LEIDSCH DAGBLAD Hollandse bergers krijgen superldus palbiTP Olieramp in Texas veel ernstiger dan verwacht NODIG! KNMI verwacht hittegolf Bij Noorwegen gezonken Russische kernonderzeeër wordt gelicht Droogte speelt boeren parten Reprorecht eist twaalf min van universiteiten Bondsrepubliek kocht 33.000 gevangenen vrij WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39306 Prijs fl. 1,35 AMSTERDAM (ANP) - In Neder land worden jaarlijks bijna 900.000 fietsen gestolen met een minimale waarde van rond de 140 miljoen gul den. Dat is meer dan de jaarlijkse omzet van tweedehands fietsen bij legale rijwielhandelaren. In Amsterdam alleen al wordt naar schatting jaarlijks voor onge veer 30 miljoen gulden aan fietsen gestolen. Tegen nieuwwaarde komt dit neer op 140 miljoen gulden per jaar, ofwel 4 ton per dag. Dit blijkt uit een rapport over kleine criminaliteit dat is opgesteld in opdracht van de Universiteit van Amsterdam en het Wetenschappe lijk Onderzoek- en Documentatie centrum van het ministerie van jus titie. De kans dat een fiets gestolen wordt, blijkt het grootste in de Am sterdamse binnenstad, de 19e eeuw- se wijken en bij publiekscentra zoals NS- en metrostations. Het grootste deel van de fietsen wordt door gelegenheidsdieven en drugs verslaafden ontvreemd. Ook blijkt er een onderscheid te bestaan tussen jeugdige en profes sionele dieven. De jeugdige dieven richten zich vaak op specifieke fietstypen, zoals snorfietsen en ATB's. Uit het onderzoek blijkt verder dat horecagelegenheden de plaatsen bij uitstek zijn waar de gestolen fietsen verkocht worden. Zowel fietsen diefstal als heling vinden steeds openlijker plaats. Het rapport spreekt daarom van een verder „ve- rodering" van de publieke moraal die een bedreiging vormt voor „de kwaliteit van het bestaan". In het rapport worden een aantal aanbevelingen gedaan ter bestrij ding van deze kleine criminaliteit. Zo zouden in de binnenstad be waakte en goed bereikbare fietsen stallingen moeten worden inge richt. Ook zou de politie alle aangif ten van diefstal moeten registreren om het rechtgevoel van de slachtof fers te vergroten en een beter in zicht in de omvang van het pro bleem te krijgen. De registers van handelaren van tweedehands fietsen dienen regel matig door de politie gecontroleerd te worden. Een goed informatiesys teem over gestolen fietsen is daarbij onontbeerlijk. Ook zouden de fiets- registratie- en graveerprojecten moeten worden voortgezet. DE BILT (ANP) - Het KNMI verwacht de komende dagen een hittegolf. Nu al zijn er in De Bilt zes zomerse dagen achter elkaar gemeten met een gemid delde temperatuur van 28 gra den, wat 'erg veel' is. Maandag werd het in Zuid- Limburg 31 graden. De laatste echt langdurige warme periode in Nederland was van 23 juni tot 12 juli 1976. Toen waren er in De Bilt 10 achtereenvolgende tro pische dagen met temperaturen boven de 30 graden. Volgens de computerbereke ningen verwacht het KNMI de komende dagen tropische tem peraturen. Tot en met maandag worden temperaturen van 30 graden of meer verwacht met Cannegieter, die in de jaren '30 directeur was van het KNMI, sprak van een hittegolf als er 5 opeenvolgende zomerse dagen (25 graden of meer) zijn, waar van 3 tropische. Later zwakte hij zijn definitie af en stelde dat ook van een hittegolf kan wor den gesproken als er 7 zomerse dagen achter elkaar worden ge teld. In 1983 (van 4 juli tot 12 juli) was er voor het laatst sprake van een hittegolf. Toen werden in midden-Nederland drie tro pische dagen geteld. Ook in 1986 hadden we een zeer warme pe riode, van 27 juni tot 2 juli. Er waren toen twee tropische da gen en een dag van 29,6 graden. De meest buitengewone warme zomers na de oorlog waren ach tereenvolgens 1947, 1959, 1975, 1976, 1983 en 1986. Overigens heeft de zomer van 1990 heeft tot nu toe een nor maal karakter. In juni was de temperatuur een paar tienden te laag, in juli een paar tienden te hoog. Vorig jaar