Moskou dreigt met harder optreden Jonge Mongolische hervormer daagt partijvoorzitter uit Meer arrestaties ANC-leden verwacht BfMiHM 'Als paramilitaire groepen wapens niet inleveren' Geïmporteerde nijlbaars vreet Victoriameer leeg SPD blijft in regering DDR 42 Nigerianen geëxecuteerd Massaal protest tegen regering van Bulgarije Mogelijk direct contact VS met bewind Cambodja ZATERDAG 28 JULI 1990 PAGINA 7 Van onze correspondent Hans Geleijnse MOSKOU - Sovjet-minister van binnenlandse zaken Bakatin heeft gewaarschuwd dat ge weld wordt gebruikt tegen paramilitaire groepen die hun wapens niet inleveren. Bakatins waarschuwing kwam gisteren enkele uren nadat een van de commandanten van het zoge naamde Armeense Nationale Leger had verklaard dat zijn groep er niet aan dacht om de wapens neer te leggen. Van IPS-correspondent Lyng Hou Ramirez WASHINGTON - De geïmpor teerde vraatzuchtige nijlbaars dreigt het Victoriameer in Afrika leeg te vreten. Internationale groepen wetenschappers, onder er uit Nederland en de Vere nigde Staten, spannen zich in om te voorkomen dat het vermaarde neer een waterwoestijn wordt. De nijlbaars, die wel 200 kilo kan wegen, werd in de jaren zes- g in het meer uitgezet door Brit- 2 kolonisten voor hun liefhebbe- j, sportvissen. Het Victoria- ïeer, dat wordt begrensd door Tanzania, Kenya en Uganda, was voor enkele jaren de thuisha ven van meer dan 300 unieke soorten cichlid-vis (een tropische zoetwatervis), waarvan 99 pro- cent alleen in het meer voor kwam. Tien jaar geleden begon de nijlbaarspopulatie enorm te groeien waarvan de inheemse vis sen het slachtoffer dreigen te wor den. "We zijn getuige van een massa le uitroeiing van vissoorten, di rect veroorzaakt door menselijk handelen", zegt Paul Sackley in Boston. Sackley leidt het Ameri kaanse reddingsprogramma in het Victoriameer. Hij is erin ge slaagd twaalf vissoorten die al bij na waren uitgestorven, over te plaatsen in aquaria waar zij zich kunnen voortplanten. Ook andere wetenschappers, onder meer uit Nederland, probe ren de bedreigde zoetwatervissen te vangen zodat ze kunnen wor den uitgezet in speciale aquaria en in dierentuinen. Het Victoriameer is een belang rijke voedselbron voor de inwo ners van de dorpen die aan het meer liggen. Volgens schattingen voorziet de vis ongeveer acht mil joen mensen van voedsel. Alleen de cichlid is echter favoriet bij de Afrikanen. Ondanks de vangstbe perkingen wordt nog steeds veel op deze zoetwatervis gevist, die daarna in de zon wordt gedroogd. De nijlbaars is weliswaar rijk aan olie, maar kan niet worden gedroogd. De vis moet óf worden gerookt, óf in de koelkast worden bewaard. Dat is een van de rede nen voor de geringe belangstel ling om de vis voor consumptie te vangen. Het 'natuurlijke' evenwicht zou kunnen worden hersteld als de nijlbaars op grote schaal wordt verkocht en geëxporteerd. Maar de bevolking rond het meer heeft te weinig geld om de hiervoor be nodigde kostbare apparatuur aan te schaffen, aldus de wetenschap pers. Eerder deze week heeft Sovjet-lei der Gorbatsjov alle paramilitaire groepen in de Sovjetunie vijftien dagen de tijd gegeven om zich te ontbinden. Het decreet, zo verze kerde Bakatin, geldt voor alle illega le groepen, niet alleen de Armeense guerrilla's, maar ook de zelf gepro clameerde 'strijdkrachten' in de Baltische republieken, Georgië, Azerbeidjan en Moldavië. Het is echter aannemelijk dat eerst wordt opgetreden tegen de ge wapende Armeense nationalisten, die de afgelopen maanden tiental len Sovjet-soldaten hebben gedood OOST-BERLIJN (AP) - De sociaal