Tafeltje Dekje bezorgt iedere dag maaltijden Bemanning van KW 42 snel gered MJULMéüMÜIWi 'Unieke service in Warmond' Wassenaar bindt strijd aan met laaghangende schermen in winkelstraat TE HEET VOOR CREATIVITEIT Bloembollentelers kunnen niet op tegen het strand 'Algerijnse deelnemers aan marathon brokkenpiloten' REGIO LEIDEN PAGINA 9 WARMOND - Warmondse ou deren kunnen voortaan de hele week maaltijden thuisbezorgd krijgen via Tafeltje Dekje. Vol gens de organiserende Stich ting Welzijn Ouderen Sassen- heim-Warmond (SWO) is het uniek dat ouderen ook in het weekeinde warme maaltijden thuisbezorgd kunnen krijgen. De SWO heeft onlangs in samen werking met de Unie van Vrijwilli gers (UW) een enquête gehouden onder de vijftien deelnemers aan Tafeltje Dekje. Daaruit bleek dat 65 procent van de ondervraagden be hoefte heeft aan een uitbreiding van het aantal maaltijden. De SWO heeft nog even gedacht aan het verstrekken van magne tron-oventjes, zodat ouderen hun maaltijd zelf kunnen opwarmen. Hieraan zouden echter te veel nade len kleven. A. Kuckartz, coördina tor van de SWO: "Elders komt het wel voor dat ouderen een oventje krijgen. Het voordeel is dat mensen dan zelf kunnen kiezen wanneer ze willen eten. Nu krijgen ze 's mid dags een warme maaltijd, met een oventje kunnen ze ervoor kiezen om BEKEURINGEN - De rijkspolitie te water heeft dit weekeinde tien be keuringen uitgedeeld wegens te hard varen op de Kagerplassen. Op de plassen geldt een maximumsnel heid van 12 kilometer per uur. In de zijkanaaltjes mag slechts zes of ne gen kilometer per uur worden geva- 's avonds warm te eten. Maar niet ie dereen kan met zo'n oventje over weg. En je kunt dan óók geen echt verse maaltijden s Aangezien er voldoende vrijwilli gers bereid zijn om zich ook in het weekeinde in te zetten, kon de ser vice naar wens worden uitgebreid. "De UW is vrij sterk in Warmond", zegt Kuckartz. "Je hoort niet vaak dat er zóveel vrijwilligers beschik baar zijn. Een groep van ongeveer 25 mensen verzorgt de maaltijden van Tafeltje Dekje. In de praktijk betekent dat dat mensen vier keer per jaar in het weekeinde moeten helpen. Toen iedereen zich dat reali seerde, was de beslissing om de ser vice uit te breiden snel genomen". Eettafel Tafeltje Dekje in Sassenheim wordt voorlopig niet uitgebreid. "In Sas senheim is een hele andere situatie. Er zijn daar veel meer mensen die een maaltijd krijgen van Tafeltje Dekje; we werken daar in drie ploe gen", aldus Kuckartz. In Warmond doen 15 ouderen mee aan de maal tijd voorziening, in Sassenheim on geveer 40. Zelfstandig wonende Warmon- ders van 55 jaar en ouder kunnen ook deelnemen aan de zogenaamde Open Eettafel. Elke donderdagmid dag komt een groep van 12 bejaar den in Huize St. Liduina bijeen om gezamenlijk te eten. Alleenwonen de ouderen worden hierdoor in de gelegenheid gesteld elkaar te ont moeten en zo lang mogelijk zelf standig te blijven wonen. Na klachten bezoekers Langstraat WASSENAAR - Na de nodige klachten van burgers wil de ge meente Wassenaar optreden te gen laaghangende zonnescher men in de Langstraat, dè win kelstraat van het dorp. Uit een controle is gebleken dat het me rendeel van de schermen op een hoogte van ongeveer 1.70 meter boven het trottoir hangt. En dat is 50 centimeter onder de mini mumhoogte die in de bouwver ordening wordt genoemd. De bewoners en winkeliers krijgen een maand om de schermen zó op te hangen dat ze nooit meer lager dan 1.70 