hadden we drie tropische dagen, namelijk op 6 juli (32), 22 juli (32) en 20 au gustus (30). MOSKOU (Rtr) - Een consortium van Nederlandse bedrijven, gaat de Sovjet-kernonder zeeër bergen, die in april 1989 voor de kust van Noorwegen is vergaan. Het contract is gis teravond getekend, zo maakte het persbureau Tass vanochtend bekend. De onderzeeër werd niet alleen door kernenergie voortgedreven maar had ook kernwapens aan boord. Bij het ongeluk kwamen 42 matrozen om het leven. Scheepswrak in Flevoland uit zestiende eeuw LELYSTAD (ANP) - De afde ling scheepsarcheologie van Rijkswaterstaat heeft in het poldergebied tussen Alraere en Zeewolde een voor drie kwart compleet scheepswrak uit de 16de eeuw opgegraven. De vondst zal de geringe ken nis over de ontwikkeling van de scheepsbouw in die eeuw zeker vergroten, aldus Rijks waterstaat. Onderzoek heeft uitgewe zen dat het gaat om een bin- nenvaart-vrachtschip met een lengte van 20 meter dat in het begin van de 17de eeuw moet zijn vergaan. Uit slijtage valt op te maken dat het schip op dat moment enige tientallen jaren in bedrijf was geweest. In het achterschip is een woonruimte aangetroffen met een stookplaats voor het be reiden van voedsel. Daarom heen lagen huishoudelijke ge bruiksvoorwerpen, schoeisel en scheepsbenodigdheden. Het consortium wordt gevormd vanaf het kraanschip kunnen door het Leidse offshorebedrijf den bestuurd. Heerema, IHC-Gusto Engineering, Het Nederlandse vezelproducent Akzo, kabelmaker Verto (met een vestiging in Leider dorp) en berger Smit-Tak deelne- De 'Komsomolets' ligt in de Ba- rentszee op enige honderden kilo meters ten noordwesten van Noor wegen op een diepte van ongeveer 1.700 meter. Bergingsexperts uit de Sovjetunie, Noorwegen en van het Rotterdamse bedrijf Smit-Tak heb ben eerder met duikmonitoren vastgesteld dat de onderzeeër 'rede lijk gunstig' ligt. bergingsplan, minister Van den Broek (buitenlandse zaken) zich bij zijn bezoek aan Moskou in juni nog sterk maakte, wordt geprezen door de Sovjetminister van scheeps bouw Bezunov. "Het is realistisch, technisch goed onderbouwd en niet te duur", aldus Bezunov. Een exac te prijs werd niet genoemd, maar Sovjetautoriteiten hebben ver klaard dat de berging 'honderden miljoenen dollars' gaat kosten. Smit-Tak raamde de bergingskos- maand geleden op ongeveer Een eerste bergingspoging is ge- 400 miljoen gulden. 1992. Ge- Tass verklaarde dat proeven heb- het betrokken ge- ben uitgewezen dat de kernonder- nog niet lekt. Maar de boot is technologische tijdbom, aldus pland zien het weer w bied is een bergingsoperatie alleen in hoogzomer mogelijk. Lukt het niet in 1992 dan wordt de operatie het persburaeu. een jaar uitgesteld. Heerema levert voor de berging een kraanschip dat met hulp van IHC zal worden aangepast. De staal kabels die normaal tijdens ber gingswerk worden gebruikt moeten worden vervangen door veel lichte re kabels. Die zullen worden ge maakt van twaron, een sterke, su- perlichte vezel van Akzo. In totaal is ongeveer 150 kilometer kabel no dig. De dek DEN HAAG (ANP) - De aanhoudende droogte begint de boeren parten te spelen. Vooral op de Waddeneilanden, in Drenthe en in het zuiden van het land ontstaan volgens een woordvoerder van het Landbouwschap proble men. In de rest van het land valt het vooralsnog mee. Op de Waddeneilanden kampen veehouders door de verdroging van het gras met een gebrek aan voer. In Drenthe ondervindt de teelt van fabrieks aardappelen grote hinder van de droogte, met name op de hogere gronden. Deze aardappelen hebben in mei al flink te lijden gehad van de nachtvorst. Daarvan zijn ze maar matig hersteld. De droogte vormt een tweede tegen slag. In Noord-Brabant zien de boeren zich hier en daar genoodzaakt de maïs, die op zich goed tegen de droogte kan, te beregenen. Ook de bieten en aard appelen staan er hier minder florissant bij. „De droogte moet zeker geen week meer duren", aldus het Landbouwschap. DEN