democratische SPD blijft lid van de Oostduitse regeringscoalitie. Dat heeft partijvoorzitter Wolfgang Thierse gisteren gezegd na fractie- beraad in Oost-Berlijn. Voor de nog openstaande kwestie van de kiesdrempel bij de eerste ge zamenlijke Duitse verkiezingen moet volgens Thierse evenwel nog een "eendrachtige oplossing" wor den gevonden. Daarbij moeten zo wel "criteria van gelijkheid" gel den, als het scheppen van ruimte voor nieuwe partijen en bewegin gen. In een gezamenlijke verklaring van de parlementsfractie en het be stuur van de SPD, die met slechts één tegenstem werd aangenomen, pleiten de sociaal-democraten voor de handhaving van een kiesdrem pel van vijf procent. Wel moeten lijstverbindingen worden toege staan, zodat ook kleine groepen "grote kansen hebben om in de Bondsdag te komen", aldus Thier se. Een aparte kiesdrempel voor el ke deelstaat wees de partijvoorzit ter af. Thierse liet doorschemeren dat de SPD ook over een lagere kies drempel wil onderhandelen. Een mogelijk compromis zou kunnen liggen bij een drempel van vier pro cent. In de verklaring omschreven de Oostduitse sociaal-democraten de donderdag in Bonn bereikte afspra ken als een succes dat mede aan hun politiek te danken zou zijn. De SPD wil op grond daarvan verte genwoordigd zijn bij de onderhan delingen o partij ziet staatssecretaris van justitie, de ge schikte onderhandelaar. bij overvallen op leger- en grenspos ten. Bovendien heeft de legerlei ding de Armeense regering herhaal delijk verweten samen te werken met de nationalisten. Het Armeense Nationale Leger is door nationalisten opgezet om de Armeense minderheid in de encla ve Nagorno-Karabach te bescher men tegen de Azerbeidjaanse be volking. Ook de gewapende over vallen van Azerbeidjaanse nationa listen in Armenië zouden zo kunnen worden voorkomen. ANL-com- mandant Vasiljan zei gisteren dat Moskou op een bloedbad kan reke nen wanneer het de ordetroepen van binnenlandse zaken inzet om de wapens te confisceren. "Het is beter te sterven dan je ei gen volk te verraden", aldus Vasil jan, die volgens schattingen in de Sovjet-pers een dertig- tot honderd duizend werkingsverdragen met de Balti sche republieken afsluit. Gisteren heeft ook het parlement van de republiek Wit-Rusland de onafhankelijkheid uitgeroepen. De volksvertegenwoordiging in Minsk ging echter minder ver dan die in de naburige Baltische republieken. Er is geen sprake van de wens tot af scheiding van de Sovjetunie. Soort gelijke soevereiniteitsverklaringen zijn al eerder afgelegd door de parle menten van Moldavië, de Oekraine, Rusland, Oezbekistan en Georgië. LAGOS (AP) - In Nigeria zijn giste- sterk vrijwilligersle- ren 42 mannen terechtgesteld die ger commandeert. Vasiljan ontken- schuldig waren bevonden aan deel de dat zijn leger, zoals het partijdag een poging tot staats blad Pravda beweerde, over raket- greep tegen het bewind van presi- ten, helikopters en grote aantallen dent Ibrahim Babangida, zo heeft mortieren beschikt. "We hebben de Nigeriaanse radio bekendge maakt. De 42 mannen werden on middellijk nadat de opperste krijgs raad hun gratieverzoek had afgewe zen voor het vuurpeleton gezet en Onafhankelijkheid Intussen bereiden de presidenten geëxecuteerd, van de drie Baltische republieken De terechtgestelden waren ver- zich in Riga voor op onderhandelin- oordeeld wegens poging tot moord gen met het Kremlin over onafhan- op Babangida en een poging tot kelijkheid. Gorbatsjov heeft aange- staatsgreep op 22 april, kondigd zelf de delegatie te leiden die waarschijnlijk volgdende week al gesprekken begint