Vakbonden furieus over subsidiestop duinrell Jachtopziener verruilt wapen voor witte vlag Dominee helpt afgewezen asielzoekers aan paspoort Achterstand het grootst bij Marokkaanse jeugd Stoom afblazen per telefoon MAAIEN MET DE SIKKEL 1 ZATERDAG 28 JULI 1990 BINNENLAND PAGINA 3 'Vormingswerk nek omgedraaid' UTRECHT (ANP) - De vakcentrales FNV en CNV hebben woedend gereageerd op de plannen van WVC-minister D'Ancona om de subsidiekraan voor hun vormingsinstitu ten dicht te draaien. Dat lot hangt het FNV-scholingsinsti- tuut in Epe boven het hoofd en het Slotemaker de Bruine- instituut (SBI) in Doorn waarin het CNV participeert. De FNV dreigt van het ene jaar op het andere een subsidie van 1,2 miljoen kwijt te raken en het CNV een bedrag van zeven ton. ROTTERDAM (ANP) - Dominee Hans Visser van de Pauluskerk in Rotterdam helpt asielzoekers die zijn "uitgeprocedeerd" aan valse paspoorten. De vreemdelingen dienst van de Rotterdamse politie is hiervan volgens Visser op de hoog te. Het gaat om vluchtelingen die krachtens een rechterlijke uit spraak niet langer in Nederland mo- gen blijven en dreigen te worden te- ook niet geheimzinnig over. Ik koop zorg ik in noodgevallen voor het lingenbeleid. Ook de politie weet geld. Ik doe dat al jaren en doe daar daar geen raad ruggestuurd hun vaderland, die paspoorten niet zelf. Ik z j echt Om dit laatste te voorkomen stelt niet weten waar je een vals paspoort Visser in noodgevallen geld be- kunt kopen. Ik praat niet met de i vals paspoort te maffia. Daarom hebben we de be schikbaar kopen. Dat heeft hij gisteren beves tigd. In de Rotterdamse Pauluskerk verblijven momenteel ongeveer veertig buitenlanders van wie vast staat dat zij geen asiel in Nederland krijgen. "Het gaat er i ten koste van alles dragen voor de valse papieren ook aan banden gelegd. We betalen niet meer dan 1.500 gulden", aldus Vis- Visser geeft toe, dat hij met zijn handelwijze de wet overtreedt. "Ik niet om die heb daar natuurlijk geen schone handen bij, maar niemand maakt derland te houden, maar zij willen daar een zaak van. Het hoofd van de of kunnen vaak niet terug naar hun vreemdelingenpolitie, hoofdin- vaderland. Hier zijn zij meestal specteur Van der Ven, weet van die kansloos. Zij hebben geen papie- valse paspoorten. Hij kan dat na ren, want hun paspoort blijft bij de tuurlijk niet legitimeren, maar hij vreemdelingenpolitie. Als ik ze dan stelt zich terughoudend op. Wij zijn kan helpen om met valse papieren het er over eens dat er grote tekor- Het is een bekend gegeven dat de Rotterdamse vreemdelingendienst de vluchtelingen in de Pauluskerk ongemoeid laat. Hierover zijn tus sen Visser en de politie afspraken gemaakt. "Van der Ven is een zeer progressieve man. Die heeft begrip voor mijn mening en hij zit ons niet dwars bij ons werk". Visser vindt dat illegale praktij ken en het onderduiken van vluch telingen niet zouden hoeven in een rechtsstaat als Nederland. Hij heeft zijn standpunt onlangs ook aan staatssecretaris Kosto (justitie) dui delijk gemaakt. "Ik had daarbij het gevoel dat hij begrip heeft voor mijn standpunt", aldus Visser. Hoofdinspecteur A. van der Ven was wegens vakantie niet voor com mentaar bereikbaar. De korpslei- "Als we de minister niet van deze onzalige plannen afhelpen betekent dit de doodsteek voor het vormings werk van de christelijke vakbewe ging en daarmee voor een van de be langrijkste activiteiten die we ont plooien. Vorming van goed vak bondskader bijvoorbeeld is voor ons van zeer groot belang", aldus voorzitter H. Hofstede van het CNV. Hofstede, tevens voorzitter van het SBI, vindt het onaanvaardbaar en onbegrijpelijk dat de minister de subsidies stop wil zetten. "Ik kan er niet bij dat een kabinet dat altijd de mond vol heeft over de mondigheid van de burger nu op deze manier het