TAD LEIDEN Plan voor brug over Korte Mare ZONAANBIDDERS Gemeente mag meeuwenesten weghalen zonder vergunning Snelle route naar De Kaag voor kleine pleziervaart Milieubedrijf Alcontrol naar Roomburg s LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1990 Apparatuur café in beslag genomen LEIDEN - De politie heeft gisteren geluidsapparatuur in beslag geno men bij een café aan de Lange Sche istraat. Omstreeks 14.00 uur klaag den veel omwonenden over te har de muziek. Agenten die poolshoogte gingen nemen, hoorden het geluid al op de Oude Singel. Omdat het niet de eer ste keer was dat de volumeknop te veel naar rechts was gedraaid, is de geluidsapparatuur in beslag geno men. Er werden een cd-speler, een jukebox en twee geluidsboxen meegenomen. Rond 15.30 uur was het opnieuw raak bij het het café. Weer werd te luide muziek gedraaid. Een politie woordvoerder vermoedt dat de ei genaar 's middags nieuwe appara tuur op de kop heeft getikt. Ditmaal bleef het bij een waar schuwing en konden de spullen blijven staan. De officier van justitie moet besluiten of de in beslag geno men apparatuur wordt teruggeven aan de café-eigenaar. Duo opgepakt wegens diefstal Duitse kleding LEIDEN - Op verdenking van be trokkenheid bij diefstal van een partij lederen kleding zijn twee Lei- denaars (30 en 31) aangehouden. Op 14 juli werden in de Westduit- se plaats Bad Oyenhausen leren broeken en jassen ter waarde van twee ton ontvreemd. Het onderzoek leidde naar een atelier in Rijswijk, waar inderdaad een deel van de buit werd aangetroffen. De recherche pakte een 30-jarige Leidenaar op, die de naam noemde van een 31-jarige plaatsgenoot die de kleding zou hebben vervoerd. Beiden zitten vast Wagens vernield op Plantsoen LEIDEN - Twee Leidenaars (21 en 22) zijn gisterenavond gearresteerd op het Plantsoen. Ze worden ervan verdacht vernielingen te hebben aangericht aan diverse auto's die langs de stoep stonden geparkeerd. De politie heeft achter de ruite- wissers van de vernielde auto's een briefje geplakt dat de eigenaren zich kunnen melden op het bureau. LEIDEN Zonaanbidders op het Rapenburg. Het ligt niet lekker, het zit niet lekker, r krijgt vanzelf een kleurtje op zijn gezicht. LEIDEN De gemeente Leiden heeft geen vergunning nodig voor het weghalen van nesten en het ra pen van eieren van meeuwen in de stad. In de Vogelwet is een artikel opgenomen waarin staat dat nesten in en tegen gebouwen of op binnen plaatsen van gebouwen mogen wor den weggehaald door de 'gebrui kers of lasthebbenden'. "Wij maken gebruik van die bepa ling", vertelt milieu-ambtenaar A. Uljee. De gemeente heeft hierover overleg gevoerd met de provincie. De commissaris van de koningin moet namelijk de vergunning afge ven die de gemeente volgens de Leidse ornitholoog Mees nodig zou hebben omdat zilvermeeuwen in de broedperiode, tussen half april en half juli, beschermde vogels zijn. Volgens de Vereniging tot Be scherming van Vogels klopt het dat de gemeente van de bepaling ge bruik kan maken. "Slim gevon den", vindt beleidsmedewerker H. Peeters. Overigens is ook hij van mening dat het weghalen van nes ten de beste remedie is tegen de overlast die de meeuwen volgens veel Leidenaars veroorzaken. "Wij zijn er voor de bescherming van vo gels. Maar ik denk, als ik de ambte naren van de gemeente Leiden zo hoor en ook gezien het aantal klach ten, dat er echt sprake is van over last. Ik kan me best voorstellen dat mensen hinder ondervinden van het geluid dat de meeuwen