met de Est- landse autoriteiten. Ook in Riga is de president van de Russische republiek, Jeltsin, die de Baltische republieken ondersteunt in hun streven naar volledige onaf- JOHANNESBURG (AP) - In hankelijkheid. Gorbatsjov gaat uit van een beperkte soevereiniteit bin nen het verband van de Sovjetunie, waarbij Moskou houdt over buitenlandse- en defen- CHIASSO - Greenpeace heeft gisteren in het Zwitserse Chiasso een demonstratie gehouden tegen de sterk toege nomen luchtvervuiling in deze gemeente. Dinsdag is in Chiasso door de autoriteiten van het kanton waartoe het behoort, de vervuilvag gemeten en daarbij bleek dat de toegestane normen in ernstige mate zijn overschreden. De bevolking is echter niet gewaarschuwd. Dat gebeurde gisteren alsnog door Greenpeace. (foto ap> Regeringscrisis in Italië voorkomen ROME (DPA/AFP) - De Italiaanse premier Giulio Andreotti heeft gis teren - nadat eerder op de dag vijf ministers en elf staatssecretarissen waren opgestapt - vijf nieuwe mi nisters benoemd. De premier heeft hiermee de val van de 49ste na-oor- logse regering van Italië voorko men. De vijf nieuwe ministers beho ren allen tot de Christendemocrati sche Partij. De vijf afgetreden ministers, allen van de linkervleugel van de Chris tendemocratische Partij, keerden zich tegen premier Andreotti die op aandringen van de socialistische leider Bettino Craxi de vertrou wensvraag heeft gekoppeld aan een nieuwe wet op de televisiereclame. Na maandenlange discussies was binnen de regering een compromis bereikt over verruiming van recla me op de televisiekanalen. Dit is vooral in het voordeel van tv-mag- naat Silvio Berlusconi. De linker vleugel van de christen-democraten is voorstander van beknotting van tv-reclame, maar was desondanks uit oogpunt van partijdiscipline be reid vóór het wetsvoorstel te stern- Het verbinden van de vertrou wensvraag aan het wetsvoorstel ging een aantal christendemocrati sche bewindslieden, onder wie mi nister van defensie Mino Martin- azzoli en minister van onderwijs Sergio Mattarella, echter te ver. Zij kondigden daarop, evenals elf staatssecretarissen, hun vertrek band met het vermeende complot voor een gewelddadige machts greep worden de komende dagen zeggenschap waarschijnlijk nog meer radicale se- en defen- ANC-leden en activisten van de siepolitiek, binnenlandse veiligheid communistische partij (SACP) ge en het bankwezen. Jeltsin gens een Estlandse regerings woordvoerder aanwezig zijn bij aantal vergaderingen Baltische presidenten. Hij heeft aangekondigd dat Rusland binnen heeft het bestaan drie tot vijf weken aparte samen- ontkend Volgens Van der Merwe is uit de gaat zitten om over het vermeende verhoren van de tot dusver aange- complot te praten. De top van het houden ANC- en SACP-militanten ANC vergadert een dag eerder, echter gebleken dat het gemelde Mandela zei dat hij en De Klerk el- complot voor een nieuwe campag ne van geweld tegen de blanke rege ring in geval de dialoog met het plaats na de arrestatie woensdag van ANC- en SACP-leider Mac Ma- haraj. kaar donderdag niet hadden kun nen overtuigen. De krant Business Day meldde sen het leven heeft gekost. Zij zou- arresteerd. De Zuidafrikaanse poli- ANC op niets uitloopt, niet uit de dat president De Klerk geen enkele den bij afzonderlijke incidenten tiechef, generaal Van der Merwe, lucht is gegrepen, heeft dit gisteren in een interview de drie met de Zuidafrikaanse staatstelevi- verklaard. ANC-leider Mandela complot Mandela bezoek aan een verpleegstersschool in Soweto dat hij op 1 augustus op Terroristen vrij SOFIA (DPA) - Naar