LEIDSCH DAGBLAD Irak dreigt met actie tegen buitenlanders in Kuwavt 100 ^.^1.75 jgJy NODIG! Koersen kelderen op effectenbeurs ^drukkerij 2édeltabach BLOEMENCORSO IN DE HITTE Ertstanker a an de ketting FIORELLA SPERZIEBONEN EN ZIGEUNERSCHNITZEL MAANDAG 6 AUGUSTUS 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39310 Prijs fl. 1,35 071-89 92 41 Energieweg 25, Zoeterwoude SON EN BREUGEL - Jan Sie- merink beeft gisteren de na tionale tennistitel aan Paul Haarhuis moeten laten. De Rijnsburgse tennisser ging in het Brabantse Son en Breugel eervol ten onder tegen de hui zenhoge favoriet uit Eindho ven. In vier sets maakte de Ne derlandse nummer een het af: 6-0, 6-7 (3-7), 6-1, 6-4. "De NK was voor mij al geslaagd van wege het behalen van de fina le. Tegen spelers als Haarhuis kom ik gewoon nog iets te kort", aldus de 20-jarige Sie- merink na afloop. De goede prestaties van de linkshander - hij is inmiddels opgeklommen tot nummer 139 van de wereldranglijst - heb ben bondscoach Stanley Fran- Rijnsburger Jan Siemerink komt net iets tekort in tennisfinale ker ertoe bewogen om Sieme rink op te nemen in de voorlo pige selectie van het Davis Cup-team. Nederland speelt eind september tegen Canada om een plaats in de wereld- groep. Na de US Open, waar Siemerink overigens niet zal spelen, maakt Franker de de finitieve samenstelling be kend. IJMUIDEN (GPD) - De scheep vaartinspectie heeft de Panamese bulkcarriër Hayarobi, die bij Hoog ovens ligt afgemeerd, een vaarver- bod opgelegd. Het schip is volgens de inspectie te gammel om verder te varen. De eigenaar van het schip, een Zuidkoreaanse rederij, moet nog een besluit nemen of het schip wordt opgeknapt of rijp is voor de sloop. De Hayarobi is in 1972 in Belfast gebouwd en heeft een laadvermo gen van 108.000 ton. De bulkcarriër haalde voor Hoogovens IJmuiden een lading erts op in Australië. Volgens centrale verkeersdienst- leider M. Bajetto 'stuitert het schip bijna van ellende uit elkaar'. De car- riër is volgens hem zo rot dat het van binnen lekt. Water en olie kun nen binnen niet meer gescheiden worden gehouden. De wanden en de bodem zouden nog wel intact zijn, aldus Bajetto. Opvallend is dat het schip in Australië met geldige papieren is vertrokken en dat de scheepvaart inspectie daar het schip zeewaardig achtte. Hoogovens wil zo snel mogelijk af van het schip en overweegt een schadeclaim als het te lang gaat du- Dollar op na-oorlogs dieptepunt der druk als gevolg van bezorgd heid over de Amerikaanse econo mie. Na de Iraakse aanval op Ku- wayt veerde de munteenheid op. Beleggers zochten zekerheid in de dollar, maar ontdekten al snel dat die onder de huidige omstandighe den ver is te zoeken. De vrijdag gepubliceerde cijfers over de werkloosheid in de VS maakten nog eens duidelijk dat de Amerikaanse economie vermoede lijk dicht bij een recessie is geko men. Bovendien versterkt de forse stijging van de olieprijzen de angst voor inflatie. Op de Amsterdamse effecten beurs vandaag voor scherp lagere koersen. Vooral de dollargevoelige stukken kregen rake klappen. Maar ook op de obligatiemarkt daalden de noteringen, soms met 0,7 pro cent. De CBS-stemmingsindex stond net na het middaguur op 107,70, wat een daling van 5,6 procent ten op zichte van het slot van vrijdag in hield. Na vrijdag al flink lager te zijn gesloten op 114 opende de index op 112,40 om rond 11.00 uur een stand te noteren van 110. De verliezen onder de hoofdfond sen kwamen op guldens uit. Zo werd Internatio Muller extra hard afgestraft met een verlies van f 17,50 op f 66,50. Met een koersdaling van