meter kunnen komen. Wanneer er niets gebeurt, voelt de gemeente zich geroepen 'impopulaire maatre gelen te treffen'. Ze zal beginnen met een aanschrijving en zonodig legt ze aanpassingen op of verbiedt ze het uitrollen van de schermen. Aan het opleggen van boetes wil Wassenaar nog niet denken. "Wij hopen het probleem in goede har monie op te lossen", zegt gemeente- voorlichter W. Issendonck. In een brief aan bewoners en win keliers van de Langstraat melden B en W dat passanten soms de vreemdste capriolen moeten uitha len om de schermen en de scherpe hoeken ervan te ontwijken: 'Een struikeling over een van de winkel- uitstallinkjes is dan ook meer dan eens voorgekomen'. Volgens de gemeentevoorlichter zijn de meeste klagers zich een hoedje geschrokken en is het tot le lijke valpartijen gekomen. Vooral in de weken dat de zonneschermen bijna constant uithingen, regende het klachten bij de gemeente. Na het 'schonen' van de Langstraat wil len burgemeester en wethouders zich bekommeren om andere, klei nere winkelgebieden. De secretaris van de winkeliersver eniging Langstraat, J. Haasnoot, verbaast zich over de brief. Hij heeft nog nooit van het probleem ge hoord en schat dat de schermen in hooguit een of twee gevallen te laag hangen. En om die mensen in het rechte spoor te krijgen, had de ge meente beter direct contact met ze kunnen opnemen. In principe is hij het met de gemeente eens dat het een 'hele nadelige' zaak is wanneer mensen gewond raken bij het win kelen: "Ik heb echter nog nooit één klacht in die richting gehoord'. Verkeer A4 korte tijd gestremd door verhitte Rijnbrug LEIDERDORP - De brug in de A4 bij Leiderdorp kon zaterdag rond het middaguur wegens een storing korte tijd niet meer worden geslo ten. Na enige minuten was het, waarschijnlijk door de hitte veroor zaakte mankement, verholpen. Lange files bleven daardoor uit op de rijksweg. De politie moest enke le malen ingrijpen toen wachtende automobilisten achteruit reden op de snelweg. Vorige week ontston den lange files toen de brug door een storing enige uren niet kon wor den gesloten. Twee postduiven zijn gisteren door hitte en smog bevangen en hebben hun vlucht voortijdig afge broken in Leiderdorp. Om 12 uur 's middags landde een uitgeput dier in de Raaphorst en aan het begin van de avond streek in de Spechtstraat een duif neer die niet meer verder kon. De duif die vanuit België on derweg was naar Wormerveer is in middels weer thuis. Het dier dat vanuit München naar het Friese Ee onderweg was, rust nog even uit in Leiderdorp. WARMOND - De creatieve zo- mermarkt in Warmond trok za terdag maar weinig bezoekers. Vermoedelijk vanwege de hitte zochten de mensen elders verkoe ling. Op het pleintje bij galerie De Pomp exposeerden zes kun stenaars uit de regio hun werk i demonstreerden ze hun crea tieve technieken. Hun produkten oaren ook te koop. Vereniging Het Oude Raad huis organiseerde de zomer- markt, die tot het eind van deze maand élke zaterdag wordt ge houden van 11.00 tot 16.00 uur. Op de foto is Kirsten Jensen uit Oegstgeest te zien, bezig met het ien van kleding. (foto Henk Bouwman) STREEK De eerste open dag van bloembollentelers had zaterdag te lijden onder het mooie weer. Ter wijl de stranden overvol waren, bleef het in de kassen, bollen- en veeschuren akelig rustig. "Jammer, want er is met veel enthousiasme aan deze open dag gewerkt", zegt Elly Zandwijk-van Hage namens de drie organiserende landbouworga