schatting 80.000 mensen hebben gisteren het kiesverdrag. De voor het parlementsgebouw in de Rolf Schwanitz, de Bulgaarse hoofdstad Sofia gede monstreerd tegen de regering. De menigte eiste de directe televisie uitzending van een aangekondigde rede van oud-partijleider en presi dent Todor Zhivkov. Dat hebben waarnemers gemeld. Het presidium van het parlement waarin de Bulgaarse Socialistische Partij - de voormalige communisten - een meerderheid heeft wil geen di recte televisie-uitzending vanwege het "gevaar dat staatsgeheimen Buitenland kort De uit Libanon afkomstige terrorist openbaar raken". Anis Naccache is gisteren samen „Wij willen de waarheid. Weg met met vier metgezellen met wie hij in de mafia", zo riep de menigte die Frankrijk gevangen zat vanwege het parlementsgebouw had omsin- een in 1980 gepleegde aanslag, op geld. De orthodoxe communist Zhi- vrije voeten gesteld en onmiddellijk vkov moest in november onder naar Iran afgereisd, zo heeft het mi- druk van hervormers binnen partij nisterie van justitie gezegd. zijn functies neerleggen. behoefte meer heeft aan een dialoog zijn omgekomen, met de communistische partij, om- gisteren tijdens een dat die de belangrijkste initiatiefne mer van het complot zou zijn. De Klerk zou Mandela hebben meege- met De Klerk rond de tafel deeld dat hij niet wil dat SACP-lei der Slovo deel uitmaakt van de zwarte delegatie die volgende week met hem praat. Uit de notulen van een SACP-bij- eenkomst zou zijn gebleken dat Slo vo zijn partij niet gebonden acht aan een mogelijk akkoord tussen het ANC en de regering. Volgens de krant kwam Slovo met dit stand punt terug van de twee weken eer der gesloten principe-overeen komst met de regering en het ANC om een einde te maken aan het ge weld in Zuid-Afrika. De Klerk voerde donderdag spoedberaad met Mandela over de arrestatiegolf van de afgelopen da gen, waarbij zo'n veertig ANC-le den en communisten zijn opgepakt. Het ANC onderhoudt nauwe ban den met de communistische partij Noodhulp van EG BRUSSEL (AFP) - De Europese Commissie stelt ongeveer 600.000 De Zuidafrikaanse politie deelde gulden beschikbaar voor noodhulp ten bate van Liberiaanse vluchtelin gen die naar Ivoorkust trekken. On geveer 30.000 vluchtelingen uit Li beria zijn onderweg naar de Ivori- aanse provincies Guigio en Tabou. JAKARTA (AP) - De VS zijn be reid hun inspanningen bij het zoe ken naar een oplossing van de bur geroorlog in Cambodja op te voeren en overwegen rechtstreeks in con- Baker, die in Jakarta begon aan een rondreis door Azie, hield de mi nisters van buitenlandse zaken van de ASEAN en hun collega's uit on der meer Australië, Japan en de EG, tact te treden met de Cambodjaanse die het ASEAN-beraad als regering. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken James Ba ker heeft dit gisteren aan het begin van de driedaagse bijeenkomst van de ASEAN in Jakarta verklaard. bijwonen, voor dat zijn opzet niet strijdig hoeft te zijn met die van hen. Volgens Baker zijn hun drie belangrijkste doelstellingen gelijk: verifieerbare terugtrekking 1 De ASEAN, een samenwerkings- Vietnamese troepen uit Cambodja WESTBANK - Twee gemaskerde Palestijnse jongeren, die worden ge zocht door de Israëlische autoriteiten, stoken een vuur in een grot op de Westbank waar zij zich al twee jaar verborgen houden. (foto afp) verband van zes niet-communisti- sche landen in zuidoost-Azie, heeft kritiek op het besluit van Baker van verleden week om de afgevaardigde bodjaanse volk van het Cambodjaanse verzet bij de gen. vrijwej de heje SACP-top, onder Verenigde Naties