bijna 21 procent was IM koploper. Ook de andere fondsen moesten sterke verliezen accepteren. Ahold ging bij drukke handel f8,50 omlaag naar f 124,50. Akzo leed een verlies van f4,50 op f 103,80. Heineken zakte ten opzich te van het vrijdagse officiële slot f4,30 naar f 123,50. Ook de beurzen in Frankfurt, Pa rijs en Londen kelderden Het ver lies van de Financial Times-index op de beurs in Londen was rond het middaguur opgelopen tot 55,2 pun ten ofwel 2,35 procent. De DAX-in- dex in Frankfurt was by het begin van de handel 2,3 procent lager en de CAC-40-index in Parijs stond aan het eind van de ochtend zelfs op een verlies van 4,7 procent. De Nikkei-index van 225 aande len in Tokyo ging omlaag met 916,23 punten ofwel 3,1 procent tot 28.599,53. Daarmee kwam het ver lies sinds de Iraakse invasie op 7,25 procent.De Nikkei-index kwam in de loop van de dag zelfs meer dan 1.200 punten onder het slotniveau van eind vorige week. KATWIJK AAN ZEE - Gekleed in uiterst luchtige badkledij en zittend op een paaltje viel het za terdag op de Boulevard in Kat wijk best uit te houden. Veel bad gasten in Katwijk en Noordwijk lieten het strand even het strand en klommen de boulevard op om de praalwagens van het 44ste Rijnsburgse bloemencorso voor bij te zien trekken. Zodra oververhitting dreigde, werd een verfrissende duik ge nomen in zee. De honderden mu zikanten en tientallen figuran ten moesten de tropische tempe raturen wèl trotseren. In hun fraaie maar warme kostuums zal dat niet altijd zijn meegeval- (foto Loek Zuyderduyn) UITVERKOOP 50 korting o.a. Oilily, In-Wear, Soap-Studio, Bogie Burgsteeg 4-5, Leiden. Telefoon 071-134314. TEL AVIV/DEN HAAG (GPD) - Irak heeft gedreigd maat regelen te nemen tegen buitenlanders in Kuwayt als de plannen voor economische sancties worden doorgezet. Be halve de VS en de EG heeft nu ook Japan sancties aange kondigd en staakt China de wapenleveranties. De VN-Vei- ligheidraad vergadert vandaag verder over een resolutie met strenge sancties. President Bush voert vandaag overleg met de NAVO-top. Walid Abdullah, minister van bui tenlandse zaken in de door Irak op gezette nieuwe Kuwaytse regering, ging gisteren niet nader in op de aard van vergeldingsmaatregelen, maar hjj waarschuwde de betrok ken landen er goed aan te denken dat ze 'belangen en staatsburgers' in Kuwayt hebben. Meer dan de helft van Kuwayts bevolking bestaat uit buitenlanders, de meesten Arabie ren. Er zijn naar schatting 3000 Amerikanen. De Nederlandse regering maakt zich zorgen over landgenoten die nu in Kuwayt verblijven. "Nederland neemt deze dreigementen zeer hoog op," aldus vanmorgen het ministe rie van Buitenlandse Zaken. In Ku wayt verblijven op dit moment 60 Nederlanders; in Irak ziten 165 Ne derlanders. Of er evacuatieplannen worden voorbereid, wilde de^ woordvoerder niet zeggen. De Iraakse ambassadeur in Frankrijk heeft vandaag gezegd dat internationale sancties tegen Irak de terugtrekking van troepen uit Kuwayt kunnen vertragen. "De te rugtrekking zou wel eens kunnen worden onderbroken wanneer Irak of Kuwayt worden bedreigd", aldus Abdul Razzak al-Hashimi. "Elke daad van agressie van welke kant dan ook zal krachtig worden beant woord". Volgens al-Hashimi is het uitgesloten dat het oude Kuwaytse Dak huis gestolen ROTTERDAM (GPD) Een Rotterdammer die afgelopen weekeinde terugkeerde van vakantie stond een onprettige verrassing te wachten. De ge hele zinken dakbedekking van zijn woning in de Buitenhof straat was gestolen alleen een houten beschutting was nog over. De woning bevindt zich op de bovenste etage. Het