vormingswerk de nek om wil draaien. We zullen proberen de mi nister tot andere gedachten te bren gen. Als de minister niet luistert stappen we naar de politieke partij en. Als dat onverhoopt ook niet lukt, moet in het uiterste geval het mes in het vormingswerk, hoe pijn lijk dat ook is", verzucht Hofstede. De FNV is "furieus". FNV-secre- taris H. Muller zegt dat de "heilloze plannen van D'Ancona "hoe dan ook van tafel moeten. Ik g< uit dat dat gebeurt. Ik vertik het dan ook om te denken aan de vraag hoe het verder met met ons vormings werk als die subsidie uit blijft. Zo ver mag het gewoon niet komen. Punt uit", aldus Muller. Veront waardigd is hij ook over de manier waarop de bezuinigingsplannen - in het kader van de zogeheten éénpro- centsoperatie van het kabinet - zijn aangekondigd, "Zonder enige over leg, zonder enige argumentatie denkt de minister met een penne- streek de subsidie te kunnen schrappen". De bezuiniging treft de actvitei- ten in het FNV-scholingsinstituut Bootjesdieven Een speciaal rechercheteam van de rijkspolitie te water in Leeuwarden onderzoekt de diefstal van tiental len speedboten, rubberboten en buitenboordmotoren in Friesland. Het Zodiacteam, genoemd naar een merk rubberboot dat veelvuldig wordt gestolen, heeft tot nu toe ech ter weinig resultaat geboekt. Salmonella De voedselvergiftiging waardoor vijftig bewoners en enkele perso neelsleden van het Venlose ver pleeghuis "Maria Auxiliatrix" afge lopen maandag ziek zijn geworden is vrijwel zeker te wijten aan de sal monellabacterie. Dit heeft laborato riumonderzoek in het ziekenhuis van Venlo uitgewezen. De salmo nellabacterie zat waarschijnlijk in eieren, waarmee het toetje (bava- roispudding) van het zondagdiner, was bereid. dat ondermeer is gespecialiseerd in de opleiding van de kaderleden, „het cement van de vakbeweging", zegt de FNV in een verklaring. Het instituut krijgt behalve de subsidie van WVC van 1,2 miljoen jaarlijks ook nog circa 1,5 miljoen gulden van de FNV en de aangesloten bon den. Als D'Ancona haar zin krijgt zou dus ook de FNV een fikse moeten laten. De Nederlandse Jeugdherberg centrale (NJHC) raakt door de sub sidiestop jaarlijks vier ton kwijt. "Het kwam niet helemaal als een donderslag bij heldere hemel, maar we betreuren de maatregel wel", al dus een woordvoerster. Ze kon nog niet zeggen wat de subsidiestop voor concrete gevolgen heeft, maar ze sloot niet uit dat de tarieven voor ovérnachtingen omhoog gaan. De vakcentrales en de andere ge troffen organisaties, zoals de Stich ting Jeugdwerk en de Vereniging van Volkshogescholen, steken vol gende week de koppen bij elkaar pver de vraag hoe ze het subsidietij kunnen keren. Dioxine De zuivelcoöperatie Noord-Neder land bereidt een eigen onderzoek voor naar het dioxinegehalte van de melk rond de afvalverbrandings oven (AVI) in Leeuwarden. De melk van veertig melkveehouders rond de AVI wordt al onderzocht door het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieuhygiëne (RIVM), nadat bekend werd dat de AVI Leeuwarden teveel dioxinen uit stootte. De zuivelcoöperatie wil vol gens Brouwers voor het onderzoek echter niet afhankelijk zijn van der den. Mestbeleid De provincies, verenigd in het In terprovinciaal Overleg (IPO), willen samen met het Rijk gebieden aan wijzen waar invoer van mestpro- duktierechten moet worden verbo den. Zij zijn tegen het "uitsmeren van het mestoverschot over de ver houdingsgewijs nog schone gebie den" zolang de eindnormen voor de mestgift nog niet zijn bereikt. In een brief aan minister Braks (land bouw) schrijven de provincies onte vreden te zijn over het mestbeleid van de bewindsman. Valse dollars De Haagse politie heeft een man en een vrouw uit Den Haag en twee Ita lianen aangehouden, die in bezit waren van 4250 valse biljetten van honderd