niet te erkennen. De reden van dat besluit is dat de VS willen voorkomen dat de Rode Khmer, de beweging van het vroe gere communistische schrikbe wind in Cambodja die ook deel uit maakt van de verzetscoalitie, ooit weer aan de macht komt. Ook de lei der van de coalitie, prins Norodom Sihanouk, is het met het Ameri kaanse standpunt oneens. Hij heeft verklaard dat er in zijn land geen vrede kan komen, als de Rode Kh mer bij het vredesoverleg buiten de deur wordt gehouden. ook Slovo. De Klerk en andere regeringsleiders hebben Mandela al meermalen gevraagd de banden van het ANC met de SACP te ver breken, maar de ANC-voorman weigert deze oude bondgenoot in de strijd tegen de apartheid zo maar te laten vallen. "Het lijkt erop dat het ANC de ernst van de bij het politieonder zoek aan het licht gebrachte feiten niet inziet", liet het bureau van De Klerk na afloop van het gesprek met Mandela weten. Dat gesprek had verhindering dat de Rode Khmer de macht komt en werke lijke zelfbeschikking van het Cam- vrije verkiezin- Het Amerikaanse wantrouwen te gen de Rode Khmer wordt gedeeld door de ASEAN-landen en de twee andere groepen in de Cambodjaan se verzetscoalitie. Zij vinden het echter onverstandig om de Rode Khmer, die veruit de grootste en sterkste verzetsgroep is, buitenspel te zetten. Volgens Baker betekent de erkenning van de verzetscoalitie bij de VN echter "alleen maar een diplomatieke dekmantel voor de militaire manoeuvres van de Rode Khmer". In het centrum van Ulaanbaatar wordt door de Mongolische Revolutionaire Partij propagandamateriaal uit gedeeld voor de verkiezingen die morgen worden gehouden. (foto afp) El Salvador Bij gevechten in El Salvador tussen het regeringsleger en het Farabundi Marti Bevrijdingsfront (FMLN) zijn gisteren zeker 48 doden en gewon den gevallen. Dat hebben woord voerders van zowel de regering als het FMLN bekendgemaakt. Korea Noord- en Zuid-Korea zijn het giste ren voor de tweede dag niet eens ge worden over de voorwaarden waar onder een officiële delegatie uit Py ongyang Zuidkoreaanse dissiden ten in Seoul kunnen ontmoeten. De onderhandelingen over de geplan de ontmoeting zijn opgeschort. Gratie Koning Boudewijn van België wordt dit jaar zestig jaar. Bovendien is het veertig jaar geleden dat hij de troon besteeg. Ter gelegenheid daarvan wordt er een collectieve gratie afgekondigd. Die maatregel houdt in dat gevangenisstraffen die door de politierechter zijn uitge sproken, worden kwijtgescholden. Ook militaire tuchtstraffen worden niet uitgevoerd. Kaper uitgeleverd Finland heeft gisteren een jonge vliegtuigkaper uit dè Sovjetunie aan dat land uitgeleverd. De 20-jari- ge Oleg Koslov kaapte op 19 juni een toestel van de Sovjet-lucht vaartmaatschappij Aeroflot tijdens een binnenlandse vlucht van Riga naar Moermansk. Van AP-correspondent Kathy Wilhelm ULAANBAATAR - Een jonge ad vocaat zonder politieke ervaring durft het bij de verkiezingen in Mongolië op te nemen tegen de voorzitter van de communistische partij. Het besluit van de 29-jarige Ganbold, die zoals veel Mongoliërs slechts één naam gebruikt, illu streert het conflict tussen de jonge hervormers en de oude garde die probeert om hen een stap voor te blijven. Ganbold, lid van de jonge Partij voor Nationale Vooruitgang, wil snelle privatisering van onderne mingen in Mongolië en drastische politieke veranderingen. Hij zegt dat hij zich vrijwillig kandidaat heeft gesteld om het op te nemen te gen een van de machtigste mannen van het land, partijvoorzitter Gom- bojavyn Ochirbat. De strijd speelt zich morgen af in District 