HAAG (ANP) - De Stichting hand hebben gemanoevreerd i positie waarin hij eigenlijk alleen nog naar de rechter kan. Een woordvoerster van de VSNU Reprorecht, een stichting die door de overheid is aangewezen om het auteursrecht te bewaken, wil dat de universiteiten 12 miljoen gulden be- ontkende vandaag dat de talen voor het kopiëren uit boeken teiten het bod hebben afgewezen, en tijdschriften. De stichting wil dat De universiteiten zijn bereid om de universiteiten dat bedrag beta- voor de periode 1988-1990 2,4 mil- len voor kopieën die in de jaren joen gulden te betalen. En voor de 1990 zijn gemaakt, komende jaren 800.000 gulden per de- jaar. De woordvoerster ontkende ook dat de universiteiten directeur Vanaf 1991 wil de stichting ze kopieën jaarlijks 4 miljoen gul den hebben. Deze week stuurt de Stichting Beemsterboer en zijn stichting tot gang i VSNU versiteiten (VSNU) een brief waarin praten bereid. de universiteiten wordt gevraagd dit bod opnieuw te overwegen. Reprorecht wil binnen De periode 1985-1987 hebben de universiteiten inmiddels tegen een totaal 500.000 gulden Schoonmaakploegen zuigen met slangen de duizenden liters olie weg die inmiddels zijn aangespoeld op de kust bij Houston. (foto afp) maand van de universiteiten weten afgekocht. Voor 1988 en 1989 betaal- of zij alsnog zullen betalen. Blijft den zij een voorschot van per jaar het antwoord nee, dan wil de stich- 150.000 gulden ting proberen om per universiteit tot een vergelijk te komen, maar di recteur Beemsterboer zegt nu al dat de universiteiten hem langzamer- GALVESTON/WASHINGTON op enkele plaatsen al (GPD/AP) De olieramp in de baai aangespoeld. De kustwacht zegt dat groot. 58 schepen moeten daarom anker blijven. Het is de tweede Te snel op de fiets NETTERDEN (GPD) - Amateur wielrenner Jurgen Gilsing (19) uit Netterden werd in Ruurlo aange houden door de politie, omdat hij met zijn racefiets 80 kilometer per uur reed. Door in de zuiging van een vrachtwagen te rijden, wist hij het hoge tempo ongeveer 6 kilometer aan te houden. Voor fietsers geldt geen snelheidlimiet maar Gilsing is bekeurd krachtens het wetsartikel dat zegt dat niemand het verkeer in gevaar mag brengen. Tropisch warm Zonnig en zeer warm. Minimumtempe ratuur omstreeks 16 graden, middag- temperatuur ongeveer 31 graden, aan zee koeler. Zwakke tot matige oostelij- De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: Zonnig en zeer v Tropische middagtemperaturen ongeveer 32 graden, aan zee iets lager. NEW DELHI - Onder aanvoe ring van een groep rooms-katho- lieke nonnen trokken vanoch tend 15.000 inwoners van de In diase hoofdstad New Delhi op naar de woning van premier Singh om te protesteren tegen de laksheid van de politie bij de op sporing van daders van een ver krachting in de staat Uttar Pra desh. Daar werden vorige maand twee nonnen verkracht. Om te protsteren waren van daag ook alle christelijke oplei dingsinstituten gesloten. (foto AP) Galveston bij Texas blijkt veel het vast staat dat de olie grote scha- olieramp voor de kust ernstiger te zijn dan aanvankelijk werd gedacht. De olievlek is vol- wel gens de Amerikaanse kustwacht tien keer zo groot. Hét staat vast dat de 2 miljoen liter olie die sinds het milieu zal aanrichten, 2 n de visstand, flora als fauna. Er zijn natuurgebieden in de golt van Galveston waar ondermeer pe likanen en reigers huizen. Vele 1 zomer. Eerder sloeg tanker lek. Die loosde r miljoen liter olie in zee. 1 Texas de- 1 Noorse r dan 10 terdag uit twee lekgeslagen olie- gels zullen het slachtoffer worden schepen is gestroomd ernstige van de kleverige bruine oliemassa, schade aan het milieu zal aanrich- Ook de visstand in de golf loopt ge- ten. vaar, waardoor met name garnalen- vissers ernstig gedupeerd zullen Twee aken met meer dan 6 mil- worden, joen liter olie aan boord kwamen af- Er worden pogingen gedaan de gelopen bij Houston in aanvaring omvang van de olievlek te beperken met een