onweer van drie weken geleden had geweldige water schade veroorzaakt. Zijn huis was veranderd in een stinken de, zompige en beschimmelde massa, nadat het water lange tijd had staan broeien in het afgesloten buis. Het slachtof fer had geen inboedelverzeke ring. Kerkgangers gewond bij instorting vloer MADRID (DPA) - Ongeveer 40 kerkgangers in de Zuidspaanse badplaats Puerto Umbria raakten gisteravond gewond, toen plotseling de grond on der hun voeten verdween. De bezoekers van een eucharistieviering in de oude kerk van Onze Lieve Vrouw van Lourdes vielen onder een oorverdo vend lawaai 2 meter naar beneden, toen het plafond van het drooglegde waterreservoir onder de kerk het begaf. In de kerk brak paniek uit, omdat men aan een explosie dacht. Politie en brandweer hadden twee uur nodig om de gewonden met bot breuken en hoofdwonden uit het puin te bevrijden en naar een ziekenhuis over te brengen. Elke dinsdag en woensdag W adfr hebben we groente en vlees wBmr in de aanbieding. Sperziebonen, A F 500 gram OZj j Zigeunerschnitzel, I j 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten regime terugkeert: "Het is gedaan met het regime van de Sabah's". De EG verbood zaterdag de im port van olie uit Irak en Kuwayt en kondigde een verbod af op wapen- leveranties aan Irak. Alle Iraakse te goeden in de EG-landen zijn bevro ren en samenwerking op militair, wetenschappelijk en technisch ge bied opgeschort. Ook Japan heeft economische sancties afgekondigd en de olie-invoer uit Irak en Kuwayt stopgezet. De eerder beloofde le ning van 2,5 miljard dollar voor de wederopbouw van Irak na de oorlog met Iran, gaat niet door. China heeft gezegd dat het geen wapens meer levert aan Irak. Volgens Westerse bronnen verstuurden de Chinezen vorig jaar voor ongeveer 1 miljard dollar aan wapens naar Irak. De Nederlandse regering toonde zich tevreden met de uitkomst van het EG-overleg. Volgens waarne mend premier minister Andriessen (economische zaken) had de ËG zelfs verder mogen gaan. Nederland heeft geen bezwaar tegen een totaal handelsverbod. Dat kan overigens nog gebeuren, nu de VS een resolu tie heeft ingediend bij de Veilig heidsraad om alle handel met Irak en Kuwayt te verbieden. Die verga dering was rond het middaguur nog niet beëindigd. Zie ook: pagina 2: 'Laten jullie Irak net als Hitier zijn gang gaan?'; Overzicht pagina 5: Leger Saudi-Arabiê naar grens Kuwayt; Turkije speelt sleutel rol bij olieboycot Irak Japanse studenten protesteerden vanochtend in Hiroshima met een zoge naamde 'die-in' bij de symbolische overblijfselen van een kerkkoepel. Ze herdachten daarmee het feit dat precies 45 jaar geleden de eerste atoom bom boven Hiroshima werd afgeworpen. (foto epai DEN HAAG (ANP/GPD/Rtr/AFP) De Tweede Kamer wil van minis ter Andriessen (economische za ken) weten of hij de recente verho gingen van de benzineprijzen ge rechtvaardigd vindt. De Kamer meent dat de oliemaatschappijen erop uit zijn een slaatje te slaan uit de verhoogde spanning in het Mid den-Oosten. Intussen schiet de prijs van ruwe olie verder omhoog. Van morgen werd in Londen 26,50 dollar per vat betaald, 2,55 dollar meer dan afgelopen vrijdag. De benzineprijs in Nederland is de afgelopen weken flink gestegen. Bij sommige pomphouders moet nu dertien cent per liter meer wor den betaald dan een maand gele den. CDA-Kamerlid Vreugdenhil wil minister Andriessen schriftelijk vragen of de regering niet kan in grijpen. Hij wijst erop dat oliemaat- Eenwording van Duitslanden al medio oktober? OOST-BERLIJN (AP) - De plotse linge aankondiging van de West- duitse