12 in de hoofdstad Ulaanbaatar. Geen' van beide mannen komt daar vandaan, maar dat is volgens de Mongolische wet niet vereist. Voor het eerst doen in Mongolië niet-communistische partijen mee in de race om zetels in het parle ment, de Hural. Alleen al het feit dat de oppositie mag meedingen naar de 430 zetels is volgens de commu nistische machthebbers een teken van de hervormingen die de partij de laatste zeven maanden in het land heeft doorgevoerd. Ganbold en andere oppositiekandidaten wil len echter méér hervormingen zien. "De communistische partij is in Mongolië al op haar retour. Dat geldt niet alleen voor de organisatie, maar ook voor de ideologie. Ik ben tot de conclusie gekomen dat het niet gepast zou zijn als het hoofd van de communistische partij op dit moment in het parlement gekozen wordt", aldus de advocaat. Ouderen Ganbold deed zijn uitspraken in het hoofdkwartier van zijn partij, een traditionele nomadentent. Hij was juist teruggekeerd van een volle dag campagne voeren en zag er moe maar voldaan uit. De oppositiekan didaat zei dat hij goede contacten had gehad met de oudere bevol king. Dat luchtte hem op, omdat hij dacht dat de oudere Mongoliërs te gen hem zouden zijn. De communistische partij, diet Mongolië zeven decennia zonder in- breuk op de macht heeft geregeerd, dacht dat district 12 een veilige kies kring zou zijn voor Ochirbat. Dis trict 12 is een sloppenwijk aan de rand van de hoofdstad. Het meren deel van de 5.300 geregistreerde kie zers is recent van het platteland ge komen, waar de communisten het sterkst zijn en waar berichten over hervormingen in anderen landen die worden gesteund door de Sov jetunie maar mondjesmaat door dringen. Ochirbat heeft er op gegokt dat de inwoners van District 12 de verlei ding niet zullen kunnen weerstaan om de voorzitter van de communis tische partij als hun kandidaat af te vaardigen naar het parlement. De 61-jarige voorzitter kwam in maart aan de macht nadat zijn voorganger het veld had moeten ruimen na pro testen van de bevolking. Ochirbat was eerder de belangrijkste partij ideoloog en voorzitter van de vak bond van de partij. Ganbold is nog maar een nieuw komer op het ministerie van justi tie. De advocaat is zoals zoveel Mon golische intellectuelen opgeleid in de Sovjetunie en het is daar dat Ganbold, naar eigen zeggen, ge leerd heeft dat het communisme niet werkt. In District 12 vindt hij voor die stelling genoeg bewijzen. "Het district heeft geen kinderop vang en geen scholen. Om te winke len moeten mensen twee bushalten ver gaan. Zelfs de elektriciteit valt geregeld uit en telefoon is er niet", aldus Ganbold. De advocaat zegt dat hij niet het recht heeft om meteen beterschap te beloven, maar dat hij de tekortkomingen wél aan de kaak kan stellen. V oorverkiezingen De resultaten van de voorverkiezin gen van afgelopen zondag tonen aan dat Ochirbat lang niet onver slaanbaar is. Hoewel Ochirbat de meeste stemmen kreeg, ging bijna de helft naar oppositiekandidaten, onder wie Ganbold. De andere op positiepartijen hebben zich nu ach ter de jonge advocaat geschaard. Ganbold geeft toe dat zijn campag ne een trage start heeft gehad, want hij begon woensdag pas met huis- aan-huis bezoeken. Ochirbat zou daarentegen nog steeds niet in ei gen persoon langs de deuren zijn ge gaan, maar hoge partijfunctionaris sen hebben gestuurd. Een duidelijk programma heeft de partijvoorzit ter evenmin opgesteld, het enige dat hij zegt is dat de communisten nu vastberaden de weg van de her vorming hebben gekozen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7