nisaties. "En toch was er een heleboel te zien", vertelt ze. Bij Lemmers in Voorhout waren bloeiende tulpen, bij (raadslid) Overdevest in Wasse naar stonden de chrysanten in bloei en in Hillegom liet Van Rijn zien hoe de grond wordt ontsmet. INBRAAK - Uit een jachthaven in Warmond is vannacht een speed boot ontvreemd. Daarnaast werd ingebroken bij vier jachten. De poli tie had vanmorgen nog niet vastge steld welke spullen worden ver mist. Bijdragen: Hans Jacobs. De Amerikaanse Sharon Limpert wacht in Rijnsburg geconcentreerd op het startsein. (foto Loek Zuyderduin) RIJNSBURG/HEERLEN - De in Amerika woonachtige Belg Paul van Winkel rijdt vandaag in de Internationale Bloemenmara- thon met de gele trui om de schou ders de beruchte Cauberg op in het Zuidlimburgse Valkenburg. Van Winkel kwam gisteren in Klimmen samen met de Westduit ser Markus Pilz als eerste aan de finish van de eerste, etappe van deze wedstrijd voor rolstoelatle ten. Van Winkel was eerder op de dag al als eerste doorgekomen in de berg tijdrit op de honderd me ter hoge Slingerberg in Geulle. De Belg kreeg door die prestatie zo wel de gele, de groene als de bolle tjestrui in zijn bezit. Zaterdag moest Van Winkel bij de proloog in Rijnsburg nog toe zien hoe zijn Westduitse teamge noten Errol Marklein en Robert Figl met Markus Pilz de eerste drie plaatsen op het podium inna men. Bij de B-rijders nam de jon ge Tjeerd van Meyel uit Houten gisteren het geel over van de Alge rijn Yousfi Abdelkrim. De organisatoren van de mara thon hebben nogal wat te stellen met de Noordafrikanen, die afge lopen woensdag vrij onverwacht uit de lucht kwamen vallen. Het materiaal waarmee de vier Alge rijnen in Rijnsburg aan de start wilden verschijnen dateerde nog uit het tijdperk van de houten rol stoelen. Gelukkig was er nog een aantal reservestoelen voor han den, zodat de nieuwkomers nu met geleend materiaal kunnen proberen om zaterdag de eindstreep in Noordwijk te halen. "Het zijn brokkenpiloten", meent wedstrijdleider Wim van Duiven- bode, die de wilde manier waarop de Algerijnen met hun materiaal omgaan met gemengde gevoelens aanschouwt. In Rijnsburg was het parcours kort, maar door de verkeersdrem pels lastig en vol bochten. Stan Appermont was niet de enige die zich op de combinatie van bocht en brug op de Vliet verkeek en met hoge snelheid buiten de baan be landde. Reddingsdemonstratie massaal bezocht KATWIJK Vele rijen dik stonden de toeschouwers afgelo pen zaterdag samengepakt op de smalle strook strand tijdens de jaarlijkse demonstratie van de Katwijkse reddingsbrigade (KRB). 'Heel Nederland' zocht in de verzengende hitte de kust op, in de ijdele hoop op het strand verkoeling te vinden. Vele duizenden trokken daarbij ook naar Katwijk, waar de KRB naast het verzorgen van de demonstraties ook nog een oogje in het zeil moest houden op de vele duizenden badgasten. Al om tien uur 's ochtends, toen de eerste drommen bezoekers de kustplaats waren binnenge stroomd, zette de KRB aan de Boulevard reddingsmateriaal te kijk. De terreinwagen van een Ja pans bedrijf en de geavanceerde opblaasbare reddingsvlotten trokken onmiddellijk de aan dacht. De motorstrandreddings- boot 'Casparis' werd vooral door het jeugdige publiek aan een grondige inspectie onderworpen, voordat het schip na het laag overvliegen van de Orion van de Marine Luchtvaart Dienst in het water gleed. De 'Casparis' moest het echter afleggen tegen de snelle red