bondskanselier Kohl om de gezamenlijke verkiezingen in de beide Duitslanden al op 14 oktober te houden is door de SPD aangegre pen om voor te stellen de eenwor ding ook ongeveer op diezelfde da tum te laten plaatsvinden. Horst Ehmke, vice-voorzitter van de Westduitse SPD, zei vandaag dat de Oostduitse SPD deze week in het parlement zou kunnen voorstellen om de aansluiting direct te laten plaatsvinden. Op de vraag of de oost-SPD een dergelijk voorstel al aanstaande woensdag zou indienen antwoordde Ehmke: „Ik weet het niet, maar ik sluit het niet uit". De twee sociaal-democratische partijen zijn nauw verbonden en vormen de grootste politieke oppo sitie in de beide Duitslanden. schappijen vaak beschikken over grote reserves. Ook zouden dalin gen van de olieprijs minder snel worden doorberekend dan prijsstij gingen. PvdA en WD zyn het met de CDA-kritiek eens. WD-er Voor hoeve: "Voor een blijvende verho ging van de prijzen is geen reden. Er zijn voldoende reserves in Neder land voor meer dan 160 dagen. En de andere olie-producerende lan den kunnen de kraan best iets ver der opendraaien". Voorhoeve meent overigens dat nog geen aan leiding bestaat voor overheidsin grijpen. Ook de Consumentenbond vindt dat niet nodig omdat de Eco nomische Controle Dienst heeft be rekend dat prijsschommelingen steeds tijdig worden doorgegeven. Onder invloed van sche sancties die de Europese Ge meenschap en Japan in navolging van de Verenigde Staten, hebben afgekondigd tegen Irak is de olie prijs flink doorgestegen. Half juni werd in Londen 15 dollar per vat be taald, nu is dat ruim 75 procent meer. De sancties tegen Irak omvat ten onder meer een verbod van olie- invoer uit Irak en Kuwayt. De oliemarkt heeft naast de peri kelen in het Midden-Oosten ook te maken met stakingen van duizen den werknemers bij honderd olie- en gasinstallaties in de Britse Noordzee-sector. De stakers eisen betere veiligheidsmaatregelen op de booreilanden. Woordvoerders van Shell en British Petroleum zei den vanmorgen dat de acties geen gevolgen hebben voor de produk- tie. óók voor de sportpagina's Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts f 27,50 Ik neem een kwartaalabonnement f 74,15" Ik neem een jaarabonnement f 285,50' Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is) Naam1 Adres- PostcodeTel Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden U kunt ook bellen: 071-161400 AMSTERDAM (UCN/DPA/ANP) - Het oorlogsgeweld in het Midden- Oosten en de recessieangst in de VS zorgden er vandaag voor dat op alle beurzen de koersen kelderden. In de beursval werd ook de koers van de Amerikaanse dollar meege sleept. Die daalde vanmorgen tot het laagste niveau sinds de Tweede Wereldoorlog. Op de wisselmarkt in Amsterdam lag de koers om 10.00 uur op f 1,7760, bijna 2 cent minder dan de slotkoers van f 1,7935 van vrijdag. Het vorige dieptepunt dateert van 31 december 1987 toen een officiële koers werd vastgesteld van f 1,7775. Ook tegenover de Westduitse mark belandde de dollar op een na oorlogs dieptepunt. Op de valuta markt in Frankfurt werd geopend op 1,5765 mark tegen een laagste koers van 1,5815 mark op 31 decem ber 1987. De dollar staat al geruime tijd on- Wolkenvelden Wolkenvelden en vooral in het noorden een enkele bui. Minimumtemperatuur omstreeks 10 graden en een middag- temperatuur van ongeveer 19 graden. Meest matige noordwestenwind. De vooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: Perioden met zon en overwegend droog. Middagtempcra- tuur oplopend tot ongeveer 25 graden.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1