dollar. Het viertal werd in een auto op het Koningin Juliana- plein aangehouden. De politie trad op na een tip dat in een café aan dat plein een transactie 'met vals geld zou plaatsvinden. Volgens een woordvoerder is nog niet duidelijk welke rol de verdachten in de trans actie hebben gespeeld. Ook moet uit nader onderzoek blijken of nog meer mensen bij deze zaak zijn be trokken. ding van de Rotterdamse politie heeft laten weten met verbazing kennis te hebben genomen van de door Visser gemelde praktijken en van het feit dat hoofdinspecteur Van der Ven hiervan zou afweten. Als deze feiten op waarheid berus ten, zullen deze niet worden getole reerd. Eventuele strafbare feiten zullen dan door het opmaken van een proces-verbaal ter kennis van justitie worden gebracht, aldus het commentaar van de korpsleiding. Het CDA-Kamerlid De Hoop Scheffer vindt dat minister Hirsch Ballin (justitie) maatregelen moet nemen om er voor te zorgen dat er een einde komt aan de hulp die Vis ser uitgeprocedeerde asielzoekers geeft bij het verkrijgen van een vals paspoort. De Hoop Scheffer heeft daar gisteren in schriftelijke vragen bij Hirsch Ballin op aangedrongen. Het CDA-Kamerlid wil tevens van de minister weten wat hij vindt van het feit dat het hoofd van de vreemdelingendienst van de Rot terdamse politie op de hoogte zou zijn geweest van de activiteiten van ds. Visser rond de illegale paspoor ten. Bovag boos op advertentie Maij DEN HAAG (ANP) - De Bovag heeft bij minister Maij (verkeer) zijn "verbazing, afkeuring en teleurstel ling" geuit over een advertentie campagne van haar departement, die tot doel heeft het autoverkeer te rug te dringen. In een brief aan de bewindsvrouw verzoekt de Bovag "de betreffende advertentie nog eens te bekijken". De advertentie draagt als kop "We zijn er uit: uw buurman moet gewoon z'n auto wat vaker laten staan" en geeft "autorijdend Neder land er voor de zoveelste keer stevig van langs", vindt de Bovag. De Bo vag wijst er op dat de Nederlandse automobilist door de hoge belas ting- en accijnsdruk "zo'n beetje het meeste geld neertelt om auto te kunnen rijden in Europa". Nadat dat geld is opgebracht, spreekt die zelfde overheid de automobilist vol gens de organisatie op een "deni grerend toontje toe". APELDOORN (GPD) De gemeentepolitie van Apeldoorn gaat een "Stoom-afblaas-telefoon" in het leven roepen. Een telefonisch mel- dingspunt voor klachten, waar met name de oudere inwoners van de stad in eerste instantie terecht kunnen als ze geconfronteerd zijn met criminele delicten. Dat is een van de adviezen die het politiekorps geeft in het rapport 'Werken aan Veiligheid'. In het rapport wordt ook gepleit voor het aanstellen van stadswach ten om de veiligheidsbeleving in het stadscentrum te verhogen en voor een grotere mate van toezicht in de winkelcentra. Ook wil de politie dat er meer te voet of per fiets gesurveilleerd wordt door de politiemensen. De surveillance-auto's zouden minder gebruik moeten maken van zwaailicht en sirene. Die zouden ook onveiligheidsgevoelens oproepen bij burgers. 7 i. ffWWW HELLOUW - Een beeld van vervlogen jaren. Waar machines niet bij kun nen, moet de haver met de hand gemaaid worden. Met de sikkel, op de ou derwetse manier, is deze akkerbouwer al enkele dagen in de weer zijn ak ker met haver te oogsten. (foto ANP) 'PTT spelbreker bij overleg over reclamebezorgLng' UTRECHT (GPD) - De Vereniging Milieudefensie in Amsterdam vindt dat er een sticker moet komen waar mee mensen kunnen aangeven dat zij het niet erg vinden wanneer re clamemateriaal in hun brievenbus wordt gegooid. In brievenbussen waarop zo'n sticker niet is geplakt mag dan geen reclamemateriaal meer worden gegooid. Alleen op die manier kan volgens coördinator T. van den Heiligenberg een eind wor den gemaakt aan de nu al