maken. Wij zijn zeker tegen het weghalen of afschieten van de vogels. Ik denk dat het rapen van eieren een goed compromis is. Het beste is toch om het voor de vogels onaantrekkelijk te maken om te broeden", aldus Peeters. Hij benadrukt dat de meeu wen af komen op voedsel dat men sen op straat gooien. "Dat kunnen ze dus beter niet doen". De nesten zijn dit jaar alleen weg gehaald in de omgeving van de Rooseveltstraat. Er komen bij de gemeente echter veel klachten bin nen over overlast in andere buur ten. Vooral bewoners van Tuinstad en Vreewijk klagen over het geluid dat de meeuwen produceren, ver telt Uljee. "Ik denk dat we nu onge veer dertig a veertig locaties hebben gehoord waar nesten zitten". Die zijn dit jaar te laat ontdekt om te voorkomen dat er jongen werden geboren, maar volgend jaar wil de gemeente overal de nesten wegha len. Als gevolg van deze methoude zijn dit jaar geen jongen geboren LETDEN - De Langegracht krijg mogelijk een beweegbare brug. De nieuwe oeververbinding komt over de Korte Mare. De huidige doorgang is zo laag dat er geen enkele boot door kan. Het is de bedoeling dat boten via de Oude Vest en de Mare snel naar De Kaag kunnen. voor het beweegbaar maken van de Blauwpoortsbrug, het realiseren van aanlegmogelijkheden bij het Kort Galgewater en de Beesten markt en de verhoging van de Turf- marktbrug, de Kleine Havenbrug, de Singelbrug en de Pauwbrug (in het verlengde van de Pelikaans traat). Het plan om de bestaande duiker in de Langegracht te vervangen is ont staan na opmerkingen van water sporters. Het was de bedoeling om eerst de Blauwpoortsbrug beweeg baar te maken om meer watertoeris ten naar het centrum van Leiden te trekken. Dat lijkt nu op losse schroeven te staan door het plan om een beweegbare brug aan te leggen over de Korte Mare. De gemeente wil een aantal pro jecten uitvoeren om op die manier meer watersporters naar het Leidse centrum te halen. Gekozen werd De voorstellen kosten bij elkaar 5,6 miljoen gulden. Via subsidies wil de gemeente 4 miljoen bijeen ga ren, de rest komt uit eigen midde len. Binnenkort besluit het ministe rie van economische zaken over de aanvraag voor subsidie. Leiden heeft 2,8 miljoen gevraagd. "De ver wachting is dat we het krijgen, al hebben we nog geen beslissing zwart op wit", aldus CDA-wethou- der Walenkamp. Niet verder "Met het beweegbaar maken van de Blauwpoortsbrug kom je met je boot niet veel verder. Bovendien, hoeveel schepen komen er uit het westen. Het zwaartepunt ligt niet daar maar aan de oostkant en de noordkant van Leiden", vertelt hoofd civiele werken Barendregt. Maar het probleem is dan de Kor te Mare waar je niet verder komt dan de Langegracht. "Daar kan geen hond onder door. Er zit nog geen tien centimeter lucht onder. Je kunt er dus niet eens met een kano onder door", aldus Barendregt. Dat probleem wordt opgelost als er een beweegbare brug in de Langegracht wordt gelegd. Vanaf de oost- en noordkant kunnen wa tersporters dan van De Kaag snel naar het centrum. Vroeger zat er op deze plaats ook een brug. Enige ja ren geleden besloot de gemeente De duiker in de Langegracht. Er is beweegbare brug kan komen. zelfs een hobbel in de weg aan te leggen zodat het leek alsof er een brug lag. Dot gas Walenkamp, zelf pleziervaarder, vindt de aanleg van een brug in de Langegracht een aantrekkelijke ge dachte. "Grotere boten kunnen een dot gas geven en omvaren, maar de kleinere pleziervaart, die we ook graag naar het centrum halen, kan dat niet zo