dingsboot Duary Magnum 760. Menige zonaanbidder keek met dromerige ogen naar de zeesprin ter, die in gedachten associaties opriep met hagelwitte stranden en wuivende palmen. Of, bij de meer avontuurlijk ingestelde toe schouwer, met Miami Vice. Jongetjes en meisjes lieten zich door de stoere mannen van brandweer (de Crash Tender van het marinevliegkamp Valken burg) en marine (Lynx helikop ter) alle bijzonderheden uitleggen van de knopjes en metertjes aan boord van beide machines. Onge twijfeld zullen die avond heel wat jonge knapen hun ouders bij het avondeten of het naar bed gaan de stellige mededeling hebben gedaan dat ze nu 'zeker' weten dat ze later, 'als ik groot ben', ook pi loot of brandweerman willen worden. De steelse blikken van de toekijkende vaders verraad den zaterdag dat van die toe komstplannen vaak niets terecht komt, maar dat de romantiek van deze stoere beroepen niet ver dwijnt. Tenminste één vader duwde zoonlief ruw opzij om zelf aan de knoppen te kunnen zitten. Niet iedereen was overigens ge diend van de vele extra activitei ten op het strand. "Heel irritant, die helikopter", meende een bad gast, die bij zyn middagdutje her haaldelijk werd gestoord door het laag overvliegende materieel van de marine en de 'Norman Islan der' van de rijkspolitie dienst luchtvaart. De meeste strandbe- zoekers bleven ook op hun met moeite verworven stekkie of bij hun met veel inspanning gegra ven kuil zitten, al waren langs de gehele Boulevard de blikken ge richt op de vletten en boten van de reddingsdiensten. De KRB telt ongeveer zeven honderd leden, waarvan een groot deel jeugd. Die wordt onder deskundige begeleiding opgeleid om verdrinkingsongevallen te voorkomen. Dat is in de ruimste zin van het woord ook de taak van de in 1923 opgerichte vereniging. Het meest zichtbare werk van de KRB is de beveiliging van het strand tijdens het badseizoen. De KRB bezet dan dagelijks twee strandposten, waar tenminste drie gediplomeerde strandwach- ten aanwezig zijn. Door patrouil leren en uitkijken wordt het strand- en zeegebied voor Kat wijk ih de gaten gehouden. Onge- De KW 42 is voor de kust van Katwijk in moeilijkheden geraakt. De reddingsbrigades van Katwijk en Noordwijk, alsmede de marine verleenden bij deze demonstratie direct hulp. (foto Loek zuyderduin) uit de nood te helpen. De Orion van de Koninklijke Marine vloog over om h.et schip te localiseren en te markeren, terwijl de 'Caspa ris' met het Noord wykse zuster schip 'Kurt Carlsen' en andere vaartuigen het ruime sop kozen voor de reddingsactie. Vanaf het gebouw van de Kat wijkse surfvereniging kreeg het publiek uitleg en commentaar. Een waarschuwing voor het op spattende water en stuivende zand ontbrak echter. De bezoe kers moesten zich meer dan eens in de ogen wrijven nadat de Lynx van de marine had gedemon streerd hoe een drenkeling of ge wonde van land naar schip, en omgekeerd, wordt vervoerd. Be halve voor veel lawaai zorgde de helikopter daarbij ook voor wa terverplaatsingen en zandstor- Dat was tevens het laatste wa penfeit van de demonstratie. Daarna wachtte de dagelijkse taak van de brigade weer: kinde ren en volwassenen terugsturen die op luchtbedden te ver de zee opdrijven en jetskiërs waarschu wen die te dicht bij de zwemmen de badgasten voor de kust ko men. Geen glamour, maar ge woon 'hard werken'. 