jaren voortdurende discussie over onge wenste reclame. Hij reageert hiermee op de uit drukkelijke wens van de PTT dat ie dereen die geen reclame wenst te ontvangen een speciale sticker aan vraagt bij het Direct Marketing In stituut Nederland (DMIN) te Am sterdam. Volgens woordvoerder H. van Wersch van de PTT is dat de enige manier om verschoond te blij ven van het ongeadresseerde druk werk dat de postbode verspreidt. Postbodes hebben namelijk de op dracht gekregen die sticker te res pecteren. Van andere stickers of handgeschreven verzoeken op de brievenbus hoeven zij zich niets aan te trekken. "In principe is de brievenbus het eigendom van de bewoner. Hij of zij moet kunnen uitmaken wat er wel en wat er niet in mag worden ge gooid", zegt coördinator Van den Heiligenberg van Milieudefensie. Hij .noemt de PTT de grootste spel breker bij de pogingen om te komen tot goede afspraken over de recla-. mebezorging. Milieudefensie zelf geeft al meer dan tien jaar een opvallende anti-re clame-sticker uit. SCHIPHOL - Een sovjet-deelne mer aan de Wereldspelen voor Ge handicapten zat gisteren als een waakhond bij zijn in Nederland aangeschafte stereotoren. De deelne mers van de Spelen vertrokken gis teren massaal. Onder hen waren in elk geval niet de drie Iraanse deel nemers die de afgelopen week ver dwenen. Twee van hen hebben poli tiek asiel gevraagd bij het Ameri kaanse consulaat in Amsterdam. Volgens de woordvoerder van de Amerikaanse ambassade zijn de twee na hun verzoek in contact ge bracht met de Amsterdamse vreem delingenpolitie en de Katholieke Immigratiecentrale, die zich over de twee ontfermd hebben. Gistermorgen bleek een derde man van het atletenteam van Iran spoorloos verdwenen te zijn. De lei der van het team, S. Akbari, gaat er van uit dat ook hij elders politiek asiel zal vragen. (foto anpj BEWAKING - De extra bewaking door de marechaussee van Spaanse vestigingen in de hoofdstad, is be ëindigd. De normale bewaking door de politie gaat gewoon door na de twee bomaanslagen op het kantoor gebouw Aurora en de Banco de Bil bao Viszcaya aan de Herengracht. DEN HAAG (ANP) - De achter stand van buitenlandse jongeren op het gebied van onderwijs, werk, in komen en huisvesting is het grootst bij jongeren van Turkse en vooral Marokkaanse afkomst. De grote werkloosheid onder minderheids groepen is maar voor een deel ver klaarbaar uit de lage opleiding. Be wuste en onbewuste discriminatie zou wel eens de belangrijkste oor zaak kunnen zijn. Tot deze conclusies zijn weten schappelijk onderzoekers van de Erasmus-universiteit gekomen. In het onderzoeksrapport 'Ver van Huis', dat in opdracht van het mi nisterie van binnenlandse zaken is vervaardigd, constateren de onder zoekers een driedeling in sociale po sities. Alle jongeren, ook van buiten landse afkomst, verwerven zich een hogere positie op de maatschappe lijke ladder dan hun ouders. Deze (in sociologen-jargon) "opwaartse mobiliteit" van jongeren is bij al lochtonen geringer dan bij Neder landse jongeren, zodat de achter stand alleen maar toeneemt. Overigens maken Antilliaanse en Arubaanse jongeren hierop een uit zondering. Het rapport komt zo tot een driedeling, waarbij autochtone jongeren er het best vanaf komen, terwijl Surinaamse, Antilliaanse en Arubaanse jongeren een tussenpo sitie innemen. Turken en meer nog Marokkanen staan er het ongun stigst voor. De onderwijs-achterstand van al lochtone kinderen komt vooral door de ongunstige sociale en eco- Hulpverleners met gif besmet DEN HAAG (ANP) - De Westduitse politie is koortsachtig op zoek naar drie Nederlanders die omstreeks kwart over drie gistermiddag eerste hulp hebben verleend bij een ern stig ongeval met een vrachtwagen bij Frankfurt op de Autobahn A3 bij de Raststatte Ferntal. Tijdens het werk daar zijn ze in aanraking