN - Overleden: W. Klinkenberg (1932) man, J.N. Hoek (1934) man. J.H. Boom (1921) man, G.C. Beij (1912) vrouw, S. Ragunath (1943) man, L. Roepan (1942) echtgenote van S. Singh, G. Ruiter (1906) geh. gew. met H.A. Basten, C.M.A. Buccoliero (1950) man, J. Ver- steege (1930) man, M.N.W. Zweserijn (1930) geh. gew. met J. de Bruin, C.H. Bergman (1934) man, C.A.M. van der Voort (1917) geh. gew. met A,P. van der Vlugt, D.R. Schilthuizen (1947) geh. gew. met H.J. Brandwijk, C.J. Kosto (1945) echt. van C. de Nobel. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9