3 het Katwijkse strand aan de demon- (foto Loek Zuyderduin) veer zestig keer per seizoen moet er daadwerkelijk hulp worden ge boden aan zwemmers, surfers en andere zeegebruikers. Daarnaast verzorgt de KRB de voorlichting en, op drukke stranddagen, de opvang van 'verloren' kinderen. De KRB beschikt over moder ne reddingsmiddelen en commu- nicatie-apparatuur. De oude roei bootjes van vroeger zijn onder meer vervangen door een bran dingsboot met 25 pk buiten boordmotor, en een nieuwe Brio 520. Deze boot is uitgerust met een 40 pk buitenboordmotor en speciaal geschikt voor reddings werk onder zware weersomstan digheden. De brigade had al het varend materieel zaterdag op zee en samen met de vaartuigen van rijkswaterstaat, kustwacht, mari ne, KNZHRM en de Noordwijkse zustervereniging leverde dat een imposante vlootschouw op. Het weer werkte aan het einde van de middag mee om op het wa ter een wat onheilspellende sfeer te creëren. Het zicht werd minder en er was niet zo veel fantasie voor nodig om het Katwijkse vis sersschip KW 42 daadwerkelijk in moeilijkheden te zien geraken. De hele reddingsvloot stond klaar om de bemanning van het schip MAANDAG 6 AUGUSTUS Warmond bridge-drive in complex Oegstgeest zomer bridge-drive voor niet- rokers, aanvang 19.45 uur in hotel Het Witte Huis. DINSDAG 7 AUGUSTUS Katwijk toeristenmarkt, van 14.00 tot 21.00 uur in het centrum. bridgen bij Bridgeclub 'De Brug', inschrijven tot 19.45 uur in De Roskam, Rijnstraat. concert door Peter Eilander op het BStzorgel van de Vredeskerk, Voorstraat, aanvang 20.00 uur. Leiden telefonisch spreekuur Belan- genburo Gezondheidszorg, voor vrijblijvend advies en informatie, van 10.00-12.00 uur, 071-254654. Noordwijk wandeling door Hollands duin olv een boswachter, vertrek om 10.00 uur op het parkeerterrein Duindamse slag. toeristische zomermarkt, 10.00 tot 22.00 uur in de Hoofdstraat. historische rondwandeling door Noordwijk-Binnen, start om 19.30 uur bij het Raadhuis. contactavond Vereniging 'De Oude Dorpskern', aanvang 21.30 uur in hotel Royal, Voorstraat. dag, zelf kabouterkleding maken en schminken, aanvang 9.30 uur in De Spelewey, Boekhorstlaan. Hillegom dagtocht naar Linnaeushof, Stichting Vakantiewerk, vertrek om 9.30 uur bij Treslong, kaartver koop bij het VW. Katwijk duinwandelin olv IVN-gids, aanvang 19.30 uur op parkeerter rein van de Soefitempel, Sport- laan. woensdagavondzang mmv Griette Barnhoorn-Pronk, aan vang 20.00 uur in de Nieuwe Kerk, Voorstraat. NCRV-jubileum toernooi, kwartlinale, aanvang 20.00 uur op het Quick Boys-terrein. Leiden film: 'Kratonhuwelijk in Solo', over een huwelijk aan het hof van voor Volkenkunde. Informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 uur, Vereniging Centraal Wonen, Gerestraat 20, tel: 121554. Leiderdorp Sportcomplex De Does, Hoogma- deseweg. bridgen bij Bridgecentrum Lei derdorp, Bernhardstraat, aanvang Noordwijk boswandeling door Hollands duin olv boswachter, vertrek om 10.00 uur bij manege Meeuwen- handwerken, kleding, kunstvoor werpen enz. van 10.00 tot 12.00 uur in Beach Hotel, Koningin Wil- helmina Boulevard. avondviswedstrijd van HSV De Sportvisser en De Arnoud, van 18.45 tot 21.15 uur in de Leids- evaart, verzamelen bij tennispark Jonkers. optreden Egelflnder Blaaska pel 'De Zeedorper Muzikanten', aanvang 19.30 uur in De Red- schuur, Koningin Wilhelmina Bou- de Hervormde kerk, Voorhout vakantie-activiteiten: busreis naar Linnaeushof. Bennebroek, vertrek om 10.00 uur bij de Spe lewey, Boekhorstlaan.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9