Liberiaanse tanker. De door het leggen van versperringen in zee. Overwogen wordt verder de olievlek te bespuiten met olie eten- takt. Aanvankelijk werd de hoe- de organismen, veelheid weggelopen olie op De scheepvaart, in het bijzonder 200.000 liter geschat. Maar kikvors- de olietankers, wordt door de ramp mannen ontdekten onder water dat ernstig gëdupeerd, omdat de haven een veel grotere hoeveelheid olie uit de gezonken aak stroomde. Een 22 kilometer lange olievlek veroorzaken die de olieschade 1 drijft nu in de richting van het DEZE WEEK LAATSTE OPRUIMINGSDAGEN BIJ DAALBERGEN KATWIJK en LEIDERDORP pak dat zomervoordeel vandaag of morgen nog even MEUBELPROMEbiADE KATWIJK Geen aanwijzing voorproduktie 'orgie-video's' DEN HAAG (GPD) - Er is geen en kele aanwijzing dat de pornofilms waarin kinderen aan seksorgies moeten meedoen tot de dood erop volgt, in ons Nederland worden ver vaardigd. Dat zegt de Centrale Re cherche Informatiedienst (CRI) in een reactie op de mededeling van Scotland Yard dat deze films hier zijn gemaakt. Volgens een woordvoerster van de CRI is er tot nu toe geen contact geweest met Scotland Yard. "Het fenomeen is ons onbekend. We zijn ook niet benaderd door Interpol, Scotland Yard of andere Britse poli tiediensten. We beweren niet dat er geen kinderporno in Nederland wordt gemaakt, we hebben er alleen geen aanwijzingen voor". De Britse bevolking werd het af gelopen weekeinde opgeschrikt door de bekendmaking van Scot land Yard dat in Engeland video films zijn gevonden, waarop Britse jongetjes tijdens seksorgies worden doodgemarteld. Een 19-jarige Engelsman heeft te genover Scotland Yard verklaard, dat hij was gedwongen deze filmop namen in Amsterdam te maken. De politie in de hoofdstad zegt van niets te weten. Ook het Amsterdam se korps is niet door Scotland Yard benaderd. VERHUUR... luxe auto's v.a. 30,- p/dag bij PRANGERS Hooldslraat 104, Leiderdorp, lel. 071-89.40.40 TREINBOTSING - In het station Reading ten zuidwesten van Lon den zijn vanochtend 40 gewonden gevallen bij een botsing van twee treinen, van hen zijn twaalf er ern stig aan toe. De bestuurder van een de treinen raakte bekneld in de cabine. Haarlemmerweg 41 Tel.:071-213222 OOST-BERLIJN (AP) - De Bonds- republiek heeft van 1964 totdat vo rig jaar het communistische bewind van de DDR instortte voor de vrijla ting van 33.000 Oostduitse politieke gevangenen betaald. Dat heeft de Oostduitse minister van binnen landse zaken Diestel gisteren be kend gemaakt. De Bondsrepubliek heeft de uitspraken van Diestel schoorvoetend bevestigd. Diestel zei dat West-Duitsland uiteindelijk 95.847 mark, meer dan 100.000 gulden, betaalde voor iede re gevangene. Hij zei dat de Oost duitse autoriteiten zo'n exact be drag vroegen, om niet de indruk te wekken dat een beloning werd ge vraagd. In 1964 vroeg de DDR 40.000 mark voor de vrijlating van elke gevangene, aldus Diestel. De prfis steeg met de jaren. De Oostduitse regering begon met het verkopen van politieke ge vangenen om de broodnodige de viezen binnen te halen. Soms echter vroeg de regering om goederen. Volgens Diestel gebeurde dat voor het met Kerstmis in 1964, „toen er sinaasappels werden geruild voor de kinderen van het land". De vrijgelaten politieke gevange nen werd toegestaan hun families mee te nemen naar het westen. Sinds de jaren 70 werd er ook be taald voor de vrijlating van mensen die gevangen waren genomen bij een poging naar het westen te vluchten. ZEG MAAR TEGEN KAMSTEEG OCCASION óók om te weten welké films er draaien Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat willen we niet missen! Wij nemen een proefabonnement voor 7 weken en betalen slechts 127,50 Wij nemen een kwartaalabonnement f 74,15* Wij nemen een jaarabonnement f 285,50 Voor het abonnement ingaat ontvangen wij de krant twee weken s (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode. Woonplaats. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1