geko men met een zwaar vergif en ze moeten, aldus de Duitse politie, meteen in een ziekenhuis worden opgenomen om te voorkomen dat ze ernstig ziek worden. nomische omstandigheden van hun ouders. Daarnaast is de beoordeling door leraren en de wijze waarop de school hen opvangt van belang. De lage opleiding is een belangrij ke oorzaak van de grote werkloos heid onder minderheidsgroepen. Ook leeftijd, geslacht, taalvaardig heid en verblijfsduur spelen een rol. Maar volgens de onderzoekers zijn al deze factoren bij lange na niet vol doende om het verschil tussen al lochtonen en autochtonen te ver klaren en blijft bewuste of onbe wuste discriminatie over als belang rijkste verklaringsgrond. Stijging van aantal studenten valt mee ZOETERMEER (ANP) - De stijging van de studentenaantallen in het hoger onderwijs valt toch iets mee. Volgens de jongste raming van het ministerie van onderwijs zullen in 1995 440.000 studenten aan een ho geschool of universiteit studeren. Dat zijn er 7.500 minder dan in maart van dit jaar nog werd ver wacht. Dit valt op te maken uit het defi nitieve rapport (voor dit jaar) van de taakgroep studentenramingen van het ministerie. In maart bracht deze taakgroep een tussenrapport uit. De taakgroep schat het aantal stu denten in het hoger beroepsonder wijs in 1995 een stuk lager dan zij deed in maart: 262.800 in plaats van 274.600. Het aantal studenten dat dan aan een universiteit studeert, valt in de jongste raming echter juist hoger uit: 177.100 tegen 173.000 in maart. Op dit moment telt het hoger on derwijs ongeveer 400.000 studen ten: 240.000 studenten in het hoger beroepsonderwijs en 160.000 stu denten in het wetenschappelijk on derwijs. Ook de jongste cijfers bete kenen dus dat het aantal studenten tot 1995 fors zal stijgen. Minister Ritzen (onderwijs» schreef de Tweede Kamer op 14 juni dat stijgende deelname aan het ge hele onderwijs (ook het basis- en voortgezet onderwijs) tot grote te korten op zijn begroting zal leiden. Voor 1995 voorziet de bewindsman een gat van 900 miljoen gulden. ADVERTENTIE Waaghalzen van het Choq High Diving Team duiken bran dend van 30 meter in eerubad van maar 3 meter diep! Tot 27 augustus in Duinrell, met leuke nieuwe attrakties: De swingende Play-Kwek-Show, een levensecht 3D filmtheater Op bruisend Duinrell kun je en de spetterende Aqua Shute. ook razendgezelfig kamperen! vvussenuur Doe «ns een geze\\>g d 0u,nre„ ■C 01751-14765 ...daar kikker je van op! Van onze correspondent Mark Litjens DEN HAAG - Het wettelijke voor schrift dat jachtopzieners, bos wachters en andere toezichthou ders het recht ontneemt om vuur wapens te dragen is als een bom in geslagen. "Onbegrijpelijk", is de re actie van A. van Dijk, algemeen se cretaris van de Nederlandse Vereni ging van Jachtopzieners (NVJ). "Het is duidelijk dat dit besluit ge nomen is door iemand die niet weet wat er op de werkvloer gebeurt". Boswachters hebben hun dienstwa- pen al moeten inleveren, jachtop zieners moeten dit binnenkort doen. Volgens Van Dijk komen vooral de jachtopzieners bij het Staats- wildreservaat in de gemeente Apel doorn vaak in aanraking met stro pers met een criminele achter grond. Een van de taken van Jacht opzieners, die een opsporingsbe voegdheid hebben, is het voorko men van dat stropen. Van Dijk: "Maar het is duidelijk dat stropers met een geweer op pad gaan. Als de ze mensen betrapt worden dan kun je niet verwachten dat de opziener er met een witte zakdoek op afgaat om hem vervolgens aan te houden. Zonder wapen mag je de jachtopzie ner geen opdracht geven het bos in te gaan. Die mensen hebben ook ge zinnen". Volgens de secretaris moet het ministerie van Landbouw, Natuur beheer en Visserij, waar de maatre gel vandaan komt, de zaak snel te rugdraaien. "Minister Braks speelt hoog op over