LEIDSCH DAGBLAD Besmet toetje eist 7 levens Bloedbad in Liberia NODIG! Salmonella-vergiftiging in Venlo's verpleeghuis Juli ondanks koud begin toch zeer zonnige maand RAF kondigt strijd aan tegen 9 Groot-Duitsland* DINSDAG'31 JUL11990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39305 Prijs fl. 1,35 Bijenkorf koopt in YS keten van speelgoedwinkels AMSTERDAM (ANP) - Konink lijke Bijenkorf Beheer (KBB) heeft Fao Schwarz in New York overgenomen. Deze keten van speciaalzaken in speelgoed en aanverwante artikelen, die in 1862 is gesticht, zet dit jaar meer dan 100 miljoen gulden om. KBB heeft de overneming, de prijs niet is bekend gemaakt, gefinancierd uit eigen middelen en met een lening die in de Verenigde Staten is opgeno men. Schwarz heeft 17 winkels, waarvan er één in New York op de hoek van Fifth Avenue en 58th Street en één aan het Union Squa re in San Francisco. Verder houdt zij zich bezig met postorderactivi teiten. KBB zet met deze transactie de eerste stap op de weg naar groei door aankoop van goedlopende bedrijven in binnen- en buiten land. Schwarz wordt op haar ge bied een van de meest vooraan staande detailhandelsonderne mingen in de VS genoemd. Van onze verslaggever DEN HAAG - Zuid-Holland raakt steeds verder in de problemen met zijn afval. Door de enorme toename van het huisvuil heeft de provincie gedurende de eerste helft van dit jaar ruim 10Ö.000 ton afval naar an dere delen van het land moeten ex porteren. Dat is twee keer zo veel als in de eerste zes maanden van 1989. Een hoeveelheid huisvuil van 100.000 ton staat gelijk met de berg afval die de Leidse vuilverbranding jaarlijks krijgt te verwerken. De ex port zal in de loop van dit jaar waar schijnlijk nog groeien tot 250.000 ton als de Leidse installatie in sep tember dicht gaat. Afvalprobleem Zuid-Holland steeds groter De 'uitvoer' van afval is eigenlijk in strijd met het beleid van het pro vinciebestuur. Dat streeft ernaar om alle huisvuil in de provincie zelf te verwerken. De gezinnen in Zuid- Holland produceren echter zo veel troep dat dit steeds minder lukt. Het probleem wordt nog verer gerd door het feit dat de Dordtse verbrandingsinstallatie door een aantal milieumaatregelen aanmer kelijk minder afval kan verwerken. Verder is het overschot aan vuil ge groeid doordat het aantal illegale stortingen aanmerkelijk is gedaald. De PROAV - het provinciaal vuil- afvoerbedrijf - kan de rommel nog kwijt op enkele stortplaatsen elders in het land. Dat is echter een soort uitstel van executie. Tweederde van de hoeveelheid die nu is gestort, krijgt de provincie over enkele ja ren weer terug. Akkoord over pan-Duitse verkiezingen in december OOST-BERLIJN (GPD/AFP) - De onderhandelingsdelegaties van de Bondsrepubliek en de DDR zijn het in Oost-Berlijn eens geworden over de voorwaarden waaronder de pan- Duitse verkiezingen van 2 decem ber moeten plaatshebben. D§t heeft Wolfgang Schauble, de Westduitse minister van binnenlandse zaken, gisteren bekendgemaakt. De Oost- duitse delegatie legde het akkoord nog gisteravond voor aan de rege ring-De Maizière. De Westduitse re gering bespreekt vandaag de over eenkomst. De strijd om de eerste Duitse- Duitse verkiezingen is hiermee na weken gehakketak over kiesdrem pels, gescheiden kiesgebieden en kiesdelers, gestreden. De kiesdrem pel blijft vijf procent, maar de partij en in het Westen kunnen door mid del van lijstverbindingen voor één keer de kleintjes in het Oosten aan een plaatsje in het verenigd Duitse parlement helpen: de 'rugzakoplos sing'. Voor het zover was raakte eerst de Oostduitse minister-president Lo- thar de Maizière zijn kleine liberale coalitiepartner kwijt en verspeelde hij veel krediet door met steun van de communisten tot twee keer toe een motie van de regeringspartij SPD en de toen nog*meeregerende liberalen te blokkeren. Nu iedereen zijn partner heeft ge vonden kan de slag om de gunst van alle Duitsers losbranden. De slo gans liggen op straat. SPD-kanse- lierskandidaat Oskar Lafontaine stelt de regering in Bonn nu al ver antwoordelijk voor de uit de hand lopende kosten van de vereniging. Verder zal de CDU-regering van De Maizière moeten boeten voor het pact met de communisten, die op hun beurt weer