snel", meent de wethou der. Volgens Barendregt kost een brug in de Langegracht zo'n 2,5 mil joen. "Het kan voor hetzelfde geld als is gemoeid met het beweegbaar maken van de Blauwpoortsbrug. Civieltechnisch zeg ik: pak eerst de Blauwpoortsbrug maar aan, die moet worden opgeknapt, terwijl de duiker in de Langegracht nog jaren meekan. Maar bekijk je het vanuit toeristisch oogpunt, dan heeft de brug in de Langegracht de voor keur". Volgens Barendregt en Walen kamp is het onduidelijk of de ver wachte subsidie van het ministerie van economische zaken ook voor een geheel nieuwe brug over de Korte Mare mag worden aange wend. De subsidie van 2,8 miljoen, die nog officieel moet worden toe gezegd, is aangevraagd voor de Blauwpoortsbrug. "Maar als dat mag en de ni< brug kan voor evenveel geld den aangelegd als nodig is voor het beweegbaar maken van dé Blauw poortsbrug, dan wordt de afweging een stuk interessanter", aldus Walenkamp, die het geen probleem vindt dat de Blauwpoortsbrug dan niet met deze subsidie kan worden opgeknapt. "Voor onderhoud van bruggen is veel geld beschikbaar", zo weet hjj. Onderneming zoekt alle werknemers in Leidse regio ZOMER ZONDER RALKON LEIDEN - Bewoners van de Obrechtstraat klagen omdat weken geleden de balkons van hun flatwoningen zijn gesloopt. "Met dit weer zou je lekker op je balkonnetje kunnen zitten. Dat kan al zes weken niet. ik voel me net een gevangene", zegt mevrouw R. Schimmel. Een ander probleem is volgens haar dat ze haar was nergens kwijt kan. Daar klagen ook andere bewoners van de flat over. "Ik vind het gewoon treurig, in mijn hele huis hangt was goed", is de reactie van M. Sjardijn. De heer Schimmel spreekt van een 'levensgevaarlijke situatie' en vindt dat de Veiligheidsinspectie moet worden ingeschakeld. De keukendeuren van alle woningen zitten dicht, maar sommige mensen gaan toch zitten op het kleine stukje dat van het balkon is overgebleven. "Er moet zeker eerst ie-, mand naar beneden vallen". De balkons zijn zes weken geleden weggehaald als onderdeel van het groot onderhoud dat door woningbouwvereniging De Goede Woning wordt uitgevoerd. De huizen krijgen nieuwe balkons, dubbele ramen, er wordt een •uwe afvoer aangebracht, er komt een nieuw keukenblok, bewoners kun- x centrale verwarming krijgen en de buitengevel wordt opgeknapt, (foto LEIDEN - Het milieubedrijf Al control vestigt zich op het Leidse in dustrieterrein Roomburg. De hoe veelheid grond die het bedrijf gaat gebruiken is ongeveer 5000 vierkan te meter. In eerste instantie zullen er ongeveer 40 mensen gaan werken in de Leidse vestiging. Algemeen directeur W. Wichers hoopt dat dat aantal over twee a drie jaar zal zijn gegroeid tot 100 a 200 mensen. Er wordt al geadverteerd voor personeelsleden. Het bedrijf zoekt vooral mensen met een labo ratoriumopleiding op verschillende zitten omdat ee de monsters v klaart Wichers. snelle analyse in belang is", v Alcontrol bestaat sinds 1978 en houdt zich onder meer bezig met af valwater- en bodemonderzoek. In opdracht van overheden en inge nieursbureaus worden water- en bodemanalyses uitgevoerd. Na de eventuele sanering wordt de grond of het water weer gecontroleerd. Het bedrijf heeft al een grote ves tiging in Raamsdonksveer waar on geveer honderd mensen werken en een kleine vestiging in De Bilt. "We wilden per se ook een locatie in de Randstad. Het is voor ons erg be langrijk om dicht bij de klanten te Voordelen van Roomburg zijn volgens hem dat het dicht bij de af slag