milieubeheer, maar op deze manier voert hij een afbraak beleid. Stropers lezen ook kranten en als ze weten dat de boswachter straks geen wapen meer heeft dan krijgen ze in feite een vrijbrief om il legaal wild te schieten. Niemand be grijpt dan ook het nut van dit be sluit. Alleen de stroper schiet er wat mee op. Op deze manier worden de gebieden die onder verantwoording van Staatsbosbeheer staan straks ideale plekken om te jagen". Onbegrip Vooral de reden die het departe ment aanvoert stuit op veel onbe grip van Van Dijk. "Omdat is geble ken dat de jachtopzieners het wa-' pen toch bijna niet gebruiken kun nen ze ook wel zonder. Ik zeg: 'ge lukkig dat het niet nodig is'. De poli tie gebruikt het geweer ook bijna nooit en die mogen het wel houden. Dat is toch een vreemde situatie". De vereniging van Van Dijk be hartigt in feite alleen de belangen van jachtopzieners. De laatste da gen krijgt hij echter veel telefoon tjes van boswachters die hun ver ontrusting uitspreken en vragen of 'Gelukkig dat de jachtopziener zijn geweer zelden hoeft te gebruiken. Daarom neem je het hem toch nog niet af?' (foto gpd> de NVJ er niets aan kan doen. Half antwoording hebben in deze zaak. augustus vindt er dan ook een ge- Volgens de AID lopen de betrokke- sprek plaats met de Algemene In- nen niet meer risico dan gewoon spectie Dienst (AID) van het minis- een wandelaar in het bos en ziet dan terie en Staatsbosbeheer die de ver- ook niet de noodzaak van een dienstwapen. "De inspectiedienst vindt dat we maar moeten weglo pen als er gevaar dreigt om de 'echte politie' erbij te halen. Onze leden zijn dan ook zeer teleurgesteld over het beleid en zijn boos op hun werk gever". Een andere boze reactie komt uit de hoek van de veld- en milieupoli- tie. Commandant J.H. Hardeman van de groep uit Apeldoorn vindt ook dat er onvoldoende is nage dacht over de consequenties van het besluit. "Wij werken samen met de opzichters. De informatie en hulp die wij van hun krijgen is heel belangrijk. Maar door het afnemen van hun wapen en het verminderen van hun bevoegdheden ligt dit an ders. Ik kan niks met een burger in mijn auto. Ik ben bang dat het geza- melijk optreden zoals we nu doen veel minder gaat worden en mis schien wel gaat verdwijnen". Aanhouden Door het afnemen van een groot stuk gezag wordt het optreden van de boswachters beperkt. Harde man: "Deze mensen kunnen nu al niet meer optreden tegen bijvoor beeld autorally's, lozing van afval stoffen of het gebruik van verboden vangmiddelen". De commandant vraagt zich dan ook af in hoeverre in de besluitvorming rekening is ge houden met de mogelijkheid dat de betrokkenen kunnen stuiten op si tuaties waarbij een vuurwapen no dig is, bij voorbeeld bij het aanhou den van mensen in bezit van een ge weer, en of de grootte en ligging van het werkterrein een snel contact met de gewone politie niet bemoei lijkt. Om het belang van het dragen van een vuurwapen te onderstrepen haalt zowel Hardeman als Van Dijk de vuurwapenwet erbij die tot één september vorig jaar van kracht was. "Toen mochten jachtopzieners twee pistolen en vier jachtvuurwa- pens bij zich dragen. Nu zou dat in eens niet meer nodig zijn", aldus Hardeman. Hij spreekt zelf over 'psychologische gevolgen' die dit bij zijn 'collega's' kan hebben om dat ze zich niet kunnen verdedigen. "Ik denk dan ook dat het onze plicht is om de verantwoordelijken steeds opnieuw te confronteren met de gevolgen van deze beslissing. Ik ben er totaal niet gelukkig mee". Het ministerie van landbouw, na tuurbeheer en visserij beperkt haar reactie tot de mededeling dat alle aspecten voor en tegen gebruik van een dienstpistool afgewogen zijn en dat er geen aanleiding is om hun ambtenaren er nog langer mee rond te laten lopen lopen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3