massale werkloos heid, sociale ellende, armoede en verpaupering voorspellen nu de D- mark zo snel is ingevoerd. De con servatieven zullen ongetwijfeld het spookbeeld schilderen van een volksfront van PDS en SPD. Zware boete 2de land in Sjanghai PEKING (AP) Sjanghai, met meer dan 12 miljoen inwoners de grootste stad van China, gaat echtparen die een tweede kind nemen fors beboeten. Volgens een krant die verschijnt in de Chinese hoofdstad Peking gaat het om een boete die drie keer zo hoog is als het jaarlijkse inko men van de echtparen. In de meeste gevallen be draagt de boete bij een tweede kind in China nu tien procent van het jaarloon. Morgen wordt in Sjanghai echter een strengere wet van kracht, die meteen een einde maakt aan de bevoorrech te positie van boeren in de bui tenwijken, oliearbeiders en broers en 'kinderen van revolu tionaire martelaren'. Ook zij mo gen geen tweede kind meer ne- Echtparen die in Sjanghai een derde kind nemen lopen zelfs de kans vier tot zes maal hun jaar loon in boetes te moeten beta len. De betaling van de boetes kan over ten hoogste zes jaar worden uitgesmeerd. Zonnig Zonnig. Minimumtemperatuur om streeks 15 graden. Middagtcmperatuur rond 29 graden, vlak aan zee iets koe ler. Zwakke tot,matige wind uit over wegend oostelijke richting. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: Zeer warm en zon nig. Middagtcmperaturen 'rond 30 gra- 16 PAGINA'S VENLO (ANP/GPD) - Zeven hoogbejaarde bewoners van het verpleeghuis Maria Auxiliatrix in Venlo zijn dé afgelo pen week overleden. Vrijwel zeker door het eten van een met de salmonella-bacterie besmette bavarois. De voedsel- infectie is veroorzaakt door de salmonella-bacterie type D. Bij nagenoeg alle besmette patiënten is deze bacterie in de ontlasting gevonden. Dit blijkt uit het onderzoek dat het Venlose ziekenhuis St. Maartens- gasthuis heeft uitgevoerd. Nog niet kon definitief worden vastgesteld of in het toetje verwerkte eieren de bron van de besmetting zijn. De Keuringsdienst van Waren nam vorige week dinsdag, toen de besmetting werd geconstateerd. 15 eieren, een restant instant halfvolle melkpoeder en gedroogde pud- dingresten uit de kookpannen mee voor onderzoek. In geen van deze voedselresten heeft de dienst de sal monella-bacterie kunnen aantonen. Uit een onderzoek is in ieder geval wel naar voren gekomen dat de be smetting niet is ontstaan door onhy giënische omstandigheden. De keu ken van het verzorgingstehuis was goed schoongemaakt. Er zijn wel wat microbiologische sporen ge vonden, die nog nader moeten wor den onderzocht. DE BILT (ANP) - Hoewel de eerste 10 dagen van juli koud en somber waren, was het toch een maand met meer zon dan nor maal. Gemiddeld over het land werd door het KNMI ongeveer 255 uur zon geregistreerd tegen 187 uur normaal. In het zuidwesten van het land scheen de zon in juli het langst: ruim 280 uur. Het uiter ste noordoosten kwam niet ver der dan 215 uur. In De Bilt wer den ongeveer 250 zonne-uren genoteerd, waarvan slechts 40 uur in de eerste tien dagen. Behalve zeer zonnig was juli ook nogal droog. Gemiddeld over het hele land viel er in juli 35 millimeter neerslag tegen 78 normaal. Verreweg de meeste neerslag (2 millimeter) viel in de eerste tien dagen van de maand. In de nacht van 28 op 29 juli brachten zw£ buien zeer plaatselijk in het midden van het land ruim 40 millimeter neerslag, waardoor de hoeveelheden neerslag in ju li plaatselijk erg uiteen kunnen lopen. De temperatuur bleef in de eerste 10 julidagen ongeveer 2 graden beneden normaal. Maar over de hele maand gemeten komt de temperatuur landelijk gezien vrijwel overeen met het langjarig gemiddelde van 16.5 graad Celcius, aldus het KNMI. In De Bilt bedroeg de gemiddel de temperatuur 16,9 graden te gen 16,6 graden normaal. In de eerste tien dagen van de maand kwam de temperatuur niet boven de 20 graden Celcius. Toch werden daarna nog 17 warme dagen (maximumtem peratuur boven de 20 graden) en tien zomerse dagen (maximum boven de 25 graden) genoteerd. AMSTERDAM - Een 19-jarige jongen kwam vanmorgen om het leven op het Enropaplein voor het RAl-congrescentrum. De auto waarin het slacht offer zat kwam in botsing met een tram. Het slachtoffer - chauffeur