van de rijksweg ligt en dat daar snel met de bouw kon worden be gonnen. Ook het feit dat het terrein vlakbij een woongebied ligt zodat het personeel niet ver weg woont is belangrijk, vertelt de directeur. "En Geld Rotary voor weeshuis LEIDEN - De Rotary-club Leiden Oost heeft samen met haar Engelse zusterclub een bedrag van 9500 gul den opgehaald voor een weeshuis in het Boliviaanse Sucre. Dte internationale Rotary Founda tion verdubbelt dit bedrag, zodat 19.000 gulden beschikbaar is voor noodzakelijke reparaties aan het weeshuis, waar de Nederlandse zus ter Rita van der Heyden al jaren zorgt voor de opvang jes. ik denk dat een eventuele samen werking met de Leidse universiteit ook belangrijk kan zijn". Alcontrol investeert ongeveer tien miljoen gulden in de Leidse vestiging. Er wordt gebouwd in twee fases. Bij de gemeente is nu een bouwaanvraag aangediend voor een milieu-laboratorium. Dat wordt gebouwd naast de nieuwe vestiging van JVC. Wichers gaat er van uit dat de Leidse vestiging van Alcontrol in het voorjaar van 1991 wordt geopend. De gebouwen krij gt n volgens hem een 'fraai, high tech' uiterlijk. De ontwerper van het gebouw van Alcontrol heeft ook het TNO-gebouw in de Leeuwen hoek ontworpen. JVC sloot met de gemeente een overeenkomst dat bij het aantrek ken van nieuw personeel vrouwen, gehandicapten, allochtonen en werklozen voorrang krijgen. De ge meente streeft ernaar om een derge lijk convenant met meerdere bedrij ven te sluiten. "Ik weet dat de ge meente afspraken heeft gemaakt met onze nieuwe buren, dat de ge meente behulpzaam zal zijn bij het werven van nieuw personeel. Ze hebben ook tegen ons gezegd dat ze aan de Rooseveltstraat en dat heeft tot gevolg dat de overlast daar is verminderd. Uljee: "De afgelopen weken was het qua overlast op andere plaatsen in de stad heel ernstig. Dat komt omdat de jongen in de groei zijn en op het punt staan om uit te vliegen. Dan zijn de ouders het drukst. Maar de kleine vogels zullen binnenkort wel uitvliegen en ik heb goeie hoop dat de overlast dan snel afneemt". Lezers Schrijven daarbij willen helpen, dat vind ik prima. Maar er is nooit over een overeenkomst gesproken. Dat wil overigens niet zeggen dat ik daar af wijzend tegenover sta", vertelt Wi chers. Volgens R. Douglas van de direc tie economische zaken wil de ge meente een 'groeicontract' sluiten met het bedrijf. Dat houdt in dat ge schikte kandidaten worden gezocht die een laboratoriumopleiding krij gen. Daarover heeft de gemeente al contact gehad met laboratorium- school Rijnland in Leiderdorp en met het Centrum voor Beroepso riëntatie en Beroepsbeoefening (CBB). Do eerste personeelsleden die worden aangenomen krijgen overigens eerst een opleiding bij het bedrijf in Raamsdonksveer. Douglas zegt blij te zijn met het komst van het milieu-laboratorium, vooral omdat er een 'flink arbeids potentieel' nodig is. Alcontrol is het vijfde bedrijf dat zich op Roomburg vestigt. Het industrieterrein heeft een oppervlakte van 15 hectare, 5 hectare daarvan is bezet. Er lopen volgens Douglas op dit moment nog contacten met bedrijven uit Leiden, Leiderdorp en Zoeterwoude. Meeuwen In eerste instantie dacht ik dat het een grap was, iemand die als vogel kenner wordt opgevoerd en nog Mees heet ook. Toch geloof ik dat het geen grap was. Ik vind het voor een wetenschap per ongepast zo ongenuanceerd te ventileren, zo te bagataliseren. Dit schrijven mijnerzijds op zo'n raar artikeltje is eigenlijk het papier niet waard, maar