bij het koeriersbedrijf Ordonnans - stond vooraan in de rij voor het rode verkeers licht. Op dat punt van de route kruist de tramlijn de rijbaan. Toen het licht op groen sprong trokken zowel tram als auto op en werd de wagen van de jongen onder de tram in elkaar gedrukt. (foto anp) Op dit moment zijn 16 bejaarden opgenomen in bet ziekenhuis, waarvan vijf zich in een zorgelijke toestand bevinden. Ook vijf bejaar den die in het verpleeghuis zelf wor den verpleegd, zijn nog zeer ziek. De voedselvergiftiging openbaar de zich vorige week bij 70 bewoners van het huis en 15 werknemers. Vol gens de directie van het verpleeg huis zijn de sterfgevallen een indi rect gevolg van de salmonella-be smetting. Het eerste sterfgeval deed zich vorige week donderdag voor. Daarna zijn op vrijdag, zondag en maandag nog eens zes bewoners overleden. In het verpleeghuis heerst versla genheid en een gevoel van on macht. Alhoewel de overledenen 80 jaar en ouder waren, en volgens de directie al in de terminale fase van hun ziekteproces verkeerden, komt Leger vermoordt honderden vluchtelingen in kerk MONROVIA (AP) - Liberiaanse re- geringstroepen hebben gisteren in de hoofdstad Monrovia enkele hon derden, vluchtelingen, meest vrou wen en kinderen, gedood die op een terrein van een Lutherse kerk hun toevlucht hadden gezocht. Het ge melde aantal doden bij het bloed bad loopt uiteen van 200 tot 600. De meeste vluchtelingen behoor den tot de Mano en Gio-stammen, die steun geven aan de rebellenle gers die gisteren tot vlakbij het zwaar verdedigde paleis van de Li beriaanse president Doe waren op gerukt. Doe steunt vooral op leden van zijn eigen Krahn-stam en hun bondgenoten de Mandingo's. Volgens ooggetuigen drongen on geveer 30 soldaten de kerk 's nachts om 2 uur binnen en openden het vuur met machinegeweren. In de kerk lagen op dat moment naar schatting 2.000 vluchtelingen te sla pen. Na afloop van de actie lagen in de kerk overal bebloede lichamen en hingen in de raamopeningen lij ken van mensen die getracht had den te vluchten. Vluchtelingen die waren ondergebracht in een aan de overkant van de straat gelegen me- thodistenkerk, gingen op de loop toen zij de moordpartij zagen. Een woordvoerder van president Doe stelde in een interview met de BBC de rebellen voor de massa moord verantwoordelijk. Het Witte Huis veroordeelde de massamoord onmiddellijk, maar liet nogmaals weten dat de VS geen militaire -in terventie overwegen. VN-secretaris-generaal Perez de Cuellar uitte zijn afgrijzen over de moordpartij en gaf de VN-vertegen- woordiger in Morovia opdracht maatregelen te nemen om de bur gerbevolking te beschermen. In middels zijn vele duizenden Liberi- anen naar de buurlanden gevlucht na meldingen over executies. Maar ook in kampen in het buurland Gui nee zouden rebellen vluchtelingen hebben aangevallen. De twee rivaliserende rebellenlei ders Taylor en Johnson eisen bei den de ovërwinning op in de al 7 maanden durende burgeroorlog. Johnson zei dat zijn eenheden klaar stonden om Doe te verdrijven en wil voorkomen dat Taylor zichzelf tot president uitroept. In 1985 werd Johnson gearres teerd tijdens de mislukte poging tot staatsgreep van generaal Quiwonk- pa, maar hij wist later te ontsnappen en sloot zich opnieuw bij de tegen standers van Doe in de Ivoorkust OS3-31S 309 Showroom: Oudeweg 145 - Haarlem hun dood hard aan. Vochtverlies en uitdroging waren uiteindelijk fa taal, aldus directeur J. Spatjens van het verpleeghuis Maria Auxiliatrix. huis Maria Auxiliatrix. Volgens de directeur wordt in het verpleeghuis alles gedaan om een salmonella-besmetting te voorko men. "Alle voorzorgsmaatregelen zijn getroffen. Meer dan dat". Maar desondanks heeft er zich op grote schaal een voedselvergiftiging voorgedaan. Vermoed wordt dat de vergifti ging is ontstaan door de eieren in het bavaroisdessert dat vorige week zondag op het menu stond. Het mi nisterie van WVC heeft - met name de gezondheidszorginstellingen - vorig jaar geadviseerd eieren en kip goed te verhitten en zeker geen rau we eieren te gebruiken in de berei ding van voedsel. De kok, die het dessert al vele malen eerder maak te, heeft daar niet aan gedacht. De overheid heeft inmiddels ver klaard niet van plan te zijn verpleeg huizen, bejaardenoorden en zieken- huizente verplichten kip en eierën altijd goed te verhitten. "Je kunt ad viseren geen rauwe eieren te gebrui ken bij de bereiding van voedsel, vooral niet als het om bejaarde, zie ke en zwangere mensen gaat of kin deren onder vijf jaar. Maar daar houdt het mee op". Ook zullen er geen disciplinaire maatregelen tegen het verpleeghuis worden genomen. "Dat kunnen en zullen we niet doen", aldus een woordvoerster van het ministerie van WVC. "Pas als precies duidelijk is wat er is gebeurd, kunnen we een advies geven om een dergelijke be smetting in de toekomst te voorko- Directeur Spatjens sluit overi gens niet uit dat familieleden van de overleden bewoners juridische stappen zullen nemen tegen het ver pleeghuis. Tot dusverre is dat nog niet gebeurd. Het is de derde keer in een jaar tijd dat in Limburg een groep men sen ziek wordt door een salmonella besmetting. Een groep van 57 be jaarden werd in augustus vorig jaar ziek na een etentje in een Grathems restaurant. Ook daar werd vermoed dat de eieren in het bavarois-dessert de oorzaak van de voedselinfectie waren. Dat kon later echter niet worden bevestigd. Een tweede geval van salmonella bestemming trad op in september 1989 toen gasten op een huwelijks partij het slachtoffer werden. Ook daar werd overigens een bavarois geserveerd. De allergrootste salmo nella-besmetting die Nederland kent, vond ook plaats in Limburg. Ongeveer zevenhonderd mensen - journalisten en ambtenaren - wer den in maart 1981 ziek door een be smetting met salmonellabacteriën tijdens een koud buffet op de Euro top in Maastricht. (pagina 3: Het advies is simpel: eet geen rauwe eieren) Schipholdouane int tonnen aan belasting SCHIPHOL (GPD) - De helft van de inkomsten van de douane op Schiphol is afkomstig van mensen die hebben geprobeerd belasting te ontduiken. Uit de halfjaarcijfers van de douane blijkt dat zij ruim 1.3 miljoen gulden aan invoerrechten heeft geïncasseerd en maar liefst 7,5 ton aan ontdoken belasting en boe tes. Bij de douane op Schiphol wer ken ongeveer 450 mensen. Het me rendeel houdt zich bezig met de in voer van goederen in de verschillen de vrachtstations. In het stationsge bouw zijn 150 douaniers belast met de controle van passagiers. Passa giers die iets aan te geven hebben, worden geacht dat zelf te doen; de kans dat zij door de douane gecon troleerd worden, is minder dan vijf procent. Loopt iemand tegen de lamp met artikelen waarover in voerrechten of omzetbelasting be taald moet worden, dan kan dat als nog. Bedraagt de ontdoken belas ting meer dan 150 gulden dan volgt nog een forse boete. AMSTERDAM - De grote zeilschepenmanifestatie Sail, die vanaf 9 au gustus in de hoofdstad wordt gehouden, is op diverse plaatsen al merk baar. Een abt van de Buddharama Tempel in Thailand is hier bezig met het beschilderen van een draak aan de boeg van een van de draken- schepen. De schepen zullen deelnemen aan de manifestatie en liggen nu al in de haven van Amsterdam. (foto anpi BONN (AFP) - De terreurbeweging RAF (Rote Armee Fraktion) heeft vandaag de strijd aangekondigd te gen de "nieuwe wereldmogendheid Groot-Duitsland". De organisatie deed dit in een brief, waarin zij zich voor de tweede maal verantwoorde lijk stelde voor de aanslag op de staatssecretaris van binnenlandse zaken Hans Neusel, die afgelopen vrijdag lichte verwondingen opliep bij een bomaanslag op zijn auto. De vijf pagina's tellende verkla ring werd vandaag bezorgd bij het kantoor in Bonn van het Franse persbureau AFP. Neusel werd daar in de belichaming genoemd van "de voortzetting van het Duitse fascis me van het Derde Rijk, die leidt tot het Vierde Rijk". De verklaring stelt verder dat "de Bondsrepubliek en de nieuwe elites in de DDR met hun besluit tot de oprichting van een Grobt-Duitsland, dezelfde imperia listische doelen en plannen nastre ven als het nazi-fascisme". óók voor de stripverhalen Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat willen we niet missen! Wij nemen een proefabonnement voor 7 weken en betalen slechts 127.50 Wij nemen een kwartaalabonnement f 74.15" Wi| nemen een laarabonnement f 285.50 Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1