ik wil voorkomen dat het niet reageren wordt uitgelegd als instemming. Ik geloof best dat er mensen zijn die geen last hebben van die vogels, maar ik denk dat er heel wat men sen zijn die er wel last van hebben. Ik denk dat ik ook een liefhebber ben van alles wat groeit en bloeit, maar flora- en faunabeheer maakt onlosmakelijk deel uit van de rela tie mens-natuur. Vergelijkingen met straaljagers gaan natuurlijk niet op, die vliegen hier niet. Op Texel wel, daar zijn ook heel veel meeuwen. Ik denk dat de beesten het daar ook meer naar hun zin heb ben dan in een grote stad. Het voorbeeld van die werkende mensen bij de Rooseveltstraat komt op mij ook wat gechargeerd over. Ik zou mij kunnen voorstellen dat al leen al de hoogte van het gebouw en andere geluidsbronnen de relatieve herrie van die meeuwen op de ach tergrond plaatst. Bovendien zijn de meeuwen 's avonds en 's nachts veel drukker. Eigenlijk heb ik helemaal geen zin om de prietpraat inhoudelijk te weerspreken. Ik erger mij er voor namelijk aan dat een wetenschap per laatdunkend doet over iets waar veel mensen hinderlijk mee gecon fronteerd worden. Ik denk dat het de integriteit van het leger vrijwilli gers dat zich inzet voor de natuur in al zijn hoedanigheden geen goed doet. Het feitelijke tackelen moet daarom uit zijn eigen hoek komen. Misschien heeft de heer Mees ge lijk als hij stelt dat er maar een klein groepje is dat klaagt. Ik sta ook niet meteen op om te klagen. Wel als ik merk dat er niet serieus wordt inge gaan op signalen. Ook als ik merk dat niet direct betrokkenen klaar staan met hun mening en dat opvoe ren als de enige juiste. Het gegeven is dat de kolonie dit jaar uit zo'n 300 meeuwen bestaat, en als er niets gedaan was op dit mo ment uit 900 exemplaren zou be staan, terwijl er vorig jaar maar 200 meeuwen waren. Dat geeft toch aan dat er iets moet gebeuren en dat uit stel alleen maar meer leed veroor zaakt, nog afgezien van het kos tenaspect. Nee, ik ga geen grappen maken over de meeuwen in relatie tot het conservator zijn van de heer Mees. Ik vind dat iedereen die zijn nek er gens voor uitsteekt recht van spre ken heeft. Maar wil je wat bereiken dat moet de inhoud kloppen, en de argumenten. Vooralsnog bewijst de heer Mees zijn gevederde vrienden geen goede dienst met zijn gefulmineer. De kans dat de mensen die er dagelijks overlast van ondervinden zich gaan bundelen (actiegroep 'wij zijn het zat, de meeuw moet plat'), of dat mensen solo-acties als enige oplos sing gaan zien neemt alleen maar toe. Alleen al die opmerking het ziekenfonds, alsof soort mensen tegen ziektekosten verzekerd is via het ziekenfonds. En dan die sneer richting gemeente. Ik heb de indruk dat de integriteit van de betrokken ambtenaren boven el ke twijfel verheven is. (ja. ik heb na melijk geklaagd nadat ik een schot had gehoord). J.K. de Vries, 3 Octoberstraat 29-A, 2313 ZM Leiden. Ier overleden na val van trap LEIDEN - De 25-jarige Ier die dins dagavond vermoedelijk door een vriend van de trap is gegooid in een woning aan de Janvossensteeg, is gisteren in het AZL overleden. De man viel van de trap tijdens een ruzie met een 24-jarige landge noot. Nadat een buurman de Ier had gevonden, is hij naar het AZL ver- voerd. Hij werd onmiddellijk ge opereerd aan een schedelbasisfrac- tuur, maar heeft het niet gered. De 24-jarige vriend, die wordt ver dacht van de fatale duw